van strandstoelen gedurende 9 jaren geheel en al voor gemeente-rekening ter hand te nemen. Aangenomen het beroep naar Zand- voort door ds. C. Barneveld teVarsse- veld. BINNENLAND. Hare Majesteit de Konin gin-Regentes heeft sedert eenigen tijd besloten, geen geschenken voor Zich zelve of voor Hare Majesteit de Ko ningin aan te nemen. Deze regel is moeten worden aangenomen, met het oog op de verschillende geschenken, die telkens worden aangeboden, en op de moeilijkheid om te bepalen, welke men zou kunnen behouden. Ten einde alle onbillijkheid in deze te vermijden, heeft Hare Majesteit vastgesteld, dat voortaan alle geschenken, onder dankbetuiging voor de goede bedoeling der inzenders, aan dezen moeten teruggaan. Op bloe men zou deze maatregel natuurlijk niet altijd kunnen worden toegepast. OEPICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan den heer Hendrik Greven, industrieel te Napels, vergund het aannemen der versierselen van ridder der Kroonorde van Italië, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken. Bij kon. besluit is de gepensioneerde kap. der inf. van het leger in Neder- landsch-Indie, H. F. V. M. Swing, be noemd tot kap.-adj. bij het Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bron beek. De gewone audiëntie van den minis ter van Binnenlandsche Zaken, en die van den minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid, zullen aanstaanden Zater dag 15 Augustus 1891 niet plaats hebben De parijsche correspondent van het /Lig. hbl. meldt, dat er vol strekt geen voornemen bestaat, dat het fransche eskader van Plymouth ook een der nederlandsche havens zal bezoeken. De utrechtsche Raad heeft, met op één na algetneene stemmen, af- TStiijze?id beschikt op het adres van de Vereeniging voor de viering van natio nale feestdagen, om f 1500 subsidie voor het houden van een feest op den veriaardag van H. M. de Koningin. Te Utrecht is Dinsdag plot seling overleden de heer J. Verloop Cz., oud-ingenieur der voormalige Ned. Rijn spoorwegmaatschappij. Uit Utrecht wordt geschre- ven Toen de Nederlandsche Vereeniging voor Scherpschutters het plan opperde om te Hoorn eene voorloopige schiet baan te maken, kwamen alle vereeni- gingen, die alhier zich in den wapen handel en in het schieten oefenen, bijeen en verzochten, met eene zeer goede bedoeling, maar wel min of meer overijld en onvoldoende voorbereid, den ge meenteraad om steun voor de oprichting eener nationale schietbaan te of bij Utrecht. Hoewel de Raad op dat denk beeld niet inging, verkreeg men toch eene platonische verklaring van belang stelling, die niet zonder beteekenis was, omdat de wethouder Reiger haar had aan de hand gedaan, juist met de be doeling om te voorkomen, dat men Utrecht zou verdenken van niet tot die zaak te willen medewerken. Zij moest de toen voor de deur staande algemeene vergadering der Vereeniging overtuigen dat men te Utrecht wel steun en me dewerking te wachten had, als men met goede, uitvoerbare plannen kwam. In de algemeene vergadering te Am sterdam bleek men gezind de aanbie dingen van Hoorn aan te nemen, vooral omdat men dan dadelijk en voor de eerste 5 jaren klaar was, maar zonder dat men daar voorgoed de nationale schietbaan wilde vestigen. Met nog meer overhaastig en in ieder geval nog meer ongemotiveerd, ver zochten de utrechtsche vereenigingen toen weer aan den Raad om haar vroeger verzoek maar als ongedaan te beschouwen, wat de Raad natuurlijk gaarne deed. Intusschen is van het hoofdbestuur der Vereeniging voor Scherpschutters later bij den Raad weer een verzoek gekomen om steun bij het zoeken naar eene nationale schietbaan. En Bu$g. en Weth. zoowel als de Raad gaven op nieuw blijk, dat zij de zaak niet onge negen zijn. Op voorstel van den voor zitter, besloot de Raad het verzoek in handen te stellen van B. en W. om pread vies. Nu was, dunkt ons, de tijd voor vruchtbaren arbeid voor de Vereeniging aangebroken. Goede terreinen voor eene nationale