POLITIEK OVERZICHT. INGEZONDEN. mannen midden in de rivier lagen. Ge lukkig wisten zij zich aan de raderkast en aan andere voorwerpen vast te klem men totdat er hulp werd verleend. Een der roeiers had zijn voet vrij ernstig gekwetst aan een der schepraderen. Door den commandant van de brigade marechaussees te Steenwijk is proces-verbaal opgemaakt tegen J. C. van der Veer, te Maastricht, wegens opzettelijke beleediging, het hoofd van een bevrienden staat aangedaan in eene door hem gehouden lezing in eene ver gadering van socialisten, 13 Juli aldaar gehouden. Aug. Funcken, horlogema ker te Essen, die als beschuldigd van diefstal in een logement te Breda en te Venloo in het politieblad was gesig naleerd, is te Dusseldorf aangehouden. De meeste ontvreemde voorwerpen zijn nog in zijn bezit gevonden. M e n;i schrijft uit Nieuw-A ui ster dam van 17 Juli Hedenmiddag verdronk alhier bij het baden een jongetje van 12 jaar. Het ongelukkige denkbeeld, dat hier en daar nog bij het volk heerscht, dat een drenkeling niet ten volle uit het water mag worden gehaald vóórdat de politie er bij is, is in dit geval ook oorzaak, dat niet beproefd is geworden of de levensgeesten konden worden opgewekt, hetgeen in dit geval groote kans van slagen moet hebben gehad, daar vol wassen personen op het hulpgeschrei van de speelmakkers van den ver dronkene spoedig bij de hand waren om hulp te bieden. Deze volwassen personen trokken den drenkeling halver wege uit het water, en gingen toen naar de maréchaussées, die, nota bene, op ongeveer een half uur afstands van de plaats van het onheil waren. Men meldt uit Enschede aan de N. R. C. van 18 Juli: Toen heden ochtend trein n°. 3427 der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, die hier 's morgens te 7.05 moet arriveeren, een paar mi nuten van het station Gronau op weg naar hier was, ontspoorde de machine geheel en de bagagewagen gedeeltelijk. Er werd alleen materieele schade aan gericht. De oorzaak is onbekend, daar de wissel goed lag. Trein n° 750 naar Zwolle ondervond hierdoor ruim minuten vertraging, en ook trein 178 van Gronau kwam eenige minuten te laat. Trein n°. 3427 liep juist heden voor het eerst. Thans moet de weg weer vrij zijn. Letteren en Kunst. Meath Piazza (mej. Storm van 's Gra- vezande) trad Zaterdagavond in het Krolltheater te Berlijn als Lakmé op. Hage, 20 Juli. Examen Nederl. Toonkunstenaars-Vereeniging. Van de 4 candidaten voor Piano (L. O.) is Maandag geslaagdmej. A. C. Dirks, te Arnhem. KOLONIËN. BATAVIA, 16 Juni. De goeverneur-generaal is gisteren namiddag naar Soerabaja vertrokken. Eene groote menigte was om en bij het station verzameld, Zonder zich op te houden, begat Z. E. zich aan boord der Van Diemen. Mevrouw Pynacker Hordijk werd begeleid door den resident. Vele hooge autoriteiten waren aanwezig. Nadat de stafmuziek een paar stukjes gespeeld had en ten slotte het „Wil helmus", vertrok de Van Diemen. Blijkens een van den resident van Menado via Makasser ontvangen tele gram, gedagteekend 4 dezer was de politieke toestand aldaar gunstig. Volgens bericht van den resident Van Rembang is de uitgestrektheid der door ziekte aangetaste padi-aanplantin gen in de af deeling Bodjonegoro ver meerd tot 9450 bouws. De ziekte doet zich voornamelijk voor in de districten Temajang, Pelern en Padangan, waar respectievelijk 4520,1660 en 1750 bouws zijn aangetast. Naar het Bat. Band. verneemt, heeft het naar de oorzaken van den dood van luitenant jhr. Wichers te Ma- lang ingestelde onderzoek, geen aanlei ding kunnen geven, om een der chefs van wijlen dien officier te treffen. De zaak is dus hoogst vermoedelijk uit. De regeering van Britsch-Indië heeft nu pas toegestaan, dat Indische koelies naar Britsch-Borneo uitgevoerd mogen worden, en wel alleen uit het presidentschap Madras. De bepalingen zijn dezelfde als voor de Straits-Settle ments, en te Singapore zullen de koelies voor Noord-Borneo door een ambtenaar geïnspecteerd en ondervraagd worden. Op Borneo zelf moet een koelie-protector aangesteld worden, bekend met de taal der Madrassche inlanders. Nu de Noord- Borneo planters de Britsch-Indische onderdanen te hunner beschikking krij gen, moge men zegt het Bat. Hand. hier de wegvoering van Javanen naar dit ongezondste en tuchtelooste aller landbouw-districten, met des te meer strengheid tegengaan. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het goevernement Atjeh, loopend van 24 Mei. tot en met 7 dezer, wordt het volgende ontleend: In Groot Atjeh was het gedurende den verslagtijd weder vrij rustigenkele onzer posten werden af toe beschoten, doch zonder eenig nadeelig gevolg van onze zijde. Noordkust. Onze versterking te Segli wordt nog voortdurend door den vijand, waarbij Tengkoe Bep (of Bek), een der zonen van wijlen Tengkoe di Tirou, zich aangesloten heeft, beschoten. Tengkoe Pakih, radja van Pedir, en zijn broeder T. radja Pedir (Tengkoe Moeda Hassan) staan nog steeds vijandig tegen over elkander de laatste drong op den 29Bten Mei met eene bende Pakan Pedir binnen en roofde van de bevolking vele goederen, geld en eenige geweren, waarmede hij ongehinderd naar zijne verblijfplaats kampong Kliboet is terug getrokken. Oostkust. In het Edische werd de rust niet verstoord. T. Tjoet Lambah, oom van radja Nagoer van Edi Tjoet, die in het vorige jaar het hoofd der weerspannigen in dat landschap is geweest, heeft aldaar een bezoek bij den waarnemenden adsistent- resident afgelegd en dien ambtenaar daarna te Edi bezocht. Het jeugdige hoofd van het landschap Kerli gaf den wensch te kennen, zich met zijne grooten naar den besturenden ambtenaar te Edi te begeven om, zoo daartegen geen bezwaren bestaan, te verzoeken als radja erkend en bevestigd te worden. Ook T. radja Hilam van Gedong heeft zich bereid verklaard naar Kota Radja te gaan om aldaar beëedigd te worden, terwijl hij vermoedelijk daarheen vergezeld zal worden door T. maha- radja Marigkoe Boemi van Telok Semawé. De geïnde oorlogsschatting bedroeg tot op 31 Mei jl. 131,101.06 doll. Westkust. Den 15011 Mei vertoon den zich een 20-tal kwaadwilligen in de nabijheid van onze versterking te Melaboeh, en werden door geschutvuur verdreven. In de laatste dagen woeien voort durend hevige westenwinden, af en toe gepaard met regen. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstiger. Het gemiddeld getal zieken, per dag in het hospitaal opge nomen, was 23.7 tegen 25.6, en dat der berri-berrilijders 8.2, tegen 10.7 rende den vorigen verslagtijd. De stand der berri-berri is dus gunstiger. Het sterftecijfer was lager. Uit een particulier schrijven uit de Minahassa, ons ter inzage gegeven, zegt het Soer. Bbldzien wij dat men doende is, om er tabak op groote schaal te planten en te verwerken voor de europeesche markt. Verscheidene ondernemingen zullen er verrijzen onder eene maatschappij, die met geld van een der voornaamste amsterdamsche huizen werkt. Het voornemen zou be staan om ervaren tabakplanters van Java voor bedoelde ondernemingen te engageeren. Een hoogst ernstig en betreurens waardig incident heeft zich voorgedaan aan boord van het zeilschip Marie Den 3<len Juni, dus veertien dagen gele den, kwam dit schip alhier aan, gela den met tin enz. van Banka, en ligt thans op de reede alhier in lading om rijst enz. terug te voeren.Tengevolge van ontstane onaangenaamheden tus schen aan boord aanwezige personen heeft heden ochtend te vijf uren de inlandsche bottelier den kapitein van het vaartuig, den heer De Bruijn, dood gestoken en vervolgens den stuurman en nog eenige andere tot de inlandsche bemanning behoorende personen min of meer ernstig verwond. De gezagvoer der De Bruijn, het slachtoffer dezer misdaad, was een ongehuwd man van ongeveer 48 jaar. De moordenaar is na zijne