POLITIEK OVERZICHT. onder den nieuw opgetreden minister van Oorlog. Bij de administratie der posterijen zijn benoemd met ingang van i October tot klerk der posterijen 2e kl. te Emmen, G. Boer, adsistent te Lem mer id de adsistent der posterijen G. Boswijk, met verplaatsing van Haarlem naar Bussem id. de geagreëerde klerk J. W. Rutte te Heerle. VerplaatstDe adsistente mej M. M. Harger, van Epe naar Winterswijk, de klerk der posterijen 2e kl. F. A. Moors, van Alblasserdam naar Voorburg. Uit Alkmaar wordt gemeld: In de laatste zitting van den gemeen teraad werd op voorstel van burge meester en wethouders een besluit ge nomen, dat algemeen met groote inge nomenheid besproken wordt. Voor 9000 zal de gemeente van den notaris W. F. G. L. Gouwe koopen debloem- kweekerij „Middenhout", welke aan alle zijden door den voorden openbaren dienst bestemden gemeentegrond is ingesloten. Door dit besluit wordt een van de schoonste deelen van den Hout, in de nabijheid der buiten sociëteit, dat met tertijd waarschijnlijk als bouwterrein zou zijn verdeeld, met bijna anderhalve hectare uitgebreid. Toen de vergadering geopend was, wenschte de voorzitter, de heer A. Ma- claine Pont, in hartelijke bewoordingen den heer J C. Vonk, die gedurende 40 jaren in den raad zitting had, geluk met het zeldzaam voorrecht van op tachtigjarigen leeftijd, met kracht en helderheid van geest te kunnen mede werken in het belang dezer gemeente. De centrale katholieke kies- vereeniging „De Eendracht" in het district Helder heelt den heer S. T. Land, die wegens zijne bevordering tot kapt.-luit.-ter-zee opgehouden heeft lid der Tweede Kamer te zijn, weder can- didaat voor de aanstaande verkiezing gesteld. In een der bladen richt m r. W. A. baron van Ittersum een oproe ping tot zijn landgenooten, om neder- landsche boeken af te staan voor de boekerij te Bloemfontein, hoofdstad van den Oranje-Vrijstaat. Dezer dagen is bekend ge worden, dat de borgtocht, welke door den nieuwbenoemden betaalmeester te Sas van Gent is moeten gestéld worden, 50,000 bedraagt. Opmerkelijk is dat die voor andere betaalmeesters met een grooter kantoor zoo weinig van deze borgstelling verschilt, ja zelfs lager is. De betaalmeester te 's Bosch bijv. stelt er slechts eene van 30,000die te 's Hage van f 50,000, terwijl in de laatst genoemde standplaats enorm veel meer omgaat dan te Sas van Gent. De postdirecteuren en de ontvangers stellen ook een borgtocht, maar deze wordt opnieuw geregeld, wanneer de verantwoordelijkheid van den betrokken ambtenaar toeneemt. Wenschelijk en tegelijkertijd billijk zou het dus ook zijn, wanneer de borg tocht voor betaalmeesters, eene zoo danige regeling onderging, dat hij eene werkelijke waarborg voor den staat was tegen alle mogelijke eventualiteiten. (N. X. C.) Thans verzekert deArn/i. Cl., dat de inspecteur van 's rijks wa terstaat Van Diesen geen verzoek om ontslag had ingediend. Tot directeur der gasfa briek te Arnhem is benoemd de heer J. Blom, thans onder-directeur met 19 stemmen, tegen 8 op den heer J. van Duchatel te Cadix. De jaarwedde is aan- vankelijk bepaald op 3000 met vrije woning, enz. De heer W. Stork, teüenge- loo, schrijft, onder dagteekening van den 23a jlhet volgende aanhetAto#- delsblad Met verbazing las men hier heden in het Bijblad hetgeen de heer Bahl- mann eergisteren in de Tweede Kamer, ter kenschetsing van den gedruktenNapels en New-York, handels- en nijverheidstoestand, heeftj Door eene vereeniging „de verklaard: „Zefs uit Hengeloo, deAmsterdamsche