POLITIEK OVERZICHT. HEMENGD NIEUWS. Uit de 609 sollicitanten werk, en toen eenmaal de draad in naar de betrekking van eersten be- i handen was, begon het moeielijke van diende op het bureau der Maatschappij i het onderzoek. Den inspecteur Pronk tot Nut van 't Algemeen is j. 1. Zaterdag j mocht het met volhardenden ijver ge- door het hoofdbestuur dier maatschappijlukken, niet alleen den dader, maar ook tot eersten bediende op een traktement j het gestolene machtig te worden, terwijl van f 900 benoemd de heer G. j tevens daarbij bleek dat ook heling in Leopold, te Haren, bij Groningen. De I het spel was. Zoowel de dader als de benoemde is in het bezit van het J heler werden te Leiderdorp door hem diploma eind-examen H. B. S. 5-j.gearresteerd, terwijl de bus met lak in cursus, en daarna gedurende eenige j een land begraven werd gevonden. De jaren werkzaam geweest als boekh juder- dader, die geheel geïsoleerd in het land correspondent. woont, heeft daardoor ruimschoots de In de Zondag te Amsterdam!gelegenheid om een dergelijken diefstal gehouden vergadering van amateur- te plegen, terwijl de opkooper, die photograten werd besloten jaarlijks in'slechts ƒ150 voor de bus had gegeven, September of October een nationale j wei begrepen zal hebben dat de zaak photographie-tentoonstelling te houden,niet richtig wasvan daar de verstop- waaraan een alg. verg. van amateurs i ping in het land. Na opgemaakt pro verbonden zal zijn. I cesverbaal zullen zij ter beschikking In het lokaal Amicitia op van den officier van justitie te 's-Hage het Waterlooplein te Arasterdam had gesteld worden. De benadeelde firma Maandagavond eene openbare wijkver- woont te Leiden, en hare fabriek staat gadering plaats van wege de afd. Amster-1 onder Leiderdorp, dam" van den Sociaal- DemocratischenBij de vereeaiging „M o n t e- Bond. Volgens het convocatiebiljet zou|fiore" te Rotterdam meldde zich Dins als spreker optreden de heer F. van dagavond aan zekere Wolff uit Rusland. Goes, met het onderwerp: Doel der Op het belastingkantoor te Wilna, waar was, wijl de woorden van de jachtwet: jzich met geladen schietgeweer in het veld bevinden" z. i. geen twijfel over laten, of niemand die zich niet per soonlijk in het jachtveld bevindt, al kan hij van daaruit eenig in het jacht veld aanwezig wild bemachtigen, be vindt zich niet in den zin der wet in het jachtveld. Wanneer dus de hooge Raad, die zijne uitspraak op 9 Nov. bepaalde, zich met deze conclusie vereenigt, zal de nu geschorste veldwachter zijne functie mogen hervatten. De arrondissements-rechtbank te Maastricht veroordeelde Maandag den socialist H. Verham aldaar, die in de vorige week terecht stond ter zake van weerspannigheid tegen de politie, tot 10 dagen gevangenisstraf. „sociaal-democratie' De voorzitter, de heer Van Veelen, deelde mede, dat de heer Van der Goes dezen avond niet voor de vergadering zou spreken. In de Amsterdammer Dagblad voor Nederlandvan 9 October, in een reactionnair blad dus, dat gekant is tegen de sociaal- democratie, had Van der Goes een brief geschreven, getiteld: Een stille verklikker. Spreker leest dezen brief voor en vraagt of iemand die zoo laag staat dat hij een dergelijk stuk zet in een reactionair blad, waardig is voor deze vergadering op te treden. Wanneer Van der Goes in Constantia of in Recht voor Allen zijn meening had geuit, was het tot daar aan toe geweest, doch het feit, dat hij den Centralen Raad aanvalt in de Amster dammeris zoo gemeen, dat het bestuur der wijkvergadering meende het