NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang Woensdag 16 September 1891. No. 2515 A BON N EMENTSrRIJS ADVERTEN TIÉN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON; u AARL Voor Haarlem per 3 maanden1,20 Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verscbgut dagelyka, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. *»n 15 regels 50 Cent»; iedere regel meer 10 Cent.. Groete letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat; Abonnementen en Advertenties worden aangenomei door onze agenten en door alle loekbandelaren en conrantier». Directeuren-Uitgevers J. O. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Glnéralt it PulliciU Btrangirt O. I. DJVBM f Co,, JOH» F. JON BS, Suce., Perijt 31iU lapiourf Monimarlrt. Haarlem, 15 September 1891. Door B. en W. is benoemd tot be waarder van het gewezen oudemannen huis J. de Blazer, alhier. De generaal-majoor, inspecteur vau het militair onderwijs, bevindt zich hier ter stede. Hij heeft zijn intrek geno men in Hotel „Funckler." Vandaar de schildwacht voor het hotel. Naa»- men verneemt, zal de verzame ling Gladiolusop 12 September j 1. door de firma E. H. Krelage §- Zoo?i alhier, op de tentoonstelling der Neder- landsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde in Natura Artis Magistra ingezonden en daar met de voor zulke verzameling hoogst mogelijke onder scheiding bekroond, nog gedurende deze week ter bezichtiging worden gesteld in den wintertuin der genoemde firma aan den Kleinen Houtweg. De verzameling Gladiolus is geschied kundig gerangschikt, zoodat men een 0 verzicht heeft in het winnen van nieuwe verscheidenheden, In den loop der jaren is hoe langer hoe meer vooruitgang waar te nemen tot de grootst mogelijke volmaaktheid in den laatsten tijd werd bereikt. Ook zijn in den wintertuin tevens tentoongesteld een aantal Gladiolus Gloxinias en andere planten, die 12 Sept. afzonderlijk als nieuwigheden wer den bekroond- In den afgeloopen nacht, omstreeks 3% ure, heeft een begin van brand plaats gehad in de kleerbleekerij van Joh. Jak, gelegen in de Oranjestraat No. 126, welke brand is ontstaan op den turfzolder, ver moedelijk door onvoorzichtigheid met licht. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en is gebluscht met de brand- bluschmiddelen, aanwezig in de school aan de Leidsche Vaart, zoodat de schade zeer gering is. Depolitie met haar slangen wagen en de staf van den brandweer waren tegenwoordig. RECHTSZAKEN. Bij vonnis der Arr. Rechtbank al hier, van den ign Sept. 1891, is in staat van faillissement verklaard mej. M. van Reijsen, winkelierster en koop vrouw te Haarlem (Smedeslraat) met in gang van 7 Stpt 1891. Benoemd zijn tot Rechter Commissaris de rechter mr. W. A. 't Hooft, en tot curator mr. L. C. Kronenberg, advocaat en procureur alhier. Zondagavond jl., ongeveer half elf, werd eene familie, in den tuin van hare woning gezeten, nabij het gesticht „Meerenberg," verschrikt door het hooren i van zware slagen naar het scheen afkomstig van eenige vechtende personen. Naar buiten gekomen, bespeurde men, voor zoover de duisteruis dit toeliet, dat eene aanranding moest hebben plaats gevoa den, waarvan de gevolgen van zeer ernstigen aard bleken te zijn, want be halve dat eene vrouwelijke bediende van gemeld geslicht was verwond, was een mannelijke bediende aan het hoofd getroffen en bekwam hij in de linker zijde een diepen messteek, zoodat de ingewanden op twee plaatsen waren doorsneden en hij zelfs thans builen I kennis is, terwijl zijn toestand zeer ge vaarlijk wordt geacht. De daders, waar schijnlijk vier in getal, zijn nog onbe kend gebleven Men vermoedt dat zij het op andere personen hadden ge munt dan de getroffenen. De vrouw van eeo doortrekkenden reiziger is aan den IJ weg te Haarlem mermeer, terwijl ze bezig was met het spoelen van de wasch, in het water gevallen en verdronken. Haar man, die zich in de nabijheid had ter ruste gelegd, ontdekte bij zijn ontwaken hare afwezigheid. Na lang zoeken zag