TWKED6 liJLAl> Een hypnotisch treurspel. Waaraan herkent Se hond liet spoor zijns Heesters? BEHOORENDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD YA.N Maandag 24 Augustus 1891. Het talrijke publiek, dat de zaal van den vloer tot en met de galerij vulde, had het eerste gedeelte van het uitge lezen programma genoten en warm toe- cejuichtde stouts toeren van acrobaten, de geheimzinnige verrichtingen van een goochelaar, de komieke zang van café- ckantantzaugers en de dansen van een bevallig ballet hadden beurtelings de verschillende wenschea bevredigd. Een rustelooze menigte had thans de koffie kamer gevuld en besprak het beloofde wonder, dat het tweede en laatste deel van de avond-uitspanning inhield. Een blik op het programma verklaarde de oorzaak van de ongewone opgewonden heid. Op buitengewone kosten had de directie van het Boston Alhambra den [beroemden magnetiseur dr. Kellogg en zijn bewonderenswaardig //sujet" Melle Olivia geëngageerd. Dr. Kellogg, aldus werd aan bet pu- jtliek bericht, was tegelijk de stoutmoe digste en meest onfeilbare is zijn vak zijn magnetische krachten waren letter lijk onbegrensd. Bij iedere proefneming jwas hij gewoon de lage kunstgrepen en listen te ontmaskeren waarmede zijne talrijke concurrenten het eerlijke, oaerg- denkeDdo publiek bedrogen. In Olivia sou men iemand zien wier passieve krachten en onderworpenheid aan den magnetiechen invloed volkomen de na tuurlijke gaven van den dokter even- aardden. Nu en dan werd er gefluisterd over vreemde voorvallen en geheimzinnige omstandigheden, die zoowel het openbare als private leven van magnetiseur en sujet betroffen. Men zeide, dat dr. Kel logg hartstochtelijk verliefd was op de gchoone Olivia. Gedurende de oogen- blikken, dat bij haar onder zijn invloed bad, zou hij haar somtijds onmeedoogend ikwellen en pijnigeD en zich zoo wreken jvoor de uiterlijke onverschilligheid, bijna [grenzende aan afkeer, die zij in haar natuurlijken staat onophoudelijk legen iem aan den dag legde. Onmiddellijk volgende op deze open baring, verscheen thans een meer pikant itukje nieuws. Een zeker vreemd Joijnheer, een jong Engelschman, Lord Warner geheotèn, was dol verliefd op Olivia. Zijn vrouw, huis en schitterende apenbare positie verlatende was hij den lector en zijn sujet op al hunne tochten en reizen gevolgd, alles om zich heen vergetende, behalve zijn dwazen ccmpro- nitteerenden hartstocht. Deze verliefdheid scheen alleen te he- BtaaD, wanneer het medium in den g8« nagnetiseerden toestand was. Als een natuurlyk gevolg, bestond tusschen den t loctor en den jongen edelman een ver houding van bittere jaloezie en haat. Op sen gegeven oogenblik, aldus werd ge- segd, zou da crisis van hun vijandschap jekomon zijn; evenmin was het onwaar- ichijnlijk dat een tragisch einde het ver ijl oop van deze romantische geschiedenis zou worden en in tegenwoordigheid van IS, ien publieke zitting afgegpeeld. Ten laatste werd nog melding ge- naakt van de verschijning van een lieuwen acteur in dit pikante drama. Een dame, jong en schGon, blijkbaar ?an voorname geboorte, was op het too- leel verschenen. Lady Warner zij fas het ontwijfelbaar was een even |eregeld toeschouwster op de Kellogg- loirées als baar ontrouwe echtgenoot, iezeten in een loge, recht tegenover do m ijne, naar de laatste mode gekleed en teeds een kalm, minachtend voorkomen lebbende, vestigde zij haar oogeu op jft laar ontrouwen heer en meester. Deze stand van zaken werd onder de alryke toeschouwers bekend, en toen iet uur naderde van de Kellogg-séance, Waren alle oogen gericht op de twee filleen nog ledige loges over elkander, en zander twyfel bestemd voor de twee icteurs van dit hoogst aantrekkelijk 30 Iraraa. Plotseling werd hst gegons van do al- enieene gesprekken onderbroken door fle eerste tonen van een ouverture en terstond na tie openings accoorden be- I rad lord Warner de logo aan den KChïerkant en ging kalm zitten