Wielerwedstrijden-Arnhem. koop van sterken drank in het klein, na droeg de heer Odman een ode voor zich te wenden tot den gemeenteraad1 op Linnaeus, terwijl een dubbel quar- met het verzoek eene bepaling in heti tet van zweedsche zangers uit den leven te roepen, waarbij aan het hoofd j schat hunner nationale liederen menig der gemeente bedoelde bevoegdheid uit-gezang ten beste gaven. drukkelijk wordt verleend, Yan ZwolleHet hoofdbestuur bezorge eene reproductie op kleine schaal van de graphische statistieken, aantoonende de werking der drankwet enz., die op de Veiligheidstentoonstelling te Amster dam 1890 door den Volksbond waren; Het nederleggen van een krans van Linneae Borealis moest achterwege blijven, aangezien de krans niet tijdig uit Zweden is ontvangen. De Zweden besloten de betooging met een driewerf hoera op Nederland, Aan mej. Linnea Odman was door ingezonden, en stelle ze, vergezeld van I het bestuur der Tuinbouwschool |een een duidelijke toelichting, tegen matigen prijs verkrijgbaar. Voorstellen van het hoofdbestuur: a. Bespreking van het rapport van de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen over de arbeiderswoningen, voorzoover dat betrekking heeft op het stellen van voorwaarden in reglementen en huurcontracten tot bestrijding van drankmisbruik. b. De algemeene vergadering draagt aan het hoofdbestuur op om, naar aan- fraai bloemruiker vereerd. XJit Amsterdam wordt ge- meld Onder de grootste merkwaardigheden, die in den laatsten tijd in onze Dier gaarde hebben plaats gevonden, behoort wel de geboorte van een echten zebra, een te zeldzamer feit, omdat geen enkele zoölogische tuin zich hierop mag beroemen. Het prachtige, sierlijk ge bouwde dier werd zoo trouw en met zoo groote moederlijke zorg bewaakt, leiding der arbeids-enquête, een adres j ^at men het raadzaam geacht heeft ze beide, om misschien ongelukken te voor komen, eenigen tijd opgesloten te hou den, zoodat zij voor het publiek on zichtbaar waren. Langzamerhand aan de tegenwoordigheid van menschen ge woon geraakt, bevinden zij zich, wan neer de weersgesteldheid het toelaat, in een der buitenperken onder de biblio theek, waar het vroolijke dier niet wei nig de aandacht trekt. Eveneens hoogst zeldzaam, zoo niet eenig, is de geboorte van vier gevlekte buidelmarters uit Australië, twee licht bruine en twee zwarte, beide met witte vlekken geteekend. Ofschoon niet zoo het oog vallend als de hier boven genoemde, is het toch een interessant gezicht, die jonge diertjes in hunne kooi in het knaagdierhuis tezien rondloopen. De antilopenstal mag zich nog steeds in het bezit van prachtige en zeldzame soorten verheugendaaronder zijn vooral te vermelden de drie mannelijke en vier vrouwelijke exemplaren der zoo hoogst zeldzame langhoef-antilope, de meeste afstammende van een paar dezer dieren, voor eenige jaren zoo welwil lend door de heeren F. de la Fontaine Verwey en J. Westerouen van Meeteren te Banana aan het genootschap ten ge schenke aangeboden. Ook in het aquarium heeft zich dezen zomer een merkwaardig en in geen en kele dergelijke inrichting in het buiten land waargenomen geval voorgedaan ofschoon wel ieder jaar van de snoek baars eieren worden verkregen, en ook wel jonge vischjes bij duizenden in het aan de regeering te richten omtrent verbetering van arbeidswoningen 3 c. Wat kan door den Volksbond wor den gedaan om de kostelooze uitdee- lingen van