POLITIEK OVERZICHT. De ziekte van Carmen Sylva. GEMENGD NIEUWS. hardst hebben gereden. De politie doet onderzoek. Te 10 uur 10 min. was de weg weder vrij. Te Aalzum had Dinsdageen arbeider, werkzaam bij een landbouwer, het ongeluk, door een openstaand luik' van den schuurzolder te vallen. Inwen dig zwaar gewond werd hij opgenomen. Na een vreeselijk lijden van eenige uren is hij bezweken. Omtrent de oplichter ij je gens een kellner van het Café Central te Arnhem gepleegd verneemt men nader het volgende Twee als heeren gekleede Duitschers boden hem, 11a alvorens een gesprek aangeknoopt te hebben, eenige diaman ten te koop aanin geldverlegenheid zijnde, moesten zij die van de hand doen. Om de juiste waarde te kennen, begaf de bediende er zich mede naar verschillende^ juweliers. Deze zeiden hem, dat zij waren van uitmuntende kwaliteit en ruimschoots 200 gulden waard. Met deze wetenschap gewapend kocht de kellner de diamanten; en spoedig daarop verwijderden zich de vreemdelingen. De bediende begat zich weder naar een der juweliers, omdat hem toch het geheel een weinig vreemd voorkwamopnieuw de diamanten too- nende, stelle men zich zijne verwonde ring voor, toen hem toegevoegd werd „deze zijn niet de diamanten van zoo even. ze zijn valsch". Terstond gaf de kellner aan de politie kennis van het voorgevallene, die haar met ijver in gesteld onderzoek bekroond zag met de arrestatie der oplichters. Bij onderzoek bleek, dat deze een dubbel stel diamanten hadden en in den tijd dat de kellner geld ging halen, de echte tegen valsche diamanten hadden verwisseld. Donderdagmorgen had eene dienstmaagd te Utrecht de onvoorzich tigheid een pakje met geldswaardige papieren f200in eene mand met vuilnis te werpen. Dit mandje werd door eene aschkar opgenomen en naar de Vaalt gebracht. Toen het gemis der bankbiljetten ontwaard werd, spoedde zij zich naar de vaalt en in bijzijn van den vaaltopzichter werd tot hare groote blijdschap het pakje teruggevonden, Donderdagochtend werd op de Biltstraat te Utrecht door een agent van politie proces-verbaal opge maakt tegen B. S., vrachtrijder op ZeistUtrecht. Deze S. had zijne kar zóó vol geladen met zakken lompen en papier, dat de drie honden, die er voor liepen, bijna onder dien last bezweken. Verschillende bewoners van de Biltstraat hadden reeds herhaaldelijk over deze overlading van wagens en het mishan delen van trekhonden geklaagd en en kele dier bewoners ooggetuigen waren er zeer over voldaan, dat Donderdag ochtend handelend werd opgetreden. De genoemde agent deed eenige zakken afladen, om zoodoende de vracht te brengen in evenredigheid met de kracht der vermagerde honden. Maandagmiddag werd er in het zuidwesten van Breda de volgende vermakelijke scène afgespeeld. Een metselaar, die 's morgens te dikwijls in het glas had gekeken, zon op een middeltje om zijn „scheeve hou ding" bij zijn vrouw eenigszins te ver ontschuldigen. Gelukkig ziet hij een parapluiekoopman opdagen en hoewel de zon hoog aan den hemel stond en er van regen geen sprake was, kocht onze vriend, onder voorgeven, dat men tegenwoordig toch niet op het weer kan rekenen -— (de man had gelijk) een parapluie, echter niet van ^de beste kwaliteit, daar hem hiervoor het geld ontbrak. Nu waren alle hindernissen uit den weg geruimd en geen andere gedachte hebbende, dan zijn vrouw vriendelijk te zien kijken bij het offree- ren van het in deze dagen zoo nuttig voorwerp, zeilt onze metselaar, met de parapluie onder den arm, huiswaarts. „Klop, klop." Niet