ten aanschouwen van het geboele publiek. )fschoou in jaren nog een jong man, Iroeg hij het uiterlyk van iemand, die ederen nag en minuut zijns levens had jeieefd. Zijn bleek, fijn geproporiionneerd [elaat, brtede slaperige blauwe oogen uebtig golvend haarduidden helder 'en rnan van voorname atkomst aan, Daar tevens als dit geprikkeld i'erd, van een ontembaar van een 'goï-tïsch karakter. Zijn kleedicg was onberiapelijken het was geen wonder, dat toen bij zitten ging en. achteloos het programma inzag, iedere tooneelkijkvr terstond op hem werd gericht. Nauwelijks waren zijn verschijning en •üorlyk waargenomen of er was een Hebt geruisch in de tegenovergestelde °ge, on Lady Warner, zonder begelei ding of gezelschap, ging zitten, en het gordyn wegschuivende, vestigde zy een strakken blik op haar vis-Avis. Groot, slank en van een volmaakt uiterlyk, met krullende blonde lokken en eeu frisch gelaat, fijne en welgevormde trekken en schitterende blauwe oogen was ook zij het type van de hoogge boren engelsche vrouw. Fraai gekleed in een robe van zuiver wit satijn, met kostbaren kant omzet, was de aanblik, dien zij bood, overweldigend. Het tooneel was in eon tuin her schapen en van den achtergrond traden do beroemde dr. Kellogg en Olivia hand aan hand naar voren en bogen bij het voetlicht. Een luid applaus begroette hen. Olivia was een een vrouw van onge veer vijf en dertig jaar, iets meer dan middelmatig groot en gevormd als een vrouwelijke Hercules. Haar prachtige schouders en fraai afgeronde armen wer den onbedekt gelaten door haar wit satijnen kleed. Haar gelaat was volstrekt niet schoon en werd slechts gered van een zekere volheid door zijn vroolyke uitdrukking en de bekoring van haar aanhoudenden glimlach. Wat den doctor betreft, zijne verschij ning baarde teleurstelling en had vol strekt niets romantisch. Zijn groote, magere, hoekige figuur met een leelïjk gevormd hoofd en bleek, lijkachtig ge laat, was er niet op berekend om een eenigszins gunstigen indruk te maken. De muziek zweeg, en dr. Kellogg sprak eenïge inleidende woorden op een kalme wijze en met geen buitengewone poging om indruk te maken. Hy deelde mede, dat alvorens te beginnen, volgens zyn belofte, de nietswaardige zwcadelarij van zoogenaamde hypnotiseurs en spi ritisten aan de kaak Ce stellleo, hij ze kere krachtige en onweerlegbare ver schijnselen in 't heelal zou te voorschijn roepen en zijn sujet in een kunstmati- gen slaap brengen. Met een lichten wenk aan het orkest, dat onmiddellijk een zachte en zanperige melodie aanhief, strekte de doctor zonder verdere plichtplegingen zijne handen naar Olivia uit. Gedurende enkele oogenb'ikken maakte zij geen beweging; het auditorium in ademlooze spanning, was volmaakt stil, en alle oogen waren op het tooneel ge richt. Toen, plotseling, scheen de toover- kracht te werken. Door den magneti- schen stroom getroffen, stond Olivia eensklaps van haren zetel op. De ver andering in hare uitdrukking was vol komen, hare gelaatstrekken schonen in een tragische onbeweeglijkheid te ver- keeren, haar onzekere blik was die van diepe verwonderiog en ontzetting. Een blik op den doctor toonde dat er in zijne verschijning ook goene kleine verandering had plaats gegrepen. Zijn houding scheen in vastheid te winnen, zijne lippen waren vast op el kander gedrukt en uit zijne oogen, door de schaduw van zijne saamgetrokken wenkbrauwen heenloerde een sluwe blik. Zijne geheele uiterlijk scheen een wraakzuchtige begeerte uit te drukken tot zekere hoogte getemperd door een ironisch medelyden jegeDS de arme vrouw, die voor hem stond. Bij iedere be wet ÏDg zijner handen aonk Olivia dieper in haar spookachtigen slaap. De houding van haar lichaam was niet meer die van iemand, welke »yn wil on afhankelijk beheerscht. Zij ging voort met den zwevenden tred van een slaap wandelaar, alsof zij op do lucht wandelde. Zy trad nu eens terug alsof zij wilde ontsnappen, en dan ging zij