Bad- en Zweminrich- enquête toont het aan, komen stemmen j ting" is eene gemeentelijke rentega- die aandringen op verbetering van denrantie aangevraagd over een kapitaal toestand ten aanzien van den invoer j van f 400,000, benevens de afstand in van meubelen uit het Buitenland." j erfpacht van een terrein, zoo mogelijk In het verslag der arbeidsenquête j in het ZW. gedeelte der stad. in Twente vindt men het volgende Deze vereeniging wil voor arm en antwoord op eene vraag (No. 11792),, rijk de gelegenheid tot baden en door den voorzitter gericht tot den heer zwemmen gemakkelijker en minder Carl Wilhelm Steinmann, handelsreizi- j kostbaar maken. Liefst in het ZW. der ger dér hengeloosche houtdraaierij. jStad, bijv. aan de Marnixstraat, op een „Het eenig afdoend middel om onzegedeelte der gemeenteterreinen van de nijverheid tot bloei te brengen, zoude j voormalige eng. gasfabriek, zou zij een zijn het heffen van invoerrechten." j gebouw willen stichten in den geest Deze verklaring gaf waarschijnlijk den j van de overdekte haagsche zwem- ec heer Bahlmann aanleiding tot zijne bo j badinrichting. Het gebouw zou dan be venbedoelde uiting en wanneer hij had j vatten twee groote overdekte zwem- gezegd dat hij te Hengeloo in den heer Steinmann een geestverwant had gevon den, ware hij daartoe alleszins gerech tigd geweest. Door te generaliseeren wordt de ver klaring van den heer Bahlmann echter minder onschuldig. De heer Bahlmann weet zeer goed dat de enquête niet gehouden is over de vraag protectie of vrijhandel. Eene losse verklaring, ter loops ge geven door één enkel getuige, mag niet zoo maar door den heer Bahlmann worden aangehaald met een „de enquête toont aan". De heer Bahlmann maakt misbruik van de enquêteverslagen, als hij er der gelijke conclusiën uit trekt. Den heer Bahlmann is verder bekend, dat noch de directie der hengeloosche houtdraaierij, noch andere fabrikauten alhier bescherming vragen ofwenschen. Ik ontzeg den heer Bahlmann het recht om uit de verklaring van een enkel persoon het besluit te trekken, dat er zelfs te Hengeloo stemmen ko men enz." Daardoor wordt voedsel ge geven aan de valsche meening als zouden de belanghebbenden te Hengeloo, en in het bizonder de fabrikauten, eigenlijk verkapte protectionisten zijn. Waarlijk de zaak der fairtraders prospereert niet, als men tot dergelijke „unfaire" middelen zijn toevlucht moet nemen. In het belang der waarheid heb ik gemeend te moeten protesteeren tegen een verdraaien der feiten zooals de heer Bahlmann heeft goedgevonden te doen. Te Groningen bevindt zich een zweedsch journalist uit Gothenburg, die eene reis maakt, zijne afkomst uit het land der zeekoningen, de Vikinger waardig. De heer Uddgren is een jong man van zesentwintig jaar, blond, lang, gespierd, en blijkbaar een man van ijzeren volharding. Met eene roeiboot De Guy ongeveer vijf ei lang en eene el breed, met geteerd zeildoek overtrokken, doet hij tochten over zeeën en stroomen. Hij vertrok voor twee maanden uit zijne woonplaats en gaat naar Londen.Van Go thenburg roeide hij naar Kopenhagen, van Kopenhagen de kust houdende langs Seeland, Falster en Laland naar Kiel, van daar, door het Eiderkanaal naar Tonningen, opnieuw langs de kust naar Cuxhaven en eindelijk langs de duitsche wadden eilanden naar Nor der ney, vanwaar hij koers zette naar Delf zijl en eergisteren te Groningen aankwam. Van hier gaat hij langs de Groninger en Friesche kanalen naar Stavoren, dan over de Zuiderzee naar Amsterdam, vervolgens naar