S Y C H E. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Zaterdag 8 AugÉstus 1K91 No "248*2. A BOK K EMKN TSPW J8 ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dageljjke, behalve op Zon- ec Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. «4t&> Tan 15 regel* 50 Cent*; iedere regel meer 10Cent». Groote letters naar plsatirnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie?! worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantieri. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Cornvuqnie Générale de Publiciié Btrangèrt G„ L. Dj/VBB GoJOHK 7, J ONES, Sucü.t Tarys 3 Ibis Faubourg Monlmartrt Haarlem, 7 Augustus 1891. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag 12 Augustus a. s. De ie luitenant K. v. d. Maaten, van het alhier in garnizoen zijnde bataljon infanterie, wordt op 1 Oct. a. s. geda- tacheerd bij het instructie-bataljon te Kampen, om daarbij als leeraar op te treden. Aan den heer C. F. Lünow, photo- graat alhier, is vergunning verleend om het wapen van H. M. de Koningin- Weduwe te mogen voeren. Gedurende de maand Juli is in de Stuivers Spaarbank van den Volksbond ingebracht in 464 posten f 1162.02, terugbetaald in 40 posten f 471.59$. En zijn 11 nieuwe boekjes afgegeven. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 16 personen bezocht. Door de architecten Roog van den Ban is heden in het openbaar aan besteed het bouwen van eene dubbele villa aan het Prinsenbolwerk, bij de villa's „Sophiadal" en „Carolinaheuvel' Ingekomen 13 biljetten. De hoogste inschrijving beliep f 23000aan den laagsten inschrijver, G.Hulsebosch, alhier, is het werk gegund, voor 18730. Wanneer men op de kermis een goed café chantant wil bezoeken, neme men eens een kijkje in de „Korenbeurs", waar men in een frissche nette zaal zit werkelijk iets recht aardigs kan hooren. In de eerste plaats een paar uitste- kende coupletzangers, heer en dame, die o a Donderdag een werkelijk geestigen dialoog opvoerden. Het overige dames-personeel zingt zeer goed. Wat de consumptie betreft,deze laat zooals men in de Korenbeurs gewend is niets te wenschen over. y Hedenmorgen is beslag gelegd op ëen kermistent door den deurwaarder bij de Arr Rechtbank W., wegens eene 'belangrij ke schuldvordering. Donderdagnamiddag is aan het Sta- ten-Bolwerk alhier een broodbakkers knecht aangerand door twee personen, aan wien zij eene portemonnaie met ruim honderd gulden hebben ontstolen. De verdachten zijn aangehouden maar ontkennen. Even te voren had dit drie tal eene tapperij aan den Jansweg be zocht, alwaar de bestolene hen het geld had laten zien. Hedenmorgen, omstreeks 9 uur, werd een jongmensch door een toeval getrof fen, terwijl hij de Bakenessergracht langs ging. Hij viel van den walkant in de gracht, en slechts met veel moeite lukte het aan den timmermansknecht C. J. Wesseling hem te redden Bij den heer Nelisseu, Spaarne, ontving hij goede verzorging. Woensdag werd te Sloten door den veldwachter V. uit Aalsmeer aange houden H. B., als verdacht van dief stal van een paard van de gebroeders W. te Aalsmeerop het oogenblik, dat hij in onderhandeling was om het paard van de hand te doen. B. werd in hechtenis genomen en op het paard beslag gelegd. Naar aanleiding van de dezer dagen verspreide, ongunstige berichten om trent het bezoek aan de badplaats Zand- voort, geeft de ZajidvCl. een lijstje van het getal badgasten in vorige jaren. Daaruit kan men opmaken, dat, het gestadig ongunstig weer in aanmerking genomen, van achteruitgang der bad plaats in dit jaar geen sprake kan zijn. Op 9 Aug. 1883 waren aanw. 907 badg. 7 1884 1059 6 1885 1156 In Aug. 1886 geen opgave in de Bad-Courant opgenomen. Op 4 Aug. 1887 waren aanw. 1206 badg. 2 1S88 1063 27 Juli 1889 1049 In Aug. 1890 geen opgave in de Bad-Courant opgenomen. Op 3 Aug. 1891 waren aanw. 1053 badg. Letteren en Kunst. De Wedstrijd tusschen mannenkwar- tetten, die 4 en 5 September a. s. te Winschoten zou plaats