Letteren en Kunst. BINNENLAND, Zondagsrust. Financieele mededeelingen. den van de gemeente-arbeiders worden geraamd óp ƒ7550.dat is f350 meer dan ten vorigen jare. Van die verhooging profiteeren de vijf opzich ters en de schrijvers op het bureau van Gemeentewerken ieder door eene ver hooging van f 52. Het spreekt vanzelf, dat de post voor het onderhoud van wegenstraie?i en pleinen ook dit jaar gestegen is. Zoo- dra die blijft staan of vermindert, is het met Haarlem's bloei gedaan. Men raamt de post dit jaar 2500.—hooger, (°p ƒ38.100), het onderhoud valbrug gen en overzetveer en 1000.hooger (op ƒ5250. en het onderhoud van pompen en riolen 300.— hooger (op f 7700.—). De post jaarwedden der inspecteurs van politie wordt f 100.hooger ge raamd (op ƒ4450—) wegens eene voor gestelde traktementsverhooging van den inspecteur van politie 1° kl. H. Scher- penhuysen, met dat bedrag. Voor be zoldiging der agenten wordt ƒ670. méér uitgetrokken (nu ƒ29450.—). Van vermeerdering van het aantal agenten is alzoo geen sprake Onderhoud der brandspuiten wordt 100.hooger geraamd (op 3550. en kosten van verlichting f 800 hooger (op ƒ25000.wegens benoo digde lantaarns. Iets verder zien wij, dat de faeca- liën-belasting ook niet zuivere winst iswant de kosten wegens het ophalen va7i haardasch en vuilnis wor den ƒ11,550 hooger geraamd, alzoo nu op ƒ66 550.Het loon van den schrij ver zou dan klimmen van acht tot tien gulden, terwijl een groot aantal arbei ders eene loonsverhooging zou ontvan gen, die voor sommigen éen cent, voor anderen twee cent, per uur zou bedra* gen Ook de stalknecht en de smids- ieerling zijn niet vergeten. Maar de groote verhooging van het budget vinden wij bij het onderwijs. Voor jaarwedden van onderwijzers f 433°-meer (nu f 91.600)voor kosten van het her halingsondêrwijs ƒ250.— meer (nu 750.voor het stichten van schoollokalen f 36,000.— meer (voor nieuwe opleidingsschool) voor nieuw meubilair ƒ6000.meer; voor va warming verlichting enz. ƒ1770.(nu ƒ10.520.—); voor het instond houden van schoollokalen f 200. meer (nu 4700.en voor de school- bibliotheken ƒ100.meer (nu ƒ550). Dit wat het lager onderwijs betreft, ook het M. O en H. O. vragen meer. Voor de H. B. S, met 5 c. zal 1240.meer noodig wezen (nu f 36,000) en voor die met 3 j. c. ƒ1250.— meer (nu ƒ13,250.Voor de Meisjesschool ƒ1350.meer (nu f 18.500.voor het Gymnasium f 260.— meer (nu 28610.—). Alleen de Burgeravondschool kan met minder volstaan. De kosten daarvan worden op ƒ7350.— geraamd, d. i. ƒ150.lager. Door de opheffing van de gymnastiek- scherm en dansschool vervalt de daar voor vroeger uitgetrokken post van ƒ2000.— en ook de bijdrage aan de zweminrichting in het Noorder Spaarne ad ƒ350.Het bewaarschool onderwijs in Haarlem, zooal niet goed, is toch goedkoop, de eenige die van gemeente wege wordt gesubsidieerd, krijgt dit jaar ƒ31.2812 meer dan het vorige jaar, dus nu 580. Geneesmiddelen voor behoeftigen is geraamd op ƒ6900, dat is 900. hooger; verpleging van arme krank zinnigen op ƒ13140, dat is 140. hooger; subsi dien aan armbesturen op ƒ14710.