NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 9c Jaargang. Woensdag 22 Juli 1891. No. 2467. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: m STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUIL O N_ OVERWERKT. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrenn Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12Ï. ▼an 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AYIS. Abonnementen en Advertentiën worden aangeaomea door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantierf. voor het BuitenlandCompagnie Générale ds Bublicizé Btrangère Ga X. DAVBM Ir JOHN F. JGNJ589 SuccJPary* 'dlMi Faubourg Mont-mart-re. Haarlem, 21 Juli 1891. Voor de gemeenteraadsverkiezing van heden zijn ingeleverd 155 5siembiijetten (wit) en 1554 stembriefjes (gekleurd). Het aantal kiezers voor den Gemeen teraad bedraagt op dit oogenblik 2906. Heden werd het stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier, bezocht door den heer C. van der Bilt uit New-York, den zoogenaamden Spoorweg-Koning. Heden werd door het kiescollege der Nederd. Herv. Gemeente alhier in de vacature dr. H. Smeding tot predikant beroepen: Dr. A. J. Th. Jonker te Ellecom. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 42 personen bezocht. De Hollandsche Spoor is, evenals ten vorigen jarevoornemensgedurende dezen zomer op eiken Woensdag in de maanden Juli en Augustus een excur- sietrein te laten loopen van verschil lende stations als Haarlem, Amsterdam, Weesp, BussumHilversum, Utrecht, Baarn en Amersfoort naar Rhenen, Nij megen, Groesbeek en Kleef. De streek die de trein doorloopt, is zeker bij uitstek schoon en de prijzen voor de heen- en terugreis zijn zoodanig gesteld, dat men zoowel van de ie als 2e en 30 klasse met voordeel kan profi- teeren. Woensdagavond 22 Juli a.s. heeft te Zandvoort een buitengewoon concert in hotel Kurzaal plaats, met welwillende medewerking van eene dame-badgast, kolonel, met titulairen rang van kolonel, J. E. Simon, van dien staf, adjudant in gewonen dienst van H. M. de Ko ningin Bij kon. besluit is aan H. Posthumus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Ommen. Bij kon. besluit is aan den kapitein ter zee J. C. Commijs, vergund het aannemen der versierselen van ridder der 2e kl. met de Plaque, der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Shah van Perzië geschonken. De gewone audientiën van den mi nister van Financiën en van Oorlog zullen op Donderdag 23 Juli, en die van den minister van Marine op Vrijdag 24 Juli niet plaats hebben. Wij lezen het volgende grappige verzoek in de Nijm. Ct. De secretarissen van kiesvereenigingen en verdere opstellers van circulaires en manifesten worden beleeid uitgenoodigd, daar zij de dingen vooreerst zeiven toch niet noodig hebben, eens ter bezichtiging te willen stellen de volgende voorwerpen a. „de sporen" die door hunne cau- didaten bij verschillende gelegenheden zijn verdiend; b. „de spitsen" waaraan deze zich altijd gesteld hebben c. ?.en proefje van „dc brandende kwestie" d. deiL welbekenden „vogelaar" met zijn „fluit" e. twee kiezers, die „schouder aan schouder" naar de stembus zijn gegaan de „eigen beenen" waarop alle flinke kiezers gestaan hebben g. de „neuzen" waarop al de kiezers hebben moeten passen h. de „eigen oogen" waardoor zij mevr. C. uit Haarlem. Het concert i hebben moeten kijken; wordt gegeven ten voordeele van de j den candidaat, die het een of ander bewaarschool aldaar. De toegangsprijs is 0.99. „in den kortst mogelijken tijd tot eene j oplossing zou breDgen" j j. <ien dito die de vrijheid redden j zou „eer het te laat is" k. een teekening en plattegrond van „de haardsteden en altaren" van Ne- j derUnd De duitsche staatscourant: „het hart en de nieren" van een maakt de namen bekend der bekroonde bizonder braaf kiezer inzenders op de jubileum tentoonstelling.. En m of ten slotte: een paar drop- Er werden 17 groote en 73 kleine gou-pels van het veel besprokene „nieuwe den medailles geschonken. De kl. me- bloed". daille