NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Maandag 31 Augustus 1891. •2501 ABON NEMEN TSPRIJS ADVERTENTIES: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON, PSYCHE. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad vorsefcjjtit dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Her eau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoommmmer 12$. van 15 regel* 50 Cents; iedere regel msei 10Cent». Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen es Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantïor». Directeuren-Uitgevers J. C. PEEBEBOOM en J. B. AYIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicity Btrangèrt Z. BAVBJS f Co», JOHP F» J0NB8, Succ., Parijs 31 bis Faubourg MotUmartrj EERSTE BLAD. Haarlem, 29 Augustus 1891. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Dinsdag 1 Sept. 1891, des namiddags te 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Beëediging en installatie nieuw inkomende leden 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Adres W. Umans om schadevergoeding. Proces-verbaal keurmeester slachtvee. Goedgekeurde besluiten 3. Voorstel B. en W.W. adres bestuur teekenschool voor kunstnijver heid; 4. Idem idem toelage aan den ieeraar H. J. de Vries der Burgeravond-' school; 5. Idem id, bestrating en rio- leering van een deel der de Clercq- straat6. Id. id. gratificatie Voorzitter burgerlijk armbestuur7. Benoeming tijdelijk wethouder; 8. Id. ambtenaren burgerlijke stand (vacat. mrs. Enschedé, de Haan Hugenholtz en jhr. v. Styrum) 9. Idem leden vaste commissiën10. Id. commissarissen stadsapotheek; n. Id. id. stadsbank van leening; 12. Id. lid commissie bezwaarschriften pi. dir. belasting13. Voordracht B. en W.W. onderwijzeres 3® ld. kostel. school lett. C.14. Id id. onderwijzer 3® klasse opleidingsschool voor jongens; 15. Be noeming stadsvroedvrouw16. Voorstel idem benoeming drie assistenten teeken- onderwijs aan de Burgeravondschool 17. Verslag opzichter gasverlichting over de maand Juli. Den avond van Maandag a. s., ver jaardag van H. M. de Koningin, zullen er, aanvangende te 8 uur, in den Hout twee muziekuitvoeringen plaats hebben, door ons Stedelijk Muziekkorps en door het Ned. Opera-orkest, resp. in de mu ziektent en in den muziekkoepel van de buiten-sociëteit. De verschillende num mers der beide programma's zullen om beurten gegeven worden, eerst door het Stedelijk Muziekkorps, daarna door ge noemd orkest en zoo vervolgens. De fontein zal in werking zijn en hare omgeving geïllumineerd. De lessen op de school voor Kunst nijverheid alhier, zullen, wat den dag cursus betreft, den eersten September weder beginnende leerlingen kunnen zich tot dien datum nog aanmelden. De lessen van den Woensdag- en Zaterdag middagcursus zullen den 2e^ September heropend worden en de avondlessen den iu October weder beginnen, zooals uit achterstaande advertentie blijkt. Uit goede bron vernemen wij dat over het algemeen eenige wijzigingen in het onderwijs zullen plaats hebben, hetgeen zeer zeker tot de meerdere degelijkheid er van zal bijdragen. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier zullen Zondag as. de japansche voorwerpen uit de verzame ling Bauduin nog tentoongesteld blijven. Tevens is de verzameling, bestaande uit diverse proeven van de meest verschil lende reproductiën op het gebied der graphische kunsten, die zoo welwillend door de firma Emrik en Binger werd afgestaan, aanstaanden Zondag nog te zien. Zondag is de toegang vrij. In ons verslag van de vergadering van de nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen, zijn de woorden van den heer J. Loeff, burgemeester van 's Gravenmoer, niet voldoende geaccen - tueerd teruggegeven. Deze spreker heeft er nl. op gewezen, dat het zoo wenschelij kis de jongelieden, die zich aan liet examen onderwerpen; te veroorloven wetboeken mede te bren gen, mits natuurlijk geen commentaren. Tegenwoordig is dit namelijk niet toe gestaan, en stelt men dus aan de estami- nandi den onbillijken eisch, dat zij de wetten uit het hoofd zullen kennen. Nog daargelaten het onbillijke van den eisch, schijnt