NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang Donderdag 15 October 1891. STADSNIEUWS. BINNENLAND. IS o. 2540 HAARLEM'S DAGBLAD A BON N EMEN TSPRIJS Voor Ht.rlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheels Rijt, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer». 0,05. Dit blad rer.chfyut dagelyka, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Hontetraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122, A l> VEKTENTIÊN: Tr,n i5 regelt 50 Centsieder» regel meer 10 Genie. Gro-té letter» naar plaataruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat; Abonnementen ea Advertentie» worden aangenomen door onze agenten ea door alltgboobbandelarea en ooorantien. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagente» voor het Buitenland: Compagnie Générale ie Bublieite Strangbe 6. L DAUBS Co., JOHN JONNB, Sum, Partje 8151» Jaabourf Montmartre Haarlem, 14 October 1891. Aan den voor het O. I. leger bestem den apotheker 2® kl. J. W. van Eek alhier, is tot voortzetting zijner studiën een buitenlandsch verlot van 3 maanden verleend naar Jena. Men verzoekt ons het bericht te rec- tificeercn, als zoude de ie luit. Mensing benoemd worden tot directeur van de Mil. School alhier. Daarvan is nog geen sprake, daar eerst eene benoeming cot kapitein zou behooren vooraf te gaan, alvorens er aan zou kunnen worden gedacht den heer M. te benoemen. Vanwege Teylers Stichting zal gedu rende dezen winter een cursus worden gegeven in populaire sterrekunde aan onderwijzers, onderwijzeressen en jonge lieden, ouder dan 16 jaar, die tot het geven van onderwijs zich bekwamen. Zij die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, wenden zich vóór i° November, schriltelijk, met opgave ran hun adres, tot dr. E. van der Ven. Wedstrijd „Cremer". Dinsdagav ond opende de letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" in den Nieuwen Schouwburg den wedstrijd door haar ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan uitgeschreven, met de opvoering van „Emma Berthold", tooneelspel in 7 tafereelen, van J. J. Cremer. Het strijkorkest van den heer Kriens opende den avond en gaf een tweetal fraaie nummers ten beste, als ware het om ons te prepareeren op hetgeen verder volgen zou. Daar ging het scherm op en aan schouwde men op het tooneel een groep gevormd door de bestuurs en werkende leden, allen stemmig in 't zwart. Het orkest hief toen een „feestmarsch" aan, voor deze gelegenheid gecomponeerd door den heer Kriens en opgedragen aan het bestuur en de werkende leden van de letterlievende vereeniging „J. J. Cremer". De heer Kriens heeft in deze compositie weder alle gaven ontwikkeld, die hem als musicus stempelen. Fraai genuanceerd en in een vlug marschtempo, maakte deze vrij uitvoerige compositie een verrassenden, aangenamen indruk. Met de meeste aandacht werd zij aan gehoord en een warm applaus beloonde den kunstenaar voor zijn verdienstelijk werk. Nog schooner hulde werd hem ge bracht in den vorm van een krans, welke hem door Cremers president namens het bestuur en de leden werd overhandigd. Vervolgens sprak deze den aanwezigen in welgekozen bewoordingen toe. Ofschoon die taak zeide hij eigenlijk den heer F. Allan, eere-voorzitter der rege lingscommissie, toekwam, was hij wel genoodzaakt in zijne plaats te treden, wegens eene lichte ongesteldheid van den heer Allan, welke hem helaas ver hinderde, dezen avond tegenwoordig te zijn. Spreker bracht dank aan alleu,die de vereeniging door hunnen zedelijken en financieelen steun in de gelegenheid hadden gesteld, den wedstrijd uit te schrijven en drukte zijne waardeering uit aan den hooggeachten beschermheer der vereenigiug, den HoogEd.Gestr. heer J. T. Cremer, uit 's-Hage, voor diens tegenwoordigheid, alsmede aan de dames Cremer, dochters van den over leden schrijver, wiens naam de vereeni ging draagt, daar ook zij waren gekomen om bij de opening van het feest van het tienjarig bestaan tegenwoordig te zijn. „Moogt gij," zoo sprak hij, „den indruk uit onze gemeente medenemen, dat de naam van den beminden over ledene, in Haarlem ten hoogste