ontvingen o. a. de heeren E. De Zaterdagavond gehou- Bisschop, Jan Vrolijk en Th. De Bock. den gemeenteraadszitting te's Hertogen - bosch mocht zich verheugen in de aan- hefïïng, invordering en verantwoording der marktgelden. In een vorige raadsvergadering was het dagelijksch bestuur door den heer B. Lutkie geïnterpelleerd over beweerde onregelmatigheden in de heffing dier gelden; het directe gevolg hiervan was een door B. en W. ingesteld onderzoek, daarin bijgestaan door de raadsleden Jos. J. van de Ven en B. Lntkie. Het omvangrijk rapport constateert werkelijk het bestaan van grove onre gelmatigheden in de invordering. (Door een, intusschen ingevoerd, gewijzigd heffingssysteem is hieraan een einde ge maakt.) Agenten van politie haalden bij ieder marktventer de centen op en droegen dit geld, zonder meer, af aan den hoofdagent. Deze noteerde dat in een zakboekje en droeg het later af aan den fungee- renden marktmeester, den commissaris van politie. Er bestond dus totaal geen controle, zoodat feiten, zooals de heer Lutkie er een opnoemde, mogelijk waren. Eene hem bekende koopvrouw, die vroeger f 1 en thans ƒ0.80 per week betaalde, stond in het boekje van den hoofdagent genoteerd voor ƒ0.70- Het is intusschen niet met zekerheid te zeggen, dat die onregelmatigheden ten eigen bate hebben gediend. Toch spreekt het rapport van „een samen- Joop van omstandigheden en feiten, Waardoor liet sterkste vertrouwen in den "hoofdagent aan het wankelen zou worden gebracht." Uit het onderzoek is wel gebleken dat er geen aanleiding is om de eer lijkheid van den commissaris van politie in twijfel te trekken; doch ook, dat hij zich van de invordering der marktgelden niet - veel meer aantrok dan het bewa ren, terwijl hij de regeling der markt aan den hoofdagent overliet. B. en W. stelden daarom voor het beheer en de invordering der marktgelden voortaan op te dragen aan een afzonderlijken, door hen te benoemen marktmeester, met welke conclusie de raad zich ver- eenigde. Van eene motie van den heer B. Lutkie De gemeenteraad gehoord het rapport der enquête-commissie a. betreurt de houding van den markt meester, b. verzoekt beleefd het hoofd der po litie om den hoofdagent onmiddellijk te ontslaan en gaat over tot den orde van den dag, werd het eerste lid met algemeene stemmen aangenomen Het tweede lid werd ingetrokken, nadat èn de burge OFFICIBEJ.E BE31ICMTHX. wezigheid van een talrijk publiek. De meester en de wethouder Van der Steen oorzaak dier groote belangstelling was Bij kon. besluit is benoemd, bij den het door B. en W. uit te brengen ver- :grooten staf, tot kolonel de luitenant- slag omtrent het onderzoek naar de verklaard hadden, dat het hoofd der politie begreep hoe in deze te moeien handelen. Ten slotte bedankte de voorzitter de raadsleden Van de Ven en Lutkie, voor hunne krachtige medewerking bij dit onderzoek. Het is thans zeker, dat in de Plantage Middellaan te Amsterdam, ter plaatse waar wijlen dr. Westerman heeft gewoond, een schouwburg verrij zen zal. naar de teekening en plannen van den architect C. A. Bombach Cz voornamelijk bestemd ter vertooning van operetten. De directeuren, Kreeft en Buderman, sluiten daarmede volstrekt niet uit om er ook opera, komedies, drama's enz., door buitenlandsche of inheemsche gezelschappen te doen ver tolken. De schouwburg wordt opgetrok ken in een soort stijl, half klassiek, half renaissance en zal bevatten 1089 plaatsen. Het terrein is zoo groot, dat men ter weerszijden van het gebouw met een rijtuig met twee paarden den tuin kan bereiken, achter den schouwburg aan te leggen, in den geest als die bij Kras- napolsky. De kosten van den bouw zijn op 143*000 geraamd. Met den bouw wordt, naar het N. v. d. D. meldt, zoo spoedig mogelijk een begin gemaakt, opdat de schouwburg Kreeft en Buderman den 15en Mei 1892 geopend zal kunnen worden. Zaterdagavond had in de fabriek van de firma Jocobus Scheltema Janszoon te Leiden ,eene eigenaardige plechtigheid plaats. In eene der werkzalen waren 