POLITIEK OVERZICHT. gevraagd en verkregen voor een door hem uit gevonden werktuig, beataande, voor zoover wij konden te weten komen, uit eene eigenaardig samengestelde gehoorbuis, waardoor, zoo beweerd wordt, doofstommen de geluiden in meerder o£ minder mate kannen leeren waarnemen. De uit vinder heeft zijn werktuig ten gebruike afgestaan aan het onderwijzend personeel van het meisjes- doofstommengesticht te J3ourg-la-Reine, nabij Parijs, en daar heeft men er sedert October 1.1. reeds proeven mede genomen. De heer O. Claveau, honorair-inspecteur-gene- raal van de inrichtingen van weldadigheid in Frankrijk, een door zijne geschriften ook bij ons gunstig bekend ijveraar voor de belangen van het doofstommen-onderwijs, maakt voor het eerst melding daarvan iu het Juni-nummer der Revue Franyaise de l'Mducaiion des Sourds mnets van dit jaar, terwijl in de daaropvolgeude Dammers van Juli en Augustus door den redacteur dier Revue, den heer Ad. liélanger, onderwijzer aan het doofstommen-instituut te Parijs, deze mede- deelingen werden bevestigd en aangevuld. Voor het oogenblik dient het medegedeelde slechts om voorloop:g de aandaeht op deze uit vinding te vestigen. Het zal wel geen betoog behoeven, dat deze uitvinding, zoowel bij den geachten directeur der inrichting alhier, den heer Ic. Bikkers, als hij de onderwijzers en op mij zeiven, die bijna mijn geheele levon aan de be vordering van het doofstommen-onderwijs heb gewijd, de levendigste belangstelling wekte, en dat er gezamenlijk pogingen werden aangewend, om nadere inlichtingen deswege tc verkrijgen. De adjunct-directeur der inrichting, de heer A. F. Fehiuers, koos zelfs Parijs tot dool van zijn acantie-reisje, en maakte dit tot onderzoek der zaak ten nutte. Na met bovengauoemden heer Bélanger eene conferentie gehad te hebben, bezocht hij het doofstommen-instituut te Bourg- la-Reine, en mocht daar de vorderingen van een 12-tal leerlingen (het derde deel der schoolbe volking) onderzoeken, terwijl hij tevens in de gelegenheid was het werktuig, waarvan sprake is, te bezichtigen. Hij vond daarbij grond om te hopen, dat het werktuig wel eenig voordeel bij het spreken der doofstommen kan aanbrengen, zonder tot eenige verauderiag in de door ons gevolgde articulatie- methode te leiden. Het werktuig zelf, dat wij natuurlijk onmid dellijk ten behoeve onzer iurichting weuschen te bezitten, is echter nog niet verkrijgbaar, ja, het zal niet dan na eenige maanden in ons bezit kunnen komen. Eerst daarna kunnen de proeven aan onze inrichting eenen aanvang nemen. De uitslag zal te zijner tijd algemeen bekend ge maakt worden. Moge die uitslag gunstig zijn! (N. R. C.) Werd vroeger het personeel bij de Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij zonder bepaald examen bevorderd tot hoogeren rang, thans is dat veranderd. Er zijn op het oogenblik bij genoemde Maatschappij 149 betrekkingen als com mies enz. beschikbaar. Daarvoor zal nu onder het gewone personeel (kler ken, leerlingen, enz.) in September en October een examen worden gehouden, waarvoor zich naar bericht wordt ruim 300 sollicitanten hebben aan gemeld. Van Ged. Staten van N.