legd, maar bestond er integendeel alle uitzicht, dat hij weldra zou slagen. Omtrent het geschenk van H. M. de Koningin aan Hare Moeder op Hoogstdeszelfs verjaardag wordt na der gemeld Koningin Wilhelmina heeft aan dit geschenk tevens een treffende herinne ring verbonden aan wijlen haren be treurden Vader. Zijne Majesteit had indertijd voor zijne dochter laten ver vaardigen een kostuum, waarbij nauw keurig tot in alle bizonderheden van snit en tooi gevolgd werd een der prachtkleedijen van prinses Amalia van Solms, weduwe van prins Frederik Hendrik. Men herinnert zich het portret van deze vorstelijke vrouw, door Mierevelt geschilderd, en men zal zich dus een begeven. Onder den naam Trouw aan Koning en Vaderland, het devies van het Metalen Kruis, is eene vereeniging gesticht, die zich ten doel stelt een ondersteuningsfonds in het leven te roepen, ten bate van behoef- tigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelme daille. Onder de meer dan 80 jarigen, die in de dagen van 1830 en 1831 op de roepstem van hun Koning hun leven toonden veil te hebban voor hun Va derland, zijn er ongeveer 1400, die in zeer behoeftige omstandigheden verkee- ren, die het eereteeken dragen op een in lompen gehulde borst, die de hand, eenmaal de wapenen voerende voor Oranje en Nederland, nu moeten uit denkbeeld kunnen vormen van het rijk steken om een aalmoes te vragen, en schilderachtig kostuum naar de i Eenige weldenkende mannen, door smaakvolle mode van het midden der j omstandigheden meer van nabij bekend 17e eeuw. j geworden met den nijpenden nood, Het was indertijd eene groote ver- waarin velen dezer braven verkeerden, rassing voor koningin Emma, hareI eloegen de handen aan het werk, stel- dochter in dien prachtigen historischen den een onderzoek in naar den toestand tooi het eerst gekleed te zien. Hunne der overigen, en toen bleek hun, dat Majesteiten zagen de prinses gaarne in er, zooals wij zeiden, ruim 1400 behoeftig zijn en daaronder velen, die aan het noodigste gebrek hebben. Mag dat zoo blijven Zal het wel deze kleeding, waarin zij meermalen aan den vorstelijken disch plaats nam. Als eene herinnering aan dit ge schenk van wijlen haren vader, dat aan hare moeder indertijd zoo welgevallig was, rijpte bij de Koningin het denk beeld om op den dag van Zondag hare dadig Nederland doof blijven op de roepstem, die thans van Oost tot West van Noord tot Zuid weerklinkt: „helpt ons met uwe gaven om de laatste nog moeder op de bovenbeschreven wijze slechts weinige levensjaren dier mannen te verrassen. j te verhelderen, om hen ter voldoening De heer Bisschop is, blijkens een j van de eereschuld, die Nederland aan door hem van de Koningin-regenteshen heeft, te ondersteunen en van ontvangen dépêche, uitstekend geslaagd j het noodige te voorzien tot hun stof- in de hem gedane opdracht. Koninginfelijke overschot ter ruste wordt g e Wilhelmina gelijkt uitmuntend op dit bracht eerste officieele portret, naar haar ver-De nobele gedachte die tot de vaardigd. Het koloriet is het penseel i stichting der vereeniging aanleiding van Bisschop waardig, en het behoeft j gat, vond weerklank in het hart niet gezegd te worden dat de rijke j van H. M. de Koningin-Regentes, die kleeding een dankbaar onderwerp was j zich volgaarne bereid verklaarde als Be- voor dezen uitstekenden kolorist. Daar het portret te voeten uit is geschilderd, en levensgroot, heeft de heer C. Bis schop aan het kostuum bizondere zorg kunnen wijden. De Koningin is