POLITIEK OVERZICHT. house rem van den franschen wagen vaststond, zoodat de wielen sleepten. Het gevolg hiervan had kunnen zijn, dat de waggon heet geloopen of uit de rails gesprongen was, waardoor dan zeer zeker groote onheilen zouden plaatsge vonden hebben. Zonder zich een oogenblik te be denken, nadat hij allereerst vruchte loos den machinist had gefloten te stop pen liep de heer Kolkman den trein, die, getrokken door twee machines, reeds in vollen gang was, na, sprong op de loopplank, en hangende aan een der portiers, wist hij den haak van de rem te grijpen en los te trekken, waarna hij weer van den trein afsprong, toen deze een dertig meter uit het station verwij derd was. De gezagvoerder Mann van het engelsche pleizierjacht New drop is Maandagochtend omstreeks 6 uren vóór den Nieuwen Waterweg overboord ge slagen en verdronken. Het jacht was van Ostende naar Rotterdam bestemd. Daar genoemde schipper de eenige zee vaartkundige aan boord was, hebben de passagiers de hulp ingeroepen van de bemanning van een vischsmak en is een daarvan op het jacht overgegaan, die het te IJmuiden binnenbracht, In het Kortenbosch te 's Hage was Zondagavond een feestje, waarbij een zoon des huizes, J. B., oud 25 jaren, met zijn zwager C. M. over de weigering van M. om jenever te drinken, onaangenaamheden kreeg. B. „schold" M. voor afschaffer enz., waarop deze hem een klap in het gelaat gaf. Om verdere onaangenaamheden te voorkomen, begaf M, zich met vrouw en kind naar zijne woning in een hofje aan het Westeinde. De vrouw had echter de zuigflesch van het kind verge ten en liep nog even terug, waarop haar man aan den ingang van het hofje bleef wachten. B. ging zich inmiddels verkleeden in zijn daagsche pak, en begaf zich daarop naar zijn zwager Plotseling, zonder eenige verdere woordenwisseling, haaide B. een mes te voorschijn, bracht M. daarmede een steek toe in de rechter borst, en ging, zonder zich verder om de gevolgen te bekommeren, naar zijne woning terug, waar hij zich nogmaals verkleedde. Het slachtoffer uitte slechts een paar kreten, waggelde en zakte op een paar meter afstand van zijne woning in el kander. Naar het ziekenhuis overge bracht, kon de geneesheer slechts den dood van den verwonde constateeren. Tusschen de eerste ruzie en den moord verliepen ongeveer 20 minuten zoodat de bewering van B., in drift gehandeld te hebben, daardoor zeer onaannemelijk is. M., een braaf, oppassend werkman, oud 22 jaren, laat eene vrouw met een kind na. De moordenaar is ongehuwd. De politie trof B. in de ouderlijke woning aan, terwijl hij, op zijn Zondags gekleed, weer uit wilde gaan. Plij werd in arrest genomen en overgebracht naar het commissariaat op de Groenmarkt. In de omgeving van de woning van B. werd eerst het heft van het mes en daarna ook het lemmet gevonden. Het was een klein mes oogenschijnlijk een aardappelmesje dat óf door den stoot bij het heft was afgebroken óf door B was afgebroken om het ge makkelijk te kunnen wegwerpen. Zaterdag had de 19-jarige F. A. L., te Delft, met zijn nichtje, oud 3 jaar, het ongeluk, door een open staand luik te vallen, waardoor hij zulke inwendige kneuzingen bekwam, dat hij aan de gevolgen is overleden. Het meisje hoopt men nog in het leven te behouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag kregen twee personen twist in een zoogenaamden „doolhof" te Rot terdam. Een hunner, zekere W., uitgeverrij te