men Zondagavond haar lijk drijvende in eene fundeering- put der inundatiewerken. Een oppassend werkman aan den Kruisweg te Haarlemmermeer, is, terwijl hij bezig was met het laden van een wagen koren, daarvan afgevallen en aan de gevolgen overleden. De zeldzaam mooie Septemberdagen der vorige week hebben aan de wei en bouwlanden en aan de veenderijen in de zuidelijke streken van Noord-Holland nog veel goeds gedaan waardoor de schade niet zoo groot zal zijn, als ze zich liet aanzien. Vooral aan den ver- vener komt nog veel ten goede, zoodat men hoopt dat die droge, zonnige 1 nog eenigen tijd mogen aan houden. Maandagavond is een tweejarig kind van den spoorwachter aan den Spaarn- dammerdijk bij Sloteidijk door den trein overvallen, terwijl het zich lusschen de j rails bewoog. Het werd onmiddellijk gedood. j Aanbestedingen. Door de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij te Amsterdam werd aan besteed: het verbreeden en ophoogen van een gedeelte spoorweg, het ver leggen van sporen en maken van een verhoogd perron op de halte Utrecht Biltstraat. Begrooting 25.000. Ingeko men 27 biljetten Minste inschrijver was de heer K. Bleeker te Amsterdam, voor f 21100. Evenals het vorig jaar, zal de Wil- helmina-vereeniging te Sloten, ten bate j der algemeene armen in die gemeente, 1 eene verloting houden van fraaie en I nuttige handwerken. HH. MM. de Koningin en de Koningin Regentes zijn Maandag te half vier van het Loo in de residentie aan gekomen, en aan het staatsspoor station begroet door vier ministers, leden der hofhouding en de burgelij ke en mili taire autoriteiten, waaronder de waar nemende burgemeester, de heer Lisman, die door den commissaris der Koningin aan Hare Majesteiten werd voorgesteld. De Koningin-Regentes richtte tot elk der aanwezigen het woord Naar wij vernemen keeren Hare Majesteiten a. s. Donderdag 17 dezer 's morgens 5 y4 uur, naar het Loo terug. (W. R. C.) 0FFIC1EELË BERICHTEN. Bij kon. besluit is de vice-admiraal J. B. A. Josselin de Jong, op zijn ver zoek, wegens langdurigen dienst op pensioen gesteld, ,.onder dankbetuiging voor ae vele en goede diensten aan den lande bewezen. Bij kon. besluit is de ritmeester op non-activiteit J. K. J. van Son, van het wapen der cavalerie op pensioen gesteld. Bij kon. beslnit is i°. de luitenant kolonel W. Roose boom, van den generalen staf, thans op non-activiteit als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te rekenen van den dag waarop hij ophoudt lid dier Kamer te zijn, in actieven dienst hersteld, met bepaling, dat hij van dien datum tot en met 30 Sept. zal rekenen in de sterkte van den generalen staf en ter beschikking zal zijn van den minister van Ooilog. 2°. genoemd hoofdofficier, met ingang I van 1 Oct. benoemd tot directeur van j de IIIo afdeeliiig der krijgsschool. De heei W. E. Heard, met konink- lijke machtiging benoemd tot vice- j admiraal te Newport (Monmouthshire), is als zoodanig door de britsche regee regeering erkend. De Kroonprins v a n 11 a 1 i e, thans nog in Zweden vertoevende, zal, na een bezoek aan het Hof te Kopen- hagen, zich naar den Haag begeven Binnen weinige dagen wor- den in gebruik gesteld de nieuwe post zegels met de beeltenis van H. M. ko ningin Wilhelmina. V r ij d a g 1.1. z ij n de ambte naren, die verleden jaar tijdelijk bij de volkstelling zijn werkzaam geweest, ver rast met nieuw werk. Het doel van deze nieuwe telling is het aantal der meeerderjarige manne lijke nederlandsche ingezetenen te be rekenen, die vervolgens in enkele cate gorieën zullen worden verdeeld. Een en ander wordt in verband gebracht met een eventueel in te dienen wetsontwerp betreffende het kiesrecht. Ook de heer Löhnis, direc- teur der Maatschappij van Weldadig heid, ontving van de fransche regeering de orde du Mérite agricole De algemeene vergadering der Holl. Maatschappij v. landb. be noemde tot haren voorzitter voor een tijdperk van twee jaren den heer Her man F. Bultman, en tot lid van het hoofdbestuur den heer jhr. J. B. van