NIEUWS- EN AD VERTEN TIEBL AD. 9e Jaargang. Maandag "27 Juli 1891. No. 2471. A BOK NEME» TSPRIJS Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, PSYCHE. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05 Dit blad veraehyat dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hnrean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122, ADVERT EN TIÉN: van 16 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en coursDtiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PvHicitA Etrangèrt G. I. DatüBB f Co., JOHN F. JONE8Succ,, Faryl 316Ü Faubourg Montmartre, EERSTE BLAD. tVij herinneren onze Geabonneerde», die in dezen tijd de stad uitgaan,er aan, dat wij tegen vergoeding van de porto's, de courant nazenden aan de adressen, welke zij opgeven, zoowel in Acdcrland als in het buitenland. Directeuren-Uitgevers. Haarlem, 25 Juli 1891. Zondag den 2611 Juli zal op het Mu seum van Kunstnijverheid eene zeer merkwaardige tentoonstelling gehouden worden van de goed geslaagde gekleur de reproductiën der beroemde verza meling Spitzer te Parijs, welke verza meling,, bestaande uit de meest zeldzame werken op het gebied der Kunstnijver heid uit het Gothiek- en Renaissance- fijdperk, werd bijeengebracht door den onlangs overleden heer Spitzer. Men vindt er meesterwerken op het gebied der ivoorsnijkunst en van het on overtroffen emailwerkook de metaal industrie, het meubelvak en de keramiek zijn schitterend vertegenwoordigd, en doen ons verbaasd staan over de groote verscheidenheid van vormen dezer oude gildestukken. Des Zondags is de toegang tot het Museum vrij. Tevens wordt de aandacht gevestigd op achterstaande advertentie, die ons mededeelt, dat het werk der leerlingen van de aan het Museum verbonden teekenschool, ingang Dreefzijde, toegang vrij, nog tot 1 Augustus in de lokalen van genoemde school zal tentoonge steld blijven; ook deze werkstukken zijn een bezoek overwaard. Bij de posterijen is benoemd tot controleur over de vervaardiging van postzegels enz. alhier, J. van de Poll, commies bij het departement van Water staat, handel en nijverheid, ter vervan ging van den op zijn verzoek eervol ont slagen controleur D. M. L. baron Sweèrts de Landas. Alle volontairs (20) van den voorbe reidenden practischen cursus bij de militaire school alhier, zijn geslaagd in het dezer dagen gehouden examen voor sergeant, zoodat zij met 1 October overgaan in de ie klasse van den 2-jarigen cursus. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 19 personen bezocht. Hedenmorgen waren wij in de ge legenheid, een blik te slaan op de 250 prijzen voor de jaarlijksche loterij ter gelegenheid van de paardenmarkt alhier. Zij zijn tentoongesteld in de manége van den heer Van den Berg, Groote Houtstraat, en Zondag, Maandag en Dinsdag tegen 10 ets. per persoon te bezichtigen. Behalve de talrijke praktische arti kelen, zooals tasschen, dekens, plaids, lampen en meer speciaal voor de vak mannen geschikte voorwerpen als hoofd stellen, zweepen, lantarens enz. enz., trokken de vijt hoofdprijzen onze aan dacht. Het zijn een trois-quarts met 2 paarden bespannen, een victoria, een oliewagentje, een dogcart en een boe renwagen, de vier laatstgenoemde alle met één paard bespannen. Deze kostbare equipage's vormen waardige hoofdprijzen voor de in Haar lem altijd nog populaire paardenloterij. Gedurende de a. s. kermis zal in de Soc. „Vereeniging" weder optreden het gezelschap van den heer J. Wittkower Gerson, van Amsterdam. De stukken door het „Ned. Tooneel" gedurende de drie eerste kermisdagen, d. i. Maandag, Dinsdag en Woensdag, 3, 4 en 5 Augustus a. s., te geven, zijn Fijne BeschuitenDe Kleine Lord en De Strikken van het Noodlot. Uit