NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Maandag 7 September 1891 No. 2507 A BONNEMENTSPRIJS ADYEKTEJN TIÉN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON, III II?AI AARLEMTS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad rerschjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Teleroonnnmmer I2Ï. van 15 regels 50 Cent»; iedere regel meer lOCent». Groote letter» naar plaatiruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en conrantiert. Directeuren-Uitgevers J. C. FEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Gfnérale de BubliciU Btrangire 0o i. BAVBM CoJOHN FJQNB8, SuccF ar ij i 815w Faubourg Montmartrt EERSTE BLAD. Haarlem, 5 September 1891. Op het Museum van Kunstnijverheid hier is thans eene zeer eigenaardige ntoonstelling geopend, bestaande uit rschillende decoratieve paneelen, -afel- aden, bloemstukken, vogels enz. in armer mozaïek. Deze werken werden irvaardigd door wijlen den heer oepoel, een onzen stadgenooten wel kende persoonlijkheid, die jaren lang naar gestreefd heeft, dezen tak van mstnijverheid hier ter stede in te jeren. Ofschoon het italiaansche mozaïek- ;rk op eene geheel andere wijze Drdt vervaardigd, en de techniek in üië veel hooger staat dan de tentoon stelde werken, is het toch niet te itkennen, dat deze laatste door groote iginaliteit uitmuntenzij leveren te- ins het bewijs van den grooten ijver arbeidskracht, die den vervaardiger op zijne laatste levensdagen be elden. Des Zondags is de toegang vrij Heden is door het kiescollege der ederd. Herv. Gemeente alhier tot edikant beroepenDr. H. M. van es, te Woudenberg. Bedankt voor het beroep naar Zwolle >or ds. J. Langhout, predikant der ederd. Gerei. Kerk alhier. Aan den kolf wedstrijd, die Maandag Dinsdag in de Kroon alhier wordt ïhouden vanwege den Ned. Kolfbond, ïllen deelnemen de vereenigingen De Soos", te Dordrecht, „Keer Niet,, „Haarlem", te Haarlem, „Kolllust", Boskoop, „Gouda", te Gouda, „De riendschap", te Wateringen, „Gezellig- led", te Hoorn, „Delft", te Delft, „Recht oor", te Alkmaar, „Prins van Oranje", Goes, „Schiedam", te Schiedam, „De er een en", te Spanbroek, „Op Maat", Zuid-Scharwoude, „Vredebest", te evenbergen, „Oosthuizen", te Oosthui- n, „Over de helft", te Nieuwe Niedorp, i „Bolsward", te Bolsward. In het geheel komen er 208 kolvers. Op Cynophilia's 3" nationale tentoon- ;elling, welke te Scheveningen op de Wielerbaan wordt gehouden, zijn o. a. volgende bekroningen toegekend iopshonden ie pr. z. m., J. v. d. töhlen, en,'jachthonden (ter opluiste- ing), Spaniels, das- en windhonden. ie prijzen J. v. d. Möhlen en H. Heshuijsen, beiden alhier. J. Gaarne wijzen wij met een enkel woord op de gelegenheid, door de firma Weill Zoon alhier, aan de dames ge boden, om nu reeds hare bontgoederen te laten vermaken. In ons klimaat toch is het altijd goed, voor de koude te zijn toegerust, op de warmte wacht men altijd lang genoeg. We zagen heden een keurig uitge voerd boekje met vlug geteekend om slag in kleuren, dat uitgegeven is door en ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der zaken van de firma Perry C°. in Nederland. Zooals men weet is dit jubileum door het geheele perso neel der firma, den vorigen Zaterdag onder presidium van den chef, met grooten luister te Utrecht, als midden punt des lands gevierd. Het boekje is vol portretten en af beeldingen en geeft een overzicht van de geschiedenis der zaak, benevens een aantal kleine stukjes over onderdeelen, alles behandelt op een prettige, boeiende manier. Bij den banketbakker P. K., woon achtig in de Korte Veerstraat No. 2, is Vrijdagavond een bakje van wit ijzergaas met ongeveer 10 aan geld uit de toonbanklade ontvreemd. Alweder heeft men door het niet sluiten van de lade den diefstal gemak kelijk gemaakt. In den laten avond van gisteren (Vrijdag) is door de politie