NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang, Zaterdag' 22 Augustus 1891. No. *2494. ABONNEMENTSPRIJS: ADYEKTENTIËN: STADSNIEUWS. Grenadiers en Jagers. BINNENLAND. Yoor ScIiaakMlsb&ers. FEUILLETON. PSYCHE. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers.0,05. Dit blad versehynt; dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Klein® Houtstraat No. 9, Haarlem. VelefoonsranuneF 3SSSe 7rh 1—5 regel» 50 Cent»; iedere regel meer lOCent». Groete ietter» naar plaatsndmts. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door ones agenten en door alle boekhandelaren esa courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale ds Fublicité Mtranghs 0o L. BAVBM Co,. JOHN F-. JONH8. Succ, Pariji 3168® Faubourg Montmavir f R$ bijvoegsel van ons bladdat rgen verschijnt zal bevatten Een I )notisch treurspel{Novelle). aaraan herkent de hond het spoor [f is meesters Kijkjes in de Haar- f nsche Industrie. III. De Haarlemsche f :er- koper en metaalgieterijVaria Advèrtentiën enz Haarlem, 21 Augustus 1891. De 2e luit. G. A. Leers, van het 28 bat. 4e reg. inf. te Leiden, is o verge- llaatst bij het 3e bat. van dat korps pier. De Ambachtsschool-tentoonstelling is b het geheel sedert den dag der ope ning door 3752 bezoekers bezocht. Bij den boekhandelaar H. N. Mul in de Kruisstraat, alhier, is in de etalage te zien een kinderportret in pastel, dat wel waard is de aandacht te trekken. Het is van de hand van eene dame, die zich voorstelt deze wijze van af- heelden in zwang te brengen voor hen die met de photographie minder inge nomen en instaat zijn, een geschilderd portret te betalen. Ofschoon het weder vrij koud was, ;dden de meeste bezoekers van het >ncert, Donderdagavond in den tuin tan de soc. „Vereeniging" gegeven, ich buiten gewaagd om in de vrije lucht te kunnen genieten. Inderdaad moet gezegd worden, dat ondanks het vele schoone, dat onze gemeente op dk gebied levert, een concert van de aloqcle keurkapel uit den Haag, hier akijd met een schreefje aan den balk wordt aangeteekend. En we hadden reden van dankbaarheid te over. Een ;oéd gekozen programma werd met de jekende geache4eerdheid ten gehoore gebracht en verrukkelijk afgewerkt. Jammer, dat de regengoden niet kon den nalaten het muzikaal genot even te verstoren om op 't laatste oogenblik zoo brutaal te worden, dat de meeste bezoekers, onder de verrukkelijke fan- taise uit „Lohengrin", in de zaal vluchtten. O, lieflijke Augustusmaand! 1 Enfin, een warm woord van dank aan de sociëteit en aan de kapel voor het eenig genot zoovelen weder bereid Naar ons wordt medegedeeld, heeft bij den brand in de Gierstraat van gisteren, de politie zich met haar slan genwagen duchtig geweerd en zulke diensten bewezen, dat die eene vermelding ten volle verdienen. Wij haasten ons dan ook, om eere te geven aan wien eere toekomt. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 48 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Juli van het vorig jaar was dit getal 61, dus 13 meer. Donderdagavond is in het Zijkanaal bij Halfweg, op uur afstand der inschiet- plaats, door een visschermau de torpedo teruggevonden, die het vorige jaar werd vermist en ondanks alle nasporingen niet kon worden gevonden. Eene pre mie van 500 was op het vinden van dit kostbare projectiel gesteld. Letteren en Kunst, Benoemd is tot lid van den Kaad van beheer der koninklijke vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel," de heer L. Wichers, te 's Hage. Onder dagteekening van 20 Augustus heeft H. M, de Koningin regentes het nieuwe ministerie benoemd, waarvan de samenstelling reeds is me degedeeld. De nieuwbenoemde ministers zouden heden middag te 12 uren op het L00 in handen van de Regentes den ambsteed of belofte (de minister Lely behoort tot de Doopsgezinde gemeente) afleggen. De