Mrs. DE KANTER EN TREUB J. Ott Bultman, Haarlemmermeer 0, Th. D. W. Filz, Arnhem 9 en A. Byaink, Amersfoort ÏOOJ Na eene ronde hoeft Fiïtz Eyainic ,1 beet; Bultman en Roosdorp gaan er goed over; de laatste kan het echter niet tegen het trappen van Bultman (die spoedig alle voorgiften heelt ingehaald) uithouden eu raakt daardoor veel achter. Filtz blijft trouw achter Bultman hangen en onze oogen kunnen wij haast niet gelooven Bultman wordt door Filtz geklopt! Hoe onaangenaam ook voor Bultman, was het eene verrassing. Wij meenen echter, dat de overwinning van Filtz meer geluk dan wijsheid is. Ziju tijd was 2 nn 262 5 s., Bultman, tweede, in 2 m. 27 s. en I Roosdorp in 2 in. 372 5 s. No. IV. Wedloop NationaalAfstand: 1 E. M. (4 ronden pl. 2.6 M.) met voorgift. Prijzen verguld zii/eren, zilveren en bronzen medailles. Boveudieu zal voor hen, die van meet zullen loopen gelegenheid bestaan om den zilveren beker te winnen, uitgeloofd door de Sunlight Soap Co., mits dc afstand binnen de 5 minuten afgelegd wordt. Deelnemers: -Rapid-, Ben Haag; C F. Jib- ben, Amsterdam; VV. I. H. Muller, Hnarlem; W. Schelfhout, Den Haag; -Distun e-, Den Haag; R Anema, Scheveuiugen. Veel vermaak baart deze wedloop onder het publiek eu voor een leek is het eeu Koddig ge zicht. Muiier verlaat reeds spoedig zijne ineet- inunnen, maar Jibben neemt hen weder. De voor giften blijken te groot te zijn. Anctoa wordt één in 4 in. 5t26 s.; «Rapid- twee in 4 m. 563/. en Jibben in 4 m. !'9!/s s. drie. V. Wedstrijd op veüigJieidswielers, internatio naal, 1 eng. mijl van meet (4 ronden pl. 2.6 ■M») Prijzen gouden, zilveren en bronzen me dailles. Deelnemers in dc eerste af,'deelingRobert Protin, Luik; C. Witteveeii Jr., Haarlem; W. J. Ra lemaker, Den Haag. Witteveen begint met voor te rijden; er zit weinig gang in/Bij het ingaan der laatste ronde komt er meer be weging in als de Belg zich aan het hoofd plaatst, die in d-ze afdeeling eerste aankomt in 3 m. llVs 8- Witteveen is tweede in 3 m. 12 s. Ra demaker mankte deuzelfden tijd. In do tweede afdeeling kwamen uit; George van Ooien, LuikH. Roosdorp, AmsterdamC. A. Koning, Rotterdam; I D. Houtman, Haar lem. Het gaat met Houtman aau de spits heel wat harder dan in de eerste afdeeling. i»e eerste 3 ronden komt or geeno verandering in dc volg orde. Iu dc laatste ronde valt Houtman af, en Roosdorp doet ons weer een spurt zien, dié in een woord -prachtig- is. Hij komt dan ook onder hartelijke toejuichingen ééu aan in 2 m. 417* 8-» Koning in 2 m. 424 i s. (2) en Vaa Ooien (Belg) in 2 m. 43 s. [8j. Beslissing. Een prachtige "raceDe vijf wed strijders geven elkander weinig tooallen blijven aan elkau.ier hangen. In de laatste roude vliegt ProHu naar voren, maar Witteveen kau dit niet verdragen; hij wil en zal Hollands eer ophouden. Een woord van hulde aan Witteveen achten wü hier niet misplaatst. Zijn tijd is 2 m. 421 s. Protiu wordt met denzclfdeu tijd tweede en Roosdorp wordt tweede, in 2 ni. 423,s s. Het holland-cfie volkslied speelt. Met i October is de b r i e- vengaarder VValig te Krommenie eervol ontslagen en het beheer van het hulp kantoor voorloopig opgedragen aan den heer Kabel aldaar, in afwachting \an de vestiging van een post en telegraaf- kantoor door het rijk, waarvoor de ge meente grond beschikbaar moet stellen. De hoofdcommissaris van politie te 's Hage waarschuwt tegen de Maatschappij De Eerstelingdirecteuren M. J. den Hartogh van Eek en C. A. Porre§tein, eerst wonende te Amster dam, thans Jan Pjeter Coenstraat ic in Den Haag. M a a n g namiddag w d te Rotterdam een jongetje van vijf jaren naar het ziekenhuis gebracht, die even te voren door eigen onvoorzich tigheid