weer vooruit met korte, zenuwachtige schreden, terwijl baar boezem werd bewogen door een zware, werktuigelijke, diepe ademhaling. Plotseling klonk een kreet van af grijzen door het gebouw. Uit een verborgen plaats van zijn kleeding had Kellogg een langen, dunnen scherpen dolk getrokken, en hem op heffende, stiet hij het wapen met kracht in het naakte vleesch van Olivia's arm. Ver buiten zija loge geleund staarde Lord Warner, ontsteld door het plotse linge van deze wreede dae.d, naar het schouwspel, met cogen vol haat en af schuw. Lady Warnar echter, behield dezelfde kalmte, die haar sedert haar binnentreden had gekenmerkt, het eenige zichtbare teeken van aandoening was dat zij de leuning van de loge krampachtig greep en met haar witgehandschoende vingers begon te trommelen. De meest onbeweeglijke van allen was Olivia zelf. Geen zucht slaakte zij van pijn bij de wreedö wonde, die haar werd toegebracht. Het vleesch rondom de wonde behield zelfs zijn marmerwitte kleur en baar gestalte kon slechts wor den vergeleken bij een standbeeld van den Nacht. Een langdurig gemompel van verba zing klonk door de zaal, ec het bleek eeu zichtbare verlichting voor de toe schouwers te zijn, toen de doctor zijn barbaarsche proefneming door meer edele en poëtiache staaltjes van zijn wonder bare macht liet volgen. Zachtjes deo dolk uit de bloedoloozo wonde trekkend, wuitde de doctor roei de handen, en Olivia begon te zingen. Hare klanken waren zwak en aandoenlijk maar lieflijk tot zekere hoogte en hun effect werd behoorlijk verhoogd door de zaohte begeleiding van het orkest. Byna onmerkbaar ging de melodie over in hot rhytmus van een fantastï schen dans, en weldra zweefde het lichaam van het gehypnotiseerde meisje in een wiegelenden pas op de maat van de muziek. De maat werd sneller, de tonen werden luider en spoedig danste Olivia, wier gelaatstrekken nog immer slaap en rust uitdrukten, met alle bevalligheid en //abandon" van een ooster3ch dansmeisje. Bij een andere beweging van des doc tors hand eindigde dit even plotseling als haar zang, en hare ledematen namen weder hetzelfde gemagnetiseerde trage voorkomen aan. Een donderend applaus brak in den geheelen schouwburg uit, en hield aan totdat de doctor nogmaals voor het voetlicht trad en voor de tweede maal een toespraak hield. Thans zou Olivia, wanneer de toe schouwers het wenechter, de eene of andere passage uit een gesloten boek lezen of particulier handschriftoen of ander verborgen voorwerp noemen en beschry ven en de geheime gedachten van enkelen der aanwezigen, die in directe verbinding met haar gebracht werden, raden. Eerst verscheen er geen liefhebber; de toeschouwers hielden het blijkbaar voor uitgemaakt, dat de voorkeur zou worden verleend aan Lord Warner, en deze liet niet op zich wachten, want van zijn stoel opstaande, stapte hij over de balus trade van de loge waarin hij zat, en ging over het tooneel naar d8 plaats waar de doctor stond. //Gij Alweer vroeg de laatste op hoorbaren toon, blijkbaar ontstemd en buiten zichzelf van drift; w welnu, bet zij zoo, ik stem toe." Het orkest zweeg en het geheele pu bliek bespiedde het drama, dat in adem looze spanning werd verwacht. Wal Lord Warner betreft, hij scheeD volkomen onverschillig, zoowel voor de beleefde onbeschaamdheid van zijn mede dinger als voor den doordringenden blik, dien Lady Warner steeds op hem geves tigd hield. Olivia, die reeds eenige malen weder in den staat van gevoelloosheid was teruggezonken, wendde haar gelaat naar den indringer, die haar een ver zegelde enveloppe overreikte. Haar ge heele aandacht scheen daarop gevestigd, terwijl zy do enveloppe in hare handen om en omdraaide. Plotseling, alsof zij het denkbeeld kreeg, dat de inhoud haar en haar al leen betrof, maakte zij eene beweging als om het zegel te verbreken. Onmiddellijk werd hare poging belet door een gebiedende beweging van des doctors band en zij werd weer eenvoudig het