GEMENGD NIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. van 8.26 's ochtends van hier naar gat zelfs voor het niet te herkennen.- muziekcommissaris. Brussel reizende, deed zich het vol- Dinsdag heeft de opgraving der beideDen 291 October a. s. wordt in den gende feit voor andere slachtoffers, kinderen van 5 maan- Juist op de brug nabij Kuilenburg den en 3^ jaar, te Limmel-Meerssen kruiste zich onze personentrein met een plaats gehad. goederentrein. j Zekere Aug. Gelissen, oud Ik acht het onvoorzichtig, dat de 119 jaar, zoon van een landbouwer te kruising plaats heeft juist p de brug, te Douver Genhout bij Beek (L.), had en nu geloof ik wel, dat er bij de con j Vrijdag het ongeluk uit een boom te structie van den bouw van de kuilen-• vallen. Zonder meer tot bewustzijn te burgsche brug rekening is gehoudenkomen, is hij aan de gevolgen over- met de eventualiteit van treinenkrui-leden. sing, maar ik zie niet in waarom de Uit Zutfen meldt men: ambtenaren van de Staatsspoor goed vinden, met een zwaar beladen goede rentrein van circa 30 waggons k pl.m. 6000 kilogram eigengewicht en beladen elk met ongeveer 10,000 kilogram, waarbij dan nog komt het gewicht,van locomotief en tender, getaxeerd op 30,000 kilogram, alzoo totaal 500,000 kilogram, dus met een enorm ge wicht de brug te belasten, precies op hetzelfde oogenblik, dat de personen trein door zijn eigen gewicht de brug reeds drukt. Waarom dien zwaren goe derentrein niet vóór de brug te laten wachten tot de personentrein gepas seerd was Het is waar, de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is koningin op haar eigen domein daar van deed zij trouwens vaak blijken, maar uit het oog mag niet worden ver loren, dat noblesse obligedat de rei ger zich in vol vertrouwen aan haar overgeeft en dat het dan een eerste vereischte is, tijdens het vervoer van de reizigers alles, niets uitgezonderd, te vermijden, wat gevaar kan provo ceeren. Maandag werd, op last van de justitie te 's Bosch, te Erp gearresteerd Th. v. Zoud 18 jaar, landbouwer wonende aldaar, verdacht van het afleg gen van eene valsche verklaring voor de arrondissementsrechtbank op 23 Mei jl. Het gold toen dezelfde zaak, als die Donderdag jl. voor de tweede maal diende en waarbij een ander getuige voor meineed werd in hechtenis genomen. Uit de volledige bekentenis van laatst bedoelde moet zijn gebleken, dat Van Z in Mei eveneens eene valsche ver klaring aflegde. Maandag is te 's Bosch we der een soldaat aan typheuse koortsen bezweken. Dat is de achtste doode aan deze ziekte. Op bevel der rechtbank te Roermond werd Maandag te Wessem op het raadhuis door de maréchaussées in beslag genomen het proces verbaal der ingeleverde stembiljetten op 21 Juli. De instructie duurt voort. Te Som eren bij sluis XI aan de Zuid-Willemsvaart waren Maan - dag eenige kinderen bezig met noten van een boom te werpen, wat onbe grijpelijkerwijze den jager H. aanleiding gaf in die richting te schieten. Onge lukkig trof hij een der kinderen in de borst, waaruit reeds 24 hagelkorrels verwijderd ziju. Het kind verkeert in levensgevaar. Uit Simpelveld wordt ge meld Alhier wordt gesproken van een te kort in de gemeentekas van/i 100. De gemeente ontvanger moet reeds ge schorst zijn. Er bestaat eene borgstel ling van f 700 Zondagmorgen, terwijl de weduwe M. P. te Roggel naar de kerk was, heeft een tot hiertoe onbekende dief, door middel