Si LI H .1 S Haarienische Industrie. YAEIA. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken, te Luik, afgezonderd worden tot propa ganda. Vr ij dag beef 31 o 11 k e s (ie scliiedenis van den dnitseh-franselicii oorlog' het licht gezien, Het werk, 27 vel druks, is in beknopten en populairan stijl geschreven en bevat meerendeels slechts bekende zaken, maar ook veel militair en een weinig staatkundig nieuws In de inleiding schrijft Moltke „Zoolang de natiën een afzonderlek bestaan behouden, zullen er geschillen zyn, welke slechts met de wapenen kun nen worden beslecht, maar in'het'belang der mee scheid is het te hopoc, dat de oorlogen zeldzamer worden, gelyk zij ook vreeselijker geworden zijn." Het uitbreken van den oorlog schrijft Moltke hieraa» toe, dat d« vrijzinnige strooming in Frankrijk tegen de alleen heerschappij van Napoleon in verzet kwam, zooöat deze hare macht binnens lands verzwakt, Daar buiten versterken moest. Bazaine komt er in het boek zeer slecht af. Moltke beschuldigt hem, dat bij op het slagveld, alleen uit politieke overweging, odjuiste maatregelen nam, welke het verlies dei' veldslagen van 1G en 18 Augustus tengevolge hadden. De eerste poging van Bazaine, om uit Metz door de duitsche liniën te breken, toen Mac Mahon in aantocht was, is volgens Moltke slechts eeDe parade-manoeuvre geweest. Bazaine is wel geen verrader, maar uij heeft een zware misdaad tegen het vaderland begaan, doordien hij zijne militaire ÏDziehteD en zijn plicht onder geschikt maakte aan politieke mogelijk heden. Ook heeft Mac Mahon met zijn mis lukten tocht op Sedan tegen zijne betere militaire inzichten gehandeld. Mac Mahon gehoorzaamde de regeering als trouw soldaat, zijne meening en zijnen roem opofferende. Napoleon komt er niet minder slecht af. Napoleon bad. naar het heette, aan de spits van zyn leger willen sterven, maar Moltke schrijftNapoleon heeft geweigerd, generaal Wimpfen te volgen by eene poging om met geweld door de duitsche liniën te breken, en integendeel hem bevolen onderhandelingen aan te knoopen. Omtrent het duitsche S^dan-feesfc schrijft MoltkeHet is moeilijk te verklaren, waarom wij, Duitschers, den 2en Sep tember vieren, waarop niets gedenk waardigs gebeurd is, dan alleen wat het onvermijdelijke gevolg was van den wer kelijk roomvolleu len September. In een slotwoord doet Moltke de leg ende te ni6t van den „grooten krijgs raad", die in oorlogen vaak heet gehouden te worden. Vóór Königgratz b. v. bestond de geheele groote krijgsraad ïn een on derhoud van hoogstens tien minuten tu8schen Koning Wilhelm en Moltke. De justitie te Weenen heeft thans de bewijzen in banden, dat liet echtpaar Schneider in de laatste twee maanden ten minste drie dienstmeisjes heeft vermoord. In al deze gevallen heeft Schneider of zyn vrouw het dienst meisje met haar geld en koffer mede gelokt door de belofte haar een goeden dienst te bezorgen. De moorden zijn vermoedelijk allo gepleegd in een bosch bij Neulengbach en dat bosch wordt thans IK DE III. De naarlemscke IJzer- Koper- en 3Ictaalgictery. En in de halve duisternis van de groote werkplaats, stonden do mannen voor den grooten oven, wachtend, half gebogen. Dan stak er een een groote staaf in de opening en een smalle, gloeiende vuurstroom vloeide er uit, spattend een regen van vonkende sterren over de zwarte gedaanten en in den grooten ijzeren ketel. De rosse gloed van de vuurmassa van het gesmolten ijzer lichtte wreed, fantastisch op de half ver lichte gedaanten, dio nu en dan zich vonken van de kleedoren sloegen, als zij wat lang in het leven bleven en niet dadelyk in de lucht hun kortstondig bestaan verloren. Maar in den