schietbaan zijn bij Utrecht wel te vinden. Eenige jaren geleden hiel den de studenten weerbaarheids ver eenigingen een schietwedstrijd, niet ver van het station de Bilt, op een terrein, dat niet moeielijk te bereiken was, goed voor schietbanen dat op zeergroote afstanden was in te richten, en dat, midden in bosschen en uitgestrekte hei develden gelegen, ook geen gevaar op leverde. Dezer dagen hield de Schutterij ka- derbond een schietwedstrijd in dezelfde buurt. De banen daarvoor waren op beperkte schaal ingericht, maar naar wij van deelnemende schutters verna men, bleek ook hun het terrein de ge gevens voor eene nationale baan bezitten. En zoo niet daar, er zijn in den omtrek van Utrecht, en van uit Utrecht gemakkelijk bereikbaar, genoeg terreinen, die voor het doel geschikt voor niet te hoogen prijs te ver krijgen zullen zijn. Maarhet is van B. en W. niet te vergen, dat zij met de eischen van zoodanige gelegenheid bekend zijn en ook van de gemeente-ambtenaren niet. Het komt ons voor, dat Utrecht, waar zoovelen zijn, die aan nationale schiet wedstrijden hebben deelgenomen, die ;e hebben helpen voorbereiden jegelen, wel eene commissie kon ople veren van eenige flinke weerbaarheids mannen, die zelf terreinen zochten, en daarop de aandacht vestigden van B, en W., met mededeeling van allegege vens omtrent de eischen, waaraan eene schietbaan naar hun inzien moet voldoen en op welke terreinen die gegevens ge vonden worden. Nu zal men misschien tegenwerpen, dat onze waarnemend burgemeester niet van particulier initiatief houdt, maar dan wijzen vrij er op, dat in den ge meenteraad een aantal leden zitten, die met de weerbaarheids-vereenigingen en de schietwedstrijden bekend zijn en die daarin belang stellen en die men door de gegevens, die aldus verstrekt zijn, staat kan stellen het belang der zaak te behartigen. In allen geval, nu is het o. i. de goede tijd om met vrucht werkzaam zijn. Uit Den Haag schrijft me aan het Utrechtsch Dagblad „Sic transit gloria mundiEr hier opgericht eene naamlooze vennoot schap, ten doel hebbende het uitoefenen eener kleerwasscherij en bleekerij. Dat js zal men zeggen eene zeer ge wone zaaK. Maar wat er bizonders aan is, is dit, dat deze wasscherij en blee kerij zal gevestigd zijn op een der fraaiste landgoederen van Voorburg, het huis Hoekenburg, eenmaal toehoord hebbende aan het geslacht Caan. Het is eene oude klacht, dat de land goederen en buitens, de trots en de roem van de voorvaderen, meer en meer worden verlaten en gesloopt, omdat de eenvoudige zin voor het kalme buiten leven niet meer strookt met de zeden van- het hedendaagsche leven. Voorburg behoort tot de plaatsen, waar nog het langst de talrijke fraaie buitenplaatsen zijn in wezen geblevenal zijn er ook enkele gesloopt, de overblijvende maken nog altijd dit dorp met zijne omgeving eene der bekoorlijkste en aan na tuurschoon weelderigste plekken van Holland. En van deze schilderachtige buitens zal nu een der aanzienlijkste, het oud-adellijke „Hoekenburg", dat eene historische beteekenis heeft, worden ver nederd tot wasch- en bleek-inrichting Het is waar, het zal eene voorname wasch- en bleekinrichting zijn; de lijf waden van de aanzienlijksten onder de bevolking van de residentie zullen er drogen worden gehangen (onder de aandeelhouders en commissarissen der vennootschap vindt men er met adel lijke namen), maar toch wat zouden vroegere bewoners van Hoekenburg gezegd hebben, als hun voorspeld ware, wat eenmaal aan het einde der 190 eeuw het lot van hun trotsch land goed worden zou Vrijdag nemen óp de baan te Arnhem de voornaamste wielerwed strijden van het jaar een aanvang. Deze races, uitgeschreven door den Algemee- nen Nederlandschen Wielrijdersbond, zullen drie dagen duren, en beloven hoogst interessant te wordenbehalve, dat de kampioenschappen van Neder land op den hoogen en lagen tweewieler en den driewieler verreden zullen wor den, zullen op Zaterdag en Zondag de