NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Zaterdag 29 Augustus 1891. No. 2500 ABONNEMENTSPRIJS: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. PSYCHE. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het g-eheelc Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verachynt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hurean Kleine Hontetraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12". ADVERTENTIËN: van 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 Cent». Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door allb boekhandelaren en conrantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEBREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten roof het BuitenlandComvaqnie Génerale de Fublicii* Strangire G. L. HA VB si 4 Von OM F F. J 014X8) Succ., 'itrr: 31.'Ij Faubourg Moulmartrt. Het bijvoegsel van ons blad^/'Bosboom sedert Diüsdag geen verande- morgen verschijnt zal bevatten De r^n§ gekomen. (Avp.) Houten Kurassier. De oorlogspaar den van Napoleon INatuurkun dige proeven voor iedereen. I. Haar- lemmer Halletjes CXI. Varia. Advertentiën ens. Haarlem, 28 Augustus 1891. De Staatscourant bevat de statuten der vereeniging „De Nederlandsche Schermbond te Haarlem." Door wijlen mevrouw wed. J. D. Zocher is gelegateerd aan het ev. luth. weeshuis alhier eene som van f 2000 gereed geld en aan de ev. luth. kerk aldaar een bedrag van f 1000 gereed geld. De eerste "VValküre te Kopenhagen, mevr. Ellen Gulbranson, de vrouw van een noorweegsch zeeofficier, is door Cosima Wagner uitgenoodigd te Bayreuth in 1892 als Knndry in Parsifal op te treden. Naar wij alsnog vernemen, heelt de vechtpartij tusschen tweeNederlanders en drie engelsche matrozen, te IJmuiden plaats gehad op den straatweg aldaar. Eerst werd een der Hollanders, Glas genaamd, woonachtig te Egmond aan Zee, gewond en deze trok zich toen terug en ging weer aan boord van zijn schip. Hij kan dus niet zeggen, wat er verder met Albert Koper is gebeurd. Gisteren (Donderdag) hebben zich de officier van justitie, jhr. mr. A. J. Ret- haan Macaré, de rechter van instructie, mr. M. G. P. del Court van Krimpen diens griffiermr. A. J. van Thiel, naar IJmuiden begeven. De drie Engelschen, die door de politie te IJmuiden in hechtenis waren genomen, ontkennen den moord te hebben ge pleegd en, zijn wij wel ingelicht, dan is nog geen bevel tot inhechtenisneming door de rechtbank tegen hen uitge- Onder deze omstandigheden zou het dan ook moeilijk kunnen zijn, hen van schuld te overtuigen. Men meldt ons uit Zandvoort van 2 7 dezer Hedenmorgen kwam alhier het bericht van IJmuiden, dat de stuurman Albert Koper van Zandvoort, van de vischschuit IJmuiden 23, voorheen stuurman van de zandvoortsche reddingsboot, door 3 engelsche visschers is vermoord en aan den kanaaldijk is gevonden. Waarschijnlijk hebben de moordenaars het lijk aan den kanaaldijk neergelegd, om, bij opkomenden vloed, het door het water te laten wegspoelen. De vermoorde had 3 mes- of dolk steken in hootd en keel. De man laat eene weduwe met 10 kinderen achter. Lettsren en Kunst. Naar wij tot ons leedwezen vernemen, 3 er in den toestand van den heer H. M. de Koningin Regentes zal de vergadering van de Staten Gene raal op 15 September in persoon openen. Daartoe wordt H. M. eenige dagen te voren met H. M. Koningin Wilhelmina in de residentie verwacht. H. K. H. de groothertogin van Saksen, geboren prinses Sophie der Nederlanden, heeft J 200 geschonken aan de Noord Brabantsche commissie tot leniging van de schade, geleden door den hagelslag. Vanwege het comité, dat zich te Eindhoven gevormd had ter inzameling van geiden ten behoeve van de verdrevenen uit Ruslandwerd Woensdag eene collecte gehouden, welke rnim f 220 heelt opgebracht. Het comité bestond uit leden van verschillende gezindten, met den burge meester aan het hoofd. PI et Handelsblad ontvangt een afschrift van een adres aan den minister van waterstaat, dat op het oogenbiik in verschillende