het de vraag of het gewenscht kan heeten, de aspiranten op die manier te noodzaken tot het zich machinaal inpompen van den in houd der wetboeken. Bekwame rechts geleerden aan wier wetskennis niemand twijfelt, grijpen nog herhaaldelijk naar hunne wetboeken, ook omdat men dik wijls door het combineeren van ver schillende artikelen de bedoeling van den wetgever in bizondere gevallen moet leeren kennen. Hieromtrent deelde men ons eene anecdote mede. Een boerenfamilie op het platteland krijgt ruzie over de boe delscheiding en de eene partij weigert in het voorstel van den notaris te be rusten en gaat naar Amsterdam om een rechtskundig advies. Men komt bij een onzer advokaten, een man die in zijn vak vergrijsd is. Deze hoort de boeren aan, slaat zijne wetboeken op, leest en vergelijkt en komt tot de conclusie, dat een proces niet is aan te raden, omdat de malcontenten het stellig zullen verliezen. Maar onze ontevredenen zijn daarmee niet ingenomen en gaan naar een jongen advokaat, die zijne sporen nog moet verdienen. Deze kijkt naai zij n wetboek niet om en adviseert on middellijk tot procedeeren. De boeren, van meening dat de laatste veel knapper is dan zijn oudere collega, „die zelf zijn zaken niet kende en die in een wetboek moest nakijken", gaan procedeeren en verliezen hun proces, juist zooals de oudste raadsman gezegd had. De moraal is licht te maken Vrijdagavond had op de bovenzaal van het Café Brinkmann een vergade ring plaats van de Schermvereeniging „Ripperda." De president, de heer L. F. Keijzer, bood den ijverigen instruc teur der vereeniging, den heer A. J. Robin, wegens diens vertrek naar den Haag, een prachtige zilveren herinne ringsmedaille aan. Hartelijk dankte de heer Robin voor de hem beambten te Agram zich mede in dien geest uitlieten. De toestand op Creta wordt met den dag hachelijker. De Standard verneemt van daar, dat de Mohammedanen drei- eer en besloot met een toast uit ie gen de hulp van Engeland te zullen brengen op het langdurig bestaan der inroepen, indien de Sultan aan de eischen vereeniging „Ripperda." der Christenen toegeeft. De naar Assi gonie gezonden troepen worden door Sedert een paar dagen wordt in deze gewapende Christenen tot den terugtocht gemeente vermist W. G. Appeldoorn, oud gedwongen, De inwoners zenden hunne 61 jaar, lang van gestalte, haar en volle baard rossig, loopt een weinig kreupel, gekleed met zwart lakensch pak en donkergrijzen demi-saison, zwarten hoed en reistasch. Daar hij sedert eenigen tijd niet goed bij het hoofd is, vreest men dat hem een ongeluk is overkomen. Namens zijne vrouw verzoekt de commissaris van politie alhier zijne op sporing en bericht. Naar wij vernemen zal de commissie tot aankoop van paarden voor het leger, tot dat doel ook eenige bekende land bouwstreken in deze provincie bezoeken. Men schrijft ons Met het oog op de zoo ongunstige tijden voor den landbouwstand, is aan eenige pachters in den Haarlemmermeer polder vermindering van pacht toege staan. In zijkanaal E is door een visscher een otter gevangen eer grootte van bijna 80 cM. In Italië wil men van geene bezuini gingen op het oorlogs-budget weten. Men verzekert, dat de koning in de groote bijeenkomst, die hij te Mendovi met zijne ministers heeft gehouden, over de ongewenschtheid van een bezuiniging op de budgetten van oorlog en marine heeft gesproken, en een korte maar wel sprekende toespeling heeft gemaakt op den hachelijken toestand van Europa. De ministers zagen in 's konings woorden een aanwijzing omtrent de te volgen Men verzekert, dat men in den vol genden ministerraad terug zal komen op de bezuinigingen, welke te maken zijn, maar met volkomen uitsluiting van die op genoemde hoofdstukken. Kroatië Te Agram in Kroatië is eene ten toonstelling geopend, die, evenals te Praag het geval was, aanleiding tot die alleen duitschen magen uitstekend vrouwen en kinderen naar het gebergte, hetgeen gewoonlijk als een voorteeken van eenen opstand geldt. De Köln. Zeit. bevatte dezer dagen een hatelijk artikel tegen de keizerin van Rus land, dat tegelijkertijd een insinuatie bevatte tegen het deensche hof, als