-Ho 1- land is bij den gemeenteraad te Am sterdam ingekomen een missive, hou dende mededeeling, dat zij het bedrag van het presentiegeld voor den Raad dezer gemeente wenschen te bepalen op 3 per lid voor elke zitting, met verzoek hieromtrent het gevoelen van den Raad te vernemen. Uit Amsterdam wordt van 19 Aug. gemeldDoor den commissa ris van politie Stork is bij den raad in gediend een adres, naar aanleiding van het rapport der taptoe-commissie, met verzoek het te doen opnemen in het Gemeenteblad. De voor heden uitgeschreven raads vergadering kon wegens ontoereikende opkomst der leden niet doorgaan. Zekere S. van 'tS. te Amster dam, die voor eenigen tijd geleden ver loofd was geweest met een meisje dat in de Plantage Franschelaan diende, A. T-, doch dezer dagen haar atscheid had gekregen, vertoonde zich Woens dagochtend herhaaldelijk in de nabijheid steling die volgde, bracht v t. S. het meisje eenige messteken in de borst en aan hals en zijde toe, terwijl hij zelf aan de vingers verwond werd. De woes teling werd in hechtenis genomen en naar het Israëlitische gasthuis gebracht omver bonden te worden. Het dienstmeisje werd per rijtuig naar het gasthuis ver voerd. Hare wonden bleken niet van ernstigen aard te zien, zoodat zij, na verbonden te zijn, weder naar hnis kon gaan. Op het bureau der 2e sectie vond een verhoor plaats en werd het mes, dat bij de worsteling gebroken was, gedeponeerd. Volgens geruchten zou juist heden de dag zijn geweest, waarop de gescheiden gelieven in den echt zouden worden verbonden, en v. t. S. Dinsdagavond een sarrenden brief heb ben ontvangen, waarin hem de verbro ken belotte in herinnering werd ge bracht. {Hbl.) Een sigarenhandelaar te Amsterdam, heeft een nieuw reclame middel uitgestald, namelijk een pop, die op geregelde tijden tegen de ven sters tikt, zoo duidelijk, dat het niet anders kan of de aandacht der voorbij gangers moet er door getrokken worden. De pop heeft een koffertje in de hand waarop de naam van een of ander bizonder aanbevolen artikel geschilderd kan worden. Erl. Krüger, de jeugdige balletdanseres van het circus Carré, die bij het spoorwegongeluk een voet ver loor, heeft Dinsdagmiddag het zieken huis te Hannover, waar zij zoolang is verpleegd, verlaten. De voet is haar boven den enkel afgezet en vervangen door een kunstvoet, die haar, na eenige oefening, in staat zal stellen zich weer gewoon te bewegen. Erl. Krüger is van alle gekwetsten het langst onder behandeling gebleven Uit Sloterdijk meldt men: De Hartjesdag, die van ouds tal van bezoekers ook herwaarts deed overko men, heeft, naar het schijnt, voor deze gemeente zijne beteekenis verloren. Er is zoo goed als niets meer te doen, en de avond gaat rustig voorbij. Wij heb ben deze gunstige verandering nog te danken aan den vorigen burgemeester, jhr. Martini van Geffen, op wiens initiatief eene scherpe politieverordening werd ingevoerd, die alle brooddronken heid en baldadigheid der amsterdamsche „Hartjesjagers" onmogelijk maakte. De bezoekers kwamen voor gesloten tap perijen, en nu was er niets aantrekke lijks meer in dat „dooie" Sloterdijk. Thans worden die bepalingen wel niet meer zoo streng gehandhaafd, maar het schijnt ook niet noodig te zijn, Sloterdijk is nu eenmaal door de feest vierende menigte in den ban gedaan, En die ban worde nimmer opgeheven 1 Wij hebben meer dan genoeg van die walgelijke Hartjesdag-schandalen. Te "Vreeswijk werd het be richt ontvangen, dat de schippersknecht J. Kamu, aldaar woonachtig, even be neden Arnhem door een ongelukkig toeval over boord gevallen en in den Rijnverdronken is. Tot nog toe is zijn lijk niet teruggevonden. De ongelukkige laat eene jonge vrouw en één kindje in kommervolle omstandigheden achter. J. H. uit Echt, tot 8 maanden gevangenis veroordeeld wegens poging tot doodslag op den rijksveldwachter Dorren te Maasbracht, is naar Pruisen gevlucht. De Ruls traat te Oosterhout (N.