NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PSYCHE. 9e Jaargang. Maandag 3 Augustus 1891 No. 2477. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIÉN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. DE KERMIS. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad rarschtfrit dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Ï-Ioarlem. Telefoonnummer S2Ï. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en coorantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEHEBOOBI en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Comvagnit Générale de PubliciU Eirangbt L. BAUBX f Go., JOHN 1'. JONES, Suco., F ar ij t 31Si» Faubourg Monlmartri. EERSTE BLAD. Terwijl wij dit schrijven, wordt de kermis ingeluid, een geschikt oogenblik om in vuur te raken en met warme kleuren onzen lezers af te malen, wat er ditmaal op de aloude haarlemsche kermis te zien zal zijn. Men moge zeggen, dat de kermissen in het algemeen met rasse schreden hunne ondergang tegemoet snellen, aan deze kermis is dat nog niet te zien. Niet minder dan voorheen zijn Turf markt, Oude Gracht, Botermarkt en Groote Markt bezet met kleine en groote inrichtingen, die streven naar het gemeenschappelijk doelden men- schen het in de kermisweek zoo licht dansende geld uit den zak te jagen. Wanneer wij dan nu een klein over zicht gaan geven van wat er op deze kermis te zien is, dan verzoeken wij tevens den lezers, er de koek- wafel- speelgoedkramen, draaimolens, photo- graphie gelegenheden enz. enz. maar zelf bij te denken. Die zijn van jaar tot jaar dezelfde, behoudens misschien (als de zaken wat gemarcheerd hebben) een nieuw verfje er over heen. Wat is het aantal wanschapen schep selen in de wereld toch grootallerlei merkwaardige wezens zijn in deze dagen te Haarlem bijeen. Nauwelijks zijn wij de Lilliputters die in de Zijlstraat huizen, gepasseerd, of wij treffen op de Gedempte Oude Gracht bij de Raaks, een tentje aan, waarin te zien zijn„De klein ste man en vrouw der wereld" en hun dochtertje Aaltje Hendrieka Cesarea Bos, geboren (dat wil zeggen het dochtertje) den negenden Februari 1889. De man is 7 „palm" hoog, 44 jaar oud, de vrouw is 10 palm hoog en 40 jaar oud. De provincie Groningen kan er zich op beroemen, hun bakermatte zijn geweest. Hoeveel palm het kind hoog en hoeveel pond het zwaar is? vraagt gij. Ja, dat, weet ik niet en 't staat er ook niet bij 'tmoet zeker eene verrassing blijven. Naar verhouding moet Cesarea palm hoog wezen Geen pistoolschot verder is een rus- sische reus verscholen, achter de planken van een niet groot gebouwtje. De man heet Germak, is 23 jaar en moet 2 meter en 28 c.M. zijn, een lengte die hem voor zeker uitnemend voor lantaarnopsteker geschikt maakt. Zonder ladder kon hij de lantaarns aansteken en uitblazen. Maar reizen met een tentje zal wel winstgevender zijn. Deze natuurproducten evenwel zijn nog niets vergeleken bij „la femme barbe" die ook op de Oude Gracht hare tent heeft opgeslagen. Een vrouw met een baard! akelige gril der natuur. Maar er is nog meer: op de Turfmarkt is „de kleine zonder handen en voeten die piano speelt." Alzoo is zelfs de piano al niet veilig meer voor menschen zonder extremiteiten. AVij vermoeden, dat bedoelde kleine met zijn neus speelt. Enfin, men zal het wel eens gaan zien. En om nu met de natuurwonderen te eindigen, op de Groote Markt is nog een paar dwergen, princesse Mignonne en gênéral Miette. Ouderdom, lengte en zwaarte van No. 1 35 jaar, 60 centi meter, en 7 kilo; voor No. 2 37 jaar, 65 cM en 9 kilo. De mkn is dus de baas en zoo hoort het ook Wenden wij ons nu van de wonde ren der natuur tot de mirakels van de kunst. Ze zijn vele. Daar hebt ge een geheimzinnige tent op de Oude Gracht (ja, die Oude Gracht is een hoorn van overvloed), met het opschrift„Palais des Clowns", en bovenaan strekt een soort van faam-beeld een bord omhoog, waarop staat Pax-Labor 1890. Wat nu vrede en