brood en koffie te bevor deren d. De algemeene vergadering spreke den wensch uit, dat wanneer de tarie ven worden herzien, er mildere bepa lingen worden getroffen ten opzichte van wijnen met laag alcoholgehalte; e. De algemeene vergadering acht het wenschelijk dat geen belasting worde geheven op inlandsche vruchtenwijnen van laag alcohol-gehalte Bespreking van het Gothenburger stelsel (in te leiden door den heer A. van der Voort Az.). Het Internationale Land- bouw-Congres, tusschen 612 Septem ber a. s. te 's Hage te houden, zal niet al leen nuttig en belangrijk zijn door de besprekingen, mair zijn leden ook veel ontspanning aanbieden. Het Rijk en de gemeente 's-Hage zullen daartoe het hunne bijdragen. Ook heeft de Holl. Spoorweg-Maatij. een extra-trein gratis beschikbaar gesteld, om den leden van het Congres gelegenheid te geven op 12 September de Landbouwtentoonstel ling te Alkmaar te bezoeken. Aangezien daar vele vreemdelingen worden ver wacht, die zich op den vooruitgang toeleggen van al hetgeen wat op den landbouw betrekking heeft, vleit men zich, dat de nederlandsche land tuinbouw zich er op zullen het beste te Alkmaar ten toon te stellen, vooral wat het vee betreft. De kosten, aan het lidmaatschap van het Congres verbonden, bepalen zich tot een contributie van ƒ10. Tot het erlangen van het lidmaatschap kan men zich aanmelden bij mr. H. Zillesen, te 's-Hage. Aan het akte-examen voor hoofdonderwijzer te Amsterdam hebben 14 en 15 Aug. deelgenomen 13 candi- daten. Geslaagd zijn de heeren O. Vis ser van Amsterdam, P. Rus van Eg- mond a/zee en M. H. Beekelaar van Haarlem. Uit Amsterdam wordtvan 15 Augustus gemeldHeden had de door de Zweden voorgenomen betoo ging op de terreinen van de tuinbouw school „Linnaeus" in de Watergraafs meer plaats. Daarbij waren o. a. tegen woordig de directeur en leeraren der school, de voorzitter van het congres, graaf Van Hogendorp, en de vice- consul van Zweden en Noorwegen de heer Aegidius Jr. Vóór de buste van Linnaeus gekomen, hield dr. Sellden eene rede, waarin bij vooral deed uitkomen, van hoe grooten invloed op Linnaeus' ontwikkêling diens verblijf in Holland geweest is, alwaar hij o. a. Boerhave onder zijne leermeesters telde en in 1738 te Harderwijk promoveerde. Daar- zegt deze. „Mag ik uw bewijs zijn?" „Dat draag ik niet altijd in mijn zak." „Ja, dat ken ik alachteruit hoor 1" Niet vóórdat een der aanwezigen en een paar verslaggevers hadden beves tigd dat de teruggedrongene werkelijk lid van den gemeenteraad was, liet de agent hem ongemoeid door Een paar minuten later kwam deze den heer N. excuus vragen voor zijne onbeleefde houding, zooals hij zeide. Dit herinnert aan de onhandigheid van een jeugdigen sabeldrager in de residentie, die verleden jaar bij de aan komst van een vorstelijk persoon met geweld een der ministers des Konings van het stationsplein wilde duwen. Uit de weide van den vee houder K. te Duivendrecht, gem. Ouder- Amstel, is Donderdagmiddag eene koe ontvreemd. Vrijdag is dit dier, dat voor den eigenaar gemakkelijk herkenbaar was, daar het kort geleden een hoorn had afgestooten, door de politie te Am sterdam in beslag genomen en aan den eigenaar teruggegeven. De geleider, die de herkomst van de koe niet duidelijk kon opgeven, is voorloopig in verze kerde bewaring gebracht. Vrijdag zijn te Arnhem de groote wielerwedstrijden begonnen, die Zater dag en Zondag werden voortgezet. Het