Soesterberg), wordende bij de van een aldaar verschijnend blaadje,gecombineerde regimentsoefeningen de trok een revolver en loste een schot op j ie, 2e en 3e batterij resp. ingedeeld bij zijn tegenpartij, doch zonder hem te het reg. gren. en jagers, het 4e en 7e treffen. Door het aanwezige publiek werd j reg. inf.; b. de staf, een halve regi- hij gegrepen en overgeleverd aan de j mentsstaf, het i<*, 2e en 4e escadron van politie, die hem overbracht naar het j het 3e reg. huzaren, welke gekanton- bureau. i neerd wordende stat te Soest, de Na opgemaakt proces-verbaal is W. j halve regimentsstaf met het ie en ae weder op vrije voeten gesteld. j escadron te Leusden, en het 45 esca~ Maandag omstreeks mid- dron te Woudenberg, wordende bij de dernacht werd een begin van brand gecombineerde regimentsoefeningen het ontdekt in de wachterswoning n°. 36 j I;> 26 en 4° escadron resp. ingedeeld van den spoorweg nabij de begraaf- j bij het regiment gren. en jagers, het 4e plaats te Dordrecht, bewoond door G. j en 7e reg- inf. van der Veeke. De brand is ontstaan j Voor politiedienst worden in het door het omvallen van een petroleum- j kamp gedetacheerd 1 wachtmeester, lampje op den zoldervermoedelijk3 brigadiers en 8 marécnaussées. Be doordien, tengevolge van de trillinghalve de aangegeven oefeningsterreinen door de treinen, een stuk van eene j rnogen ook gebruikt worden de heide dakpan op het nachtlampje is neerge-en zandgronden, behoorende tot de ge komen, waardoor dit omvergeworpenmeente Soest, mits de jonge aanplant werd, sprong en de vlammen zich mee deelden aan hooi, zolder en dak. Het gezin, waarvan 5 kinderen op den zolder en de ouders met de andere 5 in het benedengedeelte sliepen, was reeds in niet beschadigd wordt. VISSCHERIJ. Enk huizen, 16 Augustus. Giste- diepe rust, en zonder het nauwlettend j ren werden alhier aangevoerd 2900 kg. toezicht van den stations-nachtwaker, j bot, prijs 19 20 c. per kg. en 250 zou het ongeval wellicht voor dit tal-j kg. schol, prijs ƒ4 per wichtje, rijk gezin noodlottige gevolgen gehad j Gedurende de vorige week werd in hebben. Thans kon de brand, door de het geheel aangevoerd 12,800 kg. bot, spoedige hulp van den nachtwachter enprijs 16 a 20 c. per kg-, 1300 kg. schol, twee arbeiders, onder toezicht van denprijs 3.50 4 per wichtje en 62 man onder-stationschef den heer Van So-j den garnalen, prijs ƒ1.25 per maud. meren, spoedig gebluscht worden. Nie-I T ess el, 16 Augustus. De Noord- mand bekwam eenig letsel. De schadezeevisschers besomden in de afgeloo- aan gebouw en inboedel toegebracht, is pen week van ƒ40 tot ƒ60 per schuit, betrekkelijk gering. Een en ander was;Voor de rookerijen werden flinke hoe- verzekerd. DCveelheden schar aangebracht, tegen 2 Eene dame te Breda 0 n t-f 4> en poon tegen f 1 1.50 per kwam Woensdagavond door de tegen- mand. De vangst van paling was ge woordigheid van geest van den stations- 1 de Prijs was 20 5° ct* Psr chef aan een wissen dood. Zij wilde eene tweede lijn oversteken, om familie at te halen, juist toen de trein uit Ro- zendaal het station binnenreed, hetgeen niet door haar werd opgemerkt. Ware de chef niet toegesneld en had hij niet met eigen levensgevaar haar door een forschen ruk naar zich toegehaald, zij zou verpletterd zijn geweest. Nabij de belgische grenzen onder Weert, is door de maréchaussees aangehouden de harmonica-speler J. B. uit Arsbeck (Pruisen). Hij was