NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Maandag 21 September 1891 No. 2519 A BON N EMEN TSPKIJS ADVEETENTIÈN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BOLITIEE OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Stoomvaartlberichtsn. FEUILLET ON. Ill iSYAIill lil. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- c Bnrean Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 121. ran 15 regels 50 Cent»; iedere regel moer lOCenti. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties* worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEBEBOOM en J. B. AVI?. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de FulliciU Btrangire 6. i. èiAlibE Co., JOHN 1'. JONNS, Succ., Partje 313» Fanbourf Montmarire EERSTE BLAD. Haarlem, 19 September 1891. Naar men verneemt heett de firma H. Krelage Zoon alhier, van K. H. deu Groothertog van Luxem burg het brevet ontvangen van hofle veranciers. Hedennamiddag is door de architec ten A. en J. A. G. van der Steur aan besteed het bouwen van een nieuw bovenhuis op het perceel aan de Bar- teljorisstraat get no. 10. Ingekomen vijf biljetten van de hh.C. Cobelens voor 10.000; A. Rinkema /9800; M. van Ommeren f 9644 Gebr. van Cam- ƒ9500 en D. A. Braakenburg 9393- De vereeniging „Tesselschade" houdt p 22, 23 en 24 September e. k. een azaar. Men weet, hoe nuttig deze ver eniging steeds werkzaam is tot verbe- ering van de financieele positie van ele onvermogende vrouwen uit den eschaafden stand. Wat zeker wel tot aanbeveling van ezen bazaar m'0 otrekken, is dat de rijs der artikelen niet is overgelaten an de mildheid der bezoekers, maar p elk voorwerp duidelijk is genoteerd, p die wijze wordt vermeden, dat men ikwijls, nolens volens, hooger prijzen esteedt, dan men zelf welwenscht. De door het Genootschap „Meipo ene en Thalia" gehouden liefdadig- eidsvoorstelling, heeft na aftrek der nvernhjdelijkste onkosten, opgebracht e som van 225,16. Wij meenen den oudeis en werkge vers, die het goed met de jeugd meenen, en dienst te doen, door hen opmerk - am te maken op de openbare Her- aiingsschool op het Klein Heiligland. Verleden jaar werd deze school oor ongeveer 90 leerlingen bezocht, ie de bewijzen konden leveren, dat _et onderwijs in het teekenen voor de jongens en dat in de handwerken voor de meisjes in de goede richting gegeven erd. Tevens worden andere vakken het lager onderwijs onderwezen, vereenkomstig de behoeften en de ontwikkeling der leerlingen, zoodat reeds velen, die verleden jaar de school be- chten, zich op nieuw hebben aange- eld. Het komt ons echter voor. dat eene aats als Haarlem hare leerlingen op de Herhalingsschool niet bij een klein honderdtal, maar bij honderdtallen moest tellen. Daarom wekken wij alle jongelieden van 12 16 jaar oud op, zich in de Burgerschool op het Klein Heiligland te doen inschrijven. Daartoe bestaat ge legenheid tot Woensdag a. s. dagelijks van 13 1 uur. De kosten voor den geheelen wintercursus bedragen slechts 2 of 1 en on vermogenden kunnen kosteloos hetzelfde onderwijs ontvangen. Vooral moeten diegenen er gebruik van maken, die de openbare lagere scholen met een voldoend getuigschrift verlaten hebben, als zij geene andere inrichting van onderwijs bezoeken. Zij .kunnen het meest profiteer en. Naar wij vernemen, zal de Operette- Vereeniging „Con Amore" in den loop van October hare tweede uitvoering geven. Alsdan zullen uitgevoerd worden de operettes „Don Trabuco de Trabu- cillos" en „De gefopte Minnaar of de Bruid met den Snorbaard". Afgaande op hetgeen wij de vorige uitvoering za gen en onzen lezers mededeelden, twij felen wij niet of de kunstlievende leden kunnen een schoonen en genot vollen avond verwachten. Bij den uitgever J. H. Warniei alhier is verschenen een werkje, getiteld „Be knopt Overzicht van de vrije en orde oefeningen voor de Lagere School", door J. A. Van de Boom, leeraar in de gym nastiek te Amsterdam en aan