57 vaste werklieden dier fabriek bijeengekomen om van hun patroon, den heer C. Was senaar, thans eenig overgebleven lid van genoemde firma, té vernemen, dat de heer J. Scheltema, die op 1 April te Noordwij kerhout overleed en tot zijn overlijden medelid der firma was, bij testament over de som van 12,500 te hunnen behoeve had beschikt, naar bxllij ken maatstaf onder hen te verdeelen In overleg met mr. F. Was, uitvoer der van den uitersten wil van den over ledene, waren de verschillende bedragen op de Leidsche Spaarbank geplaatst ten name van de gerechtigden. Onder eene hartelijke toespraak van den heer Wassenaar werden de spaar bankboekjes aan de werklieden uitge reikt. Hij wijdde een aandoenlijk woord aan de nagedachtenis van den over ledene en wekte de werklieden op tot spaarzaamheid en getrouwe plichtsbe trachting. Nadat een der werklieden, namens allen, een eenvoudig woord van ver eering voor den overledene en dank baarheid voor zijne milde gave had uitgesproken, werd de bijeenkomst ge sloten door mr. F. Was. Thans meldt L ei ds c h D a g- blad. Naar aanleiding van het verhaal j van de ontvoering van een jeugdigen j knaap van uit Leiden door een onbe- kenden man, is der politie bij een in gesteld onderzoek gebleken, dat het ge heele verhaal der ontvoering door dien knaap verzonnen is. Met zijne beide zusjes naar de school moetende, liet hij dezen een eindje vooruit loopen en maakte van die ge legenheid gebruik om aan zijne zucht tot spijbelen te voldoen, door eene wan deling buiten de gemeente te maken. Bij zijn verhoor liet hij eerst de leugen dor ontvoering wat betreft deze ge meente varen, dcch bleef volhouden dat dit onder Voorschoten was geschied, terwijl hij later alles introk en opgaf dat hij naar zijn te Delft wonenden oom had willen gaan en onder Voor schoten een man naar den weg gevraagd had, met wien hij bij zekere juffrouw Van der Meer te Veur karnemelk had gedronken. Hij had evenwel van zijn voornemen afgezien, toen later de man zich aan den weg te slapen had gelegd. Om toen het wegblijven van de school te vergoêlijken, had hij het eerstver- melde verhaal uitgedacht. Omstreeks 11 uren Maan dagvoormiddag is op den Stationsweg te Leiden een vrachtwagen in botsing gekomen met een huurrijtuig, doordien laatstgemeld voertuig met de achter wielen bleef steken in de rails van den tram. In het rijtuig waren gezeten een heer en dame, te Haarlem woonachtig. De dame werd uit het rijtuig geworpen, de mannelijke passagier wist dit nog bij tijds te ontstijgen. Zijn reisgezellin be zeerde zich eenigszins, gelukkig niet ernstig, aan een der voeten. Ingebracht zijnde ten huize van den heer C. werd haar aldaar eenige bijstand verleend, waarna de passagiers met het rijtuig hun tocht vervolgden. Voor het personeel van de Ned. Oliefabriek onder de gemeente Hof van Delft is eene badinrichting gesticht. Eenige uren per dag zal de inrichting ook toegankelijk worden ge steld voor het personeel der Ned. Gist en Spiritusfabriek. Te Lobit hadden Zaterdag op den Rijn twee ongevallen plaats die gelukkig zijn afgeloopen. Een voor anker liggend ijzeren kraan schip werd aangevaren door eene bel- gische tjalk, waardoor al het want, de boegspriet en de mast werden vernield. In den namiddag dreef eene sloep met drie sloeproeiers en twee verificateurs der belastingen te ver af en liet zich door eene voorbijkomende stoomboot weder opsleepen. Tegenover Lobit ge komen, maakte men het touw los en kwam de sloep te dicht bij de raderkast der boor, zoodat zij omsloeg en de vijf 5) {Slot,) Een uur daarna was de koorts zeer verminderd en waren wij stellig van meening, dat hij gered was. Zelfs de geneesheer koesterde hoop. Ongeveer ten twee ure was de toéstand nog aanmerkelijk ver beterd. Ik had gedurende vier nachten niet geslapen en begaf mij naar het aangrenzend vertrek, waar ik mij op de sofa neerlegde en in slaap viel. Ik ontwaakte door de stem van mevrouw Marie. Ik dacht, dat zij mij riep, maar in de stilte van den nacht hoorde ik