daad volvoerd te hebben, in het halfduister overboord gesprongen, en vermoedelijk verdronkenalthans men heeft totnogtoe geen spoor van hem ge vonden. Aan een particuliere correspon dentie uit Batavia, 19 Juni, aan de JSf. R. Ctontleenen wij het volgende,:" De Priok concessie van den heer Da vid Croll treft het niet. Zij is nog niet eens begonnen de zaak in werking te doen treden, en nu ontvalt haar al een van de dokken, die zij krijgen zoude. Het cylinderdok der bataviasche haven werken is gisteren bij het dokken van een betrekkelijk klein schip gebroken en gezonken. Hoe de zaak gebeurd is, zal misschien nooit opgehelderd wor den maar wel hoor ik, dat het depar tement der marine het dok zeer slecht achtte, en alles in het werk heeft ge steld om het niet éérst in gebruik te krijgen, zooals oorspronkelijk het plan was. Het zoude nu, zoodra de concessie aanvaard was, aan de marine afgegeven worden, en tot dien tijd maakte men er te Priok nog gebruik van ten behoeve van de havenwerken. Het gebeurde heeft weder de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat de concessiona rissen zoo weinig „diligentie betrachten", zooals de uitdrukking is. Men had ver wacht hen al aan het werk te zien, en er is nog niemand om de zaken over daarnaast plaats nam, sprak de goever- te nemen. neur de vergadering toe. De goeverneur-generaal is Maan dag naar Soerabaya gegaan,'ma eerst een afscheidsdiner te hebben aan den aftre denden vlootvoogd, den vice-admiraal Ten Bosch. De landvoogd zal juist 14 dagen uitblijven. Eerst schijnt er kwestie van geweest te zijn, dat de reis zou worden uitgesteld van wege de veront rustende geruchten in de Soerabayasche Courant omtrent de cholera. Het is waar dat er in eene week 15 Europeanen zijn gestorven, en dat is zeer veel. Doch de resident van Soerabaya moet geseind hebben, dat de gezondheidstoestand vrij bevredigend was, en ook van andere zijde hoort men dat er meer cholera- vrees heerscht dan cholera. Hieraan hebben de couranten veel schuld, en men maakt de zaak niet veel beter, wanneer men, gelijk kort geleden is ge schied, een aan de cholera gestorven hoofdofficier, den kolonel van het wacht schip, wegens den ongunstigen gezond heidstoestand zonder militaire honneurs begraaft. Dit heeft veler verontwaardi ging opgewekt, en m. i. niet ten onrechte. Flier te Batavia schijnt er nog geen cholera te wezen, hoewel het 'niet te verwachten is, dat het gaan zal als ver leden jaar, toen men er geheel vrij van is gebleven. Wel meldde men dezer dagen, dat er twee gevallen onder het garnizoen van Meester Cornells waren voorgekomen, maar zonder doodelijken afloop. Vooral bij het begin eener epidemie is dat zeldzaam, en aangezien men er verder niet van hoort, is het meer dan waarschijnlijk dat het geheele verhaal slechts een valsch alarm ge weest is. Ook de journalistiek gaat hier vooruit. De Java Bode heeft ons verrast met een volledig telegram aangaande de laatste verkiezingen. Aangezien er echter ook onder de redacteurs van dagbladen haat en nijd schijnt te bestaan, heeft het Bataviaasch Handelsblad de zaak belachelijk trachten te maken, door het plaatsen van een aantal quasi ontvangen particuliere telegrammen, het een al onbeteekenender dan het andere. Flauwer kon het al nieten het is door het publiek dan ook naar waarde geappre cieerd mr. Haakman gooit op deze wijze ongetwijfeld zijne eigen glazen in. Vleiend voor het publiek is het trou wens niet, dat men doet alsof het geen belang stelt in de verkiezingen. Wel is waar heeft men hier niet de bepaalde partijen van het vaderlandmaar ook voor ons is eene zaak, die den alge- meenen politieken toestand beheerscht, van het grootste gewicht. Hoezeer de welvaart hier achteruit moge gegaan zijn, publieke vermakelijk heden ontbreken ons nog volstrekt niet we hebben nu weer eene vrij goede italiaansche Opera, waarbij vooral de