gesignaleerd wegens ont voering van een 7 jarig meisje uit Issum. Het kind bevond zich nog bij hem aan de ouders teruggezonden. KG. Nieuwediep, 15 Aug. Door 122 korders en beugers werden hier heden 10 tot 60 groote, 20 tot 100 kl. tongen, 3 tarbotten, 2 tot 13 roggen, 1 tot 2 mandjes kl. schoi en 1 tot 3 manden schar aangevoerd; gr. tong gold 55 k 75 cent, kleine id. 20 cent, tarbot f 8 iL 9, rog 85 cent f 1 per stuk. kleine schol 1.50 3 per mandje en schar 3 per mand. KOLONIËN. BATAVIA, 17 Juli. Aan het verslag van de voornaamste gebeurtenissen in het goevernement terwijl B.. die al meermalen zoowel i Atjeh Onderhooriglieden, loopende iron llini Qn n.af in Pruisen als in ons land, veroordeeld werd, gevankelijk naar Roermond ge bracht is. Letteren en Kunst* Op ons „Wien Neêrlandsch bloed" heeft de Duitscher Friedrich Lux een feestmarsch voor groot orkest gebouwd, die bij Dramer te Mainz is verschenen. Leger en Vloot. Tot leden van de voedingscommissie in de legerplaats bij Zeist zijn aange wezen de luit. kol. N. W. Hofstede, van het 4e reg. inf. te Haarlem, de kapt. J. W. van Rhienen, van het 7e reg. inf. te Amsterdam, de off. van gez. dr. E. Halbertsma, van het reg. gren. en jagers te 's Hage. de kapt. intend. E. G. Winckel van de ie div. inf. te 's Hage, en de ie luit. kwar- tierm. E. A. P. M. C. de Booij, van het reg. gren. en jagers te 's Hage, als secretaris. Tot deelneming aan de oefeningen in de legerplaats bij Zeist, van 28 Aug. tot 3 Sept., zijn aangewezena de stat de ie, 2e en 30 batterij van het 20 reg. veld-art. uit 's-Hage, die allen gekan- tonneerd worden te Zeist (de 30 batte- van 22 Juni tot en met 4 dezer, "wordt het volgende ontleend A. Groot Atjeh. Onze versterkingen werden in dezen verslagtijd nog steeds af en toe beschoten. Den 24° Juni jl. keerde de civiel en militair goeverneur van zijne reis naar de Noord- en Oostkust te Kota-Radja terug. In den nacht van 1 op 2 dezer zonk ter reede Oleh-leh het eenige oogen- blikken te voren aldaar aangekomen en met kolen geladen engelsche vier- mast zeilschip da lis of Earn. Alle pogingen, met de beschikbare middelen aangewend, om het schip te lichten, bleven tot dusverre vruchteloos. B. Onderhooriglieden(Noordkust.) De versterking te Segli werd nog voort durend beschoten. De ijzeren brug over de Segli-rivier nadert hare voltooiing. De verwikkelingen tusschen den radja van Pedir en diens broeder namen een ernstiger wending, daar de laatste ge steund wordt door de zoogenaamde moslemin, die verbitterd schijnen op Tengkoe Pakih, wijl deze zijne vriend schappelijke verhouding tot het bestuur niet wil verbreken. Gedurende het aanwezen van den civiel en militair goeverneur te Segli maakten de volgende hoofden hunne opwachting bij ZijnHoogEdelGestrenge Tengkoe Pakih Soleiman, Radja van Pedir met diens jongeren broeder en zonen, en tal van mindere hoofden. Op zijn verdere reis langs de Noord kust bracht de goeverneur een bezoek aan Telok Semawé, waar de Maharadja van dat landschap en de hoofden van Tjoenda, Kloempoeng Doea en Gedong hunne opwachting bij ZijnHoogEdel Gestrenge maakten, terwijl de hoofden van Samalanga en Passangan dit met hunne ondergeschikte hoofden aan boord van den goevernements-stoomer Alba tros deden. OostkustDen 21° Juni jl. te E li gedebarkeerd, had de civiel en militair goeverneur aldaar den volgenden dag eene conferentie met de besturende ambtenaren en de