NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Vrijdag 11 September 1H91. No. 2511 A BON N EM EN TSPRIJS ADVERTENT]EN: STADSNIEUWS. lie Volksbond. PALEIS YAN JUSTITIE. Anondissements-Rechtbank. BINNENLAND. FEUILLET ON III GSVANGBH MAN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden f 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnmmer 122. Tan 15 regel» 50 Cent»; ieders regel m«er 10 Cent». Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en eonrantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PSEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnit Générale ie PuhliciU Btrangire ff. L. BAVGS Co., IOHV f. J0NB8, Svcc., Fnrrje 31}w Iwhourf Montiertri Haarlem, io September 1891. Door wijlen mevrouw wed. J. D. Zocher geb. Ratelband is aan de armen der Luthersche Diaconie alhier ver maakt eene som van f 1000. De Gymnastiek-Vereeniging „Kracht door Volharding" te dezer stede, hield ter gelegenheid van het vertrek van haren hoofdvoorturner, den heer A. J. Robin, naar 's Hage, eene feestelijke buitenge wone vergadering op de bovenzaal van Café Brinkmann, waar aan genoemden heer Robin voor de vele door hem be wezen diensten aan de Vereeniging, het eerelidmaatschap werd aangeboden, be nevens eenige souvenirs, de vereeniging betreffende, als blijken van sympathie. De vereeniging verliest in hem een harer beste en ijverigste leden. De onlangs gehouden ambachtsschool tentoonstelling te Haarlem heeft ten gevolge gehad dat een bond van direc teuren van ambachtsscholen is opge richt, ten doel hebbende eene onderlinge samenwerking en uitbreiding van het ambachtsonderwijs. Het bestuur van dien bond bestaat uit de heeren directeuren Adr. J. van Achterberg, te Leiden F. Hz. Berg huis, te Arnhem E. Jelsma, te Amster dam S. Lantinga Azn., te Rotterdam. Door de politie alhier is aangehouden Willem Visser, oud 22 jaren, visscher, geboren te Egmond aan Zee, verdacht van diefstal van 4 flesschen champagne, uit een mand aan het goederenbureau van de Holl. IJzeren Spoorw. Maat schappij. Bij een tapper zijn drie fles schen in beslag genomen aan wien Visser deze had verkocht. Hij heeft reeds vroeger wegens diefstal en verduistering gevange nisstraf ondergaan. De uitslag van den wedstrijd, die Woensdagmiddag op het terrein der „Phoenix" werd gegeven, is als volgt Aan de spelen voor mannen boven de 18 jaren werd door ongeveer 36 personen deelgenomen. Ton steken. Terstal ie prijs, fraai hor loge Peeton 2c pr., sigaren; Veldhui zen 3pr., ham; l iantzig 4-- pr., pijp; Kreyne 5 pr., sigarenkoker- Boegspt ietloopen. Heyboer ie pr., klok en 8 sigaren Peeton 2e pr., siga ren Van Staveren y pr., een gans Breems 4* prsigarenkokerPelzer 58 pr mantel; Kreyne 6" pr. sigaren; Koopmans 7» pr., sigaren. Mastklimmen. Voren ie pr., klok; J. Graal 2e pr., schoenenSteyn y pr., sigaren; Pelzer 4e pr., een gans Koopman 58 pr., mantelVeldhuizen 6' pr., sigaren; Heyboer 7epr., sigaren Breems 8* pr., mantel. Turfrapen. Heyboer ie prschoe nen Kreyne 2e pr., sigarenPee ton y prmantelJ. Graal 40 pr., pijpHermes 5e pr., sigarenkoker. Zakloopen. Peeton d pr., klokVeld huizen 2e pr., sigarenHunting y pr., kaasSteffers y pr., pijpKollaart y pr., sigaren; Eekhof 6* pr.,. mantel. Sleuteltrappen. Kollaar ie prhor loge; Steyn 2e pr., sigaren Wijkhuizen 33 pr., kaas; Andriesse 4* pr., sigaren- pijp; Jan Dantzig 55 prsigaren. Kruiwagenrijden met tonnetjes Krey ne ie prhorlogeVerdonk 2<* pr., sigaren Terstal y pr., kaas; Kollaart 4e pr., pijp; Haak 5p-pr., sigarenkoker. Even vroolijk en opgewekt als het feest des daags gevierd was, werd het des avonds voortgezet. Duizenden be wogen zich binnen en buiten het ter rein, dat met lampions geïllumineerd was en waar de draaimolen en de stal letjes druk werk hadden. Het avondteest begon met een con- eert, gegeven door het Stedelijk Mu ziekkorps onder directie