VARIA. Een zonderling testament door Mevr. Guzman den 30eu Juni te Parijs overleden, nagelaten. [Zij vermaakt daarbij 100,000 fr. aan de fransche Academie, die onder den naam van prix Pierre Guzman (haar zopn) al worden uitgekeerd aan den uitvin der eener methode om gemeenschap houden met een der planeten, Mars bitgezonderd; 50 000 fr. aan de Acade- ie van geneeskunde te Parijs, voor den ontdekker eener doeltreffende ge neeswijze van organische hartkwalen; 50.000 fr. aan 't Armbestuur der hoofd stad, om uit de rente elke week in drie iekenhuizen militaire muziekuitvoerin- en te doen plaats hebben. Wat wel tot de bagage van eene voorname dame behoort, blijkt uit eene aanklacht door gravin Nora Fug- er, geboren prinses Von Hohenlohe- artenstein, aan de justitie gedaan. Zij eeft n.l. op, dat uit een haar toebe- oorende koffer in den spoortrein is ontvreemdeen gouden cigarettenkoker, en meerschuimen pijpje, een kleinere igarettenkoker van nikkel, twee zilveren igarettenkokers, eén zilveren lucifers doosje en een cigarettenpijpje. Men zou haast denken, dat deze dame an rooken doetJ Zondagavond der vorige week ging een schrijnwerker en dooti- istciimaker te Kottbus, in Duitschland, huiswaarts, toen hij onderweg waar schijnlijk omdat hij nog te lang naar zijn zin moest loopen om aan zijn wo ning te komen besloot om liever in zijn werkplaats te overnachten. Bij gebrek aan een andere legerstede ging hij in een gereed zijnde doodkist, die hij eerst met krullen en spaanders vulde, liggen en sliep in. Hij zou niet meer ontwaken. Des morgens werd hij dood in de kist gevondenwaarschijn lijk heeft een beroerte des nachts een einde aan zijn leven gemaakt. Zoodra te Berlijn het be richt was ontvangen, dat de heer Steiger, hoofdingenieur bij de„BochnmerVerein", liet Tab riek ster rei 11 dc&cr vereeui- gin»* dood was gevonden met eene kogelwonde in het hart en een geweer naast zich, werd er terstond gedacht dat een zelfmoord had begaan uit vrees voor de gevolgen eener ontdekking. Want naar men beweerde, was het bij rechterlijk onderzoek gebleken, dat hij aan den heer Fussangel de noodigege gevens had verstrekt, op grond waarvan deze in het bekende Bochumer proces zijn zware beschuldigingen tegen den heer Baare heeft uitgebracht. Dit ge rucht blijkt nu onwaar te zijn. De heer Fussangel heeft bekend gemaakt, dat hij geene gegevens van den heer Sieiger heeft ontvangen, hem zelfs niet heeft gekend en hem ook niet bij den rechter van instructie heeft genoemd. Boven dien heeft men in den jaszak van den doode een met potlood geschreven briefje gevonden, waaruit bleek dat hij zich van kant had gemaakt uit vrees voor krankzinnigheid. In den iaatsten tijd had hij reeds er over geklaagd dat zijn denkvermogen hoe langer hoe meer beneveld werd. De Temps heeft uit Berlijn bericht ontvangen, van een sluw be dachten aanslag- op het leven van den koning; van Denemarken, jl. Dins dag op t en wandelrit in het bosch nabij het kasteel Benstorf gepleegd. Een door twee paarden getrokken char-è-bancs. waarin een twaalftal personen waren gezeten, kwam in dolle vaart aanzetten, met de duidelijke bedoeling eene bot sing te veroorzaken. Koning Christiaan, een ervaren ruiter, wist het te verijde len. Hij hield de zaak voor zijne om geving verborgen. De gemeenteraad te Breda is een vermakelijk college maar toch nog niet zóo grappig als die te Leg- nano, een italiaansch stadje van 10 000 zielen. Daar kwamen de leden der ste delijke vroedschap tot het besluit, dat, daar zij het toch nooit met elkaar eens waren, het beter was den Raad maar te ontbinden. Zoo geschiedde. De Minister heeft een regeeringscommissaris moeten zen den, om in de regeeringloosheid te voorzien. Professor Adamkicwicz te Krakau