bij het nederlaten van de Jan Kuitenbrug met den linkervoet tusschen het kamrad was geraakt, waardoor de teeDen van dien voet nagenoeg werden afgekneld. Te Maastricht is Zondag nacht bij een varkensslachter ingebroken en eene som van ƒ300 350 ontvreemd. De dader of daders zijn oubekend. Een roman uit het lev en. Te Oosterhout wierp zich Zaterdag eene twintigjarige ongehuwde moeder met haar kind van vijf maanden in het water. Door een voorbijganger werd de moeder nog tijdig gered; het kindje echter was inmiddels overleden. De justitie heeft een onderzoek ingesteld en de jonge vrouw is gevankelijk naar Breda gebracht. Zekere B. te Goes, wiensidigd, in Edam te komen spreken, waarschrijft Treub: „Noch (Kerdiik) noch I V.ÏÏ mni- T"V. I TT 1 l A zoon in kommervolle omstandigheden hij met den heer Treub in debat zou in Argentinië vertoeft, had aan H. M. de Koningin-regentes een verzoek ge richt om hem daarin te hulp te komen. De vorige week nu ontving hij van den burgemeester aldaar, uit naam van de Koningin regentes, J roo. Te Heel -Pan heel (Limburg) zal een krankzinnigengesticht voor vrou wen gebouwd worden. Reeds zijn de noodige plannen en teekeningen daar voor aan de regeering toegezonden. In eene plattelandsge- meente in Friesland werd de veldwachter belas1" met de collecte voor de 1400 gerechtigden tot het dragen van het metalen kruis. Deze beambte evenwel had zijn eigene inzichten omtrent deze zaak, en vorderde daarmede niet veel. Toen hem nu een uiterste termijn van storting werd gesteld, leverde hij op den gestelden tijd de bus in, die bij d opening bleek te bevatten.... een halven ceni, door den collectant zeiven daarin gestort. Op de vraag van den burge Maar hoe heb ik het met je meester gaf de ontrouwe dienaar tot bescheidj van de weduwe Mielema. „Och, mijnheer, overal zei men, dat het debat zal plaats hebben. rijk die menschen moest onderhouden Tot loon voor zijne onafhankelijkheid werd de man ontslagen. De pleizierreisjes per Hol- landsche spoor van Leeuwarden naar Amsterdam vallen zoozeer in den smaak van het publiek, dat het bijna ondoen lijk is een kaartje te bemachtigen. Maandagochtend 6 uur begon de uit gifte voor de reis van Donderdag a. s., en 's nachts om 1 uur posteerden zich reeds de eersten voor de loketten, zoo dat zij die tusschen 5 en 6 uur kwa men, onmogelijk eene plaats konden krijgen om in aanmerking te komen voor een plaatskaartje. Een paar minu ten nadat de loketten waren geopend, waren alle kaartjes weg. Het getal kaartjes dat uitgegeven wordt, blijkt dan ook veel te gering te zijn. Door de maréchaussée van Meppel werd Zondagmorgen eene vrouw gearresteerd en naar Assen overgebracht als de vermoedelijke daderes van een diefstal van gouden en zilveren voor werpen, ten nadeele van den winkelier J. de B. in eerstgenoemde plaats. Zij was gedurende de kermis aldaar ge plaatst met een tentje niet verre van de woning van den bestolene. Aan de nederlandsch duitsche grens wordt sinds den aan vang van de hooge brood- en koren- prijzen veel gesmokkeld, te meer daar juist aan de grenzen de duurte van vleesch en graan zoozeer gevoeld wordt. Te Wijier (Duitschland) hebben reeds vele inbeslagnemingen van brood enz. plaats gehad, en te Zyflich zijn dezer dagen acht partijen gesmokkelde rogge verbeurd verklaard. treden Te zes uur vertrokken wij uit Amster dam naar het station Kwadijk—Edam. We komen er aan, de heer de Kanter die in denzelfden trein zat, de verslag gever van de N. Rott. Couranteen heer uit Amsterdam en ik voor Haar lem's Dagblad. Op het perronnetje staat eén persoon, de heer D. F. Pont, voor zitter van de kiesvereeniging, die den heer de Kanter komt afhalen