van den heer Kriens Te ongeveer tien uren werd een prachtig vuurwerk afgestoken, dat uitmuntend slaagde, en waarbij vooral de nummers „Eene W. met palmtaken schitterend sterrevuur" en het portret van koningin Wilhelmina, geornamen teerd in de nationale kleuren, met groen bezet en waarin de vuurletters „Lang zal zij leven" enz. enz. éen prachtig eflect maakten. Eere aan het bestuur der afdeeling met name den heeren A. v. d. Voort Az., pres., mr. A. J. van Thiel, seer, en A. C. de Koek penningm. en allen, die het terzijde stonden, voor de uitnemende wijze waarop het zijn taak heeft vervuld en zoovelen weder een eenig, onvergelijkelijk genot geschonken Heden stond terecht Willem Dolle man, oud 26 jaren, beschuldigd van diefstal van eenige horloges, rozenkran sen etc., bij den winkelier S. de Vries, Gr. Houtstraat alhier, in den nacht van 10 op 11 Augustus. die reeds Beschuldigde, die reeds tweemaal wegens diefstal veroordeeld is, (nl. een- maal 3 jaar gevangenisstraf heeft onder-' doch steeds den dans waren ontsprongen gaan en vervolgens 9 maanden) heeft bij genoemden winkelier een luik van het winkelglas verwijderd, het glas in gestooten en eenige voorwerpen ont vreemd. Den nen Augustus 's morgens werd hij aan het station door de politie ge arresteerd, even vóór het vertrek van den eersten trein naar Amsterdam, waarheen hij zich hoogstwaarschijnlijk wilde begeven en werd het ontvreemde bij hem bevonden Alhoewel beklaagde beweert de voor werpen te hebben gevonden en dit pertinent blijft volhouden, acht de off. v. just, het feit volkomen bewezen en eischt een gevangenisstraf van 2 jaren. De verdediger het woord nemende, pleit voor verzachtende omstandigheden, uithoofde van de gebrekkige opvoeding van beklaagde, van 'tfeit, dat hij reeds tweemalen veroordeeld zijnde, nergens werk kon krijgen en beveelt zijnen cliënt in de clementie van het O. M. aan. Uitspraak over 8 dagen. Terechtstaan Jacobus Dortrop, oud 29 jaar en Bastiaan Vermeer, oud 40 jaar, beide geboren te Haarlem, be schuldigd van in den namiddag van 6 Augustus 1.1. den broodbakker H. Ph Meyer, aan 't Statenbolwerk te hebben aangerand en hem geweldadig te hebben beroofd van zijne portemonnaie, waarin eene waarde van J140-De beide beschuldigden, die met Meyer den middag in eene tapperij hadden door gebracht en door laatstgenoemden werden getracteerd, ontkejnen 't hun ten laste gelegde, terwijl ze met elkander voort durend in tegenspraak zijn. Volgens hunne verklaring zouden zij met Meyer, die te veel gedronken bad, een eindje! opgeloopen hebben, deze op 't Bolwerk gevallen zijn en zij zich daarna verwijderd hebben. Deze verklaring is lijnrecht in tegen spraak met die van de getuigen, den tapper S., die verklaard dat Meyer vol strekt niet beschonken was en van de overigen, die gezien hebben, dat toen genoemde 3 mannen op 't Bolwerk waren gekomen, bij de villa van mevr. de wed. Mirandolle, beschuldigde Dor trop, Meyer op den grond heeft ge worpen, en hem zijn portemonnaie ontstal, terwijl Vermeer hem hierin behulpzaam was. Bovendien heeft Vermeer in een bieihuis een muntbiljet van f 10. laten wisselen, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven, wijl hij dienzelfden middag geen geld in zijn bezit had, en werd bij Dortrop, toen hij gearresteerd werd een bedrag van 140. gevonden. De officier van justitie wijst op het brutale van het gepleegde feit van beide beschuldigden, die reeds meermalen met de justitie in aanraking zijn geweest, en eischt volgens art. 310 van het strafwb. een gevangenisstraf van 2 jaren. De verdediger, voor beide beklaagden het woord voerende, meent te mogen veronderstellen, dat Meijer, die den ganschen middag in eene tapperij had doorgebracht, niet zoo geheel nuchter zal geweest zijn en dientengevolge zijn geld zou kunnen verloren hebben. De verklaring der getuigen betreffende den