POLITIEK OYEKZICHT. GEMENGD NIEUWS. De kindermoordster. Omtrenti de kindermoordater Marie de Booy, te Maastricht, verneemt de Limburger Koerier de volgende bizonderheden Marie de Booy was eerst in dienst bij dea gepensioneerden sergeant Van Dagteren, te Steen- straat Meerssen. Achtereenvolgens atUrven aldaar in kuis twee kinderen, zonder dat men de oor zaak van den dood kon opgeien men vermeende ten gevolge der Btuipeu, doordat de kinderen de vuistjes gebald en eenigszins verwrongen gelaat na don dood hadden. Juffrouw VanDugteren had vermoedens tegen het meisje, maar uit vrees, onaangenaamheden te krijgen, maakte zij hare vermoedens niet aan de justitie kenbaar. Het meisje werd weggezonden en kwam vervolgens in dienst van den heer Wesly, te Wyk-MaaBtricht. Op een avond werd haar gelast het circa 18 maanden oude, aanvallige meisje van den heer W. ter ruste te brengen. Men was gewoon,'dat het kindje 's avonds in de wieg zong, totdat het insliep. Dit duurde soms een half uur en werd het meisje gelast, zoolang b\j het kindje te blijven, tot het goed ingeslapen was. Beneden kon inen altoos de stem van het aanvallige kind hooren, en toen men niets meer van het zingen vernam, riep de vrouw des huizes aan de trap, of het kind nog niet iugeslapeu wa9. Jawel, antwoordde het kindermeisje en kwam vervolgens naar bene den. Het kleiue kind sliep op de kamer der eehtelieden Wesly en des morgens waren beiden ten zeerste verwonderd, dat zy niet gewekt werden door de stem van het kind, dat gewoon was alsdan in het bed der ouders te komen. De heer Wesly springt uit het bed, slaat de gordijnen van de wieg uit elkander, en ziet zijn kind met verwrongen gelaatstrekken en gebalde vuistjes in de wieg liggen, geene teekenen van leven gevende. Men vermeende dat het kind de stuipen had gekregen; een arts werd geroepen en deze kon niets anders dan de dood consta- teeren. Daar geene sporen van geweld aan het kind te zien waren, werd de dood aan stuipen toegeschreven en het kind begraven. Juffrouw Wssly vermeende echter, toen zij aau de trap geluisterd had of het kind nog niet sliop, een zacht gesteun gehoord te hebben. Denzolfdeu morgen, dat de dood van het kind geconstateerd was geworden, moest Marie De Booy den dienst verlaten, aangezien men over het algemeen ten zeerste ontevreden over haar was. Zij ging naar huis te St.-Geertruiden in de eerste dagen was het hare stiefmoeder uiterst opgeval len, dat hare heide kloine kinderen 's morgens blauwe plekken aan den hals hadden. Marie werd ondervraagd, en zij bekende dat zij zelve dit gedaan had, en indien zij mot de verpleging en het te vslipenbrengen* der stief- zusjea verder ook nog belast werd, d.t zij hen alsdan wurgen zou; het kindjte Wyk-Maautricht had zij ook gesmoord en nog meer ande e. De moeder, beangst door deze bekentenis, ook voor het leven van hare kinderen, gaf van een en ander mededeeling aan de justitie en bracht haar naar Maastricht. Ondervraagd door den rechter, hoe en op welke manier zij dan de kinderen ge stikt heeft, verklaarde M&rie, dat zij bare beide duimen zoolang aan beide kanten tegen den strot van hst kind drnkte, tot het geen tee ken vaa loven meer gaf. Dit zon ongeveer 5 miauten geduurd hebben, vooraleer de dood intrad. De lijkschouwing van de drie kinderen, telkens onder toeloop van eene groote menigte nieuws gierigen gehouden, hooft tot geene uitkomst ge leid. Op die lijkjes, die reeds in staat van ont binding verkeerden, zijn geene sporen van geweld waargenomen. Marie de Rooy, gevoelloos sis immer, li t hare koude blikken over de lijkjes en de toeschouwers waren, als