GEMENGD NIEUWS. YAKIA. wanneer men den landbouw vergelijkt met andere, wel belaste bronnen van inkomen, is de uitkomst voor den land bouw niet gunstig» Eene directe vergelijking van enkele landbouwer8bedrijven met enkele handels zaken of neringen, zooals voorkomt in sommige enquêteverslagen, is zeker weinig afdoende. De patentwet werkt, zooals algemeen bekend is, zoo ongelijk, dat uit het eene geval niet tot het andere mag worden besloten. Maar ook de druk der grondbelasting is alles behalve ge lijkmatig. Door de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen moge hierin belangrijke verbetering worden gebracht, de werke lijke toestand is thans reeds aanmerkelijk afgeweken van dien, welke den grondslag vormt der schattingen, eene afwijking die van jaar tot jaar snel toeneemt. Doch indirect blijkt de wanverhouding der belasting voldoende. Vooreerst dient in het oog gehouden te worden, dat de landbouwer wel van patent is vrijgesteld, doch dat de per- soneele belasting voor de meesten inder daad werkt als bedrijfsbelasting. Dit is vooral het geval met de 2e, 3e, 5e en 6e grondslagen. In den regel betalen de mïngegoede landbouwers aan personeel, voor hunne paarden, inwonende dienstbo den, haardsteden en vensters, voor zoover deze geheel onmisbaar zijn voor hun bedrijf, meer in de personeele belasting dan kooplieden of industrieelen in het patentvooral de groote industrieelen en de groote kooplieden mogen in ver gelijking met de landbouwers en in ver houding tot hunne winsten zeer bevoor recht worden geacht' Bovendien betaalt de grondeigendom een aanzienlijk percentage aan de grond belasting. Naar de laatste herziening be draagt de netto huurwaarde 96 millioen. Rekent men voor het inkomen der land bouwers uit hun bedrjf bovendien 50 pet. van de huurwaarde, dus 48 mil lioen, dan wordt de opbrengst van den landbouw 144 millioen. Deze raming is ongetwijfeld te hoog en is verre van de werkelijkheid, omdat sedert de waardee ring der belastbare opbrengst de grond aanmerkelijk in waarde ia gedaald en hot inkomen der boeren door achteruit gang en schulden op een veel lager cijfer moet worden geschat. Doch neemt men de hoogere cijfers als basis van bereke ning en stelt men dat de grondbelasting met de opcenten zal bedragen 8 pet. van de belastbare opbrengst, dan wordt de verhouding tot het inkomen toch nog ruim 6 pet. Bij het personeel en de grondbelas ting komt dan nog een aanzienlijk, hoe wel niet onder cijfers te brengen bedrag, dat de landbouwer meer dan handel en nijverheid betaalt aan mutatierechten en accijnzen. Eindelijk mag niet worden verge ten, dat, gelijk reeds in het enquête verslag (p. 95) werd uiteengezet, de landbouw in vele streken van het land bezwaard wordt met provinciale belas ting, polder- of waterschapslasten, die voor een belangrijk deel dienen om uit gaven van algemeen belang te dekken. De commissie behandelt daarna meer in het bizondorde grondbelasting, de belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, het personeel, de mutatie-, zegel- en hypotheekrechten, de accijnzen en de gemeentebelastingen. even intijds kwam aansnellen en het vluchtende paar terugbracht. De voor stellingen z\jn niet afgebroken, maar de verstandhouding tusschen Prinses Dedale en Prins Colibri is alles behalve vreed zaam en de schouwburgdirecteur moet buitengewone waakzaamheid oefenen om de orde te handhaven. Niet onmogelijk zal het drama beëindigd worden in het Hof voor Echtscheidingen, in welk geval den Londenaars een nieuwe variatie verzekerd is op de tallooze sensaties, die dat Gerechtshof in de laatste jaren aan bood. In 't „hippodrome" te Mont- pellier heeft Zondagavond bij een stie rengevecht waarvoor valsclie stieren, nl. tamme fransche dieren, gebruikt wer den in plaats van echte spaansche, welke