NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Donderdag 21 September 1891. No. 2522 A BOü N EM EU TSPR1J 8 ADVERTEN TIEN: STADSNIEUWS. Letteren en Ennst. BINNENLAND. WEDSTRIJDEN. FEUILLETON, IE I &EYAHHZ5 Mil. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit biad ver.ciiynt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Hontst.raat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. «5®» van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cent». Groots letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanxienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie® worüan s&ngöaomoB door onze agenten es door alle boekhandelaren ee conrzatieiB. Directeuren-Uitgevers 3. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagentevoor het Buitenland: Comjpaqnu Générale dr Publiriu.i ÏÏtrangh* f-i J'-HP V. JOK Sur,91 hi> Pa^hn^e Haarlem, 23 September 1891. De Stct. (n°. 222) bevat de statuten der alhier gevestigde naaml. venn. „De Haarlemsche Hypotheekbank.", aange gaan voor 100 jaren. Kapitaal 1 mil- lioeD, in 2 serieen van 500,000 waar van de eerste serie is uitgegeven. Op de aandeelen is aanvankelijk 20 pet. gestort. Voor de eerste maal zijn be noemd tot commissarissen, de heeren jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, J. H. Broekman Jr., H. F. Bult man, dr. D. de Haan, E. de Lanoy, jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, mr A. A. van der Mersch, mr. L. U. de Sitter, A. H. van Slooten, jhr. mr. F. X. A. Verheijentot leden van den raad van toezicht de heeren H. F. Bultman, E. de Lanoy, jhr. mr. A. J: Rethaan Ma caré tot directeur de heer A. Bertling. Door het bestuur van de kweek school voor onderwijzeressen van het Nut alhier, is verslag uitgebracht over het jaar vaD 1 Mei 1890 tot 1 Mei 1891. Daarin wordt met dankbaarheid vermeld dat de school weder in het bezit van een rijkssubsidie is gekomen, ofschoon de gevolgen van het gemis er van zich nog doen gevoelen. Immers de verhooging van het schoolgeld gedurende eenigen tijd is niet zonder invloed gebleven op het getal kweekelingen. De nieuwe cursus werd 1 Mei geopend met 28 internen (voor wie kost- en schoolgeld thans weder ƒ400 bedraagt), en 43 externen (die J 60 leergeld betalen). In het onderwijzend personeel is eene groote verandering gekomen; want niet alleen heeft de school sedert 1 Juni jl. een definitief directeur aan het hoofd gekregen, den heer H. Bussemaker uit Kampen, die tevens in enkele vakken les geeft, maar niet minder dan drie dames leeraressen zijn vertrokken waarvan twee tengevolge van huwelijk. Ook de heer L. Obermtlller heeft de school om redenen van gezondheid I moeten verlaten. Het onderwijzend per soneel bestaat thans uit de heeren G. de Haan, R. Broere, mr. F. A de Graaff, E. H. van Sonsbeek en W. B. Weidner, en uit de damesmej. J. C. Landré, M- C. Petri, E. van Orden, B. Wes terveld. M. C. de Vries en E Koetje. De heer A. C. Kruseman. een der 1 oprichters van de school, en van den 1 aanvang af voorzitter van het bestuur, i zag zich in den loop van den zomer zeer tot zijn leedwezen en tot leedwezen j van zijne medebestuurders en van allen die aan de school verbonden zijn, om redenen van gezondheid genoodzaakt, [zijn ontslag te nemen. In zijn plaats [werd tot lid van het bestuur de heer mr. A. J. Heshuysen benoemd, terwijl de heer C. Druijvestein president werd. Den 1311 October e k zal de letter lievende vereeniging „J. J. Cremer" eene openingsvoorstelling van den door haar uitgeschreven tooneelwedstrijd geven Zij voert dan op Cremer's tooneelspel in 5 bedrijven, „Emma Beithold". Daarop volgt den 3» November e. k. de tooneelvefeeniging „Melpomène" van Rotterdam met „Vriend Frits" van Erckmann Chatrian en „Tooneel", studiën" door Justus van Maurik. Op 24 November treedt op de too neel- en letterkundige maatschappij „De Burgersvrienden", van Borgerhout, bij Antwerpen met „De Familie Rantzau", drama naar Erckmann Chatrian en „De Duivel op het Dorp" door H. v. Peene. Deze wordt den 22» December gevolgd door „Excelsior", van Sliedrecht, die „Galeotto", drama van José Echegaray en „Siska van Rosemael" blijspel door H. van Peene, zal opvoeren. Hierna op 