NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Maandag 5 October 1891. No. 2531 A BON N EM EN TSPKIJS ADVBETENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie lbladen. Lijst van aangeboden Betrekkingen, STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON III ilfAIlI HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit bind ferflchÜDt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 CcnU; iedere regel mser lOCent». Grotde letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onna agenten en door alle boekhandelaren ea conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBQOB1 en J. B. AVIS. Hoofdagenten coor het .buitenland: Compagnie Générale de i'ublicile Mirungiró DjdVbB 4' JONN F- JONbS. Succ jParyt 8I£ts ¥se*bovrp Mordmartre EERSTE BLAD. Wij vestigen de aandacht op de voorkomende in dit Blad op de 2* pagina. Directeuren- Uitgevers. Iï Burgemeester en Wethouders van HAARLEM, doen te weten, dat het Raadhuis en het Stedelijk Mu seum van Schilderijen op Zon dag den 4en October e k. tot twee uur 's namiddags voor het publiek zullen zijn GESLOTEN, i;- Het Museum zal evenwel dien dag van 2 tot 4 uur 's namid dags. voor het publiek weder toe gankelijk zijn. Haarlem, 3 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. IORDENS. De Secretaris A. A. LAND. Haarlem, 3 October 1891. Op de leening dezer gemeente, van ƒ350,000.is ingeschreven tot een totaal bedrag van 944 800. Burg. en Wetb. hebben de inschrijvingen aange- genomen, die tusschen 101 pet. en 9812/ioo pet. bedroegen. Tot dezen laatsten koers echter kon den niet alle inschrijvingen worden aan genomen, maar moest eene pondsponds gewijze verdeeling plaats vinden. Men schrijft ons: Donderdag 1 October 1.1. herdacht de Gymnastiek-vereeniging „Concordia", eene vereeniging voor- en door jonge lieden uit een handwerkstand, haar 5- jarig bestaan. Voor die gelegenheid werden in eigen kring eenige wedstrijden in de gymnastiek georganiseerd, welke, voorafgegeven door een gewone oefe ningsvergadering, ten uitvoer werden gebracht. Deze vereeniging heeft gedurende baar 5jarig bestaan vele veranderingen moe ten ondergaan. In 1886 opgericht, wer den de eerste oefeningen gehouden in de Gemeentelijke Gymnastiekschool, met een 30 tal leden. Gaandeweg vermin derde dat getal tot 8 leden, totdat, door opheffing der school, men zich ge noodzaakt zag, zich van een ander Turn-lokaal te voorzien. De heer A. J. Meijerink verklaarde zich bereid het directeurschap op zich te nemen, alzoo werden op S Januari 1891 ten zijnent, de eerste lessen ge volgd, en thans mag de vereeniging zich verheugen in ruim 30 leden, allen trouwe gymnasten. Dank in deze aan den grooten ijver van den directeur voor de goede leiding en voor de onvermoeide medewerking. Het programma bestond uit a. Vrije oefeningen en b. Toestel oefeningen, daarna wedstrijd in 't hoog springen, gewichtsheffing en ver-springen. Na een langdurigen kamp won A. H. Moser met een sprong van 1.50 M. den prijs. Gewichtsheffing. A. Meeter en W. van den Eijnde, eerstgenoemde met een gewicht van 58 kilo, 6 maal boven de macht, terwijl laatstgenoemde dit 2 maal deed. Ver-springen, ie prijs H. de Blazer en 2e prijs R. Brauckmar., respectievelijk met 4.10 M. en 4.05. Oogenschijnlijk is deze sprong niet ver, doch de bepalingen, dat beide voeten geheel op de mat moeten komen na den sprong en dat het achterplaatsen van een voet den sprong ongeldig maakte, moeten niet uit het oog verloren worden. In de gymnastische spelen wonnen W. Thollerie, (blokrapen) J. Dortmunt (fleschspringen), W. van den Eijnde (touwtrekken) en H. de Blazer met blokhinkelen. Flink en ordelijk werd er gewerkt, zoowel aan het eerste als aan het laatste gedeelte van het program. Uitreiking der prijzen had nu met een aanmoedigend woord van eenige Bestuursledenaan de ledenom door ordelijkheid en ijver in de lichaams-oefeningen met de zelfde lust te blijven voortgaan, als tot nu toe het geval was geweest, en zoo werd dit on derling samenzijn ten einde gebracht. Jocobus Drogtrop en Bastiaan Ver- meeren, die door de Rechtbank alhier wegens diefstal met geweldpleging (straat- oof) ieder tot 2 jaren gevangenisstraf zijn veroordeeld, zijn beiden van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De heer G. IJff, lid van den raad der gemeente Spaarndam, heeft wegens vertrek ontslag uit die functie gevraagd. Naar wij vei nemen zal de brug te Velsen, die in October van het vorige jaar door de Elza werd stuk gevaren, in December a. s. als hersteld kunnen worden opgeleverd. De campagne aan de beetwortel suikerfabriek „Holland", te Halfweg, zal wegens den nog geringen aanvoer van beetwortelen eerst Woensdag aanvangen ook dit jaar zullen de buitenwerkzaam- heden grootendeels door brabantsche arbeiders worden verricht. De heer mr. W. Tonckens, gouverneur secretaris van Suriname, thans met verlof hier te lande, zal niet naar West-Indië terugkeeren. (Vad.) OFFICIEELS BEïliCHTEX. Bij kon. besluit is aan mr, G. H. G. Ras op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov., eervol ontslag verleend als kan tonrechter in h2t ver-Ie kanton te Am sterdam, met dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. De heer Henry Tindal richt thans een „Open Brief" aan Zijne Exc. den Minister van Oorlog (Seyffardt). Hij drukt daarin zijne ingenomenheid uit met de meerdere werkzaamheid, die de nieuwe titularis aan zijn departement ontplooit, en hoopt op atdoende verbetering van de wijze van werken, welke totnogtoe aan het departement werd gevolgd. Schrijver zegt o. a.„Uit dezer dagen openbaar gemaakte besluiten blijkt, dat Gij een aanvang maakt met het verze keren van de handhaving onzer onzij digheid, in denzelfden zin als ook ik dit in eene U bekende memorie, eenige jaren geleden, heb aangegeven. Na het geen gij over dit punt gezegd hebt in de Tweede Kamer der S. G., was wel niet anders te verwachten^ „Ik blijf erbij, dat m. i. geen maat regelen beter de handhaving van onze onzijdigheid zullen verzekeren, altijd indien zij volledig worden genomen Adressant drukt zijne ingenomenheid erover uit, dat de nieuwe minister de vrijwillige oefeningen in den wapenhan del zal aanmoedigen. Daarna bespreekt hij de inrichting onzer weermiddelen en de mobilisatie en hoopt op grond van hetgeen reeds j wordt voorbereid, dat daarin eene z. i. afdoende verbetering zal worden aan- gebracht." Er moet tijd gevonden kun nen worden voor eene behoorlijke mo bilisatie, waartoe het noodig is, dat de sperforten aan 's rijks grenzen ook in vredestijd voldoende zijn bezet. De vijand moet bij een onverwachten aan val nooit van onze spoorwegen, noch van onze rivierovergangen gebruik kun nen maken, waartoe de noodige voor schriften moeten worden gemaakt enz.' Uit de oorlogsbegrooting van 189 trekt schrijver verschillende conclusies en betoogt in 't algemeen dat er min der actief dienende officieren aan het leger moeten worden onttrokken voor den dienst van het hof. De Kroon is z. i. al luisterrijk genoeg, en o. a. het plaatsen van een actief dienend kapitein der inf., als