LIEDÖOBN! Feestartikelen, LOJTOTERING Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken, JAN DEKKER, Bestrijding der door antibacterische inademingen. de geïmproviseerde yskast is klaar, IDesverkiezeodo kan men cp het ijs boter, koud vleesch enz. zetten. By bet wegruimen der puin- hoepen van het te New-York ingestorte huis, zyn 61 lijken gevonden. MeD ge looft dat dit cijfer het totaal der veron gelukten uitmaakt. Natuurkundige Proeven voor Iedereen. i. Wanneer men kinderen roept, om hen te wasochen, dan toonen zij meestal daar volstrekt geen zin in te hebben. Som mige loopeu zelfs weg en verschuilen zich, maar als men hun een stuk suiker voorhoudt, komen zy allen toesnellen. Niet alleen kinderen toonen op die manier hun afkeer voor zeep en hun voorliefde voor suiker, ook met lucifers kan men dat opmerken. Neem een bakje mot water gevuld, leg in het midden een aantal lucifers in stervorm ea steek dan in het midden een stukje zeep in het water, dat puntig toeloopt. Dadelijk zult gij zien, dat de lucifers zich ver wij ieren, alsof ze bang zijn voor dat stuk zeep. Wilt gij zo weer naar het midden terugbrengen Niets is geeaakkel Steek maar een klontje suiker in het water, en do lucifers zullen er onmiddel lijk op afkomen. (Men kau inplaats van de lucifers ook stukjes bont nemen, die in viechvorm ge sneden zijn om de illusie grooter te maker.). VARIA. Een neef inviteerde zichzelven, te lo geeree bij zijn oom, die buiten woonde. Toen hij er een paar weken had door gebracht, zei zijn gastheer op zekeren morgen//Waarde neef, je vrouw kinderen zullen je wel missen. Je moest hen niet zoolang alleen laten «Dat i3 waar ook," riep de onge- wenschte bezoeker uit. //Ik zal dadelijk telegrafeeren dat ze hier komen I" wIk heb eens tweelingen gekend," ver telde eens iemand, //die zoo sprekend op elkaar geleken, dat ze niet van elkaar te onderscheiden waren. Jan en Herman heetten ze. Maar de een, dat was Jan, had tau- den en de andere niet, en de eenige manier, om ze uit elkaar te houden,' was dat je den vinger in Hermans mond stak. Als by beet, dan was het Jan." Huisvrouw. Zal ik die grooto dia manten speld aan je das steken, lieve ling? Echtgenoot Waar denk je aan, mensch- lief Ben je van plan me ongelukkig te maken Ik heb van dag een samen komst met een schuldeischer. Een wachtmeester had zijn geduld verloren bij een recruut//Pas op, riep hy eindelijk wanhopig uit, dat ja nooit een paard van achteren nadert zonder iets te zeggen als je het deed clan zouden de dieren schrikken en ze zouden je tegen je harden kop slaan en dan zou op 't laatst het heele escadron met kreupele paarden moeten uittrekken.// Troostbrieven. Het weekblad Deutsche Wespen fantaseerde de volgende drie vermakelijke //troostbrieven van be roemde dames" aan de onlangs zoo hard handig verdreven ex koningin Natalie van Servië. I. Geachte ouster Natalie Ik hoor met verbazing, dat gij ontstemd zijt. Het is waarde beeren te Bel- j grado hadden wat beleefder kannen zijn, wat minder kort aangebonden jegens een dame. Maar gij leeft niet in de tijden der ridderlijkheid en gij raoogt den Hemel wol danken voor alles, wat u daardoor bespaard is gebleven. Ik heb geleefd in de tijden der ridderlijkheid in de 15e eeuw, en gy weet hoe het met mij afliep. Ik werd al@ heks verbrand. Als men mij alleen maar verbannen had, dan zou ik zeer tevreden zijn geweest. Uw dienstwillige, Jeanne d'Arc. II. Zuster Ween niet, Natalie laat het gepeupel niet de parelen van uw ergernis zien. Het gepeupel verheugt zich, als het ziet, dat zyn offer getroffen is. Ook ik was koningin en moeder. Ik zal niet verhalen, hoe men met mij gehandeld heeft, want gij zijt ongetwijfeld op de hoogte van de geschiedenis der vorige eeuw. En dat gebeurde in Frankrijk, het land der be schaving en der galanterie Gij wordt alleen maar verbannen dat was mij ook wel zeer onaangenaam geweest, maar ik zou toch het hoofd niet verloren hebben. Uw toegenegene, Marie Antoinette. III. Beste Natalie 