nieuwe bewindslieden zouden nog denzelfden dag de portefeuilles van hunne ambtsvoorgangers overnemendaar hunne benoeming ingaat m<et 21 Augus tus. 0FFIE1EELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is mr. 2E. baron Mackay,minister van Koloniën, benoemd tot minister van Staat. Bij kon. besluit is de vice-admiraal P. ten Bosch benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Bij kon. besluit is met ingang van 16 September benoemd tot directeur van het telegraafkantoor en brievengaarder te Kortgene, K. Willemsen, thans ge lijke betrekking bekleedende te Ridder kerk. Bij kon. besluit is A. Eises, laatste lijk architect der 10 klasse bij den wa terstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Neder.-Indië, thans met ver lof hier te lande, op zijn verzoek, we gens physieke ongeschiktheid, met in gang van 1 September eervol uit lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij kon. besluit is A. H. Gijsberts, laatstelijk resident der Westerafdeeling van Borneo, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek met ingang van 1 September, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen Bij den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ne- derlandsch-Indië kunnen worden ge plaatst eenige adspirant-ingenieurs, Zij die voor plaatsing in aanmerking wenschen te komen, behooren zich, bij gezegeld adres, te wenden tot het de partement van Koloniën, onder overleg ging van de vereischte bescheiden, vermeld in de Staats-courant van 21 dez*er. Aan de uitzending is verbonden: a. overtocht voorgoevernementsreke- ning als passagier der ie klasse, c. q ook voor het wettig gezin b. eene gratificatie voor uitrusting, ten bedrage van ƒ1500 (een duizend vijf honderd gulden) c. eene voorloopige bezoldiging van 150 's maands, ingaande met den dag van inscheping naar Nederlandsch- Indië. Zij, die ter beschikking van den goe - verneur-genesaal worden gesteld, ver binden zich tot teruggave van alle gel den, welke aan hen er» .2 hunnen be hoeve zullen zijn voldaan ter zake van overtocht en van gratificatie voor uit rusting, indien ?ij binnen den tijd van vijf jaren na aankomst in Nederlandsch- Indië, anders dan ten gevolge van welbewezen ziels- of lichaamsgebreken buiten eigen toedoen ontstaan, uit 's lands dienst worden ontslagen, of indien zij niet binnen den hun aangewezen tijd naar Nederlandsch-Indte vertrek ken. De bezoldiging van een adspirant- ingenieur bedraagt f 250 's maands. De staatscommissie voor den landbouw zal in de tweede helft van September hare vergaderingen hervat ten, om zich alsdan bezig te houden met het vraagstuk van het landbouw- pachtwezen. Dit zal waarschijnlijk de laatste arbeid der landbouw-commissie zijn, waarna zij dit jaar zal worden ontbonden. Aan de leden van de Tweede Kamer is rondgedeeld het rapport van de verhooren der commissie voor de arbeidsenquête naar de toestanden aan den Zaankant. Eene atdeeling der commissie, voor zitter mr. Kerdijk, houdt thans nog in het lokaal der Tweede Kamer zitting. Men meldt uit Renkum van 20 Aug.HH. MM. de Koningin en de Koningin-regentes met gevolg kwa men te half 12 in hofrijtuigen van Arn hem hier aan. Van alle woningen wap- derde de driekleur. De vorstelijke per sonen werden aan de grens der gemeente opgewacht door den burgemeester van Wageningen in ambtsgewaad, den se cretaris en de wethouders van die ge meente: HH. MM. groetten zeer min zaam. Aan de groote oprijlaan werden HH. MM. door honderden met gejuich begroet. HH. MM. begaven zich naar Ora?ije NassaU'O.ordwaar de parken, plant soenen en welig groeiende bosschen met belangstelling werden bezichtigd. HH. MM. vertrekken te 3 uren over het Lekskesveer langs den Rijndijk naar Driel, varen op eene stoomboot langs de pontonbrug, door de pontonniers ge slagen, en