grooten, zwaren ketel stroomde het gloeiende ijzer steeds voort, terwijl de brommende stoommachine hin derlijke geluidschokken maakte voor het gehoor. Toen de ketel bijna vol was, kwam er een van do gedaanten en wierp er houtskool bij, als een tooveoaar uit de Duizend en éon Nacht, die geesten oproept uit een waterketel. Onder de zwarte laag van het poeder verdween de vuurvlakte een oogenblik, maar dan steeg er een vlam op, groot en breed, spook achtig door de snelheid waarmee hij ver rees. Toen kwam een van de mannen met een schop en schepte het bovendrijvende vuil van den ketel af en wierp dat op den grond, waar een ander de gloeiende en brandende brokken verstikte onder een schep zaad. En daarop liet men een greoten, zwaren haak zakken en hing daaraan den ketel op, niet een potje dat te vuur moet hangen, maar een hangende pot met vuur. Langzaam rees het gevaarte omhoog onderzocht, om te zien of men daar de lijken der vermoorden kan vindende justitie vermoedt, dat het echtpaar nog veel meer misdrijven dan deze drie op baar geweten heeft. Vrouw Schneider schijnt geheel te zullen herstellen van den val, dien zij gedaan heeft bij haar poging tot zelt- moord. CJit het leven van 31 me Agar, te Algiers dezer dagen overleden, worden de volgende biaonderbeoen me degedeeld Op jeugdigen leeftyd zong de, later zoo beroemde, kunstenares in de cafós concerts. De treurspeler Ricourt toonde haar haar wezenlijke roeping en gaf haar het eerste onderricht in de voor dracht van klassieke stukken. Ricourt was getroffen door de schoon heid van het jonge meisje, door baar fraaie vormen, die een beeldhouwer tot model konden dienendaarbij had zij een levecdigen geest eu aanleg voor het tooneel. In 1862 vertoonde de jonge artiste zich voor de eerste maal in de rol vaD „Phedra" voor het publiuk vao „Odéon," en behaalde een schitterend succes. Korten tijd daarna ging zij over naar 't „Thé&tre Frai^ais," waar zij tot 1866 bleef. Nog in dit zelfde jaar trad zij opnieuw op in „Odéon" in de „Conju ration d'Ambaise" van Louis Bouilhet. In Januari 1869 vervulde zij de hoofdrol „Passaal" van Francois Coppée, die haar dit werk opgedragen heeft. Tijdens het beleg van Parijs in 1870 wijdde madame Agar, die niet alleen eene uit muntende arti6te, maar ook eene edel- hartige vrouw was, haar zorgen aan de gewonden en gedurende de regeering der Commune verleende zij ingelijks haar medewerking bij een concert ten vöor- deele van de gewonden der iDsargenten. Hierdoor haalde Mme Ager zich de vijandschap van de bourgeoisie op den die zich vooral kond deed, toen zij zich in 1872 weer aan de „Comédie Fran^aise" verbond. Zij was daardoor gedwongen, hear betrekking aan dezen schouwburg op te geven. Later is zy evenwel nog weer in het „The&tre Fran- 9ais" opgetredenmet name in 1878, in welk jaar zij op verzoek van Emile Augier in de rol „Mme Bernard" in de „Foiirchambault8" optrad. In 1882 leverde Mme Agar eene schoone créatie in „FAmbigu-Comique", van Elisabet Bo- lcska en „Les mères ennemies", van Ca- fculle Mendès. Mme Agar was in 1836 te Saint Claude, Jura, als Léonide Charviu ge boren zij was tweemaal getrouwd, eerst met zekeren heer Nique en na diens dood in 1881 met den tooneeldirecteur George Marye. Uit Rome wordt gemeld, dat er te Bari een geheim genootschap van misdadigers is ontdekt, nagenoeg geheel overeenkomende met het beruchte genootschap Mala Vita, waarvan voor eenige maanden zooveel sprake is ge weest. Toen de politie op het spoor er van was gekomen, werd het huis van het hoofd der bende, Seascella geheeton, 's nachts door karabiniers omsingeld. De komcaandaDt der karabiniers klopte aan de deur Seascella deed