POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Door Charles Davenport, agent der „Sequah Company Limited", tijdelijk te Amsterdam, is bij den rech ter eene vordering ingesteld tegen de Vereeniging tegen de kwakzalverij. Op grond dat de eischer, door de versprei ding der strooibiljetten van genoemde vereeniging, in de uitoefening zijner werkzaamheden zeer is belet, en veel schade heeft geleden, vraagt hij 5000 gulden schadevergoeding. Dr. Duparc is, wegens ziekte, als handlanger van Sequah vervangen door dr. Mensert. Dinsdag j.l. werd op de markt te Purmerend door zekeren P. P. uit Alkmaar een paard verkocht aan P., paardenslachter aldaar en ver be neden de waarde. De kooper kreeg daardoor achterdocht en deed de politie waarschuwen. De dief rook lont en maakte dat hij weg kwam, de stad uit en de Beemster in. De rijks-politie zat hem echter per rijtuig op de hielen en weldra was hij gepakt. Volgens zijne bekentenis heett hij het paard gestolen van den geneesheer te Rustenburg, ge meente Ursem. Hij is Woensdagochtend ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Haarlem. De Belg, die 14 dagen ge leden te 's Hage in arrest is genomen, verdacht van zakkenrollerij, is wegens gebrek aan voldoend bewijs zijner schuld aan dit misdrijf, buiten verdere vervol ging en op vrije voeten gesteld. In de Woensdaggehouden gemeenteraadszitting van Delft is be noemd tot gemeente-architect de heer M. A C. Hartman, civiel en bouwkun dig ingenieur te Arnhem. Door de po Ti tie te Delft is Dinsdag aangehouden een jongen van 12-jarigen leeftijd, wegens ladelichten. Tegen den jeugdigen deugniet, die on der verdenking lag van meermalen kleine diefstallen te hebben gepleegd, is proces verbaal opgemaakt. Door d e n c o m m i s s a r i s v a n politie te Amersfoort is een onderzoek ingesteld omtrent een brand, die ver moedelijk aan kwaadwilligheid is te wij ten en jl. Vrijdag uitbrak in de boeren hofstede van P. van den Tweel, aan den Hoogenweg, nabij de grensscheiding tusschen Amersfoort en Hoevelaken, in den hooiberg, naast het woonhuis ge legen. De boerenhofstede is geheel afge brand, doch een gedeelte inboedel en hooi werd behouden. Het onroerend goed was verzekerd tegen brandschade, doch inboedel en hooi niet Als dader heeft zich bij de politie te Utrecht aan gemeld zekere A. P., die daarop naar Amersfoort is vervoerd. De postwagen, die van Maeseijck naar het station Susteren rijdt, is Zondagavond onderweg aange rand. Een der reizigers schoot zijn re volver af, waarop de aanranders op de vlucht gingen. Door de maréchaussées is een onderzoek ingesteld, 't Is of we nog in de tijden van Ferdinand Huyck leven Uit Hengeloo (O.wordt van 21 dezer gemeld: De heer J. Hora Adema, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag was verleend als burge meester dezer gemeente, ertrok heden voormiddag per trein van 9.18 voorgoed. Reeds in de Raadsvergadering van 10 Sept. jl. had hij zijne aanvrage om ontslag aan de leden medegedeeld en nam hij van hen een hartelijk afscheid. De heer Hulshoff Pol antwoordde daarop, namens den Raad, in recht hartelijke bewoordingen. Een persoonlijk afscheidsbezoek bracht de heer Adema aan vele ingezetenen van allerlei stand, zonder aanzien des persoons. En nu, bij zijn vertrek, kon hij de overtuiging erlangen, dat hij van hier nog aange name herinneringen meeneemt en achter laat getuigen de vele vrienden en kennissen die hem uitgeleide deden. Onder zijn ruim driejarig bestuur is ook nog wel iets gedaan dat goede vruchten kan dragen voor onze ge meente. Verschillende wegen werden verbeterd eene nieuwe school werd gebouwdeene nieuwe brandweer en eene bouw- en plantsoenverordening werden samengesteld de politie werd goed georganiseerd; eene nieuwe politie verordening is gereed en wacht slechts op behandeling enz. Te Groningen is op het ter- tQin van de gasfabriek op eene diepte van meer dan 1 meter in den grond eene zeer vreemde schotel gevonden. Dit zwaar verguld koperen voorwerp is in het museum opgenomen; het be vat in het midden eene afbeelding van Christus en rondom den rand menschen, als de dragers der verschillende