hebben, gaat wegens onvoldoende aanmelding niet door. De toelatingscommissie vo^r de Za terdag te openen tentoonstelling van schilderijen te Antwerpen heeft een por tret van Henri Rochefort, door Jan van Beer?, afgewezen, omdat het een weinig te laat werd ingezonden. Van Beers had echter aan het comité doen weten dat door omstandigheden, niet van zijnen wil afhankelijk, het stuk iets na den be paalden termijn zou inkomen. Het geval wordt in België nog al kras gevonden, te meer omdat Van Beers dcor het comité in het bizonder uitge- noodigd was de tentoonstelling met zijne werken op te luisteren. Tegenover eenen schilder van znlk eeneu naam een geboren Antwerpenaar bovendien, had de commissie, naar men meent, niet op een formeel bezwaar moeten blijven staan. De minister van Justitie heeft de Commissarissen der Koningin in de provinciën verzocht de aandacht van de burgemeesters te vestigen op den algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld is' bij art. 4 der wet van 5 Mei 1889 Staatsblad n°. 48 (arbeids wet), welke is vastgesteld bij kon. be sluit van 15 Juli 1891 Staatsblad n°. 147), met uitnoodiging de hoofden ot bestuurders van bedrijven of onderne miugen in hunne gemeenten op den inhoud daarvan opmerkzaam te maken, voor zoover de kennisneming daarvan voor dezen, met het oog op de inrich ting van hunne fabrieken of werkplaat sen of de daai' verricht wordende werk zaamheden, van belang is te achten. Dezelfde minister heeft aan de Com missarissen der Koningin eene circulaire gezonden, waarbij hun in overweging word gegeven, om, alvorens te beslissen op verzoek van fabrikanten om over werk te mogen doen verrichten, vooraf den bevoegden inspecteur van den ar beid te hooren, daar deze ambtenaar omtrent allerlei zaken, zijn werkkring betreffende, gedurig in overleg treedt met zijne ambtgenooten tot vaststelling van eene 'zooveel mogelijk gelijke ge dragslijn en aldus zooveel mogelijk een vormige toepassing te verzekeren en bevoorrechting van fabrikanten in de eene provincie boven hunne concur renten in eene andere provincie te voorkomen en, zooveel mogelijk, over al naar dezelfde beginselen te doen handelen. De minister van Water- staat, Handel en Nijverheid heeft be paald, dat de na te melden ambtena ren der posterijen hunne function zullen uitoefenen als volgtde commies der posterijen van de 3e klasse G. van Grafhorst ten postkantore te Amsterdam; idem J. J. Bijsterus Heemskerk op het spoorwegpostkantoor n<u 1 (standplaats Amsterdam) de commies der posterijen van de 40 klasse J. van Tonderen ten postkantore te Utrecht; idem jhr. J. E. von Btllow ten postkantore te Rozen- daal: idem J. M. van den Driessen Mareeuw ten postkantore te Utrecht; de commies der posterijen van de 31 klasse H. Tjebbes ten postkantore te Vlissingen; idem D. J Braakenburg Jr. ten postkantore te 's-Hage; idem W. E. Bormans ten postkantore te Middelburg; de commies der posterijen van de 4? klasse J. Huisman op het spoorweg postkantoor no. 3 (standplaats Gronin gen); de commies der posterijen van de 3e klasse L. A. P. Hoffmann op het postkantoor te Groningen. Tijdens het jongste ver blijf van Hr. Ms. Nautiluster reede van Christiania, arriveerde aldaar Z. M de koning van Zweden en Noorwegen. Bij het ter reëde k«men werden door de Nautilus de voorgeschreven saluut schoten en verdere eerbewijzen gegeven. Den volgenden ochtend ontving Z M. den commandant en dén état-major in audiëntie, waarbij Z. M. zich geruimen tijd me-' de nederlandsche officieren onderhield. Volgens het verslag de Rekenkamer ontving een man, die door een z. g. dollen hond gebeten was en zich te Parijs onder behandeling van Pasteur wilde stellen, van Regeeringswege eene toelage van 150 Voor dat sommetje werden door hem uitgeven f 30,5* voor amusementen en dagelijksche kleine verteringen, ƒ3 voor een nieuwen hoed (een Trois-Fran^ois kost maar 1 80). f 2,25 voor tabak en sigaren en 15,50 voor onderhoud van