De kortingen zei ven op de prijzen van logies, diner eDz. blijken zeer belangrijk te wezen. De reiswijzer is geheel samen gesteld door het bestuur en dé consuls en bevat blanco staten ter invulling door leden, welke nieuwe routes vinden enz. Het is een boek, waarop de Ne- derlandsche Wielrijdersbond met recht trotsch mag zijn. Ten bewijze hoe aan den Reiswijzer letterlijk niets ontbreekt van hetgeen een wielrijder te weten noodig heeft, kan gelden, dat ook opgegeven is de inhoud der op het rijden in het algemeen, op het wielrijden in het bizonder toepasse lijke reglementen en gemeentelijke po litieverordeningen De Noordbrabantsche com missie tot leniging van de hagelramp heelt bij adres aan de regentes mach tiging gevraagd tot het doen houden eener algemeene inzameling van gelden in Nederland. Tot ondersteuning van haar verzoek vermeldt de commissie, dat de voorloo pig geraamde schade ruim J 300.000 bedraagt, terwijl in de provincie nog slechts ongeveer f 16.000 is bijeenge bracht. Bij de Gemeentebegrootin van Amsterdam voor 1892, heden in gediend, stellen B. en W. voor de in komstenbelasting te brengen op 3pCt. en de opcenten op het personeel op 85 Men schrijft uit Amsterdam: Op den Heiligen weg alhier zal bin nenkort een sigaren-bazaar geopend worden, genaamd Het Moortjewaarbij de ondernemende vennootschap een ge heel nieuw systeem zal volgen om winst te behalen. De sigaren toch zullen heel tegen fabrieksprijs worden verkocht en er zal in dien bazaar niet anders worden verkocht dan tegen éenen prijs, namelijk alleen driecents sigaren. De grootte, het formaat der sigaar bepaalt de kwaliteit. Elke soort der in dezen bazaar ver krijgbare sigaren draagt een afzonderlijk merk den naam eener industrieele of handelsfirma. Zoo zullen daarbij ongetwijfeld niet ontbreken de namenVan Houten Heineken, Amsterdams Goederenver voer, enz en iedere soort wordt bij den verkoop gepakt in zakjes, waarop de reclame der firma, zooals deze die wenscht, staat gedrukt. Wat die firma's voor deze aankon digingen betalen, moet de winst voor dezen reclame bazaar uitmalcen. Men meldt uit Amsterdam va SeptemberDe brief van Ged. Staten van N.-Holland ia zake het presentiegeld, gaf in de gisteren gehouden raadsvergadering aanleiding tot eenige discussie. Mr. Heineken verklaarde de beteekeni8 van de toelichting van Ged. Staten niet te begrijpen. Volgens hen is de bedoeling van art. 58 der gemeentewet n'et anders geweest dan om in het toekennen van presentiegeld eene aanmoediging to scheppen voor de raadsleden om de vergaderingen trouw hij te wonen. Maar volgt daar nu uit, dat 3 als aanmoedigingsprijs vol doende is? Trouwens, met de historie van het wetsartikel hebben wij ons hoofd niet te breken, De korte rede van Thorbecke, waaruit die historie geput wordt, was maar een rede pour le besoin de la cause. Hij was zóó matig in zijne eischen, toen hij sprak van een presentiegeld van 50 ct, of een daalder, alleen om de oppositie tegen het artikel te breken. Wy voor ons tebben een voudig het artikel te nemen, gelijk het ishet geeft den Raad vrijheid iu overleg met Ged. Staten presentiegeld toe te kennen aan zijne leden. De bepaling van het bedrag gaat buiten art. 58 om. Spreker zou dos wenschen, dat de Raad met het voorgestelde bedrag van 3 per zitting geen genoegen neemt, maar het bedrag van 5 hand haaft. De heer Dijkmans vestigde de opmerkzaamheid op art. 94 der gemeentewet, met hetwelk men art. 58 in verband kan brengen. Art. 94, han delende over de jaarwedden der wethouders, ver deelt die wedden in twee deelen. «De helft ge nieten zy als vast inkomen, de overblijvende helften worden bijeengevoegd en om de drie maanden tnsschen hen verdeeld, naar het gelang van het