1 Schrei nietIs het dan zóo erg wat je gebeurd is De menschen hebben u eenvoudig verzocht, de poort van Bel grado van buiten achter je dicht te maken, en ge zyt heengegaan. Ik had een vrouw zekere Elisabeth tegen my, en die liet mij #es kop kleinor maken. Wees maar blij, Natalie, dat gy niet met een vrouw te doen hadt en daardoor er heel huids zijt afgekomen. Ge moogt van geluk sprekeD. Voor mij kwamen noch burgers, aoch studenten op, om my tegen geweld te beschermen, en ik was toch minstens even legitiem als Uwe Majesteit. Hoogachtend, Maria Stuart. hy mij bij mijn ooren heeft getrokken. Dat kunt je begrijpen, antwoordde Klaas, dan laat papa ons de ooren ook nog afknippen. Patient komt bij den tandarts, om een kies te laten trekken en deze zegt, dat hij hem met lachgas in slaap zal maken. Patient trekt dadelyk zyn beurs en opent die. //O, dat heeft geen baast," zegt de dentist. Ja, hoor eens," antwoordt patient, //als jij me in slaap gaat maken, wil ik eerst eens kijken, hoeveel geld ik in mijn beurs heb //Juffrouw, mag ik niet eenige hoop koesteren op een jawoord Ik ben wel geen Adonis, maar wij, mannen, behoeven niet mooi te wezen." z/Zeker, mannen mogen leelyk zijn. maar u maakt van dat voorrecht mis bruik." Huisheerdreigend tot studentNu meneer, zal ik eens opmaken wat ik over al die maanden van u te vorderen heb Student. Ik zou het niet doen, mijn waarde vriend. Het zal je maar uit je humeur breDgen, en als echtgenoot en huisvader moet je je gezondheid ver zorgen. je nog meer liefhebben dan anders." Heer tot orgeldraaier. Ik verkies niet, dat je buiten mijn huis speelt Orgeldraaier. Zal ik dan binnen uw huis komen, mynheer Bilderdijk leende eens aan een vriend tweehonderd gulden. De laatste die bang wae dat Bilderdijk het zou terug vragen, sprak hem nooit tegen en gaf hem in alles gelijk. Dit begon den dichter ten slotte zóo te vervelen, dat hy uitriep //Spreek me coch eens tegen, of geef me mijn 200 gulden terug!" z/De doctoren hebben mij opgegeven, beste vriend." //ZooDan is er nog een middel en dat helpt wel eens." z/Welk dan //Geef de doctoren op z/Heb je mij ooit met zulke vuile han den gezien vroeg een moeder aan haar achtjarig dochtertje. //Nee, ma, maar ik heb u ook nooit gezien, toen u een klein meisje was Nam. 2% ure, J. Kuylraw. Doopsbndietunif. IKiflegom. Voorra. 9J£ ure, M. Buchli Feit. Houtrijk en Polancn. Voorm. 10 ure, Faber, Godsdienstondenv. te Haarlom. 's Nam. ge»n Zondagschool. &Aiatpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loeneu Martinet. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Voorm. 9J£ ure, Hoog, Prcd. te Haarlem. Acivertentiëü. P.8. Is het wel prettig zitten op zoo'n hobbelige rij studentenschouders Twee kleine jongens kwamen van school en klaagden bij hun vader, dat de meester hen aan het haar had ge trokken. O zoozeide de verstandige vader, en hij nam de jongens mee naar den kapper en liet ze al het haar van het hoofd knippen. Den volgenden dag trok de meester hen by de ooren. Toen zij bij huis waren, zei Piet tot zijn broerIk zal aan papa zeggen dat UJIARLËMMEK HALLETJES. Een Zaterdagavondpraatje, CXI. Sommige buitenlandaehe bladen hebben de gewoonte, om hunne lezers, soms ook eene zeker aantal beroemde personen uit te noodigen hunne meaning eens te kennen te geven over vraagpunten, zoo alsffWie is de meest gelezen schryver] van onzen tyd Is het goed of dwaas om te huwen en dergelijke meer. Het behoeft geen lang betoog, 'dat de ant woorden die daarop inkomen, verbazend ver uit elkander loopen. Ik zou wel eeDS op die manier de vraag willen opperen: wwat is weelde?" En dan zou ik niet willen eene philoso- phiscbe beschouwing over de beteekenis van het woord, maar ik zou willen, dat ieder die een antwoord op de vraag in zond, aanwees wat volgens zijne mee ning weelde iseen tapijt op den vloer, een rijtuig, een dasspeld. //Een tapijt," zou een werkman zeggen die niet instaat is om er zich een te verschaffen, //is weelde, want het is