fcZlZ;2 Oot°ber l891- GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Stoomvaart&erichten. Twee en Veertigste Muziekuitvoering Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Aa verleunen. pleegde. De begrafenis zal dus uitsluitend burgelijk zijn. Er zal aan het graf niet gesdroicen worden. Vrijdag ochtend is het particulier testament geopend. De generaal heeft tot zijne erfgename aangesteld zijne nicht, mej. Griffith, en verzoekt zijn kinderen zijn laatsten wil te eerbiedigen. Het vermaarde zwarte paard is aan Boulau- ger's vriend, den heer Barbier, te Parijs, vermaakt. Zijne vrienden heeft hij kleine herinneringen en den dienstboden cou verts met geld daarin nagelaten. Tot het fonds, hetwelk het comité tot hulpverleening aan russische joden te Londen bijeenbrengt ten behoeve van de verzorging der verjaagde Israëlieten, heeft Rothschild io.ooo pond bijgedragen. Uit Rome wordt van 2 Oct. gemeld Heden middag beschimpten een vijf tigtal pelgrims, die het Pantheon be zochten, het graf van Victor Emmanuel. Een hunner schreef in het nabij het graf neergelegde vreemdenboek„Weg met Victor Emmanuel I" Een ander „Leve de Paus-Koning." Daarbij spogen zij op het boek. Zij werden gevat en zullen onmiddellijk worden veroordeeld en over de grens gezet. De transche pelgrims werden door het publiek geslagen, terwijl troepen volks de stad doorliepen, die de pelgrims uitfluitend. Alle oostenrijkskhe bladen verzekeren eenstemmig, dat het eene onmogelijkheid is, dat de nitroglycerine-bommen op den spoorweg bij Rosenthal zijn neder- gelegd met het doel, den trein, in welken de keizer zich bevond, te doen verongelukken. Zij zien er niet anders in dan het werk van eenige kwaadwilligen, wier ware beweegredenen nog onbekend zijn. De bladen beroepen zich voor hunne zienswijze alle op de hoogst voor- beeldelooze populariteit van den keizer. Een te Madrid verschijnend blad be vat een sensatie-artikel over een geheim tractaat, dat onlangs door Spanje tot aansluiting bij het drievoudig verbond zou geteekend zijn. Volgens dit geschrijf, zou Duitschland 100,000 Mauser gewe ren aan Spanje leveren, en zich ver bonden hebben om met 200,000 man het spaansche leger bij eenen inval in Frankrijk te helpen. Naar men verneemt, wordt Zpndag of Maandag de geheele russische kei zerlijke familie en de grieksche konink lijke familie te Kopenhagen verwacht. Hetgeen ten opzichte der Dardanellen is gebeurd, moge op het continent reeds half vergelen zijn, John Buil kan het nog niet van zich zetten. Hij heeft er zich voortdurend mede bezig gehouden en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Geen nacht gaat er voorbij, of John Buil heeft nachtmerrie. Overal ziet hij het „russische spook" oprijzen in Europa, in Centraal Azie en zelfs in China. De russische expeditie, die op het oogenblik in Pamir (Centraal-Azie) reist en trekt om de streek te bezetten, naar men zegt heeft aan twee en gelsche officieren belet, haar spoor te volgen, en hierin nu heeft Engeland opnieuw aanleiding gevonden om zich ongerust te maken. De engelsche bladen laten geen haar goed aan Rusland en zelfs verspreidde dezer dagen een Ion- densch blad het gerucht, dat een der engelsche officieren, in Pamir, luitenant Younghusband, door de Russen was ver moord. Wat China aangaat, werpt een deel der engelsche pers Rusland eveneens harde beschuldigingen naar het hoofd. De bloedige opstand tegen de vreemde lingen zou toegeschreven moeten worden aan de veroveringszucht van denczaar, die de chineesche grenzen zoo dicht mogelijk tracht te naderen en aldus den gestaaiten bewoners van het Hemel- sche Rijk den