van braak, uit hare woning ontvreemd eene som van onge veer 260 aan duitsch en nederlandsch geld. Maandag is te Maastricht het lijkje van het kind van 1% jaar, dat zoo wreedaardig door Maria de Rooi is omgebracht, gerechtelijk ge schouwd. De beklaagde, daarbij tegen woordig, toonde nog geen berouw en Parkschouwburg welwillend door den heer De Groot daarvoor afgestaan het bekende drama met voorspel „Ben Leil (zoon van den nacht) opgevoerd. De hoofdrollen zijn in handen van de rcc~lJ heeren Louis Bouwmeester, Willem van 1 011 Zuyien, Potharst, RECHTSZAKEN. De manifestatie van 1 Mei 11. ten gunste van een normalen arbeidsdag bracht Maandag op de bank der be schuldigden van de arrondissements rechtbank te Maastricht H. Verham, 31 jaar, zonder beroep, aldaar. Ook te dezer stede heeft het Leger des Heils zijne operatien begonnen. Een net, eenvoudig lokaal is daartoe inge richt; j1. Zaterdagavond had de eerste samenkomst plaats, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Adjudant Pal stra leidde de bijeenkomst, bijgestaan door twee officieren. De godsdienstige liederen werden op bekende, opwekkende wijzen gezongen, met begeleiding van een trompet. De lust tot zingen was bij het publiek nog al groot. Met geestdrift werd door de „soldaten" gebeden, ter wijl adj. Palstra en zijne helpers bij beurten het publiek inlichtten over het doel en den werkkring van het leger. Ook Zondag werden drie bijeenkomsten gehouden. Het goede, reeds dadelijk voortvloeiende uit deze vergaderingen, is, dat menigeen, dadr aanwezig, niet elders, met name in de kroeg, zijn tijd en geld kan zoek brengen. De boerderij van den heer S. Smidt te Oosterwijtwerd is, waar schijnlijk tengevolge van hooibroeiïng, afgebrand. Alleen het huisraad heeft men kunnen redden; overigens werd alles, koorn, hooi, rijtuigen, gereedschap pen enz door het vuur verteerd. Ook een paard en 3 varkens verbrandden. Zaterdagavond had te Gro ningen bij het Noorderstation het vol gende ongeluk plaats Eene zekere Betje van der Tuuk, dienende bij hare fami lie te Amsterdam, zou eenige dagen bij hare ouders te Warfum doorbrengen. Haar broer zou haar van Groningen komen afhalen. Terwijl zij met andere familieleden voor het station bleef staan praten, nadert de trein van half elf avonds. Zij loopen nu gauw naar een der hekken, waardoor men vroeger op het perron kon komen. Dit hek vinden zij sresloten, evenals het hek aan de andere zijde van het station. Eindelijk bereiken zij door de wachtkamer het perron, waar de trein zich reeds in be weging zet. De broer stapt het eerst op den trein en reikt daarna zijne zuster de hand, om haar behulpzaam te zijn bij het opstappen. Zij struikelt even wel en komt naast den trein te liggen, waar de loopplank haar den rechterarm bijna geheel afsnijdt De beide doktoren, de heeren Meihuizen en Van den Berg, waren weldra op de plaats des onheils aanwezig De ongelukkige werd naar het hospitaal vervoerd, alwaar haar de arm is geamputeerd Indirect is de afsluiting van het per ron dus de oorzaak van het ongeluk. (N. F. C Te Groningen is Dinsdag morgen uit het Schuitendiep opgehaald het lijk van eene 37-jarige naaister, die sedert 28 September werd vermist. ..