tegen verhoogde prijzen beloofd waren, het verbolgen publiek met de grofst baldadigheden zijne woede over de teleur stelling gekoeld. Stoelen werden in het perk geslingerd, de electrische lampen, vensterruiten, vlaggen en versierselen kort en klein geslagen enz. Het electrische licht komt voortdurend meer in gebruik om de vaart door liet Suezkanaal te bekorten. Aan de meeste schepen worden de noodige toestellen verschaft door de verschillende scheepvaart agenten te Port-Saïd tegen het uniformtarief van tien pond sterling voor de reis van genoemde plaats naar Suez of vice versa. Deze nieuwe regeling is van kracht sedert Maart 1887 en na dat tijdstip was de toeneming van het aantal schepen, waarop het electrisch licht gebruikt wordt, hoogst opmerkelijk In 1887 was dit aantal 395, in 1888 1611, in 1889 2445 en in 1890 bedroeg het 2836 van de 8389 schepen, die in het kanaal doorvoeren. In 1886 deed ieder schip nog door elkander 36 uren over de doorvaart, doch in 1887 was de gemiddelde duur der reis door het kanaal 33 uren 58 minuten, in 1888 31 uren 15 minuten, in 1889 25 uren 50 minu ten en in 1890 24 uren en 6 minuten. Bij de schepen, die met behulp van elec trisch licht de vaart bij nacht voortzetten, was in 1890 de gemiddelde doorvaarttijd 22 uren 9 minuten. Door één stoomschip werd de reis door het kanaal volbracht in 14 uren 15 minuten. Verleden week stond voor het hof te Gent terecht een moordenaar, met name Van Gindarhuisen, dien de jury onverbiddelijk ter dood veroordeelde. Toen, naar luid van de wet, de voor zitter hem vroeg in welke taal hij wens elite verdedigd te worden, ant woordde het heerschap vlakweg In het fran8ch, mijnheer. Nochtans, toen men u in het j vang in 't vlaamsch ondervraagd heeft, hebt ge duidelijk in dezelfde taal geant woord. 't Is waar,mynheer de voorzitter, maar als mijn advocaat fransch spreekt, zal dat meer effect maken. De advocaat, mr. de Groote, drukte zijn spijt uit dien ylaamschen betichte in -t Fransch te moeten verdedigen doch hij was gedwongen aan het ver langen van zijn cliënt te voldoen. Stichtend, niet waar Een eerlyk man wil zich van zijn moedertaal bedienen, een moordenaar verkiest het fransch, roept het gentsche Volksbelang in edele verontwaardiging uit. In het E mp ire T i eat r e t Londen vertoonen tegenwoordig vijf dwer gen hun kunsten. Zij vormen te zamen de Colibri troep. Tot dit gezelsel behooren de prins en prinses Dedale en prins Colibri. Prinses Dedale schijnt in den laatsten tijd een vurige liefde te heb ben opgevat voor prins Colibri, welke liefde werd beantwoord, met het resul taat, dat de kleine gelieven besloten ge zamenlijk weg te loopen en het plan by na uitgevoerd hadden. Ze waren reeds met een huurrijtuig naar het station Charing Cross gegaan, waar zy kaartjes hadden genomen voor Dover, en zaten reeds in den trein die jaiat zou vertrekken, toen de directeur van den schouwburg nsg In een donkeren nacht van Dec* 1885 ontmoette Cayetano Landrove, van Ferrol afkomstig, zijn broeder op weg, die de komst afwachtte van iemand, op wien hij zicli wreken wilde. Cayetano had hem reeds met groote moeite van zijn plan afgebracht en huiswaarts ge troond, toen X., de verwachte, plotseling voor hen stond. Een twist ontstond en ondanks de tus- schenkomst van Cayetano doorstak X. dicus broeder en sloeg1 hem zeiven niet een stok ter aarde. Van dit feit waren drie personen ge tuigen, die echter op de vlucht gingen. Cayetano, door de koude nachtlucht tot bezinning gekomen, stond op en zag zijn kleederen met bloed bevlekt. Als krank zinnig van ontzetting ontvluchtte hij de plek, waar het lijk van zyn broeder lag. Na een nacht van vreeselijken angst en na in den drank vergetelheid gezocht te hebben, ging hij den moordenaar zyns broeders opzoeken, om zich op hem te wreken