alhier aan gehouden J. J. Pech, oud 23 jaren, koopman, woonachtig te 's Hage, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een hond ten nadeele van den tapper E. aan den Burgwal. Hij was juist in onderhandeling om dat dier te verkoopen. Door de politie alhier is aangehouden Gerardus van den Berg, die zich door middel van bedelbrieven, valschelijk onderteekend met den naam van den hurgemeesteihad schuldig gemaakt aan oplichting bij verschillende ingezetenen alhier. Hij is reeds vroeger tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeld ter zake van verduistering. Dinsdag, 15 September a szal de haarlemsche Rederijkerskamer „Door inspanning, uitspanning," te Zandvoort in het Hotel Kaufmann" eene lief dadigheidsvoorstelling geven, ten behoeve van de weduwe van den onlangs ver slagen stuurman Albert Koper, aldaar. Volgens de Stand, zal de poging om verbetering te krijgen in de nieuwe, zoo hoogst ongunstige regeling der abonnementstarieven voor handels reizigers, nog tol een goede oplossing komen. De commissie, aan wie de zaak in handen was gegeven, is door dea di recteur-generaal der maatschappij, den heer De Cluijsenaar, ontvangen en het resultaat van een langdurig onderhoud is geweest, dat de directeur zich voor de zaak der reizigers gewonnen ver klaarde Er bestaat nu werkelijk kans, dat weer een verde.eling in een Noor der-, Centraal en Zuidernet zal worden ingevoerd, welke groepen dan naar om standigheden zouden kunnen gecombi neerd worden. De heer J. Boomgaard, rus tend scheepskapitein te Groningen, zal 21 September den leeftijd van 103 jaren bereikt hebben. De oude man is nog bijzonder kras, en heeft geen ander gebrek dan hardhoorigheid. Examens gymnastiek te 's-Hage op 28, 29 en 31 Aug., 1 en 2 Sept. Niet opgekomen 4, geëx. 19 man nel, candidaten. 4 trokken zich onder het examen terug en 8 werden afgewe zen. Toegelaten werden de heeren T. Tienstra, van LeeuwardenW. Bieze, van Veendam j J. W. v. d. Boghard en P. C. Bouwmeester, van HaarlemJ. Cols, van MecheleuCh. Drenth van Winschoten en J. Enserinck van Kam pen. Uit Amsterdam wordt ge meld Aan den kop van de Handelskade is men thans bezig, de zware pantserplaten, bestemd voor het fort Pampus, door middel an de groote kraan aldaar, van den spoortrein te lossen en te laden op een ponton, waarmede zij naar Pampus worden vervoerd. Het laden en lossen dezer kolossale stukken ijzer geschiedt op zeer practische wijze. De pantserpla ten liggen op kleine wagens, waarmede zij op de spoorwaggons zijn aangevoerd. Vandaar worden zij met de wagens overgebracht op den ponton, waarop eveneens rails gelegd zijn. Die rails slui ten te Pampus aan, aan rails die naar het fort loopen en waarlangs de wagens met pantserplaten door middel van een stoomlier omhoog worden getrokken. Het werk, dat zeer belangwekkend is om te zien, is ter uitvoering opgedragen aan de maatschappij Amsterdamsch Goederenvervoer De s t a a t s s 10 o m t r a m van Den Haag naar Scheveningen vervoerde in Augustus 11. 176,260 reizigers. Door den hagelslag werden Donderdagavond sommige hazen en honderden vogels te Deventer en om streken gedood. Te Wilp vond men er onder een boom honderden, en onder een boom tegenover de steenfabriek „De Vlietberg," bij Deventer, vond men er 445. Uit Tilburg meldt men: In den nacht van Dinsdag op Woens dag jl. zijn in de naburige gemeente Heivoort verschillende diefstallen door middel van inbraak gepleegd. Bij den heer S. G. zijn van eene der kamers de blinden opengebroken, het raam omhoog geschoven en uit een kastje verscheidene zilveren vorken en lepels ontvreemd. Tot het huis van den heer De Z. heeft men zich op dezelfde wijze toe gang weten te verschaffen en uit eene ladetafel een doosje met zilveren lepels en servetring meegenomen. Bij een wagenmaker is in den werkwinkel in gebroken en zijn gereedschappen