- vaart; de wachtgelden ƒ1400.hoo ger (op ƒ1455-door de sommen aan de voormalige onderwijzers der ge meentelijke gymnastiekschool, de heeren Sprenger en Robin, de gratificatiën f 600.lager (op 2400.hoofdzakelijk door het over lijden van den heer J. J. F. Hartmann. Door de nieuw aan te gane verzeke ring voor 3^ jaar van de schilderijen, oudheden en costeriana wordt de post „brandassurantie" 2700.hooger en gebracht op 4000.de onkosten ten behoeve der markten 270.la^ (dit getuigt niet van bloei) en aldus 1700. B. en W. komen weldra met een nieuw voorstel over de Vleeschhal. De kosten voor het sluiten van geld- leening zijn 1000. lager, de buiten gewone uitgaven voor publieke werken 13665.hooger, dat is nu 20000. de laatste post is zooveel hooger door voorgenomen walbeschoeïing, doortrek ken van trottoirs enz. De onvoorziene uitgaven zijn met 2850.verhoogd en geraamd op 16985.74, wegens noodzakelijke ver sterking van het onderwijzend personeel in 1892. Het eindcijfer der begrooting bedraagt in ontvangsten en uitgaven 1.074.236.74, tegen f 970.128.225, dat is dus ruim een ton gouds meer. Dat niettemin geen verhooging der belasting noodig is, mag een verblijdend verschijnsel heeten. De gemeenterekening van Zand voort over 1890 is voorloopig vastgesteld, de ontvangsten tot een bedrag van ƒ37423.82, de uitgaven tot een bedrag van 31867.06%, batig saldo 5526 65JÉ, Tot regent van het oude mannen- en vrouwengasthuis is benoemd de heer /H. Driehuizen. De russische romanschrijver Iwan Gontcharof is, acht en-zeventig jaar oud, te Petersburg overleden. In zijn meest bekende werk Qblomojff verhaalt hij zeer uitvoerig, hoe iemand die niets uitvoert, den dag doorbrengt. Het boek is o. a. in het fransch vertaald. In andere werken beschreef Gontcharoff den sleurgeest der russische administratie. Schumann's D-moll symphonie gaat als zijne vierde symphonie door, hoewel zij reeds in 1841, kort na de eerste in B-dur, is ontstaan. Dit komt doordien de componist haar tien jaar in portefeuille hield en haar toen eerst, belangrijk ge wijzigd, uitgaf. De oorspronkelijke com positie bestaat nog en zal binnenkort door den directeur van het conservatoire te Keulen, Franz Wüllner worden uitge geven. De drie jeugdige prinsen van Bentheim zijn Dinsdag van Het Loo naar Steinfurt teruggekeerd. Men meldt uit 's-Hage van 30 September: De markies de Spinola, gezant van Z. M. den Koning van Italië bij ons hof, en markies de Malespina, secretaris van de italiaansche legatie, hebben zich heden naar de duitsche grenzen bij Emmerik gegeven, ten einde den Kroonprins van Italië morgen och tend bij zijne aankomst op hollandschen bodem te begroeten. De Prins zal via Arnhem waar hij zich omstreeks een uur zal ophouden en Zutfen doorreizen naar Het 1 .oo, ten einde aldaar als gast van Hare Majesteiten den dag gedeeltelijk door 900.en subsidiënte brengen. kiesdistrict Amsterdam, ter vervanging van den heer mr. E. N. Rahusen, zal plaats hebben op Dinsdag 20 October e. k. en de herstemming zoonoodig op Dinsdag 3 Nov. daarna. Door den min. van W. H. en N. is de toezegging aan het bestuur der „Vereeniging voor algemeene Scheep vaartbelangen" te Amsterdam gedaan tot het verleenen eener jaarlijksche bij drage tot een maximum van 12000, mits de provincie Noord Holland en de gemeente Amsterdam elk gelijk be drag beschikbaar stellen en onder voor behoud, dat het benoodigde kapitaal, volgens aan de leden der vereeniging uitgebracht verslag, te stellen op 400000, aanwezig zij en dat alles steeds zal worden aangewend om het Noordzee kanaal bij vorst bevaarbaar te houden. Tot het openhouden van dat kanaal zal dan een soort ijsbreker van het bouw type als op den Oder gebruikt wordt, noodig zijn en wordt dus vereischt een vaartuig van afmeting en vermogen der Berlinlengte 141', wijdte 35'6", holte 17' 45' en 830 I. P. K. of twee vaar tuigen van ongeveer het halve vermogen, de eischen waaraan voldaan moet wor den zij neen slop te maken bij den aanvang van den vorst en te onderhou den op een breedte van 15 M., bij een dikte normaal nooit grooter dan 50 a 60 cM. over 28 kilometer lengte, zoo dat minstens 4 maal het traject per et maal wordt afgelegd. De heer Lelyzal zijn minis- terschap niet beter kunnen inwijden zegt de Arnh. Ct., dan door zich eens ons spoorwegverkeer aan te trekken. 