gaan verder per stoomboot naar Arnhem, cm van daar per extra- trein naar Het Loo terug te keer en. Uit Arnhem wordt van 20 Augustus gemeldHeden ochtend te half elf kwamen HH. MM. de Koningin en de Koningin-regentes per extra-trein van Het Loo hier aan. In hofrijtuigen be gaven HH. MM. zich langs het Nieuwe- plein, Onder langs en verder den Utrecht- schen straatweg naar Oranje-Nassau's- Oord. Een talrijke menigte juichte HH. MM. toe. Bij het terugkeeren namen HH. MM. bij het Drielsche veer het leggen van een pontonbrug over den Rijn door de pontonniers, in oogenschouw. Aan boord van een® Concordia-boot zetten HH. MM. de reis voort tot Arn hem, waar, aan den Dui'tschen steiger de hodrijtuigen gereed stonden om HH. MM. naar het station Velp te brengen. Van hier keerden HH. MM. perestra trein naar Het Loo terug. 2V e der l. landverhuizers in Argentinië. In een door De Tyd ontvangen schrijven wordt de vraag gesteld of wellicht niet het eenvoudigste middel om de ongelukkige nederlandsche emigranten in Argentinië den terugkeer naar het vaderland mogelijk te maken, een beroep zou zijn op de directie van de „Nederl.-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij," die in de jaren 1889 en 1890 van die landverhuizing belangrijke baten genoot. Allicht zou zij geneigd zijn, een gedeelte daarvan af te staan ten behoeve van menschen, die de slachtoffers werden van hunne licht- geloovigheid. Van een dergelijk beroep zou wellicht meer practisch nut te wachten zijn dan van het ontslag, aan den nederlandschen consul Van Riet te geven, meent bedoelde briefschrijver. Een twintigtal leden der haagsche afdeeling van de Maatschap pij voor bouwkunst nam Woensdag deel aan eene kunstreis naar Alkmaar en omstreken. De deelnemers vertrok ken van 's Hage per eersten trein van den hollandschen spoorweg, vertoefden eenige uren te IJmuiden, waardesluis- en kanaalwerken bezichtigd werden, kwamen ruim 11 uur te Alkmaar, al waar, na een déjeuner, de stad werd bezichtigd met hare merkwaardige gebouwenen typische geveltjes in oud- hollandschen stijl. Gedurende den mid dag werd een rijtoer gemaakt naar Bergen, het Bergsche Bosch, Egmond Binnen, Egmond aan Zee en Heilo, op welke rijtocht de voornaamste oude gebouwen, kasteelen en overblijfselen vluchtig in oogenschouw genomen wer den. Te Alkmaar teruggekeerd, vereenig- den de tochtgenooten zich aan een kameraadschappelijke!! maaltijd en ten half twaalf 's avonds keerden zij in den Haag terug. De luitenant v. S. van het Ned. Ind, leger, in garnizoen te Bui tenzorg, die in Juli 1.1 bijna het slacht offer werd van een amokmaker, is blijkens door zijne te Bergen-op-Zoom wonende familie ontvangen berichten, bijna geheel hersteld van zijne beko men wonden. De beroemde schaakspeler de heer R. J. Loman, van Amsterdam, sedert eenige jaren te Londen gevestigd, ver toeft thans weder tijdelijk hier te lande. Van deze gelegenheid zal hij gebruik maken om te voldo'en aan eene hem door de schaakclub „Staunton" te Gro ningen, waarvan hij eerelid is, gedane uknoodiging om op Zaterdag 22 dezer aldaar eene séance te geven, bestaande in het blindelings spelen van zes partijen tegelijk. Den daarop volgenden dag, Zondag 23 Augustus, heeft de heer Loman het voornemen deel te nemen aan een te Utrecht te houden wedstrijd, uitgeschreven door den Nedl. Schaak bond. Onder de sterke hollandsche spelers, die vermoedelijk aan dezen wed strijd zullen deelnemen, worek behalve den heer Loman, ook genoemd jhr. Ar nold van Foreest, mede van Amster dam. Beide spelers hebben reeds bij vroegere wedstrijden eerste prijzen behaald. De -heer Loman heeft op het in de vorige maand te Londen gehouden 27) HOOFDSTUK XIX. „Kunt gij mij zeggen, waar gij nu woont, lieve „Ja, ik zal het u wijzen. Het is heel dicht bij. Kom mee, en als wij hem