Letteren en Kunst, Lsgsr en Yioot. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. lijk overgegaan tot gewelddadige ontruiming, waarbij in. dei} beginne bet bestaan uer afraste ring werd over bel. hoofd gezien. Gecomrniteerden nemen aan dat de wapenstok gebruikt ia op minstens drie plaatsen: bij de Kalverstraat, om bet Monument en bij den Nieuwendijk. waarbij velen werden gewond, betzij door slagen, netzij door gedrarg. Of eene rechtstreeksere algemeene orde- tot liet gebruik van den stok is gegeven, ia niet uit te maken. Daarna wordt besproken le. de niet tijdige komst der bereden agenten en de aanwezigheid van den hoofdcommissaris Steenkamp, Deze laatste is tot 8 nur op zijn bnreau geweest ter vervulling eener opdnchr van den burgemeester. Om c uur wilde hij zich naar den Dam begeven, maar tiet gedrang beletto hem door de menigte te komen. Langs een om weg kwam hij daarop te half negeu door bet paleis op den Dam. De gewelddadige ontruirai"g was toen afgeloopen. Van een hoofdinspecteur ontving bij bericht van bet gebeurde, maar bij eeu persoonlijk om derzoek voud bij kalmte, ücn 4deu Ju:i is de heer Steeukarap met verlof vertrokken, en beeft met commissaris Stork geen onderhoud gehad, daar hiervoor geen reden was, aangezien hij den 8den eeu rapport van dezen ovrr bet gebourde ontvangen had. Wat de vraag betreft wie voor een en ander verantwoordelijk moet geBteld worden, de com missie is eenstemmig, dat aan den comm ssaris Stork de oorzaak is te wijten van bet tn laat verschijnen der politiemacht op den D m. Daarbij komen nog verschillende andere verzuimen voor zijne rekening. Minder eenstemmig waren de leden der com missie tea aanzien van den hoofdcommissaris Steenkamp. Vrij algemeen betreurde u.ea, dat alle instrucliën waren geven, zonder dat voor afgaand overleg tusscben deu hoofdcommissaris en deu commissaris Stork gehouden was. Eene minderheid was bovendien van oordeel, dat do voorschriften aan duidelijkheid te weuscheu lieten. Zij acht het ook eene fout iu den commissaris, dat al was de uitvoering aan deu heer Stork opgedragen, de eerste niet heeft toe gezien of zijne orders behoorlijk werden uitge voerd. Dat de hoofdcommissaris zich met het vergoelijkend rapport van het gebeurde, door den heer Stork na den taptoe-avond uitgebracht, heeft neergelegd, werd algemeen gegispt. Noch- thans bleek de meerderheid van oordeel, dat de fouten in de leiding van den hoofdcommissaris niet belangrijk genoeg zijn om hem mede ver antwoordelijk te 8tellen van het gebeurde. De minderheid, daarentegen, stelt den hoofdcommis saris mede aansprakelijk en meent, dat geen voldoend besef van zijne verantwoordelijkheid bij hem is gebleken. 12; toegelaten de heeren P. J. Kriek, servatorium te Keulen, zijn eigen Cim- Amsterdam A.J.J. Verbrugge, Leidenfonietta voor strijkorkest leidde en met Een of meer handige dieven wisten Vrijdagnacht in te breken in het huis van den heer L., handelende in diamanten, op de Gelderschekade te Amsterdam. Alles werd doorzocht en uit eene zilverkast eene aanzienlijke partij kost baarheden gestolen. De eigenaar ver toefde tijdelijk te Baarn. Den volgenden nacht was de Prins Hendrikkade het tooneel der werkzaam heden van de inbrekers. Daar drongen zij in eene bergplaats van chemicaliën van den heer J. J. Lopenden de brandkast en stalen daaruit eenige gelds waarde; vervolgens trachten zij te ver geefs op het bovenhuis