GEMENGD NIEUWS. Zijne werken trokken bizonder ook buiten Nederland de aandacht en het is meer dan eens gebleken dat buitenlan ders gebruik maakten van do resultaten van zijn onderzoek en die in hunne werken zelfs door lieten gaan voor de vrachten van hun eigen arbeid. (Z. B.) Da toestand van denschil- der Bosboom is nog dezelfde; de lijder is uiterst zwak. Be K o n i n g s z w e e p. Naar men meldt, bestaat de KoniDgsprijs, vanwege H. M. Koningin Wilhelcnina uitgeloofd door Hare Majesteit de Regen tes, voor de aanstaande harddraverijen i n Leeuwarden, in eene kostbare zweep, geheel uitgevoerd in den stijl Lodewijk XV en besloten in een keurig mahonie houten foudraal, inwendig bekleed met peluche en satyn. De rijk gedreven handgreep is ver sierd met een kunstig uitgevoerden harddraver met berijder, die den //win ner" voorstelt en den behaalden lauwer zegevierend omhoog heft. Aan de achter zijde prijkt het gekroonde naamcijfer onzer geëerbiedigde Koningin in blauw email op een gegraiaeerd vermeil fond. De zweep is verder geomeer-i met guirlandes in vermeil op een grond van blauw zyden fluwoel, en de wapenschil den van Nederland en Friesland in de heraldieke wapenkleuren geëmailleerd, terwijl de in smaakvolle letters gegra veerde inscriptie luidt //Vanwege Hare Majesteit Koningin Wilhelmina". Voornaam huwelijk! In een der bladen leest men onder bovenstaanden titel de volgende opzien barende advertentie z/Een duitsch vorst, behoo- rende tot den oudsten adel, 58 jaar oud, wenscht in kenni te komen met eene jonge dam af weduwe, tuasehen de 30 en 40 jaar oud, behoorende tot een aanzienlyke nederland sche familie en daarenbovei ZEER GEFORTUNEERD. Discretie wordt ten stel ligste verzekerd. Opgave van vermogen is vereischte." De gunstig bekende kunst handel van den heer Wisselingh, Bui tenhof te '8 Hage, wordt, naar men ver neemt, naar Londen verplaatst. (Avp.) De duit6che romanschryve: prof. Felix Dahn, die sedert eenigen tijd in het Oranje-hotel te Scheveningen lo geert, heeft aldaar eene litteraire voor dracht gehouden tan behoeve van het gezin van wylen schipper Hartevalt, die onlangs op zoo droevige wijze om het laven is gekomen. Da heer Dahn droeg eene historische fantasie voor, getiteld Rolanditt en handelende in den tijd van Karei den Groote. De netto opbrengs! van den avond bedraagt 205.90. {Avp.) Donderdag is op de buiten plaats //Groot Zorgvliet", door den jachtopzichter G. C. Deijs een otter ge schoten, ter lengte van 1.10 M. Het tjalkschip Q e si na Anna schipper H. Smit, geladen met metsel steen, komende van Amsterdam en be stemd voor Groningen, is Vrydagochtend even benoorden de haven van Stavoren gezonken. Donderdagavond verkeerde het vaartuig reeds ia nood, en hebben sta- vorensche visschers de opvarenden be houden aan land gebracht. Door den rijks-vcldwachte L., te Leiderdorp, is proces-verbaal op gemaakt tegen G. De H., die vrouwen, alsmede kinderen beneden de 12 jaren, bloemkool liet schoonmaken, en zulks op grond dat dit volgens zyn inzien in strijd zou zijn met de arbeidswet. In de Leidsche vaart, na by de Postbrug, onder de gemeente Sassen heim, is Vrijdagmorgen dryvende ge vonden het lijk van een onbekend man van middelmatige lengte, ongeveer 30 jaren oud, met bruin haar en snor, breed achtigen neus. Op het lijk zijn gevonden een gouden dames-horloge met gouden ketting, een ring met 8 groote kleine sleutels, tien en een halve cent, witte ongemerkte zakdoek. De kleeding bestaat uit zwart kamgaren jas, broek en vest, wit ongemerkt ondergoed, bruine aangebreide kousenlage rijgschoenen, liggenden boord, blauwe das met das speld, voorstellende een buigtangetje. Inlichtingen omtrent de herkomst van dien man worden door den burgemeester van Sassenheim verzocht. De kruidenier Ter M. Arnhem had reeds herhaalde malen geld uit zyne winkéllade vermist. Ofschoon hij hiervan een zyner klanten, zekere vrouw M., verdacht, kon hij tot op heden geen bewys barer schuld vinden, Donderdagochtend trad vrouw M. weder zyn winkel binnen, en zag hy uit zijne binnenkamer eenige hem zeer verdacht ^voorkomende bewegingen. Terstond riep hy de hulp der politie in, en deze ont dekte achter de winkeldeur eenig ge merkt geld vrouw M. bekende later er dit nedergeworpen te hebben. 