•I Beermaus, Chr. Poolman e. a. terwijl juffr. Joh. Albregt dezelfde rol zal ver vulien, die hare moeder voor vele jaren heeft gespeeld. De raad van bijstand, die zich voor de Maatschappij zeer interesseert, deelt ons mede, dat men dooi donateur te worden (van af 6 per jaar) en in de eerste plaats het nuttige doel steunt en verder jaarlijks 2 gemengde voorstel lingen kan bijwonen, die in October en Februari worden gegeven. Gaarne steu nen wij deze goede zaak, die reeds veler sympathie verworven heeft. De raad van bijstand bestaat, buiten tal van kunstvrienden, uit de heeren H. Th. Boelen, voorzitter, Stadhouders kade 57, W. A. v. d. Mandere, pen ningmeester, Oosleinde 28, en M Me- rens, secretaris, Prins Hendrikkade 144. Te Lugano is o vei leden de itali- aansche beeldhouwer Vincent Vela; zijn meest bekende werken zijn de Spartacus en de Stervende Napoleon I. In de Novoje Vremja verklaart Tolstoï dat hij al zijn reeds verschenen en zijn nog te verschijnen werken ter vrije beschikking stelt van alle uitgevers en vertalers. Inhoud Gaecilia no* 19 Het drama met muziek, II (vervolg), door W. F. G. Nicolaï. De Hygiene der stemorganen, door Arnold Spoel. Binnenlandsche berichten ('s Gravenhage; Amsterdam), enz enz. 'de 'dames Cath. ^aafde wordt beschuldigd van op i Mei 11. den hoofdagent van politie Oostdijk, die eene verboden vergade ring, in de open lucht géiouden, wilde beletten en daarbij zich genoodzaakt zag den socialist Vliegen te arresteeren, die arrestatie te hebben bemoeilijkt door den hoofdagent toe te voegen „dat zal g.v. niet gebeuren" en dien ambtenaar een slag op den bovenarm te geven. Bekl. ontkende het feit en beweerde, nadat eerst alle getuigen waren gehoord, dat zekere Pagger zich bij hem had doen kennen als de per soon, die den slag heeft toegebracht. Door den raadsman van den bekl werd nu geconcludeerd, dat Pagger zou wor den gehoord, wat door de rechtbauk echter werd geweigerd, op grond dat deze persojn het verhoor der andere getuigen in de zaal onder het publiek had bijgewoond. Tegen den bekl., die door mr. Tripels werd verdedigd, is eene gevangenisstraf van 10 dagen gerequireerd. Uitspraak over 8 dagen. Te VISSCHERIJ. s e 1, 5 October. Door de Noord Letteren en Kunst. De Maatschappij Apollo" te Am sterdam (commissarissen de heeren mr. W. van Lennep, prof. dr. H. C. Rogge en F. J. Arntzenius), die aan kunste naars boven de 65 jaar of aan hunne weduwen en weezen eene jaarlijksche uitkeering doet, heeft in zijn bestuur eene wijziging ondergaanDe heer Louis Bouwmeester is op de laatste vergade ring tot ie voorzitter benoemd, terwijl de heer J. Holtrop tot 21 voorzitter is gekozen, evenals de heer Kiehl tot 2e secretaris De heeren Benavente en Brouwer werden benoemd tot ie en 2« Leger en Vloot. Ontwikkeling der dienstplichtigen in Nederland. In het Tijdschrift voor Geneeskunde levert dr. Scheltema Beduin een beiang - rijk overzicht betreffende de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling der miliciens in Nederland van 1863 tot 1886. Het onderzoek loopt over ongeveer 1 millioen dienstplichtigen. Wij ontleenen daaraan het volgende Van de gemeten lotelingen waren kleiner dan 1.55 van 1863 tot 1871 gemiddeld 10.3 pet. 1872 1880 7,1 1881 1888 4,5 Grooter dan 1,70 M. waren van 1863 tot 1871 gemiddeld 14,4 pet. 1872 1880 .11 26,5 1881 1888 32,6 Hierbij zij vermeld, dat de uitkomsten van 1842 tot 1861 het tegendeel deden verwachten. Het onderzoek naar be paalde lichaamsgebreken leidde tot minder sprekende uitkomstentoch schijnt in het algemeen de toestand dienaangaande verbeterd te zijn. Van de bij het