NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Maandag 19 October So. £'343 ABONNEMENTSPRIJS Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, 13N ilYAHIII 1 hl Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer»0,05. Dit blad verschijnt dageljjka, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Hontatraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12Ï, A ÜVERTENTIJËN: ran 16 reg-ela 50 Cente; iedere regel meer lOCent». Groote letter, naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat; Abonnementen en Advertenties worde» aangenomea door onz» agenten en door alltgboekbandelaren en courantien. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor let Buitenland'. CunMqnit Générale ie PuHicita Btrangirt G. L DatVBM f- Co., JOHN I, JON BS, Snee., T'.rift 31IU lanlourf Monimartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 17 October 1891 Door den generaal-majoor,inspecteu van het wapen der genie, is de ie luit. J. S. Bax, thans werkzaam bij den staf alhier, met ingang van 1 November a s. geplaatst bij het korps genietroepen, en de ie luit. A. C. Burgdorffer met ingang van 14 November a. s. overge plaatst van dat korps naar den staf der genie hier ter stede. Men seint ons uit Amsterdam Het Nationaal Kampioenschap Hardloopen, is heden gewonnen door onzen stadge noot, den heer Muiier. Hoewel niet voor zoo'n talrijk publiek als de eerste maal, werd Donderdag avond in den schouwburg nogmaals gegeven de muziek pantomime „de Verloren Zoonvoorafgegaan door „De markies van Cardaillac." Waar schijnlijk door het slechte weder waren velen weerhouden tegenwoordig te zijn, maar de belangstelling die den spelers ten deel viel was weder zeer groot. Vrijdagavond werd in de bovenzaal van het „Café Montagne" eene verga dering gehouden van leden, commissa rissen en belangstellenden in de Open bare Leeszaaleene stichting van „Volksbelang". De toestand der Lees zaal was gunstig, het aantal lezers be droeg 't vorige jaar 2230 en van 21 Jan. tot 15 Oct. jl. reeds 2691, er is dus vooruitgang. De secretaris wenschte at te treden, voor hem werd in de plaats gekozen de heer ten Bokkel. Er is nog een tekort in kas, maar men twijfelt niet, of hierin zal worden voor zien. Staande de vergadering werd reeds voor een flirk bedrag geteekend. Men zal pogingen aanwenden om de zaal ook op Zondag geopend te krijgen. Vergrooting aan het aantal commissa rissen is dringend noodig. Wie zich daarvoor beschikbaar wenscht te stel len, wende zich tot de heeren C. de Vries, ten Bokkel, Reeser of de Clercq. Den liefhebbers van declamatie en letterkunde wacht Woensdag a s. een buitengewoon ger.ot. Frau Baronin v. d. J Osten Sacken zal alsdan in de Vereeni-j ging eenige voordrachten houden. Waar- schijnlijk zal zij voordragen „Maria j Stuart" van Schiller, „Dichtungen" van 1 Schiller, Göthe, Runeberg, Lessing etc. etc. en „Frau Holde" van Rudolf Baum- bach. De sympathieke „declamatorin", die ons heden met een bezoek vereerde en zich aan nog eenige ingezetenen ging voorstellen, wacht zeker groote belang stelling, evenzeer als haar in andere groote steden des lands te beurt viel. De recensiën over haar in binnen- en buiten- landsche bladen zijn allergunstigst. Wij laten hier den korten inhoud volgen der beide operettes, welke de vereeniging „Con Amore", Donderdag 22 Oct. in de soc. „de Kroon" zal op voeren Don Trabuco di Trabucillos. Don Trabuco di Trabucillos, een arm spaansch edelman, wordt door schuldeischers aan huis lastig gevallen. Silvio, de minnaar zijner nicht Maria, weet hen tevreden te stellen en voor zijn plannen te winnen, Ook de be diende Pedrillo weet hij door goud op zijne hand te krijgen. Don Trabuco heeft het hoofd vol van een Moorenkoning, die na een veldslag voor 600 jaar beloofde, dat eenmaal een zijner nazaten eene Trabucillos zou huwen. Hij meent dat deze Trabucillos zijne nicht Maria