NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD, 9e Jaargang. Vrijdag 2 October 1891. No. 2529. A BOK N EMEU TSPEIJS m WjÈt m ADVERTENTIÈN: Lijst van aangeboden Betrekkingen, STADSNIEUWS. k tasiite-Birootiiii m 1892. FEUILLETON III HYAVftlV 1 AI. AARLENS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden t 1,20, Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer !22. tm 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. G?o©te letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abc>sn8KE»rite2; ea Advertenties wordaa aangenomen door onze «genten en door alle boekhandelaren es conrantiern. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de jPullicïii .5 'ranglre Go L-. DAVJsM CoJOHN F. JON BS SuccFarigt 31 IU Faubourg Montmartre Wij vestigen op de de aandacht roorkomende in dit Blad op de 4e pagina. Directeur en-Uitgevers. Haarlem, t October 1891. De kroonprins van Italië zal a. s. Zondag deze gemeente bezoeken. Met den trein van 11.30 zal Z. K. H. alhier aankomen en ten 1.12 naar Leiden 'rtrekken. Het College van Commissarissen van Ihet Gemeentelijk Muziekkorps heeft de 'istuursieden van de haarlemsche af- :eling van „Toonkunst", van de „Bach- :reeniging", van de Koninklijke Lie- irtafel „Zang en Vriendschap", en de .nnen-zangvereeniging „Crescendo" der, met de directeuren der verschil de vereenigingen uitgenoodigd tot Ihet bijwonen van eene gemeenschappe lijke bijeenkomst op Dinsdag 6 October la. s., des avonds ten 8 uur, op de Bo- |yenzaal van het „café Montagne", om Wi die vereenigingen de plannen mede te deelen, die bij het College van Com- "ssarissen in overleg met den heer ens bestaan, om het muziekkorps, :t verandering van den diapason in H richten tot een volledig bezet strijk- rkest gedurende de wintermaanden, en ens de medewerking dier vereeni- igen in te roepen, om dan bij hunne uitvoeringen van bedoeld orchest ge bruik te maken. Alleen door de medewerking van alle vereenigingen alhier, die anders hun orchest van buiten af laten komen, kunnen de plannen der commissie voor het muziekkorps, die met finantieele op offeringen gepaard gaan, worden ver wezenlijkt en de heer Kriens is ons als Kn te degelijk musicus bekend, dan it hij niet zal zorgen dat zijn strijk- chest volkomen berekend voor zijn ak zal zijn. De 2e luitenant R. B. A. N. de Quaij ran het 40 bat., en de 2e luit. E. J. v. fel van het 2e bat. 40 reg. inf. te Leiden, gjn op den ien Oct. overgeplaatst bij iet 3e bat. van het korps alhier in gar- Izoen, en ingedeeld respectievelijk bij de 2e en ie comp. j De ie luit. v. d. Maaten vertrok ipden (1 Oct.) naar Kampen om zijne functie als leeraar bij, het instr. bat. te janvaarden, terwijl de ie luit. Enklaar (jjar 's-Hage vertrok om de lessen aan Ie 2e atdêeling der krijgsschool te volgen. Tot hoofd der chistelijke school voor' min- en on vermogenden in de Antho- niestraat alhier, is in plaats van A. j Verhorst overleden, benoemd P. van Dorp, hoofd eener school te Zwijndrecht. I Hedenmiddag werd door de heeren A. en J. A. G. van der Steur namens het bestuur van de Christelijke School voor den werkenden stand, in een dei- lokalen van het gebouw „Weten en Werken", op de Ged. Oude Gracht al hier aanbesteed Het bouwen van een Gymnastiek lokaal met afzonderlijke woning voor den concierge, op een terrein gelegen aan de Kromme Elleboogsteeg alhier. Ingekomen 12 biljetten waarvan 1 van onwaarde, en dat van J. B, Las- schuit het laagst voor ƒ6478. De gunning van het werk zal later worden bekend gemaakt. Heden werd door de heeren Roog en van den Bany namens de heeren Gebr. Brinkmann, alhier aanbesteed Het vergrooten van het „café Brink mann" bestaande in het maken van een gebouw met vergaderzalen en ke gelbanen. Van de 13 ingekomen biljetten was dat van G. P. J. Beccari alhier het laagst voor f 19696, aan wien het werk is gegund. De afd. Haarlem van den Volksbond heeft eene circulaire gezonden aan de Leden en anderen, met verzoek om toezegging te doen voor steun van een waarborgkapitaal, dat noodig is om geld te verkrijgen tot het oprichten van een Volkskoffiehuis. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij vroeger reeds mededeeling deden van dit goede plan der afdeeling en dat het voornemen is, dit koffiehuis te stichten in de Spaarnwouderstraat. Wij hopen dan ook, dat velen zich geroepen zullen gevoelen eene bijdrage in dit waarborgfonds toe te zeggen, te meer omdat het niet behoeft te worden ge stort en, naar het Bestuur der atdee ling verzekert, de kans van verlies zeer gering is. Behalve de aangekondigde abonne ments-voorstellingen, zal het Neder- landsch Tooneel in onzen Schouwburg voorstellingen geven op de navolgende Zondagen 18 October, 15 November, 13 December, 10 Januari, 7 Februari, 20 Maart en 10 April. Woensdagavond trad op uitnoodiging van de spoorweg-vereeniging „Voor waarts" de heer F. Domela Nieuwen- huis in de groote zaal van „Felix Fa- vore" op met eene rede over den toe stand van het spoorwegpersoneel. Spreker gaf in vrij gematigde taal een over zicht van de grieven der spoorwegbe ambten en ambtenaren en gaf den be langhebbenden den raad, te teekenen op het adres dat aan de maatschap pijen zal worden gericht met het verzoek om lotsverbetering. Eerst wanneer de maatschappijen daaraan niet voldoen, zou men tot werkstaking rhóeten over gaan. Op het laatst zijner toespraak werd de spreker wat heftiger. Van de gelegenheid tot debat maakte niemand gebruik, behalve een belgisch werkman, die Zondagsrust, maar ook Zondagheiliging verlangde en werksta king afried, daar deze nooit iets goeds kan uitwerken. Ruim tien uur giug de vergadering, die niet zeer talrijk was, kalm uiteen. Als eene lofuiting voor het zuinig Beheer van ons Gemeentebestuur in het afgeloopen jaar, prijkt op de lijst van geraamde inkomslen op de begrooting voor 1892 een som van 24.558.6115 als batig saldo. Dit zal misscmen hen, die altijd jammeren over den slechten toe stand van de gemeente-fL ancien, wel tot andere gedachten brengen. De verantwoording van de4/io ge deelten enz. der personeeie belasting is ƒ4300. - hooger geraamejj^ten vorigen jare, d. i. op /'17350.om bïis ïiii alleen met ronde cijfers bezig te houden. Op Hoofdstuk II inkomsten van gemeente- eigendommen) zijn daarentegen een aan tal posten lager geraamd, dan voor 1S91. Zoo is de huur van huizen f 150.minder, dus nu f 726(5. een verschil veroorzaakt doordat de huur van de lokalen naast de woning van de directrice der Meisjesschool, met i° Januari afloopt en klaarblijkelijk niet door de gemeente wordt her nieuwd. De opbrengst van de grasverpach tingen (ƒ1350.is f 400,lager ge raamd en wel naar de opbrengst in 1890. De liefhebberij voor jacht en vis sc her ij (eigenlijk alleen het laatste, want jachtgrond bezit onze gemeente niet) neemt blijkbaar toe althans die post is 175.hooger geraamd, nl. op ƒ949.Lager is de raming van de op brengst der Bank van Leening en wel ƒ2400tegen ƒ3200.voor 1891; 300hooger dan ten vorigen jare schat men den opbrengst der recognitiën nl. op ƒ2900.— Maar dit zijn slechts onbeteekenende sommetjes op eene begrooting, die een eindcijfer heeft, dat het millioen met driekwart ton gouds overschrijdt. Er is een ffieuwe post op hoofdstuk II ge bracht, het lapmiddel van onze gemeen tebelasting, de faecaliènbelasting, die geraamd is op een som vanJ 19.250. Altoos in de hoop, dat de koninklijke goedkeuring op de verordening zal wor - den verkregen. Met bijna ƒ2400 is de raming van de 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen verhoogd en dus gebracht op 40.779,95, terwijl de post „70 opcenten op de hoofd som der belasting op het personeel11 al leen hierdoor 5000.