de Rijks kweekschool te Haarlem. Bovendien bevat het boekje, dat in een handig (zak) formaat is uitgegeven, een methodisch gerangschikte collecte oefeningen met het lange en korte springtouw. Het werkje is bestemd voor onder wijze en candidaten voor de akte gymnastiek, en komt ons voor daarvoor inderdaad goede diensten te kunnen bewijzen. Vrijdagmiddag viel een spelend kind in den Kampersingel. Terwijl eenige mannen het kind met een haak tracht ten te redden, kwam de heer D. de Clercq toevallig voorbij, die dadelijk te water sprong en het kind aan de wal bracht. Vrijdagavond is van de uitstalling bij den winkelier in goud en zilverwer ken H. L. in de Hoogstraat alhier, een gouden horlogeketting ontvreemd. Door het boren van een gat in de middenstijl van het winkelraam, heeft de dief met het een of ander voorwerp de ketting naar zich toegehaald en op die wijze gestolen. De dader is totnogtoe onbe kend Gedeputeerde Staten .-an Noord-Hol land hebben beslist, dat de heer C. tios, te Haarlemmermeer, tegen wiens toelating als lid van den Raad men in verzet was gekomen bij de Staten, zitting kan nemen in den Raad van Haarlemmermeer. De aannemers van het inundatiewerk te Haarlemmermeer zijn van rijkswege verplicht, hunne werklieden tegen inva liditeit te verzekeren. De heer F. Steers zal aan het einde dezes jaars de betrekking van onder-stalmeester bij h~t koninklijk staldepartement neerleggen. Hij is bijna 49 jaar aan dit onderdeel der hofhou ding verbonden geweest, waarvan hij ruim 48 jaar wijlen -Z. M. Koning Wil lem III, die den heer Steers destijds uit Engeland ontbood, trouw gediend heeft. Z. M. deed herhaaldelijk blijken, dat hij de diensten van den heer Steers zeer op prijs stelde. Naar wij vernemen, is een voormalig officier van het duitsche leger bestemd om den heer Steers bij het staldeparte ment van Hi M. op te volgen. (N. jR. C.) Donderdag avond is dooi de politie te Delft aangehouden J. G. P., werkman, wegens diefstal van eene kleine geldkist, inhoudende ruim 100, uit een der kantoren van de Nederl. Gist en Spiritusfabriek onder Hof van Delft. De verdachte-, iie ;tds meerma len wegens diefstal werd veroordeeld en ook reeds een paar maal op rechterlijk bevel naar den Kruisberg werd opgezon den, is naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Laat de onderlinge eendracht en vre delievendheid der groote mogendheden in Europa veel te wenschen over, in China leggen zij een verblijdende een stemmigheid aan den dag. Bedriegen de laatste kenteekenen niet, dan kan men spoedig een krachtiger optreden der vreemde staten in het Hemelsche Rijk verwachten. Niet langer willen zij zich door de werkeloosheid der chinee- sche regeering met een kluitje in het riet laten voeren, zoodat er kans bestaat op het zenden van een ultimatum aan den Tsung-li-Yamen. Reeds heeft de fransche minisiervan Buitenlandsche Z ken den chineeschen gezant te Parijs een nola ter hand ge steld, waarin op krachtiger maatregelen wordt aangedrongen, teneinde verdere betreurenswaardige mishandelingen, ge lijk die waaraan de vreemdelingen den laatsten tijd in China blootstaan, te voorkomen. Een gelijke nota moet En geland hebben verzonden. Waarschijnlijk zal het ultimatum, indien het gesteld wordt, gevolgd worden door een 'demonstratie der internationale vloot, het gebruikelijke middel, waarme de men het stilzittende chineesch goe- vernement tot handelen brengt. In beginsel is tot deze demonstratie besloten, het plan is vastgesteld, doch nu doet zich weder de gewone onder linge naijver der groote mogendheden gelden wie zal de maritieme betoo ging in de chineesche wateren leiden Engeland zou op dit voorrecht aan spraak kunnen maken, op grond, dat dit de sterkste zeevarende mogendheid is, maar het geval doet zich voor, dat de duitsche gezant te Pekin de deken van het corps diplomatique is en dit misschien als motief zal worden aange voerd om de directie over het