2Sj bevindt zich thans in arrest. Men meldt uit Den Bosch, 27 Aug.De burgemeester heeft hedenmiddag eene publicatie doen afkon digen, dat alle koffiehuizen, herbergen, tapperijen en dergelyke voor het publiek openstaande plaatsen wederom geopend mogen blijven tot middernacht. De avoDd ging rustig voorbij en alles had weder zijn gewoon aanzien. In den nacht van 21 op2 2 dezer zijn uit den korenmolen op het gehucht de Kloedde, onder Steenbergen, twee hectoliter graan ontvreemd. De die ven hebben zich vermoedelijk door een valschen sleutel toegaug tot den molen weten te verschaffen. De politie heeft de daders tot dusverre niet kunnen ont dekken. Leger en Vloot. Oefeningen der le divisie Infanterie in de legerplaats hij Zeist. Men schrijft aan de N. R. Ct. Zooals ik in mijn eerste artikel be loofd zal ik een en ander mededeelcn omtrent onze levenswijze in het kamp. De eerste middag en avond in het mp waren allergezelligst, daar men door droog weder begunstigd in de gele genheid was zyne kennissen bij andere korpsen of uit andere garnizoenen te bezoeken en hier en daar nieuwe con necties aan te knoopen. Van deze gele genheid werd daa ook druk gebruik emaakt. De generaal-majoor Hennus, comman dant van het kamp, dineert met de officieren van zijn staf in dezelfde kan tine als de officieren van het regiment grenadiers en jagers, doch heeft hier een afzonderlijk vertrek. De koninklijke mili taire kapel van het regiment luisterde hier den eersten maaltijd op. Bij de andere korpsen was er na den maaltijd muziek by de officierscantines, hetwelk aldaar vooral dc kameraden gezellig bijeen hield en een druk bezoek uitlokte. By het 4e regiment infanterie zijn ook de leden van de studenten-vereenigiDg Pro Patria de officiers-cantine geïntroduceerd, hetgeen door hen zeer op prijs wordt gesteld. Deze jongelieden maken in hun nette uniform een gunstigen indruk, zij zyn zeer bescheideD en laten zich zooveel mogelijk aan de officieren voorsteilen, Zij leven geheel op eigen kosten, en hebben ook hun vervoer van Leiden naar de legerplaats zeiven moeten bekostigen Hunne oefening blykt zeer voldoende te zijn, daar zij, behalve in de recrutenschool te zyn af geëxerceerd, ook het tirailleeren hebben beoefend. Hun instructeur, de le luit. Van Wijk, heeft veel voldoening van de moeite aan hunne opleiding be steed, daar mij heden morgen bleek dat zij ook ferm le sac au dos konden mar cheeren en tirailleeren, in verband met de overige militairen der compagnie, waarbij zij zyn iügedeeld. Al deze jon gelieden behooren tot de eerste familiën het land en willen blijkbaar toonen dat de persoonlijke dienstvervulling vol strekt geen bezwaar oplevert. Des ochtends te 5 ure geeft een ka nonschot de reveille aan, die daarop het e front van het kamp door de tamboers en hoornblazers wordt geslagen en geblazen. Terstood is alles uit de //lange veeren" en heerscht er in de heer lijke morgenlucht algemeene opgewekt heid, die zelfs den zwartgalligsten mensch genoegen geeft. Men voelt zich //en vil- légiature". Te half zes wordt de werkmarsch ge blazen, waarop alle korporaals en man schappen het tot hunne compagnie be hoorende terreingedeelte //en tirailleur" afioopen om het van strootjes en anderen afval te zuiveren. Zindelykheid staat dus al dadelijk op het programma en wordt te 6 uren beloond door een flinken ketel soep, waarby het ration brood voor een goed gedeelte wordt genuttigd. Dit brood van zeer goede kwaliteit en wordt geleverd door de Amerafoortsche ma chinale stoom- brood- en beschuitfabriek. Vele officieren gebruiken 