NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PSYCHE. 9e Jaargang. Woensdag 5 Augustus 1891 No. 2479 ABONNEMENTSPRIJS: ADVEETENTIËN: DE KERMIS. STADSNIEUWS. Letteren en Kunst. BINNENLAND. FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dogelps, behalve op Zon- e» Feestdagen. Bureau Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer I2Ï. ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie*, wordea aangenomen, door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publiciti Birengère Ge Z, DJ.VB2 4" Co., JOHN J. J ONUS, SuccPargt 31 bit faubourg Montmarirc. Maandagavond woonden wij de voor stelling bij van het Cirque Beige van de heeren Fernando en Henrotte, die hun tent hebben in de Parklaan. Wij durven met vertrouwen dit circus aanbevelen. Het belgische circus kan zich beroemen op het bezit van een aantal werkelijk fraaie paarden, waar onder vooral uitmunten het springpaard „Mahomet" en de arabische merrie „Stella", waarmede de heer Henrotte ongeloofelijke staaltjes van dressuur ver toont. Onder de paardrijders viel vooral onze aandacht op de toeren van de heeren Hoste en Bastien, die op twee naast elkander rennende paarden inte ressante bewijzen gever, van even groote kracht als vlugheid. Eene aardige ver schijning is mademoiselle Marie met hare voltige- en barrièresprongen. Ver melden wij nog de toeren van den heer Georges aan de trapéze en die van den heer Mazurano op een rek, gebouwd op een stoelen en tafels piramide, dan kunnen wij eindigen met de aandacht te vestigen op een der clowns, die werkelijk zeer vermakelijk is. De tent ziet er netjes uit en de pan tomime aan het slot is een waardig einde aan de voorstellingen van dit circus, dat wij gaarne aan onze lezers aanbe velen. Wanneer op volgende avonden het programma niet minder is dan dat van Maandagavond (en waarom zou het dat dan zal men zich een bezoek aan den circus niet beklagen. Wie zich mede niet over een slecht be zoek had te béklagen was het Neder landsch Tooiicel, dat Maandagavond in den Nieuwen Schouwburg opvoerde „Fijne Beschuiten", blijspel in 5 be drijven, door Justus van Maurik Jr. Waarschijnlijk was de groote attractie, die dit stuk uitoefende, voor een groot deel ook daarin gelegen dat men een der beste pennevruchten van dezen ne- derlandschen auteur gaarne nog eens bewondert. De bekende humoristische geest van den heer Van Maurik verloochent zich daarin dan ook niet. Het zijn echte fijne beschuiten, die hij ons te proeven geeft en die somtijds zulk een vreemden smaak hebben, dat men ze niet ver trouwt en terecht. Het Nederlandsch Tooneel brengt ook nu weder zijne beste krachten in het vuur. Over het spel kunnen wij slechts zeggen dat het was zooals wij van liet Nederlandsch Tooneel gewend zijn, meesterlijk. De koddige types zoo wel als de meer ernstige, als wij van die laatste spreken kunnen, kwamen uitstekend tot hun recht. Natuurlijk was de rol van Abraham Blom, de looper van het Patagonische bekleedingsgenoot- schap, toebedeeld aan den heer Jacqs. de Boer, de Klingelmans waren in han den van mevr. Stoetz, mej. S. Bos en de heeren Spoor en Schulze. De familie van Balen werd voorgesteld door den heer van Dommelen, mevr. Sophie de Vries, den heer Schwab, mejj. Lorjé en Joseph. Spoor; Stephanie door mevr Poolman, Mathilde van Balen door mevr. Pauwels-van Biene, jhr. Eduard Montijn van Bergen, door den heer Tour- niaire,Willem Bosch door den heer Morin, Aatje door mej. Fuchs en Jansje, dienst bode bij Klingelman, door mevr. Schwab. Wij kunnen natuurlijk niet meer aan raden om het stuk te gaan zien om de eenvoudige reden dat iederen avond van deze week een ander stuk wordt ge- gegeven, zooals uit de advertentie blijkt, maar in 't algemeen zal men zich wel bevinden in onzen gezelligen schouw burg bij de volgende opvoeringen. Heden avond gaat „de kleine Lord." Haarlem, 4 Augustus 1891. Bij de heden gehouden herstemming voor leden van den