wordt gewaardeerd." Een welgemeend applaus der talrijke aanwezigen getuigde van hunne instemming met deze woorden. Daarmede verklaarde de voorzitter den wedstrijd voor geopend. Hoewel de vereeniging zelve natuurlijk buiten concours blijft, was toch weder het loffelijk streven merkbaar om eene ver tolking, zoo onberispelijk mogelijk, van bovengenoemd stuk te bieden. Men genoot dan ook van het begin tot het einde- De verschillende rollen zijn meest alle dankbare. We hebben een warm woord van hulde te brengen aan de dames, die de rollen van Emma Laura vervulden en verder aan de heeren, die van Wilsveld, Eduard, Cas per Baks en Harmen vertolkten. Het spel dezer vier, hoe verschillend van aard ook, miste hare uitwerking niet, terwijl het spel der overigen zich daarbij uitstekend aansloot. In het vijfde tafereel trad het kwartet Loreley, in tiroolsch costuum op, en gaf een tweetal „Alpenlieder" ten beste, die verrukkelijk schoon klonken en den goeden naam van dit viertal zangers weder niet weinig luister bijzetten. Inderdaad gaf deze avond veel schoons op 't gebied van kunst te genieten. De pauzes werden aangevuld door de fraaie muziek van het strijkorkest, dat o. a. de „Sérénade des Mandolines", van Desormes moest bisseeren. Het zoo goed ingezet concours doet ons verder den schoonsten en meest bevredigenden uitslag verwachten; zooals men weet, treden de deelnemende ver- eenigingen achtereenvolgens op de na te noemen data op3 November, 24 November, 22 December, 12 Januari en 2 Februari 1892. Men meldt uit Den Haag aan de ProvOv. en Zwolse he Courant Eene nieuwe legerwet, die in de hoofdpunten eenigszins van de vorige afwijkt, is geheel gereed om naar den Raad van State verzonden te worden. Hiermede wordt niet bedoeld het noodwetje, maar de legerwet, zooals die door den minister Seyffardt aan de Koningin zal aangeboden worden. 0FFBUEELE BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van fiinnenlandsche Zaken zijn benoemd in de commissie, in 1891 belast met het afnemen der examens in de fransche taal, in December en zoo noodig in November dezes jaars te's Hage te hou den, voor het middelbaar onderwijs L. Chatelain, leeraar aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te 's Hage A. Bourquin, leeraar aan het gymna sium te Utrecht N. L. Verlint, leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Utrecht E. J. Sommer, leeraar aan het gym nasium te Groningen J. S. Piquet, leeraar aan de rijks— hoogere burgerschool te Zwolle; L. M. Baale leeraar aan de tweede hoogere burgerschool met 3-jarigen cur sus te Amsterdam en tot leden-plaatsvervangers F. Rode, leeraar aan de handelsschool te Amsterdam H. C. P. Dirks, leeraar aan de kweek school voor onderwijzers en onderwij zeressen te Amsterdam A. Gauthey, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zaandam Tot lid en voorzitter dier commissie is benoemd dr. A. G. van Hamel, hoog leeraar aan de rijks-universiteit te Gro ningen. Zondagsrust op de spoor- wegenMen dringt aan op de Zon dagsrust voor het spoorwegpersoneel, en waarlijk, dit komt aan de menschen wel toe. Maar zoo vraagt de Arnhem se he Courant in verband met dit vraagstuk verdient toch de vraag over weging, of er geen verband bestaat tusschen Zondagsrust en spoorweg rampen. Het spoorwegongeluk bij Saint-Mandé, waarbij 50 personen het leven verloren en iso gekwetst werden, had plaats op een Zondag. Zondag den 1211 Juli had het ongeluk plaats op den Noorderspoorweg in Frankrijk. De ramp van MönchensteiD, waarbij 120 menschen ontkwamen, geschiedde op een Zondag. Te Groenendael in België was even eens de Zondag de dag des onheils. Den 3" September 1882 ontspoorde de trein bij Freiburg en werden er 60 personen gedood en 150 gekwetst. Ook die dag was een Zondag. De grootste ramp van den jongsten tijd was die bij de brug over de Tay op Zondag 28 December 1879. Ongelukken van kleiner omvang had den eveneens op Zondag plaats. Zoo dit geen reden mocht zijn om de Zondagsrust beter te betrachten, het is toch wel een wenk om op dien dag geen buitengewone diensten van het personeel te vorderen en, wil