-B.) werd Maandagmiddag niet wei van het huis waar zijne vroegere be-'nig in opschudding gebracht. Een koe minde woonde, klaarblijkelijk om haar i had zich van het touw, waarmede zij op te wachten. Te 12 uur ongeveer j in den stal gebonden was, losgerukt en kwam zij van een boodschap terug, en i zocht een uitweg door het venster, dat werd door haren minnaar aangevallenzij geheel verbrijzelde. Na veel schade en op den grond geworpen. In de wor-1 te hebben veroorzaakt, kwam de koe eindelijk in een tuin, waar zij een groote verwoesting aanrichtte Daar de eigenaar noch de aanwezigen zich van het woe dende dier durfden meester maken, werd het op last van den burgemeester door de marechaussée doodgeschoten. Dinsdagnacht is de machi nist van trein 548 in de nabijheid van Bokstel, ter hoogte van wachtpost 39, van den trein gevallen en zwaar, hoe wel niet doodelijk, gewond. Zekere J. d. R. H, een alles behalve bemiddeld ingezetene van Hel- levoetslnis, had zich, om herstel te zoeken voor zijne doofheid, in] corres pondentie gesteld met den beruchten J. H. Nicholson, Bedford Square te Londen. Om de bekende oor trommels te verkrijgen, zond hij er eerst heen op 14 Juli /"2.53 en den 2on d. a. v. f 27.94, Hij ontving echter niets terug, Voor hem werden toen inlichtingen vraagd bij den consul-generaal te Londen, en deze antwoordde„dat Nicholson een poos geleden gefailleerd en thans bezig is nieuwe slachtoffers te maken. Hij werd door den consul aan zijne verplichtingen herinnerd tegenover d. R. H., maar het zal wel niet veel baten. Het slot van den brief is Trouwens ik geloof niet, dat de af zender van het geld veel zou hebben aan kwakzalvers artikelen, gelijk hij heeft besteld. Er zijn in Nederland waarlijk goede oordokters genoeg, zoo dat men zich volstrekt niet tot derge lijke buitenlandsche wonderdokters be hoeft te wenden." {JV. R. C Financiesle niGdedselingsn. 99\ pet. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a de volgende opgave van minder courante of incourante fond sen, in de week, tot den datiim van 18 Aug. loopende, door hun tusslhenkomst verhandeld. Oblig. „Overtoom" (expl.- Mpij. v. Bouwterrein Aand. Poolsche Koffieh. (Mpij. tot expl. v. h.) Aand. Ned Mij v. kunst matige Oesterteelt te Bergen-op-Zoom Oblig. Zeeb. Loosd. Mij. Aand. Billit. Mij. ic rub te 's-Hage Aand. idem 20 rubr. te 's Hage Aand. Cultuur Maatsch. „Pringodani" Aand. Java Spw. Mpij. te 's-Hage Aand. Kon. Ned. Loc. Spw.-Mijte Apeld. Aand. Pharmaceutische Handelsvereeniging Aand. Arnh. Verzek. Mij. t. Brandschade. Aand. Ned. Herverz. Mij. 1 130 3o0 31 108 100 110 gebouwen nabij de kampwachters woning welke hiertoe op 's rijks kosten, met behulp van geniesoldaten worden in gericht, zijn bijna gereed. De officieren van het regiment gre nadiers en jagers zullen daarentegen gebruik maken van de officierscantine van het corps genietroepen naast den zoogenaamden EiffeltoreD, een hoogen uitkijk, die ten vorigen jare door de genietroepen gebouwd is. Ook de man- schappen-cantine van laatstgenoemd corps blijft met haren muziektempel enz., enz. gedurende het kamp ten dienste der kampeerende troepen, terwijl door hoofd officierstenten en eene overeenkomst met den eigenaar van een zich op de hei bevindend boerenhuis, voor cantines voor onderofficieren en manschappen wordt gezorgd. Toen de genietroepen het kamp ver lieten waren de keukens, koksdaken, latrines, wegen en paden, tent-empla cementen en schilderhuizen voor alle bataljons gereed, met uitzondering van die voor een bataljon op den linker vleugel van het 7c regiment. De ver plaatsing der grenadiers buiten de enceinte van het geniekamp