met.... een coupétje. Drie lange gezichtenwe hadden gehoopt mee te rijden, Edam ligt circa drie kwartier wandelens van het station af. Dan de heer Pont is gastvrij, we zullen ons allen wat klein maken. De eigenaar der equipage kruipt in een hoekje op een klapbankje, de heer de Kanter en wij beide op net bankje, de Amsterdammer op de bok. Vooruit, koetsier, we zullen van avond óok wel opeengedrongen worden. Halfacht trekken we uit 's heeren Ponts gastvrije woning naar het lokaal waar het Achterom t? Bdam. In de laatste dagêti Staan tal van bladen vol met stukken over en stuk ken van mr. H. Ph. de Kanter en mr. M. W. F. Treub, alle over de verkie zing te Hoorn. Daar nl is zooals men weet, de heer W. K. baron van Dedem als lid der 2de Kamer moeten aftreden wegens zijne benoeming tot miuister van Koloniën Door de Centrale kies vereeniging werd daarop de heer P. B, J. Ferf candidaat gesteld, terwijl de heer T^eub wordt aanbevolen door eenige liberalen, radicalen en door de Katholieken. Nu treedt de heer de Kanter hier en daar op ter aanbeveling van de candidatuur-Ferf, o. a. ook in Hoorn, waar men toen, wonderlijk ge noeg, den heer Treub den toegang ontzeide. Vandaar, dat Dinsdagavond mr. de Kanter door de liberale kies vereeniging „Grondwet" was uitgenoo- dringen we naar de tribune door een van menschen, die geen voet op zij kunnen omdat zij worden opgedron gen door andere menschen. Achter mij komt iemand, die luid uitroept„laat mij door, ik ben Treub Jawel. Al was het bijwijze van spre ken de koning, dan zou er geen ruimte te maken wezen Maar we hijschen ons verder en worden verder geheschen, totdat we eindelijk hoe weet ik niet precies, op de tribune staan. De zaal is voller dan propvol, het is er een temperatuur van eenige honderde graden, alle deuren en ramen staan open en daarachter, buiten op het grasperk, hangen de menschen in twee of drie rijen achter, op, naast en boven elkaar. Het is enorm, het rustige Edam staat vanavond op zijn hoofd. Op de tribune maken de sprekers van dezen avond kennis. De hoekige figuur van Treub steekt scherp af bij het rondere voorkomen van de Kanter. De voorzitter klopt met mijn wan delstok op de tafel en verzoekt stilte. Ze treedt in, men geeft gQvolg aan het verzoek om niet meer te rooken. Bij de eerste woorden van den heer de Kanter kan men het terrein reeds ver kennen, de voorstanders van Treub zitten vooraan, de typische kop van Dr. Simons uit Purmerend middenin. Wat zegt in hoofdzaak Mr. de Kan ter? Dat over Treubs bekwaamheden geen debat meer behoeft te worden gevoerd, maar dat spreker diens poli tiek aanzicht verkeerd vindt. Den 911 en 23» Juni is door de stembus eenelibe rale meerderheid bevochten en Neder land wacht de hervormingen af, die be loofd zijn en vraagt of de liberale meer derheid die zal geven? „Ja," antwoordt zij „als gij ons steunt en geen men schen naar de Kamer zendt, die iegen ons zijn." In Delft heeft Treub de liberale partij eene oude juffrouw genoemd, die met wrijven en cajoleeren niet tot leven was tc krijgen. Hij kan zich dus bij haar niet aansluiten, en vvanneer bij een groote meerderheid een enkele „wilde" geen kwaad kan, bij eene kleine meer derheid gaat dat niet. Op 9 Juni koost gij van Dedem, be vestigt die keuze nu eu stemt Ferf, niet Treub. Hoe kan Treub zich bij de liberale partij aanbevelen als liberaal, en zich tegelijkertijd laten aanleunen de aanbe veling der radicalen ea die van de ka tholieken Het komt mij voor, dat hij zich den naam radicaal toerekent als scheldnaam, maar door zich in Schoterland terug te trekken toen Tijdens gekozen was, heeft hij erkend radicaal te zijn. Over Heldt Heldt kunnen