getal der vergaderingen, door ieder in dien tijd hygewooad.» Ziehier dus de zuivere toe passing van een presentiegeld, en als men nu nagaat hoe hoog dit per zitting is voor een wet houder, dan volgt daaruit, dat een bedrag van 3 of 5 voor raadsleden eenvoudig belachelijk is. Dr. Üern3 zon zich niet begeven in de his torische critiek op de gemeentewet. De heele kwestie wordt lolgens hem beheerscht door deze vraag: acht men het nuttig dat de Raad elemen ten der arbeiderspartij in zich opneme Ja dan dient inen het den werkman niet onmogelijk te maken aan de roepstem der kiezers gehoor te geven. Eu dit wordt alleen dhn niet odmogelijk, als uien zalk een raadslid schadeloos stelt voor tijdverlies. In aanmerking nemende wat een ge schikt werkman verdienen kan, meent dr. lierns do schadeloosstelling gerust to mogen stellen op 10 per zitting, liet denkbeeld dat het haantje van raadslid geambieerd zou wordeu om de renumaratie, acht 3pr. zelfs geen wederlegging waard. Zal de toekenning van presentiegeld geen wassen neus zijn, dan dienen wij met een fat soenlijk voorstel bij Ged. Staten te komen Ten slotte werd, zooals in ons vorig nommer is mee- ;edeeld, het voor3tel-tleineken met 23 tegen 2 stemruen aangenomen, en zal aan Ged. Staten worden meegedeeld, dat de Raad het presentie geld op ƒ5 per zitting wil zien vastgesteld. Eerst was het voorstel-Berns om ƒ10 testellen, verworpen met 13 tegen 7 stemmen. Uit Amsterdam wordt van 1 September gemeldHedenavond opent majoor French van het „leger des Heils1" de „Toevlucht voor dakloozen" in eene openbare bijeenkomst. Het Leger beoogt met zijne „Toe vlucht" zoowel 's zomers als 's winters aan hen, die zonder dak zijn, eene schuilplaats aan te bieden en hun daarbij tevens eenigen arbeid te verschaffen. Tot dit doel werd een perceel in de Haarlemmer Houttuinen ingericht, zoo veel mogelijk naar het model in Enge land reeds gevestigde soortgelijke in stellingen. Gelijkvloeis vind men eene gezelschapskamer (het eenige lokaal in het gebouw waar gerookt mag worden), de eetzaal, waar de wanden met sterk sprekende kleuren zijn geverfd, eene overdekte gelegenheid, waar de ver pleegden zich kunnen reinigen, en de keuken, waar voor ongeveer 100 man tegelijk gekookt zal kunnen worden. Op de eerste verdieping is aan de straat zijde de woning van den kapitein Duitz Wesseling en de zijnen gevestigd, ter wijl daarachter de zaal voor de avond bijeenkomsten bestemd, gelegen is. Ook hier prijken de wanden met levendige kleuren en eenige spreuken. De 20 ver dieping is tot slaapzaal ingericht. Reeds zijn daar 28 ijzeren kribben met zeil doek bespannen aanwezig. Deze zaal zal steeds op dezelfde temperatuur wor den gehouden. Zij, die reeds gedurende eenigen tijd van de instelling gebruik maken, krijgen een kastje in bruikleen, waarvan er eenige op dezelfde zaal zijn getimmerd. In de slaapzaal kunnen 40 kribben geplaatst worden mocht echter een grooter aantal slaapkamers noodig blijken te zijn, dan zal de eetzaal daar toe des nachts dienen. De prijs voor nachtlogies, koffie en brood is gezamenlijk op 20 cent be paald deze som kunnen de verpleegden in de we.kplaats, die tegenover het gebouw op een pakhuiszolder is geves tigd, met het maken der bekende bos jes hout verdienen. In de eetzaal zal buitendien nog een buffet worden ge plaatst, waar verschillende dranken tegen uiterst lagen prijs verkrijgbaar zullen zijn. Zooals men reeds weet, werd de „Toe vlucht" door de eerste verpleegden zeiven ingericht, verbouwd, betimmerd en geschilderd. Reeds zijn op de werk plaats van het leger verschillende huis houdelijke artikelen in aanmaak, die door particulieren werden besteld, ter wijl het venten met de bosjes hout de verwachting van den