Merle. Besloten wordt, het Maandblad te vervangen door toetreding tot het Al gemeen Nederlandsch Landbouw Week blad. De bijdrage voor de internationale paardententoonstelling te ScheveniDgen wordt op voorstel van Dordrecht van 1000 op ƒ500 verminderd. Tot plaats voor de volgende verga dering word' Leiden gekozen. De ondersteuningskas van behoeftige landgenooten der vereeniging „Nederland en Oranje", te Berlijn, heeft van H. M. de Koningin ƒ150 en van H. M. de Koningin-Regentes f 100 ontvangen. De burgemeester van Hen- geloo, den heer J. Hora Adema, heeft zijn ontslag aangevraagd. De Algemeene Nederland sche Politiebond zal zijne zevende alge meene vergadering houden op Woensdag 16 September te Groningen. In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel staats exa men, voor het eerste gedeelte, de heeren: C. J de Lussanet de la Sablonièie te' Gouda A. B. C. Meijlink te Oosterhout, en A. G- R. Kappers te Heusden en voor het tweede gedeelte de heeren H. Pijnacker Plordijk te Raalte, en S L. Coolen te Vechel. De exploitatie-maatschap-' pij heeft besloten over te gaan tot de j bestelling van 25 locomotieven met tenders, eenige rijtuigen en bagagewa gens (ruim 80 stuks) en eenig materieel. Het toenemende personen- en goederen - vervoer maakte dezen maatregel dringend noodzakelijk. yolgens het h b l. heeft ein- delijk de zaak, die nu reeds vijf jareD lang in de amsterdamsche studenten wereld zooveel gemoederen in gisting bracht, haar beslag gekregen. De Senaat van professoren heeft onlangs besloten den amsterdamschen studentenbond (S. A. L. V. E voortaan te doen deelen in de eerbewijzen enz., die tot dusver alleen aan het Studentenkorps geschon ken werden. A. S B. is hierdoor dus iu officieelen zin erkend. Maandag werd te Alkmaar de gewone jaarlijksche algemeene ver gadering van de Holl Maats, van Land bouw gehouden: 73 afdeelingen waren vertegenwoordigd. Door den directeur van de onder linge assuiantie maatschappij, den heer Mr. H. Ph. de Kanter werd medege deeld dat bereids voor 260 000 gulden is verzekerd en dat er toezegging is voor nog 1100 000 gulden. In 35 afd. wordt de maatschappij bereids verte genwoordigd. Het batig saldo van de rekening der Mij- over 1890 bedraagt ƒ6541,83x. Gekozen wordt tot voorzitter van de Holl. Mij. v. Landb. de heer H. F. Bultman van Haarlemmermeer met 511 van de 534 stemmen. Tot lid van het hoofdbestuur Jhr. J. B van Merlen te Heemstede en tot lid der financieele commissie W. Teengs. Besloten wordt het Maandblad in een weekblad te veranderen. De voorz antwoordende op een verzoek van de afd, Haarlem om den prijs daarvan voor niet leden van Landbouw op ƒ3 te stellen en niet op 2 zooals wordt voorgedragen, zeide dat men dit reeds voornemens was De vraag hoe te verhinderen, dat koeien met opgeperst uier ter markt worden gebracht, werd niet beantwoord. Na eenig debat, werd het hoofdbestuur in deze diligent verklaard Er wordt besloten pro memorie een post op de begrooting uit te trekken voor de inrichting van proefvelden. Op vei zoek van de afd. Haarlem wordt besloten, pro memorie een post op de begrooting uit te trekken voor het nemen van proeven met de inenting van varkens tegen de vlekziekte. De begrooling voor 1892 wordt goed- gekeuid en alleen een post van 1000, voorgesteld als bijdrage in eene inter nationale paardententoonstelling aan staand jaar te Scheveilingen te houden, tot op ƒ500 verminderd. Besloten wordt verder, de volgende algemeene vergadering en tentoonstel ling te houden in Leiden, bij stemming tegen Gouda. Daarna had het officieele diner plaats, waaraan door circa 100 personen werd deelgenomen. 