vertegenwoordigers zijn der radicale partij." Elders zegt hij, dat de radicale partij buiten Amsterdam helaasnog nergens is georganiseerd. Dit alles bewijst, dat meneer Treub een radicaal is. Nu ben ik niet bang voor eeu radicaal, maar hij moet komen voor wat hij is, niet komen vragen om de liberale stemmen en zeggen„ik hoor eigenlijk bij u, alleen ben ik maar wat vooruitstrevender." Het is niet wenschelijk, dat men u, meneer Treub, afvaardigt naar de Kamer, nu een kabinet-Van Tienhoven zittiug heeft. De toon van het dagblad en het weekblad de Amsterda?nmer tegen den gewezen burgemeester van Amsterdam, waar men hem Gijs Tienhoven en Gijs noemt, uw scherp persoonlijke tegen weer, maken dat uwe afvaardiging ook in dat opzicht ongewenscht is. Men sprak onlangs nog van harm Smeenge. Het prestige der volksvertegenwoordigers moest hoogef worden gehouden. Van het Dagblad ea het Weekblad Amsterdammer zijt gij de beste, misschien de meest geleerde vriend, en waar men mee verkeert, daar wordt men mee geëerd." Hier roept in de vergadering een stem „Meneer de spreker „btilte!" roept de voorzitter. De heer de Kanter gaat voort: Als meneer Treub werkelijk een hervormingsgezind liberaal is, waarom trekt hij zich dan niet terug tegenover meneer Ferf? Alle kies vereen igiogen hebben gesproken. (Geroep uit de voorhoede„neen neen Met 200 tegen Treub 58, is Ferf candidaat gesteld. Alle andere liberale candidaten hebben zich tegenover meneer Ferf geretireerd, meneer Van Citters, meneer van der Hoeven (gelach uit de voorhoede). Blijkbaar wil meneer Treub dus wat anders zijn dan een liberaal en het specifieke onderscheid schijnt hierin te bestaan, dat terwijl de liberalen het kiesrecht het eerst willen, Treub dat niet wil en zegt, geen obstructionist te willen wezen. Maar de Amsterdammer, de radicale kiesvereeniging „Amster dam" en de heer Calisch, een der corypheën van nwe partij, zijn dat niet met u eens. In een speech in hotel Everts te Edam heeft meneer Treub met ronde woorden verklaard, dat als hij zitting had gehad onder het vorig ministerie, vóór de schoolwet zou hebben gestemd. De katholieken steunen meneer Treub, dat zouden zij niet doen, als zij een volbloed liberaal in hem zagen. Ook daar is men dus met zijn persoon in de war. Welke zal uwe positie in de Kamer zijn Zult gij een lid zijn van een vast aaneengesloten partij Of een een - ling, omdat ge er door zoo verschil lende richtingen zijt gebracht Ik geloof niet, dat uw verblijf in de Kamer aan genaam zou kunnen wezen. Daartegenover staat de heer Ferf. Gij hebt hem gehoord (gelach) en zult niet teleurgesteld worden door zijne bekwaam heden (gelach). Meneeren, dit is eene zeer onhebbelijke manier om iemand in de rede te vallen." bij het publiek. Radicaal wil zeggen, „omverwerper", en men is in Nederland bang voor heethoofden. Maar de naam kan mij niet schelen. Wij hebben ons afgescheiden, j omdat conservatieven en vooruitstrevende li beralen niet kunnen samenwerken. Me neer de Kanter spreekt van een vast aaneengesloten liberale partij, maar hij spreekt later van de hervormingsgezinden o^ider de liberalen. Als die twee cate- goriën een vast plan de campagne heb ben, zal het alleen kunnen zijn het plan om niets te doen. Het program der liberale Unie is gebruikt als een vlag om mee te zwaaien, maar vele liberalen zijn het voor een groot deel er niet mee eens. Het hoofdorgaan der liberale partij, de Nieuwe Rotterdamsche Courant zei, dat het program geen bindende, ja zelfs geen .möreele kracht kan hebben. Zóóvele liberalen zijn in de Kamer tegen de beloofde hervormingen gekant, dat we die, öf niet zullen krijgen, öf het minimum waarmee men kan vol staan. Mijne