was goed droog weder. De jury bestond uitEdo J. Bergsma, te Grouw, in voorzitter-kamprechter A. Koolhoven, te Overveen, 2n voor zitter-kamprechter, commissaris van afrit; F. Hart Nibbrig, te Amsterdam, handi capper W. G Delbaere, te Amsterdam, plaatsverv. handicapper; C. A. A. Du- dok de Wit Jr., te Amsterdam, B. G. J, Blancke, te Amsterdam, dr. E. B. Turner, te Londen, tijdwaarnemersL. J. C. J. Boogaard, te *s Hage, D. Focke- ma, te Utrecht, H. H. Montauban v. Swijndregt, te Rotterdam, rondentellers; jhr. A. R. Ph. V. De Girard de Mieiet van Coehoorn, te Made, plaatsverv. rondenteller, secretaris der jury; Em. J. M. de Bruyn, te Breda, rondenaanwij- zer; G. C. Lelsz, te Groningen, en C. George, te Antwerpen, nummer-commis sarissen J. S P. P. van Oppenraay, te Nijmegen, commis. v. h. nummerbord; J. R. van Geuns, te 's Hage, H. C. Knoops Jr., te Arnhem, W. J. H Muiier, te Haarlem, H. R. W. Kerkhoven, te Arnhem, J. F. J. Huysser, te Amster- 407» s., tweede C. Witteveen Jr., 2 m. 4o7s s., die beiden het record geslagen hebben. De beker is dus in eigendom aan den heer Fockema overgegaan. No. 2. Nieuwelingsstrijd van meet op veiligheids wieiers. (Afstand 1000 M.) Eerste prijs verg. zilveren medaille, S. H. J. Cauveren, te Amsterdam, 1 m. 52 s., 2e prijs zilveren medaille, J. Pie- terse, Arnhem, 1 m. 527$ s., 3e prijs br. med. J. Stroethoff, te Amsterdam, m. 52% s. No. 3. Wedstrijd van meet op drie wielers. (Kampioenschap van Nederland. Afstand 3000 M.) i« pr. gouden kam- pioensmed. P. W. Scheltema Beduin 5 m. 2<fli s., die dus zijn eigen record van 5 m. 037» s. verbeterde, 2e prijs zilveren herinneringsmedaille H. M. Stroethoff, te Amsterdam, 5 m. 30V» 3a prijs bronzen idem M. Aaler te Am sterdam, 5 m. 3075 s., die dus beiden het record sloegen. No. 4. Wedstrijd van meet op hooge twee wieiers (Kampioenschap van Ne derland. Afstand 5000 M.) ip- prijs gou den kampioenmedaille J. R. Fockema. Arnhem, 8 m. 4oVs s., 2e prijs zilveren herinneringsmedaille J. J. Ott Bultman, Haarlemmermeer, 8 m. 41 s., 30 prijs bronzen idem, H. Roosdorp, te Amster dam, 8 rn. 41V5 s. Allen hebben dus het record van J. Rolandus Hagedoorn 9 m. 241 s., geslagen. No. 5. Wedstrijd van meet op twee- wielers tKampioenschap van het Geld.- Over. Clubverbond) 5000 M. Eerste prijs gouden kampioenmedaille F. Grund, Arnhem, 8 m. 57 5 s., 2e prijs zilveren herinneringsmedaille K. Smids, Arnhem, 8 m. 572 5 s3e prijs bronzen id. W. Dieke, Velp, 9 m. 27s 5 s. No. 6. Wedstrijd van meet op vei ligheidswieiers (Kampioenschap van Ne derland). Afstand 5000 M. Eerste prijs gouden kampioenmedaille P. W. Schel tema Beduin, 8 m. 50'- 5 s-, tweede prijs zilveren herinneringsmedaille C. Witte veen Jr. 8 m. 5i16 sec. Waaraan herkent de hond het spoor zijns meesters? Bloemzendingen. Vraagbord. Correspondentie. Ad- vertentiën. - Inhoud Avicultura (bijbl. ft lor alia) Uit het familie-leven der vogels. Ijzerhoudende kalk voor kiekens. Ingezonden stukken Middel tegen het leggen van windeieren der kippen. Postduiven-wedvluchten. Tentoon stellingen. Korte mededeelingen. Vraagbord. Correspondentie. Ad- vertentiën. bassin gezien werden, was het tot nog dam: Ed. Lips, te Breda, C. A Schrö- toe niet gelukt die groot te brengen. Door ze ditmaal te separeeren, is men er in geslaagd een 400 500 stuks in het leven te behouden, zoodat er ge gronde hoop bestaat die groot te brengen. Ofschoon natuurlijk