arbeid met een clownspaleis te maken hebben is niet recht helder: moge de „arbeid" die er in verricht wordt, succes en het publiek er „vrede" mee hebben Maar nu komt er iets, dat klinkt als een klok. Niemand meer of minder dan professor Wattrin (hé, kent n dien hoog leeraar niet? nu, ik ook niet) is hier gekomen om ons te laten kijken, dat hij zooals hij dat uitdrukt„het geheim heeft gevonden,om op „behoorlijke" aan vrage van het publiek (in den franschen tekst staat „convenable") bejaarde men schen in hunne vroegere jeugd te ver anderen." Al is de taal wat vreemd, de bedoeling blijkt duidelijk. Een soort van levenselixer is het dat hier wordt gele verd. Of het tegen de buitenlucht kan, zal de vraag zijn,en wie er als oud mensch is ingegaan, zal er wel niet als jong mensch weer uitkomen. Eene collectie najaden, sylphen, feëen, wat zijn het eigenlijk, brengt meer speciaal de ver jongingskuur van het schoone geslacht in beeld. Volgt het Alhambra, een soort van specialiteiten-inrichting, acrobaten etc. eene „historisch-plastische Kun6taus- stellung", waar men de saamgegroeide tweeling Gebr. Tocci afgebeeld kan zien (in was naast den duitschen keizer. Hoe komen zij aan elkaar zou men zeggen. Op de Groote Markt is Gonsael als die er niet was, zou men moeten voorstellen de kermis uit te stellen tot dat hij er was en dicht in zijn buurt een quasi oud gebouwtje van de vroegere voedingsten toonstelling, getiteld„In de Rust wat," waar men Vollenhovens Stout kan krijgen. Althans 't staat er op te lezen. Best mogelijk, dat als het scherm omhoog gaat, het gebouwtje ('tis van 1525, asjeblief) een schiettent is of wat anders. AVie de Turfmarkt vergeet, moet dat zelf maar weten, maar die benadeelt zich enorm Daar vinden wij Cleopatra, dat wil zeggen een nanicht van de echte, een slangen en apentent, een „thé£tre de nouveautés," (want zulke kunsten als op het voorhang zijn ge schilderd, heeft men nog nooit gezien), den Doolhof, die te Amsterdam en te Zandvoort veel succes heeft gehad en er nu dan ook zoo keurig wit en nieuw uitziet en een Hippodrome, in het hollandsch: een paardenspel .Dicht bij op de Oude Gracht staat „de wereld in het klein", dat naar iemand ons mededeelde, zeer aardig is om te zien. Dat Spriet er weer is op de Boter markt en de circus van Fernando en Henrotte op de Parklaan, is bekend. Evenmin behoeven wij er aan te her inneren, dat de sociëteiten Vereeni- ging en de Kroon beide dit jaar weer het hunne doen, tot amusement van hunne 'eden. En dan blijft ons niets meer te doen over, c ;.h'onzen lezers voor zoover zij aan de kermisvreugde willen meedoen, een genoegelijke ker mis toe te wenschen. Haarlem, i Augustus 1891. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-regentes zal Zondagavond de fontein in den Hout van half 9 jjtot 11 uur geïllumineerd zijn. Het Stedelijk Museum van Schilde rijen en Oudheden op het Raadhuis is in de maand Juli jl. bezocht door 585 personen tegen en door 318 personen zonder betaling. Gedurende de maand Juli laatstleden is het Museum van Kunstnijverheid alhier door 1408 personen bezocht. Op algemeen verlangen zullen de werkstukken der leerlingen van de tee kenschool voor kunstnijverheid alhier (ingang Dreef) op Zondag 2 Augustus nog tentoongesteld blijven; ook zullen op het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen aanstaanden Zondag de afbeeldingen van de beroemde verza meling-Spitzer voor het laatst tentoon gesteld zijn. Zondags is de toegang vrij. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 66 personen bezocht. Op de aardappelen- en botermarkten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. laagste hoogste pr. Aardappn. 4050 HL. 3960 HL. f 2.25 f 5. p. K.G. p. KG. Boter kil. 1256 1830 kil. f 1.25 t 1.5 1 p. stuk. p. stuk. Biggen 390 stuks 358 stuks f 2.50 i'. 