niet te kunnen verantwoorden Van der Goes hier te laten optreden. Eerst moest het bestuur van de afdeeling geoordeeld hebben over het gedrag van Van der Goes, of een dergelijk persoon nog langer lid mag zijn van de partij. Eene stem„der uit met 'm De voorzitter. De partij zal weten haar Dezelfde stem „Zoo'n dief, zoo'n De voorzitter met luider stem: haar zaken teregelen. {Geroep: stilte, schreeuw 7.00 niet!) De voorzitter. Voor dezen avond zal dus voor de vergadering optreden P. H. A. Schröder. Amst Wat er op het gebied der reclame in eene groote stad al niet wordt uitgedachtIn een koffie- en theewinkel te Amsterdam wordt sedert een paar weken, tweemaal 's weeks, gratis after7ioo7itea geschonken de da mes, die er van 1 tot 3 uur haar in- koopen komen doen, nemen aan tafeltjes plaats en worden op heerlijke Java- thee (van een bepaald merk, dat tegen woordig zeer in „trek" is) en waarvan het merk op de theekopjes is vermeld, onthaald. Er wordt zeer veel gebruik van gemaakt. Maandagavond is op het terrein nabij het Kurhaus te Scheveningen een conducteur der Haagsche Tramweg maatschappij, bij het verleggen van een wissel, door een tramwagen, van eene tegenovergestelde zijde komende, over reden en doodgedrukt. Eenige dagen geleden werd door de politie te Leiderdorp aan die te Leiden kennis gegeven, dat in de eerste gemeente uit eene behoorlijk gesloten vernisstokerij der firma Herfst Helder eene blikken bus met lak, ter waarde van ƒ60, was ontvreemd, welke ont vreemding bij nacht en met openslui ting der deur had plaats gevonden. De politie te Leiden toog daarop aan het de man gekomen was om zijne belas ting te betalen, werd hem aangekon digd dat hij met zijne vrouw binnen eene week het land moest verlaten. De man, die eene groote manufactuurzaak had, kon niets redden. Alles werd hem afgenomen, en zijnet schuldenaren, die hem ruim 20,000 roebels schuldig wa ren, weigerden te betalen. Zóó kwam deze banneling, die vroeger een wel gesteld man was, hier aan in het bezit van f$5. Zijne vrouw wilde hare klee- ren verkoopen, om reisgeld naar Ame rika te bekomen. Uit Eede meldt men ons: Dinsdag werden alhier militairen uit Arnhem verwacht naar aanleiding van de ongeregeldheden met het Leger des Hei ls. Tijdens de oefeningen van het Leger des Heils te Zutfen gat vrouw P., die voor enkele dagen met haar man tot de beiisarmee was toegetreden, zulke ondubbelzinnige blijken van waan zin, dat zij naar het krankzinnigenge sticht moest worden vervoerd. Naar wij vernemen, deed de onge lukkige reeds langen tijd zeer „vreemd", zoodat men reeds vroeger bij haar voor godsdienstwaanzin vreesde. (Z. Cl.) Te Ulvenhout bij Breda hebben de ambtenaren eene groote bende zoutsmokkelaars ontmoet, die, toen zij bemerkt werden, de vlucht namen, hunne 36 zakken met 1700 kilo zout wegwerpende. Het gelukte den ambte naren echter, één hunner in handen te krijgen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 12 October. Door trekkers werd hier heden ij£ tal haring aangevoerd, die tegen ƒ11 per tal werd afgeslagen. Eene egmonder bom, schip per L. Vuil, besomde aan tong, tarbot, schol en schar f 30. Nieuwediep, 13 October. Door 15 korders werden hier heden 6 tot 39 groote, enkele kl. tongen, 2 tot 8 rog gen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar en door trekkers 2 tal haring aangevoerdgr. tong gold 60 cent i, kl. id. 20 cent, rog 1,25 per stuk, kl. schol 2 per mandje, schar 2 per mand en haring f 14 per tal. Tessel, 13 October. Gisteren heb ben twee garnalenvisschers