uiting in Delft was niet aesthetisch, maar de strekking houd ik vol. Zoolang men in de liberale partij den wagen deels naar dezen, deels naar genen kant trekt, kau hij niet vooruit gaan. Ik ontzeg meneer de Kanter het recht, mij een Janus met twee aange zichten te noemen, en tart hem, mij aan te toonen, dat ik op het stuk van arbeidswetgeving, leerplicht, belasting, kiesrecht op de eene plaats ooit anders heb gesproken, dan op de andere. Mij is verweten, dat ik den steun heb van de katholieke partij. Ja, die heb ik en daar ben ik dankbaar voor. Maar die had meneer Van Dedem vroeger in dit district ook en de liberaal Gleichraan bij zijne benoeming tot voor zitter van de Kamer ook en zelfs Thor- becke was vertegenwoordiger van een limburgsch district, van uilsluitend ka tholieken. Zijn dat dan geen goede liberalen Met Heldt en Kerdijk ben ik het vol komen eens, maar verschil in zóóverre met hen van meening, dat zij gelooven aan de mogelijkheid van hervormingen tot stand te brengen met de conserva tieve liberalen, wat ik niet geloof. Meneer de Kanter heeft gezegd, dat ik voor de schoolwet zou hebben ge stemd en meneer Ferf niet Maar dan behoor ik juist meneer Van Dedem op te volgen, want die heeft er ook voor gestemd. Alweer heeft meneer de Kanter mij voor de voeten geworpen, dat ik zoo scherp persoonlijk tegen meneer Van Tienhoven zou zijn en mij onder anderen de 7« pagina van het Weekblad ver weten, waarin wordt gesproken van Gijs. Ik zeg in den gemeenteraad mijne opinie, maar sta op een zeer goeden voet met meneer Van Tienhoren. Meneer de Kanter kan het hem zelf vragen De liberalen spreken wel van Bram Kuyper en van Brammede en Uilen spiegel is tegen ons vaak nog veel on aangenamer, dan de Amsterdammer jegens meneer Van Tienhoven De toon der hoofdartikelen in het dagblad valt niet altijd in mijn geest. Waarom zou ik mij voor meneer Ferf terugtrekken? Zeven kiesvereeni- De voorzitter dreigt met sluiting der j gingen hebben hem gesteld, en zijn vergadering als dit weer gebeurt. 115 in dit district. Ik laat de beslissing De heer de Kanter eindigt zijn toe- over niet aan de kiesvereenigingen, maar spraak en wordt door de achtersteaan de kiezers. helft van het publiek levendig toege-1 Wat het praatje aangaat dat ik ob- juicht. j structionist zou wezen, ik doe niet anders Thans treedt zonder pauze de heer dan daartegen opkomen. Ten slotte een Treub op. „Ik zou", zegt deze, „de wijze 1 staaltje van de vaste aaneensluiting der van debatteeren van meneer de Kan terliberale partij in de Kamer. Een libe- niet gaarne volgen. Hij heeft u bangraai kamerlid kwam bij een ander, om trachten te maken met het woord radi-1 hem te verzoeken te helpen de consei - caal. Overal heb ik er voor durven uit- i vatieve elementen er uit te drijven. Is komen, dat ik dat ben. Maar diend&t aaneensluiting naam hebben wij ons z°lven niet De reden van den heer Treub wordt gegevendie hebt gij en de uwen ons luidruchtig toegejuicht. Onmiddellijk re- gegeven, om ons verdacht te maken pliceert de heer de Kanter. Daarna zal Wij mogen daarvoor wel dankbaar zijn, George. Ik ben het ten minste in hooge mate." Zij legde haar hand liefkozend op zijn arm. „Ik ben zeer gelukkig, lieve, dat is aan u te danken. Wie zou ook ongelukkig kunnen zijn met zulk een echtgenoot?" Hij kuste haar. Toen stopte hij zijn pijp en stak haar aan. „Als gij gelukkig zijt, lieve," zeide hij langzaam, „dan wordt mijn bezwaar op eens weggenomen. Wij leven tevreden, waarom zullen wij dus meer geld verlangen?" „Ik verlang niets meer. Maar toch moeten wij trachten om zooveel geld te verdienen als wij kunnen, en wei om verschil lende redenen. Ten eerste