te komen, waar van de bewoner naar buiten was. Bij den Gemeenteraad van Zaandam is ingekomen een verzoek van het burgerlijk armbestuur, om buiten de bebouwde kom der gemeente, een uiterst primitief gebouw, verdeeld in eenige woningen, te doen plaatsen, en wel met het doel om onveimogenden, die wegens wanbetaling der huur op straat worden gezet, tijdelijk daarin op te nemen. Het burg. armbestuur wijst er op, dat er hoofden van gezinnen ge vonden worden, die wel genoeg ver dienen om de huishuur te kunnen be talen, maar zich te buiten gaan aan sterken drank, waardoor veel geld nut teloos wordt verteerd. Het is dan ook alleen uit medelijden met de vrouwen en Kinderen van die gezinnen, dat het met dit verzoek tot den Raad komt. Examen hoogduitsch, lager onderwijs, te 's-Hagetoegelaten de heeren G. C. Goeman en J. S. M. Ha- vermans, van RotterdamA. H. Haak, van Haarlem J. F. Heebink, van Am sterdam. Afgewezen 7, niet opgekomen 1 mann. cand. Examen fransch, lager onderwijs opgekomen 28 candidaten, afgewezen J. Kan, A. de Geus, A. J. Velthuisen, 's-Hage J. van Melle, ZeistTh. Lan- cée, Wijk bij Duurstede; A. J. Tiel, ArnhemA. Peters, Ylissingen en de dames M. E. Kuipers, Haarlem L. H. van Gils, Rotterdam; C D. Appelman en E. Antonissen, AmsterdamA. M. de Vletter, 's-HageF. W. F. v. Goor, Goor; C. R. Roodhuijzen, Utrecht. Hoofdonderwijzers examen 10 en 11 Aug. Geëx. 15 mann. candterugge trokken 1afgewezen 9toegelaten 5, t. w. H. v. Eyk, C- Lekkerkerker, J. F. A. Jeener, J. P. Kloppert en M. d. Linde, allen van Rotterdam. Maandag is niet verre van Koevorden een man door den bliksem gedood. Hij was met zijn zoontje bezig turf in hoopen te zetten. Voor het on- weder zocht hij eene schuilplaats achter eenen turfhoop. Spoedig werd daar de vader doodelijk getroffen, terwijl het jongentje ongedeerd bleet. Door dit on heil blijft eene weduwe met zes kinde ren in treurige omstandigheden achter, Ten aanzien van de te 's Bosch plaats gehad hebbende onge regeldheden wordt medegedeeld, dat in de stad thans alles weer rustig is, er vermoedelijk heden het door den bur gemeester uitgevaardigd verbod tot het houden van samenscholingen met meer dan drie personen, zou worden inge trokken. De maker en mede-verspreider van het bekende straatliedje, zekere H. van Baardwijk, is tegen 20 dezer ge dagvaard, als beklaagd van in dat liedje den commissaris van politie te hebben beleedigd, enz als zijnde deze daarin aangeduid als„Hoofdman met zijn hoogen hoed„Blauwbaard" en Hoofdman Blauwbaard," als hebbende verder dezen daarin ten laste gelegd, dat hij zich wederrechtelijk met het zoogenaamde marktgeld zou verrijkt hebben, dat hij een dronkaard zou zijn, en dronken met eene publieke vrouw op straat zou hebben gedanst. Door de politie te Middel burg is beslag gelegd op eene aanzien lijke partij lood, ruim 300 kilogram, ontvreemd van het materieel der duin waterleiding aan de loskade aldaarHet lood had reeds den weg naar Zieriksee gevonden. Den vermoedelijken daders is de politie op het spoor. (M. C.) Zondagavond zijn te Vlis" singen in het lokaal van het Leger des Heils wanordelijkheden voorgevallen Er was aangekondigd want voor een afwisselend program wordt zorg gedragen „muziek en dans." Toe gang vrij. Dat pakte Al spoedig was de zaal gevuld. Toen nu nog een hoop opgeschoten jongens van de partij wilden zijn, ging dat met geweld gepaard. Rimen werden verbrijzeld, stompen