ont vreemd, dienstig tot deze inbraken. Een beitel werd o. a. in de nabijheid van het huis des heeren De Z. terug gevonden. Op wel 3 of 4 plaatsen meer hebben de dieven getracht binnen te komen, hetgeen hun echter mislukt is. De justitie heeft men dadelijk van deze brutale diefstallen kennis gegeven, zoodat deze dan ook reeds bezig is met het instel len van een onderzoek, dat tot heden vruchteloos is gebleven. Letteren en Kunst. Aan het Theater Tivoli te Amster dam, onder bestuur van den heer Charles de la Mar, zijn met 1 Sept. verbonden mej. Meltzer v. d. Lugt en de heeren Mari Ternooy Apel en Van der Horst, van het gezelschap van den Tivoli- Schouwburg te Rotterdam, en mej. Marie Eaassen van het gezelschap der heeren L. Gras en Haspels aldaar. De heeren Nijgh en van Ditmar, uitgevers van Lelie en Rozeknoppen deelen ons mede, dat wegens het aan vaarden van een anderen werkkring, mej. M. E. Pijnappel, sedert 188S hoofd redactrice van genoemd tijdschrift, hare taak als zoodanig heeft neergelegd; als hare opvolgster is opgetreden mej A. C. Kuiper. No. 1 van den in jaar gang is het eerste no., dat onder leiding van laastgenoemde dame verscheen. Leger en Vloot. Men deelt ons mede, dat tot dusver door generaal-majoor Van der Beek, commandant van de Nieuwe Holland- sche Waterlinie, te Utrecht, geen aan vraag is gedaan om op pensioen te worden gesteld. Tijd.) Volgens de Agence heeft de Porte zich met Nelidoff verstaan over het passeeren der Dardanellen door schepen van de russische vrijwilligers vloot. Voortaan zal de russische gezant aan de Porte mededeeling doen, wanneer in eene haveD der Zwarte zee, hetzij veroordeelden onder escorte van solda- daten, hetzij recruten met bestemming naar het verre Oosten, worden inge scheept, zullende de Porte alsdan de passage door het genoemde vaarwater toestaan. Bij terugkeer van uitgediende soldaten zal de Porte, op aangifte van den scheepskapitein, dat er soldaten aan boord zijn, die doorvaart toelaten. Daaruit volgt dat er dan geene schen ding van tractaat plaats heeft. Naar uit Constantinopel gemeld wordt, zou Said Pacha voorzitter van den staatsraad worden. Het keizerlijk be sluit, waarbij de veranderingen in het ministerie bevolen worden, zegt, dat de wijziging plaats heeft uit noodzaak, zonder eenige andere overweging te vermelden. Er loopen evenwel geruch ten, dat Kiamil Pacha verdacht werd van samenspanning tegen het leven van den sultanvandaar dan ook de vervanging van Ghazi Osman Pacha als minister van Oorlog door Ziza Pacha, die het volle vertrouwen des sultans geniet. Het paleis van Yildiz Kiosk wordt, naar het heet, streng be waakt en er zijn omvangrijke voorzorgs maatregelen genomen. Uit Massowah wordt gemeld, dat er bij Ambacoran schermutselingen hebben plaats gehad tusschen eene patrouille van Baschi-Bozouks en een bende roo- vers, die met achterlating van hun buit en hunne dooden, over de grens ge vlucht zijn. In de geheele kolonie heerscht overigens rust en de gezond heidstoestand is uitmuntend. Over de gebeurtenissen in Chili wor den aan de New- York Herald nog de volgende bizonderheden gemeld. Een van Balmaceda's meest vertrouw de vrienden, de afgevaardigde Verduga, is op zijn vlucht uit het land, te Talca gevangen genomen Waarschijnlijk wilde hij Balmaceda nar Buenos Ayres of Europa volgen. Ingeval de ex president naar Europa ontkomt zal hij niet zoo veel geld in zijn bezit hebben als men aanvankelijk dacht. Verduga, die naar Santiago is overgebracht, had 300,000 peso's in chileensche banknoten en 300,000 peso's in wissels op Londen bij zich, wat alles nu is geconfisqueerd door de vertegenwoordigers der Junta. Bij de congrespartij heeft het veel kwaad bloed gezet dat Patrick Egan, de gezant der Vereenigde Staten, open lijk partij heeft getrokken voor de afge- HOOFDSTUK III. Het werd misschien ook wel