nog zeer klein, zijn zij duidelijk in een der kleine bassins in de kleine zaal waar te nemen. Volgens de Echo heeft zich bij een brand aan het Singel te Amsterdam het volgende geval voorge daan Daar het juist het uur was, waarop vele wandelaars, die hun „Kalver- straatje" hadden gewandeld, huiswaarts keerden, was in een oogenblik de om geving dicht bezet met menschen, waar door de tramdienst veel vertraging on dervonden. Het eenige aanwezige gemeenteraads lid, dat op het terrein tegenwoordig was, de heer P. Nolting, ondervond hoe lastig het is, wanneer men zijn identi teitsbewijzen niet bij zich draagt. der, te Amsterdam, en C. C Copes van Hasselt, te 's Hage, baan-commissarissen. De wedstrijd-commissie bestaat uit de heeren J. C. Burkens, te Leiden, voor zitter F. Hart Nibbrig, te Amsterdam, handicapper; J. J. van Breda Beausar, te Oudenbosch, secretarisFrans Net- scher, te RotterdamL. C. Scheffelaar, te Nijmegen. Het bestuur der arnhemsche Wieier baan bestaat uit de heerenV. G. A. Bosch, te Arnhem, presidentP. J. Stokvis, te Arnhem, secretarisA. A. H. Boon Hartsink, te Arnhem C. O. Knoops, te ArnhemA. B. E. van Leeuwen, te Arnhem. De controle-commissie bestaat uit de heeren C. H. V. Roothaan, G. J. de Lang Evertsen en C. H. J. Muller Massis. Om halftwee vingen de wedstrijden aan met 1. Wedstrijd van meet op den twee- wieler. Afstand 1609 meter. Eenige prijs verguld zilveren beker, Enkele personen hadden binnen de j geschenk van den heer C. J. Begeer te afgesloten ruimte weten te komen. i Utrecht. Tweemaal achtereen of drie Te Deventer is uit de grackt bij de Handelskade opgehaald het in gevorderden staat van ontbinding ver- keerend lijk van een vijfentwintigjarig jonkman, aldaar werkzaam, die sinds ruim een week niet in zijn kosthuis was verschenen. Hiermede staat het volgende ver moedelijk in verband Omtrent een jaar geleden werd ten huize van dr. P. te Olst een kostbare ring vermist, die, welke moeite men ook aanwendde, niet werd teruggevonden, tot voor korten tijd de heer P., bij het bezoek in een woning, hem zag aan den vinger van een meisje, met naaiwerk bezig. Op zijn vraag, hoe zij in het bezit daarvan kwam, was eerst het antwoord dat zij hem gevonden had, doch later ver klaarde zij, hem als verlovingsring van haar vrijer te hebben gekregen. Bij verder onderzoek bleek, dat deze des tijds als schildersknecht bij den heer P. werkzaam was geweest en daar, op niet nader aan te duiden wijze, in het bezit er van schijnt te zij n gekomen. Een ta ai man V r ij d a g heeft de arbeider W. S., die te Roer mond door zijne vrouw verwond werd hij bekwam 16 bijlslagen op het hoofd gezond en wel het ziekenhuis verlaten. De vrouw bevindt zich nog in de gevangenis. Te Slijk-Ewijk kreeg de 18-jarige H. J. van een paard, hetwelk hij bezig was te reinigen, een slag, met het gevolg dat hij na eenige uren van hevig lijden bezweek. Leger en Vloot. De ie luitenants C. E. H. Copes van Hasselt, C. van 't Sant, J. M. Mazel, K. L. van Harrevelt en de 20 luits. H. L. G. Donleben, W. de Laet, H, Koster en K. A. A. van Steiger, die bij de normaal schietschool te 's Hage een cursus hebben gevolgd in gymnastiek en schermen, zijn naar hunne korpsen teruggekeerd. Bij het wapen der infanterie zijn nieuwe geweren tot kamerschietoefenin gen (model 1891) ingevoerd, waarvan er aan elke compagnie 6 worden ver strekt. Het laden dezer geweren" kan nagenoeg als