zonden deugden. De versieringen zijn ro- maansch met sporen van byzantijnschen of egyptischen invloed. Deze soort van schotels, bekend onder den naam van bassin lilhurgiquemoe ten meer dan 700 jaar oud zijn. Geen der musea in ons land is in het bezit van een dergelijk exemplaar in duitsche musea moeten er drie te vinden zijn. De politie te Groningen deed Dinsdag eene goede vangst. Het mocht haar namelijk gelukken den dader van den diefstal, voor ongeveer 14 dagen gepleegd in de stuiversspaarbank, ge houden wordende in de Violenstraat aldaar, ten bedrage van pl. m. 70 gul den, aan te houden. Tevens is gebleken dat dit jong- mensch, zekere A. R. K., ook de vorige week heeft ingebroken in de koepel van den heer H. aldaar, alwaar hij twaalf zilveren lepeltjes en eene flesch Madera had ontvreemd. majoor Hardenberg, goeverneur der Kon. mil. academie, is het zoogenaamde „ba ren" der cadetten van het jongste studie jaar geheel geëindigd. De 5 cadets van het oudste studiejaar, die, niettegen staande het met goed gevolg afgelegd officiersexamen, niet tot 2» luitenant werden aangesteld, zijn met het toezie .t op de jonge cadets belast en verant woordelijk gesteld dat zij ongemoeid worden gelaten. in oost-westelijke richting circa 2 kilo meter voortzet. Door roosting verkreeg ik uit het cinnaber 74% zuiver kwik zilvererts. Het is onbegrijpelijk, dat de vee'jarige opsporingen van het mijn wezen niet tot de ontdekking van deze lagen hebben geleid." Legsr en Vloot. Men schrijft ons uit 's Hertogenbosch De verplaatsing van twee cornpagnieëQ infanterie uit dit garnizoen, één naar Roermond en één naar Venloo, juist op een tijdstip dat gevallen van typheuse koortsen, eenige zelfs met doodelijken afloop, onder de soldaten voorkomen, wekt bevreemding. De geneeskundige dienst zou, naar men beweert, het gevaar niet gering achten, dat met de verplaatsing der militairen ook de besmetting worde overgebracht, en zou op dien grond iedere garnizoensverandering hebben ontraden. Voor die verandering bestaat ook te minder noodzakelijkheid, omdat het rui me arsenaal (waar het 5e bataljon, na de ontruiming der Tolbrugkazerne, gehuis vest is), met weinig kosten tot eene blijvende kazerneering ware in te rich ten. Bij kon. besluit van den 2211 dezer is de luit. t. z. 20 kl. J. W. Bos Janszen met den iu Oct. a. s., op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. Bij kon. besluit van 21 Sept. is de 23 luit. L. Levinson, van het 6' reg. inf.> voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in >West-Indië. Bij kon. besluit van 22 Sept. zijn benoemdbij het wapen der inf., tot ic luit., de 2i luit. H. J. L Muskeyn gedet. bij het leger in Ned,-Indiebij het 2c reg., tot ie luit, de 2* luit. K. E. M. Vogel, van het korps, en C. J. W. Rink, van het 1* reg.; bij het 40 reg., tot ie luit., de 2« luit. G. G. A Hesselink, van het korps; bij het 5 reg., tot 10 luit., de 2e luit. C. P. van der Star, van het korps bij het 6c reg.. tot kapitein, de ie luit. J. B. van Damme Jalink, van het reg. gren en jagers. Het vertrek van Hr. Ms. divisie voor buitenlandschen dienst, bestaande uit de schroefstoomschepen ie kl. Johan Willem FrisoKoningin Emma der Nederlanden en Van Galennaar den Atlantischen Oceaan, is bepaald op 10 October. Uit Breda meldt men: Dank zij de flinke maatregelen van den generaal- Financieels mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 22 Sept. loopende, door hun tus- schenkomst verhandeld. Aand. Effectenbank „De Kleine Kapitalist". 60 pet. Aand. Amst -Deli-Comp. Aand. heli Langk, Tab.- Mpij. 2e Serie Aand Rott. Deli-Mpij. Aand. K. N. Loc. Spw. Mpij. te Apeldoorn Opricht. Aand. IC. Ned. Paketvaart-Mpij Aand. Ned. Fabr. van Werktuigen en Spoor- wegmaterieel A. Oblig. idem idem Aan deelen in de overw. Aand. Ned. Stoombl. te Nijverdal. Aand Ro.tt Suikerraffin. Cert. Staat Maryl. adm. Amsterdam Oblig. Mexic. Loten. 70 85 90 25 ƒ85. 