Leger en Vloot. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. schoonen' vóór een tikje duitsche „Ge luk in den Rijn viel, maar gered werd, Hjllthlichkeit" en een paar tikjes transche is evenwei aan de gevolgen van den „élégance" en slagvaardigheid, die haar, val overleden. vooral in het discours te stade komen. Kortom, het feest mag worden be schouwd als een der best geslaagde, die de vereeniging „Limburgia" mocht re gelen. Hierin ligt opgesloten, dat ook financieel de avond aan zijn doel be antwoord heeft. Eene 47-jarige winkelier ster te Amsterdam, wonende Utrecht schedwarsstraat, heeft kennis gegeven, dat Zaterdagavond ie ruim 7 uur bij haar in huis zijn gekomen vier onbe kende personen, van wie twee haar hebben vastgehouden, terwijl inmiddels de andere twee de toonbanklade naza gen, waarin echter niets aanwezig was. Daarna zijn zij weder vertrokken. Zondagavond j.l. |i suit het krankzinnigengesticht te Medemblik ont vlucht de verpleegde Jean Geger, geboren te Laibulles in het jaar 1863, stoker, lang ongeveer 1.75, met aankomende snor, spreekt fransch, gekleed met blauwe jas en vest, bukskin broek. Hij is 21 Juli van dit jaar door de arr. rechtbank te Rotterdam wegens diefstal tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld en de vorige maand naar bovengenoemd gesticht overgebracht. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt zijne opsporing en bericht. De 1 ij stervangst in de kreu- peiboschjes v an Tessel levert aanvan kelijk weinig op. Van elders is veel vraag naar het kleine wild, dat reeds tegen 12 et. per stuk worde ingekocht. Vermoedelijk is de koele zomer ook al met bevorderlijk geweest aan de voort teling der lijsters. In een slop aan de Frede nkstraat te s-Hage is Zaterdagavond een 50-jarige vrouw in de jenever ge stikt. 5 Bij het oprijden van eene brug tusschen 's Gravenzande en Mon ster, is Zaterdagnamiddag een trein van de Westlandsche Stoomtramwegmaat schappij ontspoord. De machine kan telde en viel in de vaart. De machinist kwam er met een nat pak en den schrik af. De passagiei swagens bleven gelukkig op den weg staan. Door den burgemeester van Oud Beierland zijn twee valsche guldens in beslag genomen. Zij onder scheiden zich van de echte, doordat zij lichter zijn en het randschrift missen. Te Ti el verd zekere W. M., met zijne 80 jarige moevler uit de kerk komende, op de Kwelkade, zijnde een afgelegen weg even buiten de kom der stad, onverhoeds aangevallen en zoo danig met een mes verwond, dat hij vermoedelijk het gebruik van twee vin gers van de linkerhand zal moeten missen. Volgens den mishandelde heeft zijn broeder S., die onlangs bij de verdee ling van hun vaders nalatenschap eene veete tegen hem heeft opgevat, de mishandeling gepleegd. üe zaak is in onderzoek bij de po litie. 1 Uit Eede meldt men: De officier van justitie uit Arnhem en de rechtercommissaris, b»last met de instructie van strafzaken, zijn Zaterdag bijna den geheelen dag alhier bezig ge- geweest met het instellen van een on derzoek naar de op 7 Oct. alhier voor- geva len ongeregeldheden, gericht tegen het Leger des Heils. Circa 30 personen hebben een verhoor ondergaan. Geen arrestatien hebben nog plaats gehad. Zaterdagavond was er zeer veel volk op de been, doch alles bleef rustig Trouwens het Heilsleger heeft zijne oefeningen nog niet hervat. De machinist van eene der booten van de firma Kooij en Cnopius te Arnhem, die Vrijdagavond bij onge- Tc Breda zijn Zaterdag twee vrouwen met elkaar slaags ge weest, waarbij de eene de andere een vinger aibeet. Te Maastricht is een bak- ker tot 10 dagen gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij brood, bestemd voor de gevangenen in het huis van bewaring aldaar, met aardappelen had vermengd. Uit Roermond meldt men: Nabij onze grenzen houdt zich in Belgisch-Limburg, in de omstreken van Brée, eene goed georganiseerde dieven bende op. Zij zou 26 man sterk zijn. Zekere W. Leurs, van Leijen- broek, dienstknecht bij den vrachtrijder W., te Sittard, geraakte Vrijdagavond bij het terugkeeren met eene