kapitein verre heeft overtroftén. De firma Visser en Lindeman schonk der nieuwe instelling twee badkuipen met verwarmingstoestel, die in een afzonderlijk kamertje in het achterhuis zijn geplaatst. In een Woensdagavond in het gebouw „Constantia" te Amsterdam gehouden vergadering, die meerendeels A. Fortuyn en een zoogenaamden Max het beleid van den burgemeester van Tienhoven, gedurende zijn tienjarige loopbaan als zoodanig, in dier voege besproken, dat eene motie werd aan genomen, waarin de vergadering ver klaart in geenen deele het aftreden van den heer Van Tienhoven te betreuren. De voorzitter deelde mede, dat men die motie in handen van den heer Van Tienhoven zeiven zou stellen. In de Dinsdagmiddag g e- houden raadsvergadering te Zaandam werd aangeboden degemeentebegrooting, dienst 1892, ad ruim 230.000 inont vangst en uitgaaf. Daarop komt voor hoofdelijke omslag f 71.000 tegen f 61.000 in 1891. Op 1 Jan. 1892 zal de totale gemeenteschuld 528.000 be dragen. Volgens den haagschen briefschrijver der Ar71/1. Ct. werd het lijk van den dezer dagen in de resi dentie vermoorden man door huisge- nooten tentoongesteld tegen een entrée van f 0,25, ten bate der weduwe. Later erd het aan de nieuwsgierigen over gelaten, zelf te bepalen hoeveel zij voor het treurige schouwspel over hadden. Een inwoner van Rotter dam schreef in het jaar 1882 op de achter zijde van een bankbiljet van 25 het volgende versje Adieu, mijn aardig bankje I 'k Kan steeds niet bij uw zijn. Vertel op uwe reizen Aan bankjes groot en klein Dat zij in mijne woning Steeds welkom zullen zijn en zond het biljet zóó de wereld weer in. Dinsdag nu kwam dat zelfde biljet weder in zijn bezit, nadat het dus 9 jaren had rondgezworven. Woensdag ochtend kocht een behoeftige vrouw een zoodje visch aan de Vischmarkt te Rotterdam. Daar de verkoopster geen geld terug had, werd het tienstuiverstukje, dat haar ee nige rijkdom bleek te zijn, ter wisseling toevertrouwd aan een der jeugdige straatslijpers, die steeds in groot aantal aan de Vischmarkt tegenwoordig zijn. De jongen kwam echter niet terug. De vrouw werd door een paar medelijden de stadswerkers schadeloos gesteld. (W. R. o/.) Woensdagochtend wilde een matroos der Nederlandsche Marine met een trein van het station Beurs te Rotterdam naar zijne garnizoensplaats te Nieuwediep vertrekken, doch kwam reisgeld te kort. Hij riep daarom de hulp in van een agent van politie deze vroeg hem óm zijn verlofpas, en nu bleek het dat de matroos sedert 31 Augustus van ziju verlof uit zijne gar nizoenplaats was achtergebleven. Hij werd ter dier zake aangehouden en overgebracht naar het politiebureau en vervolgens ter beschikking gesteld van den garnizoens-commandant aldaar. Dinsdag avond ontstond brand in de fabriek van verduurzaam de levensmiddelen „De Betuwe", te Tiel. In korten tijd stond het voor het grootste deel houten gebouw, waar de vruchten en groenten gedroogd worden, in vlammen. Aan het tijdig en handig optreden der brandweer is het te danken dat de overige gebouwen, die door den feilen wind groot gevaar liepen, behou den bleven. De droogerij is geheel uit gebrand. Toen het ongeval ontstond, was hel juist schafttijd en vertoefde niemand in de. fabriek, zoodat men omtrent de oorzaak van den brand in het onzekere verkeert. Alles is op beurspolis verzekerd. Men sc h r ij ft uit Apeldoorn van Zaterdag Het was dezen morgen een buiten gewone drukte in ons dorp. Omstreeks elf uur arriveerden alhier een zestigtal uit socialisten bestond, werd door J. 1 wielrijders van de vélocipède - club „Immer weiter," uit Deventer, die met: het harmoniecorps onder directie van den heer J. Wensink hier kwamen om voor het paleis het Loo figuur te rijden. Eene groote