NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Zaterdag 3 October 1891 No. 2530 A BON N EMEN TSPEIJS ADVERTENTIËN: Lijst van aangeboden Betrekkingen, STADSNIEUWS. De kroonprins van Italië. BINNENLAND. FEUILLETON AARLENS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit bind verschgnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HureatiKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regel* 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen es Advertenties worttaa aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eonrantiere. Directeuren-Uitgevera J. C. PEEHEBOOM en J. B. AT713. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Gênéralt de Pullkiiè Mr an girt 6» l DJVBÏÏ CoJOHN F. JONES, Succ Far#» 31 Ms Faubourg Manèmarire Het bijvoegsel van ons bladdat norgenavond verschijntzal bevatten: '■iet Wapen {uit het dagboek van aen luitsch officier'). Of dieren tellen \unnen. Haarlemmer Halletjes No. )X V. Natuurkundige proeven voor der een. VI. Gemengde berichten. - Varia. Advertentien enz. Wij vestigen de aandacht op de oorkomende in dit Blad op de 4e pagina. Directeuren- Uitgevers. Haarlem, 2 October 1891. In de afgeloopen maand is het ste- elijk museum van schilderijen en oud eden op het raadhuis alhier bezocht oor 441 personen tegen en door 660 onder betaling. De tentoonstelling van de oostersche unstverzameling Haarsma, die thans het Museum van Kunstnijverheid eopend is, trekt zeer veel bezoekers ondag laatstleden werd zij door onge- eer 500 personen bezocht. Het Museum werd gedurende de laand September door 1512 personen ezocht Des Zondags is de toegang vrij. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal le prins van Napels, kroonprins van "talie, Zondag e. k. een kort bezoek irengen aan Haarlem. De prins, die jrictor Emanuel heet en in de volgende laand pas 22 jaar wordt, begeeft zich >p Zondagmorgen met een boot van .msterdam naar IJmuiden, om vandaar iet den trein van 11.2 uit IJmuiden een salonrijtuig naar Haarlem te ioren, waar de trein te 11.30 aankomt, 's Prinsen gevolg bestaat uit elf per- inen, waarbij de italiaansche gezant ons Hof, markies de Malespina de heer Hu dig, italiaansch consul te Rotterdam, welke laatste met het irrangeeren van 's prinsen reisje in Ne- lerland is belast. Daar de komst van K. H. geheel incognito geschiedt, aan het station hier geen officieele mtvangst plaats hebben. Met het rond eiden van den hoogen bezoeker door laarlem's merkwaardigheden zal zich le heer mr. C- G. von Reeken, commies er provinciale griffie, belasten. Zooals men weet is het verblijf van den prins in Haarlem zeer kort, daar hij reeds te 1.9 uur weder van hier vertrekt naar Leiden. Daar vertoeft de prins wat lange^ n.l. tot 5 40, als wan neer hij doorgaat naar den Haag. Dinsdag den 6" vertrekt de Prins uit den Haag naar Delft te 9.36, gaat van daar te 10 38 naar Rotterdam en 4 42 of 5.50 weder naar den Haag terug. De vorstelijke bezoeker, die laatstelijk uit Zweden en Noorwegen gekomen is, zal na ons land in België een reisje maken. Naar men ons mededeelt, stelt hij op zijne reizen veel belang in het leger der verschillende landen en in teresseert zich vooral voor alles wat betrekking heeft op geschiedenis en numismatiek. Voordracht voor onderwijzer 3® kl aan de burgerschool alhier: j. A. C. Jalink, Zwolle; 2. J. W. Kiemink, Vlaardingen; 3. P. IJpes, Purmerend Op de aardappelen- en botermarkten zijn in de afgeloopen maand aaugev. \rerk. laagste hoogste pr. Aardappn. 1*80 HL. l-'.70 HL. f2.40 f 5.25 Appelen 1280 150) f t' 9.- Pereu. 