zegt een middel tegen kanker te hebben ontdekt. Hij zou daarmee verschillende patiënten, o. a. een die aan kanker in de lip leed, hebben genezen. Een paar weken geleden werd in Zschely, een groot dorp bij Temesvar, een rijke, jonge Roemenicr vermoord en een inwoner van Zsebely, Marku Loïkitzan, als verdacht van de misdaad, gevangen genomen. Toen Zon dag diens vrouw hem in de gevangenis kwam bezoeken, bracht zij met andere eetwaren ook een brood mee, dat den cipier wegens de ongewone zwaarte ver dacht toescheen. Hij sneed het open en vond er een geladen, groote cavalerie- revolver in, met het volgende briefje „Gij hebt uwe familie reeds groote schande aangedaan, wacht nu niet tot gij gehangen wordt, maar bevrijd ons van den smaad." Natuurlijk behield de gevangenbe waarder het wapen en liet de vrouw niet toe. Nabij de stad Kerkie in Turkestan zijn grotten ontdekt, welker ontstaan volgens de daarin gevonden munten uit den tijd van het rijk der Sassaniden (226 tot 645 n. Chr.) dateert. Er is hier geen sprake van eene opgegraven oude stad, maar van een labyrinth van gangen en woon plaatsen, dat zich over eene lengte van verscheiden wersten uitstrekt en thans nog van verschillend huisraad voorzien is. Men vindt er groote en kleine stra ten, pleinen met opgedroogde water bekkens en aan de pleinen huizen (als men onderaardsche woningen zoo kan noemen), die tot drie verdiepingen hoog zijn. De straten kan men rechtop gaande doorloopen. De steensoorten zijn stalactiet en albast, zoodat fakkel- verlichting de prachtigste lichteffecten te voorschijn brengt. Men onderstelt dat deze onderaardsche stad vroeger hare bewoners gediend heeft als toe vluchtsoord voor de aanvallen van roofzuchtige nomaden. Het bestuur van Turkestan heeft maatregelen genomen tot beveiliging van deze zeldzame vondst, die van wege de archaeologische vereeniging te Moskou zal worden on derzocht. Over het verblijf van Sara Bernhardt in Australië wordt uit Syd ney het volgende aan de Temps ge schreven Gij moet weten dat ik het voorrecht heb van aangesteld te zijn tot bewaar der van Sara's honden. Alle honden moeten hier zes maanden quarantaine houden, en Sara was wanhopig dat hare lievelingen aan zulk een lot blootge steld zouden worden. De minister der Posterijen had beloofd dat zij de beesten bij zich zou mogen houden, maar ten gevolge eener interpellatie in het Huis van Afgevaardigden was hij genoodzaakt zich aan de wet te houden. Ten einde nu Sara toch pleizier te doen, werd zijn laboratorium tot eene afdeeling van de quarantaineplaats bevorderd, en zoo doende zijn Star en Chouette onder mijne hoede gekomen. Ik weet niet of ik met u ooit over Sara gesproken heb, maar er is een tijd geweest dat ik „dol" van haar was. Nog altijd heb ik overal photographieön van haar hangen, en nu komt zij in levende lijve mij opzoeken en ben ik in de gelegenheid haar van dienst te zijn. Den dag nadat ik aan haar voorgesteld was, zeide zij met hare gouden stem tegen mijVous è/es un amour. De minister van het mijnwezen en den landbouw heeft een crediet van zeven pond sterling tot mijne beschik king gestelddaarvoor heb ik een nieuw karpet gekocht en eeuen vlaggestok doen plaatsen tegenover mijn huis. Als nu Sara komt, laat ik terstond de drie kleur hijschen. Ook heb ik twaalf fles- schen Moet en Chandon gekocht, en eene ivoren kam voor Star en Chouette zoodat alles nu gereed is om de he- melsche te ontvangen. Iedere week zend ik haar te Melbourne, waar zij nu speelt, een bericht over hare honden, geen mensch ter wereld is trotscher dan ik ben op het telegram waarin zij mij bedankt. Hoe zij hier ontvangen is, daarvan kunt gij u geen denkbeeld maken. Eene sleepboot onder de fransche vlag ging haar van de mailboot