NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang Zaterdag 12 September 1891. No. 2512. ABONNEMENTSPRIJS: AD V EK TEE T1ËJN: STADSNIEUWS. We Volksbond. Aanbestedingen. BINNENLAND. FEUILLETON III KYAIIII lil. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnreaa Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122, T»o 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 Cent» Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen ea Advertentiën worden aangenomen door ones agenten en door alls boekhandelaren ea courantier». Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagente» mor het BuitenlandComyagnit (dinér alt it PubliciU Btrangirt 6. L. DA VBB #- Co., JOB» 3. JOKBS, Suce., Pargt 315» faniourg Xo»tnvtri Haarlem, ii September 1891. In de algemeene vergadering van Industrieelen en Kooplieden betreffende Bouwkunde en Aanverwante Vakken alhier, is o. a. besloten; 10, om aan de op te richten vereeniging „de Ambachts school" te dezer stede eene bijdrage van 25 voor oprichtingskosten toe te kennen, benevens een jaarlijksche bij drage van ƒ25 tot wederopzeggens, en 20. om aan B. en W. kennis te geven van de toegekende loonsverhooging aan metselaars, timmerlieden, schilders behangers met beleefd verzoek daarop te letten bij het maken van begrootin gen en tarieven. He avond van Vrijdag jl. werd door de Kom. Liedertafel „Zang en Vriend schap" gewijd aan de voortzetting van de eerste algemeene vergadering in het studie-jaar 18911892 gehouden. De volgens rooster aftredende be stuursleden, de heeren H. v. Breemen en H. P. Loots, werden met algemeene stemmen herbenoemd. Na het verslag van den secretaris over het afgeloopen jaar en de rekening en verantwoording van den penning meester, kwam in behandeling het wijzigen van het bestaande reglement. Door de vereeniging was vroeger eene commissie uit de leden benoemd om aan het bestuur eene redactie van her ziening, ter goedkeuring over te leggen. In de vergadering van Vrijdag jl. en die van gisteren werd het nieuwe re glement aan het oordeel der leden onder worpen en met algemeene stemmen aangenomen. De voornaamste punten in het nieuwe reglement betreffen de conti ibutiën en de boeten. De contributie voor eeu werkend lid, thans vijf gulden, is nu gebracht op zeven gulden vijftig cents Met het boete stelsel, voor te laat komen en te vroeg vertrekken, is geheel gebroken daar voor is in de plaats gesteld het premie stelsel. Elk lid, dat de vergadering volgens den voorgeschreven tijd bezoekt en verlaat, wordt eene premie toege kend van twintig cents. Het lid, dat aan die voorwaarde niet voldoet, komt voor de premie niet in aanmerking. Door deze nieuwe bepaling hoopt men het trouwe bezoek van de leden te bevorderen. Het aldus vastgestelde reglement zal telkens om de vijf jaren herzien moe-1 ten worden. uitreiking van een 3 tal biljetten, een depot te vestigen voor den verkoop van de „oprechte" Haarlemmer-olie uit de fabriek van C. de Koning Tilly te Haarlem. Omdat een paar dagen te voren in een der dagbladen gemeld was, dat ie mand te Haarlem, na allerlei bedrijven uitgeoefend te hebben, thans in den aanmaak van Haarlemmerolie een winst gevend middel van bestaan had ('gevon den, informeerde men bij den commis saris van politie te Haarlem of die depotvestiging van oprechte Haarlem' merolie wel oprecht was. Het aniwoord luidde: Genoemde firma heeft verklaard dat zij niemand belast heeft met het aan werven van depothouders, de kleurige biljeiten niet van haar afkomstig zijn, en zij er ook geen reizigers op nahoudt. Dezer dagen trachtte een persoon, in verschillende plaatsen der provincie Friesland, vooral bij kasteleins, onder Afd. Haarl67>i. Donderdagavond hield de afd. Haar lem van den Nederlandschen Volksbond eene vergadering in „Weten en Wer ken", waarbij de navolgende onderwer pen aan de orde kwamen 1. Verslag van de algem. vergadering 2. Bespreking over het oprichten van een Volkskoffiehuis. 