begreep ze niets van de hetcekenis der ontzettende miidaad door haar gepleegd. De bekentenis van de beklaagde, die zij totaal ongevoelig telkens herhaalde, «taat tot heden op zichzelve. Te Sneek kreeg Maandag jl. een besteller yan de hollandsche spoor een stuk vleesch in de luchtpijp, tengevolge waarvan hij stikte. De man laat eene vrouw en zeven kinderen achter. P. J. D., geschorst gemeente ontvanger te Simpelveld, werd Dinsdag door de maréchaussées van Heerlen aangehouden. Men meldt uit Stadskanaal van 13 Oct. Eenige jaren geleden werd alhier het vreeselijk verminkte lijk van zekeren Meijwes uit een kolk opgehaald. Werd aanvankelijk gedacht aan een ongeluk, bij de lijkschouwing verklaarden de geneesheeren, dat bedoelde persoon aan zware mishandeling was overleden. Het destijds ingestelde onderzoek had echter geen resultaat. Heden doet evenwel het gerucht de ronde, dat het onderzoekin die zaak opnieuw is geopend. Proces verbaal moet zijn opgemaakt tegen een vroegeren inwoner van Stadskanaal, wiens verklaringen aanleiding zouden kunnen geven tot een herhaald onder zoek. Letteren en Kunst. H. M. de Koningin Regentes heeft aan den raad van beheer der „Ver- eeniging tot bevordering der Nederland- sche muzikaal-dramatische kunst", waar van de heer J. G. de Groot, directeur der Nederlandsche Opera, lid is, de volgende gunstige beschikking doen toekomen „Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, heb ik de eer aan bestuurderen en leden van beheer der Vereeniging tot bevordering der Ned. Muz. Dram. Kunst, in ant woord op hun verzoek te berichten, dat Hare Majesteit, gunstig beschikkende op dat verzoek, bovengenoemde Ver eeniging onder Hoogstderzelver bescher ming heeft gelieven te nemen, en dit vooral omdat deze Vereeniging zich ten doel stelt het bevorderen van de be langen der Nederlandsche Opera, en het Hare Majesteit aangenaam is op deze wijze een blijk te geven van Hoogstderzelver belangstelling in deze nationale onderneming". (was get.) De particuliere secrètans van H. M. de Koningin-Regentes S. M. S. DE Ranitz. De Debitant meldt, dat de firma H. Schorer te Perlijn surséance van betaling heeft aangevraagd. Van be voegde zijde wordt aan de Arnh. Cl. meegedeeld, dat alle schuldeischers (ge zamenlijk M. 600.000 kapitaal vertegen woordigende), met uitzondering van een, de onvoorwaardelijke voortzetting der onderneming eischen. Wegens de wei gering tot toetreding in de surséance vanwege die eene firma, moest de zaak in staat van faillissement verklaard wor den. Men vertrouwt echter, dat het faillissement weldra herroepen zal wor den in ieder geval wordt de uitgave der twee bij Schorer verschijnende tijd schriften voorshands geregeld voort gezet. Johann Strauss heeft een aanbod ontvangen om naar Amerika te gaan, ten einde daar in den loop van den winter vijftig concerten te di- rigeeren. Daarvoor zou hem vrije over tocht voor vijf personen worden ge waarborgd, benevens vrij logies in een hotel van den eersten rang en boven dien een honorarium van 120.000 gulden. Justitie, waarbij o. a. bericht wordt, dat eene wijziging der wet op de jacht en visscherij, welke verzocht ^isj|teneinde vernietiging van kieviten tegen te gaan, te zijner tijd zal worden overwogen. Aan de commissie, door de regeering benoemd om te adviseeren welke rich ting in cle handelspolitiek te volgen, is op de gestelde vragen omtrent den landbouwer o. a. geantwoorddat de verhooging der invoerrechten een na- deeligen invloed heeft gehad op het landbouwbedrijf. Vroeger werden er duizende kalveren uitgevoerd naar Frank rijk, welke uitvoer is opgehouden door het verbod van in- en doorvoer in Bel gië er worden thans 's weeks nog een 20 over zee verzonden. De handel met Frankrijk in kalfkoeien is ook belang rijk verminderd en zal wel bijna on mogelijk worden bij een heffing van 3° per stuk. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 13 Oct. Gisteren en heden werd alhier aangevoerd 9000 kg. bot, prijs 14 c. per kg. en 62 manden garnalen, prijs 70 c. per mand. De vangst was zeer goed. De eerste Zui- derzeeharing was heden alhier aange bracht. Nieuwendiep, 14 October. Door 1 korder werden hier heden 33 tongen, 40 kleine id. en een partijtje schar aan gevoerd. waarvoor f 23 werd besomd. Twee Egmonder bommen, sch. KI. Glas en sch. F Zwaan, besomden aan tong, schol en schar 18 ƒ20. Wegens het stormachtige weder zijn alle schuiten binnen. Financials mededeslingen. Het Weekblad van Broekman Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante ol incourante fondien, in de week, tot den datum van 13 Oct. loopende, door hun tus- schenkomst verhandeld. Aand. Poolsche Koffieh. (Mpij. tot Expl.v.h.) ik 93 pet. Oblig. Bouw-Maatsch. Scheveningen 7114 Aand. Maatsch. Zeebad Scheveningen Aand. Billiton Mpij. i« rubriek te 's-Hage 2900. Oblig. idem 2» rubr. te 's-Hagef 2200. Oblig. N. I. Cult.-Mij. 103-10314 Aand. Ned. Fabr. van Werkt, en Spoorweg- materieel A. 5° n Oblig. idem idem idem B 95 Oblig. idem idem Aan- deelen in de overw. 1Ü-2 Landbouw en Veeteelt. In de vergadering van het hoofdbe- stuui der Friesche Maatschappij van Landbouw is mededeeling gedaan van een schrijven van den minister van Door de Parnellisten is een nieuw manifest aan het volk uitgevaardigd, waarin zij hunne tegenstanders, die tot Gladstone overgingen, niet veel minder dan verraders noemen. Verder verklaren zij, dat zij, getrouw aan hunne beginselen, eene conventie van iersche volksmannen bijeen willen roepen, teneinde uitnaam van het iersche volk de middelen te beramen tot uitvoering van de aanwijzin gen, door den overleden hoofdman na gelaten. Alle eerlijke Ieren, die van meening zijn. dat alleen iersche volks vertegenwoordigers de iersche politiek behooren te bestnren, zullen hun welkom zijn. Naar zij willen niets te doen hebben met de mannen, die verantwoordelijk zijn voor de breuk in de nationale partij, en die op bevel van buitenlanders den eersten en hoogsten aller patriotten tot den dood toe gelasterd en hem vermoord hebben. Het manifest eindigt met de woorden „Leve Ierland 1" De volgelingen van Mac Car thy zullen hierop, blijkens mededeelingen van den aanvoerder, niet antwoorden. Mac Carthy had gehoopt, dat de beide tegenover el kaar staande partijen elkaar op het graf van Parnell de hand zouden hebben toegestoken. Dit heeft niet zoo mogen zijn, maar toch blijft hij nog de hoop voeden, dat de tijd ook hier veel zal uitwerken. Wat de dubbeltjes aangaat, wordt gemeldt, dat, volgens de fransche wet, het fonds der iersche Landligue, dat te Parijs is gedeponeerd en 40,000 pond sterling bedraagt, tengevolge van Parnell's overlijden niet kan blijven staan op den naam van Mac-Carthy, die met Parnell het fonds beheerde, maar dat het voor de helft moet worden overgeschreven op den naam van Parnell's erfgenamen. De anti's vreezen nu, dat die erfgenamen de 20,000 pond sterling zullen opvorderen, teneinde daarmede den strijd met de tegenpartij voort te zetten. Uit Berlijn wordt gemeldHet bezoek van den russischen minister Giers te Monza heeft hier geen onrust hoegenaamd gewekt. In diplomatieke kringen wordt verzekerd, dat de bevriende Kabinetten daarvan op de hoogte gesteld waren en er