uitgedeeld; een deur werd uit haar hengsels gelicht. Het „leger" stond niet het nam de vlucht naar de bovenverdieping. (-^f. Cl) klavierspel het prijsdiploma verwierf. De keizerlijke opera te Weenen heeft zich gedwongen gezien, haar con tract met de bekende zangeres Rosa Papier die ten gevolge eene»-langdurige keelziekte haar stem geheel verloren heeft, te verbreken. Inhoud van De Nieuwe Gids6e jrg. afl VII. Een koning, Ary Prins Generaal Booth van het Heilsleger en zijn plan, II, F. Domela Nieuwenhuis Jong Amsterdam, F. van der Goes; Verzen, Herman Gorter; Aan Willem Kioos, Frederik van EedenWijding, Delang Een Huwelijksaanzoek, L. van DeysselGedichten in Proza, F rans ErensSchilderkunst in Utrecht, Jan Ve'.h; Nederl. Politiek. Indrukken van den Dag, P. L. Tak. De Ariih. Ct. verneemt, dat door den geneeskundigen adjudant-inspecteur te Arnhem voorstellen zijn gedaan aan het legerbestuur, om voor het geval, dat de manoeuvreerende troepen niet in tijdelijke kampementen buiten de be bouwde kom der gemeenten zouden worden gelegerd, doch bij de ingezete nen der verschillende gemeenten van Gelderland zouden worden ingekwartierd, zoodanige maatregelen te willen nemen, dat al die gezinnen in wier woning se dert een overeen te komen datum 1 Januari 1891 zou hiervoor zijn voor gesteld zouden worden vrijgesteld van inkwartiering. Hare Majesteit de Koningin regentes heeft, naar wij vernemen, een blijk van belangstelling gegeven in de Koninklijke fransche Opera. (D. v. Z. Hl) Het Xjtrecïitsch Dagblad deelt mede, dat Anton Bouman met r5 Sep tember verbonden is als solo-violoncellist aan het Philharmonisch orkest te Ber- lijn (dus na den terugkeer uit Scheve- ningen). Bouman zou ook soli spelen op 'een tiental concerten van Hans von Bolow. Hetzelfde blad vermeldt ook het succès van een ander Utrechtenaar, den heer Wilhelm Mengelberg die, op de uitvoering van leerlingen van het con- Zooals men weet zullen er van 25 Aug. tot 4 Sept. in het kamp te Soes terberg 6000 militairen gelegerd zijn, terwijl in het naburig Zeist en Soest ongeveer een even groot aantal solda ten zal worden ingekwartierd. Voor de protestantsche militairen zal er, volgens beschikking van den minis ter van Oorlog, Zondag den 30 Aug. eene evangelie-prediking in de open lucht worden gehouden. Deze gods dienst - oefening zal geleid worden door den heer G. Verrijn Stuart, pred. te Soesterberg. In ruim 40 jaren heeft zulk een zoogenaamde velddienst niet plaats gehad. Het gezang zal door militaire muziek begeleid worden. (U. D.) Dezer dagen is gemeld, dat vijf ca dets van het 4ds studiejaar aan de Kon. Militaire Academie, hoewel geslaagd bij het officiers-examen, niet tot luitenant zijn aangesteld, omdat zij zich zouden hebben schuldig gemaakt aan ernstige overtredingen. Tor toelichting van dit bericht wordt medegedeeld, dat de eenige overtreding waaraan vier van de vijf schuldig waren, in verband staat met het zoogenaamde baren (groenloo pen) in de maand December van het vorige jaar, waarvoor zij toenmaals reeds zeer zwaar gestraft werden (met degradatie). Hun gedrag aan de M. A. is zoowel na als voor het begaan van het feit uitstekend geweest, doch dit neemt niet weg, dat hun thans voor hetzelfde feit nog eens eene straf is opgelegd. Zaterdag 8 Aug. jl. werd in het lokaal „Diligentia" te 's-Hage de jaar- lijksche algemeene vergadering der Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland gehouden. Van het houden van den gewonen wedstrijd was, tengevolge der ernstige ongesteldheid van den voorzitter, den kolonel Van Someren Brand te Am sterdam, voor ditmaal afgezien. Uit het uitgebrachte verslag bleek, dat het aan tal leden sterk vermindert, hetgeen voor namelijk kan worden toegeschreven aan de hangige plannen van legerorganisatie, die de ambitie bij de schutterijen zeer doen verflauwen. De rekening en ver antwoording werd goedgekeurd. De pe riodiek aftredende leden van het bestuur waaronder de waardige voorzitter, wer den met algemeene stemmen herkozen, Aan de prudentie van het bestuur werd overgelaten de plaats te bepalen, waar de volgende algemeene vergade ring, gepaard met schietwedstrijd, ge houden zal worden. Algemeen werd de wensch geuit, dat zulks mocht plaats hebben in het Noorden en hoopte men dat de commandanten in Friesland of Groningen op de gedachten mochten komen, de Vereeniging in het aanstaande jaar daartoe uit te noodigen. VISSCHERIJ. T ess el, 10 Aug. Door de Noord- zeevisschers van hier zijn in de afge loopen week elders ter markt gebracht 2000 tongen, eenige tarbotten, 300 rog gen, 100 manden kleine schol, 150 man den scharren en 50 manden diverse kleine visch. De prijs was als volgt groote tongen 50 k 80, kleine en raid- delsoort 15 k 30 ct., tarbot 7.50 k 9.50, roggen 85 ct. a f 1 per stuk; kleine schol f 2 2.65, scharren 3 k diverse kleine visch f 2 k f 4 per mand. Nieuw ediep, n Augustus. Door 37 korders werden hier heden 5 tot 20 groote-, 20 tot 100 kl. tongen, 3 tot 8 roggen, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerdgr. tong gold 60 k 75 cent, kleine id. ao cent, rog 1.25 per stuk, kl. schol 2 4 per mandje en schar 4 per mand. De aanval op de kazerne Buen Suceso te Barcelona schijnt ernstiger te zijn geweest dan eerst gemeld werd. De republikeinen werpen alle schuld van zich af. Ruiz Zorrilla, door den parijschen correspondent van La Epoca onder vraagd, toonde zich hoogst wrevelig over het gebeurde en achtte het nutte loos onrust in het land teweeg te bren gen, zonder eenige mogelijkheid van te zegepralen. Om den slechten indruk, welken de aanval op de soldaten gemaakt had, weg te nemen, begaf generaal Blauco zich naar de kazerne, waar hij de sol daten toesprak, die hem toejuichten Dit deed ook het volk, toen hij de kazerna verliet, en zelfs moest de heer Blanco op het balkon van zijn woning verschijnen om het volk te groeten dat ,leve de koning, leve de koningin en leve generaal Blancoriep. De Zorrillistische Club, waarin eenige personen in hechtenis genomen werden, is op hoog bevel gesloten. Nader verneemt men, dat de luit.- kolonel van het bataljon, de heer Lopez, de wacht verbood op de aanvallers te schieten, waardoor groote ongelukken onder de talrijke voorbijgangers voor komen werden. De aanvallers schijnen daarentegen in het wild gevuurd te hebben, want behalve de twee soldaten werden gewond een twaalfjarige jongen, een klein kind, een vrouw en drie mannen. Een van dezen is overleden. Dat de aanval, zooals wij boven zeiden, ernstig is geweest, blijkt uit het feit, dat generaal Blanco voorgesteld heeft den luitenant der wacht en twee soldaten belooningen te schenken, om dat zij op schitterende wijze de kazerne verdedigd hebben. Wanneer het eenvoudig een terug dringen van de aanvallers geweest ware, zou, dunkt ons, zulk een voorstel door I den