claïrvoyante en gehypnotiseerde sujet. De doctor stapte haastig tusschen de twee gelieven, zijn gelaat bleek van woede en zijn dunne lippen saamge- trokken. /.Genoeg riep bij uit op onbeschaam- den toon„zij heeft heü begrepende proef is geëindigd" en Warner nauwe lijks in staat zijn teleurstelling te ver- hergen, ging naar zijn zitplaats terug. Voor de toeschouwers was het maar al te duidelijk, dat de vijandschap tus schen de beide mannen haar toppunt had bereikt en alles om beo heen vergetende verwachtten zy nu de uitbarsting. //En nu," zeide de doctor, weder het woord vattende, „ie dezo vrouw, geheel doordrongen van den raagnetischen stroom, niets anders dan eenvoudig oen bundel zenuwen, een gelede massa vleesch, naar willekeur geregoerd en bewogen door de wetten der geheime wetenschap. Ziet en by dit woord strekte hij zijn arm met kracht voor zich uit. Het lichaam van Olivia scheen samen te trekken in de stijfheid des doods, en, zooals een standbeeld van zijn voetstuk zou neder- storten, viel zij op het tooneel. Haar hoofd sloeg heftig op den rand, en ter wijl zij daar bewegingloos lag, knielde Kellogg neder op haar lichaam en begon het brutaalweg met zijne knieën te stompen. Het was eeo vrceselijk gezicht. De toehoorders, ondanks henzelven bewogen, werden aangegrepen door een diep gevoel van afschuw en Bchrik, de kreten van afgrijzen overstemden de wanhopige po gingen van het orkest om de aandacht af te leiden. Het neergestrekte voorwerp van zijn woede verlatende, trad de doctor voor waarts en met een teeken stilde hij het rumoer. z/Wat is er?" riep hij uit; „waar vreest go door dit^ is allemaal dwaas heid zuivere goochelarij, eenvoudige misleiding. Eens vooral heb ik u de waarheid beloofd, en nu zal ik haar u vertellen." Hy hield een oogenblik op, als ware het alleen om een spotachïigen blik te werpen en een dito beweging te maken naar de loge waarin Lord Warner zal. z/De waarheid is deze," ging hy voort, //deze vrouw is in 't geheel niet ge magnetiseerd. Verre van dat zij is noch een helderziend, noch een somnambu- listisch suj- t! zij is iets veel beters, eene uitstekende comediante, een onvergelijke lijke clown, en zoo ik het woordgebrui ken mag, met spieren van staal en een voorhoofd van brons. In de rol, die zij speelt,' kan niets haar verschrikken, niets kan haar wonderbare gave van naboot sing overtreffen. Zij is zoo wakker als iemand van u en verstaat ieder woord dat ik zeg." ./Een leugen een on bes haamde leu gen riep lord Warner op een toon van wanhoop en schaamte. //Wie durft er van leugens te spre ken ging de doctor onverwrikbaar voort. //Wenscht ge een bewijs, wilt ge? Ge zult het hebben. Mejuffrouw Olivia, ons werk is voor heden avond gedaan, de grap is gebeurd. Sta op Gezond en frisch en met een glimlach op de lippen, stond Olivia op en plaatste zich naast haar impresario. Een langdurig applaus weerklonk. Plotseling klonk door het rumoer heen de scherpe knal van een pistoolschot en uit de loge van lord Warner werd een licht rookwolkje zicht baar. Terstond heerscht er een doodelyke stilte, en iedereen in het groote gebouw zat als versteend. z/Arme man hij geloofde alles," hoorde men Olivia zeggen, terwijl haar stem door zenuwachtige snikken werd afge broken. Toen zag men den zelfmoordenaar uit zijn loge storten, een stroom van bloed kwam van zijn aschkleurig gelaat. Met eeu laatste poging richtte hij zich op den arm op en onvast op dr. Kellogg aan leggende, schoot hij nogmaals. Het achot scheen raak te zijn, want de doctor, op zijn hielen ronddraaiend en een scherpen kreet uitend, stortte op het tooneel neer. Ook van zyn gelaat vloeide een stroom bloed. Olivia stond thans roerloos alleen tus schen de beide mannen, die met den dood lagen te worstelen. Daar klonk een bit tere kreet uit de loge van lady Warner. Eindelijk was zij uit den 3taat van doffe verslagenheid ontwaakt. Opstaande, sprong zij op het tooneel en met een glinsterenden