— lager is ge taxeerd, omdat niet de geheele som in 1892 ontvangen wordt. Achtduizend gulden zullen lateï als restanten wor den verantwoord. Feitelijk is de post derhalve f 3000.vooruitgegaan. Een dergelijke admistratieve bizonderheid ligt ook ten grondslag aan de met ruim 4300 verminderde raming van de post Uitkeering v. h. Rijk, personeeie belasting Het is een gelukkig verschijnsel dat de hoofdelijke omslag voor 1892 ƒ5000. lager "kan worden geraamd, dan voor 1891 en wel op f 190.000. Minder plezierig komt ons de ver hoogde raming van de hondenbelasting voor, van 4000.tot 4100. Het aantal honden is alzoo weer ver meerderd. Merkwaardig is de post vergunnings recht, die dank zij de subiete en aanzien lijke verhoogingen van de aanslagen der meeste tappers, met niet minder dan J 5000'.is gestegen en dus ge bracht op 15500. De post „verhuring van gronden, waterenenz., wordt op 1595 ge raamd, dat is bijna 100 hooger, de begrafenisrechten 11800.dat is 1800.hooger en de schoolgelden op f70800.dat is 3600.hooger dan ten vorigen jare. Aan deze laatste verhooging hebben al de scholen deel, waarop schoolgeld wordt geheven, uit gezonderd de H. B. S. met 3-j. c. De opbrengst van de haven- en kaaigelden is 900.lager geraamd (op ƒ14.100), volgens de Memorie van toelichting berekend naar den opbrengst in 1890. Niet minder dan 8000.hooger is de raming voor de pacht of opbrengst van de haardaschvuilnis enz natuur lijk ook tengevolge van de faecalién- wet, de post is nu geraamd op ƒ33400-De bijdrage van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs zal vermoedelijk bedragen ƒ34800. wat ƒ9250.—- meer is dan ten vorigen jare. Hierbij is óok gerekend de Rijks bijdrage in de kosten eener nieuw te stichten opleidingsschool voor jongens tot het Middelbaar en Hooger Onder wijs. Wij kunnen deze waarlijk niet onnoodige stichting derhalve spoedig verwachten. De teruggave van kosten voor ande ren uitgegeven wegens verstrating enz., ƒ1300.hooger geraamd, n. 1. op ƒ3500.de vermoedelijke opbrengst van verkoop van gronden daarentegen ƒ1350.lager geschat, n. 1. op f I935°* Op deze zelfde bladzijde der inkom sten pareert een post, die wellicht eer lang beduidend kan worden verhoogd, n.l. de „bijdrage van het Rijk voor middelbaar onderwijsWanneer men nagaat, hoe groot de subsidiën zijn, die andere gemeenten genieten en in aan merking neemt, dat sommige rijks- hoogere burgerscholen hebben, waar voor zij niets behoeven te betalen, dan is het niet onbillijk, dat het tegenwoordig subsidie van Haarlem, ad f 7000.- minstens verdubbeld worde. Werpen wij thans een blik op de uitgaven, dan bemerken wij allereerst de verhooging van de post „jaarwedde der Weihoudersmet f 900.inge volge de indertijd door den Raad toe gestane traktementsverhooging. Ook de post „jaarwedde van (te ambtenaren" boden en bewaarder van het Stadhuis is met f 350.verhoogd en bedraagt nu 17.886. Deze verhooging berust op éene voorgestelde verhooging van 100 aan den hoofdcommies J. Schou ten, van f 50.aan den commies J. W. van Campen en van 50.aan de klerken H. C. van der Vangst en M. A. van den Berg. Den heer Van der Vangst stellen B. en W. voor tot adjunct-commies te bevorderen. Voor onderhoud en aankoop van meubelen wordt 200.meer geraamd (nu 800.en welvoor kosten der groote schoonmaak. Wie der Raads leden zou hiertegen bezwaar kunnen hebben Aan jaarwèdden voor de ambtenaren der pl. belasting wordt 100.minder geraamd (ƒ7125.maar aan invor deringskosten J 120.meer 7995 De uitkeenng aan het R jk voor aan deel in de kwade posten wordt geschat op 500.minder (ƒ11000.Men zou zoo zeggen, dat de kwade posten minder worden. Dat de kosten van schatting van het vergunningsrecht 50.hooger zijn, zal wel niemand kwalijk nemen, 'tis maar eén percent van de som, waarmee de opbrengst is verhoogd. Door vroegere Raadsbesluiten moet de post „jaarwedden van de opzichters over de gemeentewerkenmet ruim f 1100.worden verhoogd en dus thans geraamd cp ƒ5594.Het onderhoud van huizentorens enz. is ook geste gen en wel met ƒ1475.— ('t bedraagt nu ƒ11925.