TWEEDE BEAD DE WRAAK VAN CALCATRONI. BINNENLAND. BEHOORENDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD VAN Maandag 21 September 1891. Herinnert ge u het voorval, dat vier of vijf jaar geleden zoo'n opzien baarde, tjjdens het huwelijk van Antonio Le roux, den zoon van den bankier, met ijnejuörouw de la Combe? Er liepen toen eenige kwade geruchten over de soliditeit van dezen speculant, die vroeger geassocieerd was met een Italiaan, graaf Calcatroni,W8lke nog enkele malen op dat tydstip bij ae Leroux kwam, maar sedert opgehouden heeft er te verschenen. Twee of driemaal had de goê gemeente leweerd, dat hot huwelijk afgesprongen vas, maar desondanks had het toch plaats. De uitzet der bruid was schitterend, n de benijders vroegen elkander af, waar die struikroover van een Leroux haar toch had „gesnapt", vooral druk' kende op dit laatste woord. De bruid telde onder hare getuigen den geleerde Desroches, conservator der bibliotheek van het Athenaeum, groot vriend van la Combe. De functiën van den bibliothecaris leggen hem plichten op, die met elkander strijd schijnen te zijn. Hij moet de meeat voorkomende en tevens de meest wantrouwige man wezen. Het is zijn rol im in ieder der lezers, die zich tot hem wendt, een broeder in de wetenschap te zien, byna een vriend, maar een rieDd wiens vingers men onafgebroken moet bewaken en wiens zakken men met een geoefenden blik moet peilen. Desroches zeide dikwijls „Ik ken vrouwen die getrouw zijn, en kassiers die niet stelen, maar er is geen menschelijk wezen, dat niet in staat b, op eenig uur van zijn leven, een icek onder zyn jas weg te moffelen. Maar keeren wij tot den bruiloft terug. Na het verlaten van de kerk vereenigde men zich bij mevrouw Leroux, die een luiich aanbood. In een der salons waren geschenken uitgestald, een ingekan kerde gewoonte dat geschenken geven, want van ieder der aanwezigen wordt de edelmoedigheid op de proef gesteld, de meesten onderwerpen zich met ;egenzin daaraan. Onder de tentoonge- iteide voorwerpen trok een halssnoer van diamanten een geschenk van Antonin- vader, aller blikken en deed de kwade geruchten over den stand van laken van bet huis verspreid, in het niet erzinkeD. Het voorwerp was minstge- icmen honderdduizend gulden waard. Plotseling, terwijl een elegante menigte ;ich aan bet buffet verdringt, weerklinkt de mare Het halssnoer is gestolen II. In deze omstandigheden gedroeg Le- •oux zich als een echt groot heer na lerst zeer rood te zijn geworden, herstelde ij zich bijna oogonblikkelijk, en daar het umoer toenam, zeide hij „Laat toch een zoo onbeduidende zaak ;ulk een schoonen dag n»et verstoren. geldwond ia geen doodwond. Waar- Ie kinderen, dat deze vroegtijdige, lichte olk de eenige zij, die ooit uw huwe- lykshemel verduistere I" Nochtans was het een pijnlijk voor- I, en vele lieden ademden vrijer, toen Jij in de buitenlucht kwamenin tien inuten tijds waren de salons van Le- 'oux ledig. Juist op dit oogenblik, kwam men lem zeggen, dat iemand hem in zijn ;abinet wachtte. Hij snelde er he^n en vond er den •aden geleerde Desroches, die zeer ge- ;iteerd was. Mijnheer," zoo begon de bibliotheca- 'is, „uit kracht mijner beroepsplichten heb de gewoonte om acht te *an, op ietgeen er om mij heen voorvalt. Ik heb diefstal zien bedrijven. Hij die er iich aan heeft schuldig gemaakt is een ian van over de vyfiig, mager en zeer iruio. Gij kent hem, want gy hebt hem erscheidene malen de hand gedrukt. Ik hem tot op do straat gevolgd, en oen ik hem een paar woorden wilde ^oevoegen, heeft de menigte ons op straat rescheiden, en de guit is er in een rijtuig an door gegaan. Maar ik heb het num mer kunnen opnemen, en hier is