plaatscommandant niet gedaan zijn. Op het plein voor de kazerne, waar juist kermis was, is bovendien veel schade aangericht door de verschrikte menigte, die een schuilplaats zocht. Aan La Epoca wordt uit Parijs getelegrafeerd, dat Ruiz Zorrilla een bezoek gebracht heeft bij den minister Constans, om uit zijn naam en uit dien zijner vrienden te protesteeren tegen den „barbaarschen" aanval op de kazerne Buen Suceso. Volgens de Liberal zou despaansche ministerraad gedachtenwisseling hebben gehouden over den internationalen toe- 1 stand naar aanleiding van het bezoek der fransche vloot te Cronstadt, en zou I het besluit genomen zijn, eene onzijdige houding te bewaren. Op zijn reis naar Parijs is de nieuwe portugeesche gezant, de heer Navarro, aan een groote onaangenaamheid ont snapt. Porrugeesche uitgewekenen hebben hem in het station Delicias opgewacht j j om tegen hem te manitesteeren. Bij aankomst van den lissabonschen j trein, vielen zij een koopman die met zijn vrouw reisde en veel op den heer Navarro gelijkt, aan, scholden deze uit en beleedigden hem. Dit liep zoo hoog dat de stationschef en agenteD tusschen- beide moesten komen, anders ware de koopman mishandeld. Intusschen was de gezant aan het station del Principe Pio aangekomen en verder gereisd. Maandag had te Weenen eene bijeen komst plaats van de afgevaardigden voor de onderhandelingen over een handelstractaat tusschen Oostenrijk Duitschland en Zwitserland. Deze onder- handelingen werden Dinsdag voortgezet. De koning van Oostenrijk en Duitsch- j land, de koning van Saksen en een groot aantal andere vorstelijke personen zullen de oostenrijksche leger-oefeningen in September bijwonen. De fransche minister Ribot heeft een j bezoek gebracht aan den groothertog Alexis van Rusland in het hotel „Con tinental", te Parijs. De koning van Servie is te Ischl aan gekomen en door keizer Franz Joseph ontvangen geworden. De keizer drukte hem de hand en nam met hem in het zelfde rijtuig plaats. De jonge koning zal op aanraden van russische staatslieden, op zijne terugreis van Parijs een bezoek aan Constantino- pel brengen. Het voornemen bestaat om Frankrijk en Spanje door een spoor- wcglijn, die dwars door de Pyreueën gaat, te verbinden. Zij zal tevens de spaansche lijn HuescaCanfranc met de fransche lijn PanOléron in ver- !i binding brengen en den berg Somport over eene lengte van 78oo M. (3020 M. op fransch en 4780 M. op spaansch gebied) doorboren. Deze tunnel zal over zijn geheel lengte van het zuiden naar het noorden 130 M. dalen en in het zuiden op een hoogte van 1200 M. boven de opper vlakte der zee beginnen. Hij zal wat de lengte betreft, de vijfde in Europa zijn, daar die van den St. Gothard, van den Mont Cenis, van den Arlberg en van de Apenijnen (lijn Novi-Genua) resp. 15000, 11220, 10300 en 8200 M.| bedragen. Men heeft een statistiek! opgemaakt van spoorwegongelukken, waaruit blijkt dat gemiddeld in Frank rijk éen reiziger op de 1.925,554 wordt gedood, in Engeland 1 op 5.256.282, in België 1 op 8.861.701, in Duitschland 1 op 21.411 402 en in Noord-Amerika i op 1.542.510. zeide toen „Vliegt alles, ons weg?" waarvan wij houden, in deze wereld van HOOFDSTUK XIV. Toen Psyche mij haar laatst „goeden nacht" had toegeroe pen, zooals zij in het hol gewoon was te doen, vóór zij zich ter ruste legde, sloop ik uit het huis om de frissche lucht opnieuw in te ademen en nog eens van het volle genot