leger ingedeelde man schappen konden lezen noch schrijven van 1846 tot 1871 gemiddeld 18,5 pet. 1872 1880 12,5 1881 1888 9,2 De ongunstigste verhouding hierbij bestond in Noord-Brabant, alwaar van 1863 tot 1889 gemiddeld 22,4 pet., de gunstigste in Noord-Holland, alwaar gedurende ditzelfde tijdvak gemiddeld 7,3 pet. niet lezen of schrijven konden. Als toelichting tot het bovenstaande zij nog vermeld, dat de minimum lengte maat der miliciens, volgens de nog van kracht zijnde militiewet van 1861, be draagt 1.55 M. Bij de voorgestelde legerwet van den vorigen minister van Oorlog was die minimummaat, ook in verband met de eischen des tijds, gesteld op 1,57 M., hetgeen dus, met het oog op de tegen woordige lengte der lotelingen, geen bezwaar zou hebben opgeleverd zeevisschers van hier werden in de af- geloopen week elders ter markt ge bracht: 12,000 tongen, 15 tarbotten 400 roggen, 400 manden kleine schol 400 manden scharren en 100 manden diverse kleine visch. De prijzen waren als volgt: groote tongen 40 k 50 ct. kleine en middelsoort 10 k 25 ct,tar bot 5 k 9, rog 75 a 80 ct., alles per stukkleine schol f 2 k 3, scharren f 2 k 2,50, diverse kleine visch 2 8 per mand. hem en zijn land voorbij. Na den dood zijns vaders in 1864 besteeg hij den troon, dus in de woelige jaren welke de grond vesting van het nieuwe Duitsche Rijk voorafgingen. In dezen moeilijken tijd schaarde hij zich aan de zijde der duitsche middelstaten en verklaarde in 1866 den oorlog aan Pruisen. Na de nederlaag van Oostenrijk kwam er toenadering tusschen hem en Pruisen, zoodat ook Wurtemberg in 1870 tegen Frankrijk te velde trok en als bondsstaat in het nieuwe duitsche rijk werd opgenomen. De opvolger van koning Karei, prins Wilhelm, huwde in 1877 een zuster onzer koningin, prinses Marie van Wald eck, die den 30e» April 1882 overleed, hem een dochtertje nalatend. Ten twee den male trad prins Wilhelm in 1866 met Charlotte, prinses van Schaumburg- Lippe in het huwelijk. Gaat bij het sterven van een souverein de regeering geleidelijk zonder schokken op zijn rechtmatigen opvolger over en ligt het voor de hand dat diens politiek zich in gelijk vaarwater als die van zijn voorganger zal bewegen, bij het overlij den van een partij-leider is dit anders. Volgens bericht aan de dimesblijft de gespannen verhouding tusschen de nieuwe chileensche regeering en die der Vereenigde Staten voortduren. Daar de Junta geen vrijgeleide wil geven aan de personen, die in het gebouw van het amerikaansche gezantschap gevlucht zijn, levert de gezant der Unie, de heer Patrick Egan, hen ook niet uit. De order der chileeensche regeering volgens welke iedereen in hechtenis genomen werd, die het gezantschapsgebouw der V. S. uit- of inging, is ingetrokken, nadat de heer Egan daartegen gepro testeerd had. De personen, die, op grond van dit bevel gevangen genomen wer den, zijn weer in vrijheid gesteld onder hen bevond zich ook de zoon vaa den gezant. De officieele russische Hord zegt om trent den tegenwoordigen staat van Europa „dat nooit, misschien sedert een halve eeuw, de politieke toestand rustiger, veiliger, meer gevestigd en becer gewaar borgd is geweest, en zulks volgens nagenoeg algemeen eenstemmig oordeel." Het blad beroept zich daarbij op de redevoeringen van den franschen minister Ribot en den duitscheu Rijks kanselier Caprivi, en verklaart verder, het bijna voorbeeldeloos verschijnsel