't Is een schande voor Nederland. Wij zeiden bij eene vroegere opmer king niet te weten of het aan de dienst regeling, het personeel of het materieel lag. Het schijnt dat het materieel ook al uit den band springt. Vrij dag-morgen zou een trein vertrekken en de lo comotief alleen aanvaardde de reis de wagens blever? staan. Dat moet er nu nog bijkomen Zaterdag 3 October a. s. zullen er te Amsterdam op het sportter rein achter het Rijksmuseum groote internationale wedstrijden in het hard- loopen worden gehouden. Zij zullen zeer interessant zijn, daar 3 Duitschers be nevens één Engelschman ingeschreven hebben en onze hollandsche loopers ook niet achterwege zullen blijven. Wij kun nen gerust ieder aanraden, die van sport houdt, deze wedstrijden bij te gaan wonen. Aanvang om 1 uur. Op vermoeden van bedrie- gelijke oplichterij, te Amsterdam gepleegd, is zekere J. A. v. H. te Enkhuizen in hechtenis genpmen en gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. In e e n e t e W o r m e r v e e r g e houden vergadering van hoofdonderwij - zers, leeraren m. o. en schoolautoriteiten werd, naar aanleididing eener gedachten- wisseling over „den schadelijken invloed der school", met algemeene stemmen de wenschelijkheid uitgesproken, dat er van staatswege een geneeskundig school toezicht worde ingesteld. Dinsdagochtend zijn in het Koegras (gemeente Helder) twee groote boerenplaatsen door brand vernield. Door eene onbekende oorzaak uitge broken in de boerenwoning van den heer Loopuyt, bewoond door Jb. Smit, deelden de vlammen zich mede aan 'het gebouw van den heer Poortman te Schiedam, bewoond door den land- aan Godshuizen 14080, dat is! Te 1 uur wordt ten hove de lunch ƒ11000.hooger. De laatste post isaangeboden, waaraan ook, behalve de door het verhoogde subsidie aan hetmarkies en de markiezin Spinola, zal deelnemen de secretaris der legatie, mar kies de Malespina. Door Gedep. Staten is be paald, dat de verkiezing van een lid voor de provinciale staten in het hootd- St. Elizabeths Gasthuis zoodanig ver groot. De pensioenen raamt men ƒ1150. hooger (op ƒ6820.door het pensio neeren van de hh. Obermüller en Schoe- Kamer), toen een ander hem verzocht mede te mogen rijden. Het verzoek werd toegestaan, maar pas haddën zij een oogenblik samen gereden, of 't voertuig stond stil en de gelukkige mederijder stapte er uit. De man was hiertoe genoodzaakt, zoodra de eigenaar der kar tot de ont dekking kwam, dat gene een ander candi- daat had gekozen dan door dezen begeerd werd Het is gebleken, dat te Rot terdam, (zegt de N. R. C.) behalve de inteekenlijsten van wege het spaansche consulaat rondgezonden, nog andere lijsten aan de huizen worden aangebo den voor de inzameling van giften ten behoeve van de slachtoffers der over stroomingen in Spanje. "Van wie laatst bedoelde lijsten uitgaan, is niet bekend. Vermoedelijk heeft men aan bedrog te denken. Men zal wel doen, er op te letten, dat de lijsten die van wege het spaan sche consulaat rondgaan, het consulaat stempel (met het wapen van het spaan sche rijk) dragen. Het strekke voor eene algemeene waarschuwing 1 Dinsdagnamiddag had op de rivier