halen, en door den voorzitter van het comité en den mi nister der Posterijen werden haar wel komstadressen aangeboden, door ons al len onderteekend, op perkament en in rood fluweel en goud gebonden. Den volgenden dag werd zij op het stadhuis ontvangen door den mayor in ambts gewaad, vergezeld van zijne vrouw en alle leden van den stedelijken raad. Er waren ten minste duizend personen ge- noodigd, maar er kwamen er veel meer. Sara begaf zich met den mayor naar eene groote zaalieder die binnenkwam gaf zijn kaartje aan de bode en werd dan met luider stem aangekondigd. De mayor stelde ieder voor, en Sara reikte de bezoekers hare hand om te kussen. Dat duurde een uur, en daarna gingen wij naar de groote hal, waar het orgel speelde, waaronder de Marseillaise Alle ministers waren bij deze receptie tegenwoordig, en te zes uur 's avonds vertrok Sara met een extra-trein, waarin de goeverneur zijn salonwagen tot hare beschikking gesteld had, naar Mel bourne. RECLAMES. 25 Cents per regel. Vanwege den bekenden Tandarts Dr. LEHMAN SON zal vo -rtaan wekelijks een bekwaam Den tist in Haarlem te consulteeren zijn, die zich later voor goed hier zal vestigen. GEMEENTERAAD. Aanwezig 14 leden. Wegens uitstedig heid van den Burgemeester, wordt de ver gadering gepresideerd door den oudsten wethouder den heer M. O. de Kanter. Wordt voorloopig goedgekeurd de begrooting der schutterij voor 1892, be dragende in ontvangsten en uitgaven f 6861,85, waaronder een som van ƒ6561,85 als toelage ui; de gemeen tekas. Goedgekeurd wordt de begrooting voor 1892 van het Stads- Armen en Ziekenhuis, in ontvangsten en uitgaven sluitende met 18267,waaronder 14502,— als subsidie uit de gemeen tekas. Goedgekeurd wordt ook de begrooting voor 1892 van het Barbara Gasthuis ad I393*So, waaronder een bijdrage uit de gemeentekas van f 576,34. Aan ds. P. E. Barbas en aan de Haarl. Jongelings-vereeniging wordt tot wederopzegging toegestaan het gebrui ken voor Zondagschool van een of meer lokalen in de kostelooze school aan de Schoterstraatop voorwaarde dat zij voor behoorlijk toezicht zorgen, alles wat beschadigd wordt vergoeden, 's Maan dags voor half negen de gebruikte lo kalen schoonmaken en vergoeding geven voor de verwarming. Tot onderwijzeres 3e kl. aan de school lett. C. wordt benoemd mej.A.M v. d. Ley te Haarlem met 8 van de 14 stem men. Met de benoemde stonden op het drietal mej. C. J. C. E. Voget te Nichtevecht, die zes stemmen verkreeg, en C. L. H. van Leersum, Zandvoort. Afgewezen wordt een verzoek van den pas aan school E benoemden on derwijzer S. van der Mije, om na zijne indiensttreding, in Zandvoort de woon plaats zijner ouders, zich te mogen vestigen. B. en W. grondden hun ongunstig advies hierop, dat de gemeente-ambte naren, uit hare kas bezoldigd wor dende, ook behooren bij te dragen in hare belastingen, hetwelk niet kan ge schieden zoo zij elders wonen. Thans is aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van de op 21 Juli en 4 Augustus j. 1. gekozen Raads leden. Hierbij komt in behandeling een protest van W. C. Hennis en 7 ande ren. De inhoud van het protest, door hen op 4 Aug. uitgebracht, is onzen lezers bekend. Aan den Raad zonden zij het hiervolgende adres Geven te kennen Willem Cornelis Hennis, W. L. Schram, Hendrik Hubertus van Bilder- beek Jr., Willem Frederik Overhoff, Sidonius Johannes Hendrikus Terstraa- ten, Jacobus Hendrik Laurentius van der Schaaft, Jacobus Pieter Nobels Jr. en Jan Vader allen inwonende kiezers der gemeente Haarlem, Dat zij bij gelegenheid der op 4 dezer gehouden herstemming voor leden van den Raad dezer gemeente hebben ge protesteerd tegen de wijze, waarop de op 21 Juli bevorens gehouden eerste vrije stemming heeft plaats gehad. Dat dit