Rotterdam, naar Osten de, naar Calais en over het kanaal naar Engeland, om een vroeger bezoek aan Londen te herhalen. De Guy is eene sterke boot. bassins, waarin zoo wei 's zomers als 's winters kan worden gezwommen, daar het water verwarmd kan wordenver der een groot aantal kuip- en regen- baden, eene volledige inrichting van russische, turksche of romeinsche baden en ten slotte eene machinale wasch- en drogerij. De zwembassins eerste en tweede klassen zullen alleen verschillen in den prijs, dien men er betaalt. Het volks badhuis toch kan alleen dan bestaan, wanneer het verbonden is aan een bad huis, waar ook hoogere tarieven gelden. In de begrooting wordt gerekend dat er 140,000 eerste klasse baden zullen genomen worden tegen gemiddeld o 30 en evenveel tweede klasse-baden tegen f 005. Met de ontvangst uit de wasch- en drogerij en enkele kleine posten, zou dat eene totaal ontvangst worden van f 57 500, en aangezien de jaarlijksche uitgaven op ƒ41.310 wor den geschat, blijft er ƒ16,190 voor rente. Voor de eerste jaren durft de com missie echter niet daarop rekenen. Niet zoozeer omdat zij vreest hare raming te hoog te hebben gemaakt, maar om dat het altijd eenigen tijd duurt voor zulk eene inrichting zich algemeen be kend heeft gemaakt. Vandaar het ver zoek om rentegarantie. In de marinierskazerne te Amsterdam is ontvreemd f600 behoo- rende tot de kantine der manschappen. Een sergeant majoor, met het beheer belast, is in arrest gesteld. De comman dant van het bataljon looft 50 uit aan dengene die voldoende inlichtingen om trent den dader kan geven. Omtrent Hermann Zeitung nog geen beslissing genomen. De eigenaar van het besteedkantoor, die het kereltje tot zijne reis naar Amster dam had uitgenoodigd, heeft zich diens lot aangetrokken en tracht bij de be voegde autofritèit zijne invrijheidstelling te krijgen. Wellicht zal Zeitung zijn doel dus nog bereiken, en in een of ander lokaal te zien zijn. Vermoedelijk door hetin- slaan met een steen, waardoor een rond gat gemaakt werd in de spiegelruit van de winkelkast des heeren Schilt, hor logemaker, Singel bij de Lijnbaansteeg te Amsterdam, zijn aldaar Zaterdag nacht ontvreemd vijf gouden heeren en een dito dameshorloge, ter gezamen lijke waarde van J 490. Als verdacht van diefstal van 750 mark ten nadeele van hunnen patroon, een boekdrukker te Eibers wolde, zijn te Amsterdam in bewaring gesteld twee Duitschers, ongeveer 16 jaar, die hunnen intrek hadden geno men in het rotterdamsche koffiehuis op het Weesperplein. Zaterdagavond is bij het Volgens de Am s t er dammer rangeeren aan het station Schiedam een is er bij de stemopneming te Hoorn goederenwagen ontspoord, waardoor de (herstemming Tweede Kamer) proces -1 arbeider G. Weerder is bekneld geraakt, verbaal opgemaakt wegens omkooping tengevolge waarvan hij is overleden. een mes beschadigd. In de 34 jaren dat de Rotterdamsche Diergaarde bestaat, had daar eene dergelijke schanddaad nog nooit plaats gehad. De beschadigde bloemen en bladeren, die met elkander eene prachtige verza meling vormen, zullen in de Victoriakas voor de leden te zien zijn. (N JR. C Donderdagavond, om 7 uren ongeveer, brak in een der torpedo magazijnen te Brielle, waar vele brand bare stoffen zijn opgeslagen, een felle brand uit, die zeer spoedig een onuit- staanbaren stank verspieidde en ernstige gevolgen deed duchten. De wakkere torpedisten bluschten met hunne eigene middelen den brand, waarvan men de oorzaak niet kan verklaren. Om 5 uur toch was alles in orde