open, vloog naar buiten, schoot twee karabiniers dood en vluchtte. De kommandant zette hem achterna en haalde hem in. Een ge aan de loopkraan, dio door zes mannen werd bediend. Op de goede hoogte ge komen, liet men den ketel hangen en al draaiende aan de groote kraan, verwij derde zich de ketel van den oven, naar den vorm die op zijn inhoud wachtte. En de gezichten van de drie mannen, die naaat de onduldbare hitte van den ketel mee werden voortgedraaid, staande op een platform, werden half verlicht door den vuurgloed in den ketel vol vloeibaar vuur. Bijna aan het einde van de werkplaats was een wijde kuil, diep en gapend en daarin stond de vorm voor den hefcilin- der die gegoten moest worden, omgeven door ijzeren wandeD. Een dunne gas- pijp stak er even boven uit. Toen de vuurpan ia de nabijheid was gekomen, werd hij scheef gehangen en lang zaam, voorzichtig de vuurmassa in den vorm gegoten. Als een breede brandende tong vloeide het gesmolten ijzer eruit, vijftienhonderd kilo, op een hitte van 1200 graden Celsius. En opeens werden de wanden van den vorm als verlicht door do inwendige vlammen, die hier en daar tusschen de voegen speelden, zoodat de vorm geleek op een van binnen bran dend huis, waaruit zich ieder oogenblik de vlammen een weg kunnen banen naar buiten. En zonder ophouden vloeide de stroom voort in de vierkante opening, totdat er plotseling een geweldige vlam kwam aas de mondingde vorm was vol. Intusschen had onder het gieten door een der arbeiders een gloeiende staaf boven het gaspijpje gehouden. Eerst kwam er een blauwgrijze rook uit, toen, als door tooverkunst schoot er een blauwe vlam uit op, stil en lang. Dat waren de gassen uit het zand, die verbrandden. Het gieten was afgeloopen, de hefci- linder was klaar. Alleen zou hij nog een etmaal moeten bekoelen, voor hij het omhulsel sou kunnen missen. Niet altijd, niet iederen dag giet do Haarlemsche IJzer- koper- en metaal- gieterij zulko groote stukken als dit. In het zand van de werkplasts stonden vecht volgde, waarbij beiden in een kuil van zes meter diepte vielen, doch zonder dat een hunner door den val ernstig ge kwetst werd. Daar werd Seascella door den kommandant gegrepen en weerloos gemaakt totdat karabiniers kwamen, die hem gevankelijk wegbrachten. Bijna al de leden van het geheim ge nootschap zijn thaos gevat. De portugeesche gezantte Parijs is dezer dagen bij zijne komst te Madrid aan het station door ecu troep Porèngeczcn siaiig'Cvallen, die zich met stokken gewapend hadden. De aanvallers behoorden tot hen, die, grootendeels op aandringen vao den gezant, wegens de jongste ongeregeldheden in Oporto ver bannen waren. De 8paansche regeering heeft uit eigen beweging deze schendin" der gastvrijheid bestraft en 14 belhamels over de gren zen doen zetten. Toch niet Li Portugal F In Texas hebben de regen- makers toebereidselen gemaakt voor eenige proeven op grooten schaal. Twee luchtreizigers, de heeren Meijer Custoller, zullen elk een ballon besturen, prof. Rosell, een scheikundige, zal bela«t zijn met de zorg voor het ont plofbare gas. Vijftig vliegers zullen worden opgelaten, voorzien van lange staartenwaaraan dynamietpatronen vaetgeregen zïjD, en uit een groot aantal mortieren zullen in snelle opvolging spring-projectielen geschoten worden. Weten9chappelyke opnemingen zullen, van de ballons uit, gedaan worden, ter wijl de personen, die daarin plaats ne men, door middel vao een telephoon in verbinding zullen staan met de waarne mers op de aarde. Men beweert op deze wijze een kunstmatigen regen te kunnen verwekken. Voorloopig hebben wij in dezen zomer, zoo milddadig in stortbuien, geen be hoefte aan dezen