overbodig voor levens onderhoud en voor de gezondheid even min noodzakelijk. Ik en mijn gezin zit ten op den houten vloer, hoogstens op een zeil of op een karpet en zien wy er niet gezond uit Een vloerkleed is dus weelde /,-Je hebt het glad mis," antwoordt hij, die van zijn jeugd af aan gewoon is ge weest, in huis op een zacht tapijt te wandelen, //een vloerkleed is volstrekt geen weelde, maar voor mij zeer nood zakelijk. Het sluit vocht en tocht af en vooral *8 winters is het in een kamer zonder vloerkleed onplezierig koud. Als men er buiten moet, ja dan is er niet j aan te doen, maar weelde is het volstrekt niet. Weet je wat weelde is Het rij paard, dat .mijn overbuurman er op na houdt Maar de overbuurman is over die opinie niet gesticht. ffMijn rypaard weelde 't Lijkt er niet naar. Weet je wel, dat de dokter mij heeft voorge schreven om vaak te gaan rijden Als ik het een week nalaat, dan is mijn heele gestel in de war. Praat me dus niet van weelde, myn rijpaard is eenvoudig me dicijn J" Och, het idee weelde is voor de ver schillende standen van de maatschappij zoo geheel verschillend't kan bijvoor beeld wel wezen, dat onze mau van het rijpaard de dochter van den werkman weelderig vindt, wanneer zij Zondags eens een extra mooi japonnetje draagt, z/ls dat dan weelde zou de werkman zeggen en er boos om worden meteen, z/is dat weelde, dat mijne dochter er Zondags wat netter wil uitzien dan in de week? Een mensch moet toch wat hebben Zoo spaart een muziekliefhebber geld bij elkaar, om mettertijd een extra mooie en dure viool te kunnen koopen en wie van varen houdt, getroost zich opoffe ringen om een mooie boeier te kunnen aanschaffen. //Weelde, zoo'n instrument 1" zegt de varensman. Weelde,zoo'n schuit roept de muziekman. Men heeft aan het begrip //weelde" zeo weinig houvast. Het meest begrij pelijk is de meeoing van den kluizenaar, die zegt//Brood en water, eene kleine hut, een bos stroo en een oude aardap pelzak met een band erom, dat zyn din gen die men niet kan missen. De rest is weelde In het afgetrokkene beschouwd is dat ook wel waar. Schoenen en kouseii zijn weeldewe zouden wel kunnen leeren op bloote voeten te gaan loopen. Een hoed en een pet zyn ook weelde, als we ons maar aan gewennen, zullen we van blootshoofds loopen niet doodgaan. Toch zullen we er niet over denken, om blootshoofds en barrevoets te gaan loo pen. Onze opvoeding, de omgeving waarin we zijn, maken dat we schoenen en hoofd deksels beschouwen als noodzakelijke din gen en omdat we nu eenmaal zin heb ben voor wat mooi en bevallig is, nemen we sierlyke bottines en dragen kleurige tot een gast van zijn heer, die pas weer een haas heeft gemist. //U is niet gelukkig vandaag, meneer Gasto //Neen, dat ben ik ook niet. Zooeven ben ik van de olifantenjacht uit Indië teruggekomen, en daarom kan ik die kleine beestjes hier niet zien." Een jongste bediende vraagt aan zyn patroon of hij mag gaan eten, daar het 1 al een uur over den tyd is. //Heb je nu alweer honger vraagt de principaal, z/terwyl je den heelen morgen postzegels en enveloppen hebt gelikt Eene dame beloofde haro dienstbode, dat zij bij haar trouwen z^ fig gulden zou krijgen. Het meisje trouwde later met een klein mannetje, en toen hare meesteres met zijn nietigheid spotte, zei de dienstbode//Ja mevrouw, je kunt niet veel krygen voor zestig gulden I" Een blunder. Dame. Hoe vindt u dit portret uit mijn kinderjaren Heer. Heel mooi. Zeker door een van de oude meesters je zoo laat, jz«r. Hoe kom Jansen Onze klok was achter. En jij, Meyer Ik kon mijn boeken niet vinden. En jij Pietersen Mijn neus heeft gebloed. En jij Klaassen Klaaseeo barst in tranen uit. //Meneer, de anderen hebben alles al niets voor mij overgelaten Wat scheelt Fidel Kou gevat. Hij heeft zyn muilband te denk ik. Heb je het meisje gevraagd //Ja, maar de moeder maakt bezwaar." //Wees daar blij om. Nu heb je zeker den vader op jo hand en zal hét meisje TE HAARLEM, op ZONDAG 30 Aug. 1891. Grooie Kerft. Vroeepr. 