baryton en de bas bizonder goed zijn. Maar veel meer geld dan opera's slee- pen altijd de paardenspellen, waarvan er hier juist een zeer goed vertrokken is, Fillis-circus. PARAMARIBO, 27 Juni. Den 260° Jnni is mr. T. A. J. van Asch van Wijck te Paramaribo aange komen Aan de Suriname ontleenen wij het volgende omtrent de aanvaarding van het bestuur door den nieuwen goever neur, hetgeen den volgenden dag ge schiedde In de audiëntiezaal van hel go ever- nements hotel gekomen, heette mr. Lohman den nieuwen goeverneur wel kom het was hem zeide hij, een ge noegen, dat H. M. de Regentes tot zijn opvolger in deze belangrijke kolo nie den heer Van Asch van Wijck had benoemd, en hij hoopte dat het zijn opvolger mocht gegeven zijn in gezond heid en geluk deze kolonie zoowel in haar belang zelve als in dat van Neder land, tot bloei te brengen. De heer Van Asch van Wijck bedankte daarop den heer Lohman voor zijne ;oede wenschen, waarna de in de zaal aanwezige autoriteiten en ambtenaren hem korpsgewijze door mr. Lohman werden voorgesteld. Hierna zeide de heer Lohman, dat hij van deze gelegenheid gebruik maak - te om afscheid te nemen van de aan wezigen, die mochten wenschen hem vaarwêl te zeggen, en na rechts en links eene buiging te hebben gemaakt, ver liet de heer Lohman het vertrek, en was daarmede de plechtigheid afgeloo- pen. Na eene korte zitting van den raad van bestuur begaf de heer Van Asch van Wijck, vergezeld van zijne echt- genoote en den adjudant zich naar de vergaderzaal der Staten, om ingevolge de bepaling van art. 15 van het regee- ringsreglement, in eene plechtige zitting van dit college, waar ook de leden van den raad van bestuur tegenwoordig waren, het bestuur over de kolonie te aanvaarden. Aldaar aangekomen, werd Z. E. aan de deur ontvangen en de zaal, die stampvol was, binnengeleid door eene commissie bestaande uit de heeren Barnet Lyon, Van Meurs, Muller en Van Praag. Staande voor den voor hem bestem den zetel, terwijl zijne echtgenoote Trouw- Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 13 tot 19 Juni.) Geboorten H. M. v an der SchraalBacker d. Seraarang. - J. F. van Deventervon Czer- nicki a. Sidoardjo. - A. DamwijkAndrog d. Soerabaja. - S. HekkingVan der Goes z. Soe rabaja. - J. E. Berger—Berning d. Sololc. - C. W. LuijtenVan Hasselt z. Soerabaja. - E. «T. KlnyVan der Meer z. Soerabaja. - E. L. C. CramerBrino z. Soerabaja. - A. II. Berg Bell d. Soerabaja. - Eclitgen. van G. H. C. Kroes z. Pekalongan. - W. BekkerSchilling d. Batavia. - R. J. VermeulenEnsulis z. Batavia. 'ichtgen. van C. A. Seeper8 z. Singapore. - P. WisseRiddcrhoff z. Batavia. - L. van Loon Mac Gillavry z. Samarang. - J. F. Kuipers Peereboom Voller d. Pamanoekan. - H. Vellema Van Steel d. Soekaboemi. - A. C. Eilerts de HaanCourt z. Singkawaug. - M. LinekHijne- kamp z. Malang. - M. A. J. C. BaervcldtVan der Hilst Karrewij z. Banjoe-Biroe. - G. L. de GraveBdeling z. Semarang. Gehuwd: W. A. J. van den Bergbe en J. M. Gravelle Vallens, Semarang. - J. S. Maul en S. J, U. van der Klugt, Semarang. - A. A. Wei denhof en D. M. Smit, Soerabaja. Overleden P. Riess 65 j. Soerabaja. - H. K. Westermann 27 j. Soerabaja. -J.F. J. Renne 10 ra. Soerabaja. - II. van Ligten 23 j. Soera baja. - G. Beitham 25 j. Soerabaja. - J. Brieu 45 i. Soerabaja. - F. Weker 12 j. Soerabaja. - A. C. PijlRazoux 84 j. Semarang. - P. A. C. Bolte 2 ra. Semarang. - Kindje van D. P. Bou- mau 2 j. Solo. - A. C. Alexander 6^ j. Sema rang. - J. G. F. Hoorn 62 j. Semaraug. F. T. Jansen 4 d. Semarang. - A. W. van Loo 5 j. Semarang. - E. W. NuseSern 28 j. Semarang. J. HartmanKok 50 j. Soerabaja. - P. Stene- bomeBiese. Soerabaia. - J. B. Boornweerd- Van Alphen. Soerabaia. nalist zouden willen zijn? Overigens zit de politiek-overzichter vandaag meer om, dan met de stof verlegen. Natuurlijk zijn er wel weer een paar dingen voorgevallen die de diplomatie