zou dit in deze dagen, nu de koning van Denemarken weder als elk jaar zijn kinderen om zich vereenigd heeft, het middelpunt van allerlei politieke intriges zijn. Begrijpelijkerwijze is men te Ko penhagen over deze verdachtmakingen van het oude reptielenblad zeer ont stemd en een officieus orgaan heeft zich gehaast het sensatie bericht van de Köln. Ztg. in krachtige bewoordingen te wederleggen. Dergelijke insinuatiën verzekert de National Tidende beoogen iets an ders dan opzien te baren en strekken alleen om tweedracht te zaaien tusschen den czaar, de czarina en de koningin van Denemarken, doch dit is vergeef- sche moeite bij de goede harmonie, welke er tusschen de vorstelijke per sonen op Fredensborg bestaat. Volgens het deensche blad heeft men Denemarken en Rusland tegen elkander in het harnas willen jagen. Pruisen ech ter is zich wel bewust, hoe verkeert het jegens Denemarken heeft gehan deld, waaraan het beloften heeft gedaan, die nimmer zijn vervuld. Van den an deren kant ziet Pruisen bovendien in dat de beruchte keizerlijke politiek in het binnenland en het buitenland geen ander resultaat heeft gehad, dan dat de czaar de fransche republiek formeel heeft erkend. Dit psychologisch verschijnsel ver klaart de National Tidende voor den oorsprong van de lage insinuaties, welke men te berde heeft gebracht tegen de russische keizerlijke familie, de konink lijke familie van Denemarken, tegén den russischen gezant te Parijs, baron Von Mohrenheim, en tegen den deenschen minster van Oorlog en waaruit de duit - sche reptielen een heksensoep brouwen staatkundige betoogingen heeft gegeven.schijnt te bekomen. Ongeveer 250 Dalmatiërs kwamen de j Met „de-beloften die altijd onvervuld tentoonstelling bezoeken en werden metzijn gebleven" bedoelt het deensche blad geestdrift ontvangen. Dalmatië is sedert! art. 5 van het prager tractaat, waarbij 1841 een oostenrijksche provincie, doch werd bepaald, dat, „wanneer de bevol- de Kroatiërs blijven steeds beweren, dat i king der noordelijke districten van Sleeswijk door stemming haren wensch te kennen gaf om weder bij Denemar ken te worden gevoegd, die districten aan Denemarken moeten worden terug gegeven." Tot die stemming heeft het gebied tot hun land behoort. Door den burgemeester der stad werd eene rede voering gehouden, die den voorstanders van eene vereeniging der beide landen zeer welkom was, en zelfs beweert men, dat hooggeplaatste hongaarsche staats-Pruisen het nooit laten komen en later hebben Pruisen en Oostenrijk wel een pennestreek gehaald door art. 5 van het Piager-tractaat, doch de Denen kunnen zich nog altijd niet nederleggen bij een eigenmachtige handeling om ge schreven en duur bezworen rechten alleen op grond van het recht van den sterksten uit te wisschen. Op den 25" Aug. 1.1. waren juist vijf en twintig jaren verloopen, sedert dat tractaat door Denemarken ondertee kend werd. Men heeft te Kopenhagen dien datum niet ongemerkt laten voor bijgaan, want de hoop op herstel van het geleden onrecht is daar nog niet geheel uitgewischt. Dit blijkt ook uit de herinnering der National Tidende aan de „onvervuld gelaten beloften." Onmogelijk is het niet, dat de hoop der Denen zelfs nieuw voedsel heeft gekregen door hetgeen den laatsten tijd op buitenlandsch staat kundig terrein is gebeurd, en zij daarin moed vinden Pruisen te herinneren aan de oude schuld, welke het nog aan hun vaderland heeft af te doen. In verband met al hetgeen in den laatsten tijd over een wijziging in de internationale politieke omstandigheden is aangeduid of geschreven, wordt dub bel aandacht geschonken aan het weder telkens opduikend gerucht over een reis van de russische keizerin naar de fransche hoofdstad. Terwijl de Matin het gerucht over een bezoek der czarina aan Parijs voor een verzinsel verklaart, wordt uit Kopenhagen als zeker aan het Journal des Débais medegedeeld, dat de reis der czarina naar Frankrijk vaststaat en nog vóór October zal plaats vinden. Reeds zou de fransche regeering van het voornemen der keizerin in kennis zijn gesteld. Volgens de laatste berichten uit Chili hebben de congres-troepen