Baarn, wordt gemeld: Maandag worden HH. MM. de Konin gin en de Koningin regentes op het paleis Soestdijk verwacht, om daar eenige veranderingen en herstellingen in oogenschouw te nemen. Er moet bepaald plan bestaan om den volgenden zomer aldaar door te brengen. De Regeering heeft goed gevonden aan de door Gedeputeerde Staten van Limburg benoemde commis sie, ter tegemoetkoming in den nood der slachtoffers van den hagelslag, die omstreeks 1 Juli in die provincie heeft gewoed, machtiging te verleenen tot het houden eener collecte in het ge heele rijk, gedurende de maanden Augustus en September. {Stel.) Uit Den Haag wordt ge meld Men verzekert, dat de heer Van Tienhoven, burgemeester van Amster dam, eene opdracht tot samenstelling van een ministerie heeft aangenomen en zich daarmede bezig houdt. Het is niet waarschijnlijk, dat de heer Van Tien hoven zelf in het Kabi net zitting zal nemen. NR. C.) Men sc hr ij ft uit Zuid-Afri- ka aan het Utrechtsch Dagblad Naar aanleiding der vele klachten, die in Zuid-Afrika- gerezen zijn over de telkens herhaalde beboeting der brieven kan ik u het volgende mededeelen. De postmeester, een zeer bereidwillig man, wien ik reeds eenige malen gevraagd had naar de reden van de beboeting der brieven, deelde mij mede, dat de fout te Kaapstad lag. En dit schijnt werkelijk het geval te zijn. De postmeester-generaal van de Kaapkolonie heeft geantwoord, dat de brieven uit Holland belast moeten zijn met 7 (zeven) stuivers. En dat in iveerwi'R vaii de aankondi ging in de holl. bladen, dat 25 cent de vracht zal zijn voor brieven naar Zuid Afrika Hier wordt algemeen de aandacht op die zaken gevestigd. En terecht. Het is vervelend telkens boete te betalen, zooals schrijver dezes nu reeds 1 Smaal deed 18 maal 4 stuivers. Maar bovendien komt het weinig overeen met de waardig heid van een land, als van staatswege in Nederland gepubliceerd wordt, dat het brievenport 25 cent zal bedragen, en een post meester te Kaapstad zegt: neen, het is niet zoo, maar 35 cent, en dan alle brieven beboet. Hier staat een land tegenover een persoon, ergo een iets tegenover een niets. Een ieder zij intusschen gewaarschuwd in Holland en bevrachte zijn brief met 35 cent! Uit Borger en omstreken vertrokken dit jaar weer tal van arbei ders naar Noord-Holland, ten einde er den hooioogst te helpen bewerken. Of schoon het aanbod van arbeiders dit jaar verre de vraag overtrof, en er alzoo voor vele vreemdelingen geen werk te bekomen was, vonden die uit die stre ken er nog allen werk bij eene tamelijke verdienste. De meesten hebben er dan ook hunne vaste werkgevers, die zij sinds eenige jaren helpen, en bij wie zij vast geld verdienen, waardoor zij voor de schade van lage arbeidsloonen ge vrijwaard zijn. Een gedeelte der arbei ders is, na aldaar ongeveer vier weken te hebben doorgebracht, teruggekeerd anderen blijven er nog een paar weken doorwerken. Door de verdiensten in Noord-Holland is menig arbeider in staat gesteld, gedurende de wintermaanden in zijne behoeften te voorzien. Door de oplettendheid van den machinist is, naar men ver neemt, te Zuidbroek een groot onheil voorkomen. De trein van Groningen kwam aanstoomen toen, naar men zegt, de brug was afgeschoven. Gelukkig wist genoemde beambte nog bijtijds den trein tot staan te brengen. Letteren en Kunst, De berlijnsche correspondent van de N. R. C. seint Gelijk thans bekend wordt, zijn er op de berlijnsche tentoonstelling toch ook eere-diploma's en zoogenaamde „rappels (d. w. z. tweede vermeldingen van de reeds vroeger behaalde kleine gouden medaille) uitgereikt geworden, en wel onder de hollandsche kunste naars een eere-diploma aan Israel, Mesdag en J. Mesdag. Voorts kreeg Rudolf Stang een „rappel". Een eer- eervolle vermelding viel ten deel aan Blommers, Tholen, Apol, Duchatel, F. J. Valkenberg, Luyten, Dake en Zilcker. Bij gevolg heeft de Keizer aan de wijzing der jury omtrent de hollandsche schilders niets veranderd. 