Dl POPPiFiE, Ds Troietimjoor. Advertentiën. Schouwburg VA\ LIER. Standplaats: GROOTE MARKT. Laatste Opvoering en Meppet's Avonturen. Nieuwe schouwburg, il Sociëteit „DE RUOOiY'. Dinsdag 4 Auguslus 1891, QRARSD Burgerlijke Stand. FRITS VAN HAARLEM. Groote Matinée Muslcale, Groot B A L, ar NIEUW-BTROIBAIKAT Naamlooze Vennootschap met een aandeelen kapitaal van Boo ooo stelt de inschrijving pari open op eene 4% pets, obligatie-leening van ƒ500,000 waarvan de uitgifte (blijkens het pro spectus) geschiedt 10. tot vermindering, ingevolge art. 4 der statuten, van het maatschappelijk kapitaal met ƒ308,000, naar aanleiding van de voorgenomen amortisatie van 300 aandeelen, die in duitsche handen zijn. Wegens de voorgenomen ophef fing van eene overeenkomst met de „Pulverfabrik Rottweil-Hamburg", zul len namelijk de duitsche aandeelhouders uittreden20. ter voorziening in de kosten van inrichting der fabriek voor de vervaardiging van rookvrij buskruit. Jaarlijks aan te vangen met 1892, worden ten minste 25 en ten hoogste 50 obligatiën algelost door middel van uitloting, met dien verstande, dat atlos sing in eenig jaar boven het minimum mag valideeren op latere aflossingen en de geheele leening in 1910 gedelgd moet wezen. Houders van aandeelen hebben recht van voorkeur op de nieuwe leening, ieder aandeel recht gevende op eene obligatie. De vennootschap verbindt zich hare onroerende goéderen, welke alle thans onbezwaard zijn, niet te vervreemden noch te bezwaren, zoolang de leening niet geheel zal zijn gedelgd. Evenwel zal zij gerechtigd wezen gedeelten van hare onroerende goederen te verkoopen onder voorwaarde, dat de opbrengst daarvan strekke boven de verplichte jaarlijksche aflossing, tot delging der leening. De vennootschap heeft geen lasten, behalve eene in Januari 18" gesloten leening aanvankelijk groot 35°j00° Per resto bedragende 240,000. ;egaan. Ter gelegenheid van het diner vertrekt den 12° of den 1311 des mor-i Ondertrouwd: 7 Aug. F. I. C. (=r pprp van rip» francolif» cracfpm na rle» 3l. u -r> -r ter eere van de fransche gasten, na de gens om zich naar zijn vader te be- toasten op den keizer, de keizerin enigeven, die hem aan de oostenrijksche Frankrijk, heeft admiraal Gervais ge- j grens zal afwachten, zegdDe jonge Alexander zal ook naar De aandacht der wereld is op ons Parijs gaan om een bezoek afteleggen gevestigd. Ik drink op de heilige stad bij den president der Republiek. Moskou, op de edelmoedige russische Aan de Times wordt uit Alexandrié natie en op den Czaar". Generaal Tchernaiew antwoordde De geschiedenis heeft ons saamge- bracht. Wij zijn vrienden Ik drink op Frankrijk, op zijn leger en op zijn vloot." Generaal Gervais antwoordde weder gemeld, dat de onverwachte komst van de engelsche vloot aldaar uit Athene er eene groote ongerustheid heeft ver oorzaakt. Ook het bericht dat onder de terug- keerende pelgrims vier personen in het quarantaine-station te Eltor aan de Bruning en J. K. G. Kops. - M. M. J. Nuijen en L.-M. v. Bommel. Overleden: 6 Aug. J. M.E, Meije- rink-Mnlié 30 j. Jacobijnestr. - 8. H. Vellinga 1 m. d. Brouwersstraat. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. „In den tegenspoed gehard, verzamelt j cholera overleden zijn, heeft de gemoe- g Frankrijk zijn krachten. Het is sterk deren met angst bevangen, door de vereeniging met een groot j Volgens een telegram uit St. Peters- monarch en door zijn vriendschap burg aan de Times is er een nieuw j g en ziet de toekomst met vertrouwen besluit verschenen voor de censuur derI tegemoet." drukpers in Finland. Plet bepaalt dat i Bij het dejeuner op den Musschen-de goeverneur-generaal alleen vergun-1 berg bracht generaal Gervaix een warme ning kan geven voor het oprichten van toost uit op den burgemeester van j een nieuw blad. Hij benoemt voorts de Moskou, als een waardig vertegenwoor-leden van den Raad van censuur, waar- POLITIEK OVERZICHT. Wanneer men de staatkundige ge beurtenissen van Europa in de laatste jaren heeft gevolgd, zal men het niet kunnen ontkennen, dat de fransch- russische demonstraties der