gemeenteraad, zijn ingeleverd witte stembriefjes 1683 groene stembriefjes 1689. Naar wij vernemen, zal morgen (Woensdag) van verschillende zijden geprotesteerd worden tegen de herstem ming voor den Gemeenteraad, als uit vloeisel van de op twee verschillende briefjes plaats gehad hebbende stem ming op 21 Juli. Zooals men weet, moet zulk een pro test tijdens het oplezen der stembrief jes plaats hebben. .j*s -■ Benoemd tot bewaarder aan de koste- looze school lett. A, L. Vreeswijk alhier. Naar wij vernemen, is de heer A. J. Robin, vroeger leeraar aan de Gemeente Gymnastiek- en Schermschool alhier, benoemd tot leeraar in de gymnastiek aan een stadsschool in den Haag. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 47 personen bezocht. Door wijlen jonkheer H. J. F. J. Diert van Melissant is aan het Bisdom van Haarlem besproken een legaat groot ƒ25o 000.tot aanbouw van eene R. K. kerk met pastorie, school en onder wij zerswoning te Melissant op het eiland Goeree en Overflakkee. Door de architecten Roog en van den Ban is namens den heer J. J. Muylaert herbesteed het afbreken van het perceel aan de Barteljorisstraat hoek Zijlstraat get. no. 42 en het daar ter plaatse bouwen van twee woon- en win kelhuizen. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver J. J. van Scheijndel voor ƒ21.695. Men meldt ons Nadat stoomgemalen en molens de groote massa water in de bij Haarlem liggende polders hadden geloodst of op zoodanig peil gebracht, dat tenminste de landerijen vrij waren, is door hevige stortbuien weder 17 mM. water geval len van Maandagmorgen 8 tot heden morgen 8 uur. Groote schade wordt door de veelvuldige regens teweegge bracht in de veenderijen en aan de landbouwgewassen. Men meldt ons uit Haarlemmermeer Een ergerlijke gebeurtenis bracht Zon dagnacht het stille Abenes in opschud ding. De veldwachter Tit, die zijn 25 -jarig jubileum als politiedienaar vierde, werd onaangenaam verrast door het wan dalisme van eenige baldadigen, die alle versieringen bij en aan zijn woning vernielden, de vlaggen ter eere van den jubilaris aan flarden scheurden en ten slotte Tit, die zich naar buiten waagde, op de grofste wijze beleedigden en op de ruwste wijze mishandelden. Algemeen is men verontwaardigd en hoopt men dan ook, dat de schuldigen hun rechtmatige straf niet zullen ontgaan. Men meldt ons uit Zandvoort Onder eere-voorzitterschap van den burgemeester, mr. P. N. Engelberts, heeft zich alhier eene commissie ge vormd, om den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina op 31 Augustus a. s. luisterrijk te vieren. Beroepen naar Zandvoort ds. C.Bar- neveld, te Varsseveld. De uitslag van den prijskamp voor een gedenkteeken van jan van Beers is, dat er werden ingeleverd zeven ont werpen, waarvan volgens de plaats van afzending twee uit Nederland. De ie prijs werd toegekend aan het ontwerp van de heeren A. Criek en Paul Hankar, onderscheidenlijk beeldhouwer en bouw meester te Brussel. Genoemde heeren zal ook de uitvoe ring worden opgedragen. Men deelt ons uit Den Haag mede, dat er eene nieuwe opdracht tot vorming van een Kabinet is ver strekt, of althans eerstdaags zal ver stiekt worden. (IV, JZ. C) OFFICIEELS BERICHTEN. Bij kon. besl. is aan den heer D- Fabricius, consul der Nederlanden te Kaïro, op verzoek, eervol onstlag uit die betrekking verleend. Bij kon. besl. zijn met ingang van 2 Aug. benoemd a. tot adelborst ie kl. bij de zeemacht, de adelb. 2e kl., ie afd., bij het kon. instituut voor de marine te WillemsoordC. H. Julius, L. A. C. Steffelaar, B. C. A. van Renterghem, J. C. van Iterson, J. A. Barrau, E. H. Friderichs, D. E. Keus, F. C. Brust, G. J. Leverland, W. R. H. van Leer- sum, J. Lugt, A. Quispel, W. H. de Waal, M. K. Medenbach, H. P. A. Buysing Damsté, G. J. te Winkel, W. P. de Eerens, J. Tissot van Patot, F. J. van der Esch, J. de Lange, A. van der Sluis, jhr. H. H. Röell, E. B. J. Elias, C. van der Burg, H. H. O van Hecking Colenbrander, J. A. M. J. Beretta, A. F. A. graaf van Hogendorp, W. A. van Aken, G. A. F. Raland, H. van Schreven, J. J. de Vries en C. W. F. baron Mackayb. tot 2e-luit. bij het korps mariniers, de adelb. 