het. Het overige is uw zaak. Het is niet nodig u te zeggen, dat ik u mijne ge tuigenis wil verloeiien. Zullen we gaan Bij deze woorden stond Leroux op, en 3t een sproDg was hij voor de ge- 'pende deurby het zien van die beweging zou men geloofd hebben, dat Desroches de dief was. //Laten wy ons eens even bedenkeD, waarachtig", zeide de vader van Antonin; ik ken inderdaad den persoon, dien gij verdenkt //Verdenken riep de bibliothecaris oit. //Dat de duivel my hale, als ik hem verdenk I Ik heb hem, dank zy een piegel, zoo waarlijk de diamanten in zijn vestzak zien stekeD. Die plunderaar van diamantkistjes zal van nacht de doos slapen, als hij nog slaap heeft. Maar laat ons toch geen kostbaren tijd verliezen." „Met uw welnemen," antwoordde Le roux, zonder zijn post te verlaten, „die ongelukkige verdoolde zal in zijn bed slapen. Voor 't overige kan hy naar de maan loopen Ik ken hem wel is waar, zeer weinig, maar wij hebben eertijdi samen eenige zaken gedaan. Ik wil geen proces. Dus, mijn waarde heer, gij hebt niets gezien, niet waar Het spreekt van zelf, dat die gauwdief het in 't vervol] buiten mijne handdrukken zal moeten stellen. En hiermede ben ik uw onder danige dienaar." III. Desroches begaf zich in een tamelijk onthutste stemming op straat. Voor dezen doodeerlijken en vrijen man nam die overdreven grootmoedigheid het voorko men van medeplichtigheid aan. Zoodra hij over alles eenB had nagedacht, begaf hij zich naar de prefectuur van politie en diende zijn rapport in, waarbij hij het signalement van den schuldige en het nummer van de huurkoets opgaf. Vervolgens keerde hij met een verlicht geweten naar huis torug. Den volgenden morgen ontving Leroux bezoek van een inspecteur van politie, die zich, gewapend met de bizonderheden van Desroches, die zijne verklaringen had onderteekend, aandiende. De bankier klemde de vuisten op elkander en wenschte den onbeschaamde naar de helvervol gens zijne kalmte hervattende, verklaarde hij te weigeren een aanklacht in te die nen. Vijf minuten later had hy een on derhond met don beroemden Coindari gewezen beambte van de prefectuur van politie, chef van het beste „informatie bureau" van Parijs. „Mijnheer," zeide hy, „in een paar woorden zal ik u zeggen, wat my tot n voert. Gisteren heb ik mij re zoon uitgehuwlijkt. Onder de gasten be vond zich een zekere italiaansche graaf, die vroeger zoo'n beetje mijn •ompagnon was, en die een van die schurken in zwarten rok is gewordeD, waarvan Parys overvloeit. Calcatroni, zco is zyn naam, heeft mij midden onder de drukte een halssnoer van diamanten ontstolen, dat ik in den bruidskorf myner schoondochter had gelegd. „En nu wilt ge dat we hom opspo ren vroeg Coindartaanteekeningen makende. „Ik smeek u inderdaad hem op te sporon. Maar laat ons elkander wel be grijpen. Het is niet zoozeer de bedoeling hem te arresteeren, dan wol om te ver hinderen, dat men hem arresteert, en ik moet u mededeelen, dat een domkop de prefectuur op zijn spoor heeft gebracht. Coindart ging onverstoorbaar voort te „Mijn stap moet u verwonderen," lichtte Leroux nader toe... „Zonder in, „Mij verwondert Diets, mijnheer," zeide de ex-reohercheur. „Gij zijt niet de eerste, die mij een dergelyken dienst vraagt, Wanneer het publiek alles wist, zou het zich minder verwonderen de politie in zekere gevallen fiasco te zien maken. Maar keeren wij tot onzen bescherme ling terug. Gy wenscht dus dat hem niets onaangenaams overkocae, wanneer ik het goed begrijp. Ongetwijfeld is het echter uwe bedoeling, om weder ia *t bezit te komen van het sieraad De financier dacht een oogenblik na. „Ja," zeide hij eindelijk „dat zou blijkbaar het beste zijn. Maar voor mij komt