22S0 - 2280 f l.M) f 10. - p. K.G. p. KG. Boter kil. 932 932 kiL f 1.35 t i .55 p. stuk. p. stuk. Biggen 89 stuks 540 stuks f 3.f. ?5. Gedurende de maand September is in de Stuiversspaarbank van de afdee- ling „Haarlem" van den Volksbond ingébracht in 475 posten 1234.88, terugbetaald 37 728.63. Er zijn 20 nieuwe boekjes afgegeven. Voor de firma J. J. Beijnes, rijtuig fabrikanten alhier, was het jaren lang eene ware kwelling, het spoorwegsta- j tion vlak vóór zich te hebben, en toch1 niet dan met groote moeite hare wagens naar het emplacement te kunnen ver-1 voeren. Hierin is nu verandering gekomen. Met toestemming van de gemeente en van de Holl. Spoor, is de firma thans bezig rails te leggen van uit hare fabriek naar het terrein der Hollandsche Spoor. In de fabriek komt een deur van 15 meter breedte, zoodat het voortaan mogelijk zal zijn, direct uit de werk- plaats over den overweg aan de Jans- straat heen, de voltooide wagens op de rails te zetten. Bij het kolenpark maakt het spoor lijntje een rechten hoek, en het is dan ook alleen door eene bizondere vinding, dat de firma Beijnes de lorries, waarop de voltooide wagens staan, dien haak- schen hoek kan laten maken zonder j draaien. Heden werd in de Groote Kerk een orgel concert gegeven door mej. Christine Veltman, altzangeres uit Amsterdam, met medewerking van een dameskoor, bestaande uit élèves van mej. Veltman, terwijl het orgel bespeeld werd door onzen organist den heer Ezerman. Er werd een met zorg gekozen programma ten gehoore gebracht. De concertgeefster beschikt over een fraai altgeluid, dat voldoende sterk is om de geheele ruimte van de Groote Kerk te vullen vooral voldeden de aria van Bach „Qui sedes ad dexteram Patris, Miserere Nobis" en Gebet, van von Hiller, door haar gezongen. Het dameskoor schonk mede veel kunstgenot en gaf blijk van groote geoefendheid. Dat de heer Ezer man met zijn bewonderenswaardige techniek, weder het schoonste gaf, wat hij kon voortbrengen, behoeft wel niet gezegd. Jammer, zeer jammer, dat de opkomst zoo gering was Zooals wij reeds hebben medegedeeld, geeft het„Nederl. Tooneel" Donderdag den 8sten dezer eene voorstelling in onzen schouwburg ter benefice van den too neelmeester Stiphout, die alsdan zijn 25-jarig jubileum viert, als zoodanig. Men geeft dan .„Elisabeth van Enge land", drama in 5 bedrijven van Paolo Giacometti. Mevrouw Frenkel vervult de titelrol, de heer Bouwmeester die van Graaf Essex Behalve dat erdv^.kunstgenot te smaken zal zijn, wekken wij ook daaiom tot een bezoek aan deze voorstelling op, omdat de tooneelmeester, hij zij dan een acteur die achter de schermen blijft, niet de minst gewichtige rol te vervul len heeft Van zijne erkentelijkheid daarvoor moge het publiek door een bezoek aan de benefice-voorstelling ter eere van zijn kwarteeuws jubilé, getui gen Naar wij vernemen zijn Donderdag avond bij het hevig onweder, dat hier en in de omstreken heeft gewoed, drie personen onder de gemeente Schoten door den bliksem getrofien, die in een bollenland werkten. Een hunner, Engel Hoefgeest, 23 jaar oud, was onmiddellijk een lijk, da beide anderen waren be wusteloos, maar kwamen spoedig bij en zijn buiten gevaar. In een onbewaakt oogenblik is eene patiente uit het gesticht van mevrouw Hille-Campbell op de Nieuwe Gracht, hedenmorgen voor acht uur in nacht gewaad de deur uit geloopen en in de gracht gesprongen. Door een schilders- knecht die in de buurt was, werd zij onmiddellijk gered. Gelukkig had zij geen letsel bekomen. Door de politie is proces verbaal op gemaakt tegen een slagersknecht in de Kleine Houtstraat, die een hond welke voor den winkel van zijn patroon stond, bij ongeluk een mes in het lichaam heeft geworpen, waardoor het dier, dat toebehoorde aan den heer W. C. de V. op het Spaarne, is overleden. Letteren en Kunst. Een duitsch romanschrijver, die in dertijd erg veel boeken maakte en een tijd lang nog al populair was, Max von Schlaegel, is overleden. Men wil een gedenkteeken op richten voor Agar. Het Hbl. bericht dat door de Nederlandsche Opera in studie wordt genomen Cavalier ia