52 iü-3 97S 70 X 94 f 18X VISSCHERIJ. Nieuwediep, 23 September. Door korders werden hier heden 10 tot 60 groote, 20 tot 100 kl. tongen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerdgr. tong gold 45 55 cent, kleine id. 20 cent per stuk, kl. schol ƒ3 3.50 per mandje en schar 2.50 per mand. KOLONIËN. (Uit de bataviasche bladen van 15 21 de Deli Cl. tot 22 Augustus jl.) BATAVIA, 21 Augustus. De Vereeniging van Djocjasche land huurders heeft zich tot de Tweede Ka mer gewend met het verzoek, om niet mee te werken tot de weder-invoering van uitvoerrecht op suiker en die in elk geval opnieuw voor vijf jaar te verdagen. De Vereeniging van suikerfabri kanten te Cheribon heeft zich tot het opperbestuur gewend met het verzoek om definitieve opheffing van het uit voerrecht op suiker. Het verzoek van den onlangs door den raad van justitie te Semarang, wegens het moedwillig toebrengen van slagen en onwettige inhechtenisneming en gevangenhouding van 2 personen, veroordeelden indigo-fabrikant G. F. W. van Maanen, om zijne straf van drie maanden gevangenis te veranderen in eene geldboete, is door den Gouver neur-Generaal afgewezen. Aan een particulier schrijven van den heer Buijs, chef mijnbouwkuudige en prosector van de Sintang-Maatschappij op de Westkust van Borneo, zijn de volgende bijzonderheden ontleend. „Den 4a werden door mij op aan wijzing van eenige rijksgroo.en van Sin- tang eenige boringen gedaan in het zee diluvium. Den 6u daaropvolgende had ik het geluk op M. 17.40 een hoogst waarschijnlijk door recente nep tunische invloeden aangespoelde cin- naberlaag aan te boren, welke een zwaarte heeft van 3 meter, en zich bijna De algemeene raad der belgische werkliedenpartij heeft besloten, eene groote volksbeweging te organiseeren ten gunste der onmiddellijke invoering van het algemeen stemrecht Ten einde de propaganda te bevorderen, zal een nieuw goedkoop socialistisch dagblad bin nenkort verschijnen. Ook werd besloten in hen boezem der werkliedenpartij een bureau te vestigen, belast met het ver zamelen van alle gegevens op den toe stand der werklieden betrekking hebben de. In goed ingelichte kringen te Berlijn, is van een voorgenomen bezoek van den Czaar aan Duitschland niets bekend. Het bulletin omtrent den toestand der grootvorstin Alexandra, van Woens dag ochtend vroeg, zegt, dat Dinsdag namiddag de toestand plotseling verer gerd is, en tegen den avond wel iets verbeterde, maar de zwakte op onrust barende wijze toeneemt. Het Journal de Si. Péiersbourg be groet de beslissing omtrent de opheffing of verlichting van den pasdwang in Elzas Lothariugen als een kenteeken van te hoogster plaatse heerschende gevoe lens, welke voor de zaak des vredes voor eene kalme stemming der gemoede ren niet dan eene hoogst gunstige be- teekenis zouden kunnen hebben. Naar uit St. Petersburg aan de Sian dard gemeld wordt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een wetsont werp voltooid, volgens hetwelk de uit gewezen vreemdelingen overgebracht zullen worden naar Siberië, bijaldien de regeeringen der landen vanwaar zij ko men, weigeren hen weder toe te laten, Door dezen maatregel zouden voorname lijk de Joden en de Polen getroffen worden. Naar aanleiding van de berichten van een te Berlijn verschijnend dagblad, door welke ongerustheid zou kunnen ontstaan over den stand van zaken in Oost-Afrika, heeft de rijkskanselier in lichtingen ingewonnen bij den goeverneur Deze heeft Dinsdag per telegram gemeld dat alles overal rustig is. Volgens de Tribuna heeft dezer da gen de italiaansche regeering het ant woord ontvangen van de koningin van Engeland op een brief van koning Me neleck van Abessynië. De engelsche regeering bedient zich opzettelijk van Italië's tusschenkomst in deze zaak, ten einde te doen uitkomen dat zij_ weerwil der protesten van den Negus, het italiaansche protectoraat, bij het verdrag van Ucciali ingesteld, blijft er kennen, Binnen enkele dagen zal weder een bodem van de russische viijwilligersvloot, krachtens het pas tusschen Rusland en Turkije gesloten verdrag, de Dardanellen passeeren. Ditmaal de Orioldie groot- In liet nieuwe h 0 0 I'd t e 1 e. graaf- en telephooukantoor te Brussel zijn de vorderingen der wetenschap ea de nieuwste ervaringen op het gebied dezer beide diensten in toepassing ge- bracht. Wat de te gebruiken telegraaf, toestellen betreft, zal