de geldkwestie slechts in de tweede plaats. Geen arrestatie, geen opzien baren, geen gerechtelijke onthullingen, dat ia het, wat ik voor alles wil. Het spreekt van zelf, dat u alle mogelijke crediet wordt verleend, en vooral, verlies geen tijd, want reeds is men aan de andere zyde werkzaam." Daarop namen zij van elkander af scheid. IV. Dienzelfden avond ging Calcatroni, die uit de opera kwam, te voet naar huis, om eeu luchtje te scheppen; terwyl bij staan bleef om een öigaar aan te steken, naderde hem een vreemdeling en vroeg hem om vuur met een beleefdheid, die aan een persoon uit de hoogste standen eigen is. Terwijl hy zijn hoed afnam, om te bedanken, vroeg bij „Mijnheer Calcatroni, zijt ge van plan om van avond huiswaarts te keeren De ex-compagnon van Leroux ont stelde toen hij zijn naam door dien vreemdeling hoorde uitspreken; maar hij hernam terstond zijne koelbloedigheid en zeide o p den toon van iemand, die in eeD goeden luim i9 „Op mijn woord, mijnheer! sedert ou- geveer dertig jaar is het de eerste maal dat een sterveling zich over myo deugd bekommert. Nu wil het juist, dat gij in myne verstandige dagen komt. Overeen half uur, zal ik in mijn bed ligüen." L)a*rin vergist ge u," antwoordde Coindart. „Binnen tien minuten zit ge een rijtuig tusschen twee inspecteurs van de geheime politie, die u aan uw deur afwachten. Dus, wanneer ge aan mij logeereno A propos, waar zyn de diamanten Calcatroni bleef eenige onthutst. Hy had ze in zyn zak. Ten slotte zeide hij op zeer hoogen toon „Die scherts gaat buiten alle perken En eerst, wie zijt gy „Een fee, een goede engel, zooals in de Domino Noirzeide Coindart. „Ik ben de vertrouweling van uw vriend Leroux, die niet wil, dat er een haar van uw hoofd valle onder den schaar van den kapper der gevangenis Mazas. Wilt ge mij niet gelooven, kom maar mede: Ik zal u in de verte de beide agenten toonen, die gereed zijn om u te snappen „Laat ons dadelijk naar uw huis gaan, besliste de ItaliaaD, „daar kunnen wy beter spreken." Maar hy was de hoek van de Fau bourg Saint-Martin nog niet omgeslagen of Calcatroni had zijne „verwarring1 reeds bekend. „Een eereschuld," zeide hij. „Vijftien duizend francs verloren met het die ik vandaag moest betalen. Ik heb de diamanten voor deze som tot pand gegeven. Laat Leroux zich maar niet bezorgd maken, i£ zal Z9 hem terugbeven. Die goede vriend! Waarom heeft hij zijn ouden compagnon ook zoo verwaarloosd. Ge zult hem mijn dank overbrengen." Calcatroni sliep heel slecht bij zijn redder, maar de agenten, die op hem loerden, keerden althans platzak huis waarts. Van dit oogenblik af was het tusschen Coindart en zijne oude kameraden van de politie, een ware worstelstrijd; dezen hardwekkig het spoor van hun man volgende, geoo alles doende om het hol verborgen te houden, wachtende op het uur om Calcatroni naar Engeland te zenden. In de tusschenpoozen ging de ex-agent aan Leroux het resultaat van zijne krijgs listen en de erkentelijkheid van Calca- troni vertellen. „Ik scheld hem zijn schuld kwijt," zeide de bankier," mits hy mijne dia manten fceruggeve." „Onmogelijk toi nader orderzy zijn beleend voor vijftien duizend francs." „Voor vijftien duizend francs!" her haalde Leroux, de handen ten hemel hef fende wel voor den drommel! de be- ieener heeft dus Diet eens de diamanten bekeken „Zyn zij veel meer waard vroeg Coindart belangstellend. „Vijftien duizend francs!" hield Le roux aan, zonder to luisteren. Hoe uit dat geval te gerakenAis die ellendige heler ze wil verko^pen 1 Mijnheer Coindart, ik smeek u, breng my morgen ochtend den naam van den man van de vijftienduizend francs." Maar den volgenden morgen, was het niet Coindart, die