de Maas te Bolnes het vol gende ongeval plaats. De tuinder V.te Zwijndrecht, die met eene lading groen ten naar Rotterdam voer, deed zich ter bespoediging van zijne reis door een sleepbootje sleepen. Te Bolnes passeerde eene stoomboot der reederij Fop Smit <St Co., en door de zuiging dier boot liep eensklaps de boot van W. vol water en zonk. Een voorbijvarende schipper, die dadelijk iri zijne jol sprong, had het geluk, den reeds zinkenden W. te grijpen en te redden. De lading, hoofdzakelijk bestaande uit appelen en boonen, ging grooten- deels verloren. I11 de openingsrede, Dinsdag gehouden door den voorzitter der Ntderlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrustin hare 10de algemeene vergadering, bracht hy hulde aan de nagedachtenis van wijlen Z, M. den Koning vervolgens aan den afgetreden voorzitter, den heer mr. N. G. Pierson. In verband met de desbetreffende zinsnede in de Troonrede, sprak de voorzitter het vertrouwen uit, dat het streven van de Vereeniging door de Regeering zal worden ondersteund. Daarna de regelingen van de Zondagsrust in de verschillende landen besprekende, herinnerde hij o. a. aan de jongste internationale conferentie, waartoe de duitsche keizer het initiatief nam, waarbij de wenschelijkheid werd erkend, dat, be houdens uitzonderingen, één rustdag in de week aan den arbeider verzekerd moet worden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer E. J, Êverwijn Lange, bleek, dat over het algemeen vooruitgang is waar te nemen. Uit de R. en V. van den penningmeester bleek, dat de kas op uit. December 1890 sluit met een batig saldo van ƒ148.86. Aan de orde was daarna een voorstel van de afdeeling 's Gravenhage, waarbij het hoofdbestuur door de vergadering wordt uitgenoodigd1°. uit de. verslagen van de arbeids-enqaüte een, liefst beredeneerd, overzicht te doen samenstellen van al de verklaringen, welke verband houden met Zondagsrust2°. dat overzicht te doen drakken en verspreiden. Tegelijk met dit voorstel, word behandeld een voorstel van de afd. Rotterdam, waarbij het hoofdbestuur door de vergadering wordt uitge noodigd, eene commissie te benoemen tot bet nalezen der enquête-verslagen, die zijn uitge geven en die nog bekend zullen worden, met opdracht, daaruit een verslag samen te stellen en zoo spoedig mogelijk ter kennis van het hoofdbestuur te brengen, opdat ook hierdoor blijke of voor de Vereeniging al dan niet aan leiding bestaat, om bij den minister van Justitie - j 1 aan te dringen op wettelijke regeling van den bouwer Jb. Kuiper. Binnen een uur tijds Zondagsarbelden met uitnoodiging, omtrent lagen beide gebouwen met den ganschen j hare bemoeiingen in de eerstvolgende algemeene voorraad granen, hooi en verdere ge- vergadering verslag uit te brengen., wassen in asch. Bijna niets kon erwor- t eenige bespreking werd de behandeling der de, gered. Behalve het huisraad en de j 1 OOgSt van Smit, was alles tegen brand- stemmen vereenigde de vergadering zich met eene plaats van de versohijnende brochures en loE!t blaadjes, een goed geredigeerd maandblad wordt uitgegeven, waarin op degelijke wijze de belangt,; der vergadering worden bepleit», werd mat lj tegen 11 stemmen toestemmend beantwoord. De mogelijkheid der uitgifte van een blaad'. zal door het hoofdbestuur worden onderzocht. Op eene vraag van den heer Six verklaarde de voor', zitter, dat er hoegenaamd geen contact bestai; met den anti-Zondagsrusthond, welks oprichtin gen op eene misvatting van de beginselen vao den Bond tot bevordering van Zondagsrust dacht te herasten. Door den heer Van Ghoel-Gildemeester - de medewerking van den Bond gevraagd, om aan de bakkersgezellen Zondagsrust te verschaffen, welke medewerking gaarne werd toegezegd. 