NIEUWS- EN ADV EB TEN TIEBL AD. 9e Jaargang. Woensdag 29 Juli 1891. No. *2473 ABONNEMENTSPRIJS: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, PSYCHE. Voor .Haarlem per 3 maanden1,20. franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ïiurean Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. AD VERTEN TIËN: ?&ii 15 regela 50 Cents; iedere snte? K)Cent». Groote letters ux-n? plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Ai onnemenfcen en Advertentie» wordea aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. het BuitenlandCompagnie Générale de TvbliciU Mtrmgbe L'BA VB li öo.f JOHN F, J ONMB, SuccFanjt 31 bit Fauboiirg Moidmarlrê* Hoofdagenten voor aS^aiGSJS?5StV215Éfl.^S»i®d Haarlem, 28 Juli 1891. Voor de betrekking van hoofd- der kostelooze school lett. D. alhier, hebben zich ruim 130 sollicitanten aangemeld. De bij de militaire school alhier gedetacheerde i» luit. J. H. van der Hegge Zijnen wordt met 1 Oct. defini tief werkzaam gesteld als leeraarbij die inrichting. Maandagmiddag is alhier aanbesteed het bouwen van drie barakken voor besmettelijke zieken in den tuin van het St Elizabeths-Gasthuis, raming 11660. Tien biljetten waren ingekomen. Laagste inschrijver is de heer H. van Es, alhier voor ƒ9941. Vrijdag e k., des namiddags te 4 uur, zal de gunning plaats hebben. Door wijlen dr. H. Smeding is aan de Vereeniging tot behartiging van de stoffelijke en geestelijke belangen der armen alhier, vermaakt een legaat van 500- De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 29 personen bezocht. Dc postduivenvereeniging „de Snel- vlieger", alhier, hield Zondag den 26" Juli eene onderlinge wedvlucht met oude en jonge duiven van Mons, af stand 220 K M. De ie prijs werd behaald door een duif van den heer W. v. IJsseldijk; 2; pr. door een duif van D. Janus. 3' Fr. v. Baars. zT 13,, 14 Joh. Jung. T. A. Donnee. I. Faber. H. E. Jung. A. Haartman. P. v. Putten. Chr. Lunow. Fr. Hessels. Joh. Muller. P Jung. A. Meijer. De duiven legden gemiddeld 856 M. per minuut af. De heer W. v. IJsseldijk behaalde bovendien de verguld zilv. med. voor de 2 eerstaangekomen duiven. Ofschoon het ons schutterij-kader in den wedstrijd te Hoorn niet mocht ge lukken een prijs te behalen, heeft het •daarvoor Maandag jl. bij den wedstrijd van den Nederlandschen Kaderbond te Utrecht schitterend revanche genomen. Aan de haarlemsche afdeeling, onder commando van den adj. onderofficier H. A. Balabrega, viel in den korps wedstrijd B. salvo vuur op 200 M., met 15 treffers en 76 punten een bronzen medaille ten deel. De 28 hoofdprijzen van de heden getrokken Haarl. Paardenloterij zijn ge vallen op de Nummers een coupé trois cart be spannen met tweepaarden, tuigen compleet. 2 een victoria bespannen met 1 paard 3 een oliewagen bespannen met 1 paard. 4 een dogcart bespannen met een paard met tuig. 5 een boerenwagen met een paard, tuig compl. 6 een bruine merrie. 7 een donkerbruine ruin. 8 een zwarte merrie 9 een zwarte ruin. 10 een bruine ponny. 11 een bruine ruin. 12 een bruine witvoelmerrie. 13 een donkerbruine merrie. 14 een zwarte witvoetmerrie. 15 een schimmelmerrie. 16 een bruine merrie. 17 een donkere vosruin. 18 een bruine merrie. 19 een bruine ruin. 20 een donkere schimmel merrie. 21 een bruine ruin. 22 eeri bruine witvoetruin. 23 een ruin. 24 een lichtbr. ruin. 25 een zwarte ruin. 26 een lichtbruine merrie. 27 een zwarte merrie. 