's morgens even eens de soep en het brood der soldaten hebben zich daartoe in de menage doen opnemen. By de bataljons grenadiers wordt het eten langs een Decauville- spoorbaan aangevoerd, daar door de ver plaatsing dier bataljons buiten de en ceinte van het geniekamp de keukens en waterputten te ver van de compagnieën verwijderd zyn. Voor de veldflesschen wordt gefiltreerd water geleverd. Te 7 uren is het appèl voor de oefe ningen de compagnieën treden dan in de compagniestraten aan, waar zy ge ïnspecteerd worden door de officieren, die ze daarna te 71 uur op het front de bandière verzamelen. De dienst in het kamp is door den bevelhebber geregeld, zoodanig dat het doel der troepenvereeniging, oefening op groote schaal, vooral in het oog wordt gehouden. De oefeningen be staan dan ook voorloopig niet in manoeu vres, maar uit zoogenaamd gevechts- excerceeren en uit oefeningen waarby enkele gevechtsmomenten door troepen- afdeelingen, uit de 3 wapens bestaande, worden voorgesteld. Om een en ander zoo vruchtdragend mogelyk te makeD, zijn de regiments commandanten begonnen met hunne bataljons in onderling verband gevechts bewegingen uit te laten voeren. Vooral voor het 4e en 7e regiment infanterie, waar van de bataljons in verschillende garni zoenen verspreid liggen en bovendien de oefeningsterreinen veel te wenschen over laten, zijn deze oefeningen zeer gewenscht, daar het in den oorlog natuurlijk er op aankomt, dat de verschillende troepen in behoorlijk verband weten samen te werken tot eenzelfde doel. De beide eerste dagen wordt regiments- gewijze tegen een onderstelden v ij a n d geageerd. Voor elk der regi menten is daartoe een bepaald terrein- gedeelte aangegeven, waartoe het enorm beschikbaar terrein voldoende gelegen heid geeft. Daar uit den aard der zaak bij deze oefeningen weinig afwisseling heerscht en bij de verschillende korpsen vry wel overeenkomen, zoo willen wij slechts een kort algemeen denkbeeld er van geven. Des morgens rukt een regiment van vier bataljons met de r.oodige veiligheids maatregelen, zooals voorhoede, flank dekking enz. naar het aangegeven ter rein, waar het in open linie op minstens 4000 M. van een onderstelden vijand wo"dt opgesteld. Iedere bataljons comman dant kiest daarbij zoodanige formatie als hij in verband met het door zijne afdee- ling te doorloopen terrein het doelmatigs! acht om ernstige verliezen te voorkomen. Hierdoor verkrijgt men dus een beeld van de wijze waarop uit de marsch- kolonne tot de gevechtsformatie wordt overgegaan. Vervolgens wordt de op- marsch ten aanval beoefend, waartoe een richtingsbataljon word aangegeven, waar naar het verband moet worden onder houden. De bataljons marcheeren nu onge veer 2000 M. voorwaarts; welke beletse len zich daarbij ook voordoen, steeds moet door het versnellen of verminderen het mavschtempo het verband be waard of zoodra mogelijk hersteld worden. Vervolgens vormt elk bataljon eene linie met compagnieskolonnes, waarbij alweder de goede richting in verband met de nevenafdeelingen moet verzekerd worden en de compagniescommandante de vrijheid hebben, met pelotons, met sectiën of uit de flank te marcheeren, al naar zulks tot vermindering der verliezen noodig is. Een aardig gezicht is het wan neer de bataljons nu hunne tirailleur- groepen uitzwermen en deze zich er op toeleggen om in het terrein steun te zoekeD voor het doelmatig gebruik van het geweer en zoo mogelyk ook tot eigen dekking. Op deze wyzo wordt het aan vallend en verdedigend gevecht beoefend vooral op gelet dat na afloop daarvan de door elkaar geraakte afdee lingen zoo spoedig mogelijk en met de meeste orde verzameld worden. Op de schilderachtige heide bij Soest levert een en ander fraaie gezichtspunten op, om zelfs een Detaill© te doen wa tertanden. Wie er echter ook watertanden, dit zijn de Nimrods onder officieren en min deren bij het zien opspringen van de prachtige heidehazen, die hier in menigte worden aangetroffeu en nu reeds eenige dagen voor de opening der jacht in hunne rust worden gestoord, In den regel komen de verschillende regimenten te één uur in het kamp terug. Spoedig worden nu wapens, klee ding en ledergoed in orde gebracht, om te2!