laatste dagen een zeer ernstig karakter dragen en een belangrijk feit in de historie zijn. De weener correspondent van de Standard geeft daaromtrent zijn gevoe len aldus De betoogingen van vriendschap te Croonstad, St. Petersburg en Moskou gewisseld, nemen in de oogen van hen, die er eerst den spot mede gedreven hebben, meer en meer een voorkomen van gewicht aan. Zij spreken er over als een der merkwaardigste gebeurte nissen van het jaar. Eén zaak is hierbij van belang op te merken geweest De algemeene opinie in Rusland over de politieke aangelegenheden, eene opinie waarvan men eerst het bestaan loochende, behalve in een zeer beperkten kring De ingewortelde ontevredenheid van het volk met betrekking tot den poli- tieken toestand van Europa en de in ternationale positie van het rijk. On mogelijk kan deze gestelheid van den russischen volksgeest geloochend worden. De bladen maken nog gewag van de toasten en bizonderheden bij het weder- keerige bezoek van Franschen en Rus sen. De maire te Cherbourg heeft van den keizer van Rusland, in antwoord op het adres dat de 'gemeenteraad hem gezon den heeft, het volgende telegram ont vangen „Ik dank u zeer oprecht voor de ge voelens, die gij uit uw naam en dien adjunct-maires en raadsleden diger van deze oude hoofdstad, die hen zoo gastvrij ontving. Ook dronk hij op het russische volk. Een menigte boeren, die het paviljoen omringden waar de gasten waren, hebben lien met herhaalde hurra's begroet, Admiraal Gervaix heeft den heer Alexieff (den maire) verzocht zijn tolk te zijn bij de landlieden en hen uit zijn naam te bedanken. Van dit tooneel is een photografie genomen. Nog is de tentoonstelling bezochten werden volksspelen gegeven. De Com missaris-generaal van de tentoonstelling heeft aan admiraal Gervaix uit naam der commissie een bronzen reproductie geschonken van de „Gloria victis" van Mercier. De generaal heeft daarvoor zeer ge troffen zijn dank geuit. Er werden later op den dag serenades gebracht voor het huis van den franschen consul, waar de officieren dineerden. Des avond te 11 uur vertrek naar St. Petersburg. Een onaf zienbare menigte vervulde de lucht met enthousiastische hurra's, hetgeen on geveer 40 minuten aanhield. Te Re val zal, wanneer het fransche eskader al daar aankomt, door admiraal Kazimkoff, chef van het russische opleidingseskader, ter eere van de fransche zeelieden een afscheidsfeest worden gegeven aan boord aan het admiraalschip „Duque of Edim- burg." Citeeren wij nog even wat een der laatste nummers van de russische Nowosti te lezen geeft. Het blad ziet in de goede relaties tusschen Frankrijk en Engeland het beste middel om de triple alliantie machteloos te maken en beschouwt ze in zeker opzicht als een vasten waarborg van den europeeschen vrede. Het blad hoopt dat het bezoek van het eskader aan Portsmouth een groot succes moge hebben. De jonge koning van Servié, die zich thans te St. Petersburg bevindt, zal daar verschillende deputaties ten gehoore ontvangen. Zoo eene van de Slavische weldadigheidsvereeniging; van de Servi sche kolonie en van de bulgaarsche uitwijkelingen, die hem geschenken zul len aanbieden. Onder de afgevaardigden, wien hij audiëntie zal verleenen, noemt men het hoofd der bulgaarsche uitge wekenen, alsmede den chef en de da ders van den Coup d'état van 1885 en de ontvoering van vorst Alexander van Battenberg en een deputatie van Rus- die deelnamen aan den laatsten van de keizer den voorzitter aanstelt. De goeverneur-generaal verkrijgt eene absolute controle over de pers in Fin land. Hij mag de bladen beboeten en opheffen vooral indien zij over de be- trekkingan tusschen Finland en Rusland mochten discussieeren. De chineesche vloot heeft, naar luid van een telegram uit Shanghai aan de StandardJapan bezocht en werd er met alle gastvrijheid ontvangen. der adjunct-maires en raadsleden te i sen, Cherbourg mij te kennen hebt gegeven, j oorlog van Servie tegen Turkije. Deze H. M. de keizerin is er ingelijks tenlaatste zal worden begeleid door gene- zeerste door getroffen. raai Komaraff, redacteur van de