diefstal, acht hij niet volkomen bewezenhij dringt derhalve wat Ver meer betreft aan op ontslag van rechts - vervolging wat Dortrop aangaat, hoog stens op toekenning van strat wegens mishandeling. Uitspraak over 8 dagen. Mej J. G. D. de Wilde, onderwijze res te Houtrijk en Polanen, is benoemd tot leerares aan de Industrie-school voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam. De volgende week begint men in IJ- en Haarlemmermeerpolders met het delven der beetwortelende wortel is klein, suikergehalte aanmerkelijk minder dan het vorige jaar; de fabriek „Hol land" te Halfweg zal eene campagne hebben van ongeveer 19 weken. Men heeft te IJmuiden, als herinne ring aan het bezoek van den duitschen keizer, eene straat den naam gegeven van Keizer Wilhelmstraat. Letteren en Kunst. Binnen kort zal bij den uitgever G. G. Vonk te Alkmaar verschijnen de vierde druk van het bekende jongens boek Een Schooljongen of van kwaad tot ergervan F. W. Farrar, versierd met 69 gravures. De beide Kamers der Staten Generaal zijn bijeengeroepen tegen 15 September des namiddags te 3 uren. Ver moedel ij k komen HH. MM. de Koninginnen eerst Zaterdag te 's Hage aan en zullen zij niet langer dan 14 dagen daar blijven en dan weder voor eenigen tijd naar het Loo terug- keeren. De heer Van Tienhoven dineerde Maandag bij H. M. de Regentes Vad.) 0FP1CIEEEE BERICHTEN. zijner benoeming tot minister van Finan cien, eervol ontslag verleend als presi dent der Nederlaudsche Bank, Bij kon. besluit is de 2e luit. G. K. Müller, van het 5e reg. infvoor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West Indie. De gewone audiëntie van den minister van Buitenlandsche Zaken zal op Vrijdag 11 Sept. niet plaats hebben. Bij kon. besluit is aan mr. N. G. Pierson, op zijn verzoek, ten gevolge'tijd hervormd geworden, terwijl deRe- Eenigen tijdgeledenwerden de Nederlandsche consuls per circulaire herinnerd aan de wen schel ij kheid dat zij steeds naar vermogen antwoorden op door particulieren tot hen gerichte vra gen nopens handelstoestanden in hun ressort. In verband daarmede merkt de consul te Gibraltar, de heer W. A. Thomson op, dat hij steeds antwoord op vragen als boven bedoeld, doch dat die z. i. veel te weinig gedaan worden. Zoo is het hem gebleken dat tegen woordig te Gibraltar goederen, inzon derheid kaas, uit Nederland worden betrokken door kleine kooplieden, voor wier soliditeit hij niet zou durven instaan. Hij waarschuwt dan ook tegen het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Gibraltar alvorens bij hem omtrent de huizen, aan welke men levert, geïn formeerd te hebben. In z ij n jongste verslag con stateert de nederlandsche consul te Durban, dat de bekende achteruitgang van de goudaandeelen in 1889 volstrekt niet het gevolg is van vermindering van den goudrijkdom, maar eenig en alleen van de verderfelijke speculatie zucht der gelukzoekers, die uit alle oorden der wereld naar Johannesburg stroomden en van het onverantwoorde lijk slecht beheer van vele mijnbouw- maatschappijen, een gebrek, dat door die speculatie duidelijk aan het licht is gekomen. Het beste bewijs, zegt de consul, dat niet schaarschte aan goud de oorzaak der malaise was, is het feit, dat, niet tegenstaande het gewekte wantrouwen, de opbrengst der mijnen steeds stij gende is gebleven, en thans het belang rijke cijfer van 60.000 onsen per maand heeft breikt. Dat vertegenwoordigt dus, het ons goud eens aangenomen op ƒ36, een jaarlijksche opbrengst van bijna 26 millioen gulden. Tot dit succes heeft nfet weinig bij gedragen de verbeterde wijze, waarop de ontginning der mijnen, na de crisis, door de meeste maatschappijen te Johannesburg is ter hand genomen. Tal van maatschappijen zijn in den laatsten 10 HOOFDSTUK V. In de kajuit was een man, dien Mavis voorstelde als hofmeester aan te nemer., en die verantwoordelijk moest zijn voor