/j uur bij het appèl te worden ver toond. Te 3 uren wordt aan de troepen het eten verstrekt, terwijl de officieren te 3'/a uur middagmalen, daar te 5 uren weder alles voor de avondoefening onder de wapenB gereed moet staan. De beide eerste avonden 26 en 27 Aug. werd de legerplaats naar 8 zijden door voorposten gedekt, waartoe van ieder regiment 2 bataljons uitrukken onder het zelfstandig bevel van den oudst aanwezigen luite nant-kolonel. De Genietroepen verbinden de voorposten door telephoonlijnen met de achterwaarts gesloten troepen. De overige bataljons houden andere oefe ningen. Eerst te y uren keeren de voorposten in de legerplaats terug. Al spoedig daarna heerscht er volmaakte rust in het kamp daar te 9Vs uur alles in de tenten moet zijn voor het avondappèl. De luitenant-generaal ridder Alewijn woont met den sou3-chef van den gene- ralen staf, kolonel Kool, en den kapt. Staal van dien staf, de oefeningen bij. Heden, Donderdag, raiddag heeft het korps genietroepen uit Utrecht een mili tairen marsch naar de legerplaats by Zeist gemaakt en aldaar door het vrij willig muziekkorps eenige stukken doen uitvoeren, hetgeen door de nabij liggende troepen op hoogen prijs werd gesteld. Ook de batteryen veld-artillerie uit Amersfoort onder bevel van den luite nant-kolonel Boogaard, rustten na de oefening in het kamp uit. In den staf van dien hoofdofficier merkten wy een paar transvaalsche jongelieden op, die bij die batteryen tot officier worden opgeleid; zy dragen nette uniformen en zijn goed bereden. Morgen beginnen de gecombineerde gevechtsexercities in het vuur. Drie batterijen van het 2e regiment veldartillerie en drie escadrons van het 8e regiment huzaren zijn daartoe heden in de naburige dorpen aangekomen en aldaar gekantonneerd. s naar Londen te- Stanley ruggekeerd. De politie te Cadix heeft een huiszoeking bewerkstelligd in de bureaux van een anarchistisch blad aldaar. Zy vond o. m. een bom. Veer tien personen, alsmede de anarchistische leider Salvachea, zyn gearresteerd. De fran8che regeering heeft op nieuw een telegram ontvangen van den goevernour van het eiland Martinique. Daarin wordt gemeld, dat ie schade, die de cycloon heeft aange- gericht, zelfs niet bij benadering opgegeven kan worden. Niet alleen dat tal van dorpen gansch en al vernield zijo, ook bijna de geheele oogst is verloren. Daar bananen en broodwortelen hoofdzakelijk het voedsel der bevolking zijn, zoo heeft de cycloon, die de velden geteisterd en de boomen bij duizenden ontworteld heeft, de bevolking van het ongelukkigen eiland de grootste ellende gestort. De schade, zegt het telegram verder, is on berekenbaar. Het verlies van menschenlevens, dat in het tweede telegram opgegeven werd 340 te zijn, wordt thans aanzienlijk hoo- ger g(;schat. Twee jeugdige meisjes uit Lyon, leden van do franse h-al pijn- sohe club, hebben, in begeleiding van drie gidsen, den Mont-Blanc beklommen en den tocht gelukkig volbracht. Te P o n t-d e-B rique, vier k i- lometer van B.ulogoe, woedde Donder dag een hevige orkaan. Van meer dan dertig huizen werden de daken afgerukt en weggeslingerd. De schade is aan zienlijk. Te Boulogne regende het den gehee- len dag. Van wege de vereeniging voor de bijenteelt en de insectologie is thans in de oranjerie der Tuilerieën te Parijs eene tentoonstelling van insecten ge opend, die allermerkwaardigst mag heeten om hare verscheidenheid en allerlei kleur- schakeeringen. Men vindt daar ouder glasdekkiog bijeengebracht onnauwkeurig gerangschikt en genommerd de vyanden van den wijostok, van het graan, van de vruchtboomen en de boomen van 't bosch, van het timmerhout, van de