hoofdzakelijk een bewijs van hoffelijk heid in zien, waardoor tevens openlijk te verstaan gegeven wordt, datderussi- sche politiek bij al hare toenadering tot Frankrijk, toch geheel zelfstandig blijft. Het bezoek van Giers te Monza, zoo wordt hier gezegd, beteekent dat het officieele Rusland duidelijk wil doen uitkomen, dat het ook tegenover Frank rijk aan zijne „politiek der vrije hand" vasthoudt. Overigens heeft Giers mis schien het ook wenschelijk geacht, Italië over de Dardanellen kwestie te polsen terwijl hij Rusland's optreden in dezen zal trachten te rechtvaardigen, is het zeer wel mogelijk dat hij tevens wil zien te weten te komen, welke Italië 's houding wezen zou, indien eens de geheele opening der Dardanellen voor alle mogendheden principaal ter sprake kwam. Ook is van ééne zijde verzekerd, dat er tusschen het bezoek van den koning van Rumenië te Monza en dat van Giers eenigerlei verband zou bestaan. De koning van Rumenië wordt weldra te Berlijn verwacht. In het Dinsdag geëindigde sensatie proces tegen den Hofraad Manche en zijne medebeschuldigden verklaarde een getuige, een trouwens obscure agent, Louis Chon, dat ook wijlen de pruisische minister van Financiën dr. Bitter, nadat hij als minister was afgetreden, zich met het leveren van titels en ordeteekenen afgegeven zou hebben; Jr. Bitter die diep in de schulden stak en door woe keraars in de engte gedreven werd, zou van naar titels dorstende persoon ook „gelden voor weldadige stichtingen" hebben ontvangen. Tegen deze belaste ring der nagedachtenis van den oud minister Bitter wordt heden van ver schillende zijden geprotesteerd, en o. a. opgemerkt, dat als dr. Bitter zich on rechtmatig geld had willen verschaffen, hij daartoe gemakkelijk in de gelegenheid geweest zou zijn, zonder dat er een haan naar kraaide, daar onder zijn be stuur de groote aankoopen van particuliere spoorwegen door den staat plaats hadden, en hij licht uit die operaties van milliarden aan de beurs heimelijk voor zich voordeel had kunnen trekken, maar dat hij even arm gestorven is als hij voor, tijdens en na zijn ministerieel ambt geweest is. De fiancieele toestand van Argentinië verbetert. De regeeriog en het congres beijveren zich de voorbijgaande malaise te doen verdwijnen. De kamers beraad slagen over plannen tot bevestiging van het openbaar krediet en tot aanneming van een budget, hetwelk groote besnoei ingen heeft ondergaan, De grootste spaarzaamheid zal in de uitgaven worden aangewend. De com missie van enquête betreffende de Banco de Republica besloot tot behoud der instelling, beperking van het recht van uitgifte en inlossing der uitgiften ran andere banken om tot de eenheid van het in omloop zijnde papierengeld te geraken. Een verschrikkelijke rais- daad zal dezer dagen te Londen wor den berecht. Zekere Lombard, pas van een zware ziekte hersteld, heeft zijn vrouw en haren pleegvader aangeklaagd, omdat zij hem in zijn slaap gesmolten lood in liet oor hebben gegoten. Na een vreeselijk lijden is de ma* er weer bovenop gekomen, wat zeker een wonder mag heeten. De beklaagden ontkennen. De weduwe van Parnell is ernstig ziek. Sedert den dood van haren echtgenoot heeft zij nog geen voedsel gebruikt. Een merkwaardige operatie is, naar men bericht, dezer dagen door een engelschen heelmeester verricht. Deze moet namelijk een eenjarig kind, welks hoofdje na de geboorte volstrekt niet was gegroeid en dat gedoemd scheen idioot te blijven, het uitzicht op verstandelijke ontwikkeling geopend hebben, door een zeer behendige en voorzichtige kunstbewerking, waarbij de hersenpan van den kleine werd