2e kl 1 afd., bij gemeld instituutG. C. Dibbetz, J. van Haaften en F. J. P. Sachse. Bij kon. besl. zijn benoemd tot adj.- administr. bij de zeemacht, de adsp,- administr. W. Obbes, F. Bezemer, P. Gaade, J. R. J. de Raadt en W. M. E. Bervoets. Uit 's-Hage wordt gemeld: De verjaardag van H. M. de Koningin - regentes werd Zondag op passende wijze herdacht. Behalve van de gebouwen van den rijks-, provincialen- en stedelijken dienst, werd er in de stad druk gevlagd. Tal van autoriteiten, staatsambtenaren en particulieren deden inschrijving in het felicitatieboek, dat ten paleize van H. M. ter teekening lag. De parade ter eere van de regeerende Vorstin,welke samenviel met het feest der oud-strijders van 1830—32, werd door duizenden bijgewoond. Alle openbare muziek - uitvoeringen openden met de vaderlandsche liederen. Naar het van Z.-R. verneemt, heeft H. M. Koningin Wil helmina Hare moeder Zondag op Haren verjaardag eene zeer eigenaardige ver rassing bereid. De jeugdige Koningin heeft H- M. datgene aangeboden, wat Haar op HDr. naamdag het dierbaarst moet zijn geweest; de beeltenis van hare geliefde dochter, in olieverf geschilderd, levensgroot en te voeten uit door den heer C. Bisschop, te 's Hage. H. M. de K o n i n g i n-R e g e n t e s zal tusschen 6 en 12 Augustus met H. M. de Koningin een bezoek brengen aan de legerplaats bij Oldebroek. Door de officieren is aan HH. MM. een col lation aangeboden. Bij dit bezoek zal door de bereden artillerie eene oefening in het vuur worden gehoudenvoorts zal er worden geschoten met het zware vestinggeschut, terwijl ten slotte door de bereden officieren een schnitzeljacht zal worden gehouden. De italiaansche Kroonprins wordt binnen Kort hier *e lande ver wacht en zal een officieel bezoek brengen aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel staatsexamen voor het eerste gedeelte, de heeren J. Jacobsma, te JorwerdN. S. Arriens, te 's-Hageen voor het tweede ge deelte, de heeren A. Snoodijk, te Bergen-op -ZoomA. Mijling, te 's Hage A. M. F. Jorissen, te ApeldoornA. G. J. Mastboom, te Oud-GastelD. L. de Koe, te Sexbierum, en G. D. Boer lage, te Velzen. Voor het Maandag te Utrecht gehouden examen ter ver krijging van de akte voor engelsch lager onderwijs zijn geëxamineerd 21 mannelijke candidaten. Niet opgekomen 1. Toegelaten de heeren L. Krijgsman, E. Mast en J. B. Kusse, allen van K. ralingen C. D. de Jongli, van Rot terdam K. A. Borren, van Breda; W. J. Stapel, van 's-Hage; J. A. Ver meulen, van Oud GestelH. J van der Ham, van 's Hage J. Stolp, van Gouda; J. M. Lavecour, van Gorinchem C. Hettema, van Bolsward; J. J. Koster van Groos, van 's-Hage; H. Boonstra, van LeeuwardenJ. J. A. Bolkestein, van Haarlem, Voor het Zaterdag te Utrecht gehouden examen ter verkrij ging van de akte voor engelsch, L O., waren opgekomen 10 vrouw, en 11 mannel. cand. Geslaagd zijnde dames A. J. Krafft, van Winterswijk M. H. Eites, van DeventerM. Thieme, van Amsterdam S. C. van Leersum en C. L. H. van Leersum, van HaarlemM. E. Loke, van Zwolleen de heeren G. E. Nierstrasz, van s' Hage J. Veringa en W. H. Woelders, van Amsterdam N. C. Reyne, van RozendaalJ. Huis man, van Oosterbeek, en M. Drukker, van Kralingen Op het Tournooiveld in Den Haag kwam Zaterdagavond de electrische tram in botsing met een 121 HOOFDSTUK VIII. Wij zullen echter steeds hoop blijven voeden. Eén ding heb ik echter steeds over het hoofd gezien. Het gat moet nog wel tweemaal zoo groot worden. Wij zullen ons wellicht door een rotswand van vijftig voet dikte een uitgang moeten banen, zoo- dat wij het gat zoo groot moeten maken, dat wij daarin rechtop kunnen staan om te kunnen werken. Dat is wel ontmoedigend, maar wij zullen er maar niet