men in het financieel belang der Maatschap pijen zulke extra treinen laten loopen, men korte dan liever iets op de aan staande winst en stelle voldoende per soneel aan, dan het leven in gevaar te brengen van hen, die van deze Zon dagstreinen gebruik maken. Uit 's Bosch wordt gemeld: Bij het bestuur dezer gemeente en bij het gemeentebestuur van Breda is in gekomen een plan met begrooting en toelichtingen voor eene tweede, in Ne derland als commanditaire vennootschap op te richten koolteerstokerij, als con currente van de eenige hier te lande bestaande fabriek van dien aard, n.l. die der Maatschappij voor chemische industrie te Amsterdam, een en ander uitgaande van de gemeente-gasfabrieken der voornoemde steden in samenhang met die te Arnhem, Dordrecht, Utrecht, 's Hage, Zwolle, Leiden, Groningen en Schiedam. Het voornemen bestaat om alsdan in eigen beheer daarin haar te produceeren koolteer te destilleeren, op grond dat de te Amsterdam gevestigde maatschappij, in vereeniging met de belgische teerdestillateurs en deze laat- sten weder met die in de Rijnprovincie, een syndicaat hebben gevormd, waarbij de nederlandsche en buitenlandsche gasfabrieken, wat hare koolteer betreft, onderling zijn verdeeld geworden, ten einde daarna in gemeen overleg de teerprijzen hier te lande en in het bui tenland te drukken. Van de gemeenten 's Bosch en Breda, of wel van hare gasfabrieken, wordt in het benoodigde kapitaal, groot f 250,000, eene gezamenlijke bijdrage van f 15,000 gevraagd, onder bepaling dat, bij amor tisatie van dat bedrag in 10 jaren, eene rente van 5 pet. van het gestorte be drag zal worden betaald, terwijl de beide gasfabrieken in het eerste jaar reeds een verhoogd bedrag van ƒ3700 voor haar koolteer zullen ontvangen. De atd. Zuid-Holland van den Alg. Ned. Wielrijdersbond liet Zondag een wegwedstrijd over 50 Km van Leiden uit houden. De uitslag was, dat de heer Witteveen won in 1 u. 49 m., Bayer in 2 u. 3 m. en v. d. Kolk in 2 u. 10 m. In de jury hadden zitting de heeren A. F. H. v. d. Stok te Leiden, voor zitter; C. A. A. Dudok de Wit Jr., AmsterdamK. J. Blok van Laer, HaarlemReballio, Rotterdam, en W„ A. Roest, Den Haag. Donderdag zal er tusschen de twee beste weg wedstrijders Del Baere en Koning op den weg Amers foortEede overgereden worden, om te beslissen wie de sterkste is. Men zendt ons het regie- ment en de naamlijst der leden van de Nederlandsche Phytopathologische Ver eeniging (September 1891), waarvan het doel is den bloei van den Nederland- schen landbouw, tuinbouw en houtteelt te bevorderen, dooi de bestrijding van de ziekten en vijanden der gekweekte plantensoorten. Het bestuur bestaat uit de heeren J. H. Krelage, Voorzitter, P. F. L. Waldeck, Onder Voorzitter, Prof. Hugo de Vries, dr. J. Ritzema Bos, A. Koster Mz., L. Max, R. Dojes, dr. H. W. H. Heinsius, ie Secr. te Amersfoort, dr, H. J. Calkoen, 20 Secr.-Penningm. te Haarlem, en het Dagelijksch Bestuur J H. Krelage, te Haarlem, prof. Hugo de Vries, te Amsterdam, dr. H. J. Cal koen te Haarlem. Dinsdagnamiddag te 3 uren werd door den heer Vening Meinesz in het stadhuis aan verschillende ge meente-ambtenaren gelegenheid gegeven, om vóór zijn vertrek naar Amsterdam afscheid te nemen. Door ongeveer 20 ambtenaren van verschillende takken van dienst werd hiervan gebruik gemaakt, o. a. door den hoofdcommissaris en de vier commissarissen van politie, benevens de twee hoofdinspecteurs, een enkelen inspecteur en een onder-inspecteur van politie, den havenmeester, opzichters van de gemeentewerken, de directie der gasfabriek, de ambtenaren ter secreta rie enz. (N. R. C Uitslag akte-examen voor het huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek te Amsterdam op 13 October. Toegelaten: C. W. Muchall en A. Slagman van Arasterdam J. Bruin van Hilversum K. W. Muchal van Heer-Hugowaard J. Kromhout van EdamK. Boot, A. Tonneman en C. J. Reiziger, allen van Alkmaar; V. Ch. Korfage van Ursem, en G. Bakker van Westzaan. Van de 6 dames zijn geslaagd A. Koopman van Egmond a/d. Hoef; J. de Vries van AlkmaarA. C. Lugten van Eg- mond aan zee; G. W. Vrouwe