6ofc 130 70 45 35 25-272 30% 40 schade verzekerd, Hoe warm de strijd was! Een landman reed Donderdag met zijn karretje in de nabijheid van de gemeente Hoorn (in welk district een stemming plaats had voor de Tweede motie, waarby de wensohelykheid werd uitge sproken, dat niet op Zondag worde vergaderd, wanneer niet ernstige redenen er voor pleiten, met uitnoodiging aan het hoofdbestuur om ook deze zaak ter harte te nemen. De vraag, door de afd. Leeuwarden gesteld, of het «in het belang der Vereeniging is, dat in Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 29 Sept. loopende, door hun tus- schenkomst verhandeld. Aand. Amst. Vereen, t. h. bouwen v. Arbeiders w. (Waarb. fonds). 60% pet Aand. Surin. Bank Aand. 's-Grav. Cred.-ver. en Deposito-Kas (de) Aand. Ned. Mijv. kunst matige Oesterteelt te Bergen-op-Zoom Oblig. Batjan-Mpij. te Rotterdam Aand. K. N. Loc. spw.- Mpij. te Apeldoorn Inkomsten Oblig. Ned. Z. O. Spw-Mpij. Aand. Westl. Stoomtr. Aand. Meel- en Brood- Fabrieken (Mij. voor) n 107^ Aand. Ned, Fabriek van Werkt, en Spoorweg- materieel A. 50 Oblig. idem idem Aan- deelen in de overw. 1% Aand. Ned. Gist- en spir. fabriek te Delft. 120 Aand. Nederl. Stoombl. te Nij verdal77^ Aand. Rott. Suikerraffin. 70 RECHTSZAKEN. Een veldwachter te Numansdorp weri vervolgd wegens jachtovertreding, omd2 hjj zich met geladen schietgeweer zo: hebben bevonden op een aan den staa der Nederlanden toebehoorend stui grond nabij het fort „de Buitensluis" onder Numansdorp, hebbende hij daa ook een schot gelost, terwijl hij nie van een concento of buitengewom machtiging was voorzien. De kantor rechter te Oud-Beierland ontsloeg hen evenwel van alle rechtsvervolging; waar bekl. zich had bevonden was geen jachtveld in den zin der wet, De rechtbank te Dordrecht, in hoogei beroep, meende dat ten onrechte ontslag van rechtsvervolging was uit gesproken, daar beklaagde, als zijnd: het hem ten laste gelegde niet bewezen daarom behoorde te worden vrij ge sproken. Tegen de uitspraak van de rechtbani kwam de officier van justitie in cassatie van meening zijnde dat een vrijspreken! vonnis een bedekt ontslag van rechts vervolging inhoudt, en dat de gerequ: reerde zich wel degelijk in den zin de wet in het jachtveld bevond, omds het z. i. niet afdoet, dat de bekl. ze: niet in het veld was, nu hij het zie: in het veld bevindend wild kon be machtigen. Mr. G. A. P. Bax, gistere: voor den Hoogen Raad namens dec gerequireerde optredende, deed opmer ken dat een gans, door zijn cliënt ge schoten, tot het schadelijk gedierte be hoort, tot het schieten waarvan bek' doorloopende permissie had van ee: rentmeester. Voorts betoogde pleite: dat het beroep als gericht tegen zuivere vrijspraak, niet ontvankelijk i en anders ongegrond behoord te wordei verklaard. Eleonora schreef nl.