beproefd of er op stroom reeds garnalen waren te vangen. Met acht manden keerden zij weer. De garnalen werden terstond ge bracht en daarna naar Londen ter markt gezonden. Als de opbrengst goed is, kan de heropening van alle kokerijen weer spoedig worden tege moet gezien. Letteren en Kunst. Figaro gaat een muzikaal blad uit geven, dat elke maand 100 bladzijden muziek zal bevatten, met een muzikale kroniek door Ch. Darcours. De eerste afl. verschijnt 20 Oct. en elke afl. kost 3 frs. RECHTSZAKEN. In de zaak van den veldwachter uit Numansdorp, die door de dordrecht- sche rechtbank werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, als zou hij zich met geladen schietgeweer in het veld hebben bevonden toen hij, staande op eenen niet tot het jachtveld behoo renden dam, op eene zich in het jacht veld bevindende gans schoot, conclu- Te Dublin had in de „National Club' Maandag een vergadering van Parnell's getrouwen plaats. Zij verklaarden zich tegen elke samensmelting met de anti- Parnellisten. Verscheidene sprekers ver klaarden dat Dillon voor Parnell's dood grootendeels aansprakelijk was. Nauwelijks was koning Karei van Wurtemberg in de vorige week overleden, of van onderscheidene zijden werd de verwachting te kennen gegeven, dat de nieuwe koning eene artdere poliek zou volgen en dus een ander ministerie zou benoemen. Men wist, dat in alle geval de minister van Financiën, de heer von Renner, zou aftreden, daar hij wegens voortdurende ziekelijkheid op zijn hoogen ouderdom reeds eenigen tijd geleden zijn ontslag had. willen vragen, maar wegens den toestand van koning Karei daaraan nog geen gevolg had gegeven. Thans echter heeft hij dit met vermelding der bestaande reden gedaan, terwijl de overige ministers te gelijkertijd hunne portefeuilles ter beschikking des Konings stelden. Tengevolge hiervan is de heer von Renner eervol ontslagen en de minister-president bij den Koning ontbo den, die hem onder verzekering van zijn volle vertrouwen heeft verklaard, geene verdere verandering in het mi nisterie te willen maken. De heer Bonghi, voorzitter der rege lingscommissie voor het vredescongres te Rome, heeft op den brief van den heer Rickert (lid der vrijzinnige partij deerde Dinsdag de advocaat-generaal Gregory voor den Hoogen Raad tot j in den Rijksdag) geantwoord, dat hetgeen verwerping van het door den officier i hij aangaande Elzas-Lotharingen heeft van justitie tegen het vrijsprekend von- j geschreven, eenvoudig zijne persoonlijke nis ingesteld cassatieberoep. Z.E.H.A. j zienswijze wasmaar dat hij zich ver- beschouwde wel de vrijspraak als eenplicht acht, niets te doen om, hetzij als bedekt ontslag van rechtsvervolging envoorzitter der commissie, hetzij enkel als achtte daarom het beroep ontvankelijk,lid van het congres, die zienswijze aan maar meende toch dat het ongegrond iemand op te dringen. Voor het gerechtshof te Berlijn werd Dinsdag uitspraak gedaan in het zeer opzienbarende geding tegen den hofraad Manche, die beschuldigd werd van het misbruiken zijner positie in het civiele kabinet van den ouden keizer Wilhelm door het tegen betaling verschaffen van ordeteekenen, titels en andere onder scheidingen. Manche werd schuldig be vonden, en de eisch tegen hem luidde drie jaar gevangenis, en zes maanden tegen zijnen handlanger Aaron Meyer. Het gerechtshof echter veroordeelde Manche tot negen en Meyer tot vier maanden. Verscheidene zeer bekende industrieelen, die opgeroepen waren om getuigenis af te leggen van de wijze waarop zij aan