NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e .Jaargang. Donderdag 27 Augustus 1891. No. 2498. A BOS H EM EN TSPRIJS ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. Letteren en Kunst* FEUI LLETO N_ PSYCHE. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 raamdent 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschoot dagelijks, behalve cp Zon- en Feestdagen. Borcan Kleine Hontstrast Ko. 9, Haarlem. Telefoonnummer !2§» v»ït 1—5 regel» 50 Cer.teiedere regel meer 10 Cents. Groots letters nssr plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties vrordes aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantier». Directeuren-Uitgevers 3. C. PEESEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor kei BuitenlandCompagnie Génerale d*- Pui-.lic.iti Stranger* L. 1)AIJB£ Co., JOHN F. JOiïJf8y SuocParyê 31 dis Faubourg Montmartre Haarlem, 26 Augustus 1891. zoeken. heer Jos. M. Orelio de. titelrol zal ver- Maar bovendien is de geheele bad- vullen, onderneming onder gemeentebeheer ge- Met leedwezen verneemt men. - bracht en dit heeft tengevolge, dat alle dat de schilder Bosboom ernstig ziek Volgens achterstaande advertentie zal badgasten evenveel voor een bad be- is. Zijn toestand moet zorgelijk zijn. dr. S. E. Oudeschans, tandarts te Am- taieilj dat men ook beter bediend wordt, Bij den heer De Regt, Bierkade sterdam, dagelijks van 1 tot 5 ure hier en de bad-benoodigdheden ten allen 4 te 's-Hage, zijn geëxposeerd: A. ter stede te consulteeren zijn. tjjde zindelijk, net, en in goeden staat Veegens „Stilleven" en H. Savry „Land- Dr. Oudeschans schreef o. a. een zijn. schap bij Haarlem". De gemeente-inkomsten zijn boven- dien daardoor zeer verhoogd en ieder is' werkje over „de gevoelverdoovende eigenschappen van cocaïne bij tand- en mondoperaties" en een werkje over „de tevreden, behalve degeaen die bad- r "NT 1VT "R Ti A l^JT) bacteriën van den mond." - - - - Ui H AJ A li gasten weleer als uitstekend exploitatie- materieel beschouwden. j In de K dl nis c h e Ze Hung De badgasten sluiten zich daarom wordt weder bericht, dat HH. MM.de gaarne aan bij de hulde, den burge- Koningin en de Koningin Regentes in meester gebracht, en hopen, dat het het begin van September een bezoek gemeentebestuur op den ingeslagen wegzouden brengen aan het Duitsche Hof. i moge voortgaan. Naar men ons van zeer vertrouwbare De gemeenteraad van Zandvoort heeft j Dat zal misschien voor enkelen min- zijde mededeelt, is omtrent een bezoek aan de commissie, tot viering van den der dadelijk voordeel opleveren, maar! der beide Koninginnen te Berlijn niets verjaardag van H. M. Koningin op .den duur Zandvoort als badplaats 1 bekend of bepaald. Wilhelmina, op 31 Augustus a. s., uit tot grooteren bloei brengen. j In dit jaar zal er zeker wel geen sprake de gemeentekas eene subsidie van 100 Ivan zijn. (Haagse h D.) 1 Uit IJmuiden meldt menj Naar men verneemt, zullen Dinsdag werd hier onder leiding van j HH. MM. de Koningin en de Koningin- het plaatselijk bestuur der Noord-Hol-1 Regentes op 15 September a. s. het De collecte te Haarlemmermeer, ge houden ten behoeve der behoeftige oud strijders, heeft opgebracht 51.72JÉ. gegeven. Op de hoofdsom der belasting op het personeel worden te Zandvoort voor landsche Reddingmaatschappij de red-Agnetapark te Hof van Delft met een het dienstjaar 1891/92 60 opcenten ge-dingsboot beproefd, I vprpprpn heven. In de laatste jaren werden 70 opcenten geheven. Wel een bewijs, dat de ge- meente-financiën vooruitgaan. bezoek vereeren. De zee was zeer onstuimig tengevolge De vorst van Waldec k-P y r- van den harden Zuidwesten wind. j mont is Dinsdag met zijne gemalin en Binnen een half uur was de boot van'jongste dochter per trein van 5 u. 12 uit de bergplaats in volle zee. Alles bleek in de beste orde te ver- Aan het Utrechtsch Dagblad schrijftkeeren. De boot richtte zich gemakkelijk een badgast te Zandvoort het volgende Dezer dagen besloot de gemeenteraad aan eene straat alhier den naam van Engelbertsstraat te geven. Dit is eene hulde aan den burgemeester dezer ge meente, die zich geruimen tijd reeds beijvert, om in deze