ï „Beste vriend, Laatst heb ik u verzocht mij te helpen in het zoeken naar mijn verloren verloofde. Ik weet niet of gij eenige pogingen daartoe in het werk hebt gesteld, of dat uw zoeken met een goede uitslag is bekroond geworden, maar ik veronderstel, dat gij het mij in dit laatste geval wel gemeld zoudt hebben. Nu ben ik in'staat u eenigszins op zijn spoor te brengen. Hij woont ergens bmiten en is drie dagen geleden in Brigh ton geweest, waar hij nu misschien nog wel verblijf houdt. Men heeft van zijn hand een brief ontvangen, waarvan ik u een afschrift zend. it: heb wel ondervinding opgedaan sinds hij mij verliet, en ik weet, dat zaken, die mij toen onmogelijk toeschenen, zeer waarschijnlijk zijn, omdat ik ze nu dikwijls heb zien gebeuren, en ik ben daarom tot het besluit gekomen, dat hij mij heeft verlaten, omdat hij een ander beminde. Wat ik hiervan niet begrijp, is, dat hij bijna al dien tijd geen geld van de Bank heeft genomen, want als hij gehuwd is, heeft hij dat toch wel noodig gehad. In- liggende wissel is aan de Bank gepresenteerd geworden. Ik heb allerlei vermoedens; soms denk ik, dat hij in het eene of andere krankzinnigengesticht is, dan weer, dat hij bui tenslands woont. Wees zoo goed mij met uw raad bij te staan en doe nog eens moeite om mijn ouden vriend voor mij te vinden. Uwe Eleonora." John las dezen^brief met veel genoegen. Zij gevoelde dus geene liefde meer voor dien ouden vriend, dat was er duidelijk uit te begrijpen. Wat moest hij nu doen? Het ingesloten briefjë was zeer kort. „Mijne Heeren. Wees zoo goed aan mijnheer Jozef Mavis de som van vijfduizend pond uit te keeren. Uw dienstwillige G. H. Atheling," De brief was maar een afschrift. Het adres, waaraan het geld bezorgd moest worden, was een hotel in Brighton en het was niet een van de voornaamste. John Carew begon nu dadelijk een onderzoek naar den ver loren vriend in te stellen. Eerst ging hij naar mijnheer Athelings zaakwaarnemer en hoorde van hen, dat zij zijne instructies had den uitgevoerd en het geld aan Jozef Mavis hadden uitbetaald. „Wie is Jozef Mavis?" vroeg de professor. „Hij is een heer, die in de buurt woont." „Het schijnt zeer geheimzinnig." „Wij hebben een brief naar Brighton geschreven, maar tot nu geen antwoord ontvangen." „Zoudt gij het niet goed vinden eene advertentie in de cou rant te zetten, om te weten te komen, waar Atheling zich ophoudt De zaakwaarnemer aarzelde. „Neen, het is beter, dat wij eerst het antwoord op onzen brief afwachten." „Gij hadt reeds lang éen antwoord moeten hebben. Wacht, het is nu half elf. Met den volgenden trein kan ik wel in Brigh ton komen, om dan zelf het antwoord te halen. Wees zoogoed mij dit briefje mee te geven, zoodat ik hem zal kunnen spreken. Het hotel, dat in den brief genoemd werd, was er een van zee gering allooi, dat meer voor ambachtslui dan voor heeren j schikt was. John Carew trad binnen en vroeg om mijnhee: Atheling te spreken, maar er was niemand van dien naam i het logement, wel had de waard reeds een brief aan het adre van genoemden heer ontvangen. „Maar," zeide John, „wij hebben een brief van mijnhee Atheling gekregen, die ons dit hotel als zijn adres opgaf." Dit geval kon niemand verklaren. „Is er in den laatsten tijd hier geen heer geweest?" „Verleden week is hier een heer geweest, die drie dagen gf leden vertrok en mijnheer Mavis heette." „Mijnheer Jozef Mavis „Dat weet ik niet, mijnheer." Dat was al een belangrijke zaak. Atheling was er wel nifl geweest, maar Mavis toch wel. John Carew vertrok nu met dei eerstvolgenden trein weer naar Londen en deelde daar den zaak waarnemer zijne bevindingen mede. „Dat is eene vreemde geschiedenis," zeide hij, „Atheling schrijft een brief, gij twijfelt er immers niet aan, dat dit zijn schrift is, en het adres is door een ander geschreven, die ook den datum er boven heeft geplaatst. Het is met dien brief be- paald niet in den haak, want waarom zou men een valsch adres opgeven Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2