bevonden er gesloten. Eenigen tijd geleden vat ten een aantal jongelui te Nijmegen het origiueele plan op om een paar plei ziervaartuigen te doen bouwen, die ge heel den vorm zouden hebben van een spaansch galjoen uit de 16e eeuw, doch van stoomkracht zouden worden voor zien. Dat plan is nu ten uitvoer ge bracht. De vaartuigen zijn onlangs afge leverd en zien er in hun rijken tooi schitterend uit Daarbij maakt echter de schoorsteen een allerzonderlingst effect. De eigenaars stellen zich voor om daar mede tochten te maken langs de Waal en de Merwede naar Dordrecht en van daar langs den Noord naar Rotterdam, om ten slotte langs den Lek en den Rijn terug te keeren. Te Maastricht zal van 4—6 October eeoe poppen tentoonstelling worden gehouden, waarvan de opbrengst tot weldadige doeleinden zal worden aangewend. Talrijk zijn de inzendingen, en onder deze zeer karakteristieke. De tentoonstelling gaat uit van de aanzien lijkste dames der stad. Men schijft uit Maastricht: Nadat de prachtige toren onzer Jans- kerk, dank zij den bijstand der regeering, in zijn ouden glans is hersteld, en nu ook de oude Servatiuskerk eene volko men restauratie ondergaat, is de beurt aan ons stadhuis, om, in de eerste plaats uitwendig, hersteld te worden. Tusschen 1659 en '65 volgens de plan nen van den architect Post opgetrok ken besloot het een zuiver vierkant, waarvan elke zijde honderd Rijnlani- sche voeten meet. Hoewel het geheele gebouw uit namensche hardsteen is opgetrokken en onze voorvaderen dus wel voor degelijkheid hadden gezorgd, hebben de bombardementen hunne sporen er op achtergelaten In honderd twintig jaren (16741794) had Maastricht vijf belegeringen en even veel bombardementen te verduren, die alle de sporen van vernieling ook op ons stadhuis achterlieten. In 1676 was de stadhuistoren zoozeer het mikpunt van de vijandelijke mortieren, dat de eerzame stadsraad het klokkenspel uit den toren deed nemen, om het voor vernieling te beveiligen. Bij het laatste beleg (1794) kwam eene bom terecht in de stedelijke boekerij, sloeg er uit elkander, en vernielde het fraaie houten model van het stadhuis, dat in die zaal bewaard werd. De bouwmeester Post had dat dan ook voorzien, toen hij, vóór alle dingen, er voor zorgde, dat onder het raadhuis eene bomvrije vergaderzaal voor den eerzamen Raad zou worden ingericht. Die zaal zal nu, na bijna honderd jaren rust, ook in het vervolg wel eene andere bestemming hebben. InhoudSempervirens No. 39. Peristeria elata. De Heilige Geest bloem. Een bloemstuk, met een afbeeld. Nieuwe Varens. Hampel's verbe terde Komkommer voor den bak. Amerikaansche Pluksalade. Waar onze groenten van komen. Brussel- sche cichorei- of witloof. Cichorium intilus. Viola odorata. Een oase in de fiiesche aardappel-woestijn. Navolgenswaardig. Ingezonden. Boekaankondiging. Weeknieuws. Verschillende mededeelingen. Ant woorden op het Vraagbord. Vraag- bord. Weersgesteldheid. Inhoud van het „Nederlmdsch Tuinbouwblad." Leger en Vloot. De rijdende pontontrein onder bevel van kapitein J. R. Naeff is, na gehou den oefeningen aan de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, Zaterdag met een extra trein van Haarlem naar Dordrecht teruggekeerd. De bevordering van den luitenant kolonel Baud tot kolonel-commandant der dienstdoende schutterij te 's-Hage is, naar rnen verneemt, door de Konin gin Regentes geschied als bewijs van lir. Ms. waardeering van den bizonde ren ijver en de belangstelling door jhr. Baud bij het voeren van het commando I in de schutterij betoond. 