badplaats verschil lende verbeteringen aan te brengen, waardoor zij tot grooten bloei geraakt. Wel worden zijne pogingen niet alge meen gewaardeerd. Daar het hem vooral te doen is om den bloei van Oud Zand voort te bevorderen, zijn zij, die bij Nieuw-Zandvoort hoofdzakelijk belang hebben, daarmee minder ingenomen. Zij echter, die evenals ik, sedert jaren deze badplaats bezoeken, zijn overtuigd, dat de burgemeester, gesteund trou wens door zijne medeleden van het dagelijksch bestuur en de raadsleden de belangen der gemeentenaren en der badgasten bevordert, al varen de onder nemingen van enkele personen daarbij minder wel. Een paar voorbeelden slechts. Door de ijverige bemoeiingen van den bur gemeester hebben wij hier eene spoor weghalte gekregen op korten afstand van het dorp. Vroeger kwam men een half uur ver van hier aan en alleen dit zou voldoende zijn om hem den dank te verwerven van allen, die voor hunne gezondheid de badplaats Zandvoort be- voor de zee op, en ook het toestel tot uitwerpen van olie voldeed goed. De bemanning is ten volle voor hare taak berekend. Met toestemming van het hoofd der gemeente heeft het onderwijzend personeel te IJmuiden het initiatief ge nomen tot het organiseeren van een schoolfeest op den verjaardag der Ko ningin. Onder talrijke en treffende blijken van belangstelling heeft Maandag op de Algemeene begraafplaats te 's-Hage de teraardebestelling plaats gehad van Maaike Hendrika Hekkema, de nog jeugdige concert zangeres, van wie voor de toekomst nog zooveel te wachten was. De Portefeuille verneemt, dat in het Grand Theatre der Gebr. Van Lier binnenkort Onkel Brdsigde bekende meesterlijke creatie van August Junker- mann, in een hollandsch gewaad zal vertoond worden, en Frits Bouwmeester de titelrol zal vervullen. Het speelseizoen der Nederland - sche Opera wordt geopend met de op voering van „Willem Teil/* waarin de m. op het paleis het Loo aangekomen. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit .'s aan den heer A. A. E. M. SerruyA, vAmsul van België te Rotterdam, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van officier der Leopoldsorde van België, waartoe het Z. M. den Koning der Belgen be haagd heeft hem te bevorderen. De toekenning in den laat- sten tijd van ordeteekenen in de Eiken kroon door den groothertog van Luxem burg aan nederlandsche gezanten en andere leden van het diplomatieke korps is geschied als erkenning voor de gelijk tijdige waarneming van de belangen van luxemburgsche onderdanen in het land, waar zij hun diplomatiek ambt uitoefenen. Naar wij vernemen, heeft de heer P. Caland, hoofd-inspecteur van den Waterstaat, eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Ook een ander hoofd-ambtenaar bij het departement van Waterstaat moet voornemens zijn, ontslag aan te vragen. (Avp.) Uit 'sHage schrijft men aan de Amst. Cl. omtrent het afscheid, door den minister van Oorlog van het personeel van zijn departement genomen: „Begeleid door de referendarissen of hoofdofficieren, hoofden der verschil lende afdeelingen, ontving generaal Ber- gansius de ambtenaren afdeelingsgewijze in zijn kabinet. Op de hem eigene kalme en waardige wijze dankte hij de chefs, zoowel als de lagere ambtenaren voor den ijver en de toewijding, door hen, gedurende zijn optreden als hoofd van het departement, steeds aan den dag gelegd, het betreurende nochtans, dat er nog zooveel was, dat niet afge daan is kunnen worden. Vooral speet het hem, dat de legerwet niet tot een goed einde is kunnen komen. Nadat de generaal zich in aller herinnering gun stig aanbevolen had, reikte hij allen, hoog- en lagergeplaatsten, blijkbaar ge troffen, de hand tot afscheid. De hoof den der afdeelingen dankten den braven generaal voor de woorden van waar deering, zooeven tot hen en hunne ondergeschikten gesproken, en gaven hem te kennen, dat zijn aftreden door allen, die de eer hadden onder hem te mogen werken, ten zeerste betreurd werd Zelden is er dan ook een minister van oorlog geweest, wiens heengaan zóo trof als dat van minister Bergansius. Zelden zag men aan het hoofd van het oorlogsdepartement een man met zulk