—) en de dag- en weekgel- HOOFDSTUK XI. „Boston?" vroeg de professor. „Ik dacht, dat Boston eene lie, doode stad was, die na de opkomst van hét nieuwe Bos on geheel in verval was. Er kan toch maar éen Boston zijn Ja," zeide George, „maar het oude Boston leeft nog en heeft )g tamelijk veel handel en bedrijvigheid. De zaken, die ik daar ïhartigen moet, kunnen door geen ander voor mij waargenomen orden. Aangenaam vind ik ze niet; 'tis eene ware last om ke twee maanden voor twee of drie dagen uit te moeten gaan. laar daar zij goed wat geld opbrengen, ben ik wel verplicht ze oort te zetten." „Ik heb een afkeer van die bostonsche reis," zeide zijne vrouw. Zij ontrooft mij George voor een paar dagen, en ik kan aan em zien, dat zij hem tevoren reeds hindert; soms komt hij zeer leek terug, zoo hard heeft hij moeten werken, ik denk, dat hij. en geheelen dag en nacht daar bezig is." „Ja, soms werk ik den geheelen nacht door," zeide George let een glimlach. „Kunt gij dat werk niet opgeven vroeg de prolessor. „Kan deze nieuwe betrekking u hiervoor niet schadeloos stellen „Ik kan het onmogelijk opgeven. Ik heb wel geen bepaalde verbintenis aangegaan, maar ik kan het werk toch niet laten varen. Ik moet bekennen, dat het soms ondragelijk is, maar het kan niet anders." Zijn gezicht was bewolkt. Het gesprek werd afgebroken, en de professor nam afscheid. „Georgelief," zeide Netiie, terwijl zij hare armen om zijn hals sloeg, „gij waart vanavond boos over die zaak in Boston; waar om wilt gij haar niet opgeven, wij hebben immers bovendien nog geld genoeg. O, ik haat het hoe langer hoe meer en ik kan het niet langer dragen, dat gij weer met dien afschuwelijken man heengaat om geheel bleek van vermoeidheid en uitputting terug te komen. Ik denk er steeds over in den laatsten tijd. Toe, George, laat dat werk varen." „Neen, lieve, dat kan niet. Nu tenminste niet. Misschien had ik dat vijf jaar geleden kunnen doen, als ik er den moed toe had gehad. Maar nu, neen, lieve, ik moet zorgen ze zoo goed mogelijk ten uitvoer te brengen." „En met zulk een man. Ik haat het gezicht van mijnheer Mavis met zijne ter neder geslagen oogen; hij durft mij niet eens in het gelaat zien. Denk er maar eens aan, wat John Carew steeds zegt en ga niet meer naar Boston." Hij kuste haar, maar antwoordde niet. „Zaken in Boston," zeide John Carew bij zichzelven, terwijl hij huiswaarts wandelde. „Het is wonderlijk, dat een letterkun dige elke twee maanden zaken in die stad heeft en dan nog al eene bezigheid, die hem afmat en hem ellendig maakt Ik zou wel eens lust hebben om naar Boston te gaan en er eens achter te komen, wat een journalist daar eens in de twee maanden kan te doen hebben. D&t is zeker het geheim van George Humphrey, die reis naar Boston. Waarom zou hij Boston zeggen, ik geloof toch niet, dat hij daar zal heengaan. Ik denk niet, dat het moeilijk zou zijn om te ontdekken, waar die zaak behartigd moet worden en wat soort van bezigheid het is. Ieder ander kan beter, dan zoo'n forsch man als hij is, aan het oog van nieuws gierige lui ontsnappen. Ja, Nettie, ofschoon ik dit raadsel graag zou willen oplossen, zal ik het niet doen om uw levensgeluk niet te verwoesten." HOOFDSTUK XII. Hij leeft. Den volgenden morgen vond John Carew onder zijne brieven er een van Eleonoia Thanet. Die brief herinnerde hem aan eene opdracht, waarmede hij belast was geworden en voor welks ver vulling hij nog geen enkelen stap had gedaan. Het was dan ook een zeer onaangename taak, om den verloren verloofde van het jonge meisje terug te vinden. Als hij hem gevonden had, zou den zekere oude hartstochten misschien weer bij haar kunnen ontwaken. Hij wilde daarom liever geduldig wachten, totdat zij zelf bekennen zou, dat de tijd was gekomen, dat zij zich als vrij kon beschouwen. De inhoud van den brief herinnerde hem zeer onaangenaam aan zijn verwaarloosden plicht.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1