28 een bruine ruin. Volledige lijsten van de 250 prijzen zijn a 5 C. aan ons IBureau verkrijgbaar 14486 15958 4016 7429 1085 24506 22580 21134 8771 "835 20509 11107 22921 11496 9889 I3732 16320 12449 9842 19701 16437 10042 4i5T 6898 23407 T6577 20305 7777 Bij vonnis der Arr. R echtbank alhier van 28 Juli jl. is in staat van faillis sement verklaard F. P. Oodenthal, koop man en winkelier in rijwielen en naaima chines te Haarlem, met ingang van 25 Juli jl. en benoeming, tot Rechter-Com- missaris van den heer Mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot curator, van den heer Mr. A. E. A. S. van Stralen, advocaat en procureur alhier. J. van Dieten, te GastelL. Hf. Lieu- wens, te Rotterdam; W. E Duijm, te Tolen; J. W. Niemeij er, te Amsterdam, en J. B. M. van Galen, te Utrecht. OFFiCIEËLtt «EiUCIJTHN. Bij kon. besluit van 25 Juli is be noemd tot griffier bij het kantongerecht te Neuzen mr A. W. van Everdingen, advocaat te Tiel Bij kon. besluit van 25 Juli is dr. W. Everts, directeur der eerste afdeeling van het bisschoppelijk seminarie te Roermond, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij kon. besluit van 25 Juli zijn J. J. Greeve, ie custos bij de koninklijke academie van wetenschappen te Am sterdam, en E Gerries, letterkundige te Deutichem, benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij kon. besl. van 24 dezer is de leeraar bij het koninklijk institunt voor de marine te Willemsoord J. G. R. Vos, met ingang van 1 Sept. a. s., eervol uit die betrekking ontslagen, onder toekenning van- zoodanig wacht geld, als waarop hij zal bevonden wor den aanspraak te hebben Bij kon. besl. van 25 Juli is in zijnen rang overgeplaatst bij den generalen staf de kolonel K. Eland van het wapen der genie, thans directeur van de lie afdeeling der krijgsschool. In de afgeloopen week slaagden voor het notarieele staats examen voor het eerste gedeelte de heeren E. P. van Steenbergen, J. H. W. Soeters, beiden te 's-Hage; F. Bakker Schut, Th. J. Verrijn Stuart en A. H. A. Wennekers, allen te Amster dam en voor het tweede gedeelte de heeren: H. Weber, te 's-Hage; S. IT e t eindexamen van de afdeeling B der rij&skmdbouvvschool te Wageningen is roet gunstig gevolg af gelegd door de heeren J. B. Buningh, 's Hage O. F. Muller von Czernicki, A. A. Neeb en G. Azings Venema, allen van Wageningen; J. H. Popta, 's BoschW. B. Tromp de Haas, Haar lem»; E. Vorstman, "s Hage. Aan 3 kon het diploma als landbouwkundige niet worden toegekend. 111 De Nederlander, een te Chicago in de hollandsche taal ver schijnend blad, lezen wij het volgende Prof. Brennan van Roseland, een der weinige Amerikanen, die zich met dege lijke taal- en historie-studiën bezighou den, en die o. a de nederlandsche taal even vloeiend spreekt als correct schrijft, i terwijl hij zich ook met het oud-friesch j heeft gemeenzaam gemaakt, vertelde ons dezer dagen dat hij het voornemen heeft, i eerlang een boek in het licht te geven jover den tocht der Friezen onder Hen j gist en Horsa naar Brittannië. Plij meent duidelijk op taalkundige en andere gronden te kunnen aanwijzen, dat de invloed der Friezen op Engelands ont wikkeling veel belangrijker is, dan men tot dusver heeft aangenomen. W ij k u n 11 e 11 de gemeent e- besturen, die er hun werk van maken om boomen langs de straten te planten, wat een zeer aangename, maar tevens zeer nuttige zaak is, niet genoeg aan raden om toch vooral er op te letten, dat men goed materieel neemt voor de gasbuizen. Niet zelden toch ziet men, dat de boomen, die pas eenige schaduw beginnen at te werpen en dus op hun mooist zijn, op eens ziek worden, de bladeren laten vallen en sterven. Nu weer zagen we een gansche laan, ove rigens prachtig schoone boompjes, ge heel ziek en ontbladerd, bij de nieuwe huizen te Assen, zijnde de weg naar Groningen. Ofschoon we geen tijd had den de zaak nader te onderzoeken, is het ons niets vreemd om het gas te beschouwen als de oorzaak van de kwaal. Het is duur, maar zeker veel meer afdoende, als men er toe kon overgaan de gasbuizen in een tweede, wijdere buis te leggen om zoo het ont snappende gas te beletten in den grond te dringen. Dan zou tenminste al zeer veel verholpen zijn. Flor alia Van Amsterdam vertrok ken drie heeren en drie dames naar Zweden, om daar een cursus te volgen in handwerksonderwijs (Slöjd). Zij zul len eerst te Kopenhagen en Gothenburg eenige scholen bezoeken onder leiding van een zweedschen schoolinspecteur. Een heer in de