van duurza- men aard te achten. Na jarenlang lijden is te Stuttgart overleden Karei I, koning vanWurtem berg. I11 de laatste weken verergerde de toestand des konings, zoodat het bericht van zijn spoedigen dood sedert eenige dagen werd voorzien Koning Karei I werd den 6Q Maart 1823 te Stuttgart, als eenige zoon van koning Wilhelm I uit diens derde huwelijk, met Pauline, dochter van hertog Lodewijk londensch rechte 14 jarigen jongen, die een Een zond een wissel had verzet, waardoor, indien 't niet bijtijds was bemerkt, een spoor wegongeluk had moeten gebeuren, een week naar de gevangenis. l)e rechter verklaarde dat 't hem speet, dat hij den jongen niet een flink pak slaag toe mocht lafen geven. De sneltrein 1* ar ij sLyon heeft Maandag bij Lyon een wagen van een stilstaanden passagierstrein aangereden. In de geraakte coupé waren onmiddellijk twee menschen dood en de anderen gekwetst. Des morgens had bij hetzelfde sta tion een losse locomotief een melk- karretje aangeredendat door een 14-jarigen jongen en zijn 10-jarig zusje werd vergezeld. Het paard werd ver- morseld, de jongen zwaar gekwetst en het meisje een been gebroken. Beide zijn in levensgevaar. Figaro vertelt koe vlug de parijsche „Illustration" gewerkt van Wurtemberg, geboren en was alzoo heeft na de doodstijding van «onlanger, de halve broeder van wijlen koningin j Onmiddellijk zond zij een teekenaar Sophie der Nederlanden. Onder leiding i en een hirer photografen naar Brussel van den generaal Hardegg ontving hijDonderdagmorgen hadden deze heeren zijn opvoeding, welke hij voltooide aan afbeeldingen gereed van den generaal de universiteiten van Tubingen enBer-jop het paradebed, van het hotel dat lijn. Na aldus zijn wetenschappelijke hij bewoonde, van de plek op het kerk- ontwikkeling ontvangen te hebben,hof, waar hij de noodlottige daad ver wijdde hij zich te Ludwigsburg aan zijn richtte in een afgehuurden waggon militair beroep. i hielden zij zich met het trekken der Den 13a Juli 1846 huwde hij groot-photographieen en het voorbereiden der vorstin Olga, een dochter van czaar reproductie bezig, en acht en veertig Nikolaas. Deze echtverbintenis bleef uren, nadat de generaal te Brussel was kinderloos, zoodat hij op den troon zal overleden, kon men aan de kiosken te opgevolgd worden door zijn neet, prius Parijs het tijdschrift koopen Wilhelm, zoon van den overleden prins De Figaro heeft, in navol- Frederik van Wurtemberg, geboren 25 ging van het Petit Journaldat met Febr. 1848. dergelijke dingen begonnen was, eene De regeeringsjaren van den overleden volksstemming uitgeschreven over koning gingen niet zonder stoornis voor den zelfmoord van Boulanger. Het heeft oogenblik voorbij is, is het hem onmogelijk te spreken of te denken, hij kan nog alleen maar drinken. „Ik heb geschreven," zeide hij. „Ik weet niet, wat mijne zaak waarnemers met mijn geld hebben gedaan, misschien is het op de Bank of anders hebben zij het in de eene of andere zaak gestoken. Ik heb een wissel geteekend en een brief geschreven; hier is hij." „Wees zoo goed aan Josef Mavis, te Tottenham, de som van vijfduizend pond uit te betalen. Uw dienstwillige George Atheling „Welken naam zeide hij daar," vroeg Nettie zichzelve af. „George, wat? Niet George Humphrey. Hij gelooft, dat hij rijk is en zet een anders naam onder den brief. Maar dat is be driegerij." „Ziedaar, vriend," vervolgde George. „Het is mij