jaagt. Onnoodig te zeggen, dat dit laatste louter fantasie is. Er blijkt echter uit welke gevoelens ten opzichfe van Rus land op het oogenblik te Londen boven drijven, en, uit dit oogpunt beschouwd, was het ongetwijfeld de vermelding waard. Nieuwe stof tot anti-russische artike len zullen de engelsche bladen vinden in een artikel, dat dezer dagen door de Novoje Vremja is gepubliceerd, «n waarin Engeland werd gewaarschuwd, geen deel te nemen aan de beweging in Pamir, daar de Engelschen in die streek op ernstige moeilijkheden zouden stuiten, zoo zij verder doo:drongen. nachtvorst bezwijken. Toen de zomer terugkwam, ontwaakte de plant weder tot leven en zette hare ontwikkeling daar voort, waar die door den winter was afgebroken; hare bladeren werden weder groen, uit de bladoksels ont sproten nieuwe bloesemstengels en de bloemknoppen, die in den vorigen zo mer gegroeid waren, gingen thans open. Daar bleven de Noordpoolreizigers ver stomd voor staan, in nadenken ver zonken over dit wonder der natuur, over deze onvernietigbare levenskracht, welke het ruwe poolweer wist te trot- seeren. Zes ambtenaren aan een station te Parijs, Gare du Nord, zijn gearresteerd wegens stelselmatigen diefstal van goederen. Een groot aan tal anderen zullen wegens medeplichtig heid terecht staan. Deze ontrouwe ambtenaren vormden eene wei-georganiseerde dievenbende. Het blad van Prins Bis- marek,. de Hamburger Nachrichien meldt dat de russische czaar met zijne gemalin einde November den keizer van Duitschland zal bezoeken. Een zonderling natuur- verschijnsel heeft zich voorgedaan te Djesba in Tunis. Terwijl het vloed was, trok zich de zee plotseling terug en vormden zich op het strand verscheiden windhoozen. Een daarvan richtte zich naar het land, ontwortelde een aantal boomen en ging toen verder. Ongelukken kwa men niet voor. Inmiddels nam men hevige bliksem stralen boven het strand waar. Een grickscli dichter van groote vermaardheid, Demetrius Kokkos, is bij zijn terugkeer uit den schouwburg met revolverschoten vermoord door een politieagent, dien Kokkos de hand van zijn zuster geweigerd had. Edison heeft met zekeren Simis een bestuurbare eiectrische tor pedo uitgevonden. In Halifax (V. S heeft een geweldige brand gewoed. Vijftienhon derd vaten petroleum, een kolossale voorraad visch, suiker, stroop, meel en hout zijn vernietigd, de schade wordt op een half millioen dollars geschat, d. is. 1.250.000 gulden. Een geL ar de plant. Hoe ver de eigenschap tegen hooge koude- graden bestand te zijn in de dieren en plantenwereld gaan kan, weten de Noordpoolreizigers mede te deelen. De wonderbaarlijkste mededeeling van dien aard danken wij aan Nordenskjöld uit dien tijd, toen hij tusschen de jaren 1878 en 1879 aan het strand van Pit lekaj op de noordkust van Siberie over winterde. De gemiddelde temperatuur der wintermaanden, van November tot April, bedroeg 160 tot 26° C en op enkele dagen teekende men zelfs de krakende vorst van 40° tot 46° C aanAan dit koude strand groeide op de kruin van een aan alle winden bloot- gestelden zandheuvel eene lepelblad struik (Cochlearia fenestralis.) De rei zigers hadden gedurende den zomer van 1878 opgemerkt, dat deze struik bloeide en ook enkele vruchtknoppen zette. Toen de bloei zóóver gevorderd was en de plant nog een aantal onge opende bloeksemknoppen droeg, werd zij door den verschrikkelijken poolwinter verrast. Nu had men kunnen verwach ten, dat vorstgraden van 40° tot doodschrik op het lijf j 46° C de teedere bladen en knoppen C Foor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur! Mag ik nog even bij u aankloppen om een kleine