daarin eene geheele verandering komen, Sedert 6 maanden worden proeven genomen met den amerikaanschen sounder of klopper, tol het te voorschijn brengen der Morse, teekens. Het sounder-systeem levert sedert 40 jaren in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en sedert 20 jaren in Engeland voortreffelijke diensten, Gedurende de proeven heèft de kloppei zulke voortreffelijke resultaten gegeven, dat de administratie besloten heelt langer of korter tijd de Hughes Morse-toestellen door den sounder vervangen. Deze laatste heeft talrijke voordeelen boven de andere; hij ver eenvoudigt het werk, bespaart tijd vermoeit bet oog veel minder, telegrafist ontvangt de telegrammen nie meer op bedrukte papierslrooken, maar neemt ze op het gehoor op. Bovendien vermoeit hij den geest niet door d( noodzakelijkheid van eene gespannei opmerkzaamheid; er is slechts eent langdurige oefening noodig voordat men op het gehoor opnemen kan Met betrekking tot de overbrenging van beursberichten zijn belangrijke ver beteringen ingevoerd Voortaan zulle de in het centraalbureel aankomende telegrammen niet meer zooals tot nu per telegraaf naar de beurs gezonder worden, maar do^r middel van een ondergrondschen buizeupost, hetgeen de verzending zeer bespoedigen zal. Het nieuwe hoofdtelegraaf- en tele phoonkantoor is natuur geheel electrisch verlicht. De engelsche luitenant B wer bracht in het vorige jaar, toen hij van ICaschgar terugkeerde, een op hoorn schors geschreven werk mede, dat hijl in de ruinen dezer stad bij Ruchar had gevonden. Bij onderzoek bleek h-t een werk in sanskrietische verzen te zijn, afkomstig van boeddhistische priesters, handelende over de bereiding van kruit, van boter, van aloe, van oogwater en van minnedranken. Het zou al wel 23 eeuwen oud zijn en dus het oudste derj bestaande indische handschriften wezen, Kinderen als moordenaarj,| Crawford en Shearon, twee jongens te Liverpool, hebben Eccles, een hunner kameraadjes, verdronken om hem zijne kleeren te ontstelen. In een onderge- looped kelder in Victoria street vond rnen het naakte lijkje van den kleine, Thans hebben de jongens aan de politie verteld, hoe zij te werk zijn ge gaan om zijne kleeren en wal hij in zijne zakken had, te bemachtigen. Zij hadden hem onder het voorwendsel /an een spelletje, naar het onbewoonde huis gebracht, zich op hem geworpen ontkleed. Daar de kleine schreeuwde, hadden zij hem in den onder water ge loopen kelder geworpen en het hoofd onder water gedrukt gedurende onge veer vijf minuten. Toen de kleine niel meer ademde waren zij tot de verdeeling vorst George, den tweeden zoon van OTergegaan. Shearon had zijn broek en den czaar, door twee luitenants en drie I ves' C'awford had zijn bu-< adelborsten der keizerlijke zeemacht ver- medegenomen na de schoenen, de kousen gezeld, van Batoum naar den Piraeus i en de Pet van het kereltje weg te hebbe» zal brengen .1 geworpen. „Wij hebben hem in t water Een persoon, uit Nieuw-Mexico te willen werpen en zijne kleeren afnemen San Antonio aangekomen, meldt, dat' ™aar, h®m "illen dooden", ver in het noorden van Texas een ge;ec|,t r klaarde Crawford, de oudste van die twee heeft plaats gehad tusschen deregee-jeugdige ellendelingen, ringstroepen en de opstandelingen, waar- P e l~af 0 m.e.e n e w e e n, bij aan weerszijden een aantal dooden:dat er den ™™ster-P,esident de en gewonden zijn gevallen. Generaal Freyc.net stappen zijn gedaan door een Garza, die den opstand heeft uitgelokt, i*«ne.r medeeden van de Fransche Aca- is gefusilleerd, waarna zijn lijk aan een dem'£;]'f verbod der vcrtooning wLn van Thermidor ingetrokken tc krijgen boom is opgehangen. i TT l. - ,8 ro Het is geschiedt buiten weten van Sar- j dou, wien de stappen niet anders dan aangenaam kunnen zijn. voortgaan zoo eenvoudig te leven, als wij nu doen." HOOFDSTUK X. Mijn eigen huis. Oude en ook jonge menschen, die in de wereld van een lager standpunt tot een hooger zijn opgeklommen, krijgen soms een onwederstaanbaar verlangen om een dorp of stad terug te zién, die zij in vroegere dagen gekend en bezocht hebben. Zij gaan naar die plaats terug om de oude