zich in het kabinet van den financier vertoonde. Calcatroni gaf fier zijn kaartje af en behoefde geen minuut in de antichambre te wachten. Toen de beide mannen al leen waren en de deuren goed gesloteD, ging de Italiaan met vasten tred naar zijn ex-compaguon, die zeer verlegen scheen. Men zou gemeend hebbeD, dat het Leroux was, die door de politie ge zocht werd. „Mijoheer", aldus ving de bezoeker aan. „Wat men zegt is dus waar? Ge zijt dus geheel aan lager wal „Inderdaad," stamelde de vader van Antonin, „die taal in uw mond „Niet zoo uit de hoogteviel de ander hem in de rede. „Gedurende een week ben ik zoo dwaas geweest te ge looven, dat de herinnering aan onze oude betrekkingen uw gedrag ten mijnen op- opzichte aangaf. Ik werd er door getrof fen. Nij begryp ik waarom gij zoo bang waart, de politie haar neus in uw zaken te laten steken." „Mijne zaken protesteerde Leroux met het weinigje geestkracht, dat hem gebleven was. Heden morgen," ging de Italiaan koeltjes voort, „heb ik gedaan, wat ik niet gedroomd had te zullen doen, daar ik een eerlijk man in u zagik heb de diamanten onderzocht." „Gij hebt ze dus niet op pand gege ven riep de bankier vreugdevol uit. „Op pand gegeven, mynheer?.... Se.derc wanneer geeft een gentleman stuk ken glas op pand Leroux viel weder in zijn stoel terug, over al zijne leden bevende. „Ah zoo, thans zyt gij niet meer zoo trotsch Dus om het publiek over den staat uwer zaken te bedriegen, bloost ge niet om den hals uwer schoondochter met dien glasrcmmol te omhangen Om den afgroud te verbergen, waarin het lunuin uwer cliënten zal worden ver- wolgen, bedriegt gij erst de goede trouw van een arm, jong meisje, dat reeds trotsch was zich met die bedriege- lyke pracht te tooien." „Ik zou het haar hebben gezegd, stot terde de financier. Zij zou begrepen heb beD, dat op dit oogenblik Ik ver- waeht renteD...." „Waarschuw niemand, mijnheer, dat is ouDOodig. Ik zal mijzelven bij de ju stitie aanmelden, die mij van een denk beeldige misdaad beschuldigt. Men ver oordeelt een man niet om een paar gaan, gy zyt het, die onteerd zal zyn. Morgen zal de menigte uwe bureaux be legeren, om de belegde sommen op te eischeD. Dat is het waarvoor gy bang zijt. Van daar uw zorg om te verhin deren, dat men mij arresteore. Trouwens een overbodige zorg. Ik ga terstond naar de prefectuur." „Heb medelijden I Houd op zuchtte Leroux. Wat is er noodig om u terug te houden „Er is vijftien duizend francs noodig. Wanneer uwe diamanten voor de recht bank komen, zullen ze u meer kosten dan dat." Hoe de vijftien duizend francs gevon den werden, is iets, dat ik niet weet. Alles wat ik weet is dat Leroux ze niet in zijn kas vond. Maar enfin, na vrij lang te hebben gewacht, streek Calca troni ze op en ging heen met den vasten vrijmoedigen stap van een man, die een daad van rechtvaardigheid heeft ver richt. Hij had in zijn portefeuille om op deD post te doen een brief van Leroux, aan het parquet gericht, meldende dat het halssnoer, dat men gestolen gewaand had, achter een meubel was gevoDdeD, en berustte ïn een kistje van blauw fluweel. Sedert dien tijd zijn do zaken van den bankier vooruitgegaan. Zijn schoon dochter draagt thans echte diamanteo. Maar Calcatroni antwoordt, wanneer men hem van zijn ex-compagnon en diens familie spreekt „Ik kom niet meer bij die mensehen LÉON DE TINSEAU. De begrafenis van den sehil- der Johannes Bosboom werd bijgewoond door tal van notabiliteiten op het gebied van kunst en wetenschap. Verscheidene kunstgenootschappen uit de residentie, Amsterdam en Rotterdam waren verte genwoordigd. raehtige kransen en bloem stukken sierden de baar. De minister Van Tienhoven en Victor de Stuers