gecom bineerde escader aan Duitschland over te dragen. Naar Frankrijk? Zal dit zijn schepen onder duitsch commando plaat sen In Engeland hoopt men, dat Frankrijk gemeenschappelijk zal hande len met de overige mogendheden, gelijk het dit 30 jaar geleden deed met En geland, toen beider vereenigde vlooten China dwongen een tractaat te onder teekenen, waarvan de geheele beschaafde wereld, dank zij de overwinning van Frankrijk en Engeland, de goede vruch ten plukt. De verdere loop van zaken in China zal leeren, of Frankrijk bereid is de wenschen van Engeland te vervullen. Aan het banket ten raadhuize te Reims, heeft Carnot in een dronk on geveer gezegd Alle harten zijn vervuld van vaderlandsliefde en geestdrift, nu Frankrijk zijne plaats hernomen heeft in de wereld. Voor herinneringen aan strijd in vroeger dagen is er thans geen reden meer. Het land wil dat zijne regeering alle krachten des lauds vereenige om eene bezadigde, vrij zinnige staatkunde te volgen. De wensch des lands is kalmte en vertrouwen. Omtrent de koningin van Rumenië wordt bericht, dat zij in bedenkelijken toestand van Venetië naar Pallanza vervoerd is. Vertrouwbare mededee- lingen over het karakter harer ziekte verneemt men niet; wel moet de koning daarover door de geneesheeren volko men zijn ingelicht. Men vermoedt, dat zij lijdt aan ontsteking in het rugge merganderen spreken van hersen- tuberculose. Dag en nacht moet de zieke volmaakt rustig gehouden worden, daar zij bij het minste gedruisch in zenuw achtige agitatie geraakt. De koningin is uiterst zwak en moet zeer vermagerd zijn. Van een rustig verblijf in Pal lanza verwachten de geneesheeren even wel eenige verbetering in den toestand. De alwetende heer De Blowitz, pa- rijsch correspondent der Timesdie een onzichtbaa. toehoorder in alle europee- sche Kabinetten schijnt te zijn, weet thans weder, dat eerst bij de jongste legeroefeningen in Hongarije door de keizer van Duitschland en Oostenrijk is vastgesteld, wanneer het Drievoudig Verbond tot den oorlog zal overgaan. Er is vastgesteld dat voor de triple alliantie een casus belli zon ontstaan, i*. wanneer Frankrijk Italië aanvalt; 20. wanneer Frankrijk Duitschland aan valt 30. wanneer Rusland Oostenrijk aangrijpt. Dezelfde correspondent deelt mede, dat de russische regeeriDg den sultan \an Turkije eene aanmerkelijke ver mindering heeft toegestaan van de som, welke de Porte Rusland nog schuldig is, wegens de oorlogschuld van den rus- sisch-turkschen oorlog. Dat een moordenaar de sympathie opwekt, is zeker een zeld zaam feit. In het dorp Puyguilhem in het district Dordogne (Frankrijk) hadden twee mannen, Rousseau die 55 en La- vaerd die 47 jaar is, een proces gehad dat hen tot vijanden maakte. Lavaerd uitte herhaaldelijk scherpe bedreigingen tegen Rousseau, zoodat deze nooit meer zonder geweer uitging. DL was zijn ongeluk, want toen La vaerd hem dezer dagen ontmoette en dreigend op hem afkwam, haalde Rous seau zijn geweer voor den dag en schoot in zijn angst op hem. Lavaerd viel dood neer, en de moordenaar, ontzet over zijn daad, liep het dorp in, schreeuwende „Ik heb Lavaerd vermoord 1 haal de gendarmen" Weldra verschenen deze dan ook en met algemeene sympathie-betuigingen werd Rousseau, die zeer gezien was, naar de gevangenis gebracht. Niet alleen de Turken h e b- ben slag van spoorweg-diefstallen. Bij Leliartta in de Vereenigde Staten, een stationnetje van de Missouri-Kansas and Texas-lijn is een passagierstreia aange houden door eene bende r00vers. Ter wijl drie hunner den postwagen door snuffelden, hielden de anderen met hunne geweren de reizigers en het treinperso neel in bedwang. Daarop verwijderden zij zich met een buit van circa zesdui zend gulden, zonder iemand eenig leed te hebben gedaan. Het stoomschip Oranje Nassau arri veerde 16 September van Amsterdam te Paramaribo. Het stoomschip P7'ins Mauriis ver- lö HOOFDSTUK VIII. „Ik ben volkomen gerust