111 HOOFDSTUK VII. „Dat is waar. Maar het is ook waar en dat mag ik niet vergeten dat, toen ik hem voor den laatsten keer sprak, ik hem verzekerde te zullen wachten tot ik zelf mijn woord van hem terugkreeg. Ik heb gewacht en wacht nog steeds." „Hij ging heen en heeft sedert dien tijd geheel niet aan u geschreven. Gij weet, dat hij drie of vier jaar geleden zijn geld van de bank nam. Hij leefde toen dus nog. Dat hij u niet schreef, was een bewijs, dat hij dacht, dat gij u niet meer aan hem verbonden achttet. Misschien is hij wel dood." „Als rijke menschen, zooals George, sterven, dan hooren de erfgenamen wel van hun dood. Dat geloof ik dus niet." „Dan heeft hij u vergeten. Goede Hemel, hoe dat mogelijk kan zijn." „In elk geval moet ik wachten. Is hij dood, dan moet ik het eerst zeker weten. Heeft hij mij vergeten, dan wacht ik tot hij het mijzelf zegt." Dit gesprek was slechts een van de vele, die al over dit onderwerp gehandeld hadden. Het had plaats in de bibliotheek van een groot huis in Zuid Kensington. De bibliotheek was de studeerkamer van het meisje; de oorspronkelijke eigenaar, de vader van de tegenwoordige bezitster, had afstand ervan gedaan, nadat zijne dochter uit Cambridge was teruggekeerd. De biblio theek bevatte eene schoone verzameling; op de tafel lag een hoop papieren, tijdschriften en boeken, onder de tafel stond de on misbare papiermand, die de tegenwoordigheid van den geleerde of den schrijver aanduidt. Dezj twee jonge menschen zagen elkaar zooveel mogelijk; zij wandelden te zamen, reden te zamen, bespraken zaken, die hun beiden het meeste belang inboezemden en kwamen altijd op dezelfde vraag terug, die telkens hetzelfde antwoord bekwam. Want het meisje was zoo standvastig in haar liefde, dat zij tiaar nog trouw bleef, nadat zij al vijf jaar door haar verloofde verwaarloosd was geworden, en de jonge man was even volhardend in zijn aanzoek, dat echter ongelukkig voor hem op dezelfde wijze werd beantwoord. Gij hebt al wel begrepen, oplettende lezer, dat het meisje Eleonora Thanet was, die nu drie en twintig jaar was. Drie en twintig jaar schijnt hun, die nog maar achttien zijn, oud toe, maar zij, die de 23 al voorbij zijn, beschouwen dezen leeftijd nog als een jeugdige, zelfs voor een meisje. Op 23-jarigen leef tijd heeft men nog den eersten zachte blos op de wangen en nog iets van de lente des levens behouden. Toen wij Eleonora voor de laatste maal zagen, was zij op het punt om naar Cambridge te gaan en daar een van de hoogste graden te verwerven. Het eerste gedeelte van haar voor nemen volbracht zij dat is te zeggen, zij ging naar Cam bridge. Maar zij bracht haar tweede plan niet ten uitvoer. Misschien had de afvalligheid van haar verloofde haar ook ont moedigd misschien kwelden de moeilijkheden van het latijnsche proza haar te veel, wat ook de reden ervan zij, zij deed geen examen. Haar vrienden zeiden echter, dat zij een zeer goed examen had kunnen doen, als zij het gewild had. Verscheiden: menschen zeggen dat ook vau zichzelven, maar hunne vrienden nemen deze verklaring zeer koeltjes op. Van weinigen wordt het maar gezegd. Eleonora trok zich dus terug uit de hooge school waar zij als een buitengewoon meisje werd beschouwd. Geen graad te behalen, als men dien maar om het vragen heeft, is eene bizonderheid, die men niet dikwijls met zooveel minachting be handelt. Zij had meer vereerders dan de meeste andere meisjes, omdat zij het voorrecht had rijk te zijn. Iedere schilderij, zelfs de mooiste, wint in schoonheid, als zij in een fraaien lijst is gezet. Eleonora Thanet was ook onderscheiden van andere leden van haar geslacht door een zeer opmerkenswaardige omstandig heid. Zij was verloofd en hare verloofde was verdwenen In den tijd waarvan wij spreken, had men in drie jaar niets van hem ge- hoord. Zij zelf had in vijf jaar niets van hem vernomen. Maar in drie jaar }had, hij geen geld van de Bank genomen en was in geenerlei betrekking met zijn zaakwaarnemers geweest. Toch was hij nog een rijk man, want hij had een inkomen, dat veel duizenden ponden per jaar bedroeg, dat nu jaar op jaargrooter werd en daar ongebruikt lag. En zekere neven, die veel belang stelden in zijn welvaart, waren beginnen te vragen, wanneer hij als dood zou worden beschouwd. De omstandigheden. de graad, dien zij niet behaald had, d

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1