bij het gewone schijf schieten plaats hebben. De trefkans op 7,5, 10, 12,5 en 15 M. is bepaald uit muntend te noemen. Het schieten met deze geweren dient vooreerst om de bedrevenheid van den recruut in het richten en aftrekken op de proef te stellen, doch later ook om, waar en wanneer men wil, schietoefe ningen te kunnen houden, die, den terugstoot en den knal uitgezonderd, geheel overeenstemmen met het wer kelijke schijfschieten en mitsdien uiterst geschikt zijn om de geoefendheid van den troep in het schieten op eene min kostbare en daarbij zeer aangename wijze te onderhouden en te volmaken. ConsequentieTerwijl de in fanterie de Willemskazerne te Arnhem verliet om „wegens gezondheidsredenen" op den Galgenberg te gaan kampeeren, is de artillerie in de Willemskazerne gebleven en is zelfs de opgekomen oude lichting er in onder dak gebracht. Financieels mededeelingen. Blijkens eene aankondiging van den raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij worden de definitieve bewijzen van aandeel Nos. 15001—22500, groot 1000 ieder, tegen inwisseling van de voorloopige bewijzen van aandeel groot 500 ieder, bij de Associatie-Cassa te Amsterdam verkrijg baar gesteld, van den 18" a. s. af. Dadelijk schiet een agent toe, die zegt: „Allemaal achteruit, behalve de persMeteen wil hij den heer N. ach teruit duwen. „Ik ben lid van den gemeenteraad," maal door denzelfde te winnen. Winners van vorige jaren: 1888 J. F. Huijsser 2 m. 57 7# s., 1880 J. Meddens 3 m. 7 s., 1890 J. R. Fockema 2 m. 59V5 s. Eerstaankomende J. R. Fockema, 2 m. Letteren en Kunst» Inhoud Floralia No. 33Tentoon stelling te Bolsward. Ingez. St. Een bijdrage over de Gloxinia's. RECHTSZAKEN. In de zaak van W, J. S., provisor in eene apotheek te Waalwijk, door het gerechtshof te 's Bosch veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, wegens poging tot moord door middel van vergiftiging ge- pleegd op zijne vrouw, concludeerde Zaterdag advocaat-generaal Gregory voor den Hoogen Raad tot vernietiging van het door genoemd gerechtshof gewezen arrest, en verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof om opnieuw behandeld te worden, en zulks op grond dat het Hof als bekentenis heeft be schouwd eene verklaring van den re- quirant, welke geen bekentenis is en mede op die ten onrechte als bekente nis beschouwde verklaring de veroor deeling heeft gepasseerd. Bekl.'s verklaring zou namelijk alleen hebben kunnen strekken tot bewijs, dat zijn vrouw hem had gezegd, dat zij van den cognac gedronken en daarin bittere stukjes aangetroffen had, maar niet ten bewijze, dat de vrouw werke lijk van den door hem met vergif ver. Ik zag nu een dubbele beteekenis in de waarschuwing, die men mij gegeven had. Mijn grootvader vreesde twee zaken, n. 1. zijn vaders woede en het houden van deze sommen gelds, die het leven zoo veraangenamen, en de ontsnapping van Psyche kon deze gevolgen wel eens met zich voeren. Maar niettegen staande zijne schelmerij was ik toch geneigd mijn grootvader te beschouwen als een man, die vriendelijk jegens Psyche ge stemd was. Er was eene warmte in zijne list, die uit het hart scheen te komen en geen eigenbelang was. Eén ding was zekerals Psyche nog een bron van inkomsten was, zou de oude Pieter geen middel ontzien, om haar te vinden, als hij vernam dat zij uit het hol was ontsnapt, en ik schrikte bij het denkbeeld wat haar lot zou zijn, als het gelukte