op dat punt," zeide Nettie met waardigheid. „Ja, George is zelf heel fatsoenlijk, wat andere menschen ook mogen denken," zeide haar zuster bedaard. Hij heeft soms wat vrije manieren, maar dat is in Australië zeker de gewoonte. En hij schijnt in zijn vak goed wat geld te verdienen, ook ofschoon ik blij ben, dat het mijn mans vak niet is. Ik heb liever een kleiner maar vast salaris, zegt Charlie, dan iederen morgen op te zonder te weten hoeveel geld je dien dag verdienen zult. Maar het is gelukkig dat George matig is en zooveel van jou en de kinderen houdtofschoon ik hem wel zoo aardig zou als hij met wat meer geduld naar moeder luisterde. Zijne lamilie kennen wij niet en dat is jammer. Hoor eens Nettie, is dat niet vreemd Charlie ontmoette onlangs een ouden die later naar Melbourne vertrok, waar hij be- van een makelaar geweest is. Hij zeide, dat hij daar den naam van George Humphrey had gehoord. Toen dacht dat moet ik toch eens aan Nettie vertellen. „Ik dank je voor je moeite, Vic. Maar wat doet het er eigenlijk toe of Charlie's vriend van George heeft hooren spreken of niet? Melbourne is eene groote stad en heeft wel een halt millioen inwoners. George, heeft waarschijnlijk ook nooit van dien makelaarsbediende gehoord." „Dat is wel mogelijk, want kantoorbedienden en journalisten, komen niet dikwijls met elkander in aanraking," zeide Victoria, zoodat dat nog niet veel zegt. Maar waarom is George zoo ge heimzinnig omtrent zijne betrekkingen, alsof hij zich over hen schaamt Iedereen denkt er natuurlijk hetzelfde van, nl. dat ze van lage afkomst zijn. Maar Vic, je trouwt toch George's familie niet, dus wat doet het er eigenlijk toe. Als ik Zondags bij Charlie's moeder een kopje thee gaan drinken, dan vind ik het wel jammer, dat jij dat niet evenzoo bij George's moeder kan doen. Maar aan den anderen kant heb je weer veel reden om dankbaar te zijn, want jij hebt meer huishoudgeld alleen, dan moeder en ik tezamen, je hebt mooie lieve kinderen en je meubelen en andere zaken zijn veel kostbaarder dan de mijne. Het zóu dus vreeselijk jammer zijn, als je eens iets minder aan genaams van George's familie hoorde, of wanneer uw geld eens opraakte, nietwaar Nettie knikte en glimlachte. Zij werd niet in het minst ver ontrust door zulke sombere voorspellingen. Bovendien was zij er reeds al lang aan gewend. Haar familie toch liet nooit na haar te waarschuwen voor de wisselvalligheid van de fortuin, en zeide dat niemand George's bloedverwanten kende, en dat hjj geen vast salaris had. Haai zuster Victoria werd verzoend met haar minder gunstig lot, als zij deze gevaren in aanmerking nam. Haar eigen huishouding eischt de grootst mogelijke zuinigheidalles bij haar was op veel kleiner voet ingericht, maar daarvoor had zij nu ook een door en door fatsoenlijken echtgenoot. Zij kent zijne familie, en hij had eene vaste be trekking, al was het inkomen gering, haar zuster daarentegen, hoewel zij veel geld te verteren had, was met een avonturier getrouwd, wiens familie geheel onbekend was en die het kerk- gaan geheel verwaarloosde. Ik geloof niet dat Victo.ia werkelijk haar zusters val wenschtte, maar in schrale tijden, troostte zij zich zelf met de gedachte aan de gevaren, die haar zuster boven het hoofd hingen. Toen Victoria was heengegaan, werkte Nettie stilzwijgend voort. Zij wist alles, wat zij van haar echtgenoot wilde weten, zeer goed, zeide zij bij zich zelf. George's vader had land be zeten buiten Melbournebroers en zusters had hij niet hij had dit land en eene kleine som geld geërfdin Australië was hü opgevoed en was nu in Engeland om zijn kost te verdienen als journalist. Alles was zeer gewoon, en er was niets te ver bergen en toch scheen het haar familie toe alsof het een zeer geheimzinnig geval was. Nu hoorde zij weer een voetstap bij de deur. Dezen keer was het haar broeder Horatio. Wordi vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1