maar voor hij zyn plan ten uitvoer bracht, werd hij in hechtenis genomen. Zijn onsamenhangende taal maakte hem verdacht en daar zijn stil zwijgen voor een bekentenis gehouden werd, werd hij ten slotte veroordeeld. Er bleef intusschen twijfel bestaan omtrent zijn schuld. Plotseling deed zich iemand op, die op het rumoer van den twist was opgestaan, de beide broe ders had zien vallen en den moordenaar de vlucht nemen. Er daagde hierna een ander op, die den moordenaar het gebeurda had hoo- ren vertellen en beweren dat hij uit zelfver lediging gehandeld had. Eindelijk werden er achttien personen gevonden die deze getuigenis bevestigden en er bestaat zekerheid dat de bewering van X, volkomen waar is. X. die naar Amerika gevlucht was, heeft op zyn sterfbed in tegenwoordig heid van vrienden hetzelfde verhaald, maar stierf voor hij in dien geest een acte kon onderteekenen. De dagbladen van Ferrol en Vigo hebben nu een poging aangewend om aan den onschuldig veroordeelde de vrijheid te doen hergeven. Keizer Wilhelm is zoo ver rukt over zijn onthaal in Engeland, dat hij de koningin beloofd heeft haar nog een bezoek te brengen alvorens hij voor goed in den herfst naar Duitschland terugkeert. Op het staat8bal in het Buckingham paleis was de keizer schynbaar zoo ver moeid, dat hij na den eersten dans, met de prinses van Wales den geheelen avond in een armstoel bleef zitten, af en toe pratende doch meerendeels stil en pein zend; een oogenblik schpen Z. M. bijna ingeslapen. Hij zag er zeer vermoeid uit en verliet met de keizerin de balzaal na den eersten dans en na het souper. De prins van Wales danste er vroolijk op los en bleef tot 's morgens drie uur. De Touristeen duitsch blad, heeft uitgerekend hoeveel kracht een dame verbruikt, die op een bal alle daasei mede danst. Zy zou, naai het blad weet mee te deelen, ^eveDgoed een weg van 30 K. M. kunnen afleggen, huppelend op de teenen en in een corset iugesnoerd. Ineen klein badplaatsje in Duitschland heeft een vermakelijke historie plaats gehad. Een mooi en rijk jong meisje, dat met hare moeder de zeebaden nam, werd verliefd op een jongen visscher en toen de moeder dat ontdekte, vertrok zij in allerijl met hare dochter. De visschers van het plaatsje, onge rust dat het geval den naam van hun badplaatsje zou benadeelen, vormden een vierschaar over den jongen visscher en besloten hem een duchtig pak slaag toe te dienen, wat zij dan ook zoo nadruk kelijk deden, dat de arme jongen dagen lang het bed moest houden. Een merkwaardig meerIn 't goevernement Kaloaga, ten zuidwesten van Moskou, ligt ecu meer van een zonderlinge gesteldheid. Het heeft de gedaante van een elleboog, is 1600 el lang en strekt zich van Zuid naar Noord uit. Het gras en de planten, die zijn oevers bedekken, dringen zonder dat de oorza ken daarvan juist bekend zijn, al verder het meer in en bedekken hoe langer hoe meer zijn oppervlakte. Deze plantengroei in het water wortelt in de geringe hoe veelheid humus of plantaarde, die in de door elkander gevlochten vezels der wor tels is achtergebleven en wordt op deze wijze opgehoogd. De gordel dezer voortdringende plan- tenmenïgte heeft reeds een aanzienlijke breedte, en daar hij ieder jaar met een breede strook toeneemt, mag men aan nemen, dat binnen weinige jaren de ge heele oppervlakte van het meer er mede bedekt zal zijn, waardoor degehee" in een onzichtbaar waterbekken zal ver anderen. Ken kan over den plantengordel, die het open vlak omringt, wandelen, doch men voelt bij enkele schrede, dat het den grond aan de noodige vastheid ontbreekt. Stampt men slechts even met den voet, zoo borrelt terstond water op en maakt den grond nat. Onder de korst is de diepte zeer aan zienlijk en de menigte visch, die zich in dat water ophoudt, bezorgt den boeren in den omtrek