hoofden van Blang meh, Tandjoeng Semantong, Kerti, Sim pang Olim, Djolok Besar, Bagoh, Edi Tjoet, Edi Besar, Pedawa Besar en Perlak. De vroeger ingekomen berichten om trent een voorgenomen tocht van Teng koe Tjihik Passangan naar Edi blijken ongegrond te zijn geweest. Het nog niet opgetreden jeugdige hoofd van het landschap Kerti, Teng koe Mohamad Ali Bassa bracht, verge zeld van zijne voornaamste hoofden, een bezoek bij den besturenden amb tenaar te Edi en deed het verzoek om zich eerstdaags naar Kota-Radja te mogen begeven, ten einde zijne op wachting te mogen maken bij den goe verneur en te verzoeken als hoofd van het landschap Kerti erkend en beves tigd te worden. Westkust. Te Melaboeh was het rustig. In het landschap Tripah werd een inval gedaan door benden uitSenagan, die echter spoedig door die van Tripah werden aangevallen en gedeeltelijk ver dreven. Er woeien zware westenwinden, doch er viel weinig regen. De gezondheids toestand was over het algemeen gun stiger. Het gemiddeld ziektecijfer per dag in het Groot Militair Hospitaal te Kota-Radja was 24.4 tegen 29.2, en dat der beri-berilijders 12 tegen 10.1 in den vorigen verslagtijd. De stand der beri-beri was dus ongunstiger. Het sterf tecijfer is hooger. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den voorz. van den landraad te Patjitan (Madioea) mr. A. J. van Walsem en aan do liulponderwijzeres bij het openb. lag. onderwijs voor Europeanen en met dezeu gelijk- gestoldeu E. M. Rosmanzes maanden verlof naar Europa, wegens twaalf jaren onafgebroken dienst, aan den I sten commies bij de exploitatie der staatsspoorwegen op Java H. J. Boom. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den officier van gez. Ie kl. G. P. J. Theunissen en aan den le luit. der inf. J. A. W. Weustraann. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de indische bladen van 11 tot 17 Juli.) Geboorten: A. E. HeupnerHenkei d.A. BoutierBosman z.S. C. Dittlof Tjassens Der Kinderen d.De la Rambeljellienten d., allen te Batavia. - J. E. MalgaFransz z. Ban- joemas. - E. J. ReuterNieholï d.G. Dahmen Severijn z.C. BoulVan Baak d.C. L. BeaupainPereira z.L. J. ButtewegFournier d.A. F. CorbetDavids d.; J.CorbetBianchi z.G. A. M. LogmanTkolen z., allen te Soe- rabaja. - W. BosmanDe Koning z. Diember. - C. E. HornungKambaij Freriks d. Besoeki. - J. BijerringArboe d. Tebing-Tinggi. - H. Kijf- tenbeltbaronesse Schimmelpcnninck van der Oye, Mr. Cornelia. - A. M.M. Bauo Heslinga Muller z. Struiswijk. - A. A. GérardLieder- moov d. Batavia. - M. C. van der SpekVan der Vegte d. Taadj. Pandang. - J. E. van Dijk Maitherus d. Tegal. - C. H. JanseSiasingh z. Buitenzorg. Getrouwd P. S. Beemer en C. G. de Boer, Soerabaja. H. F. V. Ie Sueur en B. Burger, Singapore-Riouw. - E. G. Th. Maier en A. J. Albrecht, Batavia. - Dr. C. Driitting en E. Caesar, Soebang-Amsterdam. - J. G. van de Leur en E. C. Logkcr, Soerabaja. - F. Jullien en L. Sontheimer, Batavia. - J. J. K. Herklots en M. C. Lange, Batavia. - W. van Soest en M. E. v. Angelbeek, Passoeroeau. Overleden J. I. Th. van Kempen 2% j. Seraarang. - S. E. Kerkhoff 17 j. Semarang. Semarang. - J. E. C. Vossen 11 j. Bandoeng. P. Verwoert 2 m. Batavia. - J. M. L. R. Schmidt 48 j. Makassar. - Jongste kind van A. Snethlage, Mr. Cornelia. - J. F. Lammerding 28 j. Batavia. - F. J. Veldhuijzen 30 j. Makassar. - M. A. van der Linden—Leygraaff, Soerabaja. - J. F. Sehrader 70 