dolk in de opgeheven hand viel zy op hare half versufte mededing ster aan. Een wanhopige worsteling ont stond tusschen de beide vrouwen, waarbij Olivia met hare krachtige armen den noodlottigen stoot afweerde, dien lady Warner haar trachtte te geven. De toeschouwers sprongen op en reeds wilden enkelen op het tooneel klauteren, toen er nogmaals iets vreemds gebeurde. Onder leiding van des directeurs stok begon het orkest plotseling een wilden, vertwijfelenden dans te spelen. De beide uitstekende actrices op het tooneel stemden in met alle mogelijke abandon en voerden een smettelooze, be vallige pas de deus uit. In enkele oogen- blikken voegden de beide stervenden, die hun rol zoo goed hadden vervuld, zich bij hen en het viertal bewoog zich in een le- vendigen dans, terwijl het gordijn daalde. De talrijke toeschouwers zagen dat ze bij den neus genomen waren, maar zoo knapjes, dat ze erg veel plezier over de grap hadden. Honden met een goeden neus hebben, zooals bekend is, een opvallend sterk ontwikkelde bekwaamheid om het spoor van een mensch, die hem belang inboe zemt, na te gaan, en naar hun geheele gedrag en al hunne bewegingen te oor- deelen, kan er geen twyfel bestaan, dat de reukzin hen daarbij leidt. Wat echter ruikt de hond; wat duidt hem h8t spoor aan Ruikt hij misschien, dat er op een bepaalde plaats een geheel mensch is voorbij gegaan, of ruikt hij slechts den voet of het schoeisel Om deze vragen te beantwoorden, zyn door zekeren heer Romanes een reeks van interessante proeven genomen, waar van de Tierbërse het hier volgend uit treksel geeft. Het dier, waarover hier gesproken wordt, was een aan den heer R. toebe- hoorende vrouwelijke jachthond, die jaren lang met zijn meester op de jacht was geweesthem bizonder genegen was en nooit nalaten zou diens spoor te vol gen, zoodra zich de gelegenheid daartoe aaanbood. Bij de genomen proeven werd steeds op de richting van den wind gelet, op dat de hond niet rechtstreeks lucht van hem in den neus kon krijgen. Nu werden do volgende proeven ge nomen. 1. De eigenaar verwyderde zich in zyne gewone jachtlaarzen tot op een af stand van een mijl van eene plaats, die we A zullen noemen. Toen de hond op de plaats A gebracht werd, verwyderde hy zich dadelijk in de door zijnen heer ingeslagen richting en haalde dezen in weinige minuten in. 2. Een ander maal ging een den hond onbekend persoon van A uit in dezelfde ricbtiDg, de hond echter in A losgela ten, toonde geene neiging diens spoor te volgen. 3. De hond werd in de kamer ge bracht, waar zijn meester zijn jachtgerei bewaart, en zag, dat deze zich voor de jacht gereed maakte. Nu verborg zich de eigenaar en zond zyn boschwachter dien do hond zeer goed kende uit. De hond werd nu op het spoor van den boschwachter gebracht, volgde dat al rondsnuffelende eenige schreden ver, doch staakte weldra zyn onderzoek, toen hij merkte dat zyn meester daar niet was geweest. 4. Twaalf man, de eigenaar vooraan, gingen achter elkander aan als de gan zen van uit eene plaats B, daarby zorg dragende, dat ieder hunner in de voet stappen van zijn voorganger trad. Toen zij 200 pas van B verwyderd waren, sloe gen 5 hunner met de eigenaar rechts af, terwijl de 6 anderen links afdraaiden. Gedurende de eerste 200 pas waren de voetstappen van den eigenaar dus door 31 en later door 5 anderen bedekt. De hond, nu losgelaten, volgde vlug en zonder zich te bedenken het gezamenlij ke spoor en schoot in zijn vaart het scheidiDgspunt zelfs voorbij. Hy keerde echter oogenblikkelyk tot aan dat punt terug en volgde verder zonder bedenken het spoor van zijnen meester en de 5 andere personen. 5. Een vreemdeling werd verzocht de jachtlaarzen vaD den heer R. aan te trekken en daarin van uit C. uit zeke ren w«g te volgen. De Daar C. gebrach te hond volgde hem dadelijk, even vlug alsof hij zijn meester volgde. 6. De heer E. trok nu de laarzen van den vreemdeling aan en de hond wilde hem niet volgen. 