heeft daar nog twee bataljons doen bijkomen. Hoewel die beide laatstgenoemde batal jons van de keukens en waterputten van het geniekamp gebruik blijven maken, wordt hunne ligging door de verplaatsing veel ongerieflijker. De vooruitgezonden afdeelingen in fanterie en een kleine 100 man genie troepen zijn thans onder leiding van den chef van den staf der divisie, ma joor Prins, bezig de nog vereischte werkzaamheden te verrichten. Comman dant van de afdeeling genietroepen is de kapitein Koolemans Beijnen. In het midden van de kamp, bij de cantines, is eene hooge heuvel, waarop door de genietroepen een soort van uitkijk wordt gezet en van waar men een zeer fraai uitzicht over het geheele kamp zal hebben. Merkwaardig is reeds het gezicht over de lauge reeks van keukens en koksdaken. Alleen de staat der officieren heeft eene lengte van een kwartier uur gaans en hier staat tent aan tent. Achter de cantines van het 4- en 7« regiment bevindt zich het markt plein, waaraan de magazijnen van den Intendant grenzen, en nog verder ach terwaarts, dus nog meer naar de zijde van den straatweg, de ambulance. Het geheele kamp wordt door een kring van schildwachten omgeven, maar door zich bij een der wachten aan te •elden, kan men toegang verkrijgen. Jiet plan moet bestaan des Zondags V ^".sdienstoefening te doen houden in VISSCHERIJ. Enkhuizen, 18 Augustus. Giste ren en heden werd alhier aangebracht 4500 Kg. bot, prijs ƒ0.16 per Kg. Lsgsr sn Vloot. Bij gelegenheid van den elfden ver jaardag van H. M. de Koningin, zal te Hellevoetsluis op initiatief van den schout-bij-nacht Mac Leod, een roei en zeilwedstrijd worden gehouden door de marine. - Uit de legerplaats bij Zeist meldt men van Woensdag: Gisteren kwamen van het corps genie troepen weder tien timmerlieden alhier aan, omdat het zich liet aanzien dat de stal voor 60 paarden en de r.-kath. veldkapel, die geheel nieuw moet wor den opgetrokken, anders niet op tijd gereed zullen komen. De officierscan tine voor het 4e en 7 e regiment infan terie, waartoe dienen twee bestaande Ij open lucht, waarbij de muziekcorp (,vin het orgel zullen vervangen. Dat bij die gelegenheid vele bezoe kers naar het kamp zullen stroomen, ook om de op de godsdienstoefeningen volgende gebruikelijke parade bij te wonen, lijdt geen twijfel. Jammer zou het zijn, als al de kosten en moeiten, aan het inrichten van het kamp besteed, alleen waren voor het 1 o-tal dagen, van 25 Augustus tot 4 September, en wanneer volgende jaren van het vele, dat thans is gereed ge maakt, niet weder partij werd ge trokken. RECHTSZAKEN. Door de rechtbank te Roermond is M. S., huisvrouw van J. S., wonende aldaar, die zich in arrest bevond we- wegens zware verwonding gepleegd op haren man deze bekwam t6 bijl slagen buiten vervolging gesteld en voor den tijd van één jaar in een krankzinnigengesticht geplaatst. Domela Nieuwenhuis en Branting (van Stockholm) namen Woensdag in het Socialisten Congres te Brussel den voorzitterszetel in. Domela Nieuwenhuis verklaarde het te betreuren, dat er geen wereldtaal bestaat, welke de in ternationale wisseling van gedachten zou bevorderen. Intusschen zouden allen, naar hij hoopte, elkander kunnen begrij pen, dank zij de getrouwheid der ge geven vertalingen {bravo's). Nadat de se cretaris telegrammen, verklaringen van sympathie met het congres, behelzende had voorgelezen, werd de beraadslaging hervat over het eerste vraagpunt. Cahan, gedelegeerde der Joden in Amerika; betreurende het dat de orde van den dag, voorgesteld door de com missie, niet voldoende de noodzakelijk