particulier secretaris bij H. M. de Koningin Weduwe regentes, kan in de praktijk overwegende be zwaren hebben. Het behoud van het zoogen. Militaire Huis der Koningin is voor zoover schr. weet zonder eenig voordeel, terwijl officieren van luitenant tot generaal opklimmen, zonder om zoo te zeggen één dag dienst in het leger j te hebben gedaan. Dit is echter bij schr. geen overwegend bezwaarlater wil hij neg op audeie punten der be grooting van oorlog terugkomen. Met den wensch om steeds mede te werken ter bereiking van het groote doel„het voorgoed waarborgen van ons onafhankelijk volksbestaan" eindigt schr. zijn ditmaal op vrij bezadigden toon gesteld schrijven. Door de 1 ib e r a 1 e k i e s v e r eeniging „Nieuw leven" te Oudeschild, op Tessel, is de heer S. T. Land op nieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Examen gymnastiek 1. o., te 's-Hage. Geëxamineerd 4 vrouwelijke kandidaten, teruggetrokken 1, afgewezen 1toegelaten de dames B. van Itallie, van Maastricht, en M. E. Comerelle, van Velsen. Leger en Vloot. De werkzaamheden van de voorloo- pige proefnemingen met schietkatoen- granaten tegen bomvrije samenstellingen in de duinen bij Schoorl zijn gestaakt De detachementen, welke daarbij hebben dienst gedaan, zijn met achterlating van eene afdêeling tot opruiming van het kamp bij Bergen, naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Den 31 o October vertrekt van Rotterdam per stoomschip Zuid-Rolland nar Oost Indië een detachement aan vullingstroepen, sterk 6 onderofficieren en 40 minderen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden 10 luit. der inf. J. H. G. C. Angenent en onder medegeleide van den h. t. 1. met verlof aanwezigen 23 luit. der inf. J. L. L.M. Wittich en van den voor het O.-I. leger bestemden 2e luit. D. van Geuns. RECHTSZAKEN. Vrijdag verscheen voor de rechtbank te Amsterdam de heer M. de Ras, burgemeester van Pannerden, beklaagd wegens beleediging, den kapitein-adj. Keijzer aangedaan door een stuk in de Tijd van 16 Maart. Het O. M. eischte eene geldboete van 25 gulden. De ver dediger, mr. Travaglino, betoogde uit voerig dat De Ras, zonder te willen beleedigen, slechts beoogd had Keijzer terecht te zetten wegens diens aanvallen in zijne lezing van Maart op de heeren Haffmans, Van Vlijmen en Vermeulen. VISSCHERU. Enkhuizen, 1 Oct. Gisteren en heden werd alhier aangevoerd 6550 kg. bot, prijs 16 ct. per kg. en 63 manden garnalen, prijs 75 ct. per mand. Nieuwediep, 1 Oct. Door 120 korders en beugers werden hier heden 10 tot 100 groote 20 tot 100 kleine tongen, 12 tarbotten, 2 tot 6 roggen, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerd gr. tong gold 30 45 cent, kl. id. 15 cent, tarbot 8 k 10, rog 80 cent per stuk, kleine schol 1 3.50 per mandje en schar f 1.50 2.50 per mand. De belgische sloep O. 133 besomde aan tong, schol en schar f 25. Van de haringvisscherij kwam binnen de scheveningsche bom Sch. 128, sch. C. J. Pronk, met 294 ton pekelharing. De kardinaal-aartsbisschop van Me- chelen heeft de medewerking der gees telijkheid geweigerd aan de begrafenis van Boulanger, omdat hij zelfmoord HOOFDSTUK XII. Het schijnt, dat hij het niet wilde weten, dat hij geld van de Bank mm. Nu kan men uit dit feit vele gevolgtrekkingen ma ken, maar het is ook duidelijk dat hij zijne nieuwe levenswijs verborgen wil houden. Gij zegt, dat Atheling een gentleman is. Welnu, eerbiedig dan de onschuldige begeerten van dezen gentleman Sommigen zouden door deze woorden de waarheid vermoed hebben, want de lagere klassen der