voorgesteld, dragende een wit satijnen onderkleed, rijk gestikt met turkooisen, parelen en gouddaar boven een rose brocaat overkleed met zilver en brceden gouden stofrand, even- schermvrouw op te treden en die bij kon. besluit van den 200a Juli het hoofd bestuur machtigde eene algemeene col lecte te houden. Ook in Haarlem zal eene commissie voor deze collecte optreden. Als zij rondgaat, zal zij ongetwijfeld bij al onze stadgenooten de beurs wijd ge opend vinden. In een artikel over de exa- borsten. De schrijver zegt, dat het een I equipage verlaten, bij Doggersbank door historisch feit is. <je vischsloep Middelliarnis 28 aange- eens rijk gestikt met turkooisen en zil-mens voor surnumerair der posterijen, ver. Het bevallige kopje komt fraai en j geplaatst in het D. v. JV., komt eene vol relief uit tegen den hoogen guipure mededeeiing voor, die, naar wij vertrou- kraag. Om den hals en afhangende totwen, spoedig zal worden tegengesproken, op de borst prijkt een collier van snoe i Zóóver kan toch, meenen wij, een ex- ren parelen van zeldzame grootte, metamen niet afwijken van hetgeen als een borststuk van diamanten, insgelijks regel bij alle andere examens is gesteld, een volkomen evenbeeld van het oor-Het geldt het onderzoek naar de kennis spronkelijk door Amalia van Solms ge- j der nederlandsche taal. dragen kleinood. In de linkerhand j „Eene groote eigenaardigheid of wel houdt Hare Majesteit een vederwaaier, j curisositeit bij dit onderzoek is wel dit: en op de tafel nevens Haar heeft de j Des morgens te 9 uur, het tijdstip voor kunstenaar een boek geschilderd, open- j den aanvang van het examen, is eene geslagen op het portrei van den grooten I groep van 12 aspiranten in eene en Zwijger. j dezelfde zaal verzameld. Elk hunner is Het portret in lichten toon geschil-aan een afzonderlijk tafeltje gezeten, derd, komt fraai naar voren, dank zij j Een der mede hier aanwezige leden ook den diep rooden fond, waarop in het blouw het familiewapen der Konin gin met de inscriptie Wilhelmina Regina Aetatis X A1. i bij, dat het over 3 der examencommissie draagt han op over zeker onderwerp een opstel in het nederlandsch te maken en bepaalt daar- XI M\ (Koningin Wilhelmina op den leeftijd van 10 jaar en 11 maanden). De kunstenaar moet er zeer in ge slaagd zijn het kinderlijke in de figuur en het wezen van de jonge Koningin door de statige kleedij in het geheel niet te schaden. Voor zoover thans bekend is, zal de wereldconferentie der christe lijke jongelingsvereenigingen te Amster dam, 11—16 Aug., worden bijgewoond door omstreeks 700 personen, onder welke 549 officieele afgevaardigden van deze komen er 95 uit Duitschland. Een groot deel der engelsche afge vaardigden kwam Dinsdag per dagboot te Vlissingen, en maakt een reisje door alvorens zich naar Amsterdam te zal zijn. Ongeveer 10 minuten nadat de jonge lui aan het werk zijn getogen, wordt een hunner bij den examinator voor dit vak geroepen en let wel in 't bijzijn der elf anderen mondeling onderzocht. Het gevolg daarvan is 1. Dat dezen laatsten gemakkelijk zullen worden afgetrokken 2.dat zij alle vra gen aan en de antwoorden van den examinandus kunnen hooren. Maar wat de zaak nog erger maakt, is het feit, dat de vragen door verschillende exa minatoren aan N®. 