schare had zich om elf uur reeds naar het Loo begeven. Maar een goed opmerker kon daar direct zien, dat het figuurrijden niet direct zou aanvangen, daar het rijpaard van H. M. de Koningin en nog eenige andere rijpaarden naar "het park werden gebracht, zoodat men kon vermoeden, dat H. M. ging paardrijden. Om half twee hadden de wielrijders zich opgesteld voor de stallen van H. M en toen het volkslied werd gespeeld door de harmonie, die zich op het bassecour had geplaatst met het front naar het Paleis, reden zij de poort in en defileerden voor HH. MM. Voor de vestibule hadden HH. MM., benevens de vorst en vorstin van Waldeck-Pyrmont en de zuster van H. M. de Koningin-Regentes, plaats geno men, alsook eenige dames en heeren van de hofhouding. Na gedefileerd te hebben, werd door een 16 tal jongelui onder zeer opwek kende muziek figuur gereden, eerst op Rovers, en later op hooge tweewielers van dit figuurrijden waren zeker de drie figuren uit de Quadrille des Lanciers het meest interessant. Na afloop werden de heeren Kolde wij, Ribbius en Lugard (het bestuur der club), door HH. MM. bedankt. De Koningin zeide ongeveer„Wilt u zoo goed zijn, de leden van uwé vereeniging wel te bedanken. Ik heb veel genoegen gehad." H. M. de Koningin-Regentes onder hield zich eenige oogenblikken met ge noemde heeren, besprak de geschiktheid van de wegen alhier, de vlucht, die het vélocipède rijden genomen heeft, betuigde tiaar hooge ingenomenheid met het sierlijke rijden, dat de club ,n had, en bedankte dé heeren zeer hartelijk. De heer De Ranitz kwam later den heer J. Wensink nog namens HH. MM. bedanken voor de mooie muziek. Naar men verneemt, heelt de officier van justitie te Arnhem te Ellekom een onderzoek ingesteld naar aanleiding van het aldaar jl. Zondag avond plaats gehad hebbend ongeluk. Woensdagochtend had een heer uit Borkeloo de onvoorzichtigheid, in de nabijheid der stad op de in volle vaart zijnde stoomtram te springen, met het ongelukkig gevolg, dat h.jer al viel onder den goederenwagen kwam. Vreeselijk gewond werd hij in een na- bijzij nd huis gedragen, waar hem de eerste heelkundige hulp werd verleend. Uit 's Hertogenbosch wordt van 2 September gemeld Nooit is hier ter stede eene raads vergadering gehouden, waarbij zooveel belangstelling aan den dag werd gelegd, als bij dien van gisteravond. Alles wat be handeld werd trad op den achtergrond bij ééne zaak„de zaak van den com missaris van politie." Tegen 7 uur in den avond was de vergadering belegd, juist een tijd waar op iedereen vrijaf krijgt en de straatjeugd zich gewoonlijk vertoond. Maatregelen tot handhaving der orde bleken hoog noodig, maar waren ook tijdig genomen. Een aantal agenten voor en in de raads zaal, nog een grooter aantal voor het raad huis en op de markt, eene sterke macht maréchau sées als reserve op het bureau van politie en daarbij nog de huzaren in de kazerne geconsigneerd. Zóó bewaakt, kon de bossche vroedschap, in weerwil der rumoerige kreten die bij herhaling tot in de zaal doordrongen, kalm en bedaard, vrij van hartstocht, hetbelan rijke punt overwegen, dat sedert ruim een maand de gemoederen hier zoozeer in bewegiDg brengt. De bekende motie van den wethouder Van der Steen, volgens welke de Raad den wensch uitspreke, „dat de regeeruj met bekwamen spoed en bekwam middelen de gemeente ontlaste van de thans dienstdoenden commissaris va politie" was aan de orde. Twee belang rijke stukken waren thans nog ingekomen Een adres, voorzien van 1290 hand teekeningin van dezelfde strekking a' de motie-Van der Steenen 2®. een brief van den commissaris van politie, waarbij hij zich verdedigt tegen d beschuldigingen, in den laatsten tijd tegen hem uitgebracht. De motie-Van der Steen