's-Hage, 24 Juli. Examen Nederl. Toonkunstenaarsvereeniging. Heden zijn nog geslaagd voor piano (m. o.): de dames J. M. d'Arnaud Gerkens, te 's-Hage en A. van Zeyl, te Arnhem. In het geheel hadden zich aangemeld 38 candidaten voor piano (1. o.), 4 voor piano (m. o.), één voor viool (1. o.), 3 voor orgel (1. o.) en 2 voor solozang (onderwijskunst); te zamen 48 candida ten. Hiervan zijn in 't geheel geslaagd 23 voor piano (1. o.), 2 voor piano (m. o.), 11 voor viool (1. o.), 2 voor orgel (1. o.), en één voor solozang (onderwijskunst). De commissie van examinatoren be stond uit de heerenW. F. G. Nicolal, te 's-Hage, voorzitterG. A. Heinze, te Muiderberg, 2e voorzitter; W. Stumpff, I Amsterdam penningmeesterA. I. Ackermann, te 's-Hage, ie secretaris; H. A. Meijroos, Arnhem, 2e secretaris; C. L. W. Wirtz, 's-Hage; G. J. Mulder, i 's-HageArnold Spoel, 's-HageLeon L. Bouman, 's-BoschM. W. Petri, 1 Utrecht en G. F. Wagener, 's-Hage. Inhoud Sempervirens N°. 30Een en ander over samenleving (Symbiose) bij de planten. Nieuwe Amaryllis (Hippeastrum) - hybriden. Begonia Vernon, (Begonia semperfiorens atro- purpurea.) Iets over bontbloemige Knolbegonia's. Boekaankondiging. Schriftelijke opgaven, gegeven bij het eind examen 915 Juli 1891, aan de Tuinbouwschool „Amsterdam" te Watergraafsmeer. Tentoonstelling te Maastricht. Tentoonstelling te Ant werpen. Weeknieuws. Verschil lende mededeelingen. Necrologie. Antwoorden op het Vraagbord. Vraagbord. Verbetering. Weers gesteldheid. Inhoud van het Nederl. T uinbouwblad. Leger en Vloot. Van het 2e reg. huzaren worden de 10 luits. J. Staats Boonen en J. M. H. van het Lelyveld, van de escadrons te 's Bosch met 1 Nov. voor 1 jaar gede tacheerd bij de rijschool te Amersfoort in verband hiermede wordt de ie luit. jhr. J. L. Mock met dien datum ontheven van zijn detacheering bij het depot-eska dron te Plaarlem en vervangen door den ie-luit. jhr. E.W. vonWrangel auf Linden- berg, thans gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort, terwijl de bij de rijschool gedetacheerde ie-luit. H. A. Mos met 1 Nov. wordt ingedeeld te 's-Bosch. Men schrijft uit 's-Bosch Alhier kwamen in de laatste dagen verscheidene gevallen van typheuse koorts onder de troepen voor, De kazer ne wordt heden ontsmet en men is op evacuatie der troepen bedacht. Ver moedelijk is verontreiniging van den bodem der kazerne de oorzaak der ziekte. De Schcrpsclnitter N°. 12, van 1 Augustus, uitgegeven 23 Juli, bevat o. a. den volledigen uitslag van den Tweeden Nationalen Schietwedstrijd der Vereeniging van Nederlandsche Scherp schutters, gehouden te Hoorn van 26 30 Juni j.l. VISSCH ERIJ. N i e u w e d i e p, 24 Juli. Door 48 korders en beugers werden hier heden 10 tot 60 groote-, 20 tot 150 kl. tongen, 2 tarbotten, 3 tot 10 roggen, 1 tot 2 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerdgr. tong gold 50 60 cent, kleine id. 20 cent, tarbot f 7, r°g 55 cent Per stuk> kl. schol ƒ2.50 per mandje en schar ƒ3 per mand, 4) HOOFDSTUK III. Er was zelfs een oogenblik, toen hij van ligging wilde ver anderen, dat de hevige pijn hem bijna weer het bewustzijn deed verliezen. Hij kermde, en het koude zweet brak hem uit, hij smeekte mij met de oogen, om wat naderbij te treden en, naar adem snakkende, fluisterde hij „Mijn jongen, wanneer ik het bewustzijn mocht verliezen, dan zult gij toch zeker niet zoo laag zijn om daarvan gebruik te maken, en mij dit zakje te ontrooven, niet