j. Djocdja. - G. Anthonij 2S j. Soerabaja. - W. Kaesbernj 4 m. Soerabaja. - L. A. G. Stil- mant 10 m. Soerabaja. - H. N. Aldenkamp 20 j. Soerabaja. - A. Ch. Manuel 38 j. Soerabaja. - W. M. Verloop 21 j. Soerabaja. - J. C. Hilder- nisse 64. j. Soerabaja. - J. A. Brauns 1 m. Soe rabaja. - J. M. Paulus G8 j. Soerabaja. - M. van Hansen 1% j. Soerabaja. - W. M. van der Randen 1% m. Soerabaja. C. van de Molen 30 j. Soe rabaja. - K. Belle, Soerabaja. - L. B. Ledeboer 48 j. Djocdja. - J. P. TramioVan Woesik36j. Semarang. Uit Fourmies wordt van 17 Augus tus gemeld Alle werklieden in de wol industrie te Wignehies hebben den arbeid gestaakt. De gemoederen zijn zeer opgewonden. Er zijn alhier troepen aangekomen. Het fransche Afrika-comité" heeft van den heer Dybowski het volgende tele gram uit Brazzaville ontvangen „Het is zeker dat Crampel is omgekomen; indien ik geen tegenbevel krijg, ga ik verder." De heer Dybowski was met eene kleine expeditie op weg om den heer Crampel te volgen en te onder steunen, toen de slechte tijdingen kwa men, die nu bevestigd zijn. Het comi té heeft hem geantwoord, dat besloten is gelden te verzamelen tot voortzetting van het werk van den heer Crampel en den heer Dybowski gemachtigd te doen wat de omstandigheden hern toelaten. Het comité verklaart, eene nationale inschrijving te openen ten einde, zonder hulp van den Staat, de expeditie naar het meer Tsiad te kunnen voltooien, Aan Stanley is zijn beroemde tocht ge lukt met hulp van de engelsche Pers publieke opinie. Aan majoor Wisz- man is de stichting van een duitsch rijk in Oost-Afrika gelukt met hulp van de duitsche Pers en de publieke opinie. Zullen wij zoo vraagt het comité aan de fransche natie minder energiek en volhardend zijn? Een ervaren reiziger geeft den raad zulke expedities of zeer klein te laten zijn gelijk die van De Brazza, of zeer sterk, als die van Stanley. Het wordt de fout geacht van den heer Crampel, dat zijne expeditie te groot was om geen wantrouwen te wekken en te klein om zich afdoende te kunnen verdedi gen. De vele gelden, die het comité vraagt, doen zien dat ditmaal geene kleine maar eene groote expeditie be oogd wordt. Het bericht dat de russische gezant de badplaats Cauterets heelt verlaten om zich naar St. Petersburg te begeven waar hij door eene depêche der regee ring was ontboden, wordt, meldt de Tempsaan het gezantschap tegenge sproken. De heer Yon Mohrenheim be geeft zich inderdaad naar Rusland, doch zonder geroepen te zijn. De russische gezant te Constantinopel heëft voor het oponthoud, dat het rus sische schip Moskowa dezer dagen in de Dardanellen ondervond, een schade vergoeding van 2000 turksche ponden geêischt en aangedrongen op het on middellijk ontslag van den turkschen beambte, die de belemmering veroor zaakte. De verloving van den Czarewitch met Marie van Griekenland zal 3 Oct. in j het kasteel Fredensborg worden gevierd: het huwelijk zal in het volgend jaar worden voltrokken. De troonsopvolger is van zijn groote reis Zondag te Moskou aangekomen en met buitengewoon veel geestdrift door de bevolking ontvangen. De berichten volgens welke de ko ningin van Rumeniê ernstig ziek zou zijn, worden door een telegram van J. C. Noll 33 j. Semarang. - J. L. Smit 36 j. I Dalziel uit Bucharest tegengesproken. tuiging komende, dat de postbesteller het niet noodig achtte hem af te geven, daar hij dacht, dat het huis ledig was, besloot ik