hadden zich bij de hulde aangesloten. Door kunstbroeders van den eersten rang, Mesdag, Israels, Termeulen, Zilc- ken en v. d. Marei omgeven, die de slippen vau het lykkleed droegen, gevolgd door eene groep van schilders, meest leden van „Pulchri", werd de doode ge dragen naar den grafkelder, waarin hij werd bijgezet. Aan de groeve werden toespraken ge houden door de heeren Mesdag, Israëls, Ajnold IsiDg, Schöffer (van Amsterdam's Arti et AmicitiaoJ en Ter Meulen, waarna een der neven van den overledene, de heer J. Bosboom Nzn., don aanwezigen dank zegde voor hunne tegenwoordigheid. Het stofielijk overschot van Bosboom by gezet naast dat zijner onvergetelijke echtgenoote. Hun beider glorie als kun stenaars wordt vereeuwigd door het fraaie monument aan de hoofdlaan van het kerkhof. inrichtingen, vielen op loten door den impresario Schürmann ten geschenk© gemaakt. (Jvp.) Bij den Gemeenteraad van VlaardiDgen is ingekomen een adres tot afschaffing der kermishet is in handen gesteld eener „commissie", bestaande uit.al de raadsleden. NERERL. POLITIEBOND. Te Groningen is onder voorzitterschap van den heer J. W. Tuinenburg, com missaris van politie te Gouda, de zevende algemeene vergadering vbd den Neder- landschen Politiebond gehouden. Het aantal opgekomen leden bedroeg pl. m. 70. In zijn openingswoord wees de voor zitter op de verplichtingen van de politie, waarvan de hoofdzaak ismisdrijven te voorkomen. De leuze moet zijn het publiek niet voor de politie, maar de politie voor het publiek. Vooral met het oog op het voorgevallene te Amsterdam en 's-Bosch drong de spreker aan op een „wettige regeling der politie", waardoor dergelijke feiten worden voorkomen. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de ontvangsten ƒ4404 bedroegeD, de uitgaven ƒ2435 en het voordeelig saldo ƒ1969 tegen ƒ600 in 't vorig jaar. De bond verkeert in een bloeienden toestand. Voor de verschillende fondsen was ƒ12.885 in kas. Als plaats voorde volgende, in April '92 te houden, alge- mee'ne vergadering werd Haarlem ge kozen. myn woorden geloof slaat, zoo laat ons stukken glas. Gij zijt het, die onder de dan rechtsomkeert maken en kom bybespotting van isct publiek zult gebukt In het jongste Dommer van Volksvriendalgemeen weekblad, uit gegeven door de Neder). Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, is een protest opgenomen van het hoofdbestuur dier Vereeniging aan het adres van hot hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over de uitgave van wege die Maatschappij van het werkje geti teld: „De invloed van alcoholische dranken op het menschelijk lichaam," door dr. A. J. C. Snijders. Dat ge schrift is, naar het dea leden van het hoofdbestuur der V. t. A. v. S. D. voorkomt, op touw gezet met het eeniv doel om het beginsel van „matig drank gebruik" te rechtvaardigen en te ver dedigen. Dit acht het hoofdbestuur hoogst be- nkelykhet beroept zich op voor beelden uit de geschiedenis van het Nut ten bewijze, dat dit steeds ten aan zien van drankgebruik en het daaruit voortvloeiende misbruik van de leer „voorkom het kwaad," en zegt ten slotte tot rechtvaardiging van zyn protest„Aan ODzen schier vijftigjari gen arbeid op dit veld van volksbe schaving en niet minder aan den uwen van ruim eene eeuw, rekenen wij dat protest verschuldigd te zijn, met den ernstigen wensch, dat uw hoofdbestuur zijn besluit, om het bedoelde geschrift waardig te keuren de uitgave onder het schild en zegel uwer Maatschappij, moge herzieD, en herroepen." Hoofdprijzen Eoppententoonstelliiig. In de op 31 Augustus 11. gehouden poppenverlotiDg te Scheveningen werden de hoofdpryzen gewonnen doorMevr. Van Merle, Den Haag, dr. Wolff, Lim