al het eten en drinken. Het was een officier, die in de Oost gediend had, maar om zwakke gezondheid den dienst had moeten verlaten. Ook hij kon de beste getuigschriften overleggen. Hij was langzaam en traag in zijne manieren en geleek daarom veel op Mavis. „Eene matigheidsreis zal het zijn, nietwaar mijnheer. Nu, ik ben zelf een zeer matig man en ben dat altijd geweest." „Dat is goed, want het is een van de belangrijkste voorwaar den bij uwe indiensttreding." Dit alles was zeer bevredigend. George bekeek de kajuiten en het salon en bezocht zelfs de machinekamer. Alles zag er nieuw uit en was keurig geverfd. De kapitein legde hem eenige reis plannen voor. Zij konden een zeer mooie reis maken, zei hij. Hij stelde nl. voor om naar de Azoren, St. Helena en de Kaap te gaan daarna zouden zij Mauritius, Singapore en Hong-Kong aandoen. Als George het wilde, konden zij ook naar de eilanden in de Stille Zuidzee stevenen en zoo voorts. Niets was zoo welsprekend als de wijsvinger van den kapitein, die langzaam over eene groote kaart ging en onbekende landen en vreemden plaatsen aanwees. Toen deze wijsvinger den weg aantoonde, dien zij zouden volgen, zag George zich in zijne verbeelding al van zijne kwaal bevrijd. Hij kon stellig geen aandraDg tot drinken krijgen, omdat er geen drank aan boord zou zijn. Hij nam den kapitein en den hofmeester in dienst en droeg hen op voor eene drankvrije be manning en den noodigen voorraad te zorgen. Nu ontbrak de medicus nog. De dokter hield zijn woord. Ik zend er u twee, want uw twijfel deed mij op mijne hoede zijn, en als er soms nog drank aan boord mocht wezen, dan hebt gij wel twee mannen noodig om u te weerstaan. Daarom stuur ik u twee jonge kerels met een goeden naam. Ik raad u aan hen beiden te houden George nam hen beiden dadelijk in zijn dienst. Het waren een paar forsch gebouwde kerels, die wel in staat zouden zijn hem en zijn duivel te trotseeren. Zij begrepen nauwkeurig wat zij moesten doen. Zij behoefden geen bevelen te geven, maar had den er voor te zorgen, dat er volstrekt geen drank aan boord zou gebracht worden. Vooral moesten zij op hunne hoede zijn, als het schip in de ha^en was. Zij waren inderdaad ijverige, verstandige, jonge menschen en begrepen ten volle, dat dit een geval was, dat belangrijke weten schappelijke gevolgen zou hebben; zij hoopten, dat onderschei ding, genoegen en voordeel hun deel zouden worden, als zij hün werk met een goeden uitslag bekroond zagen, en zij scheepten zich daarom met goeden moed in. Eindelijk, op een mooien dag in November, stak de stoom boot van wal om de geheele wereld rond te reizen. Aan boord was een man met een kwaal behebt, die door geen medicijnen kon genezen worden hij moest door het onthouden van den drank, die zijn kwaal voedde, herstellen. Wij zullen het schip „Het goede Voornemen" niet op al zijne reizen volgen. Het is voldoende te zeggen, dat de boot zonder ongelukken haar reis volbracht en het gezelschap goed en wel in de haven wederkeerde. Omstreeks anderhalf jaar na het uitzeilen van deze boot, be zochten twee door de zon verbrande jongelieden den geleer den dokter. Zij waren beide forsch gebouwde, flinke mannen, wier gelaat evenwel door eene schaduw overtogen was. „Gij hebt ons zeker vergeten," zeide de een tot den dokter. „Wij zijn de twee jonge mannen, die gij naar mijnheer Atheling zondt om hem op zijn reis te vergezellen." „Ja, ik herinner het mij nu. Hoe vaart gij En hoe hebt gij het op uw reis gehad „Wij zijn zeer goed en hebben eene mooie reis gemaakt." „Het beloofde een belangwekkende reis te zullen worden. Zij heeft aan de verwachting beantwoord," antwoordde de eerste spreker. „Wetenschappelijk was de reis van het grootste belang," zeide de andere jonge man. „Komaan, het verheugt mij, dat te hooreö. Heeft ze een goe-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1