plaatsen van Zuid-Afrika ter onderteekening is neer gelegd. „Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, allen Ne derlanders, verblijf houdende in de zuid- afrikaansche republiek, „dat sedert de inwerkingtreding van het nieuwe post-tariet voor brieven (25 ets. voor 15 gr.) van Nederland naar de Transvaal - de Kaap-Kolonie niet toestaat dat brieven gefrankeerd met 25 ets. zegel via haar gebied vervoerd worden „dat de brieven van Nederland nu steeds worden doorgezonden naar Natal en van daar naar Transvaal; „dat door deze expeditie de brieven van Nederland ongeveer drie dagen later hier aankomen, dan de brieven van En geland en andere landen die via de Kaap-Kolonie komen; „dat door deze latere aankomst der brieven de ondergeteekenden, zoowel als de afzenders in Nederland, zeer in hun belangen benadeeld worden, want dat het den ondergeteekenden daardoor dikwijls onmogelijk is de brieven te beantwoorden met de eerst van hier vertrekkende mail. „Weshalve zij Uwer Excellentie ver zoeken uwe aandacht aan deze te wij den en te willen bewerken, dat in het vervolg alle brieven van Nederland via Kaap Kolonie naar hier gezonden wor den." Voor he t examen fransche akte (lager onderwijs) zijn Donderdag opgekomen 28 candiclaten. Afgewezen 9, en toegelaten de heeren B. Th. Ave- narius, KoudekerkJ. Th. de Bruin, Kapelle a/d IJsel; W. J. Bevelander, 's Hage P. van Balen, DubbeldamC. Kuijt, Katwijk J. Leijnse, Rotterdam C. Lipjes, DordrechtA. Menheer, 's HageP C. Nelson, DordrechtJ. P. Serné, 's HageW. Timmermans, 's HageJ. W, C. Grootendorst en G. A. Ouwejan, Utrechten W. A. Zeiler, Zutfenen de dames H. E. Matthes, S. M. Prins en A. M. v. d. Zanden, LeidenW. C. B. Smit, Amsterdam, en J. P. F. v. d. Togt, Haarlem. De houders van abonne mentskaarten blijven pogingen in 't werk stellen om bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een voor hen betere regeling te verkrij gen. In eene vergadering, te Groningen gehouden, gaf de heer G. Wisselink te kennen, dat de commissie reden had te verwachten, dat verder voortgezette be moeiingen niet geheel vruchteloos zou- don zijn. Aaneensluiting van belang hebbenden was daartoe noodig. Nog over een maatregel wordt in Leeuwarden zeer geklaagd.. Sinds eeni- gen tijd is namelijk bepaald, dat met personentreinen geen vee meer mag worden vervoerd en dat het alleen met goederentreinen mag worden overge bracht. Het gevolg is dat, behoudens een enkele uitzondering (als de hoe veelheid vee zóó j is,, dat een ex- tratrein moet worden genomen), het op de marlet te Leeuwarden gekochte en grootendeels voor het buitenland bestem de vee overal te laat aankomt. Het langere oponthoud werkt uit den aard der zaak ook ophet vee zelf nadeelig. Buiten- en binnenlandsche veehandela ren hebben terstond hun bezwaren aan de directie kenbaar gemaakt, doch er is nog geen verandering gekomen. Het gevolg is, naar de Leeuw. Ct. zegt, dat de buitenlandsche kooplieden beginnen weg te blijven. SCHAAKWEDSTRIJD. te Dordrecht. In de eerste klasse moet elk speler 2 partijen met eiken anderen speler doen, omdat het aantal deelnemers klei ner is dan 6. In de tweede klasse speelt elk 1 partij met de anderen). De namen zijn 10 kl, Jhr. A. E. van Foreest, J. F. Heemskerk, R. J. Loman, N. NA. G. Olland. 2e kl. J. W. van Eek, N. Y/. van Lennep, M. A. van Rhijn, E. L. Olland, J. Peet Jr., J. J. Speet, G. J. Vuur- mans. In de eerste klasse staat Loman 't beste, dan volgt Olland. In de tweede klasse staat Olland het beste. De stand van den wedstrijd 1 kl. is als volgtJhr. A. E. v. Foreest totaal 2 J. F. Heemskerk h R. J. Loman 3%; N. N. iftA. G. Olland 2)3. De stand van den wedstrijd 2e kl. was Woensdagavond, na afloop van de vierde ronde, als volgt: N. N. Van Lennep 3^; Van Rhijn 2%; E. L. Olland 4J. Peet Jr., 2 J. J. Speet o en G. J. Vuurmans De uitslag van het geheel luidt als volgt ie kl. v. Foreest 4Jé winstpunt, 3e pr.; Heemskerk 1% winstp.; Loman 6% winstp. 