Suuet. „Het is met een innig genoegen, dat j Men ziet dat de jonge vorst het druk wij de brave fransche zeelieden ten on- genoeg zal hebben, en niet alleen met zent hebben ontvangen, en wij waar-j paardrijden en feestjes zijn tijd zal door- deeren hoogelijk de warme ontvangst, j brengen. Hij zal den 8n Augustus St. die aan de officieren en de bemanning! Petersburg verlaten en den ion te Wee van den kruiser Admiraal Kornilojf j nen arriveeren. Den elfden 's morgens ten deel gevallen is". gaat hij met zijn gevolg naar Ischl, Te Moscou is het recht warm toege-1 waar hij twee dagen zal blijven. Hij ItlUU 1V1UU CONCERT op Maandag 10 Aug. 1891, des avonds ten 8 uur, door het Staf muziekkorps van het 4e reg. infanterie, onder directie van den heer G. MANN. PROGRAMMA. 1. Friedensmarsch aus der Oper „Rienzi" R. Wagner. 2. Ouverture „Le Roi d'Yvetót" Adam. 3. Krönungs-Lieder", WalzerStrauss. 4. Fantaisie de l'opéra de Gounod „Philé- mon et Baucis" Dunkler. 5. Ouverture „RuyBlas" Mendelssohn. „Un iour d'été en Nor- vège", Fantaisie sur différents motifs Buyssens. a. „Le Lac", médita- tion poétique d'après Lamartine L. Niedermeyer. Transcrits pour trombone-solo par Mann. b. „Le Colibri" polka pour petite flüteSellenik. i. Fantaisie de l'opéra de Gounod „Romeo Julfette"Mank. Heden overleed mijne innig geliefde echtgenoote Jacoba Margaretha Elisa- bath fflulié, in den ouderdom van 30 jaren, nadat zij eenige uren te voren eene levenlooze DOCHTER had ter wereld gebracht. Slechts 10 maanden mocht ik met haar in een hoogst gelukkigen echt vereenigd zijn Aan den WelEd. Gel. Heer Dr. B, J. KOUWER en aan Zuster Mej. A. G. van EPEN openlijk mijn innigen dank. A. J. MEYERINK. Haarlem6 Aug. '91. Zondag 9 Augustus, 8 uur. VAN Maandag 10 Augustus. Optreden van den Heer C. P. T. BIGOT. Groot blijspel met Zang, nieuwe Coupletten, Quodlibets, Koren enz., door C. P. T. BIGOT. Muziek van S. BENAVENTE. Bekende prijzen. Plaatsbespr. dagel. HAARLEM. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Russisch Drama in 5 bedrijven. Maandag 10 Augustus 1891 Tooneelspel in 4 bedrijven. Aanvang 8 Balkon en Stalles f 1,50; le Loge ƒ1,25; 2e Loge en Parterre ƒ1,—; Gaanderij ƒ0,50. Plaatsbespreking op den speeldag van 10 tot 3 uur FAMILIEBERICHTEN uit de VOORNAAMSTE DAGBLADEN. Geboorten 31 Juli. H. J. Gorter Meihuizen d. Almeloo. - 3 Aug. B. van MoppesSchwob z. Parijs. - 4. M. van der LeijéZweede d. Frankf. a/Main. - H. GuntersKoppen d. Amst. - 5. A. C. VerkerkVan Nim wegen d. Weesp. - Mevr. Verff—De Veer z. Breda. Gehuwd 5 Aug. A. F. G. Croese en H. J. E. Evelein. Helder. - 6. D. W. Venemans en M. W. P. Voorham. Amst. - H. van Ree en E. C. W. Trik. Sint-Maarten. - C Bij 't Vuur enj. H. Riemer. Arnhem. - H. M. Dröllner en A. van der Meulen. Amst. - 7. L. G. de Lagh en J. J. A. Busch Geertsema. Amst. - H. P. W. Smit en L. H. van Daalen Wetter6. 's-Hage. en vervolgens eiken avond gedu rende de kermis Geboorten 6 Aug. J. M. E. Meije- rink-Mulié d. (levenl.) - 7. J. M. Breek-v. Buggenum d. - A. C. Erdt- sieck-v. Maas z. - W, M. Lips-de Heij z. - A. G. v. Zwol-Wenuink d. lijker, en een akelig gesuis in mijn hoofd kondigde mij aan dat wij het stikken nabij waren. Het was het vreeselijke gevoel, dat wij allen misschien hebben ondervonden, als wij droomden, dat wij levend werden begraven. Het water kwam steeds dichterbij, en wij stonden nog op dezelfde piaats. Wij stonden tot in den hals in het water, terwijl we onzen mond er boven hielden door ons hoofd rechtop te houden. Om onzen angst nog grooter te makenging ons licht uit. Ik klemde Psyche's hand in de mijne daar ik dacht, dat het met ons gedaan was, en gaf mij zoo goed als ik kon aan den dood over, die zooals ik dacht, zoo nabij was. Maar het water, dat ons dreigde te verdrinken, redde ons door het zand achter ons los te maken en eensklaps ademden wij tot onze onuitsprekelijke verlichting weer vrij, toen het zand voor den druk van onze voeten wegzakte. Toen wij uit het hol kwamen, viel ik instinctmatig op de knieen en knielde daar zeer bewogen neer, terwijl Psyche haar