1 gedaan, worden herhaald bij No 2 tot en met No. 15" In hetzelfde opstel komt het volgen de voor omtrent het onderzoek der lichaamsdeelen van de adspirant-adel- „Bij het geneeskundig onderzoek dezer laatsten heeft zich namelijk twee maanden geleden het geval voorgedaan dat een hunner, met diens verlof, een hoofdhaar werd uitgetrokken. Na een langdurig microscopisch onderzoek bleek dit haartje te zijn gesproten uit een eenigszins scrofuleusen bodemterwijl men tevens ontdekte, dat zijn worteltjes kleiner waren, dan men die bij een toekomstig marine-officier meende te mogen verwachten. Ondanks deze klei nere worteltjes verheugde de jongeling in kwestie zich in een weelderigen haar dos een bewijs dus, dat de bodem, waaruit deze zich had ontwikkeld, niet van vruchtbaarheid ontbloot mocht heeten. Toch werd hij, enkel en al leen op grond der onvoldoende lengte des wortels van het haartje, dat hij zich zoo goedwillig had laten uittrek ken, finaal afgekeurd voor den marine- dienst." Akte-examens voor hoofd- onderwijzer te Amsterdam, 3 en 4 Au gustus. Geëxamineerd 13 candidaten, geslaagd 6, n.l. de heerenF. H. M. Spruitenburg, van HaarlemF. Wiersma, D. Voerman, J. de Wolff, P. A. Wol- ters en G. J. Mulder, allen van Am sterdam; De tusschen Amsterdam en Nieuwediep varende stoomboot van de Gebr. Zur Mühlen werd Maandagavond voor de spoorbrug te Alkmaar, zonder eenige noodzaak, niet minder dan 50 min. opgehouden. De boot was volko men op haar tijd. Als oorzaak werd opgegeven, dat een goederentrein moest worden gerangeerd. Het doorlaten der boot vordert slechts enkele minuten. Door den kapitein der boot is van deze willekeurige handelwijze rapport inge bonden. Uit Amsterdam wordt ge meld Dinsdagavond omstreeks vijf uur bij aankomst van een trein van Nieuwer- sluis haalde de wisselwachter aan den Omval (gemeente Ouderamstel) den wissel over vóór de trein den wissel gepasseerd was, waardoor de goederen wagen ontspoorde. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Tot zeven uur konden geen treinen vertrekken op dat uur was de weg weder vrij ge maakt. De passagiers der aankomende treinen werden van de plaats van het ongeval per trein afgehaald. Het ongeluk had plaats bij de spoor brug over de invaart van de Wees- pervaart, die sedert Zaterdag in repara tie is, waardoor slechts één spoor be rijdbaar is. Een jongen van Hr. Ms. op leidingsschip Admiraal van Wassenaer, liggende te Amsterdam, is Maandag namiddag uit het tuig op het dek ge vallen en aan de gevolgen van dien val overleden. Maandagavond, omstreeks halftien, sloeg de bliksem in de boeren plaats van J. Waiboer, gelegen aan het Wad onder de gemeente Schagen. In weinige oogenblikken stond hetgeheele gebouw in lichtelaaie, zoodat niets kon worden gered. De bewoners waren ge noopt half gekleed het brandende huis te verlaten. De heer Waiboer had alles, ook het hooi, dat reeds geheel binnen was, verzekerddoch de knecht en meid, die het hunne niet hadden ver zekerd, verloren bij de ramp alles. De brandweer moest zich bepalen de na burige gebouwen te beschermen. Men meldt uit Nieuwediep, dd. 3 dezer Door den engelschen stoomtrawler Sagittariusvan Grimsby, heden alhier aangekomen, zijn aangebracht vijf op varenden van de vischsloep Middelhar- nis 28, die door den trawler werden afgehaald van de noorsche bark Atlas van Frederikshald. De Atlas was den 311 Juli, door de troffen. Vijf der opvarenden van de vischsloep gingen toen aan boord van het schip over. om te beproeven dit in eene veilige haven te brengen. Den ien Augutus werd het schip op gemerkt door den trawler Sagittarius; deze zette drie zijner schepelingen op de Atlas over, om de middelharnische visschers te assisteeren, en