een troost, dat, ofschoon ik mijne familie en kennissen moest ontvluchten, ik u nog heb om mijn hart bij uit te storten. Toen ik hier kwam," vertelde hij verder, „dacht ik, dat deze bedienden van stadskantoren en andere menschen uit dien stand er zich weinig om zouden bekommeren, wat beroep een ander mensch had. Maar ik vergiste mij hierin. Zij bemoeien zich hiermee meer dan lieden uit een hoogeren stand; en zij stellen veel prijs op een goed gedrag. Ik had nog liever, dat Nellie Thanet mijne kwaal ontdekte, dan mijne eigen vrouw. Ik zou mij stellig min der schamen." „O, groote hemel, George," mompelde zijne echtgenoote, „nu weet zij het." „Nu, daar behoeft gij u niet bezorgd over te maken," ant woordde zijn metgezel zonder veel medegevoel. „Maar gij zult wel weer dorst hebben, denk ik. Laat ons opnieuw met drinken beginnen; ik ben even dorstig als gij." Mavis op zijne beurt begon nu ook de eene beker voor en de andere na te ledigen. Hij sloeg den drank niet zoo haastig naar binnen als George gedaan had, maar hij dronk onophoudelijk kalm door, alsof hij den verloren tijd wilde inhalen. Hoe meer hij dronk, hoe bleeker hij werd, maar des te meer moed hij ook scheen te krijgen om zijn oogen op te slaan. Die oogen hadden zoo'n valsche uitdrukking, dat Nettie zeer goed begreep, waarom zij het gezicht van den man zoo haatte; en toch had zij nooit te voren die oogen gezien. George, die opgewekt werd door het voorbeeld, tegenover zich, begon opnieuw te drinken. Toen Nettie bevende en verschrikt uit haar schuilhoek van daan kwam, waren de beide mannen geheel dronken. Zij zaten tegenover elkander te lachen, neurieden stukken van liedjes, maar waren te dronken om zich meer te herinneren, dan ge deelten van het wijsje of enkele woorden en gaven elkander de liefste namen. Het was een verschrikkelijk, vernederend gezicht. Nettie kon het niet langer aanzien. Zij ging heen, liep den donkeren tuin door tot zij op den straatweg kwam, waar zij in de tram stapte* Het was nog maar elf uur. Toen de tram voortreed, hoorde zij niets van het geraas van de wielen van het rijtuig of van het gepraat harer medereizigers Zij hoorde nog in hare verbeelding het dronkemansgezang van den man, dien zij als een der beste en edelste schepselen van God had aangebeden. HOOFDSTUK XIV. Hij is gevonden. Als men een groot geheim heeft ontdekt, onder een zwaren last gebukt gaat, of eene groote smart te dragen heeft, dan ge voelt men eene groote behoefte om een ander deelgenoot te maken van dit geheim of deze smart, zelfs dan, wanneer het eene onherstelbare zaak ishet meedeelen van een ongeluk brengt reeds eenige verlichting aan. Nettie begreep zeer goed, dat zij in dit geval hare familie niet om raad kon vragen; bovendien hield zij het liever voor hen geheim zij schaamde er zich over. Als het eeDigszins mogelijk was het te verbergen, moesten zij de zaak nooit ontdekken. De eenige persoon, wie zij in dit geval kon raadplegen, was haar oude vriend, John Garew. Den volgenden morgen ging zij naar zijne kamers en vond hem gelukkig thuis. Toen zette zij zich neer en vertelde haar geheele geschiedenis van het begin af. Zij nad een geduldig toehoorder; ofschoon het een zeer lang verhaal was, dat evenveel voorvallen, uitweidingen en verklaringen bevatte, voor zij tot de hoofdzaak kwam, als een roman van de achttiende eeuw. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2