NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PSYCHE. Woensdag 12 Augustus 1891. No 2485 A BON N EM EN TSPPJ JS ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet g-eheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. DiE blad verschynt dageljike, behalve op Zon- en Feestdagen. Hereon Kieio« Hontotraot No. 9, Haarlem. Teleroiinnommer 12E. ran 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer lOCent». Groote letter» naar plaatiruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie? worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiors. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Comvagnie Oinéralt de. Fublidié Firangbi X. BAl/EM Co., JOHN F. JOHB8Succ.t Parigt 3lbit Faubourg Montiuarirt. Haarlem, ii Augustus 1891. Heden heeft de heer mr E. A. Iordens voor den tijd van drie weken de gemeente verlaten. Naar wij vernemen, is door dezelfden, die 1. 1. Woensdag tegen de herstem ming voor den Gemeenteraad hebben geprotesteerd, datzelfde protest in een rekest aan den Gemeenteraad neer gelegd. Dat rekest zal waarschijnlijk Woens- dag (morgen) in den Raad worden be handeld, daar dan toch ook de geloofs brieven der nieuw gekozen Raadsleden I worden onderzocht. 1 '-i De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 27 personen bezocht. Maandagavond gaf de kon. vereen. „Het Nederlandsch Tooneel" „de Fa brieksbaas", tooneelspei in 4 bedrijven naar het engelsch „The Middleman" van. Henry Arthur Jones. Reeds vroeger mochten wij het voorrecht smaken dit bizonder schoone, aangrijpende drama door het N. T. alhier te zien opvoeren en gaven wij toen den inhoud weerde geestdrift, waarmede het destijds werd ontvangen, was ook zeker thans oorzaak dat onze schouwburg propvol was. De hoofdrollen werden door de volgenden vertolktCyrus Blenkarn (de Fabrieks baas) de heer Louis Bouwmeester, Jo seph Chandler, de heer Spoor, Batty Todd, van Schoonhoven, Mary en Nancy Blenkarn, de dames de Leur en Lorjé, Jesse Pegg, Schulze, Julian Chandler, SmitsMistress Chandler en Maude Chandler, de dames Fuch6 en Bos, de overige kleine rollen waren eveneens in handen van goede bekenden. De heer Bouwmeester speelde de schoone rol van den Fabrieksbaas met zijn ongeëvenaard talent en had heer lijke oogenblikken van samenspel met zijn dochter Mary (mej. de Leur). Herhaalde terugroepingen vielen hem ten deel. Het mag gezegd worden, dat de overige genoemden zich bij uitstek beijverden om zijn majestueus spel in het volle licht te doen treden. De heer JSchulze wist door zijn komisch talent in den tragischen kern nu en dan een grappig moment te scheppen, zeer juist yféb het gezien om de rol van Jesse Bg> aldus op te vatten. De scène van de ovens maakte een diepen indruk. De avond van Maandag was voor het N. T. hier weder een groot succes. In den afgeloopen nacht is alhier in gebroken bij den goud- en zilverkast- houder S. J. de Vries in de Groote Houtstraat. Na het stukslaan van een spiegelruit in de winkelkast zijn daaruit eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. De dief is eenigen tijd daarna door de politie aangehouden in het be zit van bijna al de gestolen voorwerpen en is genaamd Willem Dolleman, oud 25 jaren, smid, woonachtig te Amster dam, die meermalen is veroordeeld ge weest. In den nacht van Zondag op Maan dag is onder Haarlemmerliede afgebrand de woning van en bewoond door H. Hoenderdosvan den inboedel is niets gered kunnen worden. Alles was ver zekerd. van het bestuur der Vereeniging tot instandhouding eener christelijke school te Beverwijk om de rijksbijdrage, be doeld bij art. 54bis der wet tot rege ling van het lager onderwijs, over 1890, het daartegen ingesteld beroep onge grond wordt verklaard: Staatsblad n°. 157 bevat een kon. besluit van "8 Augustus, houdende machtiging tot uit gifte van 5,000,000 in schatkistpro messen, volgens de wet van 5 Decem ber 1881 Staatsblad n°. 