kleederen enz. enz. Sommigen insecten ziet men aan het werk, zooa'a de druifluis en de bladluis, de een knagende aan een stukje van den wingerd, de andere aan een boomblad. De meesten dier insecten kunnen door het microscoop waargeno men worden in al hunne verrichtingen en in hunnen dikwijls afzichtelyken vorm. Ook de insecten, waarvan de mensch, partij heeft weten te trekken, zijn hier bijeen, zooals de zijdeworm, de coche nille, de insecten, die dienstig gemaakt zyn voor de geneeskunde, allerlei visch- aas, en natuurlijk ook byen. Onnoemelyk veel zorg is besteed aan het bijeenbrengen dezer verzameling. Er is zooveel, waarvoor die diertjes beschut moesten worden, zelfs voor stof, dat de schitterende kleur van velen dof zou ge maakt hebben. In dit opzich t valt er niet genoeg te roemen over de inzenders. Het aantal dezer is omstreeks 200 de helft daarvan bestaat uit onderwyzers, die op hunne wandeltochten met de scholieren aan het verzamelen zyn ge gaan tot onderricht der jeugd, vooral om haar de schadelijke insecten te doen kennen. De tentoonstelling blijft geopend tot 27 September. Men schryft uit Berlyn: De oudste keizerlijke prinsen hebben van hun verblijf in Engeland eene groote voorliefde tot vissclien met den lien- gel medegebracht. Nu heeft hunne moe der het hun vergund ook te Potsdam te visschen. Vergezeld van hun goeverneur hebben zij dat werkje in een bootje voor het eerst reeds volbracht. Zy vingen mooie beesten, want men had de visschen naar het vischterrein gelokt. Het zootje werd in de keuken van het //Nieuwe Paleis" voor de prinses toebereid." Niettegenstaande het tyd- 8tip om geld op te nemen niet gunstig kan heeteo, wordt te Berlyn verzekerd, dat de regeering er over denkt eene leening te sluiten. Men maakt dit hier uit op, dat de bankier Bieiehiöder dezer dagen op audiëntie is geweest bij den rijkskanselier, en dat in de officieus© bladen berichten omtrent de minder gun stige vooruitzichten met betrekking tot de pruisische staatsbegrooting voorkomen. Ook brengt men er mede in verband een in regeeringsgezinde bladen voorko mend voorstel, om aan het in den aan staanden winter dreigend gebrek aan werk tegemoet te komen door de uitvoe ring van groote openbare werken, waar van de kosten uit eene leaning bestreden zouden moeten worden. Een inspecteur van den spoorweg Weenen-Salonika bemerkte de zer dagen, dat op eenigen afstand van het station Kaprulu de rails over eene lengte van 1© meter opgebroken waren. Gelukkig vond de inspecteur de middelen om een in aantocht zijnden trein tot staan te brengen. Uit Salonika zijn een honderdtal cavaleristen uitgezonden om de misdadigers op te sporen voor zoover bekend, zijn dezen echter nog niet gevat. Een w el verdien de rust. Dok ter Moyle heeft onlangs zyne praktijk op de eilanden van Scilly, waar hij over de veertig jaar de eenige geneesheer ge weest ia, nedergelegd. Al de eilanders spreken met liefde en achting over hem, en geen wonder, want hy was een hoogst verdienstelijk oud man. Zijne patiënten waren over de vyf bewoonde eilanden verstrooid, en nooit is hij in gebreke gebleven te komen, als hij geroepen werd. Menigen stormachtigen winter avond moest hij de zee oversteken, om misschien een arm visscherskind te be zoeken. In eene jas van gewaste taf, mei een zuidwester op en hooge laarzen was hij altijd bereid om te gaan, dan zou men hem niet voor een dokter aangezien hebben. De bevolking heeft een schoon blijk van bare waardeering gegeven, door, zonder bnlp van bazars of dergelijke in stellingen, een fonds bijeen te brengen, groot genoeg om hem een levenslang jaargeld van 52 pond sterling te ver zekeren. Een der leden van den ZwiS- 8erschen Bondsraad, Sicki genaamd, de uitgever van een anarchistisch smaad- blad, de Groce di Savoia, is over de grenzen gezet. Do Loc. bevat het volgende bericht aangaande een ketjoc, partij I© .Juli te Sanuarang gepleegd door