7. De vreemdeling legde een eind weg af op bloote voetende hond volgde hem niet. 8. De heer R. zelf ging dien weg op bloote voeten de hond volgde zijn spoor, maar niet op de gewone wyze, doch veel langzamer en onzekerder, alsof hy zelf twijfelde aan de juistheid van den ingeslagen weg. 9. De heer R. liep nu een eind in nieuwe, nog niet gedragen schoenen do hond toonde geen neiging hem te volgen. 10. De heer R. ging wandelen in zijne jachtlaarzen, die hij echter geheel, zelfs de zolen er van, met grauw papier had omwikkeldde hond bekommerde zich nauw merkbaar om het spoor, tot dat hij op eo» plaats kwam, waar een stuk papier lag, door zijn meester ver loren. Nu volgde hij geregeld het door den van papier ontdanen zool gemaakte indruksel en had zijn meester weldra achterhaald. 11. De heer wandelde op kousen, eerst op nieuwe, toen op reeds door hem ge- dragenebeide sporen maakten op den hond geen indrukhy volgde ze Diet. 12. De heer R. liep 50 schreden in zijne gewone laarzen, trok ze toen uit en ging op kousen 300 pas verder toen trok hij ook de kousen uit en liep zoo nog 100 schreden. De bond volgde zijn spoor laDgs al de 450 schreden en zyne snelheid verminderde gedurende dien tyd niet. 13. De heer R. deed een vreemde, dien de hond nooit gezien had, in een rijtuig plaats nemen en liep zelf 50 pas daarnaast, waarna hij instapte, terwijl de vreemdeling het rijtuig verliet en nog 200 pas den wagen volgde. De hond volgde en liep den geheelen afstand met gelijke snelheid ar. De heer R. deed eene wandeling in zijn gewone jachrlaavzen, die hij vooraf met anijsolie, had ingesmeerd. Ofschoon de genr van de olie zoo sterk was, dat een mensch het spoor na een uur nog kon ruiken, liet de hond echter zich niet in de war brengenzorgvuldig onderzocht by de eerste 3, 4 schreden en rende toen flink zijn heer na. Andere onderzoekingen toonden nog, dat de hond, als hij by bet spoorvulgen door middel van den wind rechtstreeks de lucht van zijn heer nog, dadelijk het spoor verliet en in eene rechte lijn op dezen afging; verder Dog, dat hy by stil weder in staat was op 200 pas af stand zijn meester te ruiken. De laatste feiten zullen den meesten jagers wel bekend zyn, doch minder bekend is het zeker, dat de kond, zooals uit de ge nomen proeven blijft, niet zyn meester maar het spoor van diens schoeisel volgt. Het kan trouwens ook niet anders waDfc het is juist de schoen of laars, die met den bodem in aanraking koraf, en de hond kent het spoor, dat daardoor wordt achtergelaten Loopt zijn heer by uitzondering op kousen of op bloote voeten, dan blijft er een spoor achter, dat het dier niet ge woon is als dat van zyn heer te her kennen. Het mag hem misschien bekend voorkomen, mogelyk mag hy het in enkele gevallen wantrouwend volgen, toch is het niet dat, wat het pad van zyn meester gewoonlijk aan hem bekend maakt. Loopt de meester eerst in laarzen en dan op kousen of bloote voeten, dan is de hond verstandig genoeg om in te zieD, dat hij hier te doen heeft met het vervolgen van den weg door denzelfden persoon en daarom laat hij zich ook ver leiden, als eeu vreemde het pad van den meester vervolgt. Hierbij valt op te mer ken, dat de hond telkens een nieuw sig nalement moet leeren, als zyn heer een paar nieuwe schoenen koopt. Ongetwyfeld krijgen die schoenen hnnne volle herkenbaarheid eerst daar door, dat de voeten dsarin vertoeven doch wat hy toch onthouden moet, is juist de verbinding van de persoonlyke eigendommelykbeden van zijn beer met den algemeeneu lederreuk. Bij personen die altijd barrevoets loopen, heeft hy het natuurlijk gemakkelijker. Zeer opmerkelyk is eohter, dat het dier die verbinding nog nauwkeurig onderscheidt, ook als zij met andere ver mengd is. De bedekking van den voet stap zyns meesters door 11 andere hindert hem niet, eveozoo min een aardappel veld, waarop 40 menschen den ganschen

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 5