een belangrijken winter voorraad. New-York zekere kapitein James White i nog juist bij tijds gered, dien men uit geput, zich aan een bclboei vastklem mende, aantrof. Hij was vroeg in den ochtend met drie anderen in een naphta- bootje tot eene pleiziervaarfc langs de kust uitgegaaD, toen plotseling het reser voir sprong en het bootje zonk. De drie opvarenden verdronken en zelf had hij vier mijlen moeten zwemmen om de boei te bereiken. Gezelligheid der dieren, Het was my dikwijls in het oog geval len, schrijft een reiziger in Abessinië, dat op verschillende rotsen, Icliucu mons (eene groote soort ratten) en hagedissen in .de ^este verstandhou ding hij elkaar wonen. Nadert men zoodanige rots, dan ziet men op vooruit stekende punten een groepje dassen allerlei potsierlijke bewegingen maken, zich den baard krabben, of zich in de zon koes teren. Daartusschen loopt een vlugge Ichneumon en tegen den rotswand klau teren hagedissen van een voet lengte naar boven. Wordt de vijand van het gezel schap door een das opgemerkt, dan richt deze zich op en houdt het oog onafge broken op den indringer gevestigd. Aller oogen richten zich naar denzelfden kant. Dan hoort men plotseling een gillendei kreet en in een oogenblik zijn alle dieren in de kloven der rotsen verdwenen. Onderzoekt men deze laatste nauw keuriger, dan vindt men klipdassen en hagedissen vereenigd, terwyl de Ichneu mon zich ter verdediging tegenover den vyand, honden bijvoorbeeld, stelt en hun zijn tanden laat zien. Wijkt men nu naar een verscholen hoekje, dan ziet men spoe dig den kop van een hagedis te voor- schyn komen en eindelijk het dier, lang zaam langs den grond voortkruipend, het lyf vast tegen den steen drukkende en met den kop omhoog later ziet men ook den Ichneumon te voorschijn komen en eindelijk den das, doch allen behoedzaam uitziende naar de plek, waar ze hun vijand het eerst gezien hebben. Zoo leven deze dieren, zoo verschillend overigens van aard, met elkander in de beste verstandhouding, elkaar bescher mende tegen den gemeenschappelijken vijand. Officieelis te New-Yor bekend gemaakt, dat de laatste proeven genomen met terechtstelling1 door elee triciteitals volkomen geslaagd kun nen beschouwd worden. Er is dan ook geen twijfel meer aan, of de amerikaansche regeering zal deze wijze van ter-dood-brengiug voortaan ge regeld toepassen. Zonderlinge str af. E e chineesch koopman te Etnoi werd voor eenigen tyd schuldig verklaard aan het vermoorden zijner huisvrouw. De rechter veroordeelde hem wegens dit misdrijf tot de zeldzame straf om niet meer te slapen, zoolang hij leefde. Drie gerechtsdienaars waakten dag en nacht by hem om zorg te dragen, dat hij geen oog sloot. Reeds de achtste daj^ was zijn lijden zéo vreeselijk. dat hy zijnen bewakers smeekte hem te dooden Zij voldeden echter niet aan zijn wensch, maar bleven voortgaan met hem uit den slaap te houden, waartoe op 't laatst de gruwelijkste middelen moesten gebruikt worden, zooals prikken met een scherp voorwerp, stompen enz. Eerst den negen tienden dag was de man uit zijn lyden. Zondag 1.1. is in de baai van uitspraak niet billijk? Deze man krijgt nooit weer een anderen voet, maar dez6 schoone weduwe zal licht weer her trouwen en misschien met een beteren man, dan dien ze nu verloren heeft Amerikaansche wedstrijd. Onlangs werd in de amerikaansche stad Detroit een wedstrijd gehouden tusschen wakers. De voorwaarden van den wedstrijd waren als volgt vastgesteld. De deelne mers moesten zich gedurende zeven dagen en zeven nachten wakker houden dat is te zeggen, gedurende 168 uren. De prijs voor den overwinnaar was 1200. Daarenboven werden zeer jhooge weddenschappen aangegaan, niet alleen op eiken coreurrent, maar ook op den geheelen uitslag van den wedstrijd, daar velen van gevoelen waren, dat niemand