heid uitdrukt om den klassen-strijd voort te zetten. De bourgeois partijen moeten vernietigd worden{Bravo's). Dr. Adler, uit Weenen, verwijt den rapporteur den stand der wetgeving in Oostenrijk onjuist te hebben weergege ven. Er zijn daar wetten, den arbeid van vrouwen gedurende den nacht en den Zondagsarbeid verbiedende. Spre ker sluit zich aan bij de gisteren door Bebel gehouden redevoering, en ver zoekt dat in de orde van den dag de eischen van de werklieden worden op genomen, met welke de candidaten moeten verklaren in te stemmen, zullen zij de stemmen verwerven van de so cialisten in alle landen {Bravo's). Jean Volders (België) geeft rekenschap van de stappen, bij den administrateur van de openbare veiligheid gedaan om de in vrijheidsstelling te verkrijgen van Mer- lino, den italiaanschen gedelegeerde, die gisteren in hechtenis is genomen. Hij is gisteren avond naar Engeland overge bracht, en niet naar Italië uitgeleverd zooals men vreesde. Franckei (Honga rije) oud lid van de parijsche Commune stelt een amendement voor op het eer ste vraagpunt. Men moet, volgens hem, in de door de commissie voorgestelde orde van den dag het socialistisch ka rakter duidelijker doen uitkomen. Doet men dit niet, dan zou zij ook door de bourgeois-partijen kunnen worden aan vaard, en dit mag niet, want de klas sen-strijd moet worden voortgezet met onverzoenlijkheid {Bravo's). De voor zitter leest een aantal amendementen voor, voorgesteld door Engelschen, Duitschers en Belgen, allen in denzelf den geest. Regnard (fransch gedele geerde) keurt die amendementen goed. Bertrand (België) stelt voor, ze te ver zenden aan de commissie (geroep ja 1 neen Vaillant (Parijs) meent dat allen de amendementen van Adler en Eranckel goedkeuren, en verzoekt on middellijke aanneming daarvan {Bravo's) Holmes (gedelegeerde van de Trades- Unions te Leicester) waarschuwt het congres dat, als die amendementen aan genomen worden, de Irades- Unions zich van het socialisme zullen afscheiden {rumoer). Vaillant schrijft de beden kingen van de Trades-Unions toe aan de wijze waarop de amendementen ge redigeerd zijn. Hij stelt voor, de stem ming uit te stellen, om aan het bureau den tijd te geven voor het vinden eener aannemelijke formule {Bravo's). Dit voorstel werd aangenomen, en de zitting geschorst te 12 u. 40 m. Nader wordt gemeld omtrent Bebels hartstochtelijke rede. Naar zijne meening waren de arbeidswetten slechts te beschou wen als een middel tot bereiking van het doel dat men zich stelt, nl. om de arbei- Ja. Waarom zou ik twee namen hebben Ik ben maar één persoon, Psyche dat is alles." Haar vreemd antwoord stemde overeen met haar etherische natuur. Er was niets bovenaardsch in hare kleeding en ook niets n hare manieren om bang te zijn voor het zachte schepseltje en daarom zeide ik tot haar „Wenscht gij iemand uit het huis te spreken, lieve?" „Neen; ik zoek mijn broeder. Hij is van mij weggegaan; maar hij zal terugkomen,, omdat hij weet, dat ik niet zonder hem kan leven. Hij is alleen maar weggegaan om de groote wereld te bekijken om te zien hoe de lucht en de zee elkaar naderen en de wolken op de heuvels liggen. Weet je, ik denk, dat hij veel meer van de groote wereld houdt dan ik, daarom nam hij mij niet mede. Het is mij zoo vreemd eene wereld zonder muren omdat het zoo nieuw voor mij is." „Hoe lang ben je daar al, lieve „Maar een paar nachten ik weet niet hoeveel. Niet veel." „En waar zijt gij vandaan gekomen?" „Ik kwam uit het hol, waar ik altijd gewoond heb het hol onder de zee. Mijn broeder vond mij daar en nam mij