kampioenschappen van het vasteland olaats hebben, waarvoor verscheiden Dekende wielrijders uit het buitenland overkomen. Uit Engeiand komen de beroemde racingmen Samsom, Sisley en Crump; uit Frankrijk heeft Dervil ingeschreven, terwijl Duitschland ver tegenwoordigd zal zijn door Tischbein, Dadder, Roderwald e. a. Bovendien komt P. W. Scheltema Beduin uit Londen over, waar hij dit jaar reeds twee kampioenschappen won en met Osmans de beste rijder van Engeland wordt genoemd. Ook Pim Kiderlen, de algemeen bekende en po pulaire wielrijder, die zich sinds eenige jaren niet meer op de banen vertoond had, heeft voor deze races ingeschreven. Deze wedstrijden zullen gedurende de drie dagen met feestelijkheden van al lerlei aard gepaard gaan, alsconcerten in Musis Sacrum, wielrijderstochten naar Arnhem's mooie omstreken, bals, wa tertocht naar de Westerbouwing, enz. Geen wonder dus, dat duizenden wiel rijders uit binnen- en buitenland, even als vele families en bezoekers. Vrijdag en volgende dagen te Arnhem verwacht worden, om getuige te zijn van deze belangrijke en interessant^ sportfeesten. Dr. E. B. Turner, de 'beroemde en- gelsche tijdwaainemer, komt voor deze gelegenheid aan den Nederl. Wielrijders - bond zijne diensten verleenen, en de Deutscher Radfahrer-Bund" heeft twee afgevaardigden gekozen om zich bij den Hollandschen Bond officieel te doen vertegenwo ordigen. In de Utrechtsche straa te Amsterdam is Woensdagnacht weer een brutale diefstal gepleegd. Het luik voor een winkelraam is weggenomen, een ruit verbroken en daarop zijn uit de uitstalkas weggenomen; 2 gouden hor loges en een gouden speld. De daders zijn nog niet bekend. Woensdagnacht isteong veer 2 uur te Purmerend ingebroken bij den horlogemaker W. F. Casimier. Met een steen heeft men eene groote glas ruit verbrijzeld ten einde zich van df daar achter geplaatste voorwerpen mees ter te maken. Gelukkig worden deze elke avond door den eigenaar wegge borgen, zoodat men slechts een stolpje heeft kunnen medenemen. De heer C. werd door het geraas onmiddellijk ge wekt, zoodat de dief of dieven op vlucht gingen en verdwenen. De vogelkoopman S. te' Hage ontving den 2311 Juli 11. van een fransch schip 18 apen, verkocht er daarvan en had Zondagmiddag 11. nog 11 stuks zijn zolder in twee flinke sterke kooien opgesloten. Eene onbekende, bal dadige hand heeft het eene hok, waarin zich 4 apen bevonden, opengezet, waarbij zelfs een nijptang gebruikt moest wor den om de kooi te kunnen openen. Drie apen ontsnapten, (een bleef op den zolder)terwijl een der ontsnapten door den eigenaar werd doodgeslagen, kwamen de twee anderen uit zich zelf Maandagmorgen naar hun hok terug. Men meldt uit Delft: Woensdag morgen bracht de zoon van den landbouwer L. een disselwagen, beladen met een spoelingkist, naar een weiland aan den Delfgauwschen weg. Bij het rijden over den vonder schijnt hij zijn draai te kort genomen te heb ben althans de wagen kantelde, de berijder viel er af en kwam op een balk naast den vonder terecht. De zware spoelingkist gleed van den wagen op de borst van den jongen L., tengevol ge waarvan hij onmiddellijk bezweek. In de herberg De Zwaan te Dordrecht kreeg een aantal ponton niers met een zevental sjouwerlieden twist, welke zoo hoog liep, dat een ver woede vechtpartij ontstond. Een der pontonniers bracht aan den sjouwer H. een messteek in den arm toe, waardoor het ge/echt natuurlijk nog in hevigheid toenamhet eindigde met de volkomen nederlaag der pontonniers, die aan den haal gingen. In de herberg is bijna geen stuk heel gebleven. DCt.) Dinsdagmiddag keerdede landbouwer A. N. met zijne vrouw, gezeten op een wagen waarvoor één paard, van de weekmarkt te Elburg huiswaarts. Even buiten Elburg zijnde, ging het paard op hol, waarop beiden van den wagen sprongen. N. bekwam daarbij geen letsel, maar zijne vrouw, die onder den wagen geraakte, bekwam inwendig zeer ernstige kneuzingen, zoo dat men voor haar leven vreest. Uit