aan het werk houden. Turksche troepen hebben geschoten op een montenegrijnsch schip dat te Scutari aankwam en de vorst van het ontoegankelijke staatje Montenegro heeft aan de turksche regeering voldoe ning gevraagd. Dan is er verder het begin van eene diplomatieke kwestie ontstaan tusschen Engeland en Noord- Amerika, naar aanleiding van de ver drijving uit Rusland van de joden. Men kan zich dus voorbereid houden op de wisseling van uitvoerige diplomatieke nota's, die ten slotte met de wederzij d- sche verzekering van de beste gevoe lens afloopen. En wanneer wij dan hebben gemeld, dat de britsche regeering geweigerd heeft het verzoek van de chileensche congressisten, om niet te veroorloven dat een oorlogschip hunner tegenpartij zijne uitrusting in een engelsche haven voltooide; wanneer wij er op hebben gewezen, dat in Griekenland de uitslag van de gemeentelijke verkiezingen tot dusver blijk geett van de populariteit van het ministerie, dan kunnen wij ein digen met het bericht, dat de argentijn- sche Kamer in eerste lezing het wets ontwerp heeft aangenomen, volgens hetwelk de douane-rechten worden ver laagd voor ruwe suikerpetroleum, thee, rijst, talk en kaarsen. Zooals reeds spoedig voorspeld werd, is de werkstaking van een gedeelte van het fransche spoorwegpersoneel reeds afgeloopen. Men is, zonder verdere ongeregeldheden weer rustig aan den arbeid gegaan. De koning van Italië heeft per tele graaf den maire te Lyon zijn dank betuigd voor de sympathieke ontvangst, die aan de italiaansche schutters, welke aldaar aan den schietwedstrijd deel hebben genomen, te beurt is gevallen. De koning zegt in het telegram, dat die goede ontvangst een waarborg van vriendschap is tusschen de beide zuster - natiën. Men zou zeggen, dat de italiaansche regeering wel zeer bang is geweest voor eene slechte ontvangst van hare scherp schutters te Lyon, of dat de dankbe tuiging lijdt aan zuidelijke overdrijving. Het gezond verstand moet van meening wezen, dat hierin al heel weinig bewijs van vriendschap tusschen de beide natiën gelegen is, hoogsteus de dagelijksche beleefdheid van een gastheer tegenover gasten. De beroemde fransche geleerde pro fessor Charcot, die ook bekend staat als een van de grootste onderzoekers en voorstanders vaii het hypnotisme als geneesmiddel voor sommige ziekten, is naar Vichy vertrokken, waar hij ont boden is door den ex-keizer van Bra zilië, Dom Pedro, die lijdt aan koud vuur in den voet. De toestand van Portugal, die door geldgebrek geheel in wanorde dreigt te raken, wordt er stellig niet beter op, nu het blijkt dat de minister-president toch inderdaad zijn ontslag heeft aan gevraagd. Algemeen toch schrijft men zijn heengaan toe aan moedeloosheid, om iets van de treurige financieele om standigheden terecht te brengen en dit maakt de paniek nog grooter. Waar schijnlijk zal Portugal dan ook wel ge noodzaakt zijn, wil het den onhoudba- ren toestand weer in het reine brengen, om zijne koloniën te verkoopen. Zoo gaat de glorie der wereld voorbij Portugalweleer een der machtigste staten op koloniaal gebied, thans zoo danig verarmd, dat het de erfenis zijner voorvaderen te gelde moet makenZou er geen reden zijn, om van wanbeheer te spreken en doen wij Nederlanders verkeerd, ons te spiegelen aan dit droe vige voorbeeld van een staat, klein als wij Nog zit Atjeh ons als een doorn in het vleesch, en wat Suriname betreft, laat ons het beste hopen. Maar hoeveel dè,ar in te halen, hoeveel goed te maken valt, dat zal de nieuwe goeverneur on dervinden. De russische pers, die zooals men weet, het genoegen heeft onder een uiterst strenge censuur te leven, geen stap kan doen zonder de ketens waarmee zij van staatswege gebonden te hooren rammelen, de russische pers heeft eene waarschuwing gekregen, om geen verontrustende oogstberichten te publiceeren. Ware deze maatregel nu genomen, om het