zoo lang aan den slaap zou kunnen weerstand bieden. Zes concurrenten hadden zich aange boden, maar vier van hen bezweken reeds den derden dag. De vyfde, die gewoonlijk veel sliep, Townsend ge naamd, hield het uit tot den zesden dag door zich gedurig het hoofd te wasschen met koud water, met naalden in armen en beenen te steken, enz. De zesde deel nemer aan den wedstrijd bleef dus alleen over om den langen waaktijd door te worstelen. Dank zij een by na ongelooflijke lichaams kracht hield de schrijnwerker Cunning ham het uithij bleef 168 uren wakker. Men erkende hem als overwinnaar en konde hem den prijs toe, maar de onge lukkige verloor er het verstand bij, en de geneesheeren twijfelen zeer aan zyn herstel. Townsend geeft ook teekenen van verstandsverbijstering. Be olifant God. De be woners van het siameesche rijk hebben "t een tijd lang, naar 't schynfc, zonder god gedaan. Thuns hebben zij er weer een. Men weet dat deze afgodendienaars de hoogste goddelijke eerbewijzen schen ken aan een witten olifant. Het inhalen van den goddelijken dikhuid veroorzaakt heel wat drukte, 't Is dan ook goen klei nigheid zulk een witten, minstens licht chocolaad-kleurigen olifant te bezitten. Zoodra het dier uit de bosschen naar het paleis te Bangkok is overgebracht, wordt het met tal van bontgekleurde schabrakken, die alle met goud gestikt zyn. behangen en ontvaDgt het de eerste hulde- bewijzen dor aanzienlijke bewoners van het rijk terwijl een dozijn safraan-geel gekleede priesters tot in het stof voor hem knielen. De vorstelyke personen van het land komen hem suikerriet aan bieden en andere spijzen op gouden en zilveren schalen. Men kan niet zeggen dat de witte olifant met al die eerbewij zen erg gediend is, tenminste niet zelden geeft hij door 'stampen en slaan met den snuit te kennen, dat de grappen hem erg vervelen. Op den duur schikt het dier zich in zyn lot en laat zich, versuft in de goddelijke vertrekken, alles wel gevallen. Het dier krijgt een soort ernst, welken de Siameezen voor goddelijke wijsheid houden. Eiwit op brandwonden Er is geeu heler verzaehtingsiniddcl bij brand- of verbroeiïogswonden dan het wit van een ei, 't welk men over de wond strijkt of giet, al naar gelang deze groot is. Het is als bedekking zoo goed als collodium en steeds bij de hand of gemakkeiyk te krygen. 'fc Is de aan raking met de lucht, welke hoofdzakelijk de pijn veroorzaakt. Deze moet dus af gesloten worden, om de ontsteking en ettering te verhoeden, wat met een her haalde bestrijking van het wit van een versch ei uitstekend kan geschieden. OnderofficierRekruut Meelman, noem mij een bekend onderscheidingsteeken van een onderofficier. Rekruut zwijgt. Sapperdemallemos- terdpot, waaraan onderscheidt men een onderofficier Rekruut (aarzelend). Aan zijn vele vloeken. Henriette (weenend tot haar vriendin). O, ik ben zoo ongelukkig. Mijn aan staande man is op reis geweest en nu heb ik gehoord, dat hij aan papa ver telde, dat de rijke Flora in het Schwarz- wald zoo'n diepen indruk op hem had gemaakt. Die trouwelooze Op de Beresina geborenTe Parijs leeft zekere Tnomas, een 77-jarige grijsaard, die in het jaar 1812 in Rusland tijdens den befaamden overtocht van do Beresina is geboren. Zijn vader was officier bij de keizerlijke garde en zijn moeder had dezen naar Rusland gevolgd. Op het oogenblik dat do Russen den franschen soldaten vlak op de hielen zaten, schonk de vrouw het leven aan een zoon. De vader en moeder werden beide gedood, maar de Russen namen het kind mee en de russisehe regeering nam het aan. Toen Thomas meerderjarig was, liet hij zich al8 Franschman naturaliseeren. Een grappenmaker ging bij een dro gist binnen, deed zich voor als de di recteur van een fabriek en zei, dat hij voornemens was voortaan geen gas, maar kaarsen te