en iet makerij. GELE ZEEP vast Vleeschextract 3 H S 1. H. MOLKENBOER K Callfbmlu Cellars Eiffel-Bad. ÜIJliJËS Haarlemsche industrie. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken, DE HANDELMAATSCHAPPIJ, Spaarne 68. Tweede Hollandsche Directeur J. C. van BE VIM EL EN. Adverteotiën. Bakenessergracht No. 13, „REOLkm O", Lange Veerstraat 30. JAN DEKKER, Beproeven is belüoeveis! KEMMERÏCH, T. A. DONNEE, Kleine Houtstraat No. 62. Levering san particulieren rechtstreeks uit k Fabriek, Katoenen, Linnens, Kepers, Satinets JAPONSTOFFEIN. CrEBRS. SCEOMAGEL, Zuider-Buitenspaanie 60. Haarlem. SINGEL 213, I Amsterdam. KIJLLBURG, KIJLLBURG, Eerste Kneipp'sche -Waterkuur- Inrichting in den Eiffel moet ik dan betalen Piet. Neven en driekwart is niet ge noeg voor een jas, meester, n moet tien el 'nemen. En dan moei meester niet znlke slechte atof van zeven en tachtig en een halve cent de el nemen, maar van een gulden, die is veel beter. Dan moet u tien gulden betalen. Een heer sag onlang9 bij een spoor weg-overgang een man zitten, die met groote aandacht naar de telegraaidraden keek. „Wacht je om te kijken of er een telegram „voorbijkomt, vriend vroeg hij gekscherend. De man glimlachte en zei„ja, meneer." Nu vertelde de heer hem, dat de tele grammen niet zichtbaar waren op den draad en legde hem het telegraaftoestel uit. //Nu weet je er iets van, hé //Ja, meneer, dank, u wel Wat doe je voor de kost „Wij, mijn maat daarginds en ik, zijn arbeiders aan de telegraaf en wij moeten een nieuwen draad spannen. De heer was blij, teen hij den wel- willenden glimlach van den man niet meer zag. Is je vrouw slecht gehumeurd? En waarom In de eerste plaats werd zij boos op de meid, toen werd zij boos op mij omdat ik niet boos v?erd op de meid en nu is zij boos op zichzelve, omdat ik boos op haar werd, omdat zij boos was op de meid. Vrouw. Nu je geruïneerd zijt, Hendrik, zal ik je een geheim ontsluieren. Ik heb jarenlang opgespaard en dezen stapel zilver vergaard. Rendrik. Maar liefste kind, wat een groote som hoe heb je dat kunnen doen Vrouw. O, heel gemakkelijk. Iedere keer als je mij onvriendelijk behandelde, heb ik een gulden in mijn spaarpot gedaan. Een klein meisje had bij een diner zooveel gegeten, dat zij aan het dessert gen honger meer had en wanhopig naar de taarten zat te kijken. Toen men haar vroeg, waarom zij zoo treurig keek, riep zij uit „O mama, alleen mijne oogen hebben honger „Kippen zijn grappige dieren," vertelde een oude boer „en ik heb er eeD, die dikwijls zeer vermakelyk kan wezen. Een paar maanden geleden raakte zij gecharmeerd op eeu oude koe van my. Aanvankelijk vergenoegde zij zich met het beest in de weide te vergezel len, maar heel spoedig was zij familiaar en sprong op den rug van het dier. De koe vond dit vervelend en sehudde het dier telkens af, maar voortdurend sprong zy weer op haar rug, zoodat de koe eindelyk zich er in schikte. Spoedig bemerkte het dier, dat de kip de vliegen en andere insecten verjoeg en zelfs, toen zij bemerkte dat de koe gaarne gekrabbeld wou worden, bewees de kip haar den dienst. Het duurde niet lang of de koe begon het gezelschap van de kip te waardeeren en nu reeds is de koe niet io haar schik, als haar twee voetige cornac niet op haar rug zit. IN DE II. De fabriek van Vruchtensappen, Li monades, Siropen enz. van de firma Corns. Sipkes. In dezen tijd zou het bezoeken van fabrieken en werkplaatsen een allesbe halve aangenaam werk wezen, wanneer deze zomer geen grog van zomer was, met veel water. Zoolang de thermometer in de natuur nog zoo weinig trek naar hooger heeft, kan het niet dan aange naam wezen, om in de kunstmatige hitte van fabrieken zich te verbeelden dat het zomer is, al moet men daarna dan ook in een kouden noordenwind, doornat van een fermen stortregen, teleurgesteld door zulk weer thuis komen. Dezen keer heb ik de fabriek bezocht, die ik hierboven noemde en die gelegen is in de Kleine Houtstraat en hoe meer ik van de