vracht uit Maastricht, onder de zwaar geladen kar. Hij werd zoodanig gekneusd, dat hij Zondag aan de gevolgen overleed. Hij laat eene vrouw en drie kinderen achter. Sedert eenigen tijd houden zich in de nabijheid van Hol werd twee voorname engelsche heeren, lord Goulit en lord Galway,bezig met wilde eenden te schieten op de friesche wadden. Hun vaartuig ligt te dien einde aan de oost zijde van den vangdijk op aanmerke lijken afstand van de kust. Slechts zelden ziet men de heeren aan den vasten wal. Hunne inkoopen laten zij doen door hunne ondergeschikten. Zoo groot is de liefhebberij, dat de heeren soms dagen aaneen in hunne afzondering volharden. Men meldt u i t H a r 1 i n g e n Hier is eene beweging op touw gezet, waarvan de bedoeling is om het begraven van lijken op Zondag te doen afschaffen. Men moet wecen, dat hier een volksvoor oordeel bestaat tegen het begraven op Za terdag; men acht dat onbestaanbaar met de achting, den overledene verschuldigd, omdat men ze dan „met het vuil bui tenshuis brengt", gelijk de uitdrukking luidt, vandaar, dat men de lijken ge woonlijk van den Zaterdag tot op den Zondag in huis houdt. Allen evenwei die met het begraven in betrekking staan, hebben op een adres geteekend, waarbij het gemeentebestuur wordt ver zocht, in het belang der zondagsrust, het begraven op den eersten dag der week te verbieden. Ook predikanten teekenden dit verzoekschrift. De executoriale inbeslag- neming van den inboedel van den oud- notaris J. B. Dericks te Winterswijk heeft Vrijdag plaats gehad. De reeds aangekondigde verkoopingen van diens bezittingen zullen ten gevolge hiervan geen voortgang hebben. Vrijdag is door de rijks politie te Steenbergen aangehouden Jean Alex, oud 37 jaar, geboren te Parijs, rondreizend kunstenmaker, verdacht van i°. ontvoering van een minderjarig meisje en 20. verduistering van gouden en zilveren voorwerpen. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Breda. de practische uitvoerbaarheid niet ge-niet beter zou kunnen treffen, dan door heel verworpen. In verband hiermedemiddel van bedoelde fabel. Tegen het zal bij een der bataljons van het 8* reg. veroordeelend vonnis en arrest is door inf. te Arnhem de invoering bij wijze requirant één middel van cassatie voor van proef plaats hebben. gesteld, waaromtrent adv.-gen. Van Blijkens bij het Dep. van MarineMaanen op 26 October conclusie ne- ontv. bericht is de divisie, bestaande j men zal. uit Hr. Ms. stoomsch. Johan Willem Friso, Koningin Emma der Neder- landen en Van Galenonder bevel van den kapt. ter zee K. A. Stakman Bosse, in den voormiddag van den 10» dezer van de reede Texel naar zee vertrokken, VISSCHERIJ. Nieuwediep, 10 Oct. Door 39 ter aanvaarding van den oefeningstocht porders werden hier heden 10 tot 60 in den Atlant. Oceaan. (Stel) ig^ote-, 20 tot 60 k tongen, 19 roggen, - Op last van den minister van 1 5 mandjes kl schol en 1 tot 3 Oorlog is een aantal kapiteins der in-1 nianden schar, en door trekkers 1 tal fanterie dezer dagen aan een genees-haring aangevoerdgr. tong gold 40 kundig onderzoek onderworpen, om te $5 ceflt* r°^ per stuk, doen onderzoeken of zij al dan niet j kb schol 1.50 3 per mandje, schar geschikt zijn voor den dienst te velde.f I»S® Pei mand en haring 10.50 per De minister van Oorlog heeft be-;£b Een egmonder bom,| schipper L. paald dat de voorraad schaatsen tot 200 j Vuil, besomde aan tong, tarbot, schol paren per voerd. regiment zal worden opge- Onlangs deelde de Avp. mede, dat de minister van Oorlog het gevoelen der korpscommandanten heeft gevraagd over het voornemen om gedurende de wintermaanden 2 of meer compagnieën tot één te vereenigen, ten einde daar door meer officieren en kader beschik baar te krijgen voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. De plannen des Ministers zijn bij de i0en 3e divisie infanterie vrij algemeen on gunstig beoordeeld. Alleen bij de 2 c divisie heeft de divisie-commandant RECHTSZAKEN. Bij vomiis van de arr.