gespleten en de hersens in orde gebracht wérden. Het kind, dat gevoelloos gemaakt was, gaf geen kreet van pijn en na ver loop van een maand was de wond ge nezen en het kind volkomen gelijk aan andere kinderen. Kunstmatige regen. Vol gens de Times heeft zekere heer Mel bourne, een amerikaansche regenmaker, een contract aangegaan met eene maat schappij te Topeka, in Kansas, waarbij hij zich verbindt gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus 1892 het noord westelijk gedeelte van dien staat geregeld van regenbuien te voorzien, tegen een vergoeding van 1 dollar per agre. De militair arts Breton, die onlangs den tandarts de Genistet, zijn medeminnaar, doodde, heeft zich aan de militaire overheid te Parijs over geleverd. De vrouw om wie hij de misdaad beging, is ook te Parijs, maar Breton weigert haar woonplaats op te geven. Terwijl de graaf te Courcy op zijn buiten was, is in zijn kuis te Parijs ingebroken en aan geld en kostbare voorwerpen voor een bedrag van 25.000 gulden (50.000 francs) ont vreemd. Reeds vroeger hebben wij melding gemaakt van den prins Abdou- laye, die, na de nederlaag van zijn vaders troepen in Senegambie, door kolonel Archinard naar Frankrijk was overgebracht, waar hij opgeleid wordt om later als Fransch officier in Soudan te dienen. De prins, die vijftien jaren oud is, wandelde eenigen tijd geleden over den boulevard Pereire, toen een herber gier, Picard genaamd, die met eenige bezoekers voor zijn huis gezeten was. hem toeriep„He, slecht gebleekt chocolaad Gemeene ventantwoordde de jonge prins. Hierop vloog de herbergier woe dend op hem los en pakte hem bij de keel. Voor dit feit is Picard door de cor- rectioneele rechtbank veroordeeld tot 200 frs., nadat de prins verzocht had den man niet al te zwaar te straffen. Prins Abdoulaye, die zich omstreeks achttien maanden in Frankrijk bevindt, spreekt reeds vloeiend de fransche taal. Hij is zeer vlug van bevatting ea ge voelt zich op zijn gemak in zijn europeesch costuum. Alleen zijn fez van wit linnen doet aan zijn afkomst denken. Door de fransche telegraaf- administratie zijn met de verschillende telegraaftoestellen proeven genomen, ter bepaling van het aantal telegrammen, die in één uur verzonden kunnen worden. De telegrammen waren ieder samenge steld uit 20 woorden van 7.5 letter. De „Morse" gaf per uur en per telegrafist 12.5 telegram, de "Morse- duplex 12.5, de „Klopper 20, de "Klop- per-duplex" 20, de „Klopper-quadru- plex" 20, de „Weatstone" 10 de Weat stone-duplex" 11, de „Delany-quadru- plex" 20, de „Baudot-quadruples" 16, de „Hughes" 12.5. De drie typen van den Klopper geven dus met betrekking tot het getal der 'telegrammen die één persoon verzenden kan, het gunstigste resultaat. Stanislaus Zalewski, ver moedelijk de Nestor der ganscbe me dische wereld, is dezer dagen te Bor deaux gestorven. Hg was van poolsche afkomst en tot zijn persoonlijke herin neringen behoorde onder onnoemlijk veel de onthoofding van koning Ledewijk XVI, 21 Januari 1793, die hij verbor- ^op geslagen; zg zullen hem in het nieuwsblad opsporen. Luister nu eens „Vgftig pond belooning. De bovenstaande som zal uitgekeerd worden aan hem, die inlichtingen kan geven omtrent de tegenwoordige verblijfplaats van den heer George Atheling van Atheling Court, of indien deze heer dood is van den tgd en de plaats van zijn overlijden. De bovengenoemde George Atheling is omstreeks 28 jaar oud, is zes voet drie daim lang, heeft blauwe oogen en donkerblond haar; hij is breedgeschouderd en sterk, heeft eene diepe, wel luidende stem en heeft nu waarschijnlijk wel een anderen naam aangenomen. Zich te vervoegen bij de heeren Mansfield en en Westbury, 109 New Square, Lincoln's Inn.