haarlemsche fabrieken zie, des te meer verbaas ik er mij over, dat ik er zoo weinig van wist. Nu ja, Haarlem is geen fabrieksstad, dat weten we alle maal wel, maar toch geeft zij binnen hare muren (hola, waar denk ik aan) binnen hare groene omstreken dan, meer be wijzen van activiteit en initiatief op in dustrieel gebied, dan menigeen wel zou denken. De fabriek van de firma Sipkes is gelegen achter den winkel en het woon huis. En ik zal maar dadelyk zeggen, dat ze een groot gebrek heeft, maar een gebrek dat fc9vens een deugd mag heeten ze is te klein. Men moet er zich behel pen met een reeks van kleine lokaaltjes, voor de fabricage zoowel als voor de berging, waar de omvang der zaak groote ruimten zou eischen. Maar als een onver- TH HAARLEM, op ZONDAG 2 Aug. 1891. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Hoog. Voorm. 10 ure, Barbas. Nam. 2 ure, Barbas. 4-2e Zondag. 's Avonds 6 ure, Bax, pred. te Haarlemmermeer. Nieuwe. Kerk. Voorm. 10 ure, F. vau Gheel Gildemeester, pred. te 's-Hage. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, van Lennep. Bakenesser Kerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Faber, godsdienstonderwijzer. TVaalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schoteb Woensdagavond ure, Mulder. Donderdagavond 7^ ure, W. Itenkema, pred. te Rijnsburg. Vrijdagavond ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Hesta. Remonstrantsche Kerk. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Geen dienst. Noor darkerk Ridderstraat Nederd. Gere/. Gem., (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Teres Fz., Pred. te Wetsinge en Sauwert. Maandagavond ure de heer C. Boon, van Bodegraven. Dindagav. 8 ure, ds. L. Spoel, pred. te Kampen. Woensdagav. 8 ure, ds. W. Mulder Jr., pred. te Maassluis. Donderdagav. 8 ure, N. A. de Gaaij Fortman, pred. te Amsterdam. Vrijdagav. 8 ure, A. van Veels, pred. te Rotterdam. Solide Veeren Stellen, in prima linnen gewaste Tijken, met garan tie van deugdelijkheid 20,75, 25,- 35,—. Prima Veer en Stellen, ƒ45, 55,ƒ65,en hooger. Een-persoons Kapok stellen ƒ6,50, ƒ8,50. Twee-persoons Kapok Stellen, ƒ11,50, ƒ12,50, enz. Prima gekaarde, gezuiverde, le kwaliteit Kapok, per V, Kilo 55 Ct. Stroo-, Zeegras-, Kapok- en Springmatrassen worden in alle afmetingen tegen concurreerende prijzen door ons vervaardigd- Beparatiën aan Bedden en Matrassen spoedigsolide en billijk. M. SCHOOLMEESTER. gevestigd te Haarlem, goedgekeurd bi' Koninklijk beslnit vae dee 3den Juni 1870 No. 32. Nederd. Herv. Kerk* ,©-cr;kweSsB"«?ek0 Voorm. 10 ure, T. Kuijper, Emer. Doopsgez. pred. te Amsterdam. Beverw{jjk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopshediening. Evang. Luthersche Kerlc. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. ISflocumendla&l. Voorm. 10 ure, if. Daubanton, Pred. te Groningen. Meenmstf-caSe. Voorm. 10 ure, L. J. Zegers, Oud-Zeudeling-Lecraar, IHSIIegom. Voorm. ure, M. Buchli Fe»t. Moutrlfk en Folanesc. Voorm. SJ£ ure, J. W. Hilbrander, Godsdienstonderw. te Haarlem. Zandpoort Voorm. 10 ure. J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Afschoid. Velgen. Voorm. 10 ure, T. Wagenaar, van IJmuiden. Nam. 5 ure, dr. F. van Gheel Gildemeester, Pred. te 's-Hage. Bijbellezing. KandvoorL Voorm. 91/2 ure, D. Bax, Pred. te Haarlemmermeer. VERKOOPLOKAAL kunnen dagelijk den ingebracht en worden op ver- langen van buis afgehaald. N. D. DE LEUR, Makelaar, zetbare barrière ligt achter het perceel het waschhuis en het bleekveld van het St. Elizabeths Gasthuis; als een onver murwbaar: „tot hiertoe en niet verder bevindt zich naast de fabriek een poort, die toegang geeft tot dit bleekveld. Die poort is stadsgrond en afblyven het consigne De fabrikanten zieu echter uit naar een geschikt terrein buiten de stad om de fabriek to verplaatsen. Toen ik in de fabriek kwam, was de bessensapfabricage in vollen gang. „Wat is daar nu aan ie zien men knijpt de bessen uit en 't sap is er!" Jawel, maar