hun schriftelijk protest, naar zeggen van den heer Voorzitter van het bureau van stemopneming, zou worden gehecht aan het proces-verbaal der stem opneming, waarom zij de vrijheid nemen daarnaar te verwijzen voor wat betreft de feiten, waaruit naar hun oordéel zonneklaar blijktdat de nu gevolgde wijze van ste?nming heeft geleid tot onbillijkhede7i e?i dus onmogelijk kan gelegen hebben in de bedoeling van den wetgever Dat zij bovendien geen grond vindt in de letter der wet. Dat deze immers slechts één geval kent, waarin ter voorkoming van mis verstand moet worden onderscheid ge maakt bij de stemming over een aftre dend en een nieuw te benoemen lid, artikel 30 der gemeentewet, namelijk, dat voorschrijft dat hij, die ter vervul ling eener, buiten den bij den rooster bepaalden tijd opengevallen plaats, tot lid van den Raad verkozen is, aftreedt op het tijdstip, waarop degeen in wiens plaats hij is verkozen, moest aftreden. I71 dat geval alleen is splitsing noodig. Voor aile andere gevalle7i is in de ge meentewet 7iiets voorgeschreven. Duidelijk genoeg blijkt dus hieruit, dat eene ver kiezing als de onderwerpelijke door haar wordt beschouwd als eene verkiezing van veertie7i nieuwe ledenwaarvoor dus de algeifieene bepaling van art 29 der gemeentewet geldt. Redenen waarom ondergeteekenden zich wenden tot uwen Raad met verzoek te besluiten, dat de op 21 Juli j. 1 ge houden stemming, alsmede de op 4 Aug. daaraan volgende gehouden herstem ming van veertien leden van uwen Raad, is geschied op eene wijze in strijd met de wet en dienovereenkomstig alsdan verder te handelen." De Voorzitter zegt het navolgende De zaak, waarvoor deze Raadszitting is bijeengeroepen, is het onderzoek van deze geloofsbrieven. Ik heb geraeeud, dit zoo spoedig te moeten doen om den nieuwen leden gelegenheid te ge ven zitting te nemen op den eersten Dinsdag in de maand September. Volgens het reglement van orde moet eene commissie van 3 leden wor den benoemd tot het onderzoek van de geloofsbrieven. De Voorz. verzoekt den Raad, daartoe over te gaan. De heer V Hooft acht het zuiverder, dat de Voorz. de Commissie benoemt, omdat de nieuw benoemde leden anders deelnemen aan de benoeming eener Commissie, die hunne geloofsbrieven onderzoekt. De heer van de Poll stelt voor, dat de Voorz. de Commissie benoemt. Dit wordt goedgekeurd met 9 van de 14 stemmen, de Voorz. is tegen en de hee- ren van Styrum, Enschedé, Figée en Hugenholtz blijven buiten stemming. De Voorz. benoemt nu de heeren Wal ler, 't Hooft en van der Mersch om de geloofsbrieven te onderzoeken. Na eene lange schorsing der verga dering, doet de comm. bij monde van den heer mr. A. A. van der Mersch rapport. De meerderheid der Commissie con cludeert tot toelating van alle gekozen leden behalve den heer dr. H. D. Tjeenk Willink, wiens geloofsbrief bij de stukken niet is aangetroffen. Daar de heeren Figee, Enschedé, Hugenholtz en van Styrum zich hebben verwijderd, kan de Raad, daar dienten gevolge nog slechts 10 leden zijn over gebleven en voor alle besluiten de meerderheid (13) noodig is, geen be sluit nemen nóch beraadslaging houden en wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdag e. k. te een uur. Den inhoud van het rapport deelen wij morgen mede. Marietje. Pa, waarom eten de kippen kalk Vader. Daar komen de schalen van de eieren van. Marietje. Als ze dan geen kalk eten, leggen ze dan gepelde eieren? Een lange beschrijving van al de heerlijkheden, die zijn tent opleverde, werd door den clown op 't bordes van het circus als volgt besloten: Komt binnen, dames en heeren, komt binnen Ik geef u mijn woord van eer, dat gij verrukt zult zijn, wanneer gij de tent weder verlaat.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 3