Gerard Dou- straat te Amsterdam werd op het oogen - blik, dat hij bezig was met het bergen van stukken in zijn brandkast, door zijn broeder geroepen. Daardoor vergat hij de deur te sluiten. Eenigen tijd later her innerde hij zich zijn verzuim en ontdekte tot zijn ontsteltenis, dat een portefeuille uiet 14,000 verdwenen ivas. De politie werd terstond gewaarschuwd en stelde een onderzoek in. Zij had dadelijk vermoeden op de dienstbode, bij wie na onderzoek, diep onder haar kleederen, twee bankbil jetten, elk van 1000, te voorschijn kwamen. Het overige werd. in den tuin, onder een dakpan verborgen, gevonden. De oneerlijke dienstbode werd on middellijk in hechtenis genomen. Zekere S., van Wormerveer terugkomende, is te Zaandijk in de wegsloot geraakt en verdronken, ver moedelijk tengevolge van misbruik van sterken drank. De heer Sterk, stationchef der staatsspoorwegmaatschappij te 's Ha ge, is door den keizer van Duitschland benoemd tot ridder 4e klasse der Kroon orde van Pruisen. In de Rijnspoorlaan te 's-Hage heeft Zaterdagnacht een daar woonachtig man zijne vrouw zwaar mis handeld. De man was lang niet nuchter thuis gekomen. Het schijnt toen tusschen het echtpaar levendig te zijn toegegaan, al thans de naaste buren hadden de vrouw hooren gillen. Zaterdagochtend is de vrouw naar het ziekenhuis overgebracht en dienzelfden dag overleden. Het lijk is thans naar het acade misch ziekenhuis te Leiden vervoerd, teneinde onderzocht te worden. De man is in arrest genomen. Volgens de verklaringen van de kin deren der overledene hadden deze om streeks één uur in den Dacht hunne moeder hooren gillen, en vonden zij haar in tegenwoordigheid van hunnen vader achterover op den grond liggen. Zaterdagavond ontstond er te Rotterdam twist tusschen een paardenslachter en diens knecht, welke zoo hoog liep, dat deze zijn mes trok. Zijn baas wilde hem het mes uit de handen nemen, doch sloeg zijne hand in het lemmet, waardoor hij een diepe wonde bekwam. Een tweede knecht, die zijn baas te hulp wilde komen, bekwam mede eene diepe snede in den arm. Beiden zijn naar het ziekenhuis over gebracht. Zondagmiddag waren te Rotterdam eenige opgeschoten jongens van 15 18 jaren aan den Noordsingel bezig het den talrijken wandelaars lastig te maken, door hen met vuil te wer pen en zelfs jonge meisjes aan te grijpen. Een agent van politie, die hen dat ver bood, werd onverwachts door een van die jongens aangegrepen, de kleederen werden hem van het lijf getrokken en zijn helm in het water geworpen. Met zeer veel moeite werd genoemde jongen naar het politie bureau aan de Meermanstraat overgebracht. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. (N. R. C Zondagavond viel eene vrouw ongemerkt in het water aan de Korte kade te Kralingen. Haar man, die haar wat te lang miste, ging naar zijne vrouw zoeken en zag eenig geborrel in het water. Hij sprong daarop te water, dook twee malen en smaakte het geluk haar, hoewel geheel bewusteloos, op het droge te brengen Met veel inspanning heeft men de drenkelinge tot bewustzijn gebracht. Toen Zondagochtend de eerste kerkbezoekers de kapel van O. L. Vrouw in 't Zand te Roermond nadprden, vonden zij een pasgeboren kind, van het mannelijk geslacht, ge wikkeld in doeken, met een briefje waarin verzocht werd het kind te laten doopen, en vermeld stond dat de moe der katholiek was. Nadat het kind ge doopt was, is het door de politie uitbe steed. •6) HOOFDSTUK IV. „Zulke jonge menschen moeten niet zooveel vragen," ant woordde de oude man. zeer verheugd over mijn onnoozelheid. „Het is voldoende, dat zij onthouden wat men hun zegt; dat heeft mijn vader mij reeds zeventig jaar lang voorgehouden. Ga nu naar Bonport en tracht nog eens mijn vader op te sporen. In alle kroegen moet gij naar hem zoeken en overal het bericht achterlaten, dat zijn zoon hem aeer noodig heeft, daar hij er zeer slecht aan toe is. En wanneer gij hem te Bonport niet kunt vinden, ga dan