hoe is het er Bij eene fabricage als deze, al is ze ook niet iugewikkeld, komt het natuurlijk geheel en ai aan op zuivere en reine bewerking. Een slager, een bakker zullen daarom altijd zorgeD, dat hun win kels er goed uitzien; welnu, als de firma Sipkes hare bessensap-bereiding aan de straat kon doen plaats hebben, dan zou dit zeker eene voldoende reclame zijn. Allereerst worden deze bessen (pro ducten van 't Westland) gewasschen en door een grove zeef stukgewreven. Wat is hiervan het zeer groote voordeel Dat de steeltjes achterblijven. Toch begrijpt men, dat in don afval, die boven op do zeef blijft liggen, nog teveel sap aanwe zig is, dan dat de fabrikant dien afval zóo kan weggooien. Hij brengt dien dus onder een hydraulische pers en oefent zulk een drukking (11 atrnoapheeren) uit op de schilletjes, steeltjes enz., dat nog een volstrekt niet onbeduidende kwantiteit sap wordt verkregen. Nu zal de aandachtige lezer meenen, dat hij mij te pakken hoeft. „Wat, gaan de steeltjes ook meo onder do pers zooeven heb je er zoo van opgegeven, dat het zoogoed was dat de steeltjes niet met het sap meegingen?" Ja, dat is ook zoo, maar dat heb ik gezegd omdat anderen naar het schynt soms de stelen mee keurige 2 Cts. Sigaar. Wie Zuivere Zeep wil koopen, vrage bij zijn Win kelier naar de uit de Fabriek tDE ADELAAR VAN te Wormerveer. BEREIDT UWE SOEPEN MET 1 n ip o t t o ia. hetzelfde merk als de welbekende Bouillon in flacons en als de lekkersmakende en versterkende Vleeselipepton in blikjes voor Maaglijders, Bloedarmoede en Kindervoedsel. -jSf Vraagt de Potten bij uwen Winkelier. Probeert KEMMERICH's uitmuntende Santa Elena Ossenton- gen in blikken. LET OP HET MERK. allerfijnste kwaliteit, wicht 2 en 3 kilo, 30 Cts. per Va Kilo. ZIE DE ETALAGE. STARK's Tandpoeder, Tandpasta en Mondwater zijn zeer vertrouwbare mondmiddelen. Let op het fabrieksmerk Zeilend EksteroogenHuideelt, Eelt- knobbels enz., worden in 6 h 8 dagen volkomen genezen, zonder de minste pijn te veroorzaken, ook niet op de gevoeligste huid, door ze eenvoudig te bestrijken met A. van TUIJLL's Likdoorn-tinctuur, per Flacon 50 Cts. Depót bij A. SEUTER Anegang 22. koken] koud persen doet ze natuurlijk niet aftrekken en veroorzaakt dus geener- leï onaangename smaak. Dit sap nu wordt gekookt en niet maar zoo huiselijk weg, maar met stoom. In een huisje staat die beste vriend van den fabrikant van dezen tijd, de stoommachine. Die van deze fabriek kaa eene spanning van zes atmosfeeren bereiken, esn temperatuur die noodig om suiker to koken. De stoom wordt geleid naar eene kokerij en door een hoefijzervormige buis in een grooten ketel en op die manier de bessen gekookt. De afgewerkte stoom wordt, weer naar het waterreservoir van de machine gevoerd. Het vocht dat men nu verkrijgt, wordt gegoten in zakken, die als filters dieDSt doen. Wat er uitdruipt is het zuivere sap, de rest mag achterblijven. Na wordt kot sap door bijvoeging van een daartoe ge schikte zelfstandigheid, in vaten voor bederf gevrijwaard (iedere huismoeder weet hoe noodig dat voor bessensap is) en door middel van een slang naar een tapmachine geleid, die als een buitenge woon handige helper, mits bediend door een vluggen knecht, in vijf minuten acht en tachtig halve flesschen vult, dat is duizend zes en vijftig in een uur. Die tapmachine is een vernuftige toepassing van den hevel. Nu worden de flesschen door een ander werktuig gekurkt met een kracht, die u, waarde heer, dikwijls een zucht, zoo niet erger ontlokt, wanneer ge er een moet opentrekken en die u doet zeggen „Wat ze tegenwoordig toch met die kurken doen Voor ik verder ga nog een bizonder- heid. De fabriek namelyk had vroeger geen water. De min aangename verhou ding tusschen de Duinwater Maatschap pij en de Gemeente en het merkwaar dige contract tusschen dezelfden, veroor zaken, dat iemand die tegenwoordig geen Stoomweverij, Oldenzaai. en andere gedruJete en in kleur en geweven Kleinste hoeveelheden