den titel van Konwier- zienrath gekomen waren, hebben ver kozen niet persoonlijk voor het gerecht te verschijnen. Volgens de Daily Telegraph is er te Kiew eene samenzwering tegen den Czaar ontdekt. Ook heeft de politie te St. Petersburg Zaterdag eene revolutio naire drukkerij in beslag genomen, en zijn er ernstige onlusten voorgevallen onder de studenten, die vergaderingen hielden, waarop allerhevigste redevoe ringen gehouden werden. De Daily News meldt dat vele russische boeren weigeren te werken andera dan voor buitensporig loon, en d^t zij op onder steuning van staatswege rekenen. Aan de Times wordt uit Alexandria gemeld dat Gladstone's te New-Castle gehouden rede een ongunstigen indruk op de EngeEchen gemaakt heeft, ter wijl de oud-turksche partij reeds juicht over een mogelijken terugtocht der Engelschen. De National Zeitung meent dat het bezoek van Von Giers te Monza mis schien strekken zal tot eene opklaring der verhouding tusschen de drie ver bonden mogendheden en Rusland. Volgens berichten uit Lissabon be paalt het koninklijk decreet betreffende Mozambique, dat de kolonie voortaan de oostafrikaansche Staat zal genaamd zijn en verdeeld worden in twee pro vinciën, genaamd Mozambique en Lou- ren^o Marquez, omvattende respectie velijk de territoriën benoorden en be zuiden de Zambesi. Een koninklijke commissaris, beurtelings resideerende in Mozambique en in Louren^o zal den nieuwen staat besturen, met intendanten voor het gebied van elke gecharterde maatschappij. In den considerans van het koninklijk decreet wordt de jaar lijksche bezuiniging, hierdoor te ver krijgen, begroot op 155,000; het zegt eene hervorming toe in de toltarieven voor de koloniën van West Afrika, waardoor eene verdere jaarlijksche be zuiniging van 67,000 pd. st. wordt in uitzicht gesteld, en het verklaart den financieelen toestand der koloniën niet onrustbarend, met uitzondering van Guinea en Timor. Aan de Ti7nes wordt uit Parijs ge meld, dat het bericht zich niet beves tigt; dat besloten zou zijn, de indische mailroute over Salonika te verleggen, welke laatste haven ongeschikt geacht wordt wegens de in Macedonië menig vuldige sneeuw 's winters. Men gelooft dat de engelsche regeering slechts met verlegging der mailroute gedreigd heeft, om Italië gunstiger voorwaarden af te dwingen. In het op 8 dezer door White over handigde antwoord der britsche regee ring op de nota der Porte, betreffende de vaart door de Dardanellen, verklaart lord Salisbury (aldus vernam Reuter's agentschap) dat elk voorrecht op dit stuk, aan de eene of de andere mogendheid toegekend, insgelijks door Engeland moet worden genoten. De Indépendance antving uit Rio de Janeiro bericht, dat de jongste manifes tation aldaar uitsluitend tegen de politie gericht warenwegens het groot aantal der deelnemers moest echter de militaire macht tusschenbeide komen. Nadat de bevelvoerende «fficier de drie gebrui kelijke sommaties had doen hooren, zonder dat daaraan gevolg werd gegeven, gelastte hij zijnen manschappen te vuren twee personen werden gedood en ver scheidene gewond. Zooals reeds gemeld werd, is de orde thans hersteld. De ziekte van president Da Fonceca, ofschoon aanhoudende, moet geen ern stig karakter dragen. Zondagavond te 8 uur is op de Schelde, ter hoogte van de „Pijp Tabak" een centreboard, toebehoorende aan den heer Farazyn, die zelf met nog zeven andere personen een pleizier- tochtje ondernomen had, in aanvaring gekomen met de stoomboot „Alexander Keyler", met het gevolg dat het zeil bootje