NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 9e Jaargang. Zaterdag 26 September 1891 2524-. A BOK N EMEN TSPBIJS ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. HET NEDËRLANÜSCH TOÜNEEL. ~32Dokter Klaus. BINNENLAND. FEUILLETON. Ill IIYAIIII IAI. MÜ. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummere0,05. Dit blad verschoot dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Borean Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnmmer 122. 15 regel* 50 CenU; iedere regel ra«cr lOCenti. Groote lettere naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat; Atosnen-entea en Advertentie» worden aangenomes door onze agenten en door alle boekbandelaren en conrantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Qinéralt de Fubliciéé Mranghe G. L. DAVBM f Co., JOHN IJONB8Succ., Farjjt 31 bit Faubourg Monimartre Bet bijvoegsel va?i ons blad, dat morgenavond verschijntzal bevatten: hei geheim van de Kist (novelle). De Vestingbleek. Haarlemmer Hal letjes Ho. XCIV. Natuurkundige proeven voor iedereen. V. Gemengde berichtenVaria.. Advertentiën enz. Haarlem, 25 September 1891. De uitslag van den Kolfwedstrijd, gehouden in het .Café van den heer Prinsen in de Wijde Appelaarsteeg is als volgt Prijs Smits met 103 punten, eerste premie Donnée met 101 punten en tweede premie B. Zonjee, met 87 punten. Wij verwijden naar achterstaande ad vertentie, waarin wordt medegedeeld, dat de daglessen aan de school van kunst nijverheid voor het boetseeren en hout snijden, den m October weder beginnen déze cursus zal onafgebroken tot de groote vacantie worden voortgezet. Wij herinneren hierbij aan de fraaie werkstukken der leerlingen, die op de j laatste tentoonstelling van genoemden cursus te zien waren en vermeenen dat deze tak van kunstnijverheid, die ten onzent nog niet genoeg wordt gewaar deerd, bij degelijke toepassing een ruim middel van bestaan kan afwerpen. Reeds verschillende nieuwe leerlingen hebben zich dan ook voor dezen cursus weder aangemeld. Toen wij een dezer dagen melding maakten van de verzekering-maatschappij tegen Duinwater- en andere schaden, zagen wij een oogenblik over het hoofd, dat die assurantie (althans tegen duin water-schade) in onze gemeente niet geheel nieuw is. Sedert eenigen tijd toch wordt eene Maatschappij daarvoor, vertegenwoor digd door den heer A. Bertling, Kruis - weg 1, bij het Bolwerk, en haasten wij j ons, dit ter aanvulling van ons bericht nog mede te deelen. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie, betreffende een pleizier- vaart van Haarlem naar de Zaanstreek, met het stoomschip Postiljon No. III. Hedenmiddag, kwartier voor twee, j js door een onzer abonnés, op de Koudenhorn een brief gevonden, aan het adres van„Mevrouw E. W. In- singer, Prinsengracht 729, te Amster- j dam," welke brief door den vinder op de post is bezorgd. Een en ander ter' kennisgeving aan haar (het schrift ver moedde een dameshand) die waarschijn- lijk gemelden brief ter bezorging aan j eene gedienstige had toevertrouwd. i De eerste abonnemenisvoorstelling van het „Nederl. Tooneel" in onzen schouwburg zou gewijd zij**» geweest aan de opvoering van „Olympia's Huwelijk," wanneer dit niet onmogelijk ware geworden door eene plotseling opgekomen ongesteldheid van den heer Bouwmeester. Nu gaf men l'Arronge's welbekend blijspel „Dokter Klaus". Wij weten niet, of het allesbehalve talrijk publiek al dan niet bij den ruil heeft gewonnen, maar zeker is het, dat het populaire blijspel door de acteurs van het N. T. op uitnemende wijze werd vertolkt. t Stuk draait om dokter Klaus, en de heer Morin, die de titelrol had te vervullen, behoeft er niet tegen op te zien om de ziel van een stuk te wezen. Deze oude acteur, die eiken zomer een verjongingskuur schijnt te ondergaan en iederen nieuwen winter weer frisch en levendig als altijd voor het voetlicht treedt, is mèt zijne eigen aardigheden een bij het publiek van alle rangen zeer geliefde figuur, vooral als père noble in een salonstuk. Het stuk op zichzelf heeft weinig pretentie. Anders