eenen ijver, een man die zóo de sym pathie zijner ambtenaren had, een man zóo kundig, zóo nauwgezet en zóo recht vaardig als deze Minister. De naam Bergansius zal aan het de partement van Oorlog steeds met eere genoemd worden. Hoofdonder w ij zersexamen te 's-Hage. Geëxamineerd 15 mannel. candidatenafgewezen 10. Toegelaten de heeren A. de Vries, van Maassluis; D. Mackaay en A., Wunderink, van SliedrechtM. den Hartog, van Rot terdam, en B. van Dijken, van Haarlem. Met grooten eenvoud had op de begraafplaats bij de Groenesteeg te Leiden de begrafenis plaats van wij len den oud-hoogleeraar dr. G. D. L. Huet, te 's-Hage overleden. Vele pro fessoren, studenten en particulieren be wezen den om zijn karakter en zijn ge leerdheid zoo hooggeachten man de laatste eer. Uit Utrecht wordt van 24 Aug. gemeldDe Nederlandache Schaakboud hield gisteren alhier zijne 9e jaarlijksehe algemeene vergadering. Opgekomen waren, behalve de af gevaardigden der afdeelingen Utreeht, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Gouda, het geheele hoofdbeatnur en verschillende leden. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer Van Olst uit Amsterdam, met een hartelijk welkom aan de aanwezigen was geopend, en de notulen van de vorige vergadering waren gearresteerd, j werd de balan9 nagezien door de heeren Stams I en Prange, daartoe door den voorzitter uitge- j noodigd. Deze balans bleek accoord te ziju en I te sluiten met een saldo van ƒ470.20. In de 1 plaats van den aftredenden ondervoorzitter, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd bij meerderheid van stemmen benoemd dr. a. j. A. Prange te Utrecht, welke deze benoeming aannam. De voorzitter benoemde verder tot leden der commissie van het jaarboekje de heeren Prange, D. van Koreest, A. G. Olland en den secretaris, en tot commissarissen van den wedstrijd de heeren Andrau de Heije, De Jong en Prange. Als plaats van de volgende bijeenkomst werd Amsterdam gekozen, waarmede de hoofdwerk zaamheden der vergadering waren afgeloopen. Eenige discussie werd uitgelokt door de voor stellen der afdeeling Utrecht om, ter bevordering van de deelneming aan het protheratoernier, ook niet-leden van den Bond tot mededinging toe te laten, alsmede om den jury het recht van as sumptie van eenige leden toe te kennen. Beide voorstellen werden verworpen, op grond dat de jury het recht van assumptie onnood'g achtte en omdat men vreesde de belangen van den Bond door het eerste voorstel te schaden. Verder deeldo de heer Lohman mede dat hem door leden van de Groningsche Schaakclub was opgedragen mede te deeleu dat deze geneigd zouden zijn tot den Bond toe te treden, indien er geen bezwaar zou bestaan de wedstrijden eventueel te Groningen te doen plaats vinden. Deze mededeeling werd in dank aangenomen, nadat door het hoofdbestuur als overtuiging was uitgesproken, dat er volstrekt geen be/waren bestonden om de wedstrijden casu quo ook eens te Groningen te doen plaats vinden. De verga dering werd hierop door den voorzitter gesloten, en men ging over tot de meer ernstig8 bezig heden van den dag, nl. de wedstrijden (in twee klassen.) Te Utrecht heerscht on gerustheid over het lot van den heer A. Stok, directeur der Utrechtsche Landbouwbank. Op 8 Aug. jl. heeft hij de gemeente verlaten, met het voorne men eene week op reis te gaan, en sinds dien dag is niets meer van hem vernomen. De directie heeft zich over tuigd, dat hij zijn zaken, de Bank be treffende, in de beste orde heeft achter gelaten. Men heeft grond om te ver onderstellen, dat hij omgekomen is bij de groote spoorwegramp bij Brienne. Door den raad van commissarissen der Bank is, in afwachting van een na der besluit, mr. D. Bastert, adv. te Breukelen, uitgenoodigd tijdelijk als di recteur der Bank op te treden. (Avpl) Naar de P. G. C. verneemt, is aan de academie „Minerva" te Gro ningen een belangrijk rijks-subsidie toe gestaan voor de oprichting eener kweek school voor de zeevaart, voldoende aan de behoeften der groote mail- en pas sagiersvaart. Zij zal in alle opzichten gelijk zijn aan die te Rotterdam en alleen daarin verschillen van de kweek school te Amsterdam, dat aan deze school geen internaat zal worden ver bonden. De lessen zullen waarschijnlijk reeds in den loop der volgende maand aanvangen, zoodat men binnen enkele dagen eene oproeping van leeraren en leerlingen kan verwachten. Naar men verneemt zal de tot onder-commandant der amsterdam- sche brandweer benoemde luit. der 31) HOOFDSTUK XXII. „Broer/* zeide zij, „hij staat niet zoo mooi aan mijn vinger als'aan den haren. Mijne vingers zijn niet zoo zacht en wit als de hare.'