12 Januari 1892 de vereeniging „Nieuw- land", van 's-Hage met „Zijn meisje komt uit", tooneelspel door mr. P. Broos hooft en „Het Gansje van Linden hof", blijspel naar Bayard. Op 2 Februari treedt op de rederijkerskamer „De Ge- nestet", van Utrecht, met „De Bruid daarboven", tooneelspel door Multatuli en „Een kop thee", blijspel door A. L. J. Landré. Op den 15E Februari wordi een gemaskerd bal gehouden, toegan kelijk voor H.H. donateurs, werkende leden der aan den wedstrijd deelne mende vereenigingen en leden der ver eeniging „Cremer". Daarna treedt den in Maart op de rederijkerskamer „Jan van Beers", van Utrecht met „Mejuffrouw de la Seiglière", tooneelspel door Jules Sandeau en „Een man van Principe", door G. J. Kolff en ten siotte geeft de feestgevende vereeniging „Cremer" op 1 April eene slot voorstelling waarvan de stukken nog niet bekend zijn. Op dien avond hebben plaats het verslag van de jury over den wedstrijd en feestelijke uitreiking der prijzen. Daarna groot bal Het verzekeringwezen is een uitvloeisel van den geest des tijds. Tegenwoordig kan men (en wie die het niet waar deert alles assureeren zijn leven, zijn huis en inboedel, zijn hypotheken, zijn spiegelruiten, zijn verzendingen, zijn kinderen voor militieplicht, zijn werk lieden tegen ongelukken. In ons blad zal men thans eene an nonce aantreffen van een naar wij mee- nen te weten, in Haarlem tot dusverre onbekende verzekering, n.l. de assu rantie tegen schaden, veroorzaakt door duin-, gootsteen regen en closetwater tegen eene zeer lage premie. In de moderne, vaak niet al te hechte en niet al te weldoortimmerde huizen, die wij tegenwoordig bewonen, kan zulk eene assurantie goed zijn. Wie er meer van wil weten, riekte zich tot den i Hoofdagent der maatschappij „de Lu- tèce," den heer Fruitier de Talma, Oude Groenmarkt 24 alhier. Iu het Ütrechtsch Dagblad lezen wij, dat de heer G. Ribbiu* Peletier Jr. te Utrecht, eigenaar is geworden van het kasteel „Het Huis te Linschoten" met de ambachtsheerlijkheid van Linschoten en Mastwijk met alle daarbij behoo- rende rechten, hofsteden, bosschen, wei- en hooilanden, gezamenlijk groot 321 hectaren. Deze belangrijke bezitting werd voor hem voor ƒ499400 gekocht door den heer G. Loenis, van Haarlem. Dinsdag is door de politie alhier aan gehouden en ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld, een milicien plaatsvervanger van het korps ponton niers in garnizoen te Dordrecht, die op 10 dezer was gedeserteerd. Vrijdag a s. viert Gerrit Barends de Jong, thans te Aalsmeer woonachtig, zijn honderdsten verjaardag, Hij werd den 2511 September 1791 te Drachten op een schip géboren, en heeft 75 jaar, deels als knecht, dééls als schipper, op een vaartuig doorgebracht. Hij is 70 jaar gehuwd geweest met Geertje Jans Leena, die te Haarlem op 9ojarigen leeftijd is gestorven. Het echt paar had acht kinderen, waarvan er nog zeven in leven zijn. De oudste daarvan is 76, de jongste 60 jaar oud. Voorts zijn er nog in leven meer dan 50 klein en achterkleinkinderen. De Jong geniet eene volmaakte ge zondheid, is in het bezit van al zijne geestvermogens, en slijt zijn ouden dag genoeglijk bij zijne dochter en zijn schoonzoon. Men berekent dat alleen in Haar lemmermeer de arbeiders ongeveer ƒ30000 minder verdienen aan de bieten dan 't vorige jaar. In de volgende maand zal te Alkmaar, onder leiding van den muziekdirecteur Otto, worden opgevoerd de opera Nelly gecomponeerd doof* d«n heer Carel Bouman. DordrCt.) Naar wij vernemen, is men sinds eenigen tijd begonnen met het hernieu wen van de bibliotheek van Het Ned. Tooneel, die bij den brand van den Stadsschouwburg een prooi der vlammen werd Het vertalen van de klassieke en moderne stukken, in die bibliotheek vroeger aanwezig, zal een arbeid van verscheidene jaren vorderen. Pad.) De kroonprins van Italië zal gedurende zijn aanstaand bezoek te 's-Hage zijn intrek nemen ten huize van markies de Malispina, secretaris van het italiaansch gezantschap alhier. OFFICKEELK BEKICIITEX. Bij kn. besluit is de heer A. F. In- singer erkend en toegelaten als vice consul van België te Amsterdam- Bg kon. besluit is aan D. F Boogers, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bode