gedeeltelijk veroorzaakt door de inverschilligheid van haar galant, die haar den geheelen zomer liet was komen bezoeken. Gij hebt mij afschuwelijk behandeld, mijnheer," zeide zij, erwijl zij hem hare beide handen gat, „ik was al bijna beslo- en om „Het spijt mij wel, Nelly ik kon onmogelijk eerder komen, ik ben door allerlei bezigheden in de stad opgehouden en „O ja, zeker bezigheden lachtte zij ongeloovig. „Gij weet reorge, dat gij nooit in uw leven eenige bezigheid badt. Eerst lacht ik, dat gij op reis wildet gaan, toen zeidet gij, dat gij naar rankrijk wildet. Later kreeg ik dien vreemden brief van en „Vergeef mij dien brief, Nell. Ik was ziek, toen ik hem schreef." „Ik heb hem vergeten, omdat gij hem niet gefchreven zoudt lebben, als gij gezond geweest waart. Ik heb hem verscheurd, tiaar George, gij moet toch zeer ziek geweest zijn, dat gij zulk vreemden brief kondet schrijven, die over niets anders handelde dan over erfelijkheid en plichten jegens zijn nakome lingsschap, en ik weet niet over wat meer." „Ik had de koorts, wat mij zeer licht in mijn hoofd maakte. Vergeef mij dien brief Nelly. Ik schreef hem, toen ik maar half mijzelven en vol met zonderlinge denkbeelden was." „O, dat is niets. Hij is vergeten. Laat mij u eens aanzien, George, gij ziet er volstrekt niet goed uit. Wat scheelt u toch „Niets, Nelly, totaal niets. Wat zou mij kunnen schelen r" „Uw gezicht is om zoo te zeggenopgezet en uwe oogen zijn onrustig. Wat is er gebeurd?" vroeg zij ernstig. „Er is niets gebeurd, Nelly, behalve dat ik eenige dagen ziek geweest ben. Wat zou er gebeurd zijn Zij schudde het hoofd. „Toch is er u iets overkomen. Wel ik begreep het toch uit uwe brieven, dat er iets niet in den haak was." „Wilt gij het mij vertellen, George Hoe kunnen wij gelukkig zijn, als wij al ons leed niet samen dragen Ja Nelly gij hebt gelijk. Ik zal al uw leed dragen, maar gij zult geen deel hebben aan het mijne. Dat is nu mijne mee ning over die verdeeling. Zij schudde het hoofd. Dat zou niet gaan. „Kom," zeide George, „laten wij nu eens over iets anders spreken, over u, bijvoorbeeld. Vertel mij eens van alles, wat gij alzoo doet." Zoo praatte George over koetjes en kalfjes totdat het tijd werd om zich voor het diner te kleeden. „Ik moet het haar vertellen", mompelde hij onder deze bezigheden. „Ik moet het haar zeggen, dat dit mijn laatste bezoek zal zijn. Morgen zal ik het daar mededeelen." „Mama-lief," zeide Eleonora, toen zij naar haar kamer gaaDde haar moeder in de gang ontmoette, „er is iets met George niet in den haak." „Wat zou het kunnen zijn?" „Dat weet ik niet. Maar iets er er.. Bespied hem maar eens aan tafel." Niemand bespeurde eenige verandering in hem. Mijnheer Thanet zeide, dat hij er zeer goed uitzag. Een dokter, die tot de gasten behoorde, zeide hem, dat hij de gelukkigste man ter wereld moest zijn, omdat hij jong, sterk, rijk en gelukkig in de liefde was. Anderen bewonderden dezen knappen jongen man de dames benijdden het lot van Eleonora en de heeren be nijdden hem, om de door den dokter genoemde redenen. Gedurende het middagmaal sprak George zeer weinig met Eleonora. Zij bemèrkte met verwondering dat zijne hand beefde, en even verrast was zij, toen zij zag dat hij geheel geen wijn dronk. Zij dacht dat hij nog niet volkomen van zijne ongesteld heid genezen was. „Lieve'" zeide haar moeder na het eten. „Gij maakt u te be zorgd over George. Hij schijnt heel wel te zijn." „Neen, dat is hij niet. Hij is onrustig en zenuwachtig. Ik denk, dat hij het mij morgen wel zal vertellen." „Ik hoop dat gij met onze toestemming met het plan voor Newnham zijt ingenomen, George," zeide Mevrouw Thanet. „Als Eleonora het prettig vindt, vind ik het natuurlijk ook," zeide hij kwijnend. „Maar ik dacht, dat gij er meer belang in, steldet George-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1