vrouw en kind gedurende zijn verblijf te Parijs. De man heeft van niets ook niet van den beet kwade gevolgen on dervonden. Voor de akte franse he taal, lager onderwijs, zijn op 5 Aug. opge komen 28 candidatenafgewezen 9. Toegelaten de hh. G. H. ter Heege en C. C. J. L. Manuel, van Haarlem; J. H. Nieuwenhuis, H. J. den Hertog, J. Hoeksema en J. Hoogakker, van Am sterdam B. W. van Aalderen, van HoornP. J. van Dijk en E L. Ver- spille, van Den Haag; A. W. H. van Breugel, van WoerdenR. v. d. Pol, van Asperen; A. Entrop en J. Veth, van DubbeldamH. Cransberg, van AkselH. Crielaard, van Genderen E. Gerzée, van ZwolleS. J. van Wijck, van Heerenveen; en de dames M. T. Wildenberg, van Amsterdam, en E. van Hengel, van Rotterdam. Voor het examen voor akte fransche taal (1. o.) zijn 6 Aug. opgekomen 27 candidaten. Toegelaten de heeren P. J. R. Mesker en A. J. A. van Driem, den HaagG. Smelt, Voorburg J. P. Griss en J. G. Koen, Amsterdam M. Eikelenboom, Haarlem J. H. de Ruwe Hilversum; D. Koelewijn, Alkmaar; L. Gits; GeertruidenbergE. J. van Wesemael, Kapellebrug; R. J. Schor tin ghuis, ZutfenW. H. Cobben, Sit tard; A. Lukken, Grootegast, en de dames I. Chr. E. Mulder, Westgraftdijk; J. M. van 't Kruys, BeemsterG. A. Formijüe, den Haag; G. J. Rijshouwer en H. W. E. Tuckermann, Arnhem J. M. H. van de Berge, Reeuwijk, en M. M. B. Sigal, Leeuwarden. CALIFORNIE. In het Jaarverslag over 1890 van den Nederlandschen consul te San Fran cisco, den heer J. de Fremery, vindt men eenige mededeelingen over de nog jonge kolonisatie van Nederlanders in Californie. De consul zegt ervan „Een groot aantal Nederlanders heb ben zich in 1890 in Californie als vruch tentelers gevestigd, van welke velen door hun vrouwen en kinderen waren verge zeld. De meesten trokken naar de tot heden voornaamste nederzetting van hun landgenooten, de kolonie Rotterdam, in Merced county, door de „Holland Cali fornia Land-Company" gesticht, van welker agenten zij in Nederland reeds land hadden gekocht. „Deze maatschappij heeft in den loop van 1890 met ernstige geldelijke ver wikkelingen te worstelen gehad. De bestuursleden der „Crocker Huffman Canal-Company", eigenares van het land, dat door de genoemde „Land-Compa ny" onder contract ten verkoop wordt aangeboden, zijn daarop, volgens den wensch der kolonisten en onder mede werking van den vice-consul, die zich ter plaatse van den stand der zaak had vergewist, in eene schikking getreden, waarbij zij het meerendeel der aandee- len in de „Land Company" in eigendom bekwamen, in de betaling der schulden voorzagen en der Maatschappij, zooals hun eigen belang ook medebrengt, hun krachtigen steun toezeiden. „Het zielental dezer kolonie bedraagt 135. Zij hebben 22 woonhuizen met de benoodigde stallen en schuren laten bouwen en ruim 1300 acres (ongeveer 515 hectaren) met eene groote verschei denheid van vruchtboomen beplant. Op de grens van deze kolonie en deYose- mite-Colony werd in 1890 een open bare school gebouwd". Het Maandblad tegen de vervalschingen (redacteur dr. P F. van Hamel Roos) werd van bevoegde zijde ingelicht, dat in verschillende plaatsen van ons land wederom vervalschte soda uit Belgie in den handel komt, waar door de eerlijke handelaren voor hunne onvervalschte en natuurlijk duurdere soda nagenoeg geen afzet kunnen vin den. Noch de douane, noch de politie bemoeit zich met deze zaak, zoodat men dus geheel machteloos tegenover dit bedrog staat. Al geldt het een schijn baar onbelangrijk artikel, zoo komt toch het Maandbl., in het belang onzer vaderlandsche industrie en van eerlij- HOOFDSTUK X. Ik keerde naar het groote hol terug en verzocht Psyche om ook een bad te nemen, een aanwijzing, die z:j gretig opvolgde; in dien tusschentijd zat ik in diep gepeins verzonken, en dacht na op welke wijze ik de wanden zou kunnen ondersteunen, maar ik wist niets te bedenken, totdat Psyche, na een bad te hebben genomen, terugkeerde en naast mij ging zitten, terwijl