moeten wij voor den ouden dag en voor de kinderen zorgen en dan zoudt gij wel eens ziek kunnen worden en ongeschikt kunnen zijn om uw werk te doen. Daarom moeten wij altijd beproeven zooveel mogelijk geld over te leggen." „Laat ons de zaak nu eens verder beschouwen," vervolgde George. „Wij nemen tegenwoordig een onaanzienlijke positie in de maatschappij in en hebben weinig verplichtingen, niemand verwacht iets van ons; wij zijn weinig in de gelegenheid om onze patroons te bedriegen of onze dienstboden voor ons te laten zwoegen. Mijn patroon van den Clerkland Observer b.v. kan mij zoo hard laten werken als hij wil, en dat doet hij ook. Ik haal het maar aan als een feit zonder er wrok over te gevoelen. Deze handelwijze ergert mij wel wat, want ik blijf, niettegenstaande ik voortdurend werk en mijzelf oefen, toch nog arm. Maar aan den anderen kant is dit nog nadeeliger voor mijn patroon dan voor mij, want het verzwakt zijn zedelijke kracht. Ik zie, dat zijn werkader verslapt en langzamerhand geeft hij zich meer aan luiheid over, tot hij op een goeden dag eens geheel in verval geraakt." „Niemand spreekt toch zoo verstandig als gij, George. Het is geen wonder, dat de dominé zegt, dat gij boven uw stand zijt. Die Humphrey is een bizonder verstandig en belezen man, zei hij laatst tegen vader." George lachte vergenoegd. „Niemand kan boven zijn stand zijn, lieve. Dikwijls neemt hij eene lagere positie in, dan hij behoorde." „Ieder man kan een sieraad van zijn stand zijn, maar hij kan er zich niet boven verheffen. Maar laten wij op ons gesprek van zooeven terugkomen. Wij hebben twee jongens, die gelukkig hun moeders evenbeeld zijn. Als deze jongens volwassen zijn, dan zullen zij misschien veel eerzucht hebben, want zelfs in deze voorstad kan zij jonge harten in beroering brengen. Het is niet iederen man gegeven om een tevreden bediende te zijn. Als zij nu van dien eerzucht blijken geven, dan staat de geheele wereld voor hen open. De zoon van Croesus heeft zulk eene keus niet. Zijn eerzucht kan een hooge vlucht nemen, maar zijn arbeids veld is toch beperkt. Het is een verrukkelijk denkbeeld om aan de onderste trede van den maatschappelijken ladder te staan en in staat te zijn, die tot een duizelingwekkende hoogte te beklim men. Het is heerlijk, dat te kunnen." George's vrouw schudde haar hoofd. „Ik hoop dat de jongens zoo gelukkig en tevreden zullen zijn, als wij altijd geweest zijn. Ik heb niet veel op met rijkdom. Hij brengt de menschen maar in verzoeking." „Misschien. Dus dat vindt ge een reden om arm te blijven „Maar wij zijn niet arm, George," herhaalde zijne vrouw. „Wij zijn zeer fatsoenlijk en geëerd. Vader zegt altijd, dat onze stand het land eerlijk en braaf houdt. Wij doen ai het werk en de patroons steken het geld op. In lagere standen heerscht dron kenschap en in de hoogere kringen losbandigheid. Maar in onzen stand vindt men eerlijkheid, trouw en zedelijke beginselen. Wij bedriegen niet evenals de kooplui, wij onderdrukken niet zooals kapitalisten en wij drinken niet als de ambachtslieden." „Uw vader heeft altijd gelijk, Nettie. Hij is een zeer eerbied waardig lid ran dien stand en al uwe bloedverwanten zijn dat, behalve Horatio." „Arme Horatio." „Laat ons op de zaak terugkomen. Menschen, die evenals wij niet bepaald arm zijn, zien niet voor- of achteruit. Kwalen be schouwen wij niet als erfelijk. Dat bespaart ons veel angst en leed. Wij nemen geen voorzorgen en toch zitten wij niet in wanhoop terneer. Veronderstel eens dat dronkenschap erfelijk is, en stel je dan eens voor dat een van onze jongens met die kwaal behept was." Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2