is, die zich echter ver zet. Om in het huis te komen, plaatst Silvio zich als boer verkleed voor het huis en eet zijn brood en kaas, waarop de uitgevaste Don Trabuco en zijne gemalin besluiten uit hooge gunst den boer eens binnen te roepen. Hij komt, en het hongerige tweetal eet zijn bood, drinkt zijn wijn en gaat slapen. Silvio heeft nu tijd Maria zijn plan uit te leggen, deze neemt aan en ver klaart aan haar oom zich niet tegen een mogelijk huwelijk met een Moorenprins te verzetten. Silvio en zijne vrienden vermommen zich als Mooren. Zij worden door Don Trabuco wel ont vangen, een Notaris (het is in Spanje) maakt het contract op. Maar bij de voorlezing daarvan komt de vermom ming uit. Don Trabuco schreeuwt ver raad, maar allen antwoorden „Het huw- lijk is reeds voltrokken Ds gefopte minnaar. De leden der Vereeniging „Fidelia" vieren het verjaarfeest van 't bestaan hunner vereeniging. Een paar der be stuursleden, Schuim en Foesel, zingen een vroolijk lied, als een ander lid Swaenhold binnenkomt, en in een opgewonden lied verteld, dat hij verliefd is. 's Avonds in het park zag hij eene onbekende jonge dame, deze liet een handschoen vallen, Swaenhold raapte hem op en gaf hem terug, doch verloor de schoone uit het oog. Maar door eene advertentie verzoekt hij haar, zich kenbaar te maken. De andere leden lachen deD verliefde uit, die, ten laatste ontstemd, zich verwijdert. Nu komt een der leden, Peper, op het idee, Swaenhold te foppen, door zich als vrouw verkleed bij hem aan te melden. Terwijl Swaenhold nu in den tuin aan zijn liefste denkt, komt Jacob, de be diende, zeggen dat eene dame hem wenscht te spreken. Kleeding en gestalte komen overeen en Swaenholt doet ver rukt zijne liefdesvesklaring aan de gesluierde. Als hij dan wederliefde vraagt, antwoordt Peper met basgeluid „Tot in alle eeuwigheid." 't Bedrog blijkt en de toegeloopen leden houden den woedenden Swaenhold tegen. On verwachts brengt de postbode een'brief op de advertentie en de jonge dame blijkt de dochter van Peper te zijn. Swaen hold vraagt hare hand, en op aller aandrang stemt Peper toe in de ver loving. Bij den heer H. J. Otto, uitgever alhier, is verschenen Schub^rth Hartog, Muzikaal Woordenboek, 9- druk, bevat tende termen, gebruikelijk op muzikaal gebied, thans omgewerkt, verbeterd en aanmerkelijk vermeerderd, benevens een aanhangsel, bevattende korte mededee- lingen omtrent verschillende (vooral nederlandsche) toonkunstenaars, door Jacques Hartog, leeraar voor Muziek geschiedenis aan het Conservatorium der Maatsch. tot bev. der toonk afd. Amsterdam. We twijfelen niet of deze 9e druk zal in de muzikale wereld ook zijn weg wel weder vinden. Het werkje is in verg. linnen stempelband zoowel als gewoon ingenaaid te verkrijgen, het laatste in aardig gelithografeerden omslag, versierd met symbolen enz. op 't vak betrekking hebbende. Aan druk en uitvoering is alle zorg besteed, terwijl het feit, dat de 90 druk in 't licht wordt gegeven, wel pleit voor de doelmatigheid van 't geheel. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Januari 1891. Opbrengst reizigers f 1303.12. idem goederen 135.31. idem diversen 24.28. Per Te zamen 1462.71. en per kilometer f 5.55. Door omstandigheden moet het Zater- dagavondpraatje„Haarlemmer Hal letjes," heden achterwege blijven. Door hevige rukwinden geraakte in het Noordzeekanaal een met hout be laden vaartuig los en dreef naar den tegenovergestelden kant, de opvarenden werden door de schok uit hunne kooien geworpen, doch kwamen met den schrik vrij, daar alleen het vaartuig eenige averij bekwam. IJ p o 1 d e r. Handel in aardappelen de laatste dagen levendigprijzen voor vrij goede soorten f3,50 if 4. De eerste najaarsveemarkt te Sloten was druk bezocht; de handel levendig, er stonden ruim 300 stuks vee aan de lijn prijzen van f 130 tot f 250 en f 30 tot 45. Lettsren en Kunst. Het Algemeen