naar Stringham, Shoreby en Puntness en desnoods •ook naar Towerbridge. Wanneer gij hem gevonden hebt, moet gij hem zeggen, dat gij honderd pond noodig hebt In den be ginne zal hij wel wat op u vloeken, dat geloof ik zeker, maar wanneer hij bemerkt, dat gij van plan zijt om naar. den ouden Fenwick te gaan, dan zal hij, dat verzeker ik u, wel spoedig met het geld bij de hand zijn. Wanneer het geld dan eenmaal in uw bezit is, dan kunt gij uw anker hier lichten en dadelijk op reis gaan naar de vreemde gewesten, want het is niet goed voor een jongmensch om op eene plaats te blijven en daar te luieren. Stuur mijn vader naar mij toe, maar keer zelf niet terug. Gij moet met een voorspoedigen wind onder zeil gaan. Aldus zou ik in uw plaats handelen. Wanneer gij echter mijn vader morgenochtend nog niet hebt gevonden, dan moet gij met den middag terugkeeren, omdat er anders niemand is om dien ver vloekten beer voedsel te geven begrijpt gij Ik zeide hem, dat ik hem begreep, waarna ik hem verliet. Zoodra ik mijn middagmaal had gebruikt, begaf ik mij naar een koopman in scheepsbehoeflen en kocht een stuk sterk hen- neptouw, zestig varim lang Dit liet ik door een jongen naar het huisje brengen. Ik gaf den jongen een footje, en alvorens mijn arbeid te beginnen, wachtte ik tot hij goed en wel uit het ge zicht was. Mèt geweld moest ik mij den toegang tot het huis verschaffen, want men zal het gemakkelijk kunnen begrijpen, dat mijn groot- vider mij de sleutels bij mijn terugkeer had ontnomen en ze onder zijn kussen had verborgen. De eenvoudigste manier was om docr een raam naar binnen te klauteren; nadat ik nu een der ruiten met een brok steen had verbrijzeld, maakte ik den grendel los en schoof het raam in de hoogte. Toen dit eenmaal was geschied, kostte het mij verder geen moeite om in huie te komen. Ik sleepte het touw naar het waschhuis, en met een bijl, die ik daar vond, hakte ik het dek sel op de plek, waar het hengsel zat bevestigd, met twee flinke slagen doormidden en lichtte het vervolgens op. Nu maakte ik het touw los van de kram in den muur, zette den emmer op den rand van den put en bond het touw, dat ik ge kocht had, stevig aan het andere vast. Na dit te hebben gedaan, legde ik de bijl en een flink knipmes, dat ik op een van de planken had gevonden, in den emmer, daar zij mij als wapenen moesten dienen, want het kwam mij niet onwaarschijnlijk voor, dat de gevangene, wie hij ook mocht zijn, zonder mijne bedoe lingen te kennen, de wraak, welke hij voor zijne cipiers koes terde, op mij zou koelen. Een paar kaarsen en een doosje luci fers behoorden teven6 tot mijn uitrusting, ik stapte nu eerst op den lagen rand en vervolgens in den emmer, trok het touw over de katrol, trok mijzelf een paar duim in de hoogte en zweefde boven de opening. Mijn hart voelde ik in mijn keel kloppen, toen ik daar hing en het gewaagde van mijn onderneming en de groote gevaren, waarin ik mij zou begeven, ten volle besefte; langzamerhand begon ik weer moed te vatten en liet langzaam het touw door mijn handen glijden. Toen ik den knoop voelde, waarmee de beide touwen aan elkaar waren vastgebonden, wachtte ik een oogenbhk. Ik was nu halverwege en moest mij verder toever trouwen aan het touw, dat ik dien dag gekocht had. Wanneer het verrot of op de een of andere plaats te zwak bleek te zijn Het was onmogelijk om nu terug te keeren, en na een oogen- blik van besluiteloosheid liet ik het touw weer door mijne vin gers glijden en daalde zoo langzaam mogelijk naar beneden om het touw niet te beschadigen, daar ik bedacht, dat ik weer even veilig naar boven zou moeten klimmen. Nu bedacht ik ook eens klaps, dat ik verzuimd had om te zien of het nieuwe toch wel even lang was als het andere een domme onvoorzichtigheid, die mij bijna het leven had kunnen kosten zoodat ik nu nog onvoorzichtiger neerdaalde, uit vrees, dat ik plotseling het ui

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1