* „Groote hemel!* riep Victoria uit, „dat kan niet voor een ander man bedoeld zijn. Dat kan onmogelijk, want er zijn geen twee mannen in de wereld zooals George er een is. Die arme Nettie, wat moet zg nu beginnen?* „Den eersten keer, dat ik George zag, dacht ik al by mijzelf deze man is van goede familie en uit een hoogeren stand,* ging Charlie voort. „Wat moet Nettie nu doen,* vroeg Vic. „Charlie, ik ga dade lijk eens naar haar toemisschien weet zg er nog wel niets van.* „Vijftig pond belooning, Vic, wel, vgftig pond, 't is eene flinke som. Wat zouden wij al niet met dat geld kunnen doen!* Nettie was niet thuis en het hnis was gesloten. „Genadige hemel,* zeide Victoria. „Er is zeker al iets met hem gebeurd. Misschien is George reeds gevat en naar de gevangenis overgebracht. Denk je, dat het gerecht zal toestaan, dat Nettie met de kinderen zijne gevangenschap komt deelen „Vijftig pond belooning, Vic. Als wg dat geld niet verdienen, doet een ander het, en wij kunnen Nettie geen nadeel doen, om dat hij stellig wei gevat zal worden. Zulk een groote, forsche man kan niet aan het oog der politie ontsnappen. Wat is het toch een zegen om klein te zijn,* zeide Charlie, die maar vyf voet drie duim was. „Gij hebt Nettie dikwijls benyd, omdat zy zulk een forschen, hinken man had, maar nu is hij te groot om onopge merkt te blijven.* Toen de kantoorbedienden van Mansfield en Westbury den vol genden morgen om half negen op het kantoor kwamen, zagen zg, dat een jonge man voor het gebouw stond te wachten. Hg ver klaarde, dat hg wegens de advertentie kwam en haalde toen „de Ster* van den vorigen dag te voorschijn. De bedienden raadden hem aan te wachten tot mgnheer Westbury zou komen, wat om streeks 10 uur gebeurde. Deze heer vroeg hem zijn naam. Hg zeide, dat fag kwam om inlichtingen omtrent de advertentie te verschaffen. Toen men kern in de kamer van mgnheer Westbury liet, opende hg de courant en wees naar de advertentie. „Wel, mgnheer, wat verlangt gg nul* vroeg de zaakwaar nemer. „Ik weet het huis, waar hg woont en de plaats, waar hij werkt. Geef mij het geld en ik zal u de gevraagde inlichtingen verschaffen.* „Dat gaat zoo gauw maar niet. Wie zgt gg „Mgn naam is Horatio Patager; ik ben een bediende in de City. Die Atheliog is met mgne zuster gehuwd, zoodat ik natuurlijk goed van alles op de hoogte ben.* „Mgnheer, het spgü mjj, dat ik u moet meedeelen, dat....* „Nu, dat wou ik liever niet hooren,* viel Horatio hem blozende in de rede, wat aantoont, dat de jonge man toch nog een greintje schaamte over had. „Houdt u die mededeeling maar liever voor n zelf. Geef mij het geld en ik zal u zeggen, waar gij hem vin den kunt, dan kunnen wg de zaak gemakkelgk afhandelen. Gij verlangt een zeker heer te spreken, wiens adres gg bij toeval niet weet en wilt dus aan hem, die u de noodige inlichtingen kan geven, 50 pond geven. Daar de bedoelde heer mgn eigen zwager is, kan ik u in deze zaak van dienst zgn, en ais gg mij het geld geeft, zal ik u zgn huis aanduiden.* „Zoo.* „Wij, kantoorbedienden in de City, zgn allen mannen van zaken en in den handel geldt geen vriendschap, zegt het spreekwoord, dat weet iedereen. Ik vraag u niet, wat gg met die inliehtingeD doen wilt.* „Weet gij soms iets van het vroeger leven van uw zwager „Neen, maar dat kan ik wel gissen,* antwoordde de jonge man met zulk een veelbeteekenenden blik, dat da zaakwaarnemer groo* ten lust gevoelde hem de deur uit te gooien. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2