Hindeloopen méldt menTen onrechte wordt in sommige bladen gemeld, dat het „Hindelooper huis" zou zijn afgebrand. Er kan wor den medegedeeld, dat daarvan geen sprake is. De woning van de familie ,Kat" met bijbehoorende boerderij is verbrand tengevolge van hooibroeiing maar het „Hindelooperhuis" van de fa milie Rina van Nauta, met zijnen kost baren inhoud, heeft met dezen noodlot- tigen brand niets uit te staan, en is nog steeds te bezichtigen door ieder, die zich opgewekt gevoelt met oud- hindelooper kostbaarheden, kleederdrach ten enz. kennis te maken. Toch is door dezen brand veel verloren gegaan. De familie Kat bezat eene kamer geheel op oud-hindelooper wijze met fraai uitge sneden eikenhouten beschot waarin voor duizenden guldens oud-porselein, antiek zilver en speelgoed, benevens drie kost baar gekleede hindelooper poppen. De geldswaarden der familie waren niet in eene brandkast, maar slechts een brandkistje geborgen, dat uren lang aan de vreeselijkste hitte was blootgesteld daarna van de bovenste verdieping viel, en den volgenden mor gen terug gevonden werd. Alle papieren waren ongeschonden. Bij dezen brand heeft burgemeester D. Witteveen weer veel nut gedaan door zijne activiteit. Te Gent (Betuwe) bevond zich Dinsdag de n-jarige zoon van B. op den zolder van een in aanbouw zijnde huis, storte naar beneden en viel met den hals op eene der in den kel der staande flesschen. Daardoor werd in den hals een slagader doorgesneden, zoodat de dood bijna onmiddellijk volgde. Uit Tilburg wordt onsge- meld, dat bij den burgemeester aldaar, als voorzitter van de commissie, die gelden inzamelt voor de slachtoffers vanF den hagelslag, twee vorstelijke giften zijn ingekomen met begeleidend schrij. ven, nl. f 1500 van H. M. de Koningin en ƒ2500 van H. M. de Koningin. Regentes^ (JV. R. C.) Te Tilburg werdMaanda geneeskundige hulp ingeroepen bij eene familie, die na het gebruik van kreeften onwel geworden was. Het bleek, dat aliffl de leden der familie vergiftigd waren, Dank zij de doortastende middelen vanK den arts, is thans het gevaar geweken Aanbestedingen. Lemmer, 10 Augustus. Door hei bestuur van het waterschap „De Lem- stersluis" werd heden aanbesteed, in twee perceelen en in massa I. het verlengen van de bestaande remmingwerken in de haven vóór de jj nieuwe schutsluis; II. het bouwen van eene sluisknechts- woning. Begrooting 12700. Het laagst werd ingeschreven op perc, door J. Terpstra alhier met 9689, I op perc. II door J. Nijholt alhier mei 979. In massa door C. ter Horst te, A Zwolle met 13291. Behoudens de vereischte goedkeuring is het werk in perceelen aan de laagste inschrijvers gegund. Leger en Yloot. De ie luits. W. Piepers en J. van der Hegge Zijnen, leeraren resp. aan de Kon. Mil. Academie en aan de militaire school te Haarlem, zijn aangewezen om de groote najaarsmanoeuvres der ie en 20 divisie inf. bij te wonen. 33 5o pet. FinancisGle mededaelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fond- in de week, tot den datum van n Aug. loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Straatw. en vaart GoudaBodegraven Aand. 's-Grav. Zwem- en Badinr. (Mpij. t. aanl. en expl. v. d.) Aand. Billiton Mpij 2e rubriek te 's-Hage Aand. Kon. Ned. Loc. Spw. Mij. te Apeldoorn Opricht.-Aand. Ooster stoomtram-Mpij. Aand. Ned. Fabr. van Werkt, en Spoorweg- materiéel A. Aand. idem idem B. Oblig. idem idem Aand. Ned. Gist- enspir. fabriek te Delft f '243'- 25 f 27- 5214 97Ü-X 99'LlOO RECHTSZAKEN. De concurrentie is zwaar tegen woordig, ook bij den handel in nuchtere kalveren. Dat bewees een geval dat onlangs te Stompwijk voorviel. Immers, niet onwaarschijnlijk was broodnijd de oorzaak, waarom een drietal kooplui in nuchtere kalveren aan den tolbaas onder Stompwijk vroegen of zekere concur rent den tol reeds was gepasseerd, en toen dat niet het geval was en zelfs de bedoelde concurrent op datzelfde oogenblik kwam aanrijden, het drietal met talhouten en een zweep den