eene be slissende overwinning op het leger van Balmaceda behaald, en kan de burger oorlog in die republiek daarmede als geëindigd worden beschouwd. TELEGRAMMEN. WASHINGTON, 29 Aug., {Reuter). Gisteren is hier een officieel telegram ontvangen, uit Valparaiso, waarin wordt gemeldt, dat Donderdag (27 Aug.) bij Valparaiso slag is geleverd tusschen de Congrestroepen en het leger van Bal maceda. De troepen der regeering werden geslagen. Aan weerszijden werden zware verliezen geleden. De stad heeft zich overgegeven aan de Crongres-Junta, maar onder bemiddeling van de ame- rikaansche, duitsche, fransche en en- gelsche consuls, die voor de hand having van de orde zullen zorg dragen. De gemeenschap met Santiago is ver broken. De troepen der Congrespartij trekken de stad binnen. Het telegram was geteekend Moreary, consul te V al- paraiso. ROME 29 Aug. ReuterDe Po- polo Romanode Tribunaen de Opi- nione beantwoorden een artikel, dat de parijsche Temps aan den toestand der 34; HOOFDSTUK XXIV. (Slot.) „Wat is er toch te doen?" vroeg ik. „Gij kunt spreken, als men u iets vraagt, en niet eer, Bernard, of het zal even slecht met u afloopen als met de geheele familie." Nadat hij een tijd stilzwijgend doorliep om deze waarschuwing goed kracht bij te zetten, begon qij weer: „Ik weet niet wat nut het heeft. Daar heb je nu vader, die al een maand weg is en maar niet terug komt: het geeft niets of ik al geen borreltjes drink en den geheelen tijd bijbelteksten lees, hij komt maar niet terug en nu is er weer onrust. Alsof het nog niet genoeg is, dat ik eiken nacht van dat jonge ding droom en huiverende en met schrik wakker wordt, omdat ik denk, dat ik vergeten heb haar eten te geven. Hij hield op en keek zeer terneergeslagen naar de zee. Het gezicht op zijn huisje wekte hem op. Hij keerde zich om, en terwijl hij zijne wenk brauwen froesde, zeide hij „Gij moet weer eens in dat hol afdalen, Bernard." Ik was stil en ijsde bij de gedachte, dat ik de plaats waar de arme Psyche gevangen had gezeten, zou moeten weerzien. „Kom, je moet gaan," zeide hij. „Ik zou zelf gaan, als ik er de kracht voor hadde vrees dat ik niet weer boven zou komen, weerhoudt mij niet eens. Ik weet niet wat nut er insteekt dat zoo'n oude man, als ik, nog blijft leven." „Wie is daar beneden vroeg ik. „Hij is er, Sir Heniy Duncan," „Hoe lang is hij daar geweest?" „Eene maand, Bernard. Hij kwam bij mij en zeide dat ik het huisje zou hebben zoo lang als ik leefde, als ik hem bediende zooals het kind. Ik stemde er in toe. Eiken dag heb ik hem toegefloten, zooa's ik het vroeger haar deedmaar ik kreeg geen aardig liedje tot antwoordhij ledigde de mand geheel, maar gisteren kwam er den geheelen dag, hoe ik ook riep en floot, geen geluid, en dezen morgen waren de levensmiddelen nog ge heel onaangeroerd in het mandje. Gij moet dus eens naar be neden gaan en zien wat er aan scheelt." Ik ging in vreeselijken angst naar beneden. Nog eens stak ik de kaars aan en vond al tastende den weg naar het donkere hol. Ik vond hem dood uitgestrekt op Psyche's bed liggen, met de bewijzen van Psyche's leven naast hem. In het alkoof boven zijn hoofd hingen de stukken vlaggedoek, die zij daar als ver sierselen had opgehangenaan de muren de uitgesneden stukken krijt; in het zand stond een afdruk van haar kleinen voet. Welke plaats, welke middelen waren geschikter voor deze vree- selijke boetedoening? De wolken zijn verdwenen; de zon schijnt nu. Ethel is mijne vrouw; als ik haar hand in de mijne houd, dan gevoel ik dat al het geluk, dat de hemel kan schenken mij gegeven is. Gis terenavond bleven wij een tijdlang in den tuin nadat de laatste zonnestralen al lang verdwenen waren; de hemel was vol sterren en wij wandelden langzaam, ons geluk genietende verder. „Luister," zeide Ethel, terwijl zij stilhield. „Hoordetgij iets?" Een zwak geluid werd gehoord, dat langzamerhand wegstierf. „Daar is het weer," fluisterde zij zacht. „Het is de eerste nachtegaal." Het klonk mij in de ooren als de stem van Psyche, die van het nieuwe geluk van eené nieuwe wereld zong.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1