aan het departement van buitenlandsche zaken, en is als zoodanig benoemd de vaste knecht J. M. E Schoonemeijer. Bij kon. besluit is aan F E. K. Stoelman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Doesburg. Bij kon. besluit zijn i°. bevorderd tot kap ter zee, de kapt. luit. ter zee J. A. Snoek, H. J. de Wal en O. O. A. J. Moreau; 20. de kapts. ter zee C. A. Ie Bron de Vexela en J. A. Snoek, op pensioen gesteld, eerstgenoemde op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst. Door den minister van Bin nenlandsche Zaken is de volgende cir culaire gezonden aan de Commissarissen der Koningin „De waarnemende direc teur van het Statistisch Instituut te Amsterdam deelt mij mede, dat van wege dat Instituut een onderzoek zal worden ingesteld naar den toestand van het armwezen ten onzent en dat te dien einde vragenlijsten zullen worden gericht tot de besturen der instellingen vin weldadigheid betreffende de wijze en voorwaarden, waarop onderstand verstrekt wordt, den omvang der werk zaamheden en, zoo mogelijk, de resul taten daarvan. Hij roept mijne tus- schenkomst in, ten einde de voor dat onderzoek noodige medewerking der openbare instellingen van weldadigheid te verkrijgen. „Daar het voorgenomen onderzoek mij, ook voor het algemeen rijksbe stuur, van groot belang en nut toe schijnt, wensch ik gaarne aan het ver zoek van den waarnemenden directeur te voldoen. „Ik heb mitsdien de eer U.H.E.G. uit te noodigen, uwen invloed bij de verschillende besturen van voormelde instellingen in uwe provincie aan te wenden, om te bevorderen, dat bedoelde vragenlijsten nauwkeurig en volledig door die besturen worden beantwoord." De staats com missiën voor den landbouw zijn heden weer te 's-Hage bijeenkomen tot afdoening van het on derwerp betreffende het pachtwezen. [N. R. C.) Dinsdag vierde de oudste ingezetene van Groningen, de heer Boomgaard, oud-scheepsgezagvoerder, zijnen 103" verjaardag. In het doopboek der hervormde gemeente te Groningen werd hij den 23" September 1788 in geschreven als Geert Adriaansz Boom gaard is de later aangenomen familie naam zoon van Adriaan Jacobs en Geesje Geerts, wonende buiten de Heere poort. De door het stoomschip Adria aan de spoorbrug nabij Sluiskil toegebrachte schade, geschat op ƒ5000, is door de directie betaald, waarna het schip zijne bestemming, Antwerpen, heeft kunnen volgen. Trekken de voormiddag- bijeenko.msten van Sequah te Amsterdam minder de aandacht, de avond-vertoo ningen worden steeds drukker bezocht. Ook Maandagavond was er weder zóó veel tumult, dat na behandeling van een patient de gasvlammen uitgedoofd moesten worden' om de groote menigte uiteen te krijgen. De geheele vertooning duurde een half uur. internationale wielerwedstrijden te Amsterdam. In do tweede af deeling komen uit: P. de Waardt, Rotterdam; L. Houwen8, ölooraendaal A. J. Spruijt, Rotterdam A. Bosch, Amsterdam C. YVitteman, Den Haag. Er is meer strijd dan in de vorige afdeeling. Ronvrens heeft eerst de leiding, daarna Spruijt. Bosch en Wittemau tooncn de beste te zijn de laatste rijdt zeer op zijn gemak. Dc uitslag is dat Bosch de eerste i3 in 2 m. 54s., Spruijt in 2 m. 6s 5 s. (2), en Wittemau in 2 m. 56% s; (3). Beslissing. Alle z°8 gerechtigden komen op. Het is een vroolijk gezicht de strijders met eeu schijnbaar llinken gang goed bij elkander te zien rijden. Een mooie kamp ontstaat tusscben Stroet- liofF, die lang één blijft, Bosch, Bayer en Witte- inan; die ten voordeele van Bosch uitvaltWit- 'eman wordt tweede cn Stroethoff derde. De tijden rijn 3 m. 5% 9-, 3 m. 6 s., 3 m. 6% s. No. II. Wedstrijd op driemeiers (internatio naal.) I eng. mijl van meet 804.5 meter (2 ronden pl. 1.8 M.) Prijzen gouden, zilveren en b onzen medaille. Deelnemers H. E. Meulman, Amsterdam M. Echal'é, Parijs; Adler, Amsterdam. Het gelijkt wel of de rijders heel wat werk te verrichten hebben, zoo langzaam gaan zij af. cn bet is toch n et meer dan 2 ronden. Adler blijft heel trouw achter den Franschman hangenliet mag hem bij den eindpunt niet gelukken hem voor te komen, zoodat Echalié één is in 1 m. s. j Adler in l m. 3 s (2); beiden denzelfden