7 ure, Moeton. Voorm. 10 ure, C. vau Koetsveld C.Ez., Pred. te Houtrijk en Polaneu. Nam. 2 ure, Moeton. 46e Zondag. '8 Avonds 6 ure Swaan. Herdenking van 25-jarige Evangeliebediening. Nieuwe Kerft. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerft. Voorm. 10 ure, van Lennep. Dinsdagavond 8 ure, Inzegening van twee proef- zusters tot diakonessen, met begeleiding van het Zangkoor «God is mijn lied*. Sprekers ds. Voorhoeve en Snethlage van Amsterdam en ds. Swaan. Bakenessor Kerft. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Bremer, godsd.-onderw. Waalsche Kerft Voorm. 10 ure, Mr. Gerlach, ancieu pasteur de Middolbourg. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oudo Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, W. S. Veltman, pred. te Haarlemmermeer O.Z. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lutkersche Kerft. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerft der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrant sche Kerk. Voorm. 10 ure, P. Steen, pred. te Dordrecht. Kerft der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noor derft er ft Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Langhout. Woensdagavond 8 ure, Laughout. VERKOOPLOKAAL Bakenessergracht No. 13, kunnen d a g el ij k s goederen wor den ingebracht en worden op ver langen van huis afgehaald. N. D. DE LEUR, Makelaar. Maskers, Baarden, Merlitons, Lam pions, Vuurwerk, Feestliederen, enz. Ruimste sorteering. D. L. STAAL, Lange Begijnestraat 6. EENIG ADRES. -3WS STARK's Tandpoeder, Tandpasta en Mondwater zijn zeer vertrouwbare mondmiddelen. Let op het fabrieksmerk {Zeilend. Wie Zuivere Zeep wil koopen, vrage bij zijn Win kelier naar de uit de Fabriek tDE ADELAAR VAN te Wormerveer. hoeden. Zoodoende komen we tot deze definitie van het woord weelde//Weelde is een begrip, dat verandert naar gelang van opvoeding, omgeving en omstandigheden." Hier heb ik een streep gezet, omdat ik vrees dat de waarde lezer zal zeggen z/wal is die man vandaag zwaar op de handStel u gerust, lezer, met dit streepje schei ik uit met de abstracte beschouwing. Ik vind ook, dat de prac- ti80he eischen van het leven veel te groot, veelvuldig en te dringend zijn, dan dat het gewenscht is om lang over ab stracties te prafceü. Maar, ik kan het heusch niet helpen, van mijn' onderwerp stap ik nog niet af. Alleen zullen we de ,/algemeene beschou wingen", zooals men in den Raad laten rusten en tot de zaak zelve over gaan. Want alles wat ik tot dusverre zei, is maar een aanloop geweest tot den sprong, waar het mij eigenlijk om te doen was. En dan vraag ik//Is een goed muziekkorps voor een gemeente als Haar lem, iceelde te noeme» Er zijn er die dat beweren en er zijn er zelfs heel veel. //Muziek", zoo zeggen zij, //is heel aardig, wanneer men het van zyn overvloed kan betalen. Maar zoolang de gemeente nog dit en dat en dat moet nalaten omdat er geen geld in kas is, zoolang moet ze zich ook niet bemoeien met het steunen van een Mu ziekkorps Zij die zoo redeneeren, knnnen er zich natuurlijk volstrekt niet bij n< dat de commissie voor het gevraagd heeft om de gemeentelijke sub sidie van zesduizend op tienduizend gul den te brengen. En zeker, wanneer men van het principe uitgaat, dat voor onze gemeente een muziekkorps weelde is, dan iedere cent die er meer voor wordt uitgegeven, verergering van luxe. In het oog van dezen is iedere gulden, uitbe taald aan een muzikant, een over den balk geworpen zilverstuk. Wat de redeneering sterker maakt, is dat ze schynbaar zoo voor de hand ligt. Neder do Herv. Kerk. Hennelbroek. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. ll/o ure, ds. Reede, pred. te Kastrikum. Keverwjik. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Goulag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Hloemendaal Voorm. 