een groot lek bekwam en binnen weinige minuten zonk. Zes opvarenden werden gered, maar de schipper, Jan Buytaert genaamd, en een der heeren lief hebbers zijn verdronken. Te Ostende hield men er in het afgeloopen seizoen een eigenaardig soort hazardspel op na. Er wordt een mand met zeer versche oesters binnen gebracht en elk speler krijgt een oester vóór zich, maar raag die niet aanraken. De oester, die het eerst „gaapt", wint den inzet. Als de oesters goed zijn is er gewoonlijk veel kans, dat de spelers aan 't gapen gaan vóór de oesters Een dergelijk spel, door ten twaalftal personen te Ostende gespeeld, duurde eens drie uur. De spanning onder de toeschouwers was verbazend en er werden hooge weddenschappen aangegaan, terwijl er toch volstrekt geen reden was om de voorkeur te geven aan de eene oester boven de andere. Eindelijk ging er een open en de sommen, die daardoor gewonnen werden, beliepen niet minder dan 84,000. Zaterdagavond werd in het belgische koninklijk palijs, ter eere van den itallaansehen troonopvolger, een diner gegeven waaraan de koning en de koningin, de ministers, de gouverneur van Antwerpen, de italiaansche gezant en eenige aridere hooggeplaatste perso nen deelnamen. Zondagochtend bezocht de prins de koninklijke bibliotheek waar vooral de muntverzameling hem zeer groot belang inboezemde; en het stadhuis vervolgens maakte hij een rijtoer door het Bois de Cambre. Het diner dat Zondagavond is geven in de italiaansche legatie, werd bijge woond door het geheele corps diploma tique, en door de belgische gezaDten bij het Quirinaal en het Vaticaan. Na afloop van den maaltijd is de prins een voor stelling gaan bijwonen in het circus Busch. Maandag heeft de prins zich naar Antwerpen begeven, waar de italiaansche legatie weder een gala-diner gaf, ge volgd dour een receptie. Dinsdag werd een bezoek gebracht aan de kazernes te Etterbeek. De groote manoeuvres der cavalerie in de vlakte van Etterbeek zullen door den prins in oogenschuuw genomen worden. Uit het rapport van de Ver- eeniging tot hulpverstrekking aan dak- loozc armen te Londen blijkt, dat het getal dakloozen te Londen in doorslag 2500 bedraagt. Toch is er in de nacht- asyles plaats voor 2896 menschen, maar slechts 1781 maakten daarvan gebruik. Er zijn, naar de politie verzekert, ver scheidene menschen, die liever op straat slapen, omdat zij 's ochtends vroeg hun werk hebben. Velen hunner echter blij ven des nachts op straat om kaartjes Yoor nacht-asyles of voedsel te krijgen, die zij verkoopen om er drank voor te bekomen. Het barkschip „Elle n", van Newcastle naar Noumea, had wel dra met een geweldigen storm te kampen en in weerwil van drie dagen altijd wel gezegd, dat het zoo nog eens zou afloopen." Zij vouwde de courant op en ging met een glimlach van zelfvoldoening zitten. „Dikwijls heb ik gezegd, die man heeft iets op zijn ge weten. Den een of anderen dag zal men hem wel op 't spoor komen, en nu is het al zoo ver." „Ja, dat geloof ik ook. Maar hij heet anders, en het is een heer en dat is George niet." „Wel, man, wij zijn allen heeren," zeide zijne vrouw. „Ja, wij, die in de City op het kantoor zijn, maar dat strekken wij niet uit tot een journalist als George." Man en vrouw zaten beiden stil in gepeins verzonken. „Vijftig pond belooning," mompelde de vrouw bij zichzelve. „Ik zou wel eens willen weten, wat hij gedaan heeft. Zeker gel den verduisterd, misschien wel...." „Vijftig pond belooning," viel zijne vrouw hem in de rede. „Man, stel je voor, wat een ruime