haar weer in zijne macht te krijgen. Ik vond het moeilijk om te beslissen, welken maatregel ik zou nemen. Het was echter duidelijk, dat ik door de eene of andere spoedige handeling eene ontknooping niet mocht verhaasten en voor het tegenwoordige moest ik Psyche zoo goed mogelijk uit het gezicht houden. Gelukkig begunstigden de omstandigheden haar afzondering. Het licht van de zon was zoo pijnlijk voor de oogen van het arme kind, dat wij de luiken den geheelen dag gesloten hielden en nooit vóór den avond het huis verlieten en dan nog verlokte de nieuwsgierigheid haar nooit om van mij weg te loopen. Voor haar was de tuin achter het huisje een wijde wereld en kwam met haar smaak overeen, misschien omdat hij door hooge, dikke heggen was omringdhet was ook een mooie wereld, vol verrassende schatten en heerlijke wonderen. Elke bloem was een wonder en het minste grasje een bron van ver rukking. Ik heb nooit geweten hoeveel bewonderenswaardigs er in zoo'n kleine plaats is, voordat zij het mij toonde. Wij zaten uren lang eene spin te bespieden, die haar web maakte; wij volgden voetje voor voetje een mier langs een langen weg naar haar schuilhoek in een pot, waarin een dahlia was terwijl wij met haar mee gevoelden, als zij verkeerd ging en haar weg terug moest vinden, haar gelukwenschten, als zij eene vriendin ontmoette, die haar op den rechten weg bracht en haar beklaag den, als zij op een vervelende plek kwam, waar zij met een boschje muurkruid te worstelen had dit alles deden wij met de grootste belangstelling in haar loopbaan, die eerst ein digde, toen we zeker wisten, dat zij eindelijk veilig thuis was. Soms, als wij de sterren hadden zien verschijnen, tot de hemel geheel met ze bezaaid en het ver in den nacht was, nam ik haar mee over de duinen en wees haar de slapende dorpen en den verwijderden toren van Towerbridge aan, waar zij de schitterende lichtjes voor gevallen sterren aanzag; maar zij was altijd blij, als ze weer naar haar geliefden tuin terugkeerde. Alles in de wereld was wonderbaarlijk, zeide zij, maar niets was schooner of meer bewonderenswaardig dan de eindelooze ont dekkingen, die zij deed. Groote dingen, die nooit een aaugena- rnen indruk op haar gemaakt hadden, wekten geene verwonde ring meer op; de grootere dieren paarden en dergelijke waren niet meer verrassend dan motten en nietige insecten, wier schoonheid aan het oog van ongeduldige opmerkers ont snapte. Haar natuurbeschouwing scheen mij eerst ongerijmd toe, maar ik ondervond later, dat in vele gevallen haar oordeel meer waar was dan het mijne en dat mijne inzichten grootendeels het gevolg waren van vroeger onderwijs en algemeene denkbeelden; door haar leerde ik God te eerbiedigen, zoowel in het kleine als in het groote. De nachten waren zacht en schoon, en wij brachten ze ge woonlijk in de open lucht door, want Psyche hield er niet van om binnen te gaan, zelfs dan, als de zon was opgekomen en haar oogen verblindde. Nadat zij de sterren een voor een had zien verdwijnen, de wolken de rose tinten van den morgen had zien aannemen, het eerste gesjilp van de zwaluwen in de dak goten had gehoord en de bloemkelken zich had zien openen en hunne verborgen schoonheid had zien tentoonspreiden, placht zij nog met gesloten oogen te talmen om de zonnewarmte te voe len op haar naar boven gericht hoofd en uitgestrekte handen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2