16 pr.; N. N. i& winstp.; A. G- Olland 6 winstp., 2e pr. 2e kl. v. Eek winstp.; v. Lennep 4% winstp., 2e pr.; v. Rhijn 5^ winstp ie pr.; E. L. Olland 4 winstp.. 3e pr.; Peet 2winstp.; Speet 2% winstp.; Vuur mans 1^ winstp. Uit Zutfen wordt gemeld: De Raad dezer gemeente heeft in zijne Woensdag gehouden zitting twee be langrijke besluiten genomen. Vooreerst is aangenomen het voorstel tot verbouwing van het raadhuis vo]gens een plan, waarvan de kosten zijn geraamd op 37>4°°- Mede is besloten tot het aan gaan eener overeenkomst met het rijk tot ruiling van gronden en gebouwen. De gemeente zal daardoor in het bezit van bouwterrein geraken, waartegen zij o. m. aan het rijk afstaat een oefenings terrein onder Almen, geschat op ƒ38,000, en moet bouwen eenige woningen voor waschbazen en een scherm- en gymnas tieklokaal, begroot op 18,000, De c o n s u 1 - g e n e r a a 1 der Nederlanden te Bern merkt op, dat het verzenden van betere kwaliteiten hol- landsche kaas naar Zwitserland de vraag naar dat artikel daar te lande zeer zou doen toenemen. Zoowel in Zwitserland, zegt hij, als in Spanje en Italië ontmoet men steeds betrekkelijk de slechtste noordholland- sche Edammerkaas, terwijl de goede kwaliteit witte kaas, die de Engelschen steeds met den naam „goudsche" be stempelen, niet wordt aangetroffen. Een dienstmeisje te Am sterdam heeft twee werklieden, die, naar zij later beweerden, alleen wat „gekheid" hadden gemaakt, uit een kruik met loog begoten, zoodat beider kleederen verbrandden en de een in het gezicht werd gewond. De grappenma kers waren daarover zeer ontsticht en giDgen zich bij de politie beklagen. Een engelsche kotter ver keerde bij het stormweer van Woens dagochtend tusschen Enkhuizen en Sta voren in nood. Eenige kloeke mannen verlieten met den botter EH. 83 de haven van Enkhuizen, ten einde hulp te bieden. Met veel moeite slaagden zij er in den kotter behouden binnen te brengen, waarvoor hun eene som van 120 werd ter hand gesteld. Woensdagochtend heeft de heer Ch. J. Schüssler, een te Kat wijk logeerend badgast, eene moedige daad verricht. Door den krachtigen zuidwesten wind en de sterke stroo ming waren de tonnen van de bom schuit Marinus Bastiaan gebroken, zoodat de schuit wegdreef en midden in de branding op de de bank bleef zitten. Op de schuit bevonden zich slechts drie personenhet was dus zaak, dat de gemeenschap met het strand spoedig hersteld werd. Niemand der toeschouwers durfde zich in zee wagen, toen bovengenoemde heer, trots wind en strooming, in zee sprong, naar de schuit zwom en het genoegen smaakte een lijn aan het strand te brengen Met gejuich werd hij daar door de toe schouwers ontvangen Terwijl men bezig was met goederen van den zolder van het pak huis van den tagrijn S. van Embden, aan de hoofdstraat te Schiedam neder te laten, passeerde daar eene vrouw met haar kind op den arm, ondanks de waarschuwing der werklieden. Door een ongelukkig toeval schoot een pak zeilen op p. m. 100 kilo geschat, los, en trof haar in de lendenen, zoodat het kind haar uit de handen werd geslagen. Moeder en kind werden onderzocht door een geneeskundige, die verklaarde dat de bekomen kneuzingen gelukkig niet gevaarlijk waren. Spoorwegongeluk bij Schie dam. Een vrij ernstig spoorwegongeluk heeft Woensdagavond bij Schiedam plaats gehad. De stoomtram, die te 7ure nit die gemeente vertrok, ontspoorde met een hevigen schok even voorbij het roode hek. De locomotief lag zwaar bescha digd ter zij van den weg; de tweede klasse-wagen werd dwars op de rails gezet en schoof tot voorbij de locomo tief; van de eerste en tweede klasse wagen zijn een paar ruiten verbrijzeld en een paneel ingedrukt. Verschillende passagiers bekwamen verwondingen slechts één van ernstigen aard, nl. de heer B. in de Keizerstraat te Rotterdam. Op het balkon van den tweede klasse wagen staande, werd hij door den schok op den weg geworpen, waarbij hij een been zoodanig brak, dat de beensplinters op drie punten door de huid heendrongen. Door de heeren