betrekkingen weer aan te knoopen. Wij hebben bijvoorbeeld wel eens in een courant ge lezen, van een edelman, die vroeger slagersknecht geweest was en niet kon nalaten de tooneelen van zijn kindsheid te be zoeken, ofschoon het bezoek hem zeer waarschijnlijk veel last veroorzaakte. Professor John Carew was een van die jonge menschen, die snelle vorderingen op de maatschappelijke ladder gemaakt hebben en van tijd tot tijd lust krijgen hunne geboorteplaats weer te zien. Die plaats was volstrekt niet romantisch, en er hadden geen opmerkenswaardige voorvallen plaats gegrepen, die met zijne jeugd in verband stonden. Toch placht hij eens of twee maal in een jaar de oude, gezellige straten, wegen en pleinen te bezoeken. Daar stond nog de oude Stefanuskerk, waarin zijn vader predikant geweest was. Hij had de kerk nooit mooi gevonden en evenmin veel lust gehad om de godsdienstoefe ningen bij te wonen. Hij had vele vervelende uren in de kerk moeten doorbren gen, terwijl zijn vader die een goed man, maar een slecht redenaar was, zijn preek voorlas. Toch wandelde John altijd dien weg langs, waar de kerk stond en beschouwde het gebouw met groote belangstelling. De pastorie naast de kerk was zijn geboortehuis geweest, de tuin zijn speelplaats, op den weg had hi; zijn eerste schreden gezet. John Carew was geen sentimenteel man, enkele behalve in dit opzicht. Misschien was het aan trekkelijke van het weerzien van zijn geboorteplaats niet zoozeer de herinnering aan het verleden, dan wel het contrast, dat dit begin van zijn leven met de prachtige toekomst, die nu voor hem lag, maakte. Deze Stefanuskerk staat in Daffodil Road. John Carew was evengoed geboortig uit deze wijk als Nettie of Victoria Patager. Daardoor kwam alles hem zeer bekend voor, toen hij op een mooien Juniavond die plaats doorwandelde. Hij herinnerde zich een tijd, dat de geheele wereld voor hem bestond uit wegen, die met boomen beplant waren en uit huizen, die alle veel over eenkomst met elkander hadden. Later bestond zijne wereld uit mannen en vrouwen, die veel moeite hadden om netjes en fat soenlijk door de wereld te komen; de vrouwen legden groote bekwaamheid aan den dag in het besturen van haar huishouding en moesten daarbij veel overleg gebruiken, de jongens en meisjes hunkerden altijd naar dingen, die zij niet konden krijgen. Voor sommige menschen is niets zoo opwekkend als de tegenwoordige beschouwing van of eene vroegere herinnering aan huiselijke zuinigheid; terwijl andere menschen niets kennen, dat zoo be krompen maakt en onderdrukkend werkt als juist deze noodza kelijkheid. John Carew herinnerde zich hoe hij zeer jong al had besloten om die huiselijke karigheid te verbeteren. Het deed hem onpleizierig aan, als hij zijne moeder den geheelen dag zag naaien, kousenstoppen en verstellen; zij was evenals de meeste vrouwen met haar inkomen en haar gezin een slaaf van haar huishouden. Maar John zou dit wel op de eene of andere wijze trachten te veranderen. Hij was natuurlijk zeer goed met Dato dil Road bekend. Hij herinnerde zich den stijven en netten kantoorbediende, die in het eene huis woonde, en den klerk, die zich even gewichtig gevoelde als zijn patroon en de bewoner was van het andere huis; verder diens collega, die altijd over millioenen sprak. Hij kon ze zich allen nog zoo goed voorstellen zooals zij altijd zoo trouw te kerk gingen, zoo bekrompen in hunne denkbeelden, zoo deugdzaam van gedrag waren en zoo weinig eerzucht hadden. De zoons van al deze waardige burgers had hij ook zeer goed gekend. Toen John nog zeer jong was, had hij al gevoeld, dat hij tot een hoogeren stand behoorde, dan zij ooit konden bereiken, hoewel zij toen nog allen even arm waren. John Carew wandelde langzaam voort, terwijl hij aan al deze dingen van vroeger dacht. Op eens kwam hem een huisgezin in de gedachte, dat hij vroeger ook gekend had, en dat uiteen vader, moeder, twee zoons en twee dochters bestond. Het hoofd van de familie was een kantoorbediende, een man van veel ge wicht in Daffodil Road, en een van de kerkmeesters van de St. Stefanuskerk. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2