tijd. No. III. Internationale wedstrijd op hooge tweewielers. Afstand 2 kilometer met voorgift j ronden 8 meter). Prijzen ter waarde van 60, 30, ƒ20. Deelnemers: H. Roosdorp, Amsterdam, J. 121) HOOFDSTUK IX. „Stel je nu eens voor, dat gij zoo rijk waart, en beproef dan eens te begrijpen wat het zegt, rijk te zijn. Ik geloof, dat een verlangen naar grooten rijkdom het meest gewone verlangen ter ereld is. Hebt gij er nooit eens over nagedacht, wat gij doen oudt, als gij rijk waart?" „Neen, nooit, dat zou veel te dwaas geweest zijn. Vader hield veel van om ons te vertellen wat hij doen zou, als hij eens een groot kapitalist werd. Hij wilde dan een mooi huis met een prachtigen tuin en een eigen rijtuig hebben. Ik geloof ook, dat hij graag een kantoor zou willen hebben met een groot aantal bedienden. Maar dat is zoo de gewoonte van die mannen om over iets te denken, wat zij niet hebben, eene vrouw ziet slechts wat voor haar ligt en beproeft er zooveel mogelijk voordeel uit _te halen. Ik ben er zeker van, dat vele mannen zichzelve niet precies kennen, b. v. mijn broeder Horatio." „Ja, lieve, Horatio Patager kent zichzelven stellig niet." „Zie je, ik vind het zoo dwaas van menschen in onzen stand om over rijk worden te droomen. Als een jongen kantoorbe diende wordt, dan moest hij beginnen met het goed te begrijpen, dat hij nooit rijk kan worden." Hij moest zich vergenoegen met fatsoenlijk te leven en zijn plicht te doen, en hun, die beneden hem in stand zijn, een voorbeeld geven van eerlijkheid en zedelijke beginselen." „Je hebt groot gelijk, Nettie. Eerst sedert ik u heb leeren kennen, heb ik het gewicht van den invloed, dien een kantoor bediende kan uitoefenen, naar waarde leeren schatten." „Vader is nooit rijk geweest, maar hij is altijd geëerbiedigd gewor den. Dat kan niemand ontkennen." „Luister eens, lieve Laat uwe verbeelding nu eens den vrijen teugel. Als gij rijk waart, zoudt gij geen zorgen hebben. Tegen woordig hangt uw geluk van mijne gezondheid en kracht at. Als mij die nu ontbraken, wat dan Gij zoudt misschien niet zoo veel aan mij denken, als gij welvarend waart." „Dan zou ik niet zooveel van u houden, George." „De jongens zouden de beste opvoeding kunnen krijgen, die men maar verlangen kan." „En ze zouden tot luiaards opgroeien en zoo tot kwaad doen vervallen „Gij zoudt een eigen rijtuig hebben, een grooj huis en vele beoienden." Nettie schudde haar hoofd „Neen, al deze zaken trekken mij niet erg aan. Waarom weidt gij toch zoo over rijke menschen uit George." „Deels uit nieuwsgierigheid om eens te weten, wat gij er van denkt, en deels, omdat wij waarschijnlijk kans hebben in beter doen te geraken." „O, in beter doen te komen Wel, daar heb ik niets tegen." „Ja, en in veel beter doen ook. De directie van een courant uit het West-End heeft mij een voorloopig voorstel gedaan om mij aan dat blad te verbinden. Als zooiets gebeurt, dan kunt g j u voorbereiden op eene aanzienlijke vermeerdering van ons in komen, Nettie." „Hoe groot is die vermeerdering wel „Verleden jaar verdiende ik driehonderd pond. Wat zoudt gij zeggen van zeshonderd?" „George, dat is onmogelijk. Zeshonderd pond!" „Onwaarschijnlijk, lieve, niet onmogelijk. Voor den journalist is niets onmogelijk. Ik heb het woord van de directie nog we niet, maar wij moeten de zaak eerst overwegen voor wij dit groote inkomen aannemen. Ik heb nooit geweten, hoe goed het is arm te zijn voor ik u huwde, Nettie." „Wij zijn geheel niet arm, George. Maar kom nu en laat ons aan het avondeten beginnen." Nadat dit genuttigd was, begon George over armoede te spre ken. Hij bleef zichzelf en zijne vrouw maar steeds als arme menschen beschouwen, ofschoon zij het mooiste huis in Daffodil Road bewoonden, alle kamers gemeubeld hadden en niets ge en hoewel zijne vrouw bijna honderd pond in de spaarbank had staan, die zij in haar huwelijk had opgespaard. „Zie je," zeide hij, „hoe eenvoudig ons leven is, en hoe weinig behoeften wij nu hebben. Als wij meer geld hadden, zouden wij meer behoeften hebben en de eenvoud zou spoedig verdwe nen fzijn „Ik weet zeker, dat wij alles bezitten, wat wij noodig hebben.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1