Handelsblad meldt, dat een zijner redacteuren, de heer A. A. Holst, Vrijdag vijftig jaar aan dat blad verbonden was. De jubilaris begon zijne loopbaan op zeer jeugdigen leef tijd als helper bij de correctie. Sedert 1882, toen ook het Handels blad tweemaal per dag ging verschijnen, bekleedt de heer Holst den post van verantwoordelijk redacteur van het och tendblad. In deze moeilijke betrekking is hij nog altijd met jeugdigen ijver en liefde werkzaam. Een halve-eeuwfeest bij de journali stiek is tot heden eene zeldzaamheid. Het Dagblad van 's-Gravenhage bericht, dat de daar wonende schilder J. A. B. Stroebei den 23° November a. s. zijn 7oe jaarfeest hoopt te vieren. De belgische toondichter Emile Mathieu, die drie jaar geleden Richilde componeerde, door de Monnaie te Brussel ten gehoore gebracht, heeft nu eene opera in drie bedrijven voltooid Venfance de Roland. Het adres, in zake de straat- belasting te Amsterdam, dat gedurende eenige dagen op sommige plaatsen in de stad ter teekening heeft gelegen, is met meer dan 1200 onderteekeningen voorzien, aan den burgemeester over handigd. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besl., is met ingaDg van 16 Oct., aan J. G. Klunder, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer. Bij kon. besl. is met ingang van 16 Oct. 1891, aan dr. P. G. Buekers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer in plant dier-, en land bouwkunde aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. De gewone audiëntie van den mi nister van Justitie zal op Dinsdag 20 October a. s. niet plaats hebben. Eenige landbouwers te K 01- horn hebben het grootste deel der granen ongedorscht gelaten, om in den a. s. winter aan de aldaar wonende arbeiders werk te verschaffen. De laatste jaren werd het graan dadelijk met machines gedorscht, als het van het land kwam. RECHTSZAKEN. Verlaten huizen. Toen de heer en mevrouw Wagenaar in den avond van 1 Augustus jl, om streeks 11 uur, in hunne woning, Oud- Schans te Amsterdam, waren terugge keerd, vond het echtpaar alle voorwerpen en sieraden, die woning stofïeerende, van plaats veranderd. Er heerschte een schromelijke en onbevallige wanorde. De vertrekken waren als het ware bezaaid met afge streken lucifers, bloempotten stonden op zeer vreemde plaatsen, twee zilveren peperbussen, kostbare sauslepels en een gebakspot waren ontvreemd, terwijl mevrouw Wagenaar uit haar naaidoosje een bankbiljet van f 25, een muntje van tien en eenige guldens verdwenen zag. Het echtpaar besloot dadelijk deze schennis hunner woning, die zij slechts voor een uurtje hadden verlaten, ter kennis der politie te brengen, en alzoo geschiedde onverwijld. Het huis, bewoond door het echtpaar Lobo op de Geldersche kade 45, stond dezen zomer eenigen tijd verlaten. De bewoners bevonden zich in het landelijke Gooi en de heer Lobo, de vader van den heer Lobo junior, was in het bezit van den huissleutel. Deze paste op het huis, terwijl hij de yerpleging van eene poes op zich had genomen, die alleen was achtergebleven. In den vroegen ochtend van 8 Aug. werd door den heer Nunen Kz., een vertrouwd dienaar van den ouden heer Lobo, die door dezen naar het huis was gezonden, aan zijn meester bericht dat er in den toen afgeloop :n nacht in het perceel op brutale wijze was gestolen. Men toog terstond derwaarts, en weldra moest men ontwaren, dat niet alleen de gasmeter, tot het verkrijgen van gaslicht, was opengedraaid, maar dat een belang rijke partij zilverwerk was geroofd alle kasten waren geopend, de linnenkast verschafte een kijkje naar binnen, en het huisraad was zwaar beschadigd. Voor deze twee nachtelijke bezoeken stond jongstleden Donderdag voor de 40 kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht, zekere Jonas Ossendrijver, si- garênmaker, echtgenoote en vader van zeven minderjarige kinderen. Door hem waren de zilveren voorwerpen uit de beide verlaten huizen ontvreemd en aan opkoopers daar ter stede verkocht. 