-rechtbank te 's Hage werd Maandag Jan Boom, die den iet» October terecht stond, beklaagd van moord op zijn zwager M., tot 12 jaren gevangenisstraf veroordeeld ter zake van doodslag. Het vonnis overwoog, dat het opzet van beklaagde, om zijneu zwager te dooden, was gebleken uit de getuigen verklaringen o. a. hieruit, dat beklaagde tegen één der getuigen heeft gezegd „pas op, of ik steek jou ook dood", zonder dat hij zich van de gevolgen van den steek, zijuen zwager toegebracht, had overtuigd, zoodat hij zich bewust was een doodlijken steek te hebben toegebracht. Wat den ten laste gelegden voorbedachten rade aangaat, overwoog het vonnis, dat niet gebleken is, dat bekl. zich vooraf met een mes had ge wapend, noch dat bekl. zijn werkbroek heeft aangetrokken omdat hij wist dat zich daarin een mes bevond, zoodat hij, in verband met de ontkentenis van bekl.. daarvan moest worden vrijge sproken. Tevens nam de rechtbank aan, dat, volgens de bewering van bekl., een twist in de woning van M. kan zijn voorafgegaan, terwijl mede niet met zekerheid uit de verklaringen van ge tuigen kon worden afgeleid, dat geea woordentwist het toebrengen van den doodelijken steek is voorafgegaan, daar alle getuigen zich binnenshuis bevonden. Dientengevolge liet de rechtbank de ten laste gelegde voorbedachten rade vallen en verklaarde den bekl. schuldig aan doodslag. Een zeer talrijk publiek was bij de uitspraak tegenwoordig. De bekl. was althans oogenschijn- lijk zeer bedaard. Voor den Hoogen Raad werd Maandag behandeld het beroep in cas satie van H. K. M. v. G.f arts te Heusden, door dé rechtbank en het hof te 's Bosch veroordeeld tot 100 boete en J 150 te betalen aan de be- leedigde partij, met machtiging aan deze om het vonnis te doen aanplakken, ter zake van opzettelijke beleediging den heer H., burgemeester der gemeente Heusden, aangedaan toen deze was in de rechtmatige uitoefening zijner bedie ning. Bekl. had nl. een schrijven aan den gemeenteraad van Heusden gericht, hetwelk, in de openbare raadsvergade- ring van 23 April 1890 ingekomen, door den burgemeester, voorzitter van den Raad, werd voorgelezen, en waarin voor den burgemeester op diens nede rige afkomst wijzende, beleedigende uit drukkingen voorkwamen met eene toe speling van de fabel van H. de Veer Fidelgeschoren en geknipt. De veroor deeling was o. agegrond op de be kentenis van bekl. dat hij den burg. en schar 50. Texel. 12 Oct. De Noordzeevis- schers besomden in de afgeloopen week f 30 tot 65 per schuit. Ofschoon de vangst van zeepaling iets beter werd, kou in de binnenwateren nog niets worden gevangen. De paling gold van 20 tot 55 c. per kg. Naar Belgie werden slechts kleine hoeveelheden ali kruiken afgeleverd. De prijs was 2 1 2.36 per hectol. Voor de iookerijen werden flinke partijen scharren aange bracht. tegen f 2 k 3 per mand. Texel 12 Oct. Door de Noord zee visschers van hier zijn in de afgeloopen week elders ter raarkt gebracht 9000 tongen, 10 tarbotten, 300 roggen, 200 manden kl. schol, 200 manden scharren, 20 manden kl. tarbot en 100 manden divers kleine visch. De prijzen waren als volgtgroote tongen 40 k 80 kleine en middelbare 10 k 25 c., tarbot 7 9, roggen 70 k 85 c., alles per stuk. Kl. schol 2 2.50, scharren 2 3, kl. tarbot f 6 k 12, diverse kl. visch fik 1.50 per mand, Enkhuizen, 11 October. Gisteren werd alhier aangeroerd 2500 kg. bot, prijs 14 c. per kg., en 61 manden gar nalen, prijs 70 c. per mand. Gedurende de vorige week werd in het geheel aangebracht18,500 kg, bot, prijs 14 k 16 c. per kg. j 210 manden garnalen, prijs 70 k 75 c. per mand, en 650 kg. paling, prijs 60 k 90 c. per kg. Parnell's begrafenis liep zeer rustig af. Zij was indrukwekkend. Een dertig duizend menschen schouwden het lijk tijdens het tepraalliggen in het Raadhuis te Dublin. Hierbij alsook bij de begra fenis wenl de afwezigheid van alle anti- parnellistische partijhoofden opgemerkt. De roomsche aartsbisschop van Dublin verleende eene speciale dispensatie ten behoeve van den protestantscheu predi kant tot het verrichten van Parnell's lijkdienst op het roomsche kerkhof te Glasnevin. De predikant ontving deswege eenen