Rusticana,devee\ besproken opera van Pietro Mascagni. Aan de monteering en costumeering van dit werk, waarvoor de oorspronkelijke italiaansche teekeningen zijn aangeschaft, wordt groote zorg besteed. Laguillermie, de fransche graveur, die ook het nieuwe portret van den Paus zal graveeren, arbeidt nu in het Rijksmuseum. Mark Twain krijgt voor de reis brieven door Europa, die hij aan de Sun van New York zal schrijven, 1200 ds. per brief. De Sun zal ook zijn laatste novelle publiceeren en geeft daarvoor 12.000 ds. Mrs. Burnett kreeg voor de ee-ste uitgave van Little Lord Fauntlefoy 15.000 ds. De Kroonprins van Italië is Donderdag voormiddag te 11 uur 43 min. aan het station Apeldoorn, dat fraai versierd was, aangekomen Z. K. H. werd ontvangen door den Opper- ceremoniemeester in open calèche met j vier paarden, postiljon en voorrijder. De stalmeester was bij de ontvangst aan ihet station tegenwoordig, j Op Het Loo werd Z. K. H. ontvangen door den geheelen dienst de Groot- I meesteres, den Opper Kamerheer, den Chef van het Militair Huis en den Intendant van het paleis. Het déjeuner had ten 1 uur plaats in de Galerij-zaal en werd opgeluisterd door de muziek van het ie reg. huzaren uit Deventer. De Kroonprins was gezeten tusschen de Regentes en de Grootmeesteres. Tegenover de Koningin-Regentes was gezeten markies Spinola, en aan diens linkerzijde luitenant generaal graaf Mor ra. H. M. de Regentes dronk de gezond heid van den Koning, de Koningin en den Kroonprins van Italië. De Kroonprins beantwoordde die woorden met een dronk op Koningin Wilhelmina en op de ^Koningin Regentes. Om 3 uur is de Kroonprins niet de Regentes uitgereden in een rijtuig, be spannen met vier paarden, gevolgd door twee andere rijtuigen. Er werd o. a. een rijtoer gemaakt over Hoog-Soeren. Te 5 u, 15 m. is de Kroonprins uitgeleid door den Opper Ceremoniemees ter, terwijl de stalmeester niet tegenwoor dig was. Koningin Wilhelmina heeft wegens een lichte ongesteldheid niet aan het déjeuner deelgenomen. Woensdagavond had de Koningin een weinig koorts. Benoemd zijn tot tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw markies Spinola, gezant van Italië, te 's Hage, en luit.-generaal graat Morra di Lavriano, adjudant van den Kroon prins. Tot kommandeur ridder kolonel Risesti, adjudant, en tot ridder markies De Malespina, secretaris van de italiaan sche legatie en graaf Malvers© dei Me dici, ritmeester. Uit de memorie van toe lichting bij het wederom onveranderd ingediende ontwerp betreffend de grens regeling op Borneo blijkt, dat de geheele vernieuwing van de Tweede Kamer de eenige reden was voor de intrekking door het tegenwoordige bewind van dit en andere wetsontwerpen, die door de vorige regeering waren ingediend. De toestand van den heer Oppedijk, lid van de Tweede Kamer voor Harlingen, die kort na de opening van het nieuwe zittingjaar door eene hevige ongesteldheid werd overvallen en sedert te 's-Hage moest verblijven, is eenigszins vooruitgaande. Zijn geneesheer heeft hem evenwel wegens den aard van de ongesteldheid volstrekte rust aanbevolen, zoodat de heer Oppedijk althans dit jaar niet meer aan de parlementaire werkzaam heden zal kunnen deelnemen. Het iste natuurkundig examen is met goed gevolg afgelegd door de heeren W. de Gelder, A. Spanjaard en J. J. Vis. j Het theoretisch genees kundig examen is met goed gevolg aan de universiteit van Amsterdam af gelegd door de heeren C. Pino en Auke van Balen. De londensche correspon dent van de N. RC. schrijft; Naar ik uit Athene verneem, heeft de grieksche regeering reeds een blijk gegeven, dat het aan haar gerichte rekest, in zake de aanvaring der Taor- mina en de daarop gevolgde redding van 15 schipbreukelingen door de Am- pelosniet vergeefsch geweest is. Zij heeft namelijk het ridderkruis der Orde van den Verlosser den braven