van Haarlem, en A. Reitsma van Nieuwer- Amstel. FEUILLETON. Ill BIVAIOI MAI. 38) HOOFDSTUK XV. De hemel bood het prachtige schouwspel van de opkomen de zon aan. „O, Nettie, Nettie, de nieuwe dag begint. Ga nu een beetje liggen slapen en laat mij aan den nieuwen dag en aan de kinderen denken. O, Nettie, schrei toch niet. Het is nu voorbij, ik ben eindelijk vrij man; ik denk het ten minste," mompelde hij bij zichzelven. „Maar ik twijfel er aan. De duivel is zeer slim." HOOFDSTUK XVI. De belooning De familie Patager verschilt in politieke inzichten. Daardoor leest het hoofd der familie de Rcho> zijn zoon Horatio de Stery waarschijnlijk wel meer om de lijst der vermakelijkheden, dan de politiek, en Victoria's man het Avendblad. Zij lezen allen de geheele courant gewoonlijk langzaam doer. Het is de voor naamste, soms wel de eenigste lectuur van déze menschenhet is hun eenig raiddel van verkeer met de buitenwereld. De nieuwsbladen geven hen, als zij er vatbaar voor zijn, eiken dag een les in menschenkennis; zij verschaffen hun ook veel genoe gen, want hoe en waar zou men hun zooveel genoegen kunnen laten genieten voor een halven stuiver? Het hoofd des huisgezins las vlijtig en geregeld al de adver- tentiën van het begin tot het eind; dit gedeelte bewaarde hij voor het laatst als zijn lekkernijen, want het voldeed hem meer dan zelfs de kolommen, die de briefwisseling bevatten. Hij stelde veel belang in de aankondigingen van huizen, die te huur of te koop zijn, aanbiedingen van kosthuizen aan jonge menschen, van vacante betrekkingen of werkzoekers. Meestal schepte hij ook behagen in de familie-advertenties. Hy las met genoegen de bekendmaking aan H. E., dat zijne vrouw hem vergiffenis schenkt en hem zoo spoedig mogelijk thuis verwacht; den wenk van Queenie, dat zij Tom op een afgesproken plaats zal ontmoe ten, het terugroepen van den verloren zoon met de belofte van het gemeste kalt; van al deze zaken kan een mensch met eene groote verbeeldingskracht een roman, blijspel of treurspel maken. Wij weten, dat, wanneer H. E. tot zijne vrouw wekerkeert, hij waarschijnlijk met zeer scherpe verwijten zal worden opgewacht, en wij hebben er eveneens al ondervinding van opgedaan, dat de verloren zoon gewoonlijk Diet terugkomt, zoolang hij nog één cent bezit, omdat het gemeste kalf thuis eene schrale maaltijd oploert, vergeleken bij dien, welken de verloren, waarvan in den Bijbel sprake is, bij zijn terugkeer in zijn ouderlijk huis vond. Dezen avond las vader Patager ook eene oproeping in de courant, die hij eerst bijna over het hoofd zag, maar die door het opschrift zijne opmerkzaamheid trok. „Vrouwlief," zeide hij langzaam, terwijl hij zijne wederhelft toesprak, „dat is zeer toevallig in deze advertentie." „Wat is er dan „Luister maar." „Vijftig pond belooning. De bovenstaande som zal uitgekeerd worden aan hem, die inlichtingen kan geven omtrent de tegenwoordige verblijfplaats van den heer George Atheling van Atheling Court, of indien deze heer dood is van den tijd en de plaats van zijn overlij den. In 1887 vernam men voor den laatsten keer van hem. De bovengenoemde George Atheling is omstreeks 28 jaar oud, is zes voet, drie duim lang, heeft blauwe oogen en donker blond haar; bij is breedgeschouderd en sterk, heeft een diepe, welluidende stem en heeft nu waarschijnlijk wel een anderen naam aangenomen. Zich te vervoegen bij de heeren Mansfield en Wesbury, 109 New Square, Lincoln's Inn." „Wel, groote hemel, manlief," de vrouw sprong uit haar stoel op, „dat moet ik ook nog eens lezen. Zes voet, drie duim lang, blauwe oogen, donkerblond haar, breedgeschouderd en a8 jaar, wel, dat kan niemand anders zijn dan onze Nettie's George „Neen, niemand anders dan onze Nettie's George," herhaalde de oude Patager plechtig. „Zij sporen hem in de courant op, wat kan dat beteekenen? De heer George Atheling van Atheling Court, dat kan toch niet dezelide zijn als George Humphrey, maar de beschrijving is geheel op hem van toepassing.** „Laat het mij nog eens lezen," zeide zijne vrouw. „Ik heb

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1