3. Bespreking van het Gothenburger Stelsel. De voorzitter, de heer A. van der Voort Azn., opende de vergadering waarna de heer mr. A. J. van Thiel, secretaris, de notulen der vorige ver gadering las, welke werden goedgekeurd Het woord was daarna aan den heer A. C. de Koek, afgevaardigde ter alge meene vergadering, die voor zoover het Haarlem betreft, verslag daarvan uit bracht. In de eerste plaats over de vraag of kefir als volksdrank zal kunnen dienen. De uitslag van de beraadsla ging der algem. vergadering was ge weest, dat het onderzoek te dezer zake zal worden voortgezet. Omtrent de uitgave van het werkje voor kinderen, waarin de dronkenschap op afzichtelijke wijze werd afgeschilderd, was op verschillende gronden het hoofd bestuur daartegen, hoofdzakelijk echter met het oog op de kosten. Het voorstel was daarna ingetrokken. De voorz. brengt in herinnering, dat het gemeentebestuur de bepaling heeft gemaakt, dat de kroegen niet vóór zeven uur mogen worden geopend. Hieraan was het nadeel verbonden, dat de werk lieden thans 's morgens vroeg geen koffie kunnen krijgen. Betreffende de door de afd. aan de Holl. Spw. Mpij gerichte vraag, om aan de werkplaatsen alhier koffie te mogen verstrekken in een daartoe in te richten lokaal, was afwijzend beschikt. De afd. wilde thans een huis zien te verkrijgen, in de nabijheid van die werkplaats ten einde aldaar een volkskoffiehuis in te richten. Men meent daarvoor een geschikt huis gevonden te hebben in de Spaarnwouderstraat. De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur een bezoek heelt gebracht aan Amsterdam om aldaar een onderzoek in te stellen naar de inrichting en wer king der volkskóffiehuizen. De uitslag van dat onderzoek was allergunstigst. Deze huizen werken alle zeer in 't belang van den werkman en kunnen flink bestaan. Het is op dien grond, dat het bestuur der afd. Haarlem aan de vergadering wenschte te ver zoeken, een proef te nemen met zulk een koffiehuis en een waarborgfonds te mogen oprichten. Reeds is het bedoelde huis in huur genomen. De lieden die het huis bewonen, heb ben vrij wonen en een gulden daags, de verkoop geschiedt voor rekening, onder toezicht en onder controle van den Volksbond. Voorgesteld wordt het bestuur te machtigen, stappen in deze richting te doen en daarna over eenige maanden te rapporteeren. Een der aanwezigen wijst op het ge ringe loon der werklieden en zou wen- schen, dat de heeren patroons gezamen - lijk het besluit namen om een loods in te richten met het noodige om koffie enz. te verschaffen. De heer de Koek gelooft dat het besluit goed zal werken en dat er veel gebruik van zal worden gemaakt. De Voorz. gelooft dat de maatregel uitstekend zal werken. Na eenige gedachtenwisseling werd het voorstel aangenomen en zal dus de gemeente Haarlem zulk eene instelling rijk worden, waar de werkman tot zeer lagen prijs en op elk uur van den dag een kop goede koffie, brood enz. kan bekomen en een gezellig verbliji vindt. Eere aan den Volksbond voor dit ini tiatief, op goede gronden valt te ver wachten, dat deze zaak zal slagen. Moge zij door meerdere in dien geest gevolgd worden, tot heil van de arbeidende klasse, die zoozeer onder den geesel van den ellendigen jenever gebukt gaat. De Voorzitter geeft nog een korte uiteenzetting van het Gothenburger Stelsel, waarna de vergadering wordt gesloten. Men meldt ons uit Haarlemmermeer Bij de postadministratie alhier, wor den aangesteld twee assistent-postboden, waardoor aan de vaste boden elke vier weken een vrije Zondag wordt gegeven. Deze maatregel wordt algemeen ten zeerste geroemd, vooral wanneer men bedenkt, dat de meesten dezer boden dagelijks 8 A 9 uur op 't pad zijn. Amsterdam, 10 September. Aan de genie alhier werd herbesteed1 het maken van een gedekten gemeenschaps- weg, tevens inundatie-keering, tusschen Uithoorn en Kudelstaart, begrooting f 184 000. Hiervoor was geen biljet in gekomen. 