185). De crisis duurt nog voort. Zondag was er weder een conferentie ten huize van den heer Tak van Poort vliet, die werd bijgewoond door den heer Pierson. Men wil weten, dat een combinatie in overweging zou zijn om den heer Tak te doen optreden als Minister van Binnenlandsche Zaken, in welk ge val de heer Van Tienhoven Buitenland- sche Zaken voor zijn rekening zou ne men Dit zou zeker de weg zijn om tot de meest bevredigende oplossing te ge raken. Een ander Minister van Water staat ware wel te vinden. Voor Oorlog blijft men zoeken de portefeuille moet thans aan generaal Van der Beek zijn (Vad.) ÜFFIEIEELK BERICHTEN. Bij kon. besluit is de luit.-kol. jhr. C. Janssens, van het 3e rég. huzaren, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1800's jaars. Bij kon. besluit is benoemd bij het wapen der cavalerie, bij het 3e reg. hu zaren, tot luit.-kol., de majoor W. J. H. Romer, van het 2e reg. huzaren, thans belast met de functien van chef van den staf bij de inspectie der ca valerie. De gewone audiëntie van den minis ter van oorlog zal op Donderdag den 130 dezer, en die van den minister van marine op Vrijdag 14 dezer niet plaats hebben. Slbl. n°. 154 bevat een kon. besluit van den 25en Juli 1891, waarbij, met handhaving van het besluit van Gede puteerde Staten van Noord-Holland van 1 April 1891, n°. 1, op de aanvrage Omtrent het bezoek door H.H. M.M. Maandag aan het leger kamp te Oldenbroek gebracht, deelt men van daar mede Des morgens te 11 kwamen H.H. M.M. in het kamp aan. De in het kamp verblijf houdende troepen waren opge steld, ten einde door H.H. M.M. te worden geïnspecteerd. Zes batterijen veld artillerie stonden in bataille geschaard onder de bevelen van den regiments commandant, kolonel Doorman. De Koninginnen reden langs het front der troepen in een met 4 paarden a la Daumont bespannen rij tuig, gevolgd door twee hofrijtuigen, waarin de adjudanten en hofdames ge zeten waren. Na afloop der inspectie werd door het regiment in het vuur geëxerceerd, alles in draf en galop. Het was een trotsch schouwspel, die 6 batterijen over de heide te zien rennen, plotseling stil staande en uit 24 kanonnen het vuur te zien openen op een denkbeeldigen vijand, dan weder snel te paard en in ren weggaande om opnieuw in batterij te komen onder daverend kanongebul der. Onze jeugdige Koningin had blijk baar veel genoegen in deze snelle be wegingen en stond opgetogen alles aan te zien. Nadat nog in galop voor H.H. M.M. was gedefileerd over de hobbelige heide en cloor de schietschool uit zware kanonnen en met mitrailleurs was gevuurd, werd aan de beide Ko ninginnen in de officiers-eetzaal een „collation" aangeboden door de artil lerie-officieren, die daarbij aan H.H. M.M. persoonlijk werden voorgesteld. De Regentes onderhield zich minzaam met de officieren, terwijl de jeugdige Koningin alles nauwkeurig opnam. De zal was keurig met wapenschilden en bloemen versierd, er wijl een .„boudoir" voor toiletbenoodigdheden was. gereed gemaakt. Na afloop Van het collation brachten de vorstelijke personen een bezoek aan de verschillende gebouwen van het kamp en de tenten, o.. a. aan de can- tine der manschappen, waar de jeug dige Koningin een kop koffie (prijs 1 cent) dronk. Tot slot werd door de officieren (37) van het ie en 3 reg. veld-artillerie met den kolonel Doorman en beide hoofd officieren aan het hoofd een jachtrit gereden. Als jagermeester fungeerde de kapitein Hinloopen, terwijl de kapiteins Kaub en De Waal als judges en de Jong en luitenant Schwartz als starters optraden bij de flet-race. In flinken galop werden de hindernissen genomen, bestaande uit horden, sloot en aarden wallen, terwijl ten slotte een flet-race gereden werd om twee prijzen (een bronzen beeld met zuil en eene pendule door HH. MM. daarvoor aangeboden) j De ie prijs werd behaald door Avon- j bridgevolbloed, van den luit. Van i Altena, de 2e prijs door Banderolei volbloed, van den kapitein Hinlopen. I Na de finish reed de kolonel door zijne officieren in vlotten galop gevolgd, naar HH. MM., en brachten zij het j militair saluut, waarop de jeugdige Ko ningin de prijzen uitreikte onder toe-1 voeging van eenige minzame woorden, en waarbij zij de paarden der overwin- naars streelde. HH. MM. betuigden herhaaldelijk j hare hooge ingenomenheid met alles wat zij