burg aan de Laan mr. Van der Wyk, Rotterdam bar. Günzburg, Petersburg Comtes8e Andrassy, Buda-PestBenner, Scheveningen; madelle Meyners,Rotter dam madme Durïeux, Brussel; Nien- kerke, Den Haagdr. Lehman, Keulen van Dorp, Amsterdam, en Lilian Waid, te Londen. De grootste pop van do tentoonstelling werd gewonnen door het Ned. Herv. Weeshuis te 's Hage, tegelykertyd met 81 andere pryzen. Het Isral. en R. K. Weeshuis vielen eveneens mooie pryzen ten deel. De pryzen voor de verschillende wees- De voorstellingen in den circus Carré te Amsterdam zullen onge veer half October worden hervat met een nieuw gearrangeerd ballet, waarin ook het waterbassin de grootste aan trekkelijkheid zal vormen. Men is thans bezig den circus uit- en inwendig geheel op te knappen. Men meldt uit Amsterdam: Door een 50 ingezetenen, meest allen mannen van invloed en naam, met den commissaris der Koningin in Noord- Holland aan het hoofd, is het voorne men opgevat, om aan mr. G. van Tien hoven afgetreden burgemeester van Amsterdam, en mr. N. G. Pierson, afgetreden president der Nederl. Bank, eene passende hulde te brengeD, voor hetgeen zij voor Amsterdam zijn geweest en voor den bloei der hoofdstad hebben Bij hun vertrek mocht een bewijs van hulde, tevens eene duurzame herin nering aan hun werken en streven, niet ontbreken. Dit comité wenacht beider portret, met hunne toestemming door Thécèse Schwart- ze te vervaardigen, der gemeente ten stadhuize aan te bieden. Amsterdam was beider arbeidsveld. Dkar moet de herin nering aan dien arbeid bestendigd bly- ven, en wel op eene wijze, die geheel in overeenstemming is met hun artistiek gemoedsleven. Iedere bijdrage, doch niet hooger dan f 25, wordt in ontvangst genomen door den heer D. Cordes, pen ningmeester van het comité. Woensdagavond had te A m- sterdam eene vergadering plaats van de Ned. Koksvereeniging. De voorzitter, de heer G. Allard, zette het doel der Vereeniging uiteen, en be toogde de noodzakelijkheid dat de koks en patroons onderscheidenlijk als gewoon en buitengewoon lid toetraden. Dat doel W88 hoofdzakelijk, het den ledeD gemak kelijk te maken eene betrekking te vinden en verder elkander bij ziekte te onder steunen. Voor de te vormen amsterdamache afdeeling (de hoofdzetel is Rotterdam) werden bestuurders gekozen. De directeur van het Amstelhotel en die van het American Hotel zyn reeds als buitengewoon lid toegetreden. Te Amsterdam zijn twee ru8sische joden gearresteerd, die in eene vechtpartij op den Zeedijk een 20-jarigen man hadden mishandeld. Bij deze gele genheid is een hunner door een onbekende uit bet publiek aan het hoofd gewond zijne arrestatie werd hij naar het Binnengasthuis geleid. Onder het opschrift: Za? ken doen" schrijft de Arnh. Ct. Iemand, die in geldverlegenheid ver keerde en tweehonderd vyftig gulden noodig had, schreef op eene advertentie in het N. v. d. D., waarin geld te leen werd aangeboden. Hij ontving uit Am sterdam van een makelaar, wiens naam wy nog niet noemen, het volgende ant woord Mynheer „Naar aanleiding van uw schrijven van den 13en dezer maand, deel ik n mede, dat er geld ter leen is te beko men van af 250 tot en met 2000 De voorwaarden, wijze van afbetaling enz. worden u in verband met uwe maatschappelijke positie en rekening houdende met de gegeven omstandig heden bekend gemaakt, binnen acht dagen, vroeger in geen geval, nadat door n eerst is gestort, hetzij in persoon, hetzij per postwissel, zonder verdere verreke ning een bedrag van ƒ7,50 dienende voor porto's, correspondenties, diverse bemoeiingen als anderzinds, terwijl alles met de noodige discretie wordt behandeld."

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 5