nam het schip op sleeptouw. Hedennacht omstreeks 2 uur werd het schip zoodanig door hooge zeeën be- loopen, dat de visschers verplicht waren het te verlaten: Zij werden door den trawler opgenomen, die het schip nog tot 5 uur in den morgen op sleeptouw hieldtoen braken de sleeptrossen, en daar deze niet meer konden worden overgebracht, was men genoodzaakt de Atlas in de peiling vuurschip Haaks, N. t. W., 20 eng. mijlen afstand, te laten slippen. Toen de visschers het schip verlieten, lag dit zwaar op de kop, doordien de ballast naar voren was gewerkt, en kreeg het veel water overhet tuig was nog in goeden staat, maar behalve de zeilen waren er bijna geen inventaris goederen meer aan boord. Een kwajongen, die Maan dagavond op den Stationsweg te 's-Hage aan een dame eenige bloemen van de borst wilde rukken, trok tevens den fraaien collier van die dame stuk, zoodat alle steenen op de straat vielen. Hoewel de deugniet door eenige personen werd nagezet, ontkwam hij zijn welverdiende straf. {Fad) Het Leger des Heils heelt te Delft voor den tijd van 5 jaar een groot heerenhuis op het Oude Delft ge huurd, dat voor vergaderlokaal zal worden ingericht. Te Veenendaal is bij H. J. Van de Vendel een meisje met aan iedere hand zes welgevormde vingers geboren. 400 tongen, eenige roggen en enkele manden scharren, kleine schol en tar- botjes. Voor groote tongen werd 60 75 et, en voor kleine- en middel dito 15 k 30 ct. per stuk betaald. De rog bracht 86 ct. per stuk op. Voor kleine schol, scharren en tarbot werden hooge prijzen gemaakt. RECHTSZAKEN. Voor den Hoogen Raad werd Dins dag behandeld de cassatievoorziening van W. J. S., provisor in eene apotheek te Waalwijkdoor het gerechtshof te 's-Bosch veroordeeld tot 6 jaar gevan genisstraf wegens poging tot moord, ge pleegd op zijne vrouw door middel van eene hoeveelheid vergif (strychnine) welke hij in een fleschje cognac deed, waarvan hij wist dat zijne vrovw ge woon was te drinken, waarna deze ook van de met vergif vermengde cognac gedronken heeft en korten tijd later is overleden. Door den raadsman van den requirant zijn bij memorie een drie tal cassatiemiddelen voorgesteld, waar omtrent de advocaat-generaal mr. Gre gory op Zaterdag 15 Aug. conclusie zal nemen. De rechtbank te Arnhem veroor deelde Dinsdag den gewezen assistent ten postkantore aldaar, W. J. de G., tot eene gevangenisstraf van 6 maanden, wegens het als ambtenaar verduisteren van geld en het zich toeëigenen van gebruikte zegels, om die opnieuw te gebruiken, als waren zij nog niet ge bruikt. KOLONIËN. De Atjeh-correspondent van de Lo comotief schrijft dd. 19 Juni Onder de meeste reserve deel ik u mede, dat er stappen door den preten dent-sultan zijn gedaan tot toenadering. Eenige dagen geleden werd door Pang lima Tibang een schrijven van Kemala ontvangen, waarin dien ouden man ver zocht werd zich onmiddellijk naarSegii te willen begeven en van daar naar Kemala. De pretendent-sultan zou hem dan tusschen Segli en Kemala tegemoet komen, om hem daar zonder gevolg te spreken, om daarna als bemiddelaar op te treden bij het hollandsche goever- nement. Panglima Tibang is de vorige week per Hok Catiton naar Segli ver trokken met vergunning van het be stuur. De reis van den goeverneur wordt met deze aangelegenheid in verband gebracht, omdat ook Toeanko Pangeran Hoesin zich in diens gevolg bevindt aan boord van de Albatros. De straf volgt op de zonde, zou men gereedelijk kunnen zeggen ten op zichte van de geschiedenis