haar kreet: „Michiel! MichielDe ha-en rezen mij te berge, toen ik begreep, waarom zij aldus riep En nog voor dat ik den tijd had om op te staan, kwam zij toesnellen, terwijl zij hare doorschijnende vingers voor het licht der kaars hield en met bevende stem zeide zij „Michiel is dood Ja, Michiel was doodZijn hoofd lag diep in het kussen ge drukt, zijn mond was half geopend en het gansche lichaam lag daar stijf en roerloos, zoodat er niet meer aan viel te twijfelen. Michiel was dood 1 Ik legde den deken, dien zijn moeder van het bed had getrokken, op zijn lichaam en sloot hem de oogen. De eerste feestdag ging voorbij met het maken van de toebe reidselen voor de begrafenis. Het was een vreeselijke dag, de moeder wilde voor alles zorgen en telkens ontbraken haar de krachten Haar wanhoop kwam ieder oogenblik in botsing met de onverschilligheid van de lieden, die aan zulke tooneelen ge wend waren, zoodat deze bijna tot waanzin steeg. Zij stopte zelf het satijnen kussentje in de kist vol met zaagsel en zeide voort durend, alsof zij ijlde, dat het kind met zijn hoofd te laag zou liggen. De kleine Michiel werd in zijn uniform in de kist neer gelegd, met witte handschoenen aan, roerloos, kalm en tevreden, tusschen twee rijen brandende kaarsen. De kamer, waarin het arme kind zooveel latijnsche werkwoorden had vervoegd en zoo veel thema's had geschreven, was in een kapel veranderd; daar de blinden gesloten waren, drong er geen daglicht binnen en het gele, flikkerende licht der kaarsen gaf aan de geheele om geving iets plechtigs en indrukwekkends. Sedert den dag, dat hij zijn laatste „uitmuntend" had gekregen, had ik het gelaat van den kleinen Michiel niet zoo vroolijk ge zien. Over zijn fijn besneden gelaat, dat naar boven was gericht, lag een glimlach verspreid, alsof de kleine eindelijk vrede had gevonden in den eeuwigen doodslaap en zich nu gelukkig ge voelde. Het kaarslicht verleende aan zijn gelaat en aan dien glimlach een schijn van leven en slaap. Langzamerhand begon nen zijne kameraden, de schoolknapen, die met de vacaotieniet de stad hadden verlaten, zich hier te verzamelen. Met verwon dering sperden zij hunne oogen open bij het aanschouwen van deze lichten, die katafalk en doodkist Waarschijnlijk maakten de waardigheid en de toestand van hun medescholier indruk op hen. Hij was slechts zoo korten tijd een der hunnen geweest, maar waa evenals zij gebukt gegaan onder het gewicht van de tasch,gevuld met duitsche boeken. Men gaf hem slechte aanteekeningen, en hij werd in het openbaar berispt omdat hij een slechte uitspraak had; iedereen mocht hem aan de haren of aan zijne ooren trek ken. En nu lag hij daar uitgestrekt, verre boven hen verheven, plechtig en kalm en door verscheidene lichten omringd. Allen traden met eerbied en een zekeren angst naderbij, zelfs Owicki, hoewel de eerste van de klasse, beteekende niets bij hem ver geleken. De jongens stootten elkaar met den elleboog aan, en zeiden fluisterend tot elkaar, dat hij zich nu 0111 niets meer be hoefde te bekommeren en dat zelfs wanneer de „Herr Inspector" binnentrad, hij niet met angst en beven zou opstaan, maar even kalm zou blijven glimlachen; dat in het oord waar hij nu was, hij alles zou mogen doen wat hij wenschte, zooveel leven mocht maken als hij wilde, en zelfs met de kleine engelen die vleugels aan de schouders dragen, poolsch zou mogen spreken. En ter wijl zij aldus op zachten toon met elkaar spraken, traden zij dichter bij de kaarsen en zeiden voor den kleinen Michiel een Requiem op. Den volgenden morgen werd de kist gesloten, en bracht men hem naar de kerk en vervolgens naar de begraafplaats, waar de harde zandkluiten met sneeuw vermengd, de kist weldra aan onze oogen had onttrokken. Een jaar is er sedert dien dag voorbijgegaan; weer is het Kerstnacht, en ik denk aan u, kleine Michiel, te vroeg verwelkte, arme bloem. Gij hadt een slechte uitspraak, maar een goed hart; slaap zacht, kleine Michiel 1

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1