naar Towerbridge te gaan en den volgenden namiddag een onderzoek in te stellen, als er in dien tusschentijd nog niets ge komen was. Ik wachtte tot drie uur het laatste uur, dat de post in het kantoor werd afgegeven, en toen verzekerd, dat Psyche sliep, sloot ik de deur en vertrok naar Towerbridge. Orhstreeks vier uur kwam ik op het postkantoor aan. Het pakje van terugge komen brieven was nagezien, en daar er geen aan mij geadres seerd was, telegrafeerde ik aan de zaakwaarnemers om eene verklaring van hun stilzwijgen en vroeg hen, mij naar het post kantoor een antwoord te zenden. Er verliep bijna éen uur voor hun antwoord kwam. „Betreuren het uitstel," zeide het telegram, „de cliënt heeft nog niet op onze brieven geantwoord. Wij telegrafeeren hem nu om inlichtingen. Wees zoo goed ons volgend telegram aan het kantoor af te wachten." Het volgende telegram kon ik niet verwachten vóór er een uur verloopen was, en daar het wachten in het kantoor mij ver veelde, ging ik naar buiten en drentelde wat rond, terwijl ik een paar dingen kocht, die, naar ik dacht, Psyche wel zouden be vallen. Om zes uur keerde ik naar het postkantoor terug, er was nog niets gekomen. Ik begon mij ongerust te maken over Psyche. Het was bijna een uur gaans naar huis. Om zeven uur zou het donker worden en zij zou opstaan en bang worden, als zij mij niet vond. Zou ik nu teruggaan en den volgenden morgen vroeg voor de boodschap terugkomen? Terwijl ik dit bepijnsde werd er geseind. „Is dat voor mij vroeg ik den klerk, toen hij begon te lezen. „Ja, mijnheer," antwoordde hij, na een oogenblik van stil zwijgen. Het was een lang berichteindelijk werd het mij over handigd. „Onze cliënt antwoordt ons als volgt", las ik, „Van huis afwezig sinds ik u laatst schreef. Bernard Thome's ontdek king heeft niet de minste overeenkomst met mijn verlies. Een vergissing in de advertentie deed mij 1887 voor 1S77 aanzien het jaar, waarin mijne dochter het huis ver liet. Wees zoo goed, mijnheer Thome, uwe verontschuldi gingen voor de moeite, die ik hem veroorzaakt heb, aan te bieden." „Dus deze geheele briefwisseling is op niets uitgeloopen," dacht ik; en zoo dacht ik verder op den weg, dien ik moest volgen, toen ik den ouden Pieter, mijn overgrootvader in het gezicht kreeg. HOOFDSTUK XVIH. Er was een bierknijp op den hoek van de straat met een laag, boogvormig venster aan de voorzijde, waaruit de oude Pieter mij stellig had zien aankomen. Hij loerde van het midden van den weg op mij en wachtte daar als eene groote chimpansee, die slechts een aanleiding noodig heeft om den aanval te beginnen. Zijn rug was gekromd door den ouderdom, zoodat zijn taaie handen met hare kromme vingers lager dan zijne knieën hingen, en als hij naar mijn hoofd keek moest hij achterover staan. Zomers en 's winters droeg hij een vest en bonten muts, die zijne ooren uit deed staan en zijn voorhoofd bedekte en zoo in aanraking kwam met zijne borstelige wenkbrauwen, die zijne diepliggende, kwaadaardige, zwarte oogen nog donkerder maak ten. Tusschen zijne vooruitstekende wangbeenderen en onder kaak vielen zijne wangen in en zijn groote arendsneus raakte bijna aan zijn kin. Hij had kromme beenen en stond met zijne voeten ver van elkaar; gij kunt dus begrijpen, dat dit geheel het zonderlingste mensch was, dat men ooit kon ontmoeten en tegelijkertijd het onaangenaamste. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2