branden. //Hoeveel soorten heeft u vroeg hy daarop aan den drogist, die al op een goede commissie hoopte. Tien./y z/Wilt u dan van alle tien een aan steken? dan kan ik zien wat de beste is." De drogist voldeed daaraan en de zoogenaamde directeur bleef met een heel wijs gezicht naar de kaarsen kijken, tot dat die half opgebrand waren. Toen zei hy kalm: //ik vind gas toch eigenlijk beter," en wandelde den winkel uit. Officier van justitie. Ik geloof, dat ik jou gezicht meer heb gezien. vang ene. Wat u gelooft, doet niets af, het is alleen de vraag of u het onder eede kan verklaren. De kapitein van een stoomboot was bizonder gesteld op katten en hield er een half dozijn van die dieren op na, tot groot ongenoegen van sommige pas sagiers. //Ik geloof kapitein," zei eens een hunner scherp, //dat u de beman ning met katten zou voeren, als de leef tocht op was." Niet zoolang er nog passagiers wa ren," zei de gezagvoerder. Jongen," zei een praktische vader tot zijn zoon, die in de medicijnen studeerde, z/als jo een specialiteit wilt worden, leg je dan liever op de tanden, dan op de ooren toe. Een mensch heeft maar twee ooren en vierentwintig tanden." Wat is een biljoen? Dat is millioen maal een millioen. Dat is gauw genoeg gezegd en geschreven, maar het te tellen is ondoenlijk. Indien men in een minuut van 1 tot 160 of 170 telt, dan komt men in een uur tot 12000, in een dag tot 288.000. Om tot biljoen te tellen, zou dus noodig wezen 9512 jaar, 34 dagen, 5 uur en 20 minuten en zelfs al kon een mensch zoolang leven, zou hij voor hij het klaar gekregen had, zeker al naar het gekkenhuis zijn gebracht. Een beroemd medicus lag op sterven. Acht der beroemdste geneesheeren stonden om zijn doodbed heen en verwachtten ieder oogenblik den laatsten snik. Opeens begon de zieke luid te lachen en toen men hem naar de reden daarvan vroeg, antwoordde hij ,/Daar valt mij een oude historie in. Op het slagveld bij Wagram lag een fransch grenadier en telde zijne wonden. Parbleuriep hij, zyn er acht kogels noodig, om een franschen grenadier het leven te bene men collega's, gy zijt ook met u achten Onmiddellijk daarop blies de ster vende met een glimlach den laatsten adem uit. Toen onlangs bij een spoorwegongeluk in Texas, twee perso nen de spoorwegdirectie een proces aan deden tot schadevergoeding, de een we gens het verlies van zijn voet, de andere, een beeldschoone vrouw, wegens den dood van haar man en kostwinner, wees de rechter aan den man zonder voet 30.000 gulden en aan de weduwe 10.000 gulden toe. De vrouw was daarmee niet tevreden en de toehoorders mompelden, maar de rechter, in zyn wysheid, sei: 0ls die In de sooieteit. //Ik heb altijd gehoord, dat als menschen een poosje getrouwd zijn, zij zelfs dezelfde gedachten hebben. Is dat niet zoo, Pecks ffZeker," zei Pecks. ,/Op het oogenblik denkt mijn vrouw er stellig over, wat zy tot mij zal zeggen als ik thuiskom en daar denk ik ook over.// Vrouw (tot haar derden man). Als je ziek bent, Jan, zal ik om mijn ouden huisdokter zenden. Echtgenoot (ietwat angstig,). Neen, lieve, stuur liever om een ander. //Al dat leeren van vreemde talen is maar gekheid," zei een Duitscher. „Ik ben jaren in Holland geweest, en ging met de Hollanders om, alsof ik hun taal op myn duimpje kende en ik versta er toch geen woord van." z/Maar hoe kan dat?" ff Wel, zij kenden mijn taal. Tom, woedend tot zijn nichtje. Elsje, je bent een coquet schepseldenk je, dat ik niet gezien heb hoe luitenant Abee om je heen fladdert Elsje. Maak je zoo boos niet. Papa heeft bezwaar met het oog op zijn finan- cieelen toestand, mama wegens zijn fa milie en ik om zyn karakter. En boven dien heeft hy mij nog niet gevraagd. dme. Herinnert u zich nog, dat wij samen hebben school ge-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 6