aan denken, nietwaar Zij trachtte te antwoorden, maar haar stem had haar zacht heid verloren en was nu heesch en schor. Mijn keel was ook pijnlijk en gloeide zeer, maar het bewustzijn, dat de dorst haar kwelde, pijnigde mij meer dan mijn eigen dorst, en de gedachte, wat zij wellicht nog te lijden zou hebben, alvorens het einde nabij was, bracht mij bijna tot waanzin. „Wij moeten water hebben," riep ik wanhopig uit, „wat kan ik doen?" Zij nestelde zich nog dichter tegen mijn arm, alsof ze mij in mijne droefheid wilde troosten. Plotseling herinnerde ik mij het water qp den bodem van den pnt, en den emmer en het touw, dat ik in het hol had. Ik sprong op en hief mijn gezellin van den grond. En toen haastte ik nuj naar het groote hol en greep den emmer. De lucifer, die ik had aangestoken, ging uit, maar ik stak een anderen aan, j daar ik vond, dat wij bij zulk een gelegenheid er wel een moch- I ten verkwisten. Wij gingen naar het einde van den put en ik i haalde een emmer water op en bracht het aan mijne lippen; het was brak en ondrinkbaar. Ik schudde zuchtend het hoofd en wilde niet hebben, dat Psyche het proefde, hoe begeerig zij er ook naar keek. Toen bedacht ik, dat het misschien zoet en helder zou worden, als wij de eene of andere soort filtreer hadden. „Kom mee, kleine," zeide ik, „wij zullen zien, wat wij kun nen doen," en daar het licht uit was, liet ik haar voorgaan om mij terug te geleiden. Maar nu kon Psyche niet in de volslagen duisternis zien en moest den terugweg al tastende vinden. Ik haalde onze kostbare kaars te voorschijn en stak haar aan, en terwijl ik een geschikt stuk kalksteen uitzocht, holde ik dat vlug uit met de biji. Ver volgens zette ik het stevig tusschen drie steenen vast, vulde het gat met water uit den emmer en zette er de kan onder, waarin Psyche steeds haar watervoorraad bewaarde, zoodat de druppels daarin zouden worden opgevangen. Vervolgens blies ik het licht uit, daar ik maar al te goed wist, dat wij nog wel eenigen tijd zouden moeten wachten om den uitslag van onze proefneming te kunnen zien. Nadat ik naar mijn gedachte ongeveer een uur had gewacht, stak ik een lucifer aan; het water was uit de holte verdwenen, maar nog geen druppel was er in de waterkan gevallen, daar al het water in den kalksteen was gedrongen. Toen ik Psyche aan zag, glimlachte zij, en met haar vinger op haar keel beduidde zij mij, dat zij geen dorst meer had; mijn eigen dorst was ook zeer verminderd, want slechts tengevolge van onzen vermoeien- den arbeid en door het stof van den kalksteen waren onze kelen zoo droog geworden. Daar ik vreesde, dat het water wellicht nog niet drinkbaar zou zijn, meende ik, dat het beter was, dat wij nu eerst wat trachtten te slapen om dan vroeg in d.en morgen den arbeid weer te kunnen hervatten. Ik stak de kaars weer aan, geleidde Psyche naar het andere hol, wees met mijn vinger in de richting van het alkoof en verzocht haar om daar te gaan liggen slapen. Tegelijkertijd nam ik voor mijzelf een armvol stroo weg, dat haar van tijd tot tijd van boven werd toegezonden, zoodat zij ruimschoots voldoende had, daarna wenschte ik haar goede onacht. Zij scheen een oogenblik diep bedroefd en teleurgesteld, toen ik mijn voornemen te kennen gaf om haar te verlaten, maar toen ik haar op ernstigen toon toesprak en weer naar het alkoof wees, voldeed zij aan mijn verzoek, en na mijn hand voor de laatste maal tegen haar wang te hebben gedrukt, snelde zij naar het alkoof en wierp zich op haar legerstede neer. In het andere hol zocht ik op den zandigen bodem een eenigszins gemakkelijke rustplaats, en na den uitgeholden steen nog eens tot den rand te hebben gevuld, blies ik de kaars uit. Het duurde echter geruimen tijd, alvorens ik den slaap kon vatten, daar ik nog steeds over middelen tot ontsnapping lag te peinzen en een beter middel trachtte te vinden, dan ik nu

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1