ik haar vertelde, wat mij bezighield, in de hoop, dat mij op die wijze iets te binnen zou schieten. Ik was namelijk tot de ontdekking gekomen, dat deze manier om overluid te denken niet alleen aangenaam was aan mijn gezellin, maar mij ook den geest meer scherpte, dan wanneer ik mij in gepeins verdiepte. „Ja, Psyche," zeide ik, het brood doormidden brekende en haar haar deel gevende, „wij moeten nog veel dieper graven, en gedurende den tijd, dat wij beneden den waterspiegel werken, zal het water naar binnenstroomen en dus voortdurend het zand naar beneden vallen. Wanneer nu de wanden door het een of ander beschut worden, dan zou het instroomen van water ons roordeel verschaffen, daar het dan het zand loswoelt en wij het water wel met den emmer kunnen wegscheppen. (En nu bedenk ik ook, dat wij er ook onze maaltijden en zoo mogelijk ook den tijd, dat wij slapen, naar moeten regelen, om te kunnen werken bij laag water.) De eenige manier, die ik kan bedenken, is, dat wij de wanden van den kuil door brokken kalksteen trachten te steunen, natuurlijk beneden den waterspiegel. Het moeilijkste werk zal zijn om ze van den grooten hoop naar hier te brengen en ook zal het een langdurige arbeid zijn, daar wij ze slechts een voor een kunnen aanbrengen. Hadden wij maar een vat, dan konden wij dat vullen en het hierheen rollen Vaten zijn er genoeg in het hol van den franschen Peter ik heb er een paar geheel onbeschadigd zien staan, blijkbaar gevuld met ster ken drank. En hel stukje is nog juist groot genoeg om ons daar lang genoeg licht te verschaffen. Zouden wij het wagen. Het is een poging waard wat denkt gij er van, mijn verstandige kleine vriendin Wat zij dacht kan ik niet zeggen, maar daar ik uit haar toe stemmend gebaar opmaakte, dat zij met mijn plan instemde, besloot ik de poging te wagen. Dien morgen beklommen wij de groote steilte en gelukkig zonder eenig ongeval, zoodat ik niet behoef te vertellen, hoe wij ons voor de tweede maal den toegang verschaften tot het hol van den franschen Peter, alleen bemerkten wij, dat tengevolge van de neerstorting, welke kort geleden had plaatsgehad, de spleet aan den top aanmerkelijk wijder was geworden, en dat het snelle neerdalen aan den anderen kant mij niet meer zoo hevig deed ontstellen als den vorigen keer. In het hol zag ik echter volstrekt geen verandering. Een paar vaten, beschut door een vooruitstekenden rotswand, waren aan de algemeene verwoesting ontsnapt. Ik sloeg de spon gaten in en bemerkte, dat zij vol sterken drank waren, waarna ik ze geheel liet leegloopen zonder eenige wroeging, en den hemel dankte, dat ik er, toen de dorst mij begon te kwellen, niet aan gedacht had, daar ik anders de verleiding wellicht niet had kun nen weerstaan om in dien drank vergetelheid te zoeken. De leege vaten werden tegen de helling opgerold en vervolgens in het andere hol neergelaten, nadat wij ze eerst met oude duigen hadden gevuld, waarmee wij ons later licht zouden kunnen ver schaffen; tevens namen wij een breekijzer en een bijl van Psyche's altaar mee. Het goud lag daar als een bespotting van de macht van het geld; dengene, die mij een ijzeren spade had kunnen verschaffen, had ik daarvoor in ruil al het goud willen geven. En daar wij nu alles hadden, wat wij voor het oogenblik konden gebruiken, keerden wij naar het groote hol terug, liepen weer zonder engeval langs de verraderlijke helling en brachten onze schatten naar den rand van den kuil. Het was op dat oogenblik eb, en daar ik er mij eens van wilde vergewissen, hoe de klip er op den bodem van de holte uitzag, hakte ik een paar duigen in dunne reepjes, en nadat ik ze op den bodem in een hoek had neergezet, stak ik ze in brand. En dit leidde tot een verrassende ontdekking, die ik mij haast u mede te deelen. Het vuur had nog geen tien minuten gebrand, of wij hoor den den ouden Peter hevig aan de opening van den put fluiten.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1