mee toen de zee laag was." „Wie is uw broeder?" Psyche wreef hare handen, en haar gelaat werd verhelderd door een schoonen glimlach. „Ik zal u alles van mijn broeder vertellen," zeide zij. „Ik denk altijd aan hem. Ik zou gaarne over hem willen spreken. Gij zijt de eerste persoon met wien ik ooit gesproken heb, behalve met hem." Aan den kant van de inrijlaan stond een bank, ik bracht haar daar, en wij gingen naast elkander zitten. Ik lei mijne hand onder haar arm en bevond bijna met verwondering, dat zij warm en menschelijk was. Zij hief mijn hand op en streek er mee over haar wang, en ik kon zien, dat zij aan haar broeder dacht. „Ver tel mij nu van hem," zeide ik. „Hij is alles voor mij. Alles wat ik hoor en zie is mooi; de sterren en de zwaluwen en de kleine, gouden „kras", de bloe men en de motten; deze jurk en mijne schoenen alles maakt mij gelukkig. Maar ik zou ook buiten ze kunnen. Ik zou even gelukkig zijn, als ik in een hol was, mijne oogen dicht had en geen geluid hoorde, als ik mijn broeders hand maar in de mijne voelde. Hebt gij geen broeder?" „Neen, lieve." „Arme, arme ziel!" zeide ze vol medelijden. „Gij weet niet wat het is gelukkig te zijn. Maar dat zult gij als een broer komt om u te zoeken. Ik denk, dat wij allen broeders hebben, ofschoon wij het niet kunnen weten, tot zij bij ons komen. Vele, vele jaren geleden, langer dan ik mij kan herinneren, had ik geen broeder en mijn leven was leeg; maar sedert hij bij mij gekomen is, is mijn leven enkel vreugde." „Wanneer vond hij u, lieve?" „Niet lang geleden, niet lang, tenminste als ik aan de dagen denk, die voorafgingen. O, wat waren die dagen toch lang, toen ik niets zag dan rotsen en zand en geen anderen vriend had dan mijne zwarte kraai, toen ik maar éene stem hoorde en het fluitje boven, als mijn voedsel werd neergelaten en mijn eigen stem, als ik zong. Soms sliep ik, als ik niet wist, wat ik doen moest en soms schreide ik, omdat ik niet kon slapen. Ik wilde wel voor altijd inslapen. Zoo schenen deze dagen mij zeer lang toe, en sedert dien tijd zijn de avonden mij altijd te kort geweest. Want, weet je, ik kan niet bij daglicht zien en hij slaapt als de zon schijnt, om 's nachts bij mij te zijn." „Kunt gij overdag niet zien?" „Neen, omdat ik altijd in het donker leefde. Er is geen licht in een hol. Maar ik kan eiken dag het licht beter verdragen. Ik kan wachten tot de blauwe bloemen zich hebben ontplooid en de groote bijen er in kruipen. Mijn broeder noemt hunne namen en vertelt mij alles van hen. Hij leerde mij praten. Ik kon geen woord zeggen, toen hij eerst bij mij kwam; ik kon niet verstaan, wat hij zei. ik wist niets dan wat ik dacht. Maar hij leerde mij met veel geduld, totdat ik kon verstaan wat hij zeide en mij verstaanbaar kon maken. Toen wilde ik niets liever in het hol doen dan naar hem zitten luisteren naar alles wat hij van de wereld vertelde; maar nu er zooveel te begrijpen is, praat ik veel. Toch ben ik nog het gelukkigst, als ik bij hem zit en naar hem luister." „Waart gij lang samen in het hol?" „Neen, een kleine poos; maar als ik er aan denk hoe dikwijls wij naar beneden in het natte zand onder de rots gingen en daar een gat maakten, waardoor wij in de wereld kwamen en hoe veel teekens mijn broeder in den muur sneed om aan te toonen hoeveel dagen wij gewerkt hadden, dan denk ik toch, dat het een lange tijd geweest moet zijn. Ik moet eens naar hem kijken," zeide zij plotseling. „Ik heb hem noodig. O, ik moet mijn broe der hebben, waar is hij Woedt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2