plaats in uw veelgelezen dagblad Dezer dagen werd mij gevraagd hoe het toch staat met het plan om eene nieuwe Haarlemsche Burgerkiesvereeni- ging op te richten en waarover ik een paar malen in dit blad heb geschreven Ik heb geantwoord, dat ik toen ge tracht heb het wenschelijke van zulk een uitsluitend burger-kiesvereeniging aan te toonen, zonder mij echter per soonlijk op den voorgrond te plaatsen, het aan bevoegden overlatende het initia tief te nemen. Dat is echter nog niet gebeurd, en ik maakte daaruit op, dat men het niet noodig achtte. Twee heeren wenschten evenwel, dat de zaak niet zou doodbloeden en stelden zich bereid om van diegenen, welke willen medewerken om een degelijke burgerkiesvereeniging, zonder onder scheid van geloofsrichting op te richten, zoo spoedig mogelijk een naamkaartje te ontvangen, opdat dan later kan wor den overgegaan tot het beleggen eener vergadering. Wie dus instemt met het bovenstaande, gelieve zijn naamkaartje te zengen aan de heeren A. van der Velden, Oude Groenmarkt, G. J. van Gasteren, Gier straat, of aan den ondergeteekende, Zui- der Buitenspaarne. C. MOMMAAS Cz. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Oct. van Suez. Het stoomschip Prins Mauritsvan Suriname naar Amsterdam, vertrok 1 Oct. des avonds van Havre en passeerde 2 Oct des morgens 9 uur Dover. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 Oct. Point de Galle. Het stoomschip Bataviavan Rotter dam naar Java, arriveerde 2 October te Batavia. Het stoomschip Prinses Marievan Batavia naar Amsterdam, passeerde Oct. te Suez. Het stoomschip Conradvan Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 October Kaap Rocca. Het stoomschip Obdamder N. A. S. M., van Rotterdam, arriveerde Don derdag 1 Oct. te New-York. Het stoomschip Zaandam, der N. A. S. M., van Rotterdam naar Baltimore via New-York, arriveerde Donderdag Oct. te New-York. Overleden: 29 Sept. A. W. Brück- mann—Greimann 22 j. Amst. - H. F. OvermannKroner 74 j. Maarsen. - 2 Oct. Th. Hügel. Amst. in den Hout, op Zondag 4 Oct., 1891, des middags van 24 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, oDder directie van den luit.-kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Prince Arthur Marsch Farbach. 2. Ouverture „lm italieni- schen Style" Schubert. La Plus Belle Valse Waldteufel Grande Caprice Mi litaire Herzeelen. VARIA. Lieve reisgenoten. Twee heeren reden in eene omnibus. De eene sprak niet en scheen in te sluimeren. Het zwijgen was echter den ander on verdragelij k hij riep zijn mak ker toe Slaapt ge al? Hm? Of ge al slaapt Wie? Wel, jij Ik? Ja, jij I Ja! eloopen Hebt u het nieuws gehoord, pa? vroeg een knaap, uit de school thuis komende. Wat is er dan voor nieuws, mijn jongen? vroeg de vader. Ze willen de lantaarnpalen niet langer hebben. Dat verbaast meWaarom is dat - Wel, omdat ze lang genoeg zijn. Aangeboren Een grooter schulden maker dan die baron Sansargent bestaat en de onrijpe zaden zonder erbarming er op de geheele wereld niet; de kerel vernietigd zouden hebben. Het leek eris zelfs op krediet ter wereld gekomen. niet naar Dit kind der noordsche Flora onderging het lot niet van onze teedere bloemen, die reeds bij eene enkele Hoe zoo Wel, zijn moeder heeft tot op heden dokter noch baker betaald! 5. Ouverture „Tancred" 6. Masken-polonaise Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „la Favorite" Rossini. Faust. Donizetti. Geboorten 1 Oct. C. Groen-Gabel d. - 3. H. Baars-de Langen z. - J. J. Kroon-de Graaf z. Overleden 2 Oct. C. H. Hulse bosch 3 md. d, Nieuwegr. - C. Deenifc 54 j. Parkl. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavokerk alhier, op Dinsdag 6 October 1891, des namid- 5s van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. Preludium en Fuga. J. S. Bach. Andante uit de 4e Symphonie Mendelssohn Sonate No. 1 J. A. v. Eyken. a. Moderato. b. Andante. q. Intermezzo. d. Fuga. 4. Marche religieuse. Gigout. 5. Finale. iSF* Aan Geabonneerden op dit Blad '.ii hunne huisgenooten worden aan het BureauKleine Houtstraat 9, op aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tege?i toezending van postzegel. 1. Dame v. goed. lmiz. P. G. middelb. leeft, tot gezell. rerkeer en 3 a men lev. met Heer en Dame uit deft, stand te Utrecht. 2. Burgerjuffr. op dorp in Z. Holland, tusschen 30 en 40 j., om de vr. d. huizes behulpz. te zijn i. d. verpleg. v. haar ziekel. Echtgenoot, de zorg van 2 schoolg. kind. m, haar te deel. en bekendh. m. naaien, mazen enz. ƒ120.3. Eenvoud, kinderjuff, b. 2 kind. van en j jaar. Naaien, mazen, strij ken; ƒ100.en vrije bewassc-h. 4. Besch. Meisje P. G. ter assist, i. d. Huish. kennis v. muziek en naaien aanbev. 5. Kinderjuffr. bij 2 jonge kind., reeds vroeger in dergel. betr. en die goed kan naaien en mazen. 6. Kamenier, zeer be kwaam, P. G. 7. Winkeljuff. v. Magaz. v. heeren artikelen. d. Baboe, bij ln-1. Dame z. k., om na 1% j. m. haar n. Iudië terng te keeren. y. Di recteur gev. v. m. sncce3 werkende Verzek. Maat., die bijna 3 j. bestaat; ƒ2000.aanvan kelijk. Vereischt goede Assur. kenn. en eenig kapt. 10. Violoncellist groot orkest. 11. Corresp. moderne talen op Handels- en Exped. kantoor Rottm. Bekendh. m. handel en exped. aanbev. Goede referent, vereischte. i2. Corresp. kantoor AmatEng. en Holl. talen volkom, macht. 600.18. Iemand v. houden rek.-courant boek en bek. m. d. mod. tal. v. h. voer. v. d. administr. corrosp. aanvank. sal. 400.a f5< 0.li. Boekhouder in Winkelzaak. SaL n. bekwaamh. 15. Magazijnbediende passemente rie- en knoopenvak. Aanvank. £00.16. Stadsreiziger (Amst.) snelpersdrukkerij. 17. Ver tegenwoordiger voor gr. Huis in lijne Eetwaren te Hamburg, bek. m. d. afnem. 18. Agent Pluchofabriek, goed bekend bij handelaren in meub. en tapiss. 19. Chef de Cuisine, de fijne zoowel als de gewone keuken verstaande, goed salaris. FAMILIEBERICHTEN uit de VOORNAAMSTE DAGBLADEN. Geboorten 1 Oct. A. M. A. Poort v. Wijk Werueke d. Middelburg. - 2. S. C. S. BaudHuijdecoper d. Amst. - Echtgen. van J. Romijn d. Amst. Gehuwd 1 Oct. O. P. Koch en M. van Marle. Utrecht. - Th. S. L. Ber- nelot Moens en A. H. van Heukelom. Kampen. - W. van Lookeren Campagne, wedr. van W. J. A. van Haren Noman, en J. A. van Hettinga Tromp. Hoorn. - 2. W. I. van der Horst en E. Eel- man. Fielder. - W. M. Roodenburg en G. A. J. A. Maris van Sandelingen Am bacht. Arnhem. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede en Derde Blad. Ondertrouwd: JOHANNES CHRISTIAAN KUIKEN en ANNA CATHARINA FAASE. Heden overleed plotseling ten huize van mijne dochter Wed. E. B. FREMERY KALFF- ZEEWOLDT, te Uithoorn, mijn geliefde echtgenoot JACOB JUSTUS ZEEWOLDT, in den ouderdom van 77 jaar. M. A. ZEEWOLDT, geb. Montaüban van Svijndregt. 1 October 1891. Eenige Kennisgeving. Visites kannen niet worden af gewacht. HOOFDSTUK XIII. Zaken in Boston George Humphrey zat met zijne vrouw in het tuintje achter hun huis. Alles stond in bloei, de lelies, narcissen en vergeet- mij-nietjes versierden het kleine lapje gronds. De kinderen waren naar bed, de zon was onder, maar ofschoon het bijna negen uur was, was het buiten toch nog zeer licht. Man en vrouw zaten hand in hand. Zij zwegen en zagen er beiden droefgeestig uitde een was met onaangename gedachten vervuld, daar hij maar al