EuropeanenEergisteren arriveerde al hier een prauw tjemploug van Tegal, jezagvoerder Hadjie Abdoelmanendie prauw was geladen met klappers, olie en andere goederen en lag aan de Ka- libaroe. Gisteravond omstreeks elf uur kregen de opvarenden van het vaartuig een bezoek van. 5 Europeanen, gewapend met scherpe werktuigen en revolvers. Zij pakten den gezagvoerder beet en dreigden hem te zulleu doodschieten, wanneer hij hun de sleutels van zijn kist niet gaf. Toen zij den sleutel in hun bezit hadden, maakten ze de kist open, haal den er 100 aan contanten en eenige kleedïngstukken uit en trokken vervol gens af' langs de vischvijvers van Tam- baksari. De hadji, die eerst uit vrees voor zijn leven gezwegen had, begon toen om hulp te roepen, waarop de op passers van den waterschout kwamen toeloopen, echter te laat om de roovers te kunnen achterhalen. Dn zaak is nu bij een hoofddjaksa in onderzoek, maar het zal natuurlyk zeer moeilyk of on mogelijk zyn om ketragan te vinden, daar de gezagvoerder noch de manschappen de roovers kenden. Wy geven het verslag, zegt het blad, van de roofpartij, zooals het tot ons gekomen is. Indien de prauwvoerder en zyn mannen de geheele waarheid gesprokken hebben, dan moet de nood onder de arme Europeanen hier ter plaatse toch wel hoog geklom men zijn, dat ze zich aan boo iets dur ven wagen. Op Tjempaka Poetie woont i oude Amboinees, die zich voor in lander uitgeeft on den naam van hadjie Moela heeft aangenomen. De man is een soort wonderdokter, en verstaat, volgens zijn zeggen n. 1., de kunst om jonge meisjes, die van haar minnaars niets willen weten, zoodanig te betoove- ren, dat zij hen ais het ware naloopeo. Tegen betaling van 2.50 voert de man dit kunstje uit. Wanhopende minnaars weten thans dus, bij wien zy zich kun nen vervoegen. {Bat. Nbl.) Te Pretoria worden pogin gen aangewend om eene Unie op te riekten van alle in Transvaal geves tigde blanken, van welke nationaliteit ook. Er is echter nog geen resultaat bereikt, daar de meeningsn te zeer ver deeld zijo; op een der vergaderingen, met het beoogde doel gehouden, werd men zelfs handgemeen, zoodat men de bij eenkomst moest opheffen Het grootste bezwaar schijnt dit te zijn, dat sommige Transvalere onderscheid willen maken tusschen de verschillende nationaliteiten. //Ons wil geen vreemden nie in onze zaken nie." De bezoekers aan de a a n- staande wereldtentoonstelling te Chicago, zullen behalve al het schoons dat deze hun biedt, nog een groot werk voltooid zien, dat nu pas ter hand genomen is. Het betreft niet minder dan een onder- aardsche, een tunnel boulevard, die de beide helften der stad onder de Chicago- rivier door met elkaar verbindt. Er be stond een plan om dat over de rivier heen te doen, doch men aarzelde van wege de belemmering, die dit voor de scheepvaart zou zijo. Een schoone a rikaanscne, mevrouw May, e9htgenoote van een der commissieleden voor het oaderhoud der parken, kreeg den inval op een dag, dat zij uit haar humeur was, omdat zij met haar ekwipage niet bij een winkel kon komen aan de overzij. Zij sprak er met haar man over, die echter verklaarde geen ingenieur te zijn, en haar spottend aanraadde zelf bet project op te maken. Mevrouw May, die een algemeen ontwikkeld vrouwtje was, kocht boeken en projecten over vroegere werken van dien aard, en thans heelt zij het succes, dat haar plan door den gemeenteraad is aangenomen. In Harpen Weekly kan men een plaat zien die van h8t project van mevrouw May is over- Niet iedereen bezit een ijskast en is niettemin een liefhebber van afgekoelde dranken. Ziehier het recept dat Schorers Famüienblatt daarvoor geeft: Men zet de flesschen ïn een grooten aarden pot of in een emmer, en bindt hier een lap flanel niet te stijf omheeD. Op het flanel legt men ijs en strooit er een handvol zout overheen. Daarna del" men het ijs ook met een stuk flanel toe.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 6