van het ne gerbataljon te Willem I. Die twee com pagnieën rekruten, en zelfs dien naam verdienen de zwarten uit een militair oogpunt beschouwd nog niet eens, kos ten de regeering aan wervingskosten, overtocht, tractementen van boven de formatie gevoerde officieren en kader en anderszins, reeds ongeveer een half millioen gulden, en toch zijn de resul taten der oefening nog zoo onbedui dend, dat men van het voornemen zwanger gaat om de negers in het eind van het jaar maar weer stilletjes voor 's lands rekening naar hunne negerijen terug te zenden. Het ongunstige resultaat van deze poging om het leger opnieuw te verster ken met het hooggewaardeerdeAtrikanen- element valt te meer te betreuren, omdat de tolken eenparig verklaren, dat men ter kuste van Liberia vrijwillig zooveel negers kan bekomen voor den militairen dienst, als men slechts verlangen kan. mits men bij andere stammen aanklopt, als waaruit onze rekruten compagnieën! geworven zijn, en dan ronduit zegtl waarvoor men de menschen werft. -*•) Volgens een bericht van hier aan de Locomotief is er plan, over eenige maanden eene groote militaire oefening; te houden in vereeniging met de marine,! waarbij men zich voorstelt, dat eenl europeesche vijand te of bij TandjoDgL Priok wil landen. De troepen van.Bui-l tenzorg zullen ook meêdoen. Den 2i Juli is met de hollandsche mail hier aangekomen de nieuwbenoem de commandant van de zeemacht, schout-; bij-nacht jhr. Röell. De ontvangst hac op de gebruikelijke wijze plaats. Zondag 28 Juni is in de haver van Tandjong Priok drijvende gevon- den een lijk, dat bij onderzoek herkent I werd als dat van den heer v. T., dit een paar maanden geleden met vrouv en kinderen uit Europa van verlof te rugkeerde en dadelijk weer zijne vroe gere betrekking van agent der factor! der Handelmaatschappij te Samarani VISSCHERIJ. Nieuwediep, 4 Augustus. Door 20 korders en beugers werden hier heden 5 tot 30 groote-, 20 tot 80 kl. tongen, 2 tot 10 roggen, 1 tarbot, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 aanvaardde. Vandaar kwam hij verlede: manden schar aangevoerd.gr. tong week voor zaken hier, logeerde in he# gold 65 70 cent, kleine id. 20 cent,Javahotel en verliet dat Zaterdagavond!; r°g f I-I° 3. 1.30 per stuk, de tarbot: De op het lijk gevonden sleutel war 9, kl. schol ƒ3.50 per mand. De! die der kamer in het Javahotel. Ee: kotter H. D. 63, schipper Glas, be- i onderzoek daar leverde niets bizonder somde voor 60 groote-, 100 kl. tongen 1 opeen koffer en een valiesje lagen 01 1 J J- 1 zzrJ„'<" en een partijtje schol en schar ƒ115. Tessel, 3 Augustus. Door de Noord zee visschers van hier zijn in de afge- loopen week slechts elders aangebracht de tafel en daarin de gewone lijfgoede ren; het venster was gesloten, en dfl ongelukkige scheen, alvorens het hote te verlaten, op het bed gerust te hebber oogenblik geheel stil gestaan te hebben, barstte zij in een vroolijk gelach uit en liep van mij weg. Ik volgde haar zoo vlug ik kon, terwijl ik mij er over verwonderde, wat gril haar nu kon bezie len, totdat ik, in het hol komende, haar handeling begreep. Uit de richting van den put kwam dat signaal, dat mijn grootvader mij had geleerd te maken. Iemand floot als naar een hond. Toen ik het eind van den put bereikte, zong Psyche haar fluis terend lied en het licht van boven viel op haar bleek, naar boven gewend gelaat. Ik keek op en ontdekte een hoofd, dat zich over den put boog. „Houd op met dat kattengeschreeuw," riep de stem