con current te lijf ging. De tolbaas waar schuwde „schei uit of je slaat hem dood," waaruit reeds alleen voldoende blijkt, dat de mishandeling niet gering was. Wegens mishandeling met voorbe dachten rade, te zamen en in vereeniging gepleegd, stond het drietal weldra terecht voor de arrond. rechtbank te 's Hage, doch de rechtbank oordeelde dat niet gebleken was dat beklaagden de tijd, waarop hij ons het ontbijt naar beneden zond. Terwij ik partij trok van het geraas, dat hij maakte, scheurde ik het papier geheel open, stak mijn arm er doorpen ontgrendelde de deur. Het volgende oogenblik was ik binnen en stond ik in de kleine kamer. De deur van het waschhok was gesloten. Ik opende haar stilletjes en zag mijn grootvader tegenover mij staan, leunende over den put en met het touw in de hand. In een oogenblik had ik hem het touw om den hals en hem in de put kunnen wer pen. Hij floot lustig een sein, dat Psyche of ik gewoonlijk dadelijk beantwoordde. „Kunnen de bedelaars niet komen," mompelde hij; „gewoon lijk komen zij gauw genoeg om hun brood te halen." Hij hield op met brommen en begon weer te fluiten en aan het touw te trekken. „Wat is er met jullie, ben jullie ziek?" brulde hij. Nadat hij weer een paar minuten had gewacht, haalde hij den emmer op om te zien of hij leeg was. Toen hij vol naar boven kwam, zette hij hem op den rand van de put en krabde in gedachten zijn hoofd. „Goede God, als er eens een van hen dood was," mompelde hij, en terwijl hij toen rondkeek als menschen doen, die geen gerust geweten hebben, kreeg hij mij in 't oog, daar ik maar een paar schreden van hem verwijderd stond. Zijn gezicht werd vaalbleek, zijne oogen puilden uit hunne kassen en hij strompelde naar den muur, terwijl hij zijne bevende handen uitstrekte om mij van hem af te houden. Hij sperde den mond open en sloot hem weer, toen hij tevergeefs beproefde te spreken. Eindelijk stamelde hij „God vergeve mij, als ik u ooit leed heb gedaan. De Heer weet, dat ik naar mijn geweten zoo goed mogelijk gehandeld heb. Ik heb je niet in den put laten zetten. Vader moet voor dat verantwoording doen, die slechte, oude man. Ik heb je geregeld van alles voorzien weigerde je niets...." Hij brak zijne woorden af, daar hij zeer ontstelde door mijn •stilzwijgen en onbeweeglijkheid. Toen stamelde hij weer, terwijl hij met de eene hand zijn das losmaakte en met de andere mij terugwees. „In 's Hemels naam, spreekzeg mij, dat gij niet zijn geest zijtzeg mij, dat ik Sukey's jongen niet vermoord heb." HOOFDSTUK XV. Ik denk, dat mijne verschijning niet spookachtig genoeg was om meer dan een tijdelijke uitwerking op mijn grootvader te hebben, want, nadat hij mij eenige minuten in onbegrijpelijke vrees had aangestaard, ontspanden de spieren van zijn gelaat zich, een blik van hoopvollen twijfel blonk in zijne blauwe oogen, en hij ademde gemakkelijker. Langzamerhand ging hij meer recht op staan, en met grooter -vertrouwen sprak hij „Je bent het toch zelf, Bernardje bent er als een dief in den nacht uitgegaan, en nu kom je hier om je ouden grootvader- van schrik eene ziekte op het lijf te jagen." „Ik ben uw kleinzoon, Bernard en ik ben er uitgekomen, zooveel te erger voor u. Maar ik ben hier gekomen om u ter verantwoording te roepen/' „Waar is de andere vroeg hij, terwijl hij naar den put wees. „Zij is niet meer daar beneden." „Waarheen zult gij haar brengen," „Waar gij haar geen kwaad meer kunt doen." „Groote Godwat zal vader daar wel van zeggen," riep de oude man ontsteld uit. „Wij zullen hooren wat hij te zeggen heeft, als wij hem voor het gerecht dagen." „Gij zult hem toch niet laten zoeken. Gij zult een ouden man van meer dan 90 jaar toch niet gevangen laten nemen." „Waarschijnlijk moet gij beiden uwe dagen in gevangenschap eindigen. Gij hebt geen recht om meer genade te verwachten dan gij dat hulpelooze kind hebt bewezen, welks leven gij ver woest hebt." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2