loflied van dankbaarheid aanhief. Dit vreeselijk voorval deed mij dien nacht besluiten, dat wij dat gevaar niet meer zouden loopen, maar den volgenden mor gen had de hoop de overhand op mijn vrees, en ik ging weer naar den tunnel, terwijl ik echter Psyche in het hol achterliet en haar daar werk gaf, dat haar naar ik dacht zou bezighouden tot ik terug kwam. Voor ik er een uur was geweest, kwam zij vroolijk by mij, daar zij al het werk in dien tijd al had gedaan en goed ook. Ik liet haar blijven. Ik denk niet, dat gy nu nog alleen zoudt kunnen leven, Psyche, zeide iken daarom als ik hier moet omkomen, kunt gij met mij wel sterven. Maar wij ondervonden geen ongelukken van dien aard meer, Dit jaar bizonder uitmuntende door geheel nieuwe, nimmer geziene uitvoeringen op artistiek gebied ,,Het geheim der Lucht", Ko mische Coupletten van den Heer A. DE WINTER, enz. enz. Aanvang te Acht ure. Maandag, met medewerking van alle Artis- ten, aanvang te één ure. Zondag, na afloop der Voor stelling voor niet-leden tot 2 ure. MAANDAG met speciaal Programma der meest geliefde nummers. Nieuwste Sensatienummer van den dag. en ondanks al de hinderpalen, die wij moesten overwinnen waarvan ik er slechts een paar heb genoemd waren wij na twee maanden tot op een afstand van veertig voet onder de rots doorgedrongen; en ik rekende dat dit zoo ongeveer de halve afstand was, dien we moesten afleggen. HOOFDSTUK XII. We ontvingen ons voedsel en de kaarsen tamelijk geregeld van boven. Als er eenig verzuim van den kant van den ouden Peter was, bracht een tik van de bijl op de rots hem dadelijk naar den put om ons te vragen, wat we in 's hemels naam nu weer noodig hadden. Hij mopperde verscheiden keeren over onze verkwistende levenswijze en over de onkosten, die wij hem bezorgden, alsof wij daar op ons eigen verlangen waren. Het verspillen van de kaarsen vertoornde hem heel erg. Jij kunt het best buiten ze stellen, schreeuwde hij als ant woord op mijn verzoek. Het kleine ding had er ook geen en gij kunt het best buiten ze doenversta je Maar toen ik voorstelde om dan maar een vuurtje te maken, kwamen de kaarsen spoedig genoeg. Toen drong ik er op aan, dat een voorraad linnengoed voor de kleine en ook voor mij naar beneden zou worden gezonden, terwijl ik beloofde, dat ik hem geregeld elke week de kleeren naar boven zou sturen, zoodat hij ze kon laten wasschen, en ofschoon hij bij hoog en laag zwoer, dat hij aan dit verzoek niet zou voldoen, werd alle* „de Haarlemsdie Drukkerij-Maatschappij". JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING van Aandeelhou ders op Maandag den 31en Au- gnstas 1891, des namiddags ten 3 ure, in de lokalen der Vennoot schap Kleine Houtstraat 44, te Haarlem. Punten van behandeling a. Verslag van den toestand der Vennootschap. b. Balans, Winst-, Verliesreke ning, Vaststelling Dividend c. Verkiezing van drie Commis sarissen. d. Mededeelingen van het Bestuur, i Aandeelhouders worden herin nerd aan art. 41 der statuten. DE DIRECTIE. dadelijk toegestaan, zoodra ik in mijne boosheid mijne stem tot eene hoogte verhief, die buiten den pnt gehoord 'zou kunnen worden. Wat vergaten de toekomst geheel niet. lederen dag zonderden wij iets af van den voorraad voedsel, dien wij kregen om ingeval er iets gebeurde, niet verlegen te zijnen daar ik dacht om de behoeften van Psyche, als wij ontsnapten, nam ik den maat van haar voetje en zond haar naar boven met het verzoek om den volgenden dag een dien schoenen van die grootte naar beneden te zenden. Ik ben er niet zeker van, dat de oude Peter, die juist de laatste dagen erg weerbarstig was, hieraan zou hebben voldaan, als niet mijn grootvader jnist op dat tijdstip weer ge nezen was, en de oude Peter eens op een morgen vloekende was verdwenen, zoodat wij hem niet weer boven ons zagen of hoorden. Ofschoon mijn grootvader de manieren en de wijze van spreken van den ouden Peter had overgenomen en hij zwoer, dat wij het er buiten moesten stellen, kwamen de schoenen den volgenden morgen naar beneden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2