2 Het maken van genoemd werk met uitzondering van een gedeelte der aardewerken, begrooting 70 600. Ingekomen 3 biljetten. Minste inschrij ver was de heer F. W. Geurden, voor f 88.800. De groothertog van Sak- sen-Weimar gaf tweehonderden de groot hertogin honderd gulden voorde nood lijdenden door den hagelslag in Noord- Brabant. OFFICIEELE BERICHTEN. De minister van Financiën maakt bekend dat in den loop van dit jaar kan worden aangesteld éen surnumerair bij den dienst van 's rijks schatkistdat op Donderdag 29 October en zoo noo- dig op de daaropvolgende dagen in het gebouw van het departement van Fi nancien te 's Hage zal worden afgeno men het bij kon. besluit van 30 Oct. 1886 omschreven vergelijkend examen; en dat vóór of uiterlijk op Woensdag 30 September bij het departement van J Financiën (afdeeling Generale Thesau-j rie) moeten zijn ingekomen de verzoek- j schriften om tot dat examen te worden toegelaten, vergezeld van de vereischte bewijsstukken. Het bericht, dat spoedig de instelling van een Rijksbureau van statistiek is te wachten, dat in vele bladen een plaats heeft gevonden, is natuurlijk in dien zin te verstaan, dat een post daarvoor op de begrooting zal voorkomen. De inrichting is dus eerst in 't volgend jaar te wachten, en 't is in elk geval voorbarig thans reeds den persoon te noemen, die tot directeur zou worden aangewezen. De minister Lobman heeft de zaak voorbereid en zijn plan om advies aan het statistisch instituut te Amsterdam gezonden, dat daarop een tegenplan heeft geformuleerd, hetwelk thans bij den minister Tak in overweging is. {Fad) Naar wij vernemen, sluit de dezer dagen in te dienen Indische Be grooting met een tekort van elf millioen, wat ongeveer opgewogen wordt door de buitengewone uitgaven voor spoor wegen en irrigatiewerken. De gewone ontvangsten en uitgaven zouden dus ongeveer in evenwicht zijn maar de juiste stand onzer indische financiën zal eerst beoordeeld worden, wanneer de hoeveelheden der in te koopen en te verkoopen producten bekend zullen zijn. Wij vernemen, dat de heer C. M. Moll Schnitzler zijne betrekking als vice consul van Frankrijk te Dor drecht heeft nedergelegd, en dat de heer H. de Mandt door het fransche goevernement met ingang van 1 No vember benoemd is tot consulair agent van Frankrijk, aldaar. (D. C.) Men meldt uit 's-Hagc: De nieuw benoemde leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen Dinsdag a. s des voormiddags te 10 uren, door H, M de Koningin- Regentes ten Paleize in het Noordeinde worden ontvangen tot het afleggen der vereischte eeden (beloften en verklarin gen.) Wegens het groot aantal der te be- eedigen leden van de Staten-Generaal, zal het, naar de minister van Binnen- landsche Zaken vermoedt, H. M. aange naam zijn, indien de leden eenigen tijd vóór het bepaalde uur ten paleize aan wezig zijn. Door den heer Van Houten is zijn wetsvoorstel tot uitbreiding en nadere regeling van het recht van ont eigening ten algemeenen nutte ingetrok ken. Hij llicht dit besluit op de vol gende wijze toe Tijdens het bestaan van het vorig ministerie gevoelde hij zich volmaakt gerust, dat zijn initiatief geen aanleiding was voor stilzitten der regeering op een gebied, waarop zij anders tot werkzaamheden geneigd zou zijn geweesL Brengt de verandering van ministerie in dien staat van zaken wij ziging? De voorsteller meent het ant woord der regeering zelve te moeten afwachten alvorens de behandeling van het ontwerp voort te zetten. Mocht de houding der regeering hem daartoe vrijheid geven, dan zal hij het ontwerp met zoodanige ondergeschikte wijzi gingen, als het voorloopige verslag ge raden doet achten, bij de nieuwe kamer aanhangig maken. Uit 'sHage wordt gemeld: Op het internationaal Landbouwcon- gres verklaarde zich de eerste afdeeling 11. HOOFDSTUK V. „Ha, ik begrijp het," zeide