* „Het werken in het zand heeft ze bedorven. Dat is nu geheel gedaan." „Ja, wij zullen niet meer met elkaar werken." Nu keek zij weer naar den ring. O, het was zoo vriendelijk van haarhem mij te geven zeide' zij, terwijl zij den ring tegen haar wang drukte. „Zij is zoo vriendelijk, lief en mooi. Gij kent zeker niemand in de wereld, die schooner en beter is dan zij, wel? „Neen, Psyche." „Ik denk niet, dat er ooit iemand zal zijn zooals zij," zeide zij op beslisten toon. „Wel, ik dacht, dat gij van plan waart om te worden zooals zij," zeide ik, hopende haar treurigheid te overwinnen. Maar de scherts werd niet opgemerkt. „Neen," zeide zij, terwijl zij haar hoofd schudde;ik kan nooit zijn zooals zij. Het was dwaas, dat te denken. Ik weet het nu beter. Ik zou nooit al deze woorden kunnen leeren, nooit kunnen zingen als zij, want zij heeft het van jongs af geleerd al dien tijd, dat ik in donker leefde. Ik zal nooit meer zijn dan zulk een zwijgend schepseltje uit den tuin." Haar stem beefde. „Praat met mij, lieve, en laat mij luisteren zooals ik deed in het hol, toen gij eerst kwaamt, en ik niets wist. O, het was toen zoo heerlijk niets te weten; het is zoo vreeselijk, dat ik nu zoo weinig weet Mijn hart is zoo vol. Ik kan niet spreken." Mijn hart was ook vol, maar ik slaagde er in opgeruimd te spreken, terwijl ik met haar redeneerde en haar aantoonde, dat ons geluk niet daarin bestond, dat wij boven alle andere men- schen moesten uitblinken, want dat er dan maar éen gelukkig persoon in de geheele wereld kon zijn; dat er geen twee perso nen hetzelfde zijn, maar dat ieder een talent heeft, dat een ander misschien mist, zonder dat hij daarom minder bemind wordt; en dergelijke onmiskenbare waarheden meer. Of zij mijne beweringen volgde of begreep, kan ik niet zeg gen. Misschien hoorde zij alleen den klank van mijne stem, terwijl hare gedachten zich met aangename herinneringen bezig hielden. Maar zij scheen gerust gesteld, daar zij nu en dan haar wang zacht tegen mijn schouder wreef, wat ze altijd deed als zij gelukkig was. Ik dacht bij mijzelf, dat het goed zou zijn, als ik van deze stemming partij trok om haar op de aanstaande verandering voor te bereiden, daarom sprak ik van ons bezoek aan de villa en de dingen, die wij er gezien hadden. Zij sprak gaarne over de broeikassen en de overvloedige bloemen, die wij er gezien hadden. „Maar het was zoo vreemd," zeide zij op een toon van diep ontzag. „Het zal u minder vreemd en nog mooier toeschijnen, als gij ze beter kent." „Gaan wij er dan weer heen vroeg zij zacht. „Wij gaan daar morgen eten. Gij gaat toch graag mee, nietwaar „Ik moet graag daarheen gaan, waar gij gaat." „Gij hebt toch geen hekel aan sir Henry, wel?" „O neen; ik houd heel veel van hem." „Daar ben ik blij om. Want, weet je, hij zou zoo graag wil len, dat gij altijd bij hem kwaamt wonen." „Wel, dat kan ik toch niet," riep zij lachende uit. Toen zij evenwel zag, dat het ernst was, verdween haar glimlach plotse ling, toen zij een weinig ontsteld zeide „Gij wilt toch niet, dat ik van u wegga gij wilt mij toch niet naar hem laten gaan?" „Ik zal u niets laten doen, dat u leed doet, Psyche. Gij zult zoo lang bij mij wonen, als gij wilt." „O, wat zijt gij een beste broerriep zij uit, terwijl zij mijn hand greep en die tegen haar borst drukte. Nu zeide ik„zoudt gij Ethel wel altijd voor gezellin en vriendin willen hebben?" „Dat begrijp ik niet. Ik kan niet altijd bij haar wonen en tegelijkertijd bij u." „Niet zoolang als wij afzonderlijk leven. Maar als ik Ethel nu eens vroeg om bij ons te wonen, en zij zegt ja?"

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1