te goed inzag, dat zijn bediende, die hem vijf jaar lang in 't geheim had bestolen, nu begonnen was met dit openlijk te doen. Hij wist door wien en onder welke omstandigheden de brief geschreven en de wissel geteekend was geworden, en voorzag dat die daad meermalen zou worden herhaald. Door de ondervinding, op reis opgedaan, wist hij, dat hij in handen was gevallen van een geldzuchtig, geweten loos mensch. Zoolang deze persoon deed wat hij doen moest, kwam dat er minder op aan; maar eerst nu was het hem goed duidelijk geworden, hoe volkomen hij in de macht van dien man was gekomen. En die Mavis zou dien zelfden avond weer komen. Bij de gedachte aan de zwelgpartij, die zou volgen en het gezelschap van zulk een wezen, dat hij moest verdragen, kreeg hij een afschuw van zich zei ven. Hij moest zich daarvan los maken, dat was zeker, maar had reeds lang de mogelijkheid hiervan vergeten. „George", zeide Nettie bedeesd, „hebt gij nog wel eens over de woorden van John Carew nagedacht? Ik meen, zijt gij al besloten om dat werk voor die courant, dat u zoo tegen de borst stuit, te laten varen." „Ja, ik heb er al over gedacht, Nettie, en denk er nog steeds over." „Ik ben zoo trotsch op u, als ik elke week uwe artikelen in de „Review" zie verschijnen. Zelfs vader, die zoo'n vooroordeel tegen je beroep koestert, erkende, dat men vereerd moest zijn door aan zulk een blad verbonden te wezen. Zoudt gij daar nn niet alleen aan kunnen werken? Laatst sprak ik er nog met John Carew overhij zeide dat gij zooveel van de wereld gezien hadt en zooveel ondervinding had opgedaan, dat gij wel in staat zoudt zijn, een prachtigen roman te schrijven." „Eene levensbeschrijving. Ja, die zou ik wel boeiend kunnen leveren." „Wel, waarom niet? De kinderen zouden leeren trotsch op hun vader te zijn. Ik weet, hoe knap hij is, laten zij het ook weten, ja, maak het de geheele wereld bekend. Die schijnt mij toe veranderd te zijn, sinds wij op John Carew's kamers waren en met hem gesproken hebben. Nu kan ik begrijpen, wat zoo veel menschen ontevreden maakt. Onze jonge mannen worden opgevoed met de gedachte, dat niets mogelijk voor hen is, dan om kantoorbedienden te worden. Zij voeden zelfs geen eerzucht om rijk te worden. Maar andere jonge mannen, zooals John Carew bijvoorbeeld, spreken er over alsof eerzucht de edelste hartstocht in het leven is." „Ja, dat is ook zoo." „En gij hebt u drie jaar tevreden gesteld met werk, dat u tegen den borst stuitte. Gij kent de wereld, hoe kondet gij dat nu doen? Iemand die niet beter weet, verlangt niet naar dat betere in arbeid of stand in de maatschappij. Maar gij, hoe kondt gij tevreden en zelfs gelukkig zijn, terwijl gij toch wist, dat er een betere werkkring voor n openstond Kwam dat om dat gij met mij getrouwd zijt?" „Ja lieve, gij hebt mij geholpen om dankbaar en tevreden te leven." „Kom, George, laat die zaken in Boston toch varenals gij dat deedt, dan zou ons geluk volmaakt zijn." „Dat kon wel waar zijn. Maar toch kan ik ze niet op geven." „Ik weet nu zeker, dat die bostonsche kwestie u in den weg staat. Als gij er in het vervolg van afzag, zoudt gij meer tot uw stand terugkeeren. Waarom vermijdt gij toch die heeren van uw rang zoo opzettelijk Dat gij een gentleman zijt, weet ik al lang, gij staat even hoog boven mijne broeders als John Carew. Ik kan het opmerken in het verschil tusschen uwe manieren en de hunne. Gij zijt een gelijke van John Carew en staat ver boven alle mannen in deze wijk. Hoe kwaamt gij er toch toe mij te huwen?" „Hij tikte Nettie op de wang, maar zeide niets." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2