der vrijheid te genieten. Nadat ik een oogenblik met eene onuitsprekelijke vreugde in mijn hart mijn oogen naar den hemel had gericht, ging ik door den tuin en nadat ik instinctmatig naar Chase-park liep, volgde ik het welbekende pad naar de poort, terwijl mijn stap vlugger en veerkrachtiger werd onder een prikkel die gemakkelijk te begrijpen was. Toen ik Chase-park verliet, had ik geen groot vooruitzicht om een schat te vinden. Nu had ik haar gevonden en nu kon ik Sir Henry onbevreesd tegemoet treden en hem de hand van zijne dochter vragen. Het was bijna middernacht; er was geen licht in de kamer van den portier. De poort was open en geen honderd el van de rijlaan was éene kromming, waar men het huis kon zien. Met geene andere verontschuldiging dan de dwaasheid van een min naar, ging ik door de poort en liep naar de kromming endaar stond ik vijf minuten lang, staarde naar een eenzaam lichtje aan een van de vensters, liet mijne verbeelding den vrijen teugel door haar in een Paradijs te laten gaan, waar ik geen ander ge zicht zag, dan dat van Ethel Duncan. Toen ik mij eindelijk omkeerde om weg te gaan, merkte ik eene hooge, grijze gestalte in de laan. Het was sir Henry; ik herkende hem bij den eersten oogopslag. Het was volstrekt niet ongewoon, dat hij daar op dit uur was, zelfs al was de nacht minder uitlokkend voor eene late wandeling geweest. Hij was een man met zonderlinge gewoonten, die zich nu eens dagen lang in eene kamer opsloot, dan weer nachten achtereen in de duinen rondzwierf in een weer, dat zelfs de kustwachters af schrikte om hun plicht te doen. „Wie zijt gij?" vroeg hij, terwijl hij naderde. „Bernard Thome." „Dat dacht ik al," zeide hij, terwijl hij zich met een grooten stap voor mij plaatste, toen ik wilde doorgaan en zeide toen op beslissenden toon„Vertel mij, wat gij hier te doen hebt." Ik aarzelde om te antwoorden, daar ik gevoelde, dat ik mij zelf in eene belachelijke positie had gebracht. „Gij zijt hier gekomen om mijne dochter te zien," zeide hij op een beslisten toon. „Gij hebt haar geschreven." „Ik heb niets dergelijks gedaan." „Is dat waar?" vroeg hij op een toon, die mij kwetste. „Gij hebt nooit ondervonden, dat ik n bedroog," antwoordde ik, heet wordend. „InderdaadGij beloofdet niet terug te komen voor gij mijne dochter een fortuin kondt aanbieden." „En op die voorwaarde liet gij mij hopen haar eens mijn vrouw te mogen noemen. Misschien was het een uitvlucht om van mij af te komen. Gij hooptet misschien, dat ik niet zou terugkomen, vóór gij uw dochter hadt uitgehuwelijkt, aan een echtgenoot, die meer naar uw smaak was, dan uw voormalige secretaris. Maar gij liet mij de hoop behouden; ik nam haar aan; en nu gij mij hier ziet, weet gij de reden ik kan uw dochter een fortuin aanbieden." „Het is ongelooflijk. Men vertelde mij, dat gij naar Amerika waart gegaan. Zelfs daar hebt gij geen tijd genoeg gehad om op eerlijke wijze fortuin te maken." „Ik durf mijne tong niet vertrouwen, als ik u op deze belee- diging wou antwoorden," zeide ik, terwijl ik terzijde ging om door te gaan. „Wacht even," zeide hij, terwijl hij zijn stok voor mij in den grond plaatste. „Onze meeningen over een fortuin loopen mis schien wel wat uiteen. Hoe groot is het fortuin, dat gij verwor ven hebt?" „Dat kan ik niet zoo precies zeggen. Ongeveer tienduizend pond; misschien wat minder." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2