op zijn gemak want hij weet, dat zijn vrouw een katje dat zonder handschoenen niet is aan te pakken wacht hij enkele minuten op de dingen, die komen zullen, sta rende met zijne groote lodderige oogen op de klink, die zich echter niet be weegt. Nogmaals brengt hij zijn knok kels op de deur, om de vrouw des hui zes te waarschuwen, dat er iemand is, doch ook thans blijft de woning gesloten. Hoe langer vriend metselaar op de klink blijft turen, des te meer begint hem alles voor de oogen te draaien en de betrekkelijk geringe schommeling van daareven wordt crescendo vervangen door een heen en weer zwieren, niet ongelijk aan een spaanschen dans. Daar door zwalkt hij van de deur tot voor het raam, alwaar vrouwlief hem met zijn parapluie „in de gaten" krijgt. Gedachtig dat alle goede dingen in drieën bestaan, klopt onze metseldienc ten derde male aan, nu met beter gevolg, want met een ruk wordt de deur geopend, springt de vrouw naar buiten, trekt de parapluie onder zijn arm uit en ranselt hem daar mede zoo lang op rug en hoofd, dat de splinters in 't rond vliegen en er van het regenscherm niets overblijft dan eenige fladders katoen en enkele stukken baleinen. Aan lieflijke woorden ontbrak het evenmin. Het eenige, wat de verslagene er tegen in bracht, was dat hij nooit meer „een parapluie voor zijn vrouw zou koopen." En daarin had de man gelijk(Br. Ct.) Een tienjarige jongen te 's Bosch, die met eenige makkers achter op een rijtuig was gesprongen, had het ongeluk met een been bekneld te raken tusschen een der wielen. Het gevolg was, dat hem het rechterbeen totaal werd afgewrongen. De toestand van den armen knaap is zeer zorgwekkend. Te Haule heeft een jonge- ling, uit drift naar men zegt, een meisje met een vork in het hoofd gestoken. Dadelijk is de hulp van een genees heer te Oosterwolde ingeroepen, doch het meisje is Donderdagnacht overleden, na voortdurend buiten kennis gebleven te zijn, zoodit de maréchaussées niets van haar konden vernemen. Leger en Vloot. Op last van den minister van Oorlog is door eene commissie eene inspectie gehouden over de schietbaan bij het fort „De Pol" te Zutfen. De uitslag was, dat die baan onveilig werd ver klaard. De majoor Hanckar, van het 6« reg. inf. te Breda, is bestemd om den luit.- kol. Coumans, die wegens ziekte den dienst met pensioen zal verlaten, te ver vangen als directeur der normaal schiet school te 's Hage. Uit Brussel wordt, onder dagteekening van den 260, aan de Daily News uit stellige bron gemeld, dat de regeering der fransche republiek waarschijnlijk weldra hare adhaesie aan de conventie tegen de slavernij zal doen beteekenen. Op het kasteel Fredensborg bij Kopen hagen, bij „den vader der koningin" Christiaan IX, is thaus weer vorstelijke familie-bijeenkomst. Woensdag arriveer den de Czaar en de Czarewna en de pas uit Siberië weergekeerde Czarewits, alsmede de koningin van Griekenland. Zij werden reeds in volle zee begroet door de koningen van Denemarken en Griekenland, den deenschen kroonprins Waldemar en de prinsen Wilhelm en Julius, die hun aan boord van de waren tegemoet gekomen; H» me Engeland de groote mogendhe- aan' m0eten sch™ken aan de gebeurtenissen op Kreta waar dendèuer trs7aik„ke,ingen SChijnen' v00r Volgens de jongste tijdingen is de Eerst^heMs r'k"d Zeer verontrustend. Eerst hebben Christenen en Moham medanen elkander vermoord, daarop is en reeks andere misdaden gevolgd van ee' Sle°hts de ™°rbode w 1, bewePnS. d« ™<=er en meer het karakter van een opstand aanneemt. Na herhaaldelijk zich beklaagd en om steun verzocht te hebben, na de ver- geeEche protesten der vreemde consuls ChriSé™ '^ns.