1 VIS3CHERIJ. N ieuwediep, 25 September. Door 122 korders en beugers werden hier heden 10 tot 80 groote, 20 tot 100 kl. tongen, 10 tarbotten, 3 tot 10 roggen, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 4 manden schar aangevoerd; gr. tong gold 35 k 45 c., kleine id. 15 c, tarbot ƒ8 k 11, rog 90 c. per stuk, kl. schol yo.50 k 3 per mandje en schar ƒ1.50 k 2 per mand. Vijf egmonder bommen kwamen bin nen met tong, schol en schar, en be- somden van ƒ20 tot 230. Uit Berlijn wordt medegedeeld: Over de doorreis van het russische keizerpaar te Berlijn wordt nog het een en ander gemeld. Tot het souper, dat de keizerlijke familie in het keizer salon aan het spoorwegstation gebruikte, waren buiten prins en prinses Friedrich Leopold nog 16 personen genoodigd, de heeren van het russische gezantschap, die gekomen waren om het keizerpaar te bezoeken, alsmede vier pruisische generaals. Naast den czaar zat prinses Friedrich Leopold, aan wier andere zijde de rus sische troonopvolger plaats genomen had. De keizerin van Rusland was door prins Friedrich Leopold naar de tafel geleid, en naast haar zat prins Waldemar van Denemarken. Het onderhoud gedurende het souper, dat in de duitsche taal gevoerd werd, was bizonder levendig. De russische keizer onderhield zich bijna uitsluitend met prins Friedrich Leopold, maar trok toch ook meermalen de pruisische gene raals in het gesprek. Alleen de rus sische keizerin nam weinig deel aan het gesprekde zeereis scheen haar buiten gewoon «vermoeid en lichamelijk aan getast te hebben. De russische troonopvolger voerde een levendig gesprek met de heereu van het russische gezantschap. Bij het afscheid nemen omarmde de czaar prins Friedrich Leopold hartelijk, en prinses Friedrich Leopold de hand j kussende, riep hij „Groet de duitsche keizerin van kiezers. Met de nieuwe stoomsche pen Didam en Dubbeldam zal, naar wij vernemen, door de N. A. S. M. eene nieuwe lijn geopend worden tusschen T tt 1 de prinsen vele malen Letteren en Kunst* VOor ons." Een dezer dagen verschenen, eerste Toen de keizerlijke trein te 10 uren roman van Vosmeer de Spie (Maurits 40 het station verliet, verschenen de Wagenvoort), genaamd Een Passiej czaar en czarin aan het geopende wordt, naar het Nieuwsblad voor den j venster van den slaapwagen en groetten Vrijdag zijn in de Rotter damsche Diergaarde door eene balda dige hand of wraakzuchtige hand 50 Boekhandel bericht, in het engelschjnog herhaaldelijk het prinselijk°paar. bloemen van orchideeën geknakt, en 2 vertaald door den heer Teixeira deGedurende het oponthoud alhier ver musa-bladeren van roeter lengte met Mattos. 1 telden de bedienden, dat inderdaad in zulk een lagen stand was gekomen en slechts een mede-uit gever van een klein dagblad was? „Ik hoorde van uwe vrouw, dat gij eene Australiër zijt, mijn heer Humphrey," zeide hij nu. „Ja, ik ben een Australiër," antwoordde zijn gastheer kortaf en op een toon, die verder vragen in deze richting niet aan moedigde. Toen begonnen zij te kouten over koetjes en kalfjes. Deze Australiër was zeer spraakzaam en had niet de minste aanma tiging, was niet bekrompen of eenzijdig en sprak evenmin over het hoofdartikel van den vorigen dag, dat zijne geliefde courant bevatte. Toen de vroege maaltijd was afgeloopen, voelde John Carew, dat hij een man had ontmoet, die zijn gelijke in ontwikkeling en beschaving en zijn meerdere in menschenkennis was. „Komt gij mij eens opzoeken, George," vroeg hij. „Ik woon op kamers. Gij zoudt