10 ure, H. V. Hogerzeil, pred. te Amsterdam. Heemstede. Voorm 10 ure, J. Kuylman. De kluizenaar in het begin van dit op stelletje zou niet anders redeneeren. //Onderhoud van straten is noodig, on derwijs is noodig, gemeentereiniging is noodig muziek, daar kunnen we bui ten. En wie muziek maken of hooren wil, die moet maar een piano koopen, en les nemen, of lid van onze muzikale vereenigingen worden. U i t.ft uit!" Jawel, maar zoo gemakkelijk maakt men zich niet van de kwestie af. Haar lems welvaart (ik zeg niet van de ge- meentefiuanciën, maar van de ingezete nen) Haarlems welvaart dankt men voor een zeer groot gedeelte aan de talryke renteniers en gepensioneerden, die hier hun inkomen verteren. Voor hen ook is een muziekkorps van grooter attractie nog, dan voor hen die zaken of drukke betrekkingen hebben en niet zoo ge makkelijk uit hun werk kunnen breken, om de concerten bij te wonen. Rente niers en gepensioneerden ziet men dan ook in grooten getale in de Buiten- Societeit of in den tuin van de Vereeni- ging zitten, wanneer daar concert is. Maar als er nu geen muziekkorps meer was, of geen goed muziekkorps (wat eigenlyk op hetzelfde neerkomt), wat zou er dan gebeuren, althans kunnen gebeu ren Dat die gepensioneerden en rente niers zeiden //ik dank je voor Haarlem. In de Vereeniging is geen concert meer en iu Trouw hoort men geen noot meer, en in den Haag heb je de grenadiers en in Arnhem Kwastik ga verhuizen Nu moet men niet gaan zeggen, dat ik het opzettelijk laat spoken, en dat 1 mijn spoken maar lakens op stokken zyn, zonder neus en oogen laat men toch niet vergeten, dat een grout gedeelte van onze ingezetenen hier niet moet woDen. maar hier wïl wonen, om allerlei rede nen dat het hier gezond is, dat er mooie omstreken en goede gelegenheden tot uit spanning zijn. Wanneer nu een van die redenen vervalt, waarom zouden ze dan niet daarheen gaan, waar ze dat amuse ment wèl kunnen krijgen, in casu naar den Haag of Arnhem Spreekuren dagelijks van 2 tot 5 uur. Zondags van X tot 3 uur. De gunstige uitkomsten van deze methode liggen voor belangstellen den ter inzage. Weteringschans 67, te Amsterdam Eksteroogen, Huideelt, Eelt- knobbels enz., -worden in 6 k 8 dagen volkomen genezen, zonder de minste pijn te veroorzaken, ook niet op de gevoeligste huid, door ze eenvoudig te bestrijken met A. van TUIJLL's Likdoorn-tinctuur, per Flacon 50 Cts. Depöt bij A. SEUTER Anegang 22. En nu spreek ik er üog niet eens van, dat als hier een muziekkorps is, dat lang zamerhand wat naam weet te krijgen, ook daarom meer personen zich hier zul len vestigen. Aan hen, die ons muziekkorps als gemeentelijk korps weelde vinden, zou ik nog wel eens willen vragen: uIs het weelde, dat Zondags en Maandags men schen van alle standen, van minontwik- kelden af tot hoogbeschaafden toe, naar de concerten in den Hout gaan luisteren Weet men dan niet dat voor de vele vreemdelingen, die hier Zondags komen, en ten voordeele van onze ingezetenen, verteringen maken, het concert in den Hout een van de redenen is waarom zij komen Eeu goed muziekkorps in deze ge meente en ik schryf hot woord opzettelyk cursief, is derhalve eene gezochte ont spanning voor een groot gedeelte van de ingezetenen, die een middelmatig of groot inkomen verteren, een welkom amusement voor den minder bedeelde, die dan toch ook wel eens muziek wil hooren en er dikwerf een heel goed oordeel over heefteen financiëel voor deel voor vele neringdoenden Is nu een inrichting, die voor zoovele menschen waarde heeft, die wanneer ze gesteund wordt, elk jaar beter zal wor den, is dat weelde? Men kan het niet volhouden. Ik wou wel, dat die ƒ4000 niet noo dig waren dat is wat anders. Maar nu de menschen die het weten zeggen, dat ze onmisbaar ziju voor de instand houding van het korps, nu moeten die 4000 ook komen, omdat naar mijne meening, een goed muziekkorps voor de gemeente Haarlem is, geen artikel van weelde, maar iets dat zij voor haren bloei bepaald noodig heeft. Wanneer wij door misplaatste zuinigheid in een troepje hoempa blazers terugvallen, zullen wij ons te laat beklagen FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 7