kapitein III 01YAlfli: HOOFDSTUK XII. „Wie is die Mavis toch?" „Dat kunnen wij gemakkelijk te weten komen." „Zouden wij nu niet eene advertentie in de courant laten plaatsen? Ik geloof, dat dat het beste zal zijn; dan moeten wij het gelijktijdig in alle bekende bladen laten zetten. Intusschen hunt gij onderzoeken, wie die Mavis is. Heeft deze Atheling ook iets bizonders in zijn uiterlijk, zoodat men hem dadelijk zou herkennen." „Ja zeker, hij is juist een man, wiens uiterlijk men niet ver geet, als men het eens gezien heeft." „Laat ons dan een prijs, eene flinke belooning uitloven van 100 pond b. v., voor hem, die ons eenige inlichtingen zal kunnen geven. Binnen vier en twintig uur zal het geheele land zijn best doen, hem op 't spoor te komen." Toen dit zoo afgesproken was, kon John Carew er niets meer aan doen. Hij schreef aan Eleonora, wat hij gedaan had. Het was zoo langzamerhand avond geworden, en de professor verwachtte, dat George Humphrey zeer spoedig bij hem zou zijn. Hij at c'us zeer haastig in de club en spoedde zich naar zijne kamers terug. Weldra verscheen George. Het gesprek wilde dien avond niet vlotten. De gast was in eene sombere stemming, en de gedachten van den gastheer waren geheel vervuld met de moeilijkheden, waarin hij zich geplaatst zag. „Ik moet het u vertellen," zeide de professor eindelijk, „ik kan aan niets anders denken." „Wat kwelt u dan zoo „Ik moet een man opsporen, die sedert een paar jaar vermist wordt, en ik vrees, dat er de eene of andere leelijke zaak ach ter schuilt." „Een man, die vermist wordt, hoe heet die man „Zijn naam doet eigenlijk weinig ter zake, maar daar hij toch morgen in alle couranten zal staan, kan ik hem ook wel zeggen. De naam is George Atheling." De professor was zoo met zijn eigen gedachten bezig, dat hij de plotselinge verandering in het gezicht van zijn bezoeker niet eens opmerkte. „Atheling?" herhaalde George „Ik zal u de geschiedenis geheel vertellen. Die Atheling was verloofd met een jong meisje, dat toen nog bijna een kind was. Hij was zeer rijk en had alles, wat een mensch maar kan ver want hij was bovendien jong, gezond en sterk, schrander goed ontwikkeld, en dat alles beloofde hem eene schoone toekomst Eensklaps verdween hij." „Waarom „Dat weet niemand." „Niemand? Vertelde het meisje nooit, waarom hij was weg gegaan „Dat heeft zij nooit geweten, zij moest zich tevredenstellen met het maken van allerlei gissingen. Zij hoorde alleen, dat hij twee jaar later eenig geld van de Bank nam. Na dien tijd ver loor men hem weer geheel uit het oog." „Had hij geen vrienden, die haar omtrent zijn verblijfplaats kon den inlichten „Een openbaar onderzoek heeft men nooit naar hem ingesteld. Zij weet dus niet eëns wie zijne vrienden waren." „Maar schreef die verloofde dat meieje dan geen enkelen brief om haar de zaak te verklaren. Een man laat zijn meisje toch niet zoo plotseling in den steek, zonder er haar eene ver klaring van te geven „Hij deed dat toch." „O.* George keek verwonderd, alsof hij iets wist. John Carew herinnerde zich te laat dezen verwonderden blik. „Het schijnt, dat het meisje en haar verloofde een soort van kibbelarijtje gehad hadden; zij zeide hem, dat hij zichzelve niet was en zeer veranderd was. Daarop verzocht zij hem heen te gaan en niet weer te komen, voordat hij geheel de oude weer was. Hij ging dus heen. Zij voegde hier ongelukkig bij, dat zij zich nog aan hem verbonden achtte, tenzij hij haar heur woord teruggaf. En nog steeds beschouwt zij zichzelve niet vrij." „Maar dat is toch een groote dwaasheid." „Hetzelfde zeg ik haar ook, maar tevergeefs. Nu komt het belangrijkste nog aan. Eindelijk hebben wij ontdekt, dat hij nog leeft, oi liever gezegd, dat hij twee maanden geleden nog in het land der levenden was."

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1