mij veel genoegen doen, als gij met mij in de club gingt eten." „Dank u zeer," antwoordde mijnheer Humphrey. „Maar ik behoor niet tot een club van het West-End." „Dat is geen reden om te bedanken." „Neem mij niet kwalijk. Gij zijt zeer vriendelijk, maar ik moet uwe uitnoodiging afslaan. Gij, die dit gedeelte van de wereld kent, zult mijne weigering begrijpen." „Ja, ja, ik versta u, maar doe mij dan het genoegen om met Nettie neem mij niet kwalijk, dat ik haar bij den naam noem, maar dat plachten wij zoo te doen op mfjne kamers te komen, dan kunnen wij daar ons gesprek van hedenmiddag voortzetten." „Toe, George, laten wij maar gaan," zeide zijne vrouw, „want wij gaan zoo zelden uit, dat ik het zoo graag eens zou willen." „Zeer goed, lieve, als het jou genoegen kan verschaffen. Mijnheer Carew, wij nemen met veel genoegen uwe uitnoodiging aan, op voorwaarde, dat wij u alleen zullen vinden." John Carew ging in diepe gedachten huiswaarts. Hij had dan ook veel om over te denken. Hij had een opmerkelijk man ont moet, die in alle kringen op zijne plaats zou zijn, deze man was een journalist van een klein blad in eene voorstad. Nu is zulk een man verslaggever van allerlei belangrijke zaken, moet daarom veel vergaderingen bijwonen, is bekend met al de kooplui en winkeliers van de plaats en is van veel invloed door het plaat sen en beschouwen van allerlei bekendmakingen; maar hij had nog nooit een journalist van zulk een onbelangrijk blad ontmoet, die zoo op en top een gentleman was en zooveel gereisd en geleerd had. Had hij iets gedaan, dat hem zoo laag deed zinken? Verondersteld, dat hij hier was gekomen om zijn fortuin te maken en door armoede was gedwongen om te nemen wat hij krijgen kon, dan was het zeer goed te begrijpen, dat hij niet veel zin had om in de West-End club te worden geïntroduceerd» Nettie was het in de wereld zeer goed gegaan. Haar groote heldere oogen, die hij zich nog herinnerde uit den tijd, dat zij nog maar een klein meisje was hadden dien prins aan haar voeten gebracht, waarvan elk jong meisje droomt, maar die weinig meisjes krijgen, nl. een sterk, weionderwezen, welopge voed, liefhebbend en standvastig echtgenoot. Gelukkige Nettie! Maar hoe kwam zulk een man in zulk eene plaats? John Carew ging naar bed en dacht steeds over hetzelfde onderwerp na. Hij kon zich maar niet herinneren, waar hij dat gezicht van Humphrey meer had gezien, maar dat hij het vroe ger al eens had aanschouwd, wist hij zeker. Hij trachtte zich de stem, de schouders, de groote handen, het geheele voorkomen van den man te binnen te brengen, maar alleen zijn gezicht was hem dadelijk bekend voorgekomen. Het was een poets, die zijne hersens hem speelden. Hoe zou hij dezen knappen man ooit hebben kunDen vergeten, als hij hem eens ontmoet had. Men zou evengoed Don Quichot's zicht of het lieftallige gelaat van Nelly Thanet uit zijn geheugen kunnen hebben verliezen. HOOFDSTUK XI. Het duurde niet lang of George Humphrey en zijne vrouw legden het beloofde bezoek bij John Carew af en volgens al spraak heette deze hen geheel op zijne kamers welkom. Ieder kent de goed gemeubileerde, weelderige vertrekken, die de cambridger student bewoont, en die hij, als hij de hooge school verlaten heeft, in zijn eigen huis nabootst. John Carew had twee kamers, die beide veel boeken bevatten, maar in de eene kamer verborgen de boeken den muur maar half, zoodat er aan den wand plaats overbleef om schilderijen te hangen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2