maatschappij bevatten niet veel gentlemen en geleerden. Maar John Carew dacht zoo stellig dat deze man een Australiër was, dat hij geen achterdocht kreeg. Er kwam hem bij deze woorden toch iets in de gedachten, dat de waarheid zeer Dabij kwam. „Humphrey," zeide hij, „gij spreekt uit eigen ondervinding. Dat heb ik al lang vermoed. Gij zelf hebt ook de betrekkingen met uwe familie en vrienden afgebroken, en houdt u voor hen verborgen." „En dat om goede redenen misschien wel dezelfde, die dezen man noopten zich voor hen te verbergen. Ja, gij hebt gelijk. Ik behoef u niet te vragen mijn geheim te eerbiedigen. Maar daar gij mijnen toestand zoo goed begrijpt, kunt gij u ook wel voor stellen, dat het met dien anderen man precies hetzelfde geval kan zijn, behalve die bizonderheid van zijn groot vermogen, dat ik helaas niet bezit." „Ja, ik begrijp het en wil er eens over denken. Het zou ons ten slotte genoeg wezen, als wij maar zeker wisten, dat hij in goeden welstand verkeert en geheel een vrij man is." „Dat zou voldoende wezen. Eene ontdekking zou hem mis schien veel nadeel berokkenen. Neem bijvoorbeeld eens mijn geval. Ik heb neven hier in Engeland, die eene aanzienlijke positie in de maatschappij innemen. Het zou hun niet veel ge noegen doen, als zij mij in de hoedanigheid van journalist aan een blad van gering allooi ontdekten, evenmin zou het geluk van mijne vrouw en kinderen verhoogd worden, als zij wisten, wat zij konden zijn. Hetzelfde kan ook wel met Atheling bet geval zijn." Ja. Ik begin nu te vreezen, dat wij misschien te haastig ge weest zijn, en ik zal daarom trachten het plaatsen van die adver tentie te beletten. Dat deed de professor inderdaad, maar hij was ongelukkig te laat. „Zoudt ge mij morgen weer eens kunnen opzoeken? In zulk een geval kan de hulp van een geheel onpartijdig, belangloos persoon van veel dienst zijn." „Ongelukkig ben ik voor twee of drie dagen aan mijn werk gebonden. Ik ga uit de stad, om in Boston eenige zaken te be hartigen." Den volgenden dag ontving Eleonora een brief, die het post merk Kensington droeg. Het schrift ervan was haar welbekend. „Eindelijk," riep zij uit, terwijl zij den brief openscheurde. Lieve Eleonora, Vijf jaar geleden schreef ik u een brief, waarin ik u nauwkeurig de redenen opgaf, waardoor ik in twee of drie maanden zoo geheel veranderd was. Ik heb u hiervan geen geheimhouding verzocht, maar zooals ik gehoord heb, hebt gij geheel over deze redenen gezwegen. Ik verwachtte eenig antwoord, maar nadat ik eenigen tijd te vergeefs gewacht had, maakte ik hieruit de gevolgtrekking, dat ik geheel geen antwoord zou krijgen. Daar ik nu in de gelegenheid ben u weer te schrijven, verzoek ik u bij dezen u geheel vrij te beschouwen, daar ik hoorde, dat gij nog ongehuwd zijt, en ik vreesde, dat dit feit met mij in verband zou staan. In mijne letteren heb ik u reeds uw woord teruggegeven, en ik kan niet gelooven, dat gij dat verkeerd begrepen zult hebben. Ik blijf steeds, met vriendelijke groeten Uw oude vriend G. A." „Eindelijk heeft hij dan toch geschreven," zeide Eleonora, „het is zijn schrift en de brief dateert van gisteren. Maar hij vertelt mij niets anders, dan dat ik vrij ben. Nu dat was ik eigenlijk al sinds langen tijd. Wat meent hij toch met een vori- gen brief? O, hij is krankzinnig, geloof ik. Dat was hij den laatsten keer, toen ik hem sprak, ook al, en ik geloof, dat hij het nu nog is. George is zeker in het een of ander krankzin nigengesticht opgesloten.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1