zou de kritiek er op kunnen aanmerken, dat de luie baron wat ai te vlug in een werk zaam lid der maatschappij verandert en dat de door den koetsier van een paardenmiddel tegen „constructie" voor ziene boer, eigenlijk in de vijfde acte niets anders heeft te maken, dan dat hij den liefhebber-dokter van zijn gewetenswroeging afhelpt en die in het Vijvertje (of was het „'t Zwaantje"?) met hem gaat begraven. Misschien was het dan ook aan het stuk te wijten, dat de heer Clous wat mat was en mevrouw de Vries het air had van een reus in een kegelspel. Van deze beide begaafde tooneelspelers is het duitsche blijspel de specialiteit niet. Des te beter past de heer Jacques de Boer (de koetsier-amateur-arts) in het genre. Naar men ons heeft medegedeeld is het décor van den schouwburg ver- frischt en vergroot, en zullen wij dat bij de opera-voorstellingen wel gewaar worden, 't Is ons een genoeglijk bewijs, dat de Directie geen zomerslaap, maar een zomerwake achter den rug heeft, evenals wij met genoegen constateeren, dat eenige leden van het Stedelijk Muziek korps ons weer als vroeger in de pauze muzikale verpoozing schenken. Den 8u October e. k. geeft het Ne derl Tooneel eene voorstelling ter benefice van den tooneelmeester Stip hout. Zijn wij wèl ingelicht dan gaat alsdan „Elisabeth van Engeland." H. M. de Koningin-Regen tes is voornemens, a. s. Zaterdag van het Loo naar Den Haag te komen, ten einde de commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van het Adres van Antwoord op de Troon rede, te ontvangen. Hare Majesteit zal nog denzelfden dag naar het Loo terugkeeren. WFFlCIE&Llffi 3EU1CUTEM. Bij kon. besluit is benoemd tot kan tonrechter te Sneek, mr. K. Klein, thans kantonrechter te Lemmer. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Octbenoemd tot lid van het college van curatoren der rijks universiteit a. te Leiden mr. C. Fock b. te Utrecht mr. H. G. Romerc. te Groningen mr. U. H. Hubervoorts is dr. J. Zee man, met ingang van 15 Oct., benoemd tot curator der gemeentelijke universiteit te Amsterdam. De minister van Binnenlandsche Za ken brengt ter kennis van belangheb benden, dat in den loop der maanden October, November of December gele genheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers bediende. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht en te roningen. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metter woon gevestigd zijn, worden uitgenoo- digd daarvan vóór 15 Oct. schriftelijk opgave te doen. De minister van Binnenlandsche Za ken brengt ter kennis van belangheb benden, dat in den loop der maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgeno men in Rotterdam. Zij. die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 15 November schriftelijke opgave te doen aan den inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht voor de provincie Zuid-Holland, dr. B. Carsten te 'sGra- venhage. De Stel. bevat een kon. besluit van 14 September tot vaststelling van een reglement voor de hoogere krijgsschool, en verder dit reglement zelf met tabel van personeel. Naar wij vernemeD, wordt aan het ministerie van Financiën eene nieuwe wet op de registratie bewerkt. De heer mr. C. E. Achterberg, inspec teur der registratie aan het depaitement, is met dezen arbeid belast. De minister van Binnen- landschen Zaken, overwegende dat de heer S. T. Land, ingevolge art. 96 der Grondwet, van rechtswege het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal heeft verloren, en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Helder, heeft goedge vonden te bepalen i°. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in dat hoofdkiesdistrict za! plaats hebben op Dinsdag 13 Oc tober, 2°. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 27 October. Het is den minister van Justitie gebleken, dat militairen in" de gevallen, genoemd bij art. 446 Wetb. van Strafrecht, door de openbare macht daartoe gerequireerd, soms het van hen gevorderde hulpbetoon weigeren, wan neer het geldt minderen in rang, .welke zich aan den drank hebben te buiten gegaan, in arrest te brengen en zulks op grond van art. 5 van het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, alsook op grond van art. 5 van het reglement op den inwendigen dienst der infanterie. Met den minister van Oorlog die de noodige maatregelen zal nemen om weigering als bovenbedoeld te voor - komen is de minister van Justitie van oordeel, dat geen van beide laatst genoemde artikelen een beletsel ople vert om aan eene vordering, als bedoeld bij art. 446 Wetb. v. Strafrecht, te vol doen. Intusschen kan van het inroepen van de hulp van een meerdere in rang het gevolg zijn, dat, wanneer de gear resteerd wordende mindere zich tegen den meerdere verzet, hij wegens insub ordinatie zal moeten terecht staan. Ten einde dit zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de minister van Ju stitie aan heeren procureurs-genera al verzocht de noodige bevelen te geven, dat in gevallen als waarvan ten deze sprake is, door de ambtenaren der politie, indien zulks slechts eenigszins kan worden vermeden, tot het arrestee ren van militairen niet de hulp van meerderen van dezen worde ingeroepen dan alléén in de uiterste noodzakelijk heid. Tot lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal voor het kies- distrikt Hoorn, is heden gekozen de heer P. B. J. Ferf (lib.) met 1811 st. Mr. M. W. F. Treub (rad.) bekwam 1516 stemmen. De heer A. van den Brand e- ler, gep. kapt. O.-I. leger, adjunct- inspecteur bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Bre da, is door den keizer van Duitschland Koning van Pruisen, benoemd tot ridder 3e kl. der Pruisische Kroonorde. De prins van Napels wordt den 3011 September a. s. te Amsterdam verwacht, en zal door den italiaanschen gezant bij ons hof aan de grenzen van ons land worden begroet. Z. K. H. zal eenige dagen in de hoof dstad verbij ven en van daar uit eenige tochten naar omliggende merk waardige steden in Noord-Holiand maken. Na Amsterdam zal de kroonprins van Italië een bezoek aan den Haag brengen waar hij en dit dient tot verbetering van een vroeger bericht vermoedelijk zijn intrek zal nemen in het hotel van de italiaansche legatie. Gedurende het verblijf van den prins in ons land, hetwelk ongeveer ééne week zal duren, zal Z. K. H. door Hare Majesteiten op Het Loo ontvangen worden. Te Amsterdam worden een- daagsche cursussen in het practisch melk- onderzoek gehouden, uitgeschreven door het bureau voor melkonderzoek °ldaar. Uit Amsterdam wordt ge meld De man, die verleden jaar uit Weenen in een koffer als pakgoed te Parijs aan kwam, heeft zijn partner gevonden. Toen men Donderdagochtend aan het douanenkantoor van het Centraalstation alhier de verschillende goederen met de vrachtbrieven vergeleek en voor eene kist kwam, lang 1.5 M., breed 0.57 en o 55 hoog, hoorde men tot aller ont steltenis een schreeuw uit de kist. Na dat de stationschef en de politie gewaar schuwd waren, werd het touw dat om de kist gewonden was losgemaakton middellijk sprong het deksel open en kwam er een miniatuurmensch uit te voorschijn. De kist, geadresseerd F Waardbom- mel. Oude Hoogstraat 17 alhier, gede clareerd als inhoudende „volumes et effets d'artiste", was verzonden uit Parijs en Woensdagavond met trein 917 al hier aangekomen. Op de hem gedane vragen antwoordde het manneke, reeds Maandag uit Parijs te zijn vertrokken en hier in een café- chantant te zullen optreden. Hij had tot voedsel niets bij zich gehad dan wat brood en bier. Bij nadere beschouwing bleek de kist van binnen gesloten te kunnen worden. In het deksel waren eenige luchtgaten, met behangsellinnen overtrokken. Nader wordt gemeld De man die in een kist van Parijs te Amsterdam aankwam, blijkt Hermann Zeitung zelf te zijn, de koffiehuisbediende uit Wee nen, die vóór twee jaren op gelijke wijze de reis van zijne vaderstad naar Parijs deed. Daarna liet hij zich even- 23) HOOFDSTUK X. John dacht wel, dat de jongens nu in de stad op kantoor zouden zijn en honderd pond per jaar zouden verdienen. Maar waar waren de meisjes? De oudste boezemde hem