verkrijgbaar. STALEN op aanvraag. Bestellingen boven fXO fr. in ruime keuxe voorhanden bij Directe aanvoer van uitstekenden onversneden Californiscben Tafel wijn (Claret), niet te onderscheiden van zuiveren Bordeaux, doch prijs waardiger. Per Kist van 48 fl. 28,met accijns 12 7,50 en emballage. Op Barrels van j>l. m. 255 114,met fust en (origineel fust) accijns. Okshoofden pl.m. 300 135,komt op 45 Ct. V, 150 70,per flesch. contant franco boot of spoor te Amsterdam. Luchtkuroord. Route Keulen-Trier. Pensionsprijs in het Eifelerhof 45 Mark. Comfortabel ingericht en goede Verpleging. Kurarts Dr. NUE. duinwater heeft, het ook niet kan krij gen. En dat voor een fabrikant wiens hoofdbezigheid bestaat in koken en uit- stoomenDe firma Sipkes heeft dus een wel moeten laten boren en dan ook water gevonden, op ruim vijf en dertig meter diepte. Hiermee nu doet zij alles, wat in de fabriek noodig is en voedt zelfs door middel van een perspomp een brandslang van tamelijke grootte, die in geval van nood goede diensten zal be wijzen. De stoom wordt ook nog aangewend gistige fusten enz. zuiver te maken of roode vaten wit. Daartoe wordt het voor werp, dat behandeld moet worden, met water gevuld, waarin door een buisje stoom geleid wordt. Het water begint te koken en na eenige minuten is het voorwerp zuiver. Voor de voeding van de stoommachine gebruikt de firma zoogenaamd zakwater, dat de merkwaardigheid heeft volstrekt niet aan te slaan in den ketel. In de drie jaar, dat- deze gebruikt wordt, is er van ketelsteen geen spoor te ont dekken. Voor het uithalen der pitten uit de kersen bestaan geen machines, goede althans; het gebeurt met de hand en zoolang er kersen zijn, worden dagelijks 5 k 600 soms 9 k 1000 pond de pitten verwijderd. Een distillateur hier ter stede zal proeven nemen, om uit de kersenpitten kirsch te stoken. De hoofdzaak in de fabriek der firma Sipkes is de vervaardiging van confitu ren voor banketbakkers. Kersen, ook witte of spaansche kersen, aardbeien, abrikozen enz. worden in water met suiker gekookt in een andere kokerij in ketels met dubbelen bodem, waartueschen de stoom geleid wordt en daarna blootgesteld aan een hooge temperatuur, omstreeks 120 graden Fahrenheit. Wan neer zij daarin een zekeren tijd hebben doorgebracht, dan zijn de door het koken weeke vruchten stevig geworden, de sui ker heeft zich als een vlies erover heen enh et artikel is tot levering gereed. In de fabriek worden ook groenten in flesschen gemaakt. De groenten wor den uitgestoomd en dan, in flesschen ge borgen, in een stoomkast blootgesteld aan een temperatuur van honderd graden. „Wij nemen voortdurend proeven met wijn van inlandsche vruchten, maar kun nen daaraan geene uitbreiding geven omdat de wet het verbiedt," zeiden mij de fabrikanten. Verder kreeg ik eenige mededeelingen dia ik hier laat volgan „Wat onze zaak kenmerkt, is dat wy onze limonades maken van zuivere sappeD. Zoo is onze citroen limonade-siroop, een artikel waarin zoo veel wordt geknoeid, van zuiver citroen sap gemaakt, jaarlijks gebruiken wy dan ook 200 kisten citroenen. Onze roode en witte bessenwynen worden nooit on middellijk na de fabricage afgeleverd, maar blijven twee, soms wel drie jaar liggen, ten einde de kwaliteit te ver beteren." Ziedaar eenige bizonderheden over deze fabriek, die in geheel Nederland een eigenaardige plaats inneemt. Wel zijn er verschillende fabrieken, die een deel der artikelen welke zij fabriceert, ook bereiden, maar de groote uitgebreidheid der artikelen hebben zij niet zooals de fabriek van de firma Sipkes. Zij houdt zeven mannen zomer en winter door aan het werk, een getal dat voor deze fabricage (voor hot eene be~ dryf zijn meer handen noodig dan voor het andere) zeer zeker niet onbeduidend is. 's Zomers wordt dit getal door nood hulp en vrouwen vermeereerd. Voor berging der producten dezer fabriek dienen nog 4 keldei'6 en 2 pakhuizen.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 7