kunstmatigen regen Meneer komt van zyn kantoor en zegt tot zijn vrouw „Daar komt van morgen een brief van neef Sander, dat hij met zijn heele familie voor een week by ons komt. Ik heb hem dadelijk ge telegrafeerd, dat wij morgen voor een maand naar Scheveniogen gaaD, en dat hij dus niet komen moet !"j „Hemelroept mevrouw uit. „Ik heb juist vanmorgen een brief van zijn vrouw gehad en ik heb haar geschreven, dat wij vanavond voor zes weken naar Zand- voort gaan." „Dokter," zei een jonge schoone, „wat denkt u van sterk rijgen „Wel juffrouw," antwoordde de me dicus," hoe meer een vrouw den vorm van een zandlcoper heeft, des te eerder is het leven8zand er uit." Oude oom tot zijn nichtje. „Wat denk je te doen, lieve meid trouwen of je vrijheid bewaren?" „Wat- een rare vraag, oom allebei, natuurlijk „Wat een lief meisje is die duitsche Sée van uzei meneer Dikhoofd. „Ja, ze is een ware dochter van Ger- mania." vele kleine vormen, die aan koekbak- kersvormen deden denken, voor deksels van fornuizen en andere huishoudelijke artikelen, en wat ook vooral een voor deze fabriek belangrijk artikel is, dat zyn de wielen voor tram- en spoorwa gens. Laat mij voor ik verder ga, eerst een ander over de ijzersmelterij mede- deelen. Natuurlijk wordt het ijzer oor spronkelijk gesmolten van het erts, maar daarop is deze fabriek niet inge richt. Alleen in zoogenaamde hoogovens kan het erts gesmolten worden en de gewone ijzergieterijen stellen er zich mee tevreden, de gietelingendat zijn de uit het erts gesmolten staven ijzer, weer te versmelten tot het vervaardigen van de verschillende voorwerpen. Men behoeft niet zoo heel klassiek ge vormd te wezen, om zich te herinneren de eerste woorden uit Schiller's „Lied von der Glocke"„Festgemauert in die Erde stebt die Form aus Lehm ge- brannt." Hoewel de tegenwoordige vor men niet altijd gebrand zijn, bestaan zij toch nog uit leem. Een zeker soort geel zand, bevochtigd met water, levert eene zelfstandigheid op, die gemakkelijk kan worden gekneed en bewerkt tot den vorm, dien men verlangt. Dat is de bin nenste vorm, die gemaakt wordt in de zoogenaamde „vormkast" van ijzer. In dien binnensten vorm nu wordt het yzer gegoten in vloeibaren vorm, op de ma nier zooals ik hierboven trachtte te be schrijven en binnen korter of langer tyd, al naarmate van den omvang van het stuk, is het voorwerp klaar. De opmerkzame beschouwer ziet, dat in den aardon vorm kleine luchtgaatjes zijn gestoken hun doel is, de lucht ge legenheid te geven om te ontsnappon. Verzuimde men dezen voorzorgsmaatregel, dan zou, zoodra het yzer, verkoelende, zich gaat uitzetten, de vorm dadelijk onzuiver worden. De vormen worden gedroogd alleen voor voorwerpen, waarop het bizonder aankomt. Wy zeiden daar, dat de fabriek eene specialiteit maakt van de vervaardiging „Zoo F Nu, meneer en mevrouw Ger- mania mogen trotsch wezen op hun kind." Weet ge, wanneer er nngewtijfeld aan uw huis gebeld wordt F Wanneer ge alleen thuis en juist in uw bad zijt. Commensaal, die zijn hospita niet vertrouwt. „Juffrouw, als uw kat misschien van die aangebrokene flesch cognac heeft ge dronken is ze veroordeeld, want er was een zwaar vergif in." Hospita, doodsbleek de hand op de maag drukkende „Een dokter, toe zend om een dokter, ik sterf „Wat doe je voor de kost F" „Ik ben sophist „En ik dacht, dat je meubelmaker waart." „Ja juist, ik maak alleen sopha's." „Spijt het je niet, Jantje, dat pa's huis afgebrand is F" vroeg men aan een tienjarigeD jongen. „My niet," zei Jantje „want al de oude jassen en broeken van pa zijn mee ver brand en nu zal ik eindelijk eens nieuwe kleeren krijgen." Verzuchting van een kunstboterfabrl- kant „'t Is toch treurig, de menschen stellen mijn fabrikaat, dat ik, die toch een behoorlijk ontwikkeld mensch ben, hun lever, beneden het product van zoo'n domme koe." „Als je je redevoering geëindigd hebt," raadde een oude professor een joDgen Nutslezer aan, „maak dan eene buiging voor het publiek en ga op je teonen van den katheder af." „Waarom op de teenen vroeg de redenaar verbaasd. „Wel, om de hoorders niet wakker te maken Een welbekende engelsche hertog, die zijn derde vrouw had getrouwd, keek zeer verbaasd toen zyne vrouw hem eens een kus gaf, terwijl hij de ontbijt kamer binnen kwam. „Mevrouw," zei hij ijskoud, „mijn eerste vrouw was een Howard, mijn tweede een Pembroke, maar geen van beide heeft zich ooit déze vrijheid met my veroorloofd." „Is het waar, dat je zoo'n geniale vrouw hebt getrouwd F" „Zeker. Ze is overal in thuisze is thuis in letterkunde, in muziek, in de schilderkunstin de wetenschappen kortom, ze is overal in thuis behalve.... in het huis. Een perzische veldheer zond eens aan Lysander, den generaal der Grieken, den volgenden brief: „Als ik in Griekenland kom, zal ik alles platbranden en alle bewoners over de kling jagen." Lysander zond hem als eenig antwoord het woordje „als". ten eigenlyk bij het gewicht betalen." „Dan zou u er slecht aan toe wezen," zei de dikke, „want de conducteur zou het niet de moeite waard vinden om u op te nemen." „Lieve man, ga toch niet in die boot uit zeilen, je hebt groot gevaar om te verdrinken." „Wees maar niet bang, ik zal wel oppassen." „Nu goed dan, maar laat tenminste je horloge en je ketting thuis." TE HAARLEM, op ZQNDAS 23 Aug. 1891. Groote Kerk. Vroe?pr. 7 ure, Moeton. Voorin. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez., Pred. to Houtrijk en Polaneu. Naiu. 2 ure, Hoog. 45e Zondag. 's Avonds 6 ure, B, ter Haar Romeny, em.-pred. te 's-Hage. Nieuwe Kerk Voorm. 10 ure, Svraan. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, H. A. Leenmans, pred. te Har- lingen. (Voor Barbas.) Jiakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hoog. WaalscTie Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, v. d. Berg, Theol. student te Kampen. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersche Kerk, Voorm. 10 ure, A. D. Wempe, pred. te Monnikendam. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, J. W. van der Linden, pred. te Harlingen. Remonstrant, sche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerlc der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderlcerk (Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Langhout. Woensdagmiddag 12 ure, J. Langhout. Huwelijksbevestiging. Woensdagavond 8 ure, Langhout. Bijbellezing. In een omnibus zit een mager passa gier, door een dikke in den hoek ge drukt. Eindelijk waagt de gemartelde het om to zeggen „De passagiers moes van wielen voor tramwagens. De fabricage daarvan is zeer eigen aardig wanneer het wiel uit den vorm komt, is het aan de eene zijde hard en aan den anderen kant zacht en hoewel ik van den welwillendea directeur der fabriek, deD heer Van Lohuizen, eene explicatie ontving van de manier waarop dit geschiedt, wil ik niet beweren, dat ik er nu juist alles van weet. Ziehier dan die uitleggingHet vloeibare ijzer wordt aan den eenen kant van den vorm afgeschrikt door plotselinge afkoeling tegen ijzer en daardoor hard, maar aan den anderen kant behoudt het de na tuurlijke zachtheid door langzame afkoe ling tegen zand. Natuurlijk is dat zacht bij wijze van spreken, het kan nog be werkt wordeD, terwijl wat men hard noemt, niet meer te bewerken is en naar ik meen wel eens met den term van „glashard" wordt betiteld. Eigenlyk houd ik