dreigbrief, ofschoon duizenden katholieken, die den langen lijkstoet daarheen gevolgd waren, den angli- kaanschen grafdienst medemaakten. De Reichsanzeiger heeft het officieele rapport omtrent de mislukte expeditie- Zelewski openbaar gemaakt. Daaruit blijk, dat in het gevecht met de Wahehe's 10 Europeanen, waaronder 4 officieren, 250 inboorlingen en 96 dra gers sneuvelden, terwijl bovendien door den vijand een groot aantal geweren, drie kanonnen en 23 ezels werden buit gemaakt. Luitenant Tettenborn, die met de overblijvende terugkeerde, beweert, dat de Wahehe's ongeveer 3000 man sterk moeten geweest zijn 700 hunner lieten het leven op het slagveld. De stadhouder van Elzas-Lotharingen is na eene afwezigheid van eenige dagen C«-«~1<-- -- begroet werd door den afgevaardigde Petri, die verklaarde namens de kies gerechtigden van Elzas-Lotharingen te spreken, wanneer hij wees op de onom- stootelijke grondslagen, #p welke het land nu met het duitsche rijk is ver- eenigd. De matiging van denpasdwang zoude volgens spreker het bestaande vertrouwen niet anders dan kunnen rechtvaardigen. De stadhouder antwoordde, dat hij de uitgedrukte gezindheid ter kennis van den keizer zoude brengen. De Times verneemt uit Lissabon, dat het transportschip India naar Madeira vertrok met eene groote hoeveelheid graan. De regeering contracteerde in Noord Amerika voor de levering van 100,000 vaten tarwe. De koning be krachtigde de statuten der Mozambique- compagnie, alsook hare overeenkomst betreffende den Puugwee spoorwegbouw met den aannemer Vann Lann aldaar. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt een millioen p. st., verdeeld in één ponds shares. De eerste serie omvat 400,000 stuks. De bestuursraad bestaat uit hoogstens 25 en minstens 15 leden, waarvan er zeven leden der regeeriDg moesten zijn, en de meerderheid raoet bestaan uit Portngeezen, in Portugal ingezeten. Eene delegatie zal den be stuursraad le Parijs vertegenwoordigen. De Daily News verneemt uit Odessa dat de berichten omtrent den hongers nood in Rusland overdreven zijn. De hongersnood is minder nijpend en wijd vertakt, dan voorgesteld wordt. Daaren tegen is de kwijning van ^en handel onloochenbaar De graanhandel te Odessa staat stil, ofschoon de enorme graan voorraad in de pakhuizen toeneemt. Hoogstens zes engelsche stookers zoeken lading, tegen anders in October dertig ot veertig. Dezelfde stagnatie heerscht elders in Zuid-Rusland. De hoofd ban kiers te Odessa weigeren joodsche wis sels te disconteeren, hoewel vier vijfden van den handel te Odessa in handen van Joden is. Ter gelegenheid van de inwijding van een landbouwstichting in het jood sche weeshnis te Odessa spoorde de burgemeester de joden aan, om hunne geloofsgenooten over te halen in Rus land te blijven en zich met den land bouw bezig te houden, in plaats van, zonder van de toeknmst zeker te zijn, te emigreeren. De minister van Binnenl. Zaken zond een telegram van gelukwensching. Nadere berichten uit China beschrijven het oproer in Ichang uitvoerig. Daaruit blijkt opnieuw, dat de overheden in Ichang deels onwillig en deels onmachtig zijn om de vreemdelingen te helpen. De soldaten gehoorzaamden hun niet, maar handelden naar de bevelen hunner geheime aanvoerders. Inderdaad waren soldaten buiten uniform de eigenlijke hoofddeelnemers aan de driedaagsche plundering en brandstichting, waarbij de telegrafisten volstrekt weigerden telegram men daarover aan te nemen. De oproer makers verwoesten het nieuwe britsche consulaat, maar werden van het oude consulaat met de bajonet teruggedreven. In eene volksvergadering te Hankow, waarbij vele ambtenaren en magistraten tegenwoordig waren, werd besloten alle vreemdelingen onmiddellijk uit alle cen trale provinciën des rijks te verdrijven. De zendelingen te Woetjang kregen dreigbrieven met last tot onmiddellijk vertrekken. te Straatsburg teruggekeerd, waar hij door eeu zwarten beer. Ware de tem De menagerie P e z 0 u doet nog al eens van zich spreken door de ongelukken, die er voorvallen. Zondag gaf zij voorstellingen te