werd 11a eenige beraadslaging ingetrokken, en vervangen door een motie van jhr. mr. L. van Meeuwen, waarbij verzocht werd, dat van regeeringswege een onderzoek zou worden ingesteld naar de beschul digingen tegen den commissaris van holitie ingebracht. Deze motie werd door den weth. Van der Steen, in dien zin gewijzigd, dat bij het onderzoek be- paaldelijk gelet zou worden op de grieven der burgerij. De aldus gewijzigde motie in stemming gebracht, werd verworpen. Alstoen werd in stemming gebracht eene motie van het lid mr. Alphons van Rijckevorsel, strekkende, dat van wege den Raad zou worden onderzocht, in hoever er gegronde beswaren tegen den commissaris van politie bestaan. Deze motie werd aangenomen, en tot leden van de commissie van onderzoek benoemdde burgemeester, de weth. Van der Steen, benevens de raadsleden Louis Bogaerts, mr. A. van Rijckevor sel en mr. E. Tilman. Gelukkig werd inmiddels de orde op straat niet van beteekenis verstoord. Moch ten echter in de eerstvolgende dagen onverhoopt nog wanordelijkheden voor komen, dan zou, naar van goed ingelich te zijde wordt verzekerd, het pian bestaan de aanstaande kermis niet te doen door gaan. Het zingen op straat bepaalt zich echter in de laatste dagen tot hoogstens een twintigtal kwajongens Volwassenen namen er niet aan deel. Ongeveer te half 12 uur was de stad gister avond volkomen rustig. Aan het eind van dit verslag zij nog gemeld, dat de Raad tot weth. benoemde den heer Jos. van der Ven, de plaats van den overleden weth. R. van der Ven. Zekere H. K.die in gezel schap eener vrouw, met wie hij in on wettige gemeenschap leefde, een deel v? Friesland afzwierf in een woonscheep uit Kollumerland gevankelijk na Leeuwarden overgebracht. Aan velt woningen bood hij inteekeningslijsten aan te zijnen behoever die van valsche naamteekeningen waren voorzien. Hij gaf voor met zijn huisgezin pas uit Amerika in behoeftige omstandigheden te zijn teruggekeerd. Door de badenscheregee- ring is de uitlevering aangevraagd van den koopman L. J. uit Odenheim, ver dacht zich schuldig te hebben gemaakt aan bedriegelijke bankbreuk. Hij is voortvluchtig en vermoedelijk in gezel schap van eene vrouw, Schmitz ge naamd. Tevens is de opsporing en aanhou ding verzocht van den i4jarigen kan toorbediende W. F. uit Keulen, ver dacht van met behulp van valschheid in geschrifte, de wisselbank aldaar voor 1500 mark te hebben opgelicht, en se dert voortvluchtig is. Woensdagnamiddag kwam bij den logementhouder B., te Valkens- waard, een persoon, voorgevende te Eindhoven eene telephoon inrichting te moeten maken, en daarom per rijtuig daarheen gebracht te willen worden. Na den inwendigen mensch te hebben versterkt, vertrok hij met B. naar Eind hoven, die hem nog f 20 voorschot gaf op een wissel, dien hij te Eindhoven moest incasseeren. In het „Hótel Verheijen" te Eind- afschuw vervulde, was het voornamelijk omdat hij zich zoo schandelijk had overgegeven. Als het hem ooit weer overkwam, zou hij dien aandrang trotseeren, dat zou hij stellig. Maar misschien overkwam het hem niet meer. Mavis, van zijn kant, beschouwde zijn meester met grootere belangstelling. En daar hij een zorgvol oppasser was en wist wat hij jegens zijn meesters verplicht was, zorgde hij er voor, dat er minstens altijd een flesch met sterken drank bij de hand was, ingeval zijn meester weer zulk een overweldigenden dorst kreeg. Men zal bemerken, dat Mavis tot die menschen behoorde, die leven om anderen in hunne ondeugden te stijven. Mavis werd teleurgesteld. De tijd verstreek en er kwam geen tweede aanval. Hij bespiedde zijn meester nauwkeurig. Deze dronk bijna niets. Hij roeide in de booten met studenten; hij studeerde 's morgens en ging 's avonds, juist