41 HOOFDSTUK XVI. Patager is niet de eenige man, die denkt, dat de geheele stad hem met afgunst aanziet. Het is inderdaad een aangenaam denk beeld, het heeft geleid tot de stichting van vele kapellen, armhuizen en scholen, en het houdt menig jong mensch op den rechten weg. „Ik heb het altijd wel gedacht en gezegd ook. De erkenning van een profetische gave is als het ware een soort van troost." „Ja, dat is waar lieve, wij zullen daar wel om denken, want het doet uwe scherpzinnigheid alle eer aan. Gij zeidet altijd dat George het een of ander had misdreven." „Iets slechts," zeide ik. „Ja, natuurlijk iets slechts." Hierop werd de deur geopend en Victoria kwam binnen. „Ach, lieve," zuchtte haar moeder, „wat is dat eene vreeselijke gebeurtenis met George. Hoe zullen wij dat ooit te boven komen. Ik heb altijd wel gezegd, dat hij de een of andere vreeselijke misdaad heeft begaan." „Onzin," antwoordde haar dochter norsch. „Een misdaad, nu og mooier." „Wel zeker, ze hebben in de couranten zijne aanhouding ver zocht." „Ja, nu ik zou wel willen, dat zij dezelfde reden hadden om Charlie op te sporen. Mijn man ging naar het kantoor om een onderzoek naar de belooning in te stellen, maar natuurlijk was Horatio hem voor geweest. Die' jongen is ook tot alles in staat. Ik denk dat hij nu zijne belooning in het eene ot andere café chantant verteert." „O, wat is het toch een schande voor ons," zuchtte de oude vrouw, terwijl zij haar handen wrong. „Gij, met uwe schande," antwoordde Vic kortaf. „Het is geen schande, maar het was om geld te doen. Die geheele gebeurtenis heeft niets met een misdaad of oneer te maken. Gij moest u schamen, dat gij iemand zoo spoedig van eene misdaad ver denkt. Binnenkort zegt gij misschien wel, dat Charlie zich zelf heeft onteerd." „Geld?" vroeg de moeder. „Zij zijn weer terug. George was gisteren avond bij John Carew en lag daar zeer ziek, zoodat Nettie met de kinderen daar ook heen ging, omdat zij vreesde, dat hij zou sterven. Zij heeft den geheelen nacht bij hem gewaakt. Vanmorgen was hij echter veel beter, zoodat de zaakwaarnemers hem hebben kunnen spreken. Dat is de geheele geschiedenis „Hoeveel geld hebben zij dan wel gekregen „Dat weet ik niet precies gij weet, dat Nettie altijd zoo ge sleten is over haar echtgenoot. Zij wi'de het mij niet zeggen. Om de een of andere reden heeft hij een anderen naam aan genomen en nu wilden zijne zaakwaarnemers weten of hij nog leefde. Oneer. Alsof George, onze George zich zou kunnen ont- eeren Moeder, ik schaam mij over u, dat gij zoo achterdochtig zijt." „Kom Vic, je hebt zelf wel honderd keer gezegd, dat. „Neen moeder, zoo iets heb ik nooit gezegd. Ik heb het wel meer dan eens van u gehoord, en daar ik mijn plicht ken en later misschien zelf kinderen zal hebben, heb ik het misschien om u genoegen te doen, ook eens gezegd, maar zulk een schande kan onze Nettie's rijke George Atheling van Atheling Court nie mand aandoen. Ik schaam mij over u, moeder." HOOFDSTUK XVII. „Zeg aan Eleonora, dat ik haar aan haar woord houd," zeide George. „Ik wil haar weer zien, als ik weer de oude ben en de macht over mij zelf heb herkregen, maar eerder niet." „Gij zijt nu weer meester over uzelf, dat hebt gij den vorigen nacht bewezen," zeide de professor. „Het is niet genoeg, als men daar maar één keer blijken van geeftik moet meer bewijzen. Nog twee maanden en de tijd voor den tweeden aanval zal weer aangebroken zijn." „Gij behoeft nu niet bang te wezen." „Misschien niet. Ik ben er wel van overtuigd, dat ik de hevigheid van den aanval van gisteren en die van de nachten, die nog moeten komen, te wijten heb aan mijne onderwerping aan den eersten aanval. Ik ben er echter nu lang zoo bang nie meer voor, want zij zullen wel langzamerhand minder hevig

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1