H&vre. toen mevrouw> Pezon zwaar gewond werd halen en zou stellig uit bed gesprongen zijn, als zijne vrouw hem niet teruggehouden had. „Georgelief," zeide zij, „heb geduld, ik ben hier, kom wees moedig en geduldig en bedenk, dat gij dit ter wille van de kin deren moet zijn Zij draaide het gas op. Hij keek rond en herinnerde zich nu dat hij niet op de sofa in het huisje van Mavis, maar in John Carew's bed lag. „Denk er om, dat gij gezworen hebt, sterk te zullen zijn. Wij hebben samen gebeden, dat gij ter wille van de kinderen dien drankduivel zult kunnen bestrijden." „Neem mijne hand en spreek wat met mij, maar laat mij niet los, want de duivel omklemt mijn keel met zijne vingers, die brandende vingers." Er volgde eeu worsteling, die vreeselijker was, dan men zich kan voorstellen, eene worsteling tusschen een man en een dui vel, met geen ander wapen dan dat van geduld en lijden. Naast het bed stond, of beter gezegd, knielde de vrouw en hield haar mans hand vast, terwijl zij zijn brandend voorhoofd met een natte spons bevochtigde en hem al dien tijd troostte, aanmoe digde en bad, dat God hem in dit vreeselijke uur zou sterken. George moest zulke vreeselijke aanvallen doorstaan, dat hij in bed lag te rollen en te krimpen van pijn; hij snakte naar adem, maar gaf den moed niet op, want het was zijne laatste kans van herstel. Hij wilde zelfs niet om drinken vragen. Van tijd tot tijd was zijn hoofd geheel in de war, en dan praatte hij allerlei onzin. „Toen," zeide hij, terwijl hij een gedeelte van de eene of andere zeereis aanhaalde, „voeren zij twee dagen langs de kust, waar de hitte zoo hevig was, dat ze het Pernambuco of „den mond der hel" noemden; en sommige mannen werden gek en sprongen overboord, terwijl zij om koud water riepen en zoo ellendig omkwamen. Maar die op het schip bleven, kwamen aan een goede haven, waar zij vruchten en helder koud, water von den, en waar een frissche wind woei, zoodat zij vertrischt en verkwikt werden/' Zoo praatte George voort tenminste tusschen de hevige aanvallen. Deze vreeselijke strijd duurde twee volle uren, gedurende welke de aderen op zijn voorhoofd zwollen en de pijn hem soms deed ineenkrimpen. Iedere overgave van de vijf laatste jaren verlengde de aanvallen en maakte ze tegelijkertijd heviger. „O mijn goede, beste George, mijn arme man," mompelde zijne vrouw. In de naastbij zijnde kamer stapte John Carew de kamer op en neer. Hij hoorde de gebeden van de vrouw en hare woorden van troost en bemoediging. Hij zag met vrees het oogenblik te gemoet, dat hij een wanhoopskreet zou hooren, wanneer hij de vrouw moest wegvoeren en de sterke mannen naar binnen moest zenden, maar hij hoorde gelukkig dien kreet niet. Hij verwonderde er zich over, want nog altijd zat Nettie te bidden en haar echtgenoot aan te moedigen en toch bleef het nog stil behalve de woorden, die George mompelde, als hij aan 't ijlen was. In elk groot lijden, in alle tijden van groote ongelukken komt er een oogenblik, dat het hoogste punt bereikt is en het ons toeschijnt, alsof wij niet meer zouden kunnen dragen zonder gek te worden. Op zulk een oogenblik komt de dood of het lijden houdt op en de patient herleeft. Voor George kwam ook zulk een oogenblik. Hij viel in zijne kussens terug. Zijn gezicht was met een lijkkleur ©vertogen; hij hijgde; zijne vuisten waren gebald en zijne oogen puilden hem bijna uit het hoofd. Ademloos boog Nettie zich over George heen. Toen kwam er eene verandering. Hij kreeg wat meer kleur, sloot zijne oogen en zuchtte. Was hij stervende? Neen, hij ademde zachtjes en lag daar rustig ter neer. De strijd was ge ëindigd; George had den duivel verslagen. Nu opende hij zijne oogen. „Het is voorbij, Nettie, geheel voorbij," zeide hij. De duivel zal niet weerkomen vóór wij twee maanden verder zijn, en dan zullen wij hem weer bestrijden. Kus mij, lieve. Wees nu maar niet bang meer, ga liggen en rust een weinig; bewijs mij nog éen dienst. Schuif de gordijnen open, zoodat ik het daglicht kan zien." Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2