als vroeger, met de andere studenten uit. Het scheen alsof hij dien nacht en dag had vergeten. George had ze niet vergeten. Men vergeet zooiets zoo gemak kelijk niet; hij had zich lafhartig overgegeven; zulk eene schan delijke overgave wordt zoo gemakkelijk niet vergeten. Maar hij was aangevallen, zonder dat hij er op bedacht was geweest. Als het hem voor den tweeden keer overkwam, zou hij weten, hoe hem te trotseeren. Hij was plotseling en in zijn slaap aangeval len; hij was half in slaap den volgenden keer, als er een vervolg zou wezen, aou hij zich als een man gedragen. Andere dingen beletten hem het te vergeten. Een man van het college iemand, waarmede George zich niet wilde be moeien een man van slechte gewoonten, leed aan delirium tremens. Dit deed de menschen praten over dronkenschap en versterkte de vrees van George voor den afgrond, die aan zijn voeten gaapte. Op denzelfden tijd stonden er artikels en brieven in de couranten, die over de groote matigheidskwestie handel den en die hij met een gevoel van schuld en schaamte las. En op een zekeren avond werd er iets gezegd, dat hem veel stof tot nadenken gaf. Het was dien avond een klein gezelschap. Zij spraken vrij over alles, zooals jonge menschen dat plegen te doen. Elk jong mensch zou wel doctor in alles willen zijn bezitter van al de wetenschap, die er is. Op dit oogenblik spraken zij over de erfelijkheid. „Alles is erfelijk," zeide een van hen. „Wij erven alles onze deugden en ondeugden, onze kracht ea onze zwakheid van onze ouders." „Naar aanleiding van dat, kan men niemand prijzen of be rispen," zeide een andere. „Niet om zijne deugden of ondeugden, maar wegens den omvang der dingen, waartoe hij wordt gebracht. Als een kind geboren wordt, moesten wij het al de kracht kunnen voorspellen, die nog in het hoofd sluimert en met het kind zal opgroeien. De eene grootvader was vrekkig of verkwistend; de andere was on bezonnen of beschroomd en zoo voort. Ongelukkig houden wij geen aanteekening van de eigenaardigheden van onze grootvaders. Als wij dit moesten beginnen,.zouden onze kleinkinderen er wel bij varen. Ik veronderstel dan, dat neigingen versterkt of verzwakt kunnen worden. Als de slechtste mensch ter wereld de ellende kon bevatten, die zijne levenswijze aan zijne kinderen be rokkende, zou hij dadelijk deugdzaam worden." „Ja, maar wij erven alle deugden en ondeugden. En we erven evenzeer de kwalen, die zij hebben." „Wat de ziekten aangaat, ieder geslacht krijgt maar éen deel. De een krijgt asthma en de ander jicht. Ik denk, dat het het- zelide geval is met deugden en ondeugden. Wij hebben in 70 jaar geen tijd om door onze geheele erfenis heen te komen. Methu- salem was de eenige man, die dat kon. De dingen schijnen grillig, omdat wij nog geen wet van de erfelijkheid hebben uitgevonden. Neem de meest erfelijke kwaal, b. v. dron kenschap." „Dronkenschap erfelijk?" „Wel natuurlijk, zij is even erfelijk als jicht. In een groot gezin zal zij den een sparen en den ander aanvallen. Of het springt een geheel geslacht over en breekt in het volgende uit." George hoorde niets meer, want nu herinnerde hij zich een klein voorval in de geschiedenis van zijn eigen familie iets, dat hij eens gehoord had en reeds lang had vergeten. Zijn eigen grootvader de vader van zijn moeder had om eene ge meenzame uitdrukking te bezigen zich zelf doodgedronken. Hij herinnerde zich heel goed, dat hij dat feit had hooren ver melden zichzelf doodgedronkèn. Hij verwonderde er zich over, hoe iemand zich kan verdrinken! Wel, als iedere teug zijn eind verhaast, kan de drank, bij wijze van spreken, voor een deel leven tellen. Hij drinkt dan zichzelf op. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2