belooning. Waarom zouden wij dat geld niet verdienen?" „Wat, wilt gij uw schoonzoon aan het gerecht overleveren? Schaam jé." „Als je nu daarvan spreekt, wel, dat zal een ander toch im mers gauw genoeg doen. Het is beter dat gij het doet dan een vreemde. Gij zótidt misschien nog eene verzachting in de straf kunnen aanbrengen en meteen het geld in den zak steken. Kom, als ik u was, zou ik maar gauw naar die zaakwaarnemers gaan." Patager staarde zijne vrouw verwonderd aan. Zijn eigen schoonzoon gaan verraden, dat 'kon zij toch niet meenen I Hij zou wel nair de zaakwaarnemers kunnen gaan om hen te vragen wat Kunnë bedoeling was, en als het dan geen misdaad betrof, kon hij het geld nog in zijn zak steken. Dat was geheel iets anders. „Wat zal mijne arme Nettie nu beginnen," zuchtte de moeder. „Als haar echtgenoot ontdekt wordt, zal hij waarschijnlijk voor den rechter gebracht, schuldig bevonden en dan tot levenslange dwangarbeid veroordeeld worden; het is eene troost, dat het koppige meisje onze toestemming met haar huwelijk niet afge wacht heeft. Ze weet immers nog wel, dat zij tegen onzen wil dien man wou hebben." „Ja, dat is eene troost. Maar het zou eene groote schande voor onze familie zijn. Het beste wat wij kunnen doen is George te waarschuwen. Ik ga hem eens opzoeken." „Ik ga mee," zeide zijne vrouw. „Dan kan Nettie tenminste niet zeggen, dat wij haar in tijd van nood aan haar lot over lieten. Wij hooren dan misschien meteen wel, wat hij gedaan heeft." Zij wandelden samen den weg op. Het huis was gesloten. Zij belden, maar niemand deed hen open, de woning was ver laten. Wat was er gebeurd? Man en vrouw keken elkander aan. „Ik- denk, dat hij al gewaarschuwd is. Hij heeft Nettie en de jongens meegenomen en is er Van doorgegaan. Hij zal wel naar Amerika oversteken, waar hij niet gevat zal worden, en wij zullen Nettie nooit weerzien." „Ik hoop, dat het zoo zijn raag. Ik hoop van harte, dat hij aan de justitie zalontsnapp'eh;" ^Nu moer gij ttioirgeh1 naar dé" zaakwaarnemers gaanenonder- I zoeken, waarom zij George op het spoor wilden komen, dan hebt gij recht om die belooning op te eischen. Vijftig pond. Het geld zal ons goed te pas komen, en daar Nettie en de jongens nu toch weg zijn, kan het hun geen kwaad meer doen, dat wij de zaak aan de zaakwaarnemers bekend maken." „Nu, lieve, ik vind, dat het toch den schijn heeft, alsof men zijn eigen vleesch en bloed wil verraden." „Onzin. Hoe zult gij nu ooit in goeden doen komen, als gij niet opraapt, wat aan uwe voeten ligt. Wat heb ik altijd van George gezegd," vroeg zij, terwijl zij zich triomfantelijk naar haar echtgenoot wendde, „wat zeide ik? dat hij een man was, die zich voor andere menschen schuil wou houden. Ik hoop, dat ik nu een anderen keer zal worden geloofd." Zij gingen te zarnen naar huis terug, de vrouw gevoelde eene heimelijke vreugde, dat haar schoonzoon, dien zij haatte, zoo in 'tnauw zat, en de man was vol van schaamte en medelijden. In een biljartkamer zat Horatio Patager een partijtje biljard gade te slaan. Hij speelde bijna nooit, behalve, wanneer hij een speler vinden kon, die het slechter deed dan hij, en nog onze kerder stootte. Hij ging dus zitten kijken, terwijl hij cigaretten rookte en whisky met sodawater dronk. Dezen avond hield hij een exemplaar van de Ster in de hand, waarin hij van tijd tot tijd las, maar met weinig belangstelling, omdat dien avond 'de courant veel politiek bevatte. Wordt vervolgd.) ft'.y 1 V i?'..

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2