waar Ik beloofde hem, dat ik het zakje niet zou aanraken, noch een ander zou toestaan dit te doen, wat er ook mocht gebeuren. „Maar als ik niet meer uit-mijn bewusteloosheid mocht ont waken," hijgde hij, „wanneer ik het hachje er bij inschiet, en niemand naar mij komt vragen, laten wij zeggen vóór morgen ochtend tien uur, dan moet gij het zakje openen, en zien wat er inzit", hebt gij mij begrepen? Hij liet mij mijn belofte herhalen als om zich te overtuigen, dat ik hem had begrepen, toen de chirurgijn hem kwam ver- lellen, dat hij zich op wat ernstiger dingen moest voorbereiden. Toen de pijnlijke operatie voorbij was, en mijn grootvader zich tamelijk wel gevoelde, werden zijne levensgeesten langza merhand weer opgewekt. „Mijn jongen," zeide hij, „men rnoet mij maar dadelijk in een handkar neerleggen en naar huis rijden. Morgenmiddag ben ik weer geheel en al beter." De chirurgijn begon te lachen. „Gij zult wel blijven, waar gij zijt," zeide hij, „Het zal nog wel een paar weken duren, alvorens gij in staat zijt om het bed te verlaten, en wanneer gij naar uw huis teruggekeerd zijt, zal er iemand voortdurend bij u moeten zijn om u te helpen." „Zou iemand mij dan in mijn huis moeten oppassen stamelde hij op verbijsterden toon. Dit denkbeeld scheen hem met angst te vervullen, en gedurende geruimen tijd sprak hij geen enkel woord en bleef met open mond liggen, alsof hij niet in staat was om zijn toestand te overzien, en geen middel wist om zich in zijn lot te kunnen schikken. Het was drie uur in den morgen, toen ik mij naar bed begaf. Om acht uur stond ik op en begaf mij naar beneden om mijn grootvader op te zoeken. Hij was klaar wakker en begroette mij met een tevreden blik. „Ik heb den ganschen nacht gepeild, mijn jongen," zeide hij, „en ik geloof dat ik nu mijn vaarwater heb gevonden. Gij moet »ijn vader gaan opzoeken, en het beste is, dat gij dit onmid dellijk gaat doen." „Maak n daarover volstrekt niet bezorgd," zeide ik, meenende, .dat hij zich ongerust maakte over mijne koopplannen wat het huis betrof, „ik kan nog wel een paar dagen met het geld wachten." „Neen, dat is het niet," antwoorde hij ongeduldig. „Gij moet mijn vader gaan opsporen. Begeef u onmiddellijk naar Bonport, en ga daar juffrouw Edwards opzoeken in den voornaamsten winkel in Mermaid Street. Ga dan de trap op naar boven, en zeg mijn vader wanneer gij hem tehuis vindt, dat ik er slecht aan toe ben en zijn hulp noodig heb. Als hij niet thuis is, ga dan naar het havenhoofd om te zien of hij daar ook is, en wanneer gij hem daar niet vindt, kijk dan eens in de „Dolfijn" of in de „Heaty Tar" of anders in de „Three Mugs" en „the Anchor"; het zal geloof ik maar het beste zijn, dat gij alle kroegen en bierhuizen een voor een be» zoekt, maar vinden moet gij hem. En ik zal u vertellen waarom" en hij liet zijn stem dalen, en keek argwanend in de rich ting van de deur, alsof hij bang was, dat wij beluisterd zouden worden, „er is een menschenleven mee gemoeid." Ik keek hem ongeloovig aan, maar uit de ernstige uitdrukking van zijn gelaat bleek maar al te duidelijk, dat hij waarheid sprak „Hoe laat is het nu?" vroeg hij. „Acht uur." „En hoe laat ben ik dezen vervloekten tocht begonnen." „Tusschen twaalf en één uur zijt gij hier gekomen." Hij rekende op zijne vingers na, hoeveel uren er sedert dien tijd verloopen waren, en zeide toen met klem „Ge moet dadelijk vertrekken. Er is geen oogenblik te ver liezen. Gij moet vader opsporen en uiterlijk vóór twaalf uur met hem hier teruggekeerd zijn." j „En verondersteld, dat ik'hem niet kan vinden?" „Dan moge de hemel ons helpen!" riep hij uit, en drukte

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1