°P vele plaatsen de Christenen belasting te betalen aaneen regeering die hun geenerlei bescherming kan verleenen. Weken geleden zijS reeds troepen uit Klein Azië op Kreta aangekomen, niettemin blijven de Chris tenen weigeren belasting te betalen. Uit P „Asisoma werd een afdeeling soldaten, So man sterk, daarheen gezon den om de weerspannige boeren te tuchtigen, en de belastingen te innen na groot verl.es verdreven8 Aan dit ge- vech t namen verscheidene der juist uit deel hV 1 te™Egekeerde vluchtelingen deel. Een bewijs, dat er weder revolu tionaire elementen op het eiland aan het werk zijn en de bevolking met hen gemeene zaak maakt. 8 ,„,Er-JS W®in'S noodiS om een oproer tot uitbarsting te brengen. Veel zal dit natuurl'jk afhangen van het optreden der turksche overheid. Door den goe- verneur generaal Dschevat Pacha is voorgesteld de door de bevolking ge kozen burgemeesters, die de revoludo- doch ribeweglng steune°. te ontslaan, doch deze maatregel zou de vonk zijn, die het kruitmagazijn in de lucht zou doen vliegen. De toestand op het ei land moet tegenwoordig van dien aard zijn, dat het geringste incident een uitbarsting tengevolge kan hebben Aan Dschevat Pacha werden dreig, brieven gezonden, zelfs moet het parool zijn uitgegeven alom aan de turksche re geering gehoorzaamheid te weigeren zón knU°eSt,andu.?P Kreta inderdaad oo kritiek als hij wordt voorgesteld, dan klinkt liet met ongeloofwaardig, dat de zich te Kanea bevindende vreemde consuls overeen zijn gekomen, hun re geeringen in beraad te geven bij de Potte aan te dringen op het onver wijld benoemen van een christelijken goeverneur-generaal. Bekend echter is het, dat de Porte niet dan met bekwamen spoed tot een ingrijpenden maatregel overgaat en in den tijd van haar beraad kan intusschen de bom op Kreta-1st een uitbarsting komen en het oor der europeesche mo gendheden onaangenaam aandoen, r. J afwezigheid van koning George van Griekenland is in zijn land een ministerieele crisis uitgebroken. De minister-president Delyanis en de minister van financiën moeten eene ernstige woordenwisseling hebben gehad met hunne ambtgenooten van marine en onderwijs, omdat de eerste twee eigen machtig verbintenissen hebben aangegaan tot een bedrag van 15 millioen drach men. De ministers van marine en van onderwijs hebben daarop hun ontslag ingediend, dat echter nog niet is aan genomen. Vermoedelijk zal het gansche ministerie aftreden, daar de heer Delyanis zijn aanhang gaandeweg ziet afnemen. Van den 26» wordt uit Valparaiso to? ^eW'York Heraid gemeld, dat Balmaceda omtrent de bewegingen van den vjjand door zijne cavalerie goed ingehcht, waarschijnlijk morgen den strijd hervatten zal. Het bericht dat de congrespartij Santiago genomen zou wordt tegengesproken. Men Het gezantschap van Chili te Parijs heefi een telegram ontvangen uit Bue nos-Ayres, behelzende dat de troepen der congres-partij zich onvoorwaarde lijk zouden hebben overgegeven. Danebrog -0 - - aan land werden zij verwelkomd door j hebben, de deensche koningin, de kroonprinses,gelooft dat haar leger rondom Vina del de prinses van Wales en prinses Marie, j Mar eene sterke positie inneemt. Het het corps diplomatique en de voor- j heeft versterkingen ontvangen, gelijk naamste aanzienlijke en militaire autori- °°h Balmaceda, die 20.000 vertrouwde teiten. Bij den tocht