14. Aan het bestuur der vereeniging van de H. Elisabeth alhier is bij koninklijk besluit vergunning verleend om eene verloting te houden van geschonken voorwerpen, waarvan de opbrengst zal strekken ten dienste der armen en nood lijdenden. Vrijdagnamiddag is aan een 83 jarigen man, verpleegde in hét gesticht St. Johannes de Deo in de Jansstraat, ter wijl hij aan de Groote Markt naar het opbouwen van de kermis stond te kij ken, vermoedelijk door twee personen, zijn zilveren horloge ontrold. Wij verwijzen naar achterstaande ad vertentie, waarbij bericht wordt, dat de tentoonstelling van ambachtsscholen in den „Kraton" Zondag 2 Augustus in- plaats van te 12 uur, zal worden ge opend te tie 11 uur. Het drukke bezoek op vorige Zon dagen maakt dezen maatregel noodig. Donderdagavond had ten Gemeente huize van Heemstede eene eenvoudige plechtigheid plaats. In den gemeente raad was besloten aan de veldwachters, die in den laatsten tijd zich bijzonder hadden onderscheiden door de aanhou ding van eenige gevaarlijke individuen, o. a. van den beruchten Pieter Koole, eene onderscheiding toe te kennen. De heer burgemeester J. Ph. Dolleman, bood daar met eene hartelijke toespraak, namens de gemeente, aan de brigadiers titulair der Rijks veld wacht A. den Bei der en H. Arends en de gemeenteveld wachters G. Bouman en G. Krab, elk een horloge met toepasselijke inscriptie aan, waarna de heer mr. L. AV. Van Gigch, die, met den heer mr. AV. H. Smit, bijdragen had ingezameld, namens tal van ingezetenen, met toestemming van den procureur generaal, eene grati ficatie in geld kon uitreiken, bij welke gelegenheid ook hij hulde bracht aan de kloeke houding der veldwachters. Uit 's-Hage wordt gemeld: De prins en prinses Von AVied en hun ne twee dochtertjes, die Donderdag op Het Loo waren, namen deel aan het dejeuner met Hare Majesteiten en ge volg. De jonge prinsessen vertrokken te 5 uur Hare ouders namen deel aan een familiediner en vertrokken te 8.45, uitgeleid tot aan het station door de Koningin-regentes, Vrijdag waren aan tafel bij Hare Ma jesteiten genoodigd jhr. AVttewaal van Stoetwegen, gezant te Petersburg en echtgenoote jhr. De Savornin Lohman oud-goeverneur van Suriname, en baron Bentinck, aftredend jagermeester op Het Loo. OFFICIEELS BERICHTEN. Bij kon. besluit is benoe.md tot no~ taris binnen het arrondissement Leeu warden. ter standplaats Makkum, ge meente AATmseradeel. F. AVassenbergh» candidaat notaris te Prinsenhage. Bij kon. besluit is goedgekeurd tarief no. 13 der Verzekeringbank De Neder landen, gevestigd te Rotterdam „Ver zekering van dadelijk ingaande lijfrente op twee levens met geheelen overgang op den langstlevende." Bij kon. besluit is aan C. P. Holst Gzn. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar bij de normaal school voor teekenonderwijzers te Am sterdam. Bij kon. besluit is de tijd van duur der detacheering bij de landmacht in AVest-Indie van den sedert tot eerste- luit. bevorderden tweede luit. L. J. K. de Reede, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, verlengd met drie jaren en alzoo nader bepaald op zes jaren. Bij kon. besluit is benoemd [tot broe der in de orde van den Nederlandschen Leeuw de gepensionneerde conducteur der art. i" kl, C. A. Lankhout, thans militair wachter en waarnemend conduc teur der art. op het fort bij Vechten en drager van de medaille der Citadel van Antwerpen. Bij kon. besluit van den 29e dezer 10) HOOFDSTUK VII. Er waren slechts eenige seconden toe noodig om tot dit be sluit te komen, zoodat het volgende oogenblik het touw met de meest mogelijke snelheid door mijne vinger-s gleed. Opkijkende zag ik, hoe de oude Peter met kracht met zijn mes op het touw loshakte, terwijl het lemmet bij iedere beweging flikkerde. Een keer zelfs bukte hij zich voorover, greep het touw met zijn eene hand vast, en trachtte het toen door te snijden, maar mijn gewicht was hem te zwaar, zoodat hij het moest laten glippen. Een kreet van verrukking en verwondering van Psyche toonde mij aan dat ik de brug naderde