van boven, die ik dadelijk die voor van den ouden Peter herkende. Ik raakte Psyche's arm aan en zij hield op met zingen. „Bernard, vervloekte Bernard," brulde Peter. „Nu, wat is er?" antwoordde ik. „Jij, vervl.... jongen, jij bent daar met dat hameren begonnen, nietwaar „Wat gaat dat u aan?" hernam ik. „Ja, mij gaat het niets aan. Maar, Ben, je grootvader, is hier en kan niet in slaap komen, zooals de dokter hem bevolen heeft, als jij daar zoo staat te hameren." Nu kwam deze reden mij nog vreemder voor, dan wanneer mijn grootvader ze zelf had geuit, daar hij nu van de lippen van een man kwam, die zijn geheele leven een spartaansche onverschilligheid voor het leed van anderen aan den dag had gelegd. Ik wist nu echter, dat dit leven zeer hinderlijk was, en daardoor misschien een middel tot verlossing kon zijn. „Je moet er mee uitscheiden, versta je dat?" schreeuwde hij, terwijl zijn oude stem geheel oversloeg. „Je moet er mee uit scheiden." „Ik zal zooveel leven maken als ik verkies en even lang voortgaan als ik wil," hernam ik. „Neen, dat zul je niet. Nog een dag of drie en je zult van honger omgekomen zijn. Een half dozijn dagen zou tenminste voor mij genoeg zijn. Binnen drie dagen zul je stil genoeg zijn. Maar ik wil niet hebben, dat mijn jongen, Ben, op zijn ziekbed gemarteld zal worden. Als ik hem alleen wilde laten, dan zou ik naar beneden komen en je hoofd afhakken, versta je Ik ben evenmin bang voor jou als een bromvlieg van een lichtstraal. Maar om mijn jongen, Ben, genoegen te doen en om rust en vrede te krijgen, zal ik een brood naar beneden laten dalen en een stuk varkensvleesch en misschien een paar aardappelen. Maar dat alles op voorwaarde, dat je niet meer hier beneden zult hameren, begrijp je?" Daar ik besloten was niet meer aan de rots te werken, was het niet moeilijk deze voorwaarde in te willigen ofschoon ik het aarzelend deed en meer naar het scheen om mijn grootvader te verplichten dan voor mij zeiven. Wij brachten inderdaad eenige minuten in wederzijdsch geharrewar door voor hij heen ging, waarna ik erg ongerust was, dat hij zijn aanbod zou in trekken. Toen hij weer te voorschijn kwam, had hij een mandje in zijn hand. „Hier komt het al en het zal tamelijk geregeld naar beneden komen, als je je goed gedraagt; maar denk er om wat ik zeg, als je nog meer gaat hameren, dan zal niet alleen de toevoer van levensmiddelen ophouden, maar dan kom ik naar beneden om je eens beter mores te leeren, versta je." We luisterden niet meer, toen de mand ons bereikte, maf.: terwijl wij den inhoud er uitnamen, liepen wij naar het groot' hol en verslonden het voedsel in zulk eene blijde en dankbar, stemming als zelden aan een rijken disch wordt waargenomei En om Psyche's blijdschap ten top te doen stijgen, hoorden ff opeens „kras, kras" en zagen wij de kraai om ons heenfladderc en zich te midden van onze lekkernijen neerzetten. Die wij:> vogel HOOFDSTUK X. Ofschoon ik mijne belofte, om met hameren op te houdem gegeven had en haar wilde houden, was ik volstrekt niet gezin; om mijne ontsnappingsplan op te geven. Er zou meer dan hot ger voor noodig moeten zijn om mij de voortdurende gevang®] schap te doen aannemen. En nu wij er tamelijk zeker op kondf vertrouwen, dat wij dagelijks voedsel zouden krijgen, was c mogelijkheid tot ontsnapping grooter dan tevoren. Wij kond® nu maanden er aan besteden. Mijne gedachten keerden tot het wroeten onder de rots ter® {Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2