het ervoor, dat onze gids door de fabriek van die wielen- fabricage niet alles heeft gezegd, waar het op aankomt. En dat is myne onder vinding in vele fabrieken, dat er altijd hier of daar wel iets is, dat men niet maar zoo volledig aan den nieuwsgieri- bezoeker vertelt. Het zijn meestal geen speciale uitvindingen, maar meer handigheden, kleine bizonderheden die evenwel voor de fabricage van groot belang kunnen wezen en die elke fabri kant voor zich hondt. Maar wie zal het den industrieel kwalijk nemen, wanneer hij niet alles zegt wat hij zeggen kon, vooral niet aan zoo'n „gevaarlijken kran- temaD," die ailes aan de groote klok gaat hangen? IJzer heeft een hitte van 1200 graden in gesmolten toestand, staal van 12 a 1400 graden. Men weet, dat het verschil in kwaliteit tusschen staal en ijzer al leen ligt aan het verschil in koolstofge halte en ook de kwaliteiten van het ijzer worden bepaald door de hoeveelheid kool stof, die er in zit. Men gevoelt, dat slechts een kolossale hitte in staat is het ijzer tot smelten te Alleen met een gewoon vuur Nederd. Herv. Kerk. SSenEEaeforock. Voorm. 10 ure, 1). Bax, pred. te Haarlemmermeer. Beverw||k. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Scpp. BIoenmeBadaafl Voorm. 10 ure, Heldring-, pred. te Groeulo. Heemstede. Voorm 10 ure, J. Kuylman. Hilïegom- Voorm. ure, M. Buchli Feat. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, Zondagschool. 's Avonds 5% ure, C. vau Koetsveld CEz. Santpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. §paarndam. Voorm. 10 ure, J. W. Hilbrander, Godsdien stonderw. te Haarlem. "WeBsen. Voorm. 10 ure, F. van Gheel Gildemeeater, pred. te 's-Hage. Nam. 5 ure, dr. F. vau Gheel Gildemeester, Bijbellezing. Pred. te 's-Hage. Uitluiden. Nam. 2 ure, Dr. F. v. Gheel Gildemeester, Pred. te 's-Hage. JKandvoort. Nam. 2% ure, B. J, Swaan, krijgt men dat niet gedaan, het moet kunstmatig aangeblazen worden en daar om heeft men in den oven een zooge- naamden exhauster aangebracht, door dezen directeur pas verbeterd, die de lucht door een spleet in den vuurhaard naar boven zuigt, zoodat het vuur ge weldig wordt aangeblazen door den ge- duchten tochtwind die er op staat. Voor het smelten van koper kan men met een veel lager temperatuur volstaan* Toen ik de fabriek binnentrad, was ik al van plan den directeur eene naar mijne meening al heel lastige strikvraag te doen. „Er staat op de fabriek ijzer koper- en metaalgieterij. Rekent u dan koper niet onder de metalen F" Maar ik had er niet veel plezier van, want het antwoord was eenvoudig „Zuiver koper wordt bijna nooit ge goten, het is altijd een mélange met andere metalen. Het is dus wel een metaal, maar toch eigenlijk geen zuiver koper meer." Laat ik deze korte beschrijving eindigen met de mededeeling die anders gewoon lijk vooraan komt, dat de fabriek in 1887 is opgericht en dat er circa 30 werklieden hun brood in verdienen. Na tuurlijk heeft ook zij met enkele lastige dingen te kampen ten eerste met haren jeugdigen leeftijd, die veroorzaakt dat zij nog niet zoo algemeen bekend is als men wel zou willen j ten tweede met een sloot, dio alleronaangenaamste geuren kan veroorzaken en dat dan ook dikwerf niet nalaat en ten derde met het verbod om steenkolen te stoken, op grond van de schade, die de damp daarvan zou toebrengen aan de tuinen van een in de buurt gevestigd bloemist. Het eerste bezwaar zal de fabriek mettertijd en onder de goede leiding die zij thans geniet, zeer zoker te boven komenhet tweede bezwaar ia, ik geef er mijn neus op, niet overdreven, maar van het derde bezwaar durf ik dat niet zeggen.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 7