en het volgende oogenblik stond ik op de plank. Bijna gelijktijdig werd het touw doorgesneden en de twee einden weggeworpen. De eene weg ter ontsnapping was afgesneden. Ik was op dat oogenblik in te groote gemoeds beweging om de geheele beteekenis van dit voorval of de ernst van mijn toestand te omvatten ik had inderdaad reden om mij zelf geluk te wenschen met de ontsnapping aan onmiddellijk gevaar en toen ik mij weer veilig in den kelder bevond, was ik nauwelijks minder luchthartig dan Psyche. Maar ik wasvree- selijk door den angst geschokt en dit gevoegd bij lichamelijke vermoeienis, deed mijne knieën knikken en ontzenuwde mijne armen, zoozeer dat ik nauwelijks mijne hand stil kon houden om een lucifer te grijpen en af te strijken. De kaars in den emmer was gevallen en onderwijl uitgegaan, maar ik had nog de andere in mijn zak en toen ik deze had aangestoken, zocht ik gretig naar de kruik met water, want behalve een ge voel van flauwte was mijn mond geheel droog door de opwinding. Tot mijne groote ontsteltenis ontdekte ik, dat een stuk van de put op de kruik gevallen was en haar gebroken had. Toen Psyche de teleurstelling op mijn gelaat las, keek ze be- geerig rond en met een kreet van vreugde vond zij een kopje vol water in het gebroken stuk van de kruik en dit wilde ze mij laten drinken, maar ik wilde het niet aanraken voor zij haar volle deel had gehad, want het kwam mij nu in de gedachte dat dit wel het laatste slokje water kon zijn dat we ooit zouden proeven. Als de oude Peter zijn geheim wenschte te bewaren, had hij een veilig en zeker middel binnen zijn bereik. Hij behoefde maar den ingang van de put te sluiten en ons zoo van honger te laten omkomen. Binnen een week misschien nog wel eerder, zou een van ons of misschien beide sterven en met ons de bekendheid met zijn schurkachtigheid. Ik zag geen reden waarom hij zou aarzelen dezen maatregel te nemen. Het was zeker dat geen overweging van menschelijkheid of verwantschap hem zou weerhoudenhij had dat reeds be wezen door zijn moorddadigen aanslag op mijn leven en bij deze overdenking verwonderde ik er mij over, waarom de twee oude schurken het gevaar hadden geloopen om ontdekt te worden door Psyche zoo lang in leven te houden, daar haar bestaan hun een zekere uitgave veroorzaakte benevens noodzakelijk voortdurende angst, zonder er oogenschijnlijk iets voor terug te ontvangen. Ik zat op het blok dat Psyche tot tafel diende, en was geheel in deze gedachten verdiept, tot zij mij door eene lichte aanra king aan hare tegenwoordigheid herinnerde. De beweging was juist als die van uwen hond, die zijn snoet onder uw arm steekt als hij vindt dat gij hem lang genoeg verwaarloosd hebt. Zij giüg naast mij zitten, en zij glimlachte toen ik mij naar haar keerde, en wreef haar wang tegen mijn schouder. Haar onverschilligheid onder zulke gebeurtenissen als die welke hadden plaats gegrepen, de afwezigheid van eenige nieuwsgie righeid om te weten waarom ik daarbij was, of wat in de toe komst zou kunnen gebeuren,trof en verbaasde mij, totdat ik begreep dat in de eentonigheid van zulk een leven zonder gebeurtenissen als het hare er niets geweest was om vrees of nieuwsgierigheid op te wekken, daar zij geheel en al in omstandigheden geleefd had, die boven haar begrip gingen. Daar ik zeer getroffen was door haar stomme beroep op er kenning, besloot ik overluid te denken; want ofschoon zij misschien geen enkel woord van hetgeen ik zeide zou begrijpen, zoo zou toch alleen de klank van mijn stem en de noodzake lijkheid om mij tot haar te keeren, haar beletten zich van mijne belangstelling uitgesloten te gevoelen. „Gij ziet Psyche" begon ik, ik ben nu voor goed beneden en evenzeer een gevangene als gij. De hemel weet, arm, on schuldig kindhoe lang wij hier beneden zullen zijn, of wan neer ons samenzijn zal eindigen. Maar als het God behaagt dat

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1