naar Fredensborgtroepen onder zijne bevelen heeft Te werd het hooge gezelschap door een J Valparaiso herleeft het vertrouwen, Zooals gemeld is, heeft eindelijk de roemeensche regeering officieel beves tigd de sedert eenigen tijd loopende geruchten over den geschokten gezond heidstoestand van koningin Elisabeth. De met conclusiën-trekken vaardige men heeft de ziekte de koningin toe geschreven aan de emoties over de mislukte huwelijksplannen harer bemin de hofdame Helène Vacaresco. Het officieel bericht zwijgt echter geheel over den aard der ongesteldheid, zoodat men niet met zekerheid weet, of de liefdes-historie van den kroonprins met haar ongelukkigen afloop de ziektever schijnselen verergerd heeft, of, wat nog waarschijnlijker is, dat het bizondere en voor alle tegenwerpingen en verstandige redeneeringen ontoegankelijk optreden der koningin in 't belang van dit hu welijk reeds op de aanwezigheid der ziekte wees. Carmen Sylva moet ook nu nog aan dat huwelijksplan vasthou den, Als eene groote, niet spoedig goed te maken fout beschouwt men het dat men Helène Vacaresco veroorloofd heeft de koningin naar Venetië te ver gezellen. Door de voortdurende tegenwoordig heid van die dame in de onmiddellijke omgeving der koningin moet het tot idéé fixe geworden voornemen, om „het zangvogeltje" met kroonprins Ferdinand te doen huwen, steeds nieuw voedsel ontvangen en met die omstandigheid hebben de dokters, aan wie de gezond heid de koningin is toevertrouwd, niet genoeg rekening gehouden. Nu de toe stand eerder verergerd dan verbeterd kau in 't geheel niet aan de ver wijdering van de hofdame worden ge dacht en dus klinkt het bericht, dat de lijfarts Theodorescu zich met het oog op de zwakte van Carmen Sylva verzet tegen de door den koning en de minis ters verlangde verwijdering van Helène Vacaresco, zeer waarschijnlijk. Hoe weinig de koningin eraan denkt, haar geliefd plan op te geven, blijkt hieruit, dat de tijding niet is tegengesproken, die in enkele bladen te Boekarest ver meld werd, als zou een andere hofarts met de delicate, maar mislukte zending zijn belast om een geheime briefwisse ling tusschen Venetië en Sigmaringen, waar de prins verblijf houdt, tot stand te brengen. Zelfs het hypnotisme werd als middel aangegrepenom de overprikkelde koningin te winnen voor de plannen, die eigenlijk uitgingen van haren letter kundigen raadsman en particulieren secretaris, den heer Schater. In de koninklijke vertrekken werden hypno tische séances door dien heer gehouden, waarbij Helène Vacaresco als medium dienst deeden in een van die zittingen moet de hofdame als ingeslapen medium aan de haar zeer toegenegen koningin haar hartsgeheimen hebben vertrouwd en van de teedere banden, die, tusschen haar en den kroonprins bestonden, heb ben gewaagd, 't Gevolg was, dat de koningin beschermvrouw werd van de haar toen ook in wakenden toestand geopenbaarde betrekking. Schater wordt nu als aanleidende oorzaak van het on geval beschouwd en heeft op uitdruk kelijk verlangen van den koning een verlof voor langen tijd gekregen, dat als 't begin Yan zijn definitief ontslag wordt beschouwd. trachtte men ze weer op te hijschen. Toen de tweede wagen bijna boven was, brak plotseling de ketting en door den schok viel de kraan om. De arbeiders werden er onder bedolven en twee van hen verpletterd. De Kamer van Koop hand el te Plymouth heeft besloten, aan de jaarlijksche vergadering der gezamenlijke Kamers voor te stellen, den wenschuit te drukken, dat de