altijd veel be lang in, omdat zij groote, peinzende, 'blauwe oogen had, die er haar verstandiger deden uitzien, dan de meeste meisjes daar. Ja, er was zells een tijd geweest, dat John heel Yeel met Nettie Patager op had, maar gelukkig was het niet verder gekomen. Zij was toch zonder twijfel een alledaagsch meisje, al had zij ook zulke mooie oogen. Hoe zou een meisje, dat tot zulke familie behoorde, ooit anders kunnen zijn Wat zou er van Nettie geworden zijn Er was ook eene jongere zuster, Victoria, maar hij kon zich deze niet zoo goed meer voor stellen. Nettie moest nu 24 jaar zijn, want zij was omstreeks 2 jaar jonger dan hij; zeer waarschijnlijk was ze getrouwd, daar alle menschen in deze streken jong trouwen. Misschien was zij wel in den vreemde, ofschoon de bewoners van Daffodil Road dat liever niet doen, daar zij zeer aan hunne oude wijken zijn gehecht. Op dat oogenblik hief John zijn hoofd op en keek ..nd. Groote hemelgrooter toeval dan dit had hij nog nooit beleefd Hetzelfde meisje, waaraan hij dacht, zag hij aan een geopend venster zitten. Het was vijf jaar geleden, dat hij haar voor het laatst gezien had, maar toch herkende hij haar dadelijk. Zij boog zich juist over iets, het scheen wel eene wieg te zijn. Hij hield stil en keek, daarna opende hij de poort en kwam in den kleinen tuin voor het huis. Het meisje aan het venster keerde haar hoofd om, ja, het was Nettie. Hij kon zich in die diepe, blauwe oogen niet vergissen. Zij herkende hem ook en liep hem verwonderd in de deur tegemoet. „Wel, zijt gij het, John Carew. Kom binnen. Wij hebben u zoo lang niet gezien, stellig niet sedert uw vader wegging." Zij stak hem haar beide handen toe en zou hem gaarne gekust hebben, als dat behoorlijk was geweest. „Ik herkende je dadelijk, Nettie, je bent weinig veranderd. En is dit uw eigen huis en deze kleine uw eigen kind „Ja, het is alles mijn eigendom. Is het geen lief huis? En dit is mijn jongste; mijn tweejarig zoontje is juist met het meisjein den kinderwagen uitgegaan." „En hoe is uw nieuwe naam, Nettie „Mijn nieuwen naam Ik draag hem al drie jaar. Hij is Humphrey. Ik vind het een mooie naam. Mijn echtgenoot heet George Humphrey." „Ik herinner mij den naam niet van vroeger." „Dat wil ik wel gelooven, want George is een vreemdeling en is hier reeds drie jaar geleden komen wonen. Hij is geboortig uit Australië. Wie zou dat ooit gedacht hebben, dat ik nog eens een Australiër zou trouwen, hé „Wel, waarom niet, Nettie, als het de man uwer keuze is." „Natuurlijk". John Carew ging zitten en luisterde. Zijne vroe gere vriendin babbelde even vlug door als zij altijd had gedaan, en sloeg nu en dan haar betooverende groote blauwe oogen op. „Ja, maar George nam langzamerhand ieder voor zich in, want hij was zoo goed en zacht als een engel. Als mijn broeder Horatio, die herinner je je zeker nog wel, niet? ruw tegen hem was en met zijn beroep den draak stak, dan lachte hij. Vader werd langzamerhand meer met George en diens be roep verzoend. Hij zag dat hij een solied jongmensch was en op vaste uren aan zijn werk ging; bovendien vernam hij, dat hij een zeer goed inkomen had en hoorde tegelijkertijd van journalisten, die acht of tien pond in de week verdienden. Het gevolg hiervan was, dat vader zich niet langer tegen ons huwe lijk verzette. Nu dat was maar goed ook, want ik had mijne zinnen op hem gezet en wilde er niet van hooren van hem af zien, wat iedereen mij ook al voorpreekte van armoede en allerlei ellende, die ons huwelijk na zich zou sleepen. 't Duurde niet lang of waren getrouwd." „Dat was toen een gelukkige tijd, nietwaar?" „Ja, een zeer gelukkige. Maar na dien dag hebben wij nog veel gelukkiger dagen beleefd. Ik denk dikwijls, dat ik niet dankbaar genoeg ben voor alles wat ik heb ontvangen. Ik heb den besten echtgenoot ter wereld, de liefste kinderen, die gij ooit hebt gezien, een mooi huis en een goed inkomen wat kan eene vrouw meer verlangen „Ik zie al, dat u niets meer te wenschen overblijft. Liefde,

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1