de dokter. „Ga, als het u blieft, verder. Uw gedrag heeft het grootste verstand verraden. Als de goochelaar uwe oogen naar den zolder wil hebben, gehoorzaamt gij, als gij dan naar boven kijkt, slaat hij zijn slag. Wondervol." „Neen. In dit geval was er geen goochelarij mogelijk. De deur van de kajuit was open, en wij gingen den geheelen dag uit en in. Wij zagen hem nooit drinken, en toch had hij allen schijn van een man, die zich bedrinkt. Soms zat hij te zingen in zijn kooi, terwijl zijn oogen ons steeds met een soort van vertrou wen volgden." „Dat kan ik mij begrijpen," zeide de dokter. „Wij moesten dus wel gelooven, dat wij een nieuw verschijn sel ontdekt hadden, een verschijnsel, dat wij nooit in zulke ge vallen hadden opgemerkt." „Werkelijk „Ik zal dat dadelijk vertellen. Op den vierden dag kwam mijnheer Atheling uit zijn kajuit en was weer geheel zichzelf. De zeelucht bracht zijn verstoord zenuwgestel spoedig weer in orde. Hij werd weer de gezellige kameraad en had geen be hoefte aan drank. Zes weken later kreeg hij een nieuwen aanval. Dezelfde voorteekenen, dezelfde voorzorgen en weer dezelfde gevolgen." De jonge dokter keek bij dit verhaal zeer ernstig. Zijn col lega trachtte, maar met minder succes, hetzelfde stemmige ge zicht te zetten. „Om kort te gaan, wij hebben onze afzonderlijke aanteekenin- gen vergeleken en op papier gebracht Het bevat onze uitge vonden theorie over een nieuw verschijnsel bij dronkenschap. Wij zijn van plan het naar de Faculteit van Medische Weten schappen te zenden." „Ha, ha," lachte de dokter. De jonge mannen keken zeer onthutst, maar de moedigste spreker vervolgde „Daar mijnheer Atheling geen whisky kon krijgen, riep het geheugen een nauwkeurige herhaling op van de vroegere aanvallen, waardoor hij..,." „Zoo dronken werd, als hij met mogelijkheid maar kon zijn," zeide de dokter. „Nu, heeren, gij kunt met uwe ontdekking doen, wat gij wilt, maar als gij het geschrift publiek maakt, dan zal ik verplicht zijn om te openbaren, dat gij uitgezonden waart om dit geval te bestudeeren, en dat gij den zieke 's nachts altijd alleen liet. Dat is alles. Hebt gij mij nog meer te verhalen „Niets meer," zeide de eerste spreker geheel terneer ge slagen. „Behalve," zeide de andere, „dat wij een zeer verrakkelijke reis hebben gehad." „Ik geloof echter," zeide de dokter zeer koel, „dat gij niet waart uitgezonden om een prachtige reis te maken, maar wel om eene proeve te nemen in het belang van de wetenschap. De proef is mislukt. Gij hebt u laten beetnemen en bedriegen." Het is een rampzalig geval voor een jongmensch om niet te slagen in de eerste opdracht, waarmee hij belast wordt. Hij zal geen andere zending meer krijgen. Deze twee jonge doctorendie zulke mooie vooruitzichten dachten te hebben, hadden nu alle kans daarop verloren, omdat hunne proefneming mislukt was. De wetenschappelijke verhan deling over een nieuw verschijnsel bij dronkenschap, zag nooit het licht. Zij gingen ieder huns weegs. De een is nu gewoon dokter in de nabijheid van Tooley Street Borough. Voor elke visite krijgt hij 30 cent en moet daarvoor nog een drank op den koop toegeven; het gaat hem anders vrij goed en soms verdient hij 1.50 of f 2.00 per dag. Hij is getrouwd, maar hij gevoelt, dat zelfs deze zegen hem niet dat geluk kan vergoeden, wat hij ondervonden zou hebben, als zijn wetenschappelijk geschrift uit gegeven was geworden. Nog steeds ligt hij op den loer voor nieuwe voorbeelden van dezen vreemden en ziekelijken trek van het geheugen. De andere is dokter aan boord van een stoomboot, die op de Zuiderze-eilanden vaart, passagiers vervoert en zeeslakken op- vischt. Hij is evenmin volkomen gelukkig als zijn collega. Hij betreurt het nog altijd, dat zij buiten de deur de wacht hielden. De ondervinding heeft hem geleerd, hoe slim de dronkaard te werk kan gaan.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1