zagen. Zelfs informeerde de 1 jeugdige Vorstin hoelang zij nog blijven mocht, en antwoordde toen blijkbaar j verheugd„nog 3 uren, dat vind ik i heerlijk". Zeldzaam groot was de geestdrift onder officieren en minderen der ar tillerie ieder keek met opgetogenheid naar de jeugdige Vorstin en men hoorde aanhoudend spreken over het lieve en minzame voorkomen van onze Koningin. Nadat HH. MM. in de kantine wa ren teruggekeerd bedankten zij den generaal-inspecteur Schneider, den ge neraal commandant der bereden artille rie Egter van Wissekerke, den majoor directeur der artillerie schietschool Alma, den regiments - commandant kolonel Doorman voor alles wat zij gezien had den, en vertrokken zij over Tongeren weder naar Het -Loo, uitgeleide gedaan door de generaals* en kolonels met hunne adjudanten, en onder aanhoudend gejubel en hoerageroep der omgewonden artilleristen. De dag van Maandag zal door allen nooit vergeten worden, en menig mili cien zal later nog met genoegen aan zijne kinderen vertellen van de lieve jeugdige Koningin die, zoo minzaam tegen ieder, het kamp heeft bezocht. Naar wij vernemen .zullen HH. MM. 250 geschonken om onderofficieren en minderen te onthalen, en zijn HH. hoofdofficieren! Dinsdagmiddag op het Loo de gasten van HH. MM. E x a jr. en franse h, lager on derwijs, te 's Hage. Opgekomen 28 can- didaten, afgewezen 6toegelaten de heeren A. J. Drewes, AmsterdamC. Huge en C. R. D. vanRuyven, Leiden; P J. Blijdorp, J. W. 't Hart en J. J. Schouten, KralingenM. Blommers, Rotterdam; O.F. W. Rietveld,Utrecht; A. C. A. M. von Eugen, 's BoschA. Boer, Blij hamT. A Stoker, Middel burg; J- W. van Lohuizen, Arnhem; Th. de Groot, Wolvegaen de dames E. Lory, Haarlem; Joh. Westerman, Amsterdam; J. E. J. Bok, 'sHage; J. Groot, Gouda; R. A. Tresling, Hilver sum M. E. Dupuy en G. van Schuijlen- borgh, Wageningen; A. P. S. Bruijn van Rozenburg, Apeldoorn; J. Dunne- wold, Ileiloo. Wederom zullen de in het vorige jaar tot stand gekomen spoor wegovereenkomsten aanleiding tot eene procedure geven. De heer P. H. Peters, chef de bureau bij het tariefwezen van de voormalige Nederlandsche Rijnspoor weg-Maatschappij te Utrecht, heeft den staat der Nederlanden doen dagvaarden tot schadevergoeding, op grond dat de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen dien ambtenaar niet heeft geplaatst in eene betrekking, waarop hij krachtens artikel 6 der overeenkomst tusschen den Staat en de Nederland sche Rijnspoorweg-maatschappij recht meent te hebben. De rechter zal in deze kwestie tevens hebben te beslissen omtrent de inrich ting der ondersteuningsfondsen A en B gelijk bij den N. R. S. De W e s t er 11 Mor mug News geeft de volgende 'beschrijving van de boot Sea Serpent: De kleine boot is een klein model van bouw kunst, ontworpen door den vader van kapitein Lawlor, een ouden scheepsbouwmeester. Zij is 14 voet 11% duim over alles lang, 5 voet breed en 2 voet bol. Zij i9 voorzien van twee metalen luchtdichte afdeelingen, een voor en een achter, een drijfvermogen bevattende van 600 of 700 pond. Het logies is 6 voet lang en 20 duim wijd en overdekt met een luik of schuif Bij ruw en regenachtig weer wordt daarover een yuttapercha kapkleed gedaan om het water er huiten te hou den. Een dreg, in den vorm van een parachute, werd gebruikt. Kajpitein Lawlor's keukengereed schap bestond uit éen oliefornuis en eenige tin nen schotels Hij voerde geen 3terkc dranken mede en de provisiekast bevatte vleesch in blik, en blikjes bouillon, chocolade, gecondenseerde koffie en melk en een goeden voorraad hescbuit- jes. Tien gallons (45. liter) olie worden medege voerd om hij buitengewoon slecht weder te ge bruiken. De reis was vol wederwaardigheden. Vier dagen echter, stuurde de boot zichzelf onder lichte, gestadige koelte, en des nacht9, nadat eene goede lantaarn was opgeheschen, kon kapitein Lawlor zich ter ruste begeven. Op 1 Juli, toen hij .een touw wilde vastmaken, viel hij overhoord, tijdens matig weer, doch dewijl hij steeds een touw om het lijf had dat ergens aan boord vast was gemaakt, was hij in staat weder aan boord te komen, na een