kustwachten, de vuurtorens op het strand en de rotsen en de lichtschepen van het Vereenigde koninkrijk, zooveel als mogelijk is, in telegrafische en teleplionisclie gemeen schap zullen worden gebracht met de telegraaf op het vasteland, als een mid del ter bescherming van lijf eü goedereD en tevens in het belang van de natio nale verdediging. Drie arbeiders aan het station St. Lazare te Parijs zijn tusschen de buffers geraakt van een goederen wagen dien zij voortduwden en die van de locomotief van een binnenkomenden trein. Een hunner werd gedood en de beide anderen zwaar gewond. Dinsdag had men te St. C r é- pin een zeventigjarig man begraven. De vier jongelieden die de kist droegen, meenden beweging te hooren en waar schuwden den pastoor. Inderdaad vond deze, dat de man nog leefde. Zijne handen, die op de borst gevouwen waren geweest, lagen nu op de oogen. Men gaf hem een glas wijn, dat hij ook dronk en bracht hem toen naar huis. Op dit oogenblik leeft hij weer geheel op, eet, drinkt, uit zelfs eenige woorden, maar is nog uiterst zwak. De parijscke politic heeft den boekhandelaar gevonden, bij wien de boeken zijn gekocht, die gediend hebben tot het vervaardigen van de helsche machines voor de ministers Constans en Etienne. De boekverkooper, die Deloime heet, weet echter den naam van den kooper niet. Toch heeft hij een signalement kunnen geven. tallooze menigte levendig toegejuicht. Misschien zal spoedig in zake de in-, ternationale aangelegenheden Engeland, congrespartij het naderen te beletten De torpedisten der regeering bewaken voort durend de baai, om de schepen der Een verschrikkelijk 011- geluk is te Duinkèrken voorgevallen. Twee goederenwagens waren door verkeerd rangeeren in eene diepte ge vallen en door middel van eene kraan Een vrouw te Tarbes in Frankrijk, was zoo onvoorzichtig, om in haar kookkachel waarin vuur was, pe- trolenm bij te gieten Er volgde eene ontploffing en in een oogwenk stonden zij en haar kind van 18 maanden in brand. Haar man wilde helpen, maar verbrandde zich daarbij armen en han den. Eindelijk bluschten de buren. Het kind stierf reeds des avonds en de moeder ligt op het uiterste. Dinsdag is het monument voor Jeanne d'Arc in de kerkte Dom- rémy onthuld. De bisschoppen van Saint Dié, Nancy, en Monaco waren tegen woordig. De missionaris, abt Debout, he:ft eene rede gehouden. Drieduizend personen woonden de plechtigheid bij. Toen het doek werd weggetrokken, daverde de kreet „Leve Frankrijk Bij het daarop volgende feestmaal, dronk 0. a. een priester uit den Elzas op het fransche leger. Een rollend tclegraajbu> reau. Bij de aanstaande manoevres van het fransche leger zal ten dienste van de pers gebruik gemaakt worden van eene nieuwe uitvinding' van den heer Willot, inspecteur van de Posterijen en de Telegraphie in Frankrijk. Zij be staat in een soort van omnibus, 3 meter lang, 1 m. 60 breed en ook 1 m. 60 hoog. Er zijn twee raampjes in aange bracht en het imperiaal is met een zeil overdekt, met het oog op de mede te voeren bagage der ambtenaren. Aan de vier hoeken zijn porceleinen isolators aangebracht, waarlangs de verbinding plaats heeft van de zich in het rijtuig bevindende toestellen (een Hughes en een Morse) met het telegraafnet. Het inwendige bestaat uit het noodige materieel voor de levering van den electrischen stroom de reeds genoemde toestelleneen kacheltwee lampen lessenaarsstoelen en zelfs een telephoon, teneinde, zoo noodig, ook aansluiting tot stand te kunnen brengen met het