vinden, dan kunt gij hem hooren spreken, gij kunt hem zien en weten wat het is een broeder te hebben." Ethel liet haar voorgaan. Psyche nam haar hand en zoo gin gen zij naar het Tolhuisje. Zij wist, dat juffrouw Benham daar woonde, en dat ik daar kamers had gehad, maar zij wist niets van het vertrek van mijne hospita en dacht, dat ik in Amerika was, want haar vader had niet over onze ontmoeting gesproken Daar Psyche zonder aarzelen voorging door het zijpoortje in den tuin, dacht zij, dat het arme meisje een patient was, die onder de zorg van de oude dame was gesteld en dat haar ziekte eene soort van verstandsverbijstering was. Als dat het geval was, Moest zij Psyche weer bij hare verzorgster terugbrengen, en zij hielp haar gewillig om naar dien broeder uit te kijken, die, zoo als zij veronderstelde, alleen in de gedachten van het kind )estond Toen zij niemand in het huis of in den tuin vonden, dacht zij, dat juffrouw Benhara weggeroepen was, en ofschoon het laat werd, besloot zij bij Psyche te blijven tot zij terugkeerde. Psyche werd angstig en stil, maar haar nieuwe vriend stelde haar gerust, door haar te verzekeren, dat haar broer gauw zou terugkomen en liet haar over het verleden praten. Psyche kon niet verder teruggaan in haar geschiedenis dan tot het leven in het hol, want die vernietigende eentonigheid had alle herinne ringen van het tijdperk voor haar ziekte doen verdwijnen. Ethel was verwonderd over de overeenstemming van hare verhalen. Psyche dwaalde geheel niet van haar onderwerp af, behalve wanneer zij er zich over verwonderde waar ik was. „Hij zal bij mij terugkomen," herhaalde zij met levendige volharding. ,*Dat zal hij wel, lieve. Hij zal u niet verlaten, daar hij weet, dat gij van hem houdt," hernam Ethel. Toch twijfelde zij nog aan het bestaan van dien broeder, totdat ik in het gezicht kwam en Psyche uitriep„Daar is hij kom bij my, broeder." Toen werd hare verwondering nog grooter. „Psyche heeft mij de zonderlingste geschiedenis verhaald," zeide zij; „kan die waar zijn „Het moet waar zijn," antwoordde ik, „want zij weet nog niet wat leugens zijn." „En zijt gij dien broeder, wiens liefde haar gelukkig maakt „Ja, in de ruime beteekenis, dat zij broeders zijn, die eene broederlijke liefde voor elkaar gevoelen." Ethel nam haar hand in de mijne, en toen zij zich met zachte sympathie naar Psyche wendde, verlichtte een ster de traan, die van haar wang viel. HOOFDSTUK XX. Een bediende uit het huis stak den weg over, toen wij bij de poort kwamen. „Sir Henry is thuis gekomen, juffrouw, en hij heeft mij uit gezonden om u te zoeken," zeide hij. Ethel kuste haar, beloofde haar, haar dikwijls te komen op zoeken en verliet ons. Wij keerden naar den tuin terug. Psyche was buitengewoon onrustig. De voorwerpen, die vroe ger haar belangstelling wekten, bieren nu onopgemerkt. „Ik ben vermoeid," zeide zij, „ik heb zooveel geloopen. Ik zou willen voelen, dat gij weer teruggekomen zijt." Wij gingen op de tuinbank zitten, en terwijl zij zich tegen mijn arm vlijde, zeide zij„vertel mij van die andere en laat mij maar luisteren." Het was een prettig werk om over Ethel te praten, en ik vertelde alles wat ik van haar wist, terwijl ik gedachtenloos en met de geestdrift van een minnaar doorpraatte, geheel vergetende, dat Psyche mij beminde en geen kind was, maar een vrouwenhart had en zeer fijngevoelig was. Zij luisterde een tijd lang en zat zoo stil als een muisje; toen nam zij haar hand uit mijn arm en ging een beetje verder van mij zitten. Ik hield plotseling op, daar ik zag, dat ik een gevoel van jaloerschheid bij haar had opgewekt en haar dus met mijne dwaasheid pijn deed. Het kon misschien de jaloerschheid van een kind zijn, maar ik zag uit de uitdrukking van haar terneer*

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1