verfrisschend bad. Op 18 Juli, toen hij voor een harde koelte lensde, werd de Sea Serpent plat op zijde ge worpen en was spoedig vol water; kapitein Lawlor 18; HOOFDSTUK XIII. Eene zwakke kreet van wanhoop herinnerde mij aan mijne felizuchtige vergeetachtigheid, en toen ik omkeerde, zag ik Psyche op een kleinen afstand van mij staan met de armen uit gestrekt en tevergeefs trachtende in het licht te zien, dat haar verblindde. Er lag eene beklagenswaardige, ontstelde uitdrukking >p haar gelaat, die scheen te zeggenik ben verlaten. Wat '■al ik in deze wereld doen, waar ieder zijn eigen weg gaat En toen ik naar haar met zand bedekt haar en haar natte urk keek, die zwaar van hare schouders afhing, verweet ik mij- '■elf mijne ondankbaarheid. Zij had even hard gewerkt als ik, a, Bzelfs nog harder; op elk uur van den dag of den nacht was aj lopgeruimd gereed geweest in het natte zand te wroeten, te paven en het te dragen zooals men haar verzocht had, zij had Kaanden lang glimlachende allerlei leed verdragen en onbevreesd Jaar leven gewaagd om mij genoegen te doen en nu was dit |aS| belooning, ora in het eerste oogenblik van mijne vrijheid te 'orden vergeten. 'A rijt gij nog niet weg!" riep zij uit, terwijl zij mijne hand greep, die haar aanraakte, vastklemde. „Nog niet," voegde zij er bij, terwijl zij poogde haar oogen te openen om mij te.^zieh. „Ik zal u nooit verlaten, Psyche," zeide ik. „Ik vergat u maar een oogenblik in de eerste vreugde van het wederzien .der wereld." ,.Is zij zoo schoon?" vroeg zij. „Ik kan niets zien dan een licht, dat mij pijn doet." „De zon staat vlak boven onze hoofdenzij verblindt mij als ik naar boven kijk. Als zij ondergaat zult gij in staat zijn haar in hare kracht te zien. Maar gij voelt de heerlijke, frissche lucht, nietwaar „Ja, zij is heerlijk juist als een drank wanneer men dorst heeft." „Ja, dat is waar, en het gezicht van den blauwen hemel is dat evenzeer." „Ik wilde, dat ik hem kon zien," zeide zij, terwijl zij haar bleek gelaat ophief en haar hoofd van den eenen kant naar den andere bewoog. „Wat is het warm! Vertel mij, wat gij zien kunt." „Niets dan de zon en de lucht en klippen en eenige kraaien, die heen en weder vliegen." „Ik hoor ze, ik hoor ze," zeide zij vroolijk. „Kras, kras, kras." „Wij staan te midden van groote massa's gebroken rotsen zij belemmeren het gezicht op de zee. Maar wij kunnen er over klimmen en ons een weg banen naar het strand, zoo gauw als het licht vermindert en gij uwe oogen kunt gebruiken „Waarom zouden wij wachten, als gij daarheen wilt gaan? Gij kunt mij in het licht geleiden, zooals ik het u deed in het don ker, weet gij nog wel?" vroeg zij teeder „Ja, ik weet het nog zeer goed, lieve. Maar ik durf het nu niet te wagen; de vloed komt op en wij konden wel tusschen de zee en de rotsen ingesloten worden. Het zal beter zijn, dat wij op de eb wachten; dan hebben wij niets te vreezen en dan kunnen wij beiden zien. Bovendien moeten wij ons nog wat op knappen; wij zouden uitgelachen worden, als wij ons in dezen toestand vertoonden." „Ik zal mijne schoenen aantrekken; dan zal niemand mij meer uitlachen." Een golf stroomde tusschen de rotsen en raakte onze voeten; het was tijd om terug te keer en. Wij wrongen ons weer door het gat, daf ik zoo goed mogelijk met stukken krijt stopte om het i^istuiveu^ van zand te voorkomen en kwamen in het hol terug, terwijl wij den emmer met het zooeven uitgegraven zand meenamen. De acht uren, die toen volgden, waren de langste en meest vervelende, die ik ooit heb doorgebracht. Ik had lang van te voren overlegd, wat ik zou doen, als wij uit het hol kwamen, en nu scheen er niets te doen te zijn. Ora de verveling te verdrijven werd ik bijna verlokt ora eene tocht naar het hol van den franschen Pieter te ondernemen ik werd meer door het nuttelooze dan door het gevaar van het waagstuk weerhouden. De schat was daar veiliger dan ergens anders en het zou gevaarlijk geweest zijn om er ons in onze vlucht mee te belasten. Om zes uur floot mijn grootvader en liet een mand met

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1