publiek niet door wellicht overdreven mededeelingen om trent het mislukken van sommige oog sten, angst aan te jagen, dan zon deze vaderlijke zorg op prijs moeten worden gesteld. Maar het tegendeel is waar den czaar persoonlijk mishaagt het, dat men buiten Rusland zou vernemen, hoe het den russischen landbouw gaat. Nie mand heeft daarmee te maken. Vlug een bevelschrift uitgevaardigd aan de couranten, en klaar is hetHet publiek leest er niets meer over, maar of het er niet meer over denkt? Of wel velen gaarne russi»ch joarna- Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Üedac/i zich niet aansprakelijk. De op te rich ten Maarlemscke AmfoaektssckooL „Het vlot nog niet best met de am bachtsschool, men heeft er nog geen geld voor over, omdat men te onbe kend is met het nut van een dergelijke inrichting van onderwijs." Dit werd mij door iemand gezegd, die zich veel moeite geeft voor de am bachtsschool, die ervan doordrongen is; die het voelt dat een ambachtsschool hier ter stede moet komendie meent, en zeer terecht, dat een ambachtsschool evenveel recht van bestaan heeft als alle andere inrichtingen van onderwijs, welke door het Rijk of de stad gesub- sideerd of geheel bekostigd worden. Veel is er reeds over geschreven en gesprokenechter nog veel te weinig, men moet in alle kringen tot de over tuiging komen, dat een ambachts schooi de eenige oplossing is tot het vormen van mannen die grondig hun vak ver staan, dat zij het gehalte van (onzen) den werkenden stand helpt verbeteren en veredelen, dat zij een groot gedeelte bij draagt tot oplossing der sociale kwestie. Wie tot deze overtuiging wil komen, moet beginnen het werk te gaan zien, dat door leerlingen der ambachtsscholen te Rotterdam, Leeuwarden enz., is ge maakt, moet gaan zien voor een luttel entrée, de tentoonstelling in de „Kraton", waar werk staat door jongens van 13 tot 16 jaar gemaakt, waar een deskun dige den hoed voor afneemt. Wij willen hier geen critiek uitbrengen welke afdeeling het beste werk leverde, het is alleen ons doel uit het tentoon gestelde aan te toonen, dat een ambachts school onontbeerlijk is. Bij het beschouwen van die proeven van kunst voornamelijk in smid- en timmervak, komen wij tot de vraag hoe komt het, dat de een op 16 jarigen leeftijd een stuk werk maakt dat on berispelijk is, en waarvan een vakman zegtik zal 't niet verbeterenterwijl een ander van gelijken leeftijd hierbij niet de schaduw kan staan? en wij ant woorden de een heelt opleiding gehad zijn vak geleerd, terwijl een ander een groot gedeelte van zijn leertijd nood wendig moest zien heengaan aan bood schappen, winkelwerk doen enz., en met horten en stooten eindelijk zoo ver komt, dat hij als grooten of kleinen prul, van baas op baas scharrelt tot hij zoo'n beetje het alledaagsche werk mede kan maken, en smid, schilder of timmerman heet. Zoo iemand kent zijn vak niet, en staat, zoo hem een betrekkelijk eenvou dig stuk werk wordt opgedragen, met de handen in 't haar; dat de eerste, ervaren in zijn vak, niet behoeft. Het gevolg hiervan is, dat hij zoodra mogelijk zijn ontslag krijgt en dit een hoofdoorzaak is van het soms maande lijks veranderen van patroon, wat zoo- velen moeten doen. Uit ondervinding kan men het best beoordeelen wat het resultaat moet zijn van een jongen, die van school, dus als kind te midden van mannen komt, welke hem geheel vreemd zijn. Als men erin geslaagd is zijn jongen op een winkel te krijgen, wat lang niet gemakkelijk gaat, begint hij met krullen weg te brengen, boodschappen te doen, drank te halen enz., waar pl. m. een jaar mede heen gaat voor hij, zoo het heet, aan de bank gaat. In den regel komt het zoo ver niet; daar hij dan reeds een paar bazen heeft gehad „omdat hij er niets leert". Is hij de handeling van het gereedschap mach tig, dan moet hij teekenen leemt.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2