telephoonnet in Frankrijk. wilde terug hebben om het nu wezenlijk te doen. Twaalf jaar lang ging dat zoo voort. Toen zag ik uwe advertentie in de Times en schreef er op door eene zaakwaarnemersfirma in Londen. Toen ik van hen vernam, dat het meisje, dat gij ge vonden hadt, het kind was, dat ik had -willen dooden, werd ik half gek en toen Pieter Beamish op dat zelfde oogenblik mij om geld kwam vragen en mij de gewone bedreigingen deed, bezwoer ik hem mij het kind te brengen en zoo bracht ik hem op 't spoor. Hij had mij gezegd, dat het kind een flinke, ge zonde meid was, die als buffetjuffrouw in dienst was, ik ver wachtte dus een alledaagsch, grof meisje te vinden. Gij kunt u voorstellen, hoe ik geschokt werd, toen ik de waarheid vernam en het lieve onschuldige kind vond, voor wier verwoest leven ik verantwoordelijk was. God weet dat ik niet van plan was haar levend te begraven. Gij vraagt waarom ik trachtte het kind te dooden ik heb u hier gebracht om het u te vertellen. Niet omdat ik mij kan verontschuldigen, maar omdat het de schaamte van mijn kind zal verminderen, als de waarheid bekend wordt. Ik huwde tegen den wensch van mijn vader. Hij onterfde mij. Ik, een verkwister, een nietsdoener, die mij nooit met eene ernstige zaak had beziggehouden, bevond mij niet in staat mijn kost te verdienen. Mijn vrouw stierf. Ethel was ziekmijn laatste geldstuk had ik betaald aan den dokter. Hij verklaarde dat Ethel alleen gered zou kunnen worden, als zij voor een tijd naar Madera werd gebracht, en dat zij nooit den winter in dit klimaat zou kunnen doorstaan, dat tijdstip stierf mijn vader, die alles aan een aangenomen kind naliet, want hij was evenals ik een vriendenloos, onbemind man. Door een vreemden samenloop van omstandigheden was het aangenomen kind zwak, en dacht men dat zij de kinderjaren niet te boven zou komen. Mijn vader wist dat, en vermaakte zijn geheele fortuin aan haar om mijne straf wat langer te doen duren, daar zijne nalatenschap na haar dood aan mij kwam. En nu stelde ik mij zelf deze vraagzou ik mijn eigen kind laten sterven, als ik haar kon redden door dat kind te vernietigen, welks leven toch zoo broos was? Ik aarzelde geen oogenblik. Mijn kind was alles voor mij, het andere was niemand dierbaar. Ik stal het kind en benam haar zooals ik geloofde door een slaapmiddel het leven. Ik meende dat zij dood was, toen ik haar in handen gaf van Pieter Beamish. God moge mij straffen, als dit niet waar is? Hij zweeg een oogenblik en zeide toen op zachteren toonik wil mijne schuld niet verminderen. De tijd zal het leeren, dat ik boete heb gedaan voor het ongeluk, dat ik over de arme Psyche bracht. Hij keerde niet naar de villa terug. Ethel trachtte te gelooven, dat haar vader buitenslands genezing voor zijne lichamelijk lijden zocht. Eene maand ging voorbij en wij kregen geen be richt van hem. Eens op een dag kwam mijn grootvader met een ontsteld gelaat bij mij. „Bernard," zeide hij op dien bevelenden toon, dien hij van zijn vader had geleerd, „gij moet met mij gaan. Gij moet uw hoed opzetten, mij niets vragen, maar alleen doen wat ik u zeggen zal." Ik zette mijn hoed op en wij gingen ;jheen. Wij sloegen den weg in naar Half-way-House, „ik zie er niet veel goeds in als men zich verbeteren wil," zeide hij onderweg. „Het schijnt mïj toe, dat als gij in het begin van den goeden weg afdwaalt, gij er niet meer op kunt komen door u te ont houden van allerlei genoegens. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2