dr. De Bruyn en Van der Swan op de plaats van het ongeval verbonden, werd hij door de zorg der politie naar zijne woning ver voerd. De machinist wijt de ontsporing aan een steen, die op de rails was gelegd. Daar de weg uit vignola rails bestaat, schijnt dat beweren minder aannemelijk. De wijze waarop de wagens door elkaar geworpen en verbindingsstangen alge- broken zijn, doen vermoeden, dat te hard gereden is De heer B. zou volgens gerucht heb ben verklaard, dat de tram en een rijtuig, dat den dijk passeerde, om het 33. HOOFDSTUK XXIV. „Wij gingen de oprijlaan uit en liepen stilzwijgend door het schaduwrijker gedeelte. „Gelooft gij aan boetedoening, Thome?" vioeg hij plotseling. „Als gij herstelling meent," begon ik. Hij viel mij ongeduldig in de reden: „Er zijn sommige misdaden, die men nooit kan herstellen. Gelooft gij, dat een man zijn ziel uit de hel kan redden door een daad van zelfopoffering dat meen ik." „Neen. Als men zichzelf benadeelt, omdat men het een ander heeft gedaan, dan wordt de daad dubbel slecht." „Wanneer een man zijne rekening met de maatschappij ver effend heeft door zijn tijd in de gevangenis uit te dienen, als hij eene van de wetten der maatschappij heeft geschonden, waarom zou dan iemands geweten niet den vrede kunnen her krijgen, als hij zichzelf de straf heeft opgelegd, die hij heeft verdiend. Hoe moet hij anders zijn ziel uit die hel verlossen, waar het berouw dag en nacht aan zijn hart knaagt? Hij kan op geen andere wijze hopen hen hiernamaals te ontmoeten, die hij bemint. Maar zonder die vrees van wat er na den dood gebeuren zal," ging hij op zachteren toon voort, terwijl hij meer tot zichzelf dan tot mij sprak, „de vrees een blond kind met een lief gezicht te zien en zonder de hoop om mijne lieve dochter te ontmoeten, zou de ontsnapping uit dit vagevuur toch gemakkellijk genoeg zijn." De weg ging langs een diepe sloot; wij sprongen er over heen maar aan den anderen kant hield sir Henry stil alsof hij iets in 't geheugen moes., terugroepen, en inplaats van langs de duinen te gaan, zooals zijn plan scheen geweest te zijn, volgde hij den rand van de sloot tot waar zij in eene diepe kloof overging. De kloof was diep, maar had eene oppervlakte van niet meer dan zes of acht voet en werd dieper naarmate zij verder aan de kust kwam. Terwijl hij de kloof ongeveer 20 schreden volgde, hield sir Henry op eene plaats stil, waar de graszode aanwees, dat er eene laag kalk was neergeworpen. „Ik heb er kalk overheen geworpen, omdat er een doode ligt te verrotten. Pieter Beamish ligt daar. Ik schoot hem dien avond dood, weet je nog wel „Is dat de misdaad, waarvoor gij wilt boeten vroeg ik. Hij lachte schor. „Misdaadriep hij uit. „Ik geef er even weinig om, dat ik den vervloekten schurk heb doodgeschoten, dan ik zou doen, als het een dolle hond was geweest." Hij schopte een stuk modder naar beneden, en toen het op de kalk viel, die den ouden Pieter bedekte, zeide hij „Stel je zoo iets voor een slechtaard, die over de negen tig is en mij een dozijn jaren in zijne macht heeft, mijne dochter met eene eeuwige schande dreigt. Met een beetje meer verstand zou hij er in geslaagd zijn mij tot den laatsten stuiver mijn oneerlijk verkregen fortuin af te troggelen. Gij moet nu weten, dat ik de man was, die hem het kind gat om in zee te werpen. Elke afspraak werd in het duister gemaakt en onder eene vermomming, waarin hij mij, zooals ik geloofde, later niet zou herkennen, maar toch herkende hij mij. Hij was aan het donker gewend